THERMOGENE FINANCIEN Uitkeeringen aan de gemeenten Gebrand? PUROL bluscht de pijn! 1 EEN NOODREGELING WINKEL WEEKLOTERIJEN RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 12 DECEMBER 1934 De belastingdruk Nederland en de Saar- stemming Donderdag 13 Dec. 1934 Bekerwedstrijden van den I.V.C.B. De Brusselsche Wereld tentoonstelling Uit de lucht gegrepen Sweerfng wint van Albert Dagfilm Beperking van de autonomie ligt niet in de bedoeling der Regeering Met tarief Dagelijksche besturen van gemeen ten hebben een te ruime opvatting ONGESTADIG WEER FAILLISSEMENT-ONNES KAPITEIN DER „ORION" OVERLEDEN SCHOKKER GERAMD EN GEZONKEN KEUKENWAGENS NAAR HET SAARGEBIED Rede van oud-minister Verschuur over de Nederlandsche deelname De Nederlandsche afdeeling Geen toegang verkregen „Koninklijke" verleent geen lee ning aan Duitschland ONGEPASTE VRAGEN ,JBen je katholiek?" LIJK AANGESPOELD TE BERGEN OP ZOOM Door de familie te Rotterdam herkend De „Havik" naar Indië Technische Hoogeschool Maatregel die door vele clubs met vreugde zal worden begroet SPELREGELFILM VAN DEN I.V.C.B. Zaterdag a.s. eerste vertooning te Almelo Wereldkampioenschappen band- stooten te Parijs Kampioenschap eerste klasse groot biljart ZWEMMEN OVERDEKTE ZWEMINRICH TING TE LEEUWARDEN Onder groote belangstelling geopend BAK- EN BRAADVET NU CT. PER POND Aan het Verslag van de Commissie van Voor bereiding uit de Tweede Kamer van het over het wetsontwerp Wijziging van de wet van 15 Juli 1929 met de regeering gehouden schrifte lijk en mondeling overleg wordt het volgende ontleend. De mededeeling in de Troonrede omtrent de onmogelijkheid van verdere verhooging van den belastingdruk had uitsluitend het oog op den druk der Rijksbelastingen. Het is hiermede al lerminst in strijd, wanneer de regeering voor stelt zekere maatregelen te nemen op het stuk der gemeente-financiën, die de strekking heb ben een extra-heffing toe te passen in gemeen ten met relatief lageren belastingdruk. Onjuist is voorts volgens de regeering de meening, dat het Rijk door de voorgestelde heffingen ten bate van het Werkloosheidssubsidiefonds mid delen der gemeenten in zijn kas laat vloeien. Deze middelen vloeien niet in de kas van het Rijk, doch in een afzonderlijk fonds, welks inkomsten uitsluitend ten bate van de gemeen ten zullen worden aangewend. De strekking van het voorgestelde op het stuk van de kosten der werkloosheidsvoor ziening is in het wezen der zaak geen an dere dan de tengevolge van de crisis op de gemeenten drukkende lasten wat regel matiger over de gemeenten te verdeelen. De regeering is voor de bezwaren, die deze methode aankleven, geenszins blind, doch er is in de bestaande omstandigheden geen andere uitweg. De ontworpen regeling is een noodregeling. Met voldoening vernam de regeering, dat ver scheidene leden met de strekking van de wets ontwerpen, in zooverre deze de beter gesitueer de gemeenten wijlen doen bijdragen in de lasten harer minder bevoorrechte zusters, verklaarden in te stemmen. Hun vrees, dat het gevolg hier van zal kunnen zijn, dat personen met groote inkomens in de voorgestelde regeling aanleiding zullen vinden om zich in het buitenland te gaan vestigen, acht de regeering verklaarbaar. Indien het voorgestelde niet volstrekt onver mijdelijk ware geweest, zou de regeering niet tot de indiening dezer voorstellen zijn overge gaan. De regeering is er ten volle van overtuigd, flat deze wetsontwerpen een aantal gemeen ten in zorgen zullen brengen, doch zij heeft het vaste vertrouwen, dat die zorgen zullen kunnen worden verlicht, doordat de rege lingen betreffende het Werkloosheidssub sidiefonds op zoodanige wijze zuilen kunnen worden toegepast, dat zij voor veel gemeen ten uitkomst zullen brengen. De voorge- stelde maatregelen zullen als één geheel genomen voor alle gemeenten te zamen de oplossing kunnen gevfen voor de moeilijk heden, waarin sommige gemeenten indivi dueel verkeeren. Een beperking van de ge meentelijke autonomie heeft nimmer in de bedoeling der regeering gelegen en ligt daar in ook thans niet. De commissie stelde aan de Regeering de vraag, of zij zou kunnen mededeelen, hoe groot de vermoedelijke toeneming van het aantal noodlijdende gemeenten zal zUn, indien de wets ontwerpen ongewijzigd wet zullen worden. In antwoord op deze vraag verzocht de Re geering allereerst de aandacht voor den toe stand van het jaar 1934. In dit jaar heeft men te onderschelden tusschen de noodlijdende ge meenten in engeren zin en de uitstootende ge meenten. Uitstootende gemeenten waren alle gemeenten, die niet in staat waren haar crisis uitgaven te dekken en aan welke derhalve in overweging was gegeven het gedeelte, dat zij niet konden dekken, voorloopig buiten de be grooting te brengen. Voorzoover zij na uitstoo ting eventueel van het volle bedrag der te haren laste blijvende crisisuitgaven nog geen even wicht in haar begrooting konden verkrijgen, be hoorden zij tot de groep der noodlijdende ge meenten in engeren zin. Voor een juiste ver gelijking van den toestand vóór en na de tot standkoming van de wetsontwerpen moeten echter de uitstootende gemeenten alle als nood lijdend worden aangemerkt. Dit aantal bedraagt 229 voor het jaar 1934. Door de nieuwe regeling zullen van deze 229 gemeenten 82 op een zoo danige wijze worden geholpen, dat zij niet tot de groep der noodlijdende gemeenten zullen blijven behooren. Daartegenover staat, dat bij 35 gemeenten, die op het oogenblik in staat zijn, haar begrooting uit eigen kracht in evenwicht te houden, dit evenwicht tengevolge van de onttrekking van een deel harer belastingcapa citeit zal worden verstoord, zoodat zij nood lijdend zullen worden. Per saldo zal het aantal noodlijdende ge meenten dus met 47 worden verminderd. De gemeenten, die door de nieuwe regelin gen noodlijdend zullen worden, zijn grooten- deels kleine gemeenten, die soms met enkele duizenden guldens zijn te helpen. Daar tegenover worden door de nieuwe regeling verscheidene groote gemeenten, die thans tot de groep der uitstootende gemeenten behooren, door het Werkloosheidssubsidie fonds op een zoodanige wijze geholpen, dat zij zich verder zelf zullen kunnen redden. i De Regeering is te rade geworden, dat het ontworpen tarief de gewenschte opstijging van de in het licht van het tarief te laag geklas seerde gemeenten niet in voldoende mate be gunstigt. Zij heeft daarom nader in het tarief enkele geringe veranderingen aangebracht. Het resultaat is, globaal genomen, dat, in gemeen ten der eerste klasse de belastingdruk in hoofd som even zwaar zal worden als onder de be staande wet in gemeenten der tweede klasse, met dien verstande, dat bet aanvangsminimum ƒ50 hooger ligt. In de gemeenten Amsterdam en Rotterdam bedraagt het aanvangsminimum voor het belastingjaar 1934/35 voor gehuwden zonder kinderen 700. Het ontwerp maakt daar 750 van, aangenomen, dat die gemeenten te gen 1 Mei 1935 in de eerste klasse zullen terug- keeren. Het ware onjuist, alleen voor 's Graven- hage een hooger aanvangsminimum te hand haven, Aan het verslag is toegevoegd een nota van den heer DE GEER, die daarin als zijn mee ning uiteenzet, dat ook in het thans intredend decennium behoort te worden vastgehouden aan den regel, dat, voor zoover aan den loop der middelen invoed op de uitkeering wordt toege kend, dit zoowel ten gunste als ten ongunste van de gemeente moet geschieden. In antwoord daarop deelt de Regeering mede, dat zij alsnog een wijziging voorstelt in de re geling voor de garantiegemeenten, waardoor voor die gemeenten gelijkheid van rechtsbe- deeling bij stijgende en dafcnde belastingop brengst wordt verkregen. Zij wenscht dit dan te doen in dezen vorm, dat latere veranderingen in de belastingopbrengst uitsluitend ten bate of ten schade van die gemeenten kunnen ko men. Hetzelfde zal dan voor de limietgemeenten moeten gelden. De slotsom zal moeten zijn, dat het Rijk aan de garantiegemeenten uitkeert een afloopend percentage van het verschil in uitkeering tus schen 1934/35 en 1935/36 en dat het van de limietgemeenten op dezelfde wijze een afloo- pend percentage inhoudt. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter voldoening aan een desbetreffend verzoek van zijn ambtgenoot van justitie een circulaire aan de gemeentebesturen gericht betreffende winkelweekloterijen. Hierin zegt de minister, dat bij de toepassing van de Loterijwet reeds herhaalde malen is ge bleken ,dat de dagelijksche besturen der ge meenten veelal een te ruime opvatting hebben van de bevoegdheid, hun by art. 3 dezer wet toegekend. Zij meenen, dat het toelaatbaar is, toestem ming te geven tot het aanleggen en houden van loterijen, waarbij het toebrengen van direct of indirect voordeel aan particulieren wordt be oogd, indien slechts eenig deel van de opbrengst voor een liefdadig doel of een ander algemeen belang, conform voormeld art. 3, wordt be stemd. Dat de Kroon zoodanige besluiten herhaalde lijk wegens strijd met de wet heeft vernietigd is, zoo schijnt het, niet voldoende bekend. Voorts wordt er nog op gewezen, dat het aan de colleges van B. en W. niet vrijstaat vergun ningen tot een aantal samenhangende loterijen (dus in wezen tot een loterij van grooteren om vang dan door B. en W. toestemming kan wor den gegeven) uit te reiken. Naar wij vernemen, zal het Nederlandsche contingent, dat naar het Saargebied zal worden gezonden als deel van de internationale troe penmacht tot handhaving van de orde tijdens en na de volkstemming in dat gebied, bestaan uit twee compagniën mariniers, elk ter sterkte van 140 man. Vermoedelijk zal het vertrek der waarts plaats hebben Zaterdag 22 dezer. Terwijl de hoofddepressie afnam, heeft zich een diepe secundaire over het Kanaal gevormd, die zich nog in onze richting uitbreidt. De hooge drukking in het Oosten begint zich weer iets te herstellen. Aan de Noorsche kust stormt het uit Zuidwest over de Britsche Eilan den en in onze omgeving waait het krachtig tot stormachtig uit Zuid of Zuidoost, in de Golf van Biskaje uit West. Tengevolge van den Zuid- oostelijken wind is op het vasteland de bewol king wat afgenomen en daalde in Duitschland plaatselijk bij mist de temperatuur tot onder het vriespunt. Ook in Polen nam de vorst iets toe. Zware regen viel om het Kanaal en in Ierland en op de Britsche Eilanden valt nog bijna overal regen. Voorloöpig is nog ongestadig weer met tijde lijke opklaringen te wachten. Zooals bekend, is de heer Onnes van Nljen- rode onlangs door de rechtbank te Utrecht failiet verklaard op vordering van zijn vroegere echtgenoote. De heer Onnes is van deze beslissing in appèl gekomen en het gerechtshof te Amsterdam heeft de zaak heden in raadkamer behandeld. De uitspraak is aangehouden tot 2 Jan. a.s. Bij de K. N. S. M. is uit Lissabon bericht ont vangen, dat aldaar is overleden de kapitein van het vrachtstoomschip „Orion" van deze maat schappij, de heer G. van Luik. De overledene bereikte den leeftijd van 47 Jaar. De „Orion" was 29 November uit Amsterdam verrokken naar de Middellandsche Zee. Nabij Moerdijk is de schokker Lamberta Wil- helmina door een stoomboot aangevaren. De schokker werd geramd. In allerijl moesten de op varenden, schipper en zoons, zich in de roeiboot begeven om het schip tijdig te kunnen verlaten. Het vaartuig behoort toe aan schipper B. Kan- ters te Moerdijk. Voor de voeding van dé door Nederland naar het Saargebied te zenden 250 mariniers worden door de schoolcompagnie van den Motordienst twee keukenaanhangwagens medegezonden onder de korporaal-chauffeurs M. G. Jeths en B. J. van Merm. Deze wagens zullen binnenkort naar het Saargebied vertrekken. HUIZEN, 1875 M. 8.00 KRO Morgencon cert. 10.00 NCRV Leger des Heils kwartiertje. 10.15 Morgendienst door ds. G. W. v. Deth. 10.45 Gramofoonmuziek. ll.oo KRO Gramo- foonmuziek. 11.30 Godsd. halfuurtje door pastoor L. H. Perquin. 12.00 Politieberich ten. 12.15 KRO orkest o.l.v. Mar. v. 't Woud. 2.00 NCRV fraaie handwerken. 3.00 Vrou wenuurtje 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Rustpoos. 3.45 Bijbellezing door da. G. Kers- sles. 5,00 Handenarbeid voor de Jeugd. 5.30 Declamatie door B. Forsten Azn. 6.15 Gra mofoonmuziek. 6.45 CNV kwartiertje. A. Stapelkamp. 7.00 Politieberichten. 7.30 Weekoverzicht door C. A. Crajé. 8.00 Gramo foonmuziek. 8.15 Kerstuitvoering in de Pieterskerk te Utrecht olv A. v. d. Horst. Chr. Oratoriumvereeniging, To v. d. Sluys, sopraan, F. Koene, viool, A. v. d. Horst, or gel. 9.30 Dr. F. M. G. v Walsem „De steun- verleening en haar sociaal-economische be- teekenls." 10.00 Vaz Dias. 10.10 Gramof.- muzlek. 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 302 M. 8.00 AVRO Gramo foonmuziek. 9.00 Ochtendconcert door het omroeporkest olv Nico Treep, 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Hofstad-trio, afgewisseld door voordrachten van Rob Geraerds. 12.00 Omroeporkest olv Nico Treep. 12.45 Gramofoonmuziek. 1.15 Voortzetting lunch concert. 2.00 Gevarieerd concert. The GUbo s accordeonvirtuozen en het omroeporkest olv Nico Treep. 3.00 Naaicursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 3.45 Gramofoonmuz. 4.00 Mevr. Ant. v. Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonmuz. 5.00 Halfuurtje voor grootere kinderen door mevr. Ant. v. Dijk. 5.30 Barnabas von Céczy en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00 Flanorecitaal door Giselle Couteau. 7.30 Engelsch voor gevorderden door Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramo foonmuziek. 8.15 Aansluiting met het con certgebouw te Amsterdam—^Concertgebouw orkest olv Dr. Willem Mengelberg. Soliste Oda Slobodskaja. zang. Werken van Beet hoven. 9.20 Louis Noiret met liedjes. 9.45 Barnabas von Céczy en z'n orkest. Afgewis seld door gr. pl. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Jack Hylton seleoties. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 8.05 Gramo foonmuziek 8.20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuziek 12.20 Middagconcert o. 1. v. Henri Pensis. 1. Vorst Igor, Borodin.; Dolores, wals Waldteufel, La Sainte Ville. Adams Helvetia. Scassola-Salabert. Rêverie du Soir, Saint-Snëns 1.05 Uit moderne operettes door het Radio-Orkest. Selectie „Show Boat". Kern. In het Witte Paard, Benatzky 1.20 Koersen 1.25 Gramo foonmuziek 1.50 Koersen. Vervolg gra mofoonmuziek 2.20 Koersen 4.05 idem 6.50 Gevarieerd concert en dansmuziek 7.50 Sportberichten 8.00 Düitsche avond. Zangrecital door Suzanne Diesel. Der Lindenbaum, Schubert. Gretchen am Spinnrad. idem. Der Nussbaum, Schumann Frühlingsnaeht, idem. Von ewiger Liebe, Bramhs. Der Musikant, Hugo Wolf. Ruhe, melne Seele, Richard Strauss. Zueignung, idem. In de pauze: Berichten 8.55 Koer sen en berichten 9.00 Gevarieerd con cert door het Radio-Orkest o. I. v. Henri Pensis. Parade der Zinnsoldaten, Leon Jes- sel. Menuet sentimental, Demarty. Berceu se, Pensis. Idyll am Bach; Königsberger. Sehnsucht, Bayer 9.20 Radio 100 pCt. Gevarieerd programma 9,50 Duitsche Symph.muzlek door het Radio-orkest o. 1. V Henri Pensis. Endre Gertler, viool. Paul Hermann-cello. Concert voor viool en cello, Brahms. Scherzo uit „Midzomernacht- droom", Mendelssohn, Compositie voor viool en cello, Paul Hermann. Philharmonisehes Konzert, Paul Hindemith 10.5ÏÏ Dansmu ziek van gramofoonplaten, BRUSSEL, 484 M. 12.20 Orkest olv Franz André. 6.35 orkestconcert olv Paul Doullez, 8.20 symphonieorkest. 9.35 Pianorecital door mevr. BouquetteBarzin. 10.30 gevraagde gr. pl. BRUSSEL, 322 M. 1.30 Orkestconcert olv. Paul Douliez. 5.20 Symphonieorkest. 10.30 Ged. uit Rigoletto van Verdi. KALNDBORG, 1261 M. 11-20 A. Bendix ensemble 7.30 Omroeporkest. 9.50 idem. 10.20 Teddy Petersen's dansorkest. BERLIJN, 357 M. 4.55 Celloconcert van Hans Chemin-Petit olv den componist. 6.20 Militair concert. 7.30 Gevarieerde dansav. HAMBURG, 332 M. 10 50 Orkestconcert. 7.30 Omroepdansorkest olv Erwin Bolt en solisten. 10.20 Populair concert. KEULEN, 456 M. 11.20 Klein orkest olv Leo Eysoldt. 5.10 Kinderen musiceeren. 7.35 Groote omroeporkest. 8.05 Musik und Liebe operette van Joh. Mueller. 10.20 Brahmscon- cert. DROITWICH, 1500 M. 12.10 Het Rutland Square en New Victoria orkest. 5.05 orgel- recital door Henry O. Hodgson. 8.20 dansor kest. 9.10 orkest olv J. Turnbrldge. 10 50 orgelconcert door Berkeley Mason. 11.40 BBC dansorkest. PARIJS, Poste Parisien 313 M. 7.24 Gra mofoonmuziek. 7.48 Vroolljke muziek. 10.50 populaire gr. pl- PARIJS, Radio 1648 M. 12.50 Victor Pas cal en zijn orkest. 9.05 Europeesch concert. 10.50 Lucien Coldy's orkest. MILAAN, 369 M. 4.30 Kamermuziek. 8.05 Operauitzending. ROME, 421 M. 4.20 Vocaal- en instrumen taal concert. 5-20 Gramofoonmuziek. 8.05 Symphonieconcert olv Willy Ferrero. WEENEN, 507 M. 4.35 Josephine Stransky zingt. 6.30 koorzang. 7.15 Operaconcert. Wie ner symphoniker met solisten. 9.10 Om roeporkest en militaire kapel. 11.10 The Blue Boys-dansorkest. WARSCHAU, 1345 M. 7.20 Omroeporkest o.l.v. St. Nawrot. 8.20 Ómroepsymphonie- orkest olv J. Oziminski. 9.35 Dansles 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 540 M. 5.20 Zangpl. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.50 Concert olv H. Nep- pach. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ Oud-minister Verschuur heeft Dinsdag aan een lunch, die hem in Hotel Métropole te Brussel door de Rotaryelttb was-aangeboden; een rede gehouden in zijn Hoedanigheid vaft Nederlandsch regeeringscommissarïs op de Wé. reldtentoonstelüng te Brussel. De heer Verschuur ving zijn toespraak aan met een reeks verontschuldigingen over de be scheiden deelname van Nederland aan de ten toonstelling. Deze onderneming van internationale betee- kenls aldus spr. getuigt van grooten moed; ook voor Nederland, dat zich zoozeer had ingesteld op een internationale arbeidsver- deeling, is zij van direct belang. Maar juist dit is er de oorzaak van, dat ons land, nu overal Chineesche-tolmuren verrijzen, zwaar getroffen is door de crisis. Vandaar dat de Nederlandsche regeering zoo lang heeft geaarzeld, alvorens tot deelname te besluiten. De overweging, dat Nederland ais een goede buur niet mocht ontbreken bij een door het hooggewaardeerde broedervolk belegde interna, tionale samenkomst, heeft tot dit besluit den doorslag gegeven. Onze regeering is er evenwel alleen door de zwaarste offers In geslaagd, het budget slui tend te maken. Daardoor kon de Nederlandsche deelname slechts een bescheiden karakter dragen. Hoewel spr. aanvankelijk een prijsvraag had willen uitschrijven, is hij door den beperkten tijd gedwongen geweest, een jongen Nederland- schen architect, Dirk Roosenberg, rechtstreeks aan te wijzen. Na de technische bijzonderhe den van het plan uiteengezet te hebben, ves tigde de heer Verschuur nog de aandacht op den aan te brengen toren, die, hoewel in strijd met de strenge theorieën der moderne bouw kunde, toch te verantwoorden is. De bedoeling ts, dat de toren, vooral door in de Nederland, sche kleuren tegen de avondlucht een blinkend licht te vertoonen, de noodige aandacht zal trekken. Als van zelf valt de groote tentoonstellings ruimte uiteen in twee helften. In de noordelijk ste zal alles wat een agrarisch karakter draagt worden ondergebracht: landbouw, tuinbouw, boschbouw en zuivelwezen. Het buitenterrein zal door zijn aanleg een ongezochte tentoonstelling van onzen tuinbouw kunnen vormen. In de zuidelijke helft van de groote hal Sullen de voor. naamste werken van ons land op gebied van havenwezen, waterwerken, landaanwinning, luchtverkeer een plaats vinden. Wellicht zal men er ook in slagen, in deze hal een kort overzicht van de sociale bemoeienissen te ver. toonen op het gebied van verzekering en ge zondheidszorg. Terwijl de Zuidelijke hal reeds op Indirecte wijze spreken zal van wat ons industrieel kun nen inhoudt, is nog een afzonderlijke langs de groote hal aangelegde langwerpige ruimte be stemd voor de Industrie. De vorming der collectieve standen zal ge schieden onder leiding van den architect, opdat het geheel harmonisch blijft. In de centrale, vijfhoekige ruimte zouden ontvangsten kunnen plaats vinden, temidden van een tentoonstel ling van onze kunstnijverheid. Tenslotte sprak de heer Verschuur zijn beste wenschen uit voor het welslagen van de ten. toonstelling. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft den Minister van Defensie gevraagd, of het hem bekend is, dat aan twee kooplieden te Den Helder, die reeds gedurende vele jaren met de Directie van de Rijkswerf te Willemsoord zake lijke relaties hadden, de toegang tot de terrei nen van de Rijkswerf is geweigerd, toen zij daar de te verkoopen goederen wilden bezich tigen, en dat de chef der werfpolitie zich, ter motiveering van zijn verbod, heeft beroepen op een resolutie van den Minister van Defensie, bedek dan de borst met een vel De watten, die warmte opwe Bij alle apothekers en drogisten Er hebben berichten gecirculeerd omtrent een leening van de Koninklijke aan Duitschland. Wij hebben ons daarom hedenochtend tot de di rectie van de Koninklijke gewend, die ons met den meesten nadruk verklaarde, dat deze be richten geheel uit de lucht gegrepen zijn en geen schijn van waarheid bevatten. Het Tweede Kamerlid Feber heeft aan den Minister van Koloniën gevraagd, of het Juist is, dat op de rechtszitting van den Raad van Ju stitie te Semarang 30 October j.l. door den Pre sident van dit college aan een beklaagde de vraag is gesteld: „Ben je katholiek?" Heb je nooit gebiecht? Wat zei de Pastoor dan?" Is de Minister bereid te bevorderen, dat, in dien dit inderdaad juist blijkt, vragen van dezen aard door rechtelijke ambteharen in het ver volg niet meer worden gesteld, aldus vraagt de heer Feber. Dank zij de Ijverige nasporingen van de po litie te Bergen op Zoom, is men er in geslaagd, om de identiteit vast te stellen van het lijk, dat Zaterdag j.l. in de Schelde werd aange troffen. Het is de 26-jarige H. H. S. uit Rot terdam, ongehuwd, die 15 October als boek houder zonder betrekking was gekomen. Hij had op 6 December de ouderlijke woning verlaten om werk te gaan zoeken en is vermoe delijk daarvoor ook in België geweest. Hij was niet meer in de ouderlijke woning teruggekeerd De familie heeft het lijk Dinsdagmorgen her kend. Het zal naar Rotterdam worden vervoerd om aldaar te worden begraven. Op Donderdagmorgen, 13 December a.s., zal het K.L.M.-vliegtuig de „Havik" van Amster dam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig bestaat uit de heeren: O. Blaak, eersten bestuurder, H. J. Schoitmeyer, tweeden, W. J. van Huut, werk tuigkundige en H. J. Siemer, radiotelegrafist. De post voor dit toestel moet uiterlijk heden avond te Amsterdam zijn. DELFT. Gepromoveerd aan de Technische Hoogeschool tot doctor in de technische weten schap, na verdediging van een proefschrift, ge- iteld: „Onderzoekingen van de biersarcina" en van stellingen, de heer R. H. Mees, scheikundig ingenieur, geboren te Groningen. De I.V.C.B. heeft het plan opgevat om in dit seizoen voor het eerst bekerwedstrijden te or- ganiseeren voor de bijdezen bond aangesloten vereenigingen. Een maatregel, die ongetwijfeld in ruimen kring instemming zal vinden. Voor al nu het zich laat aanzien, dat dit jaar de competitie voorspoedig zal verloopen, zullen vele clubs van deze gelegenheid om nog eenige an dere interessante vereenigingen te ontmoeten ongetwijfeld gebruik maken. Aan de officieele mededeelingen van den I.V.C.B. over deze wedstrijden in de „Sport- illustratie" ontleenen wij nog het volgende: Aan de bekerwedstrijden van den I.V.C.B. kunnen deelnemen alle vereenigingen, die lid zijn van den I.V.C.B., echter met hoogstens één elftal. Inschrijving moet voor 1 Januari 1935 ge schieden. Vereenigingen, die een grooten achterstand in de competitie hebben, door te late Inschrij ving of om andere reden, kunnen van deelname worden uitgesloten. Kampioens-, promotie- en degradatiecandi- daten vallen automatisch uit, als dit tot een feit is geworden. Vereenigingen, die spelers afstaan voor wed strijden van vertegenwoordigende elftallen, kunnen om die reden geen uitstel verkrijgen van bekerwedstrijden. Bjj de loting wordt, zoover het de eerste ron den betreft, rekening gehouden met de onder verdeeling van Zuid en West in I en II. De eerste klas vereenigingen zijn van de eerste loting vrijgesteld. Van de finale en de demifinale komen van de bruto-recettes 10 pet. aan den I.V.C.B. Protesten zijn bü bekerwedstrijden niet toege laten. De spelregelfilm van den I.V.C.B., die bewerkt werd door de heeren F. van Veen, N. van Wijk en M. Verstegen en waarvoor de heer van Veen, benevens het district Den Haag van den D.H.V.B., welwillend plaatjes afstonden, is ge reed gekomen. Hoofdzakelijk bestaat de film uit een keur collectie van de plaatsjes bovenbedoeld, waarbij een aantal opnamen en teksten zijn gemaakt ter aanvulling en om een goed geheel te ver krijgen. De film is, naar wij In de „S. I." lezen, nog wel niet zoo goed als ze zijn kon, doch moet meer beschouwd worden als een eerste poging in de richting der stilstaande films de spel regels toe te lichten en te verduidelijken. Zaterdag a.s. wordt er voor de eerste maal gebruik van gemaakt bij een lezing, die door den secretaris van den I.V.C.B. gehouden wordt te Almelo in het St. Josephgebouw in de Oranjestraat te 6 uur namiddag voor de Twent- sche scheidsrechters. Twente heeft dus de première. Bij de Dinsdag te Parijs gespeelde wedstrijden in het tournooi om het wereldkampioenschap bandstooten won Sweering na een spannenden strijd van Albert. De eerste honderd punten ging het vlot en werd er gespeeld met een moyenne van zes. Daarna werd er door beide spelers zenuwachtig gespeeld en had men langen tijd noodig om de laatste vijftig punten te sco ren. Vooral op het laatst werd het spannend en waren er vobral voor de laatste tien punten voor beide spelers vele beurten noodig. Onze landgenoot wist tenslotte te zegevieren. Reicher en Albert die tot nu toe ongeslagen waren leden Dinsdag hun eerste nederlaag. Door Verbiest werd het wereldrecord voor de hoogste serie dat op naa.n stond van Davin, geëvenaard. De resultaten van Dinsdag waren als volgt: Domingo 142 67 21 2.11 Sehwarzer 150 67 26 2,23 Davin 150 51 17 2,94 Pap 94 51 8 1,84 Reicher 98 42 13 2,33 Verbiest 150 42 37 3,57 Sweering 150 49 28 3,06 Albert 156 49 21 2.97 Naar wij vernemen, hebben de heeren J. Sweering, J. Dommering, C. van Vliet, L. Ka toen en P. de Leeuw ingeschreven voor het kampioenschap van Nederland eerste klasse groot biljart, dat van 21 tot 23 Dec. a.s. in het café Dubois te Amsterdam zal worden ver speeld. Onder groote belangstelling werd Dinsdag de Overdekte Zweminrichting te Leeuwarden of ficieel geopend. Er was een uitgebreid programma dat op vlotte wijze werd verwerkt. Door de dames Jenny Kastein van de H. D. Z. en Jopie Sel- bach van de A. D. Z. uit Amsterdam en dooi de heeren Van Hemsbergen, A. v. d. Meer en W. Hofman uit Haarlem werden demonstraties ge geven van de verschillende zwemslagen, terwijl de heeren Denneboom en Lotgering uit Amster dam demonstraties schoonspringen gaven. Jenny Kastein van H. D. Z. uit Amsterdam zwom de 400 M. schoolslag in 7 min. 12/5 sec. tegen drie dames van Neptunus en 1 dame van de Drachtster Zwemclub, die elk 100 M. zwom men. Jan van Hemsbergen won de 4 x 100 M. vrije slag in 5 min. 34 1/5 sec. tegen de heeren H. Dijkstra (G. Z. C.), C. Doorenbos (L. Z. C.), J. Rutgers (idem) en J. Bakker (Neptunus). De waterpolowestrijd tusschen de L Z. C. „Groote Wielen" tegen een combinatie van G Z. C„ H. Z. en P. C. en Neptunus werd door de combinatie met 2—1 gewonnen. wr Dr' rSAkirv Met een ve$hooging van 5dollarcent bracht de Standard Oil of New Jersey den benzineprijs weder op het oude peil. Oolc de Socony Vacuum Oil verhoogde haar prijzen. Hierdoor heeft een aantal leidende onafhankelijke petroleum-mijnen zich be reid verklaard, den benzine-strijd te sta ken. Een compromis-overeenkomst komt nu waarschijnlijk in behandeling, hierop neer komende dat tusschen de prijzen der groote mijen en de onafhankelijke ondernemin gen een marge van 1 dollarcent blijft be staan. De kleinere mijnen verlangen ech ter een prijsverschil van llA d.c. De positie der Amerikaansche benzine- markt schijnt te verbeteren, aangezien de voorraden zijn verminderd, terwijl, als ge volg van de seizoensinvloeden, men een stijging had verwacht. Volgens opgave van het American Petro leum Institute bedroeg de gemiddelde dagelijksche ruwe petroleumproductie in Amerika in de afgeloopen week 2.387.000 vaten tegen 2.373.000 vaten de vorige week. Het onderzoek betreffende het Bell Tele phone Concern, dochtermaatschappij van de American Tel. and Tel., wordt uitgesteld, tot begin van het volgend jaar, omdat het Congres eerst de gelden moet toestaan, die hiervoor noodig zijn. De National Steel Co. zal in het eerst volgend half jaar 12 millioen aanwenden voor de verbetering harer fabrieken. Volgens verklaring van den Engelschen onder-minister van handel, Colville, ont wikkelde het betaling s-verkeer tusschen Engeland en Duitschland zich bevredigend. Behalve het bedrag van £4 millioen, dat bij de onderteekening van de overeenkomst werd betaald, heeft de Duitsche regering 1.4 mill, beschikbaar gsteld voor de ver effening van handelsschulden. De oude vorderingen zullen geleidelijk worden afge wikkeld. Het rapport van de Federale Handels commissie aan den Amerikaanschen Senaat betreffende de methoden van de publicee ring der utility-bedrijven bevat een scher pen aanval op de methode dezer mijen bij het plaatsen van hare aandeelen. Volgens berekeningen van Amerikaansche vakkringen wordt de Amerikaansche Kunst zijdeproductie voor 1934 op 190 millioen lbs. geraamd, tegen 207 mill. lbs. in 1933 en 131 mill. lbs. in 1932. De productie-vermin dering wordt voor een groot deel toege schreven aan de groote textielstaking in September j.l. Sedert Augustus i&ertoonen de prijzen een dalende tendenz. Gisteren werd te New-York een beurs- zetel verkocht voor 95.000, hetgeen 25.000 meer is dan bij de vorige transactie. De laagste prijs was dit jaar $83.000 en de hoogste 190.000. Op de ledenvergadering van de Vereenl- ging voor den Effectenhandel te Amsterdam werd besloten, de statuten aldus te wijzigen, dat de duur der Vereeniging met 25 jaar wordt verlengd. Verschillende 4Y* pet. leeningen gemeente Utrecht komen, volgens verklaring van het gemeentebestuur, voor conversie in aan merking. Het bestuur is voornemens, een gedeelte der vlottende schuld te consoli- deeren door een obligatieleening van 2.5 millioen tegen 4 pet. rente en een koers boven pari. Het gemiddelde van de suiker-productie op Java gedurende dit jaar bedraagt 169.5 quintalen H.A. kristal, hetgen 12.1 quintal per H.A. hooger is, dan in het oogstjaar 1933 en tevens het hoogste gemiddelde, dat tot nu toe op Java is behaald. Te Berlijn wordt beweerd, dat Henry Deterding namens de Koninklijke Shell- groep voornemens zou zijn, aan de Duit sche regeering een leening aan te bieden van 55 millioen, waarvan 60 pet. in con tanten en 40 pet. in benzine-leveringen. Volgens nadere gegevens zijn de leenings geruchten van de Koninklijke Shell vol komen uit de lucht gegrepen. Dr. Schacht legde een verklaring af om trent de doeleinden van de Duitsche econo mische politiek en ontkende nadrukkelijk, dat Duitschland ooit een moratorium voor zijn buitenlandsche schulden zal afkondi gen. Voorts verklaarde hij, dat alleen, wan neer Duitschland de economische ketenen van het Verdrag van Versailles heeft af geschud, het algeheele handelsvrijheid zal verkrijgen. Inzake de reorganisatie van de Duitsche scheepvaart moet volgens een rede van staatsraad Essberger, die de leider der scheepvaart is, het plan bestaan, de Hapag Lloyd Union te ontbinden en te verdeelen in meer zelfstandige reederijen. De beurs t* Parijs gevoelt zich wat op- gelucht door de ontspanning te Genève en door het succes der regeering bij de de batten over het ontwerp der graansanee- ring. Inzake den Fransch-Russischen handel verklaarde de Fransche minister op zijn terugreis uit Moskou, dat het mogelijk is geweest tot een voorloopige overeenkomst te geraken. Vele moeilijkheden zijn uit den weg geruimd. In de eerste 10 maanden bedroeg de wereldproductie van plantage-rubber 826.729 ton tegen 668.683 ton in het overeenkomstig tijdvak van 1933. Op een vergadering van het Internatio- naal-Rubberrestrictie-Comlté te Londen werd verslag uitgebracht van het verloop der restrictiewerkzaamheden. Hierbij werd aandacht geschonken aan het feit, dat, naar raming, de verschepingen uit Indië m deze maand slechts 3500 ton zullen be dragen tegen 4500 ton in November. Op de vergadering van de verkoop- bureaux van het Internationaal Staalkartel te Brussel zijn de quaesties van prijs- en verkooppolitiek ter sprake gekomen, zon der dat hiervan aan de pers verdere mede deelingen werden verstrekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6