«sa» I In Sovjet-Rusland woedt weer bolsjewistische terreur de Japan, de onrust stoker Zitting vein den Volkenbondsraad Dinsdagmiddag gesloten Oorlogsverminkten laten zich zien Hotelbrand in Michigan Het nieuws van heden DE EXECUTIE-PELETONS KENNEN GEEN RUST 11 JANUARI WEER BIJEEN ZIETHIER DEN OORLOG! GEVANGEN OP KERSTMIS DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS. BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 WOENSDAG 12 DECEMBER 1934 Ochtendblad Samenzweringen in Leningrad en Minsk, opstand in Karelia, botsing tusschen de G.P.Oe. en het leger Massa-deportaties Joego-Slaven te Toulon gearresteerd Krantenknipsels over den konings- moord in hun koffers Het Weeri gevonden GRAAF BETHLEN LICHT GEWOND Het dreigt Noord-China te bezet ten toanneer het dit voor den vrede in Oost-Azië noodig acht Groote opwinding in China tf In de slotzitting werden nog eeni- ge besluiten genomen inzake de intern, troepenmacht 3300 man naar het Saargebied Het elegante publiek staart in de Kerstverlichting met afkeer naar die kapotge schoten lijven De boulevard rilt Een razzia in Berlijn Bekend Nederlander gearresteerd Telegram van Aloisi Vermoedelijk 20 dooden Vergeten en onthouden In Duitschland In Oostenrijk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 19092 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Een samenzwering te Leningrad, wier leider Wassiljef Nicolajeff den partijsecretaris Kiroff heeft doodge schoten. Een tweede samenzwering te Minsk in Wit Rusland. Een op stand onder de meer dan honderd vijftig-duizend gedeporteerden in de provincie Karelia. Een bloedige bot sing tusschen de G.P.Oe van Le ningrad en soldaten van het roode leger. Uit de zee van verwarde berichten welke op het oogenblik uit Rusland en Europa doordringen, valt op te maken dat dit de feiten zijn. De moord op Kiroff is slechts een episode in dezen chaos. Heel het machtsapparaat der roode tirannen van het Kremlin is gemo biliseerd om de „orde" te herstellen. De bolsjewistische furie woedt weer. Om de paar minuten wordt er een doodvonnis uitgesproken en onmid dellijk voltrokken. De executie- peletons kennen geen rust. Als medeplichtig aan den moord op Kiroff zijn vier en zeventig menschen doodgeschoten. Onder hen was een vrouw en een zekere Con- stant Rosenberg, een familielid van den natio- naal-socialistischen cultuur-acrobaat Alfred Rosenberg. Vermoedelijk zijn ook de vrouw, de 85-jarige moeder en de drie jonge kinderen van Wassiljef Nicolajeff gevallen onder de revol verschoten der politieke politie. Hun namen komen op de officieele doodenlijst echter niet voor. Alle familieleden der vier en zeventig ge- executeerden, ten getale van ruim tweehonderd, zijn onmiddellijk gearresteerd en zonder vorm van proces naar Siberië verbannen. Wat in den moord op Kiroff te Moskou den grootsten indruk maakte, was niet zoo zeer de moord zelf, als wel het feit dat zoo iets moge lijk bleek. Het Smolny-paleis toch wordt zeer scherp bewaakt, er dringt practisch niemand in door die er niets te maken heeft en laat men er iemand toe, dan wordt hij eerst gefouilleerd. Alles wees er dus op dat de moordenaar zeer waarschijnlijk niet heelemaal op eigen houtje handelde en dat er in elk geval verschillende, ja, vrij vele menschen geweest waren die hem zijn gang hadden laten gaan. Een samenzwe ring dus in wat de hechtste sterkte van het bolsjewisme leek, de G.P.Oe! Een onderzoek toonde aan dat Nicolajeff lid was der communistische partij. Als lid van het arbeiders- en boeren-inspectoraat te Leningrad, had hij ook deel uitgemaakt van G.P.Oe. Toen dit inspectoraat door Kiroff werd opgeheven, verliet hij automatisch ook de gelederen der ge heime politieke politie, echter zonder het con tact te verliezen met zijn vroegere collega's. Een langdurige actie tegen Kiroff en vooral tegen Stalin, den grooten man van het „sy steem", leidde ten slotte tot de samenzwering en den moord. Stalin is direct van Moskou naar Leningrad vertrokken, naar het schijnt echter niet op de eerste plaats omdat Kiroff zijn persoonlijke vriend was, maar omdat hij zich persoonlijk op de hoogte wilde stellen van den toestand en zelf een eventueele zuiverings-actie leiden. De G.P.Oe. van Leningrad leek besmet en hij droeg dus aan de G.P.Oe. van Moskou het onderzoek op Wat er toen precies gebeurde, staat nog niet heelemaal vast. De G.P.Oe. van Mos kou is echter onverrichterzake teruggegaan en op Stalins verzoek zond Voroschiloff een afdeeling van het roode leger. De sol daten hebben de G.P.Oe. van Leningrad met geweld tot onderwerping moeten bren gen en zouden tijdens een bloedige botsing zelfs tien man verloren hebben. Omtrent het lot van twee honderd gearresteerde opstandelingen is officieel niets bekend, doch zeer twijfelachtig kan men dat moei lijk noemen. De garnizoens van Kronstadt en Leningrad zijn versterkt. Moskou heeft iets van een legerkamp. Soldaten met kanonnen en mitrailleuses maken het Krem lin tot een onneembare veste. Dag en nacht vergaderen hier de leden der regeering en van het uitvoerend comité bijna onafge broken. Men weet niets omtrent Kiroffs moordenaar Wassiljef Nicolajeff. In geen enkel communiqué wordt zijn naam genoemd en ook van zijn be kentenis zijn geen bizonderheden openbaar geworden. Geruchten willen dat hij reeds dood geschoten is. Het lijkt echter waarschijnlijk dat hij voor de rechtbank verschijnen zal. Het feit dat de datum waarop de instructie tegen hem 1 gesloten moet worden, verschoven is, kan er op wijzen dat hij tijdens zijn „verhoor" tot een zoodanigen toestand is vervallen, dat hü eenigen tijd noodig heeft om te herstellen. Van de samenzwering te Minsk is niet meer bekend geworden dan dat er twee en negentig personen gearresteerd zijn en oogenblikkelijk gefusilleerd. Het ziet er niet naar uit dat er tusschen de gebeurtenissen in Zuid en Noord en West Rusland eenig direct verband bestaat. Vrijwel even schaarsch zijn de berichten om trent den opstand aan de Finsche grens, in de provincie Karelia. De bolsjewistische regeering onderhoudt daar een onmetelijk ballingsoord zooals Rusland er ook in de donkerste tijden van het czarisme geen heeft gekend. Meer dan honderd-vijftig-duizend onwillige boeren en politiek verdachten werken daar aan een kanaal hetwelk de Finsche Golf met de Witte Zee verbinden zal. Deze ongelukkigen leven in ba rakken, die met hooge draadversperringen zijn afgezet. In troepen begeven zij zich dagelijks naar hun werk, bewaakt door soldaten met de bajonet op het geweer. Zij leggen wegen aan, rooien bosschen, graven aan hun kanaal, en per dag krijgen ze daar wat soep en vier hon derd gram zwart brood voor. Ondanks de bewaking weet er wel eens een te ontsnappen en de Finsche grens te over schrijden. Het is voornamelijk op die manier dat de verschrikkelijke verhalen in de wereld komen over de manier waarop Rusland zijn politieke gevangenen behandelt. De beroering welke er thans heerscht, is niets nieuws. Aan houdend komen er gevallen voor van opstan digheid, welke op de bloedigste wijze worden onderdrukt. De maatregelen welke de bolsjewistische regeering in de huidige troebelen genomen heeft, zijn in alle opzichten afdoende. De tirannen van het Kremlin hebben den toe stand geheel in handen en er bedreigt hun geen enkel, gevaar. De terreur heeft naar uitwerking. Heel het volk leeft in ver schrikking voor het spook der deportatie. Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht krachtige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken \vind, zwaar bewolkt tot betrokken, waar- schijnlijk regen, weinig verandering in j| H temperatuur. Verdere vooruitzichten: Voorloopig nog regenachtig. llllllllIIII PARIJS, 11 Dec. De politie heeft heden te Toulon de Joego-Slavische onderdanen Mirko Clock en Stoeloenowitsj gearresteerd toen zij op het punt stonden naar Parijs te vertrekken. In hun koffers vond men tal van krantenknip sels over den moordaanslag te Marseille. Kort na hun arrestatie geraakte de cantine, waarin de beide Joego-Slaven tot dusverre gewoond hadden en die beheerd werd door een landsman, in brand. De politie vermoedt, dat het vuur met opzet is aangestoken teneinde bestaande documenten te vernietigen. Tijdens hun verhoor ontkenden de gearresteerden, dat zij op eenigerlei wijze zouden betrokken geweest zijn bij den aanslag. Zij verklaarden niet tot een terroristengroep te behooren. De Joego-Slaven werden echter in arrest gehouden. BOEDAPEST, 11 Dec. (Reuter.) Graaf Bethlen is met zijn auto geslipt, en door glas scherven licht gewond. PEKING, II Dec. (Reuter). De Japansche ambassadeur te Washing ton, Saito, heeft aan een vertegen woordiger van de „Evening Bul letin" te Philadelphia een interview toegestaan, waarin hij verklaarde, dat Japan bereid was het bestuur van Noord-China op zich te nemen, wanneer het dit ter handhaving van den vrede in Oost-Azië noodzakelijk achtte. Deze houding zou zich ook bij een eventueel protest of een actie van andere mogendheden niet wij zigen. Deze Japansche verklaring trekt hier de grootste aandacht. De ongerustheid met be trekking tot de toekomstige Japansche plannen die den laatsten tijd reeds minder sterk ge worden was, is daardoor opnieuw opgeleefd. Deze verklaring van Saito bemoeilijkt boven dien de laatste pogingen van de regeering van Nanking op de vijfde plenaire vergadering' van de centrale executieve der Kwomintang, die Maandag geopend is, om een overeenstemming te krijgen van geheel China betreffende een tegenover Japan meer verzoeningsgezinde poli tiek. In regeeringskringen verklaart men, dat het feit, dat Saito juist op dit oogenblik zijn verklaringen heeft afgelegd, een weloverwogen manoeuvre vormt, teneinde ook een in buiten- landsch politiek opzicht effectieve overeenstem ming van het geheele Chineesche rijk te ver hinderen. De eerste consequentie zal zijn, dat Noord- China zijn tegenstand tegen de plannen der Centrale regeering inzake het verplaatsen van de hoofdstad der provincie Hoe-Pei van Tientsin naar Paotingfoe zal versterken. Verder kan verwacht worden, dat tegenstand zal ontstaan tegen het zelfstandig maken van Peking en Tientsin en tegen de reorganisatie van de ge demilitariseerde zone van Loeatoeng en de uit breiding van deze zóne door vrijwillig verleggen van de Chineesche ganizoenen van den Nankau- pas naar Tientsin. De uitwerking van Saito's verklaring op de houding van Zuid-China is nog niet te over zien. In de crypte te Laeken heeft Koning Leopold III op den jaardag van het overlijden van zijn vader bloemen neergelegd. De koning werd door de oude dienaren van Leopold I begroet GENÈVE, 11 Dec. De Volkenbondsraad heeft hedenmiddag zijn slotzitting gehouden. Na eenige besluiten betreffende de inter nationale troepen voor het Saargebied stel de Benesj voor tot algemeene verrassing de eerstvolgende zitting van den raad met het oog op de op 13 Januari te houden volksstemming in bet Saargebied niet, zoo als eerst bepaald was op 21 Januari, maar reeds op 11 Januari te doen plaats vinden. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. De Volkenbondsraad heeft daarmede als zijn meening doen kennen, dat het noodzakelijk is den raad in zitting bijeen te hebben tijdens het Saarplebisciet, teneinde zoo noodig snelle besluiten te kunnen nemen. In het besluit dat de raad aannam inzake de internationale troepen voor het Saargebied wordt dank uitgesproken aan de regeeringen van Engeland, Italië, Nederland en Zwe den voor hun deelneming aan de samenstelling dezer troepen. Den betrokken leden van den Volkenbond wordt verzocht alle vergemakke lijkingen voor het vervoer der troepen en hun verzorging te verleenen. De internationale troe pen zullen ter beschikking worden gesteld van de Saarregeering, die de volledige verantwoor delijkheid behoudt voor het in stand houden van de orde. De regeeringscommissie wordt verzocht den internationalen troepen alle faciliteiten betref fende onderkomen etc. te verschaffen. De trans portkosten zullen voor zoover zij niet gedekt (Bijzondere correspondentie) Verleden Zondag hebben de oorlogsinvali den te Parijs opnieuw gedemonstreerd. Voor de vierde maal sedert veertien da gen. Zij protesteeren ertegA, dat de toch al zoo armzalige pensioenen, die de stad hun be taalt, onder de laatste Regeering opnieuw door ëen spaarmaatregel zijn gekortwiekt. Zij hebben met de Regeering onderhandeld, maar zonder resultaat; en nu komen zij telkens weer uit alle hoeken en uithoeken van de stad tezamen en plotseling ziet men hen midden door de stad trekken: Ziehier, dat is de oorlog! Veertien dagen geleden kwam het geheel spontaan tot hun eersten openlijken protesttocht. In èen vergaderzaal hadden zij hun besluiten genomen en het gemeenschappelijk bewustzijn hunner ellende dreef hen de straat op, om te klagen en aan te klagen, zij wilden hun ver klaringen persoonlijk aan het Ministerie gaan brengen. Het was een dier koude en nevelige avonden van den vóór-Kersttijd, waarop de winkelstraten en reclamegevels nog lichter en bonter zijn dan anders, en de fronten der wa renhuizen reusachtige kerstengelen dragen, uit enkele duizende lampen samengesteld. Toen kwam op eens deze vreemde optocht uit een donkere zijstraat gebogen, geleid door enkele driewielers, met de hand voortbewogen: geam puteerde oud-soldaten erin. Naast hen liggen hun krukken. Anderen volgen, met oorlogs- eereteekens op de borst. Ellendige gestalten, hinkend, strompelend, duizend mannen, die eens gezond waren van lijf en leden: op houten bee- nen, met uitgeschoten oogen, leege jasmouwen, van onder dichtgeknoopt, met gezichten die medelij en afkeer wekken door hun afschuwe lijke lidteekens, met ledematen, die steeds op nieuw sidderen in dezelfde schok-beweging, sinds zestien jaar. Deze verschrikkelijke optocht trekt langzaam langs de Rue Lafayette. De omnibussen stop pen. De taxi's komen niet meer vooruit. De voetganger^verdringen zich op de trottoirs; velen hebben zich naar de étalages gewend. De invaliden willen langs de Opéra de boulevards bereiken. Maar hier zijn intusschen, snel ge alarmeerd, politie-agenten aangekomen. Een paar honderd man, die, naast elkaar een rij vormend, de demonstranten in een zijstraat willen dringen. Het komt tot temperamentvolle uitlatingen en dreigementen. De oude soldaten heffen hun krukken omhoogMaar de po litie geeft niet toe. De optocht is tot staan ge bracht. En dan, snelbesloten, daar zij niets an ders meer doen kunnen, nemen de duizend in validen midden op de straat plaats. In hun zie kenwagens, de armen over elkaar gekruist; anderen over hun krukken hangend; sommigen ook gaan zitten op het natte asfalt. Men brengt uit de café's stoelen aan. Het elegante publiek staart met afkeer en ontzetting de ongeluk kigen aan, die met hun geruïneerde kapotge schoten lijven twee uur lang den boulevard bezet houden, op een der drukste en gedruischvolste punten van Parijs. Alle verkeer moet voor hen wijken, want zij wijken niet. De politie wil niet met gummiknuppels tegen invalide oud-soldaten optreden, en de stemming van het publiek is hun niet vijandig. Zij blijven midden op den boulevard, totdat de lichtreclames aan de win kelfronten verdwijnen, en de muziek der café's verstomt. Het is late nacht geworden, wanneer zij weer opstaan en naar hun kwartieren terug- strompelen. En Parijs, het lichthartige, schit terende en chique Parijs der groote boulevards heeft gelegenheid gehad, den oorlog in de oogen te zien, de oorlog, zooals hij werkelijk is Dat was de eerstq maal. Maar men heeft hen niet willen hooren ter officieele plaatse, en zij zijn teruggekomen. Men weet tevoren niet, wan neer. Opeens, midden in het amusement en het stralende licht van de Parijsche avonden, komt die donkere optocht van gebrekkigen aan en dwingt alle oogen, haar ongeluk te zien. Giste ren, Zondag, stonden zij op de weidsche trappen en in de voorhal van de opéra. Het regende, zij waren nat geworden op hun langen tocht. Er werden voor de vuist redevoeringen gehouden. Men zag van ver de borden, die zij droegen: „De Fransche oorlogsinvaliden ontvangen een pensioen, dat 50 en 60 procent lager is dan het pensioen der Duitsche, Engelsche of Amerikaan- sche oorlogsinvaliden Hoe dikwijls zal Parijs dit schouwspel nog moeten beleven? De demonstranten hebben aangekondigd, dat zij niet eerder zullen op houden met hun actie, dan tot zij een verhoo ging hunner pensioenen bereikt hebben. Zoo heeft dan gisteravond een afdeeling politie hen goedschiks naar het ministerie begeleid; de commissaris van het kwartier zag wel in, dat dit toegeven het beste was, en hijzelf in civiel en met een paraplu tegen den stroomenden regen, ging mee. De secretaris van Minister- President Flandin ontving een deputatie der protesteerenden, en beloofde, hun wenschen persoonlijk aan den premier door te geven. Thans wachten de invaliden op de uitwerking van hun démarche. Maar zij wachten niet lang: het schijnt, dat zij Vrijdag op de Place de la Concorde willen demonstreeren. Voor de vijfde maal. En iederen keer groeit huh aantal aan BERLIJN, ll Dec. In Berlijn doen geruchten de ronde, dat Zaterdag j.l. onverwacht door middel van een razzia een aantal personen ge arresteerd zijn, en dat zich onder deze blijk baar toevallig, ook een bekend Nederlander be vindt, die zich tijdelijk in Duitschland ophoudt. Hoewel aan te nemen is, aldus het Hbl. dat deze geruchten op waarheid berusten, was het gisteravond in Berlijn nog niet mogelijk van officieele instanties nadere bijzonderheden te vernemen. worden door de afzonderlijke staten uit het voor de verkiezing bestemde fonds worden betaald. De Saarregeering is aansprakelijk voor alle ver liezen en schade, die de internationale troepen zouden kunnen lijden. De regeeringscommissie heeft het recht de noodige wetgevende maat regelen te nemen om de internationale troepen en hun leden te bevrijden van iedere verant woordelijkheid voor een handeling, die gedaan mocht worden in uitvoering van gegeven op drachten. Voor aanvaarding van de resolutie verzekerde Massigli, namens Frankrijk, dat dit land den troepen vrij vervoer door Frankrijk zou toe staan. De gedelegeerden van Nederland en Zwe den, die aan de raadstafel hadden plaats ge nomen, verklaarden dat zij gaarne gevolg had den gegeven aan den oproep van den raad. Daarop werd de resolutie met algemeene stem men aangenomen, waarmede de buitengewone raadszitting geëindigd was. - De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Laval, was reeds voor de zitting weer naar Parijs vertrokken. Uit kringen van het Volkenbondssecretariaat verluidt, dat de secretaris-generaal van den Volkenbond Rosenberg, tot dusverre Sovjet- Russisch gezantschapsraad en zaakgelastigde te Parijs, heeft voorgesteld als ondersecretaris- generaal. De beslissing over dit voorstel zal ge nomen worden door den 'Volkenbondsraad in Januari. Naar wij vernemen, is de Nederlandsche re geering voornemens binnenkort aan de Staten- Generaal een overzicht te doen toekomen van hare medewerking aan de Volkenbondswerk zaamheid in het Saargebied in verband met de volksstemming. De voorzitter van de commissie van drie voor het Saargebied heeft den regeeringen van Engeland, Italië, Nederland en Zweden een telegram gezonden, waarin hij mededeelt, dat de raadscommissie kennis heeft genomen van het feit, dat bovengenoemde regeeringen zullen deelnemen aan de vorming van een internatio naal contingent troepen voor het Saargebied en wel Engeland met 1500 man, Italië met 1300 man, Nederland met 250 man en Zweden met 250 man. De commissie heeft besloten de Engelsche regeering te verzoeken den comman dant voor deze troepen te benoemen. De com missie verzoekt voorts de betrokken regeeringen maatregelen te nemen, opdat de verschillende contingenten zich voor den 22sten December a.s. in het Saargebied bevinden. Ingevolge het besluit van den Volkenbonds raad dat een Britsch officier het bevel zou voeren over de internationale Saartroepen heeft het departement van oorlog generaal ma joor G. E. S. Brind in die functie benoemd. LANSING, (Michigan) 11 Dec. (Reuter). Door onbekende oorzaak is Dinsdagnacht in een hotel hier ter stede een brand uitgebroken, die zich met razende snelheid uitbreidde en het geheele gebouw dat midden in het zaken kwartier gelegen was, in de asch legde. Het aantal dooden wordt geschat op minstens zes. Eenigen hunner konden nog niet worden geïdentificeerd. Ongeveer 30 personen werden met min of meer ernstige brandwonden naar het zieken huis overgebracht. Het aantal lichtgewonden is zeer groot. Tijdens den brand speelden zich vreeselijke paniekscenes af. Ondanks de heer- schende felle koude sprongen eenige gasten van het hotel in de langs het hotel stroomende Grand Rivier. Men is er niet in geslaagd hen te bergen, zoodat zy jammerlijk verdronken. Nader seint Reuter, dat het aantal dooden reeds tot 11 gestegen is. Daar nog verscheidene personen vermist worden, zoekt men nog koortsachtig onder de rookende puinhoopen. Men vreest, dat in totaal niet minder dan twin, tig personen den dood in de vlammen hebben gevonden. Onder de dooden en vermisten be- Engeland en de oorlogsschulden aan Amerika; Witboek gepubliceerd; Engeland acht het nut- teloos over de schuldenkwesties met de V. S. tc onderhandelen. Japan dreigt met bezetting van Noord-China. Groote opwinding in Chineesche regeerings kringen. Vreeselijke hotelbrand in den staat Michigan. Vermoedelijk 20 dooden. Zitting van den Volkenbondsraad Donderdag middag gesloten. Eerstvolgende raadszitting op 11 Januari a.s. Twee Joego-Slaven te Toulon gearresteerd. Hervatting der besprekingen met Japan te verwachten. Debatten in de Tweede Kamer over Water staat. De bekende volkszangleider en componist Ar nold Spoel in Den Haag overleden. Nader onderzoek gelast inzake den brand in den Cuneratorcn te Rhenen. We vergeten zoo gauw wat we ont houden moesten. We vergeten al te veel de lessen onzer ouders, de raad gevingen van onze onderwijzers, de goede bedoelingen onzer vrienden. We vergeten al te licht wat ons voor goeds is aangedaan door lieve menschen Maar we onthouden al te hardnekkig een vermeend onrecht, een booze be jegening, een onrechtvaardige behan deling, een hard woord. We moesten veel dingen snel ver geten en veel andere zorgzaam in onze herinnering behouden. Welke? Ons eigen gemoed geeft de scheidingslijn wel aan. Snel moeten we vergeten al ivat ons leven verbit tert en vertroebelt, al ivat ons hard en onrechtvaardig en liefdeloos maakt. Vooral een slechte daad van anderen moeten we gauw uit onze memorie schrappen. Doch we moeten de leering eruit goed onthouden. We moeten in ons geheugen goed bewaren wat ons beter kan maken en wat ons voor liefde in het leven is aangedaan door anderen. Al wat ons leven beter en mooier maakt. Onze dankbaarheid ga uit naar allen die dit deden en doen. vinden zich ook eenige afgevaardigden van het parlement van den staat Michigan. Volgens een verklaring van de politie wordt nog ongeveer de helft van de 200 ho telgasten vermist. Van de geborgen lijken konden tot dusver acht geïdentificeerd worden. Het onderzoek wordt zeer bemoeilijkt tengevolge van het feit dat het vreemdelingenboek van het ho tel verbrand is. BERLIJN, 11 Dec. (V.D..) Officieel wordt medegedeeld, dat de gedetineerden in de Duit sche strafgevangenissen en andere strafinrich tingen dit jaar geen Kerstpaketten zullen mogen ontvangen. Hun verwanten en vrienden zijn gewaarschuwd, dat eventueel toch verzon den Kerstpaketten aan de afzenders geretour neerd zullen worden. Mgr. Dr. Ignaz Seipel had de gewoonte, om „dein Heiligen Abend", den avond voor Kerst mis de gevangenen te bezoeken om hen op dezen voor hen zoo zwaren avond op te beuren. Ook tijdens zijn Kanseliersschap bleef hij deze gewoonte getrouw. Nu heeft Z. E. Kardinaal Dr. Innitzer, Aartsbisschop van Weenen beslo ten het voorbeeld van Dr. Seipel te volgen. Van dit jaar te beginnen zal hij elk jaar den Kerst avond doorbrengen te midden der gevangenen, opgesloten in het „Graue Haus", om hen bij te staan in de uren des jaars, die het aller bitterst voor hen zijn. Stand op Woensdag l uur v.m.: 750.9 Dinsdag: 752.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1