S.T ADSNIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n „Omroeper" voor 75.000gezinnen Het resultaat te Genève De doodslag te Hoofddorp Werkloozensteun PLEEGZOON STAAT TERECHT GEEN SPRAKE VAN! ^ïnrnnrninnnimrmimmnmnmimnmnnmniiiiiiiniimmiimiiimmiiilllllllllilinillllllllllllllHlllllllË WOENSDAG 12 DECEMBER 1934 siiiiiiiiiiiiiiiiiliiminiiiiiiiiiilllllllllllllllHllliniliiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiillllniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiimimiinniia HAARLEMSCHE BACH- VEREENIGING Dirigent: prof. dr. Mengelberg FAILLISSEMENTEN Geen crisis in den K.T.K, Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL Haarlemsche Amateur Fotografen Vereeniging OVERVEEN ZAANDAM De Hollandsche Kamermuziekvereenigingbestaande uit leden van het Concert gebouworkest geeft onder auspiciën van de Centrale Kunst-Organisatie een concert in de gehoorzaal van het Conservatorium, Bachstraat 5, op Vrijdag 14 December, waarop composities zullen worden ten gehoore gebracht, welke voor Amsterdam eerste uitvoeringen zijn Snorkend artikel van de „Vreme" „Hongarijes eer aangetast" Verdachte bleef voor de Haarlem sche rechtbank zijn onschuld betuigen Tien jaar geëischt Verklaring deskundige Er kwam nog een hond in het geding, die in het huis van den verslagene was en blafte voor vreemden. Niemand had den hond in den nacht van den moord of daarna hooren blaffen. Het beest was uitgehongerd, toen het huis open gebroken werd. Gevoelens Ontkenning Op de nadrukkelijke vraag van den president Requisitoir Verdediging Prof. Aalberse wenscht dat lief dadigheidssteun niet wordt afgetrokken Arbeid vreemdelingen Steun kunstenaars De verlangens der katho lieke fractie ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnniiniminni NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT im~ i Het eerste Bach-concert in dit seizoen onder leiding van den nieuwbenoemden Professor in de muziekwetenschap. De bezoekers waren dit maal bijzonder goed op tijd aanwezig, een bloemstuk bedekte de dirigenten-lessenaar en toen Prof. Mengelberg verscheen, verhieven alle aanwezigen zich van hun zetel en begroetten hem op hartelijke wijze. Al was oorspronkelijk alleen de Zevende Symphonie van Mahler aangekondigd, eerst werd er op brillante wijze (als een uiting van vreugde en dank?) de Obéron-Ouverture van Weber gespeeld. Daarna nam de Zevende een aanvang. De Mahler-uitvoeringen zijn op de „Bach" niet talrijk. Gedurende de laatste 15 jaren gin gen in Haarlem door het Amsterdamsche Con certgebouworkest de eerste en vijfde symDho- nie geheel, de zevende en negende gedeeltelijk, benevens „Das Lied von der Erde" en met be geleiding van het Residentie-orkest enkele lie deren. Een juiste kijk op Mahler's werk krijgt men aldus in Haarlem niet, vooral niet op de beide trilogieën ervan en hun onderling contrast (uit IIV deze laatste als een verlenging der derde beschouwd spreekt de liefde tot de natuur en het verlangen naar bevrijding, naar een bovenaardsch leven van den pessimist- Mahler, uit VVII de smart en de vertwijfeling van den opnieuw zoekenden en tastenden mensch. Na „Das Himmlische Leben" in IV ls het plotseling „Ins Leben hinein", V). En uitvoeringen van fragmenten zijn natuur lijk in dit opzicht uit den booze. De uitvoering der beide Nachtmuzieken uit de Zevende Sym phonie (in 1930) zonder eenige toelichting in het programma, gaf al een zeer onvolledig beeld van dit werk. Deze deelen moet men voor het juiste in zicht minsten^ met het Scherzo hooren. Dit Scherzo, „Schattenhaft" genaamd, is een zeer phantastisch geschreven stuk muziek, een gro tesk dooreenjagen van zonderling gevormde motieven, alleen onderbroken door een scherp dansrhythme en een droomerige, teere melodie (trio). Dit Scherzo is eigenlijk een voortzetting, een hooger opvoeren van de eerste nachtmuziek, dat spookachtig is, en waarin nachtelijke visioenen opduiken. Hierdoor komt de tegenstelling met de tweede, meer romantisch getinte nachtmuziek (een serenade met guitaarspel) scherper uit. Te zamen met het Scherzo gespeeld, zullen de Nachtmuzieken een dieperen indruk op de Bach-leden hebben gemaakt dan in 1930. Doch hun juiste waarde verkrijgen ze eerst tusschcn de hoekdeelen van deze zoo zuiver symmetrisch opgebouwde Symphonie. Want het eerste deel, nogal pathetisch (aanvangsthema door de tenorhoorn), leidt als het ware de eerste Nacht muziek in, terwijl de Rondo een Apotheose vormt ter afsluiting van het gansche werk. Zooals in zijn oudere werken, geeft Mahler in de Zevende veel op het gebied van klank kleur te genieten. Bovendien verbijstert hij ook hier zijn hoorders menigmaal met gewel dige hoogtepunten, niet het minst met de brui sende slot-apotheose. Of de toehoorders echter ook diep ontroerd worden, betwijfelen we sterk. Dit zelfs ondanks de pracht- en stijlvolle her schepping. Het onderwerp is wel geniaal uitgebeeld (ln zoover dit met muziekklanken mogelijk is), maar wie verdiept zich er in? Bij hoeveel per sonen, zij het ook echte kunstliefhebbers, val len de door Mahler gekozen onderwerpen, bij zonder die der tweede trilogie, in den geest? Wijst het uiterst gering aantal uitvoeringen der Zevende Symphonie er al niet op? En toch wil men zoo'n omvangrijk, gecompli ceerd Mahler-werk toch nog wel eens hooren, alleen reeds om de vertolking, want deze is hier in handen van één der' voortreffelijkste Mah- ler-dirigenten. ■Prof. Mengelberg kent het zielsproces van den componist door en door. gaat geheel in Mahler's gedachtenwereld op, kent er alle bijzonderheden van. Verder is geen enkel uitdrukkingsmiddel van den componist hem vreemd, wat voor ons wellicht ingewikkeld toeschijnt, is voor hem klaar en duidelijk. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat van een Mahler-werk de klankkleurencombinaties over- wogener saamgesteld. het stemmenweefsel transparanter aangetoond, de dynamiek juister afgemeten, de contrastwerking zuiverder getrof fen en de hoofdlijn, ondanks de afwerking der finesses, strakker gehouden zou kunnen wor den. Bovendien, dat de leiding beheerschter en soberder, het élan geestdriftiger en het opvol gen der intenties van den dirigent door het orkest correcter zou kunnen zijn. De klankkleur van dit orkest valt altijd op. Ze is zeldzaam mooi, zoowel in zijn geheel, als in de verschillende groepen en bij het indivi dueel optreden der solo-instrumenten. Bijzon der opvallend was ditmaal nevens Zimmer man's spel, dat van den tenor-hoornist (uiterst nobel), van den hoornist (prachtige morendo's), van de harpiste en van den mandolinist. Al hadden laatstgenoemden slechts kleine op den voorgrond tredende passages of motieven weer te geven, hun spel dwong door bijzondere toon- kwaliteit eerbied af. Er werd pauze gehouden na het vierde deel. met het gevolg van tweemaal applaus. O.i. in hoofdzaak als een uiting van bewondering over het spel. O. K. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op 11 December failliet verklaard: De vennootschap onder de firma Berghuys Van Ruyven, voorheen fa. Corn, v^n Niel Czn., gevestigd te Haarlem, Plein 95 en hare firmanten B. A. van Ruyven, handelaar in meubelen en tapijten, wonende te Haarlem, Previnairestraat 25 en A. M. Berghuys, handelaar in meubelen en tapijten, wonende te Haarlem, Raamsingel 24. Curator mr. B. E. van Tijn, alhier. A. G. Kuiper, caféhouder, wonende te Assen delft, Kerkbuurt 406. Curator mr. J. A B. Sanders, alhier. J. Zwaanenburg, drukker, wonende te Zand- voort, Van Ostaaestraat 4. Curator mr. J. H. J. Simons, alhier. De N. V. Eerste Nederlandsche Werktuig- en Gereedschapsfabriek „Haarlem", vroeger kan- toorhoudende te Haarlem, Spaarndammerweg 9, thans ten huize van haren directeur, den heer G. Griffioen, te Zuilen. Curator mr. J. H. van Gelderen, alhier. W. Faile, koopman, wonende te Santpoort, Bloemendaalscheweg 36. Curatrice mevr. mr. L. M. I. L. van Taalingen —Dols, alhier. Rebecca Waisvisz, gescheiden echtgenoote van F. J. C. Jansen, helderziende, wonende te Haar lem, Cremerplein 1. Curator mr. H, O. Drilsma, alhier. M. W. Neumann, handelende onder den naam of firma Chemische Industrie M. W. Neumann, wonende te Bloemendaal, Joh. Verhulstweg 60. Curator mr. A. Beets, alhier. C. Cassee, bierhandelaar en slijter, wonende te Bloemendaal, Bloemendaalscheweg 4a. Curatrice mevr. mr. J. H. G. SchutteStruick, alhier. Rechter-Commissaris mr. Th. F. Raedt. Geëindigd wegens het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen van: De N. V. Stoomwasscherij en Strijkerij „Hel- derlust", gevestigd te Heemstede. Curator mr. F. van de Goot, alhier. Th. Kruyt. administrateur, wonende te Haar lem, thans Zijlweg 59. Curator mr. C. Blankevoort, alhier. S. Troost (firma Rocona), te Zaandam. Curatrice mej. mr. M. J. Kluitman, alhier. L. M. N. Boerlagen, schoenwinkelier, wonende te Haarlem, Lange Veerstraat 32. Curatrice mej. mr. M. J. Kluitman, alhier. zien en wenschte hem op dit gebied nog veel succes toe. Het v/as voor de aanwezigen een zeer leer zame avond. Bijna alle bij den Kennemer Turnkring aan gesloten vereenigingen zijn ondanks de crisis vooruitgegaan in ledental. Alleen de B. G. V. en Bato gingen achteruit, eerstgenoemde zelfs vrij belangrijk. Naar verhouding groeide 't ledenaantal het sterkst bij Olympia (met 146!) en bij de T. V. Santpoort. De totaal-aantallen leden, adspiranten en do nateurs van de K. T. K. vereenigingen luiden nu als volgt: Concordia (Haarlem) 542, Turn- lust (Haarlem) 326, Turnlust (Beverwijk) 359, Sparta (Velsen-N.) 142, D. S. S. (Zandvoort) 224, Olympia (IJmuiden) 339, T. V. IJ. (IJmui- den) 108, Bloemendaalsche Gymn. Ver. 143, Gratia-Plato (IJmuiden-O.) i37, T. V. S. (Sant poort) 143. Bato (Haarlem) 204, S. S. H. (Vel sen-N.) 104. De stijging in het K. T. K. ledental van 2445 op 2771 is vooral te danken aan de vergrooting van damessenioren- en kleuter—afdeelingen en van het getal donateurs. Een ongunstig verschijnsel is de teruggang van het aantal dames- en heeren-junioren. Bovenstaande getallen ontleenen wij aan het in de Kring-jaarvergadering van 22 Dec. a.s'. uit te brengen jaarverslag. Geboren: 9 Dec.: G. JakSoetenga, d; 11 Dec. J. M. UitermarkWittendorp, z; M. C. Ruttev. Lieshout, d; 9 Dec. M. G. Hoger- vorstv. Dalen, z; 10 Dec. J. m. Jochemv. d. Leden, z; 8 Dec. P. C. JakVos, d. Overleden: 9 Dec. S. Hartendorff—Stellema, 75 j., Sumatrastraat; 10 Dec. J. j. Waning, 58 j„ Ged. Oudegracht: F. A. Smit Kleyne, 2 j., Hazepaterslaan; 9 Dec. M. BoodBerkhouwer, 83 j„ Teslastraat; 10 Dec. E. J. s. M. Rikkers —Mulder, 39 j„ Weteringstraat; G. P. Leendert- se, 56 j., Kamperlaan. Water en vuur Zaterdagmiddag 2 uur zal er op het B. V. C.-terrein te Bloemendaal een strijd (vreedzame strijd) gevoerd worden tus schen water- en vuurmenschen. Er zal nl. een voetbalwedstrijd gehouden worden door elftal len van P. E. N. en P. W. N., dus van licht en waterkan toren. Burgerlijke Stand Geboren: G. van der Wekken—van der Staay z.; A. A. M. Rolf von den Baumenvan der Waarden d. Getrouwd: S. J. Kooiman en C. Hazevoet. Overleden: G. van Maanenberg, 79 j., wed. A. M. Hendriks; G. Meier, 76 j. iowMBWaoaww» De heer E. van Beugen uit 's-Gravenhage sprak voor de leden der Haarlemsche Ama teur Fotografen Vereeniging over „Chemie ten dienste van fotografie" (Rood-selenium in de fotografie). Hij behandelde achtereenvolgens het berei- denden van het rood-selenium en haar toe passing, de methode tot het kleuren en daarna bespreking van het kleuren zelf; verder het papier, dat voor directe- of voor indirecte kleuren het meest geschikt was. Deze lezing was geheel gebaseerd op eigen ervaring. Na de tpauze werd de thorie aan de prak tijk getoetst. Proeven werden genomen en slaagden schitterend Jammer, dat men, gezien het vergevorderde uur, ontijdig moest eindi gen De voorzitter, de heer Schaap, dankte spre ker voor hetgeen hij de aanwezigen had laten De algemeene begraafplaats 't Is nu onge veer 20 jaar geleden, dat de laatste beaarding op de algemeene begraafplaats naast het po- litie-bureau plaats vond. Bij de opening van dé nieuwe begraafplaats aan den Bergweg te Bloemendaal, zijn toen verscheidene kisten naar deze begraafplaats overgebracht. Eenigen tijd geleden zijin de fa milies van de in Overveen begravenen er van in kennis gesteld, dét er nog gelegenheid gegeven zou worden, stoffelijke resten van overledenen te laten overbrengen. Van d'eze gelegenheid is toen nog een matig gebruik gemaakt. Thans zijn de gTafsteenen en zerken, die zich nog op het kerkhof bevonden, verwijderd. Ge meentewerklieden zijn thans bezig, het terrein te „égaliseeren". Waarschijnlijk zal het daarna met struiken en heesters beplant worden. Kasgeldleening. Ter voorziening in de be hoefte aan kasgeld vragen B. en W. van den Raad machtiging, om over het jaar 1935 tijde lijk geld op te nemen tot een gezamenlijk be drag van 4.200.000.tegen een rente van ten hoogste 2 pet. boven het promesse-disconto van de Nederlandsche Bank. Rijwieldief gepakt. Rijwieldiefstallen zullen er wel niet mee uit de wereld zijn, maar toch is het een verblijdend bericht, dat gisteren wéér een rijwieldief, zekere De Gr. uit Zaandam, is aangehouden, die verdacht wordt, vier rijwielen te hebben gestolen. Gasmeter gelicht. Een bewoner van Schier monnikoog heeft aangifte gedaan, dat een on bekende zijn gasmeter opengebroken heeft en zich van den voorraad penningen heeft meester gemaakt. ROME, 11 Dec. De Italiaansche pers neemt met levendige voldoening kennis van de te Ge nève bereikte oplossing van het Hongaarsch- Joego-Slavisch conflict. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de eer van Hongarije onaangetast is gebleven, terwijl het eenstemmig accoord den Volkenbond in staat stelt, zijn werk van inter nationale toenadering voort te zetten. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de pers van de te Genève gevonden oplossing zoo laat ken nis heeft gekregen, dat het den meesten bladen niet meer mogelijk was, uitvoerig commentaar te leveren. Sterk in tegenstelling tot het bericht, waarin melding wordt gemaakt van groote ontstemming jegens Jeftitsj, wegens het geringe resultaat, dat door hem te Genève behaald is, staat wel de meening van het regeeringsblad de „Vreme". Dit officieuze blad schrijft, dat Joego-Slavië een schitterend succes heeft behaald en dat Hongarije den aftocht heeft moeten blazen. Boedapest is door Italië in den steek gelaten, is onder controle van den Volkenbond gesteld en heeft de grootste nederlaag geleden, die ooit een onafhankelijken staat ten deel gévallen is. De revisionistische politiek van Hongarije is eens en voor goed onmogelijk gemaakt, daar de ironie van het lot heeft gewild, dat Boedapest zelf de onschendbaarheid en de integriteit van alle staten, dus ook van de nabuurstaten, plech tig heeft moeten garandeeren. Den Volkenbonds raad is het niet mogelijk geweest, een scherper oordeel te vellen. Het blad „Politika", dat zich zeer gereser veerd toont, verklaart, dat de verschillende de legaties te Genève uit elkaar zijn gegaan, na algemeen te hebben vastgesteld, dat Joego-Sla vië de geëischte genoegdoening heeft verkregen. Ook dit blad meent te mogen constateeren, dat de Volkenbondsraad met de resolutie zoover gegaan is, als maar eenigszins mogelijk was. BOEKAREST, 11 Dec. (Reuter) De geheele Roemeensche pers uit haar voldoening over het resultaat van Genève. De Volkenbond zoo wordt verklaard heeft op schitterende wijze zijn prestige bevestigd en zijn taak van recht vaardigheid vervuld. BOEDAPEST, 11 Dec. (Reuter) Het be sluit van den Volkenbond betreffende het Hon- gaarschJoego-Slavisch conflict wordt in vooraanstaande kringen te Boedapest als een bevredigende oplossing begroet. Men wijst er op, dat in weerwil van het voorstel der Kleine Entente een verantwoordelijkheid van Hongarije aan den koningsmoord te Marseille geenszins is vastgesteld en dat de eer van Hongarije onaan getast uit het strijdperk treedt. Verder wordt opgemerkt, dat er niet beslo ten is tot een internationaal onderzoek, doch dat de Hongaarsche regeering zelf het onder zoek naar een nalatigheid van ondergeschikte autoriteiten heeft in te stellen. Wat vooral begroet wordt is, dat tengevolge van het ingrijpen der Engelsche en Italiaansche regeering er geen anti-revisionistisch besluit is genomen. Jeftitsj, zoo wordt tenslotte gezegd, heeft een verzoenlijker houding aangenomen dan na zijn rede te Genève werd verwacht. Ook de Hongaarsche pers is van meening, dat Hongarije met opgeheven hoofd Genève kan verlaten. BOEDAPEST, 11 Dec. (Reuter) Het de creet van de Joego-Slavische regeering, waar bij gelast werd het uitwijzen van Hongaren uit Joego-Slavië stop te zetten, is blijkbaar nog niet van kracht geworden. In den nacht van 5 op 6 September j.l. moet de 43-jarige electricien v. B. in zijn woning te Hoofddorp vermoord zijn. Zijn 24-jarige pleegzoon W. K. was dien nacht bij den verslagene in huis, maar ging in den vroegen morgen op de fiets naar Bilthoven, waar de 41-jarige vrouw van v. B. in betrekking was. Het echtpaar was van elkaar gegaan en de pleegzoon voelde meer dan gewone sym pathie voor zijn pleegmoeder. Eerst 7 September werd de moord ontdekt en kort daarop arresteerde de politie moeder en zoon. De vrouw werd vrij gelaten, de jongeman bleef in het Huis van Bewaring te Haarlem. Beiden ontkenden iets met het gebeurde te maken te hebben. Dinsdag stond de verdachte voor de Haar lemsche rechtbank terecht. De belangstelling van het publiek was enorm, honderden konden niet toegelaten worden. Niet minder dan twin tig getuigen waren gedagvaard. Verdediger was mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haarlem. Verdachte was doodslag, subs, zware mishan deling den dood tengevolge hebbend ten laste gelegd. De getuige-deskundige dr. J. P. L. Hulst zette de doodsoorzaak uiteen. De dokter constateerde verschillende wonden bij de slapen, de beenstukken waren in de hersenen gedrongen. Bloed met gips vond spr. in neus, mond en in de maag. Van de buiten deur tot aan de plaats waar het lijk gevonden werd, werd een bloedig sleepspoor aangetroffen. Bloedspatten op den vloer en op den muur wijzen er op, dat het hoofd eerst verbrijzeld werd toen het lichaam reeds op den grond lag. Gips is ook in neus en mond gevonden, zoo dat het niet onmogelijk is, dat het slachtoffer gestikt is. In de kamer heeft getuige een zware hamer met afgebroken steel gevonden, maar hij ge looft niet, dat dit voorwerp gebruikt is, er zat slechts een enkel bloedspatje op. Hij heeft geen voorwerp gevonden, dat voor den doodslag ge bruikt moet zijn. De dokter heeft haar op den kraag van het slachtoffer gevonden, dat overeenkomt met het haar van verdachte. Uit de reconstructie meende getuige te moe ten concludeeren, dat de moordenaar weinig bloedspatten heeft opgeloopen. Mevrouw Rutgers van Rosenburg van Boet- selaar verklaarde, dat de vrouw van verdachte bij haar te Bilthoven in dienst was. Ook ver dachte diende vroeger als tuinman bij getuige. Na den moord is verdachte eenige dagen bij haar gekomen om in den tuin te werken. Het overhemd, dat verdachte gedragen moest heb ben, zag zij aan een lijn te drogen hangen, er zaten donkere vlekken in, maar zij durfde niet te verklaren dat het bloed was. Verdachte maak te op haar een rustigen, gunstigen indruk. Inspecteur Jelsma leidde het onderzoek na de gruwelijke ontdekking. Geen spoor van braak is in de woning gevonden, overal waren bloed spatten te constateeren. De vermoorde over handigde in Juni een onderschepten brief aan getuige. Hij verzocht den inspecteur er niets van aan verdachte te zeggen, omdat hij er dan zeker „aan" zou gaan. Er was een liefdes verhouding tusschen verdachte en de vrouw van den vermoorde. Verdachte erkende aan den inspecteur gezegd te hebben, dat hij wel zou bekennen, als de vrouw werd vrijgelaten. Hij deed dit om de vrouw te sparen, in zekeren zin onder pres sie. Dan ontspon zich een gesprek over de lief desverhouding, die verdachte ontkende. Er heerschte een amicale sfeer in de woning, waar v. B„ zijn vrouw en verdachte als pleegzoon samenwoonden. Hij had wel bepaalde „gevoe lens" maar die uitten zich niet. De president liet daarop een foto zien, waaruit veel kon worden opgemaakt. Verdachte kwam eenige dagen voor den moord terug in Hoofddorp op verzoek van den ver slagene en omdat deze mededeelde, dat hij moest sollieiteeren op een ontvangen brief. Een vriend van verdachte maakte de vriend schap uit, omdat hij de verhbuding tusschen verdachte en zijn pleegmoeder onjuist vond en het onprettig vond, dat de verslagene een vreeselijk leven moest leiden. Een juffrouw, die na het vertrek van v. B.'s vrouw als huishoudster wilde komen, deed een heel verhaal over den toestand in het huis. De verslagene zeide, dat hij bang was in het huis, vanwege spiritistische verschijnselen. Hij vertrouwde getuige toe, dat hij zich als gevolg daarvan op een dag wel eens zou vergeven. Verdachte: „v. B. liep steeds rond met zulke plannen. Ik vertrouwde hem niet, daarom heb ik ook al eens twee kopjes chocola verwisseld." Rechter Raedt: „Dat is dan niet slim van u!" Een getuige, die met verdachte gewerkt had, verklaarde, dat K. niet erg geloofwaardig was. Een monteur kwam regelmatig bij v. B. aan huis. President: „Heeft v. B. u wel eens gezegd, dat hij bang was voor verdachte, omdat hij hem de hersens wel eens kon inslaan?" Getuige: „Neen, waarachtig niet." President: „U heeft eerst dien tweeden dag het lijk ontdekt, toen u een raam openschoof?" Getuige: „Een dag tevoren zag ik wel bloed, toen ik door het raam keek, maar het drong niet tot mij door, dat er iets gebeurd zou zijn." Een buurman van v. B., die ziek te bed lag en juist dien nacht van pijn niet slapen kon, hoorde in den morgen omstreeks 4</, uur een dof gerucht in het huis. Geluid van stemmen hoorde hij niet. Een half uur lang bleef het volmaakt stil, daarna hoorde getuige een deur dicht slaan en iemand op een fiets vertrekken. Hij had niemand dien nacht hoonen komen en hü was van minuut tot minuut wakker geweest. Ook nadat de persoon op de fiets vertrokken was, werd geen geluid meer rondom het huis van v. B. waargenomen. Verdachte zeide daarop dat hij 's nachts met zijn pleegvader proeven had genomen met alu- miniumstukken. Het geluid moet maar even hebben geklonken, want verdachte verklaarde, dat hij voor burengerucht waarschuwde. Doordat de lichtstoppen doorbrandden kon verdachte niet zien hoe laat het was en miste hij den trein naar Utrecht, weshalve hij per fiets ging. Dan werd de weduwe van v. B. gehoord. Zij verklaarde, dat de verstandhouding tusschen haar en haar man zeer slecht was, tusschen haar en verdachte als moeder en zoon. President: „Dat klopt niet met een vorige verklaring. U moet hier naar waarheid getui gen. Er was een verhouding tusschen u en ver dachte." Getuige zeide, dat er slechts van „gevoelens" sprake was. Getuige werden dan verschillende vragen gesteld en wanneer er maar even een hiaat dreigde in haar verklaringen en die van ver dachte, kletterden nieuwe vragen en opmerkin gen van achter de groene tafel. President: Hebt U nooit gehoord wat de reden is geweest van den dood van Uw man? Getuige: Neen. Ik ben er wel van geschrok ken. President: U hebt eens opgemerkt „dat je niet vrij van zoo'n man bent, vooraleer hij dood is." Wat bedoelde U daarmede? Getuige: Onze verstandhouding was, zoo U weet, niet erg prettig. Mijn man had relaties met de „loge" en sindsdien zag hij allerhande spoken. Hij ontving een bericht van „Marcus Antonio", waarvoor hij erg bang was. Soms viel hij vier a vijf maal op een dag flauw, omdat hij menschen zag die er niet waren. Tenslotte is getuige het huis maar uit ge. gaan. bleef verdachte antwoorden, dat hij niet schul dig was aan den dood van v. B. Hij zette nogmaals uiteen, wat er den betrok ken nacht in het huis gedaan was. Om 7 uur werd gepauseerd. Des avonds om 8 uur was het woord aan den officier van justitie, Mr. Paardekooper Overman Spr. noemde het een ongelukkige omstandig heid, dat in een tijdsverloop van twee maanden, driemaal de medewerking van de Haarlemsche Rechtbank werd ingeroepen voor een misdrijf, waarbij een menschenleven te betreuren is. Het groote verschil tusschen de vorige zaken en deze is, dat de verdachte thans ontkent en er zijn voordeel in meent te zien de zaak moei. lijker te maken. De officier heeft de absolute overtuiging, dat verdachte de dader is. Voor hem was het een geluk, dat het lijk eerst na twee dagen gevon den werd, waardoor hü alle kans kreeg bloed sporen etc. weg te maken. Spr. reconstrueerde het gebeurde nog eens, hield vast aan de getuigenverklaringen van den zieken buurman, wees op het overhemd, dat in een zeer sterk bijtend sop gewasschen was. Spr. zag in een gesloten deur een stille ge tuige, het moest niet gemakkelijk zün om bin. nen te komen. Daar de hond voor geen vreemde te keer is gegaan, mag dit dier ook een stille getuige genoemd worden. Spr. noemde verdachte zeer listiglük, ,daar waar het 't zoeken van verschooningsmiddelen betreft. Spr. wenschte dan een en ander te zeggen over de motieven van de misdaad. De vrouw moest daartoe de zaal verlaten. Spr. hield vast aan de mededeeling der vrouw, dat haar man haar en haar pleegzoon in el- kaars armen had gedreven. Verdachte en de verslagene wisten veel van elkaar. Vele knoeierijen bij faillissement b.v. waren gepasseerd. Maar inwendig haatten zü elkander. De officier haalde talrijke citaten aan uit brieven, doelende op de driehoeks verhouding. v. B. vernielde eenige malen de gietvormen van verdachte, wellicht is dit de directe aan leiding geweest tot een hevige ruzie en tot de verschrikkelüke daad. Er zün weinig verzach tende omstandigheden. Deze cynicus, die er uiterlijk christelijke be ginselen op na houdt, aldus spr., dwingt geen enkel medelijden af en moet allereerst maar eens begrijpen, dat „gü Uw medemensch niet zult dooden zonder een teeken van berouw". Spr. eischte tien jaar gevangenisstraf. Mr. Ten Bokkel kon zich niet indenken, dat iemand die iets verbergen moet, met zulk een ontzaglük feitenmateriaal „au bout portani", zonder eenig aarzelen voor den dag kan komen. Als deze jongen liegt, aldus pleiter, dan is hij een Lasker, die zijn weerga in de wereld niet gevonden heeft. Drie maanden lang heeft pleiter verdachte in het oog gehouden, hem steeds geobserveerd, alles geprobeerd hü blijft ontkennen. Zijn feitenmateriaal is en blijft onverwoestbaar. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Tweede Kamer is voortgezet de behan deling van hoofdstuk XA (Sociale Zaken) der RÜksbegrooting voor 1935. De minister van Sociale Zaken, de heer SLO- TEMAKER DE BRUïNE, verklaart, de werk loosheidsverzekering besprekend, geen wetsont werp tot stichting van een fonds te kunnen in dienen. Daar zijn de tijden niet naar. Wettelüke re geling der werkloosheidsverzekering kan spr. thans niet bevorderen. Spr. kan zich niet voor stellen dat één Kamerlid dit zou willen. Ten aanzien van de sociale verzekering moe ten we inmiddels trachten te behouden wat we hebben. Tot nu zijn we er in geslaagd, de werk loosheidsverzekering ook voor de landarbeiders te bewaren, zij het met moeite. Tot zoodanige verzekering durfde Engeland nooit overgaan, Duitschland moest haar opgeven. Wij mogen nog tevreden zün. Meer geld aanvragen kan spr. echter niet. Een middel om de verzekering te behouden kan ook zün gelegen in dè kassen-toelagen. De regeering houdt deze zaak in overweging. Er is geen enkele verlaging aa uitkeering door spr. opgelegd; maar bij loondaling dalen ook de uitkeeringen. Het uitkeeringspercentage kan niet worden verlaagd; we moeten blij zijn, te houden wat we hebben. De arbeid van vreemdelingen is een quaestie voor verdragen, zooals met België. Indien blükt dat arbeid van Nederlanders in Duitschland steeds meer onmogelük wordt gemaakt, zal er meer evenredigheid hier te lande moeten komen. De heer KUPERS (S. D.)Die toestand is er nu al. De MINISTER zegt dat de commissie, be noemd in zake arbeid door vreemde artisten en musici, ook naar den arbeid van vreemdelingen in het hotel- en cafébedrijf onderzoek doet. Bij art. 101 vraagt de heer DREES (V.D.) inlichtingen in zake bijdragen in den vorm van subsidies voor werklooze kunstenaars. De MINISTER deelt mede, dat de bedoeling is, een stichting in het leven te roepen. De me dewerking der gemeenten is daarvoor gevraagd. Er komt een stichting, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van de twee departementen, de gemeenten en van vereenigingen van kun stenaars. Van 86 gemeenten met 1164 kunste naars kwam steun-toezegging in; van Amster dam wordt die nog verwacht. Zoo hoopt men begin 1935 een steunregeling te krügen voor beeldende kunstenaars, musici, architecten en sierkunstenaars. De heer LOUWER (Lib.) bespreekt bij de afd. VI (werkverschafifng en steunverleening) de opleiding van meisjes voor huishoudehjk werk. Allerlei werkobjecten kunnen nog als werk verruiming worden uitgevoerd. B.v. het aanleg gen van viaducten. Spr. waarschuwt tegen het afsluiten van col lectieve arbeidscontracten op te hooge basis. De heer AALBERSE (R.K.) bespreekt de steunregeling, reeds bij de algemeene beschou wingen door hem o.m. in een aantal punten naar voren gebracht. Verlaging van huren en lasten is iets, waarin de minister in de door spr. gewenschte richting gaat. Verstrekking van levensmiddelen tegen lager prijs is eveneens een onderwerp, waarin de regeering medewerkt (goedkooper blik- vleesch, groente). Er is 2 millioen beschikbaar gesteld voor winterhulp; ook dienaangaande is spr. bevredigd. Naar verplichting voor alle gemeenten tot invoering eener steunregeling gaat de regeering ook. Niet meer dan 2/3 der pensioenen zal van den steun worden afgehouden; de regeering vatte dergelijke inkomsten ruim op. De regeling t.a.v. door spaarzin verkregen bezit zal ook, vertrouwt spr., gaan in de door spr. gewenschte richting. Het maximum van uitkeering aan groote ge zinnen in de groote steden moet ook kunnen gaan tot 90 pet. van het loon. Die gezinnen hebben moeite om rond te komen. Economisch en hygiënisch gaan anders zulke gezinnen ach teruit. Het aantal groote gezinnen in de groote steden is gering, ten hoogste 1 pet.; veel geld kan het dus niet kosten. Spr. hoopt, dat de regeering dit in overweging zal nemen. Spr. wenscht, dat liefdadigheidssteun niet van den werkloosheidssteun worde afgetrok ken. De liefdadigheid blijve vrij. Die moest aanvankelijk voor de volle 100 pet. worden afgetrokken. Spr. gaat de verschillende circulaires van den minister te dezer zake na, totdat de minister 12 Dec. '33 verklaarde, dat in bepaalde omstandigheden 2/3 zou moeten wor den afgetrokken. Doch in verschillende gemeen ten vond men dit onmenschelijk en hield men er niet de hand aan. Pleiter verzocht de Rechtbank voorzichtig te zqn met de getuigenisverklaringen, ook al omdat het moeilijk is te veroordeelen op en kele aanwüzingen. Het lijk werd van zestig gulden beroofd en dit bedrag is niet bij ver dachte gevonden. Off.: „Maar twee dagen later is de daad pas uitgekomen." De verdediger meende uit de verschillende feiten te kunnen aannemen dat de doodslag gepleegd is 's morgens om zeven uur. Verdachte heeft de woning om zes uur verlaten. Hü vroeg onmiddellüke invrijheidstelling, omdat hij meende, dat het wettig en overtui gend bewijs niet geleverd was. Na in raadka mer te zün geweest achtte de Rechtbank daar toe geen termen aanwezig. De uitspraak werd bepaald op 20 December. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper I Rubri- seering en gelijkvormige zetwijze. Billijk han- delstarief.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4