UNIFICATIE EN PACIFICATIE VAN CHINA Polen en Frankrijk De Katholieken en 't Hitier -regime Hel nieuws van heden JAPANSCHE NEDERLAAG VOOR KALGAN m. Nieuwe partij in Japan? EENIGE VERBETERING MERKBAAR Het Saarplebisciet Feest in den Dom te Keulen R.K. Kiesvereeniging A.C. DE BRUIN Vrijdag Stokvïsch DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS, BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DONDERDAG 13 DECEMBER 1934 Ochtendblad DAGBLAD UITCECÉVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ de SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Na de onderdrukking der commu nisten verhindert Tsjang Kai Tsjek het voortdringen der Japanners in Mongolië Toenadering tusschen Noord en Zuid Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiig i stormwaarschuwingsdienst tmm'3 Leider der Seyoekai-partij en voorzitter van den Land dag afgetreden UITZONDERINGSTOESTAND OP CUBA aan deze verkiezingen deel Er zijn vele kwestiesdie de at mosfeer tusschen beide landen bederven Modus vivendi met Duitschland Het is geen geheim, dat de Reichs- wehr niets gevoelt voor de heidensche propaganda De jeugdvereenigingen Strikte geheimhouding verzekerd Meer dan 30.000 Kolpingzonen beloven trouw Het muziek-conflict Krauss zal voorloopig niet meer in de Weensche Staats- opera dirigeeren WEENEN, 12 Dec. (Reuter) Clemens Kraus zal voorloopig niet meer in de Weensche Staats- opera dirigeeren. De directie van de Staatsopera heeft dit besluit genomen naar aanleiding van de demonstraties, welke gisteren in de Opera plaats hadden naar aanleiding van het feit, dat Kraus benoemd is tot dirigent van de Ber- lijnsche Staatsopera. EEN SPAANSCHE SCHAT- GRAVER GROOTE VERG ADERING De Katholieke Staatspartij en de nood van dezen tijd Benut het oogenblik De Hotelbrand in Michigan Nog 30 personen onder de puin- hoopen bedolven VEERKAMP (geen filialen) ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19094 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen bijzonderen correspondent). Maarschalk Tsjang Kai Tsjek heeft den laatsten tijd een koortsachtige energie ontwikkeld ten behoeve van de unificatie, de pacificatie en de organisatie van de weer baarheid van China. Deze energie heeft ook de bewondering opgewekt van verschillende van zÜn politieke tegenstanders in Zuid-China. Er Sijn thans ook duidelijke teekenen voor een ko mende toenadering tusschen Noord en Zuid- China. Wij waren reeds in de gelegenheid hier ter plaatse een uiteenzetting te geven van de successen van den maarschalk bij de onderdruk king der communisten. Deze successen hebben de bezorgdheid van Japan opgewekt, dat voor zÜn imperialistische oogmerken belang heeft bij een innerlijk verdeeld China. De Japanners schijnen thans plannen te hebben, om de door de Chineesche troepen opgejaagde communis ten via hun in Chineesche wateren kruisende oorlogsbodems van munitie en levensmiddelen te voorzien en met groot wantrouwen wordt de beweging van de Japansche oorlogsschepen ga degeslagen. Over voldoende materieel, om de manoeuvres der Japansche schepen langs de immense Chineesche kustlijn te controleeren beschikt China intusschen niet. Ten behoeve van de militaire en politieke or ganisatie van China maakt generaal Tsjang Kai Tsjek den laatsten tijd groote inspectie reizen. Zijn laatste reis ging van Peiping (Pe king) naar Kalgan. Kalgan is de hoofdstad van de provincie Chahar, welke westelijk van het door Japan bezette Dzjehol gelegen is. In mid den Chahar aan de grens van Dzjehol ligt de stad Dolon Nor, welke ondanks voortdurende Protesten van Chineesche zijde door Japan be zet werd gehouden. Van Dolon Nor uit leve ren de Japansche troepen herhaaldelijk ge- vechten met Chineesche detachementen. Enkele ^eken geleden rukten de Japansche troepen ®f> naar Kalgan, Nu had de Japansche mili taire attaché in Peiping, kolonel Shlbayama, terzuimd zijn collega in Dolor Nor te berich tten dat Tsjang Kai Ssjek zich naar Kalgan bad begeven. Toen de maarschalk, die een zeer bekwaam strateeg is, van den Japanschen opmarsch ver- ham, heeft hij de in Kalgan beschikbare troe- Penafdeelingen in zeer korten tijd georgani seerd tot een perfect functionneerend militair apparaat. Onder persoonlijk commando van Tsjang Kai Tsjek werd de Japansche overmacht a' zeer spoedig bloedig afgeslagen. De Japan- s«he commandant, die de nederlaag leed, tracht te zich uit dit pijnlijk avontuur te redden met be verklaring, dat hij de Chineesche troepen v°or bandieten had aangezien, doch den strijd opgegeven heeft, zoodra hij bemerkte, met ge- regelde troepen te doen te hebben. Het eigenlijke doel van de reis van Tsjang Kai Tsjek naar Kalgan houdt verband met de Mongoolsche kwestie. Mongolië, bat staatsrechtelijk nog altijd tot China be hoort, is in Midden-Azië de twistappel tusscren Japan, China en Rusland. Mongolië is te onder scheiden in het westwaarts gelegen Buiten Mon golië en het meer oostelijk gelegen Binnen Mongolië. Tot Binnen Mongolië behooren behal- Ve de nog Chineesche provincies Suiyan en Chahar, ethnografisch genomen, ook groote streken van het door Japan bezette Dzjehol en ^andsjoerije. Ofschoon Buiten Mongolië een z6n. theocratische priesterstaat (Boedistische 'a-ma's) is, staat dit gebied merkwaardigerwijze teer sterk onder invloed van Sovjet-Rusland, ofschoon er periodiek hevig verzet tegen de Sovjet-machinaties oplaait, dat echter telkens ^eer gesust wordt. Binnen-Mongolië eischt auto nomie en hierbij vallen twee stroomingen te onderkennen. De eene wenscht souvereiniteit onder de hegemonie van Japan (Mandsjoe kwo) en de andere verlangt autonomie onder hegemonie van de Chineesche centrale regee- Wng. Overigens vertegenwoordigen de verschillende Mongoolsche stammen geen eenheid, net zoo tein als bijv. de Indianenstammen in Amerika. Slechts eeuwen geleden onder hun grooten lei der Dzjengis Khan zijn de Mongolen een ster ke politieke volkseenheid geweest. Van de inwoners van Binnen Mongolië zijn ®r twee millioen bij Mandsjoekwo ingelijfd en *00.000 bij Hsingan, een Mongoolsche provin ce van Mandsjoekwo, die autonomie heeft. Ruim een millioen Binnen-Mongolen wonen in Sebieden, welke nog onder Chineesch gezag etaan en wel in Chahar en Suiyan. Japan wacht echter ook deze Mongolen bij Mand- Josê Luis Tejada Sorzano, vice-president ban Bolivia, die thans na de gevangen neming van president Salamanca het land bestuurt. sjoekwo en Dzjehol in te lijven. Op de Japan sche landkaarten staat Chahar alvast als Ja- pansch gebied aangegeven. Tsjang Kai Tsjek heeft echter recentelijk hardhandig aangetoond, dat dit vooralsnog voorbarig is en in Kalgan wappert nog steeds de Chineesche vlag. Intusschen waren de Japanners er eenigen tijd geleden toch in geslaagd den Mongoolschen prins Teb en den Mongoolschen vorst Te-Mu- Cho-Ko.Tung-Lu-Pu voor hun zaak te winnen. Dezen begaven zich met een groep andere Mon. goolsche leiders naar Tsjangtsjoeng, de hoofd stad van Mandsjoekwo, om een conferentie met Poe.Yi te houden. Bij die gelegenheid riepen zij de onafhankelijkheid uit van Binnen Mongolië. Al spoedig kwamen prins Teh en de zijnen ech ter op hun besluit terug. Dit had China te danken aan de bemiddeling van de Panchen Lama. Naar men weet is de Panchen Lama het geestelijk hoofd van Tibet en de geheele Boedistische wereld. Het wereldlijk hoofd van Tibet is de Dalai Lama. Tijdens het bewind van den verleden jaar gestorven Dalai Lama werd de Panchen Lama door Engelsche politieke intrigues uit Tibet verdreven. Hij begaf zich naar China, waar hij met de meeste sympathie en eerbied werd ontvangen. De Panchen Lama werkte tenslotte langen tijd onder de Mongool sche lama's, die hem als hun geestelijken leider erkenden. Na den dood van den Dalai Lama is de Panchen Lama (ook wel Tashi Lama ge noemd) weer in triomf in Tibet binnen gehaald. Zijn sympathieën voor China zijn bekend en recentelijk heeft hij den Mongoolschen lama's onder het oog gebracht, dat voorzoover de Mon golen naar autonomie streven, zij zich daarbij toch onder de souvereiniteit van de centrale regeering van China behooren te stellen. Aan dit verlangen hebben de Mongolen tenslotte ge volg gegeven. Einde verleden jaar belegde prins Teh een Mongoolsche conferentie te Pailing- miao. Deze conferentie zond een telegram naar Nanking, waarin de Mongolen uitdrukking ga ven aan hun loyaliteit t. o. v. de centrale re geering en om autonomie verzochten onder hegemonie van Nanking en onder in acht ne ming van de principes van Sun Yat Sen. Deze manifesetatie werd te Nanking zeer gun stig ontvangen. Door de binnenlandsche politieke moeilijkheden en de voortdurende wrijving met Japan was de centrale regeering echter niet in staat terstond volle aandacht te schenken aan de Mongoolsche kwestie. Toen de onderdrukking van de communisten echter zoover gevorderd was, dat de persoon lijke leiding van Tsjang Kai Tsjek gemist kon worden, besloot de maarschalk zich naar Kal gan te begeven, om de banden met de Mongolen weer nauwer aan te halen. Dat hij daar tege. lijkertijd nog even de Japanners klopte was louter toeval. De komst van Tsjang Kai Tsjek was vooral daarom ook gewenscht, omdat Ja pansche agenten den laatsten tijd weer in toe nemende mate propaganda maakten onder de bewoners van Binnen Mongolië. In Kalgan noodigden de Mongoolsche vorsten Tsjang Kai Tsjek uit, zich nog verder in Mongolië te be geven, hetgeen den maarschalk in verband met nog loopende staatszaken niet mogelijk was Wel heeft Tsjang Kai Tsjek thans echter een vertrouwensman naar Failingmiao gezonden, het centrum der Mongoolsche politieke bewe ging. Voren hebben wij reeds opgemerkt, dat er teekenen zijn, die wijzen op een komen de toenadering tusschen Noord en Zuid China. Dr. Wang Chung Hui, de bekende rech ter van het Internationaal Hof te 'sGraven- hage, vertoeft sedert eenige maanden met ver lof in China. Deze dr. Wang heeft zich recen telijk naar Canton en Honkong (Engelsch ge bied) begeven en wel als bemiddelaar, om den tegenstanders van Tsjang Kai Tsjek diens po litiek uit te leggen en te trachten hen met deze politiek te verzoenen. Commandant van Can ton is generaal Chen Chi Tang, een zeer intel. lectueel en integer man van bezadigde opvat tingen, die in militair opzicht al reeds vele ma len met Tsjang Kai Tsjek samenwerkte. De meer fanatieke tegenstanders van Tsjang Kai Tsjek zijn naar Hongkong uitgeweken. Hun lei der is Hoe Han Min, de vroegere president van den Uitvoerenden Raad (Yuan) der centrale regeering, die toen hij die functie bekleedde voortdurend in hevig conflict kwam met Tsjang Kai Tsjek en die zelfs zijn verzet tegen den VERWACHTING: Matige Zuidelijke tot Zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt met S tijdelijke opklaring, wellicht enkele regen- g buien, aanvankelijk iets zachter. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. Geseind Woensdagavond om 19.55 aan g alle posten: „Attentiesein neer". maarschalk met gevangenisstraf heeft moeten boeten. Intusschen is dr. Wang Chung Hui reeds van zijn missie teruggekeerd. Deze missie schijnt succes gehad te hebben. Hoe Han Min heeft dr. Wang Chung Hui te kennen gegeven, dat hü tegen geen enkel lid der centrale re geering persoonlijke rancunes had, ook niet tegen Tsjang Kai Tsjek. Men neemt nu aan, dat indien tegemoet gekomen wordt aan som mige politieke bezwaren van Hoe Han Min, deze te Nanking terug verwacht kan worden. Dit zou voor het prestige van de centrale regeering en de unificatie van het Chineesche Rijk een enormen vooruitgang beteekenen Ontwikkelt zich tenslotte onafhankelijk van Japan een krachtig China, dan zal dit ook van vérstrekkend nut zijn voor den vrede in het Verre Oosten, welkë door het Japansche imperialisme voortdurend bedreigd wordt. Hierbij valt nog in het oog te houden, dat het nieuwe China in veel grootere mate geneigd is, met het Westen samen te wer ken dan met Japan. Peiping, November 1934. TOKIO, 12 Dec. De leider der Seyoekai, de grootste politieke partij van Japan, heeft he denmiddag bekend gemaakt, dat hij uit de partij treedt. Tegelijkertijd is Kiyosji Akita af getreden als voorzitter van het huis van afge vaardigden. Algemeen vreest men, dit door dit besluit van Akita het ontbindingsproces, dat reeds eenigen tijd in de partij gistte, versneld zal worden. Enkele dagbladen spreken het vermoe den uit, dat er een stilzwijgende overeenkomst bestaat tusschen Akita en Tokonami, den mi nister van Verkeersmiddelen en vroegeren leider van de Seyoekai, betreffende het oprichten van een nieuwe partij, welker leden grootendeeis zouden moeten worden gerecruteerd uit de te genwoordige leden van de Seyoekai. Wanneer deze nieuwe partijbeweging succes mocht neb ben, acht men het waarschijnlijk, dat de regee ring in de zitting van het parlement, dat 27 December a.s. geopend wordt, er toch nog in slagen zal een behoorlijke meerderheid te be halen, n,l, door steun van deze nieuwe partij en de Minseito. Men zal zich herinneren, dat de Seyoekai tij dens de laatste buitengewone zitting van het parlement de regeering in groote moeilijkheden bracht door een urgent ontwerp in te dienen met betrekking tot het uittrekken van grootere credieten voor steun aan den landbouw. Men is van meening, dat het uittreden van Akita en de nieuwe partijbeweging hiermede in direct verband staan. HAVANA, 12 Dec. In Havana, Santa Clara en Camaguey is in verband met de verhoogde acti viteit der communisten door de Cubaansche fe- geering de uitzonderingstoestand afgekondigd. Aanhangers van de Indische Congrespartij voor het raadhuis van Delhi bij de verkiezingen van het nieuwe Parlement. De Congrespartij nam na langen tijd weer WARSCHAU, 12 Dec. De te Krakau ver schijnende „Kurjer Illustrowanny" publiceert een onderhoud met den voorzitter van de Sejm commissie voor buitenlandsche zaken, Prins Radziwill, die tevens vice-president is van de parlementaire organisatie van Pilsoedski. Radziwill verklaart, dat de Poolsch.Fransche betrekkingen gedrukt gaan onder economische kwesties van ondergeschikten aard, door klach ten van Fransche zakenlieden, door moeilijkhe den bij economische onderhandelingen en door de belangrijke kwestie van uitwijzing van Pool. sche arbeiders uit Frankrijk. Deze dingen be derven de atmosfeer tusschen beide landen, hoewel Polen prijs stelt op de Fransche vriend schap en het Poolsch-Fransche bondgenoot, schap als basis voor de Poolsche politiek be schouwt. Polen wenscht waarlijk niet bij inter nationale kwesties betrokken te worden, die de Poolsche belangen niet raken, zooals de Donau- kwestie of het Balkan.vraagstuk. En anderzijds kan Polen niet toelaten dat Oost-kwesties, zoo als de Baltische, de Russische of de Duitsche kwestie zonder deelneming van Polen geregeld worden. Polen kan niet toelaten, dat een pact onderteekend wordt, tot welks onderteekening het pas na het tot standkomen van het ont werp wordt uitgenoodigd. Van dit standpunt uit heeft Polen zijn voorbehoud tegen het Oost pact gemaakt. Omtrent de Duitsch.Poolsche betrekkingen verklaarde vorst Radziwill, dat zoowel de over eenkomst met Duitschland als het verdrag met Sovjet-Rusland den vrede in Europa bevestigt en het bondgenootschap met Frankrijk niet doorkruist. Polen heeft zijn economische betrek kingen met Duitschland geregeld, waardoor een normale verhouding is ontstaan. Beide landen spreken niet over wat hen scheidt, doch over de gemeenschappelijke menschelijke eenvoudige belangen der samenleving. Politieke concessies heeft Polen tegenover Duitschland niet gedaan. (Van onzen Romeinschen correspondent). Aandachtig volgt men ten Vaticane de ontwikkeling der gebeurtenissen in Duitschland, inzooverre zij de verhouding van het regime tot de kerken betreft. Met eenige voldoening kon men vernemen, dat som mige gouwleiders twee belangrijke verordenin gen hebben uitgevaardigd, waarvan de eerste aan de Hitlervereenigingen gebiedt, bij den „dienst" rekening te houden met de uren van verplichte godsdienstoefeningen, en ten tweede de propaganda voor het niet-christelijke Ger- maansche geloof van graaf Reventlow en prof. Hauer in alle Hitlerformaties verbiedt. Deze maatregelen kunnen worden verstaan als een uiterlijk teeken van tegemoetkoming tegenover de kritiek, die de Hitlerjeugd van katholieke en protestantsche zijde heeft moeten ervaren. Indien er de hand aan gehouden wordt, zullen zij ook een feitelijke verbetering van den toestand in die Hitlerbonden betee kenen. Wellicht heeft op deze maatregelen, behalve de noodzaak om aan godsdienstige kringen te gemoet te komen> ook een zekere druk van de zijde der Reichswehr invloed gehad. Het is geen geheim, dat de hoogere Rijksweerleiding niets gevoelt voor de propaganda van nieuwe gods diensten onder de soldaten. Evenmin kan zij zulk een propaganda lijden onder de jeugd, waaruit de aanstaande soldaten moeten gere cruteerd worden. Immers in de moreele waarde van den Duitschen soldaat was het voorvader lijke geloof steeds een belangrijk element. Zoolang Rosenberg den scepter zwaait over de nationaal-socialistische ideeën, kan er geen sprake zijn van een christelijken staat in Duitschland. zooals Hitier dien beweerd heeft te willen vestigen. Zoolang blijft ook elke prac- tische regeling van de verhouding van katho lieke en Hitleriaansche vereenigingen een ha chelijk ondernemen. Niet in de formeele kwesties van die regeling, het werd reeds dikwijls herhaald, maar in het vraagstuk der „Weltanschauung" ligt voor de katholieke kerk de groote moeilijkheid. Wat de formeele mogelijkheden aangaat, is niet zonder belang een regeling, die op enkele plaatsen en wel vooral in het Jezuïetencollege te Sankt Blasien in het Zwarte Woud (waarheen het oude college van Feldkirch in Oostenrijk is overgebracht) getroffen is. De leerlingen van dit Jezuïetencollege zijn n.l. in de Hitlerjeugd ingelijfd, maar als een eigen zelfstandige groep ct „schaar", terwijl eenige paters zelf als jeugd leiders zijn aangewezen. Van nationaal-socialistische zijde werd deze regeling toegejuicht; de paters in S. Blasien kregen zelfs een gelukwensch van Baldur von Schirach. Het geval is echter te bijzonder, om er gevolgtrekkingen en analogieën uit te kunnen trekken. De leerlingen van het college vormen reeds door hun internaat een volkomen gesloten en volmaakt beschutte groep. De nazi-leiders zijn echter niet bereid, op dezelfde wijze als deze groep, ook katholieke jeugdvereenigingen als zoodanig in de Hitlerjeugd op te nemen met hun eigen leiders en groepsregels. Zij zouden veeleer het geval van S. Blasien willen be schouwd zien als een voorbeeld voor het opgaan van individueele katholieke jongens in de Hitlerjeugd. Zijn deze uitingen der Hitleriaansche leiding op zich zelf al gunstig, zoo geven zij in Vati. caansche kringen toch nog geen aanleiding tot optimisme. Het is op zijn minst voorbarig, er algemeene conclusies uit te trekken. Op de eerste plaats immers zijn deze maatregelen al tijd min of meer lokaal en hangt bovendien ook hun doorvoering van de plaatselijke gouwlei ders af, die ze morgen weer even glad kunnen herroepen. Op de tweede plaats ziet men in het aanstaande plebisciet in het Saargebied een voldoenden grond voor de huidige gematigde houding der regeering. die geen principieele wijziging heeft ondergaan. Ten derde echter is de afzegging van de heidensche propaganda door de gouwleiders nog maar uiterst beperkt. Immers zij treft slechts een kleine groep van half-fiiosofisehe heidenen, die voor de alge meene cultuurstrooming in Duitschland slechts een zeer beperkte beteekenis heeft. Daarentegen blijven Rosenberg's positie en zijn macht ongerept. Men weet, dat Rosenberg aan zijn theorieën den naam van een „positief christendom" heeft gegeven; die naam is wellicht de formeele grond, waarom die theorieën buiten het verbod blijven, dat door de gouwleiders is uitgevaar, digd. Het boek van Rosenberg is echter door den H. Stoel veroordeeld als strijdig met de grondslagen van het Christendom. Juist zijn schijntitel van positieve christelijkheid, zijn be roep op den hartstocht en het ras en boven dien Rosenberg's positie als meester der Duit sche cultuur, maken deze actie duizendmaal gevaarlijker dan de Germaansch-pantheïstische „Schwarmerei" van een prof. Hauer. Van kerkelijke zijde staat daar tegenover, dat óók een inlijving of insluiting de woorden zijn niet gelijkwaardig der katholieke jeugd, vereenigingen als zelfstandige groepen in de Hitlerjeugd nog bedenkelijk is: ten eerste zou zij tallooze moeilijkheden bieden in de ge mengde streken, waar het aantal der katholie ken gering is. en ten tweede doet zich ook in die verhouding weer de groote vraag de levens beschouwing voor, die in de Hitlerjeugd en den Hitlerstaat overheerscht. Vóór en na elk formeel vraagstuk komt men altijd weer op deze kwestie van den geestelijken inhoud en de godsdienstige richting van Hitler's regime terug. Het verdrag met Duitschland heeft de normale verhoudingen hersteld. De Poolsche politiek heeft getracht een niodus vivendi met den na- buurstaat te vinden. Noch de Poolsche, noch de Duitsche publieke opinie is van meening, dat door het Duitsch.Poolsche verdrag alle tegen stellingen, die sedert eeuwen tusschen Polen en Duitschers bestaan, zijn opgelost. SAARBRtiCKEN, 12 Dec. (Reuter)De plebis cietcommissie heeft aan de pers een communiqué overhandigd waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat de stemming strikt geheim is. De stembriefjes zullen in dubbele enveloppen worden gedaan en er zal in afgesloten hokjes gestemd worden. De telling der stemmen zal geschieden door functionarissen uit vreemde landen, welke niet bij het plebisciet geïnteresseerd zijn. Naar verluidt heeft de Raad van de Bank voor Internationale betalingen te_Bazel Jiet voorstel goedgekeurd van den Volkenbondsraad om na de volksstemming in het Saargebied tijdens de overgangsperiode het financieele bestuur van het Saargebied in handen te nemen, op voor waarde, dat de politieke rust in het Saargebied gehandhaafd blijft. Generaal-majoor Brind, de bevelhebber van de internationale Saartroepen, zal morgen, be geleid door de leden van zijn staf, naar Saar- brücken vertrekken. Een deel der officieren is heden te Calais aangekomen, ten einde de voorbereidingen te treffen voor het transport van het troepencontingent, dat, naar verwacht wordt, begin volgende week naar het Saargebied zal vertrekken. Behalve de Britsche troepeneenheden, die reeds vermeld zijn, zal naar het Saargebied ge zonden worden een eskadron lanciers met acht pantserwagens, welke na Kerstmis zullen ver trekken. De eenheden zullen voor actieven dienst wor den uitgerust. Het „Berl. Tageblatt" meldt, dat Zondag 1.1. in den Dom te Keulen, in aanwezigheid van den Aartsbisschop, Z. E. Kard. Dr. Karl Schul- te, meer dan 30.000 St. Jozefsgezellen, zonen van Vader Kolping, met hun vanen en banieren bijeen waren, om opnieuw trouw te beloven aan de H. Kerk en het Christelijk gezin. De Rijks- praeses Mgr. Hürt predikte over „De missie van het Christelijk gezin in dezen tijd". Na de godsdienstoefening hadden zich voor den dom duizenden en duizenden menschen verzameld, die het belijdenislied: „Wir sind im wahren Christentum" zongen en den Kardinaal door ongekend stormachtige ovaties huldigde. TOULOUSE, 12 Dec. (Reuter) De politie stelt een onderzoek in naar een z.g. „Spaan- schen Schatgraver", die een koopman te Con- stanza heeft opgelicht voor 33.000 francs, in ruil voor een valsche chèque en een requ, waar tegen in het station te Lyon een koffer met twee millioen francs zou kunnen worden afge haald. HEDENAVOND IN DE GROOTE ZAAL v. ST. BAVO AANVANG 'S AVONDS 8% UUR SPREKER: de Heer Voorz. v.h. R.K. Werkl.Verbond Lid v.h. Dag. Best. R.K. Staatsp. ONDERWERP: Alleen leden der R.K. Kiesvereeniging kunnen betreffende Rijks- en Ge meentepolitiek vragen stellen. Vorst Radziwill over de buitenlandsche politiek van Polen. De leider der Seyoekai-partij in Japan en dc president van den Landdag afgetreden. Roosevelt neemt maatregelen tegen O.W.-ers in toekomstige oorlogen. Uitwijzing der Hongaren stopgezet. Stand der werkloosheid op 24 November. Noodkreet der Zuiderzeevisschers. De Algemeene Kunstzijde-Unie beperkt haar productie; ontslag van arbeiders niet tc ver mijden. Waterstaatsbegrooting door de Tweede Kamer afgehandeld. New-Yorksche Beurs: stemming onveranderd. Wacht nooit te lang met een goed besluit te nemen of ten uitvoer te brengen. Men moet natuurlijk alles goed overwegen, maar lang talmen is meestal uit den booze. Men laat dan het geschiktste oogenblik, den juisten tijd voorbijgaanWie slagen wil in het leven moet soms weten door te tasten snel en energiek op t juiste moment. Wie iets tot stand wil bren gen, mag geen kostbaren tijd verloren laten gaan. Beraad is goud waard, maar ook tijd is geld en daarom moe ten we den tijd benutten. Te velen tellen geen succes, omdat ze later tot de ervaring komen dat ze hun juisten tijd hebben laten voorbijgaan t ,,Beid uw tijd, duur uw uur", doch wanneer uw tijd komt, tast dan door, grijp de gelegenheid, benut het oogenblik. Bezin uw goed, maar denk niet dat bezinnen en treuzelen hetzelfde is. Snel handelen is vaak noodzaak in 't leven. Althans het goede oogenblik gebruiken! LANSING (Michigan), 12 Dec. (Reuter) Veertien slachtoffers van den hotelbrand te Lansing zijn thans geïdentificeerd. Zes hunner waren lid van het parlement van Michigan. Er moeten nog ongeveer dertig slachtoffers uit de puinhoopen worden uitgegraven. Nog steeds Rozenboomsteeg 10, Tel. 45606, A'dam FIJNE LENG EN RONDVISCH Prima blanke geweekte stokvïsch. In rollëh 'cTa' l pond. Levering door 't geh land. Te A'dam bezorg, a. huls Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 746 .Vorige stand: 743.4 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1