HET PROBLEEM AAN DE SAAR ■Ip Christendom en het Derde Rijk Inbeslagnemingen in Spanje Het nieuws van heden ONGEMOEDELIJK DILEM MA VOOR HET VOLK WA T EEN AD VERTENTIE LEERT Von Papen en de Dollfussmoord DE BAROMETER NORTH "STATEj VEREEN IG DL KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling VRIJDAG 14 DECEMBER 1934 Avondblad DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 Twee betoogingen Nieuwe ster ontdekt Door astronoom in Suffolk De vloerinstorting te Liverpool De lijfwacht van den president der Spaansche republiek draagt helmen, sierlijk gesmeed Brussel - Leopoldville In drie dagen Duitsche helden als trouwe christenen Christus iiber alles! Oproep voor leekenapostolaat Bezittingen der aanvoerders van de Octoher-revolutie verval len aan den Staat Overvallen voor den krijgsraad De Comet, welke van Brussel naar Leopoldville zal vliegen Paul Nenot verongelukt Ontwerper van het Volken bondspaleis Crisis-gebeurtenissen Poolsche fabriek en Amerikaansch regeeringsgebouw bezet Hess' bezoek aan Parijs uitgesteld Spanje tot Bolivia en Paraguay Aan de ingezetenen van Haarlem Hij beschuldigt Habicht openlijk als aanstichter van den Juli-putsch Generaal Georges her steld Communisten gearres teerd te Bremen Een mislukte aanslag op minister Fey Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii| DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Terugkeer der uitge wezen Hongaren? 111111/ //7///////7M? alTud ov goed ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 19097 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Ons standpunt in de Saarkwestie is klaar en duidelijk. Het Saargebied is Duitsch. Ware het nationaal-socialisme in Duitschland niet aan het bewind gekomen, waardoor allerlei volksgenooten en vooral de godsdienstige richtingen in verdrukking zijn ge komen, dan zou er geen Saarprobleem bestaan. Meer dan 90 percent der bevolking zou zonder meer voor terugkeer naar Duitschland hebben gestemd. Onder de tegenwoordige omstandig heden is er in verschillende harten weifeling ontstaan, vooral in vele katholieke harten, we gens de anti-christelijke stroomingen in het Derde Rijk. Zooals men weet is het groote meerendeel der Saarbewoners katholiek. Wij blijven er van overtuigd, dat trots alles de groote meerderheid der Saarbevolking vóór te rugkeer naar het vaderland zal stemmen. Een bijzondere correspondent vertoeft op het oogenblik in het Saargebied. Wij laten hem ge heel vry in zijn locale schilderingen en in de weergave van wat hij ziet en hoort, maar blij ven bij onze bovenstaande meening over het eindresultaat der Saarcampagne. Het Saarvolk, zoo schrijft dan onze bij zondere correspondent, is een gemoede lijk volk. Het Saarprobleem is een on gemoedelijk probleem. Wanneer een gemoede lijk volk met een ongemoedelijk probleem te doen krijgt, wordt het onrustig. Het Saarvolk is thans onrustig. In het Duitsche Rijk pleegt men met pro blemen geestelijk te „worstelen", zooals het daar met een groot woord heet. Hier in de Saar houdt men niet van groote woorden en niet van geestelijk „geworstel". De katholieke be volking, zooals alle katholieke bevolkingen, ge noot immer van de evenwichtige zekerheid, welke het bezit van de waarheid in de groote levensvragen tot gevolg pleegt te hebben. Het Saar-probleem doet de gemoedelijke Saar-bevolking echter wel verbouwereerd staan. Want het Saar-probleem is je reinste dilemma. ,,Stem ik voor terugkeer naar Duitschland (in het kort „Rückgliederung" geheeten), dan breng ik het katholieke leven van de Saar in ge vaar. Stem ik er tegen en vóór den status quo. dan ben ik, naar Rijks-Duitschers zeggen, een land- en Deutschtumverrader." Tegenover dit dilemma stelling te nemen wordt den eenvoudigen mensch allesbehalve gemakkelijk gemaakt door de velerlei pro paganda, welke vaak van zeer onzuiver karak ter is en verre van voorlichtend werkt. Voor de arbeidende klasse komt daar nog de overweging bij, of een „Rückgliederung" hun sociale positie niet beduidend zal verslechteren. Wij hebben Zondag 1.1. twee meetings meegemaakt, één van het „Deutsche Pront" en een van den christelijken, pas opgerichten „Volksbund". De eerste was een monstermeeting: ruim veertigduizend lieden in een enormen zeildoeken tent. Hitier en Haken kruis waren er troef, de Duitsche deugden en kracht werden er in Rijksduitsche, groote woor den verheerlijkt, de tegenstanders werden er bitter gehoond en beschimpt, er waren spreek koren en veel geheimzinnige eerbied rond vaan dels en vlaggen en martiale gestalten para deerden. De andere meeting had plaats in een kleine zaal, die met 2700 menschen overvol was. Hier spraken de leiders van den „Volksbund": Fritz Kuhnen, Heinrich Imbusch en Hoffmann, hoofdredacteur van de „Neue Saarpost", het orgaan van den bond. In deze openbare bijeen komst, welke de eerste was, werd propaganda gemaakt voor den Status quo. Om eenigszins de beteekenis der beide betoo gingen te kunnen beoordeelen, moet men naar iets meer zien dan alleen de cijfers. Om een betooging van de Deutsche Front te gaan bijwonen, daartoe behoort geen moed. Er behoort integendeel al moed toe, om haar niet te gaan bijwonen. Het „Deutsche Front" be schikt over tal van pressiemiddelen, hun nieu- iaONDEN, 14 Dec.(V.D.) Zondagochtend om vijf uur is door een astronoom in Suffolk een nieuwe ster ontdekt.Deze ster zal gedurende eenige dagen in geheel ftngeland, zoomede op het geheele Noordelijke halfrond, met het bloote oog zichtbaar zijn. Het betreft een ster van de derde grootte. De ontdekking, welke direct ter kennis is gebracht van alle sterrenwachten ter wereld, heeft in astronomische kringen groote belangstelling gewekt. LIVERPOOL, 14 Dec. (V.D.) Van de 200 ge wonden tengevolge van het instortingsongeluk alhier, bevinden zich nog 30 in de ziekenhuizen Een vrouw is aan haar verwondingen bezweken. we en meest gevreesde en daarom op alle wij zen bestreden tegenstanders van den Volks bund beschikken over geen enkel pressiemiddel, zij beschikken over verstandelijke argumenten, al moet men toegeven, dat eenige daarvan nog al wat ver van de hand liggen. De pressie door het „Deutsche Front" op de bevolking uitge oefend, valt niet te loochenen. Er wordt hier door velen een gezindheid naar buiten getoond, die zij innerlijk beslist niet gevoelen, precies als overigens in het Rijk zelf. Nu kan men opwer pen, dat het Saargebied nog een vrij land is. Men draagt echter deze gezindheid naar buiten voor het geval, dat 13 Januari een meerderheid voor de Rückgliederung oplevert. Is de uitslag voor de „Rückgliederung", wel dan vindt men er baat bü, zich gedragen te hebben als Hitlerist. Dat niet gedaan te heb ben kan in dat geval slechts onaangenaams opleveren. Van den anderen kant, mocht sta tus quo te voorschijn komen, dan behoeven zij die zich als Hitlerist gedroegen, daarvan toch niets te duchten. Het is niet noodig, maar dit gebrek aan burgermoed is een typisch verschijn-, sel voor alles, wat onder het bereik der Hitier- dictatuur leeft. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat tal van oogendienaars, die zich Zondag middag in een ongenoeglijke zeildoe ken tent bevonden, niet voor de Rückgliede rung stemmen zullen, indien zij slechts de ze kerheid zullen meenen te bezitten, dat hun stem geheim blijft en kunnen loochenen tegen gestemd te hebben, mocht dit noodig blijken. Onder de veertigduizend bevonden zich tal van overgeloopen socialisten en communisten, waar in de sprekers maar geen spontane begeestering konden ontvlammen. Dit gebrek aan geestdrift was te opvallender, daar de opgewekte instem mingen met het gesprokene in de Volksbond bijeenkomst niet van de lucht waren. De bijeenkomst in de zeildoekentent maakte den indruk, van niet geheel waarachtig te zijn, die in het vergaderlokaal van meer overtui ging. Onze Brusselsche correspondent seint d.d. 13 Dec.: Door toedoen van de Union Anglo-Belge zal een Britsch vliegtuig eerlang de vlucht Brussel Leopoldville heen en terug ondernemen en trachten in drie dagen deze vlucht te volbren gen. De Koning en Koningin stellen zeer veel belang in deze vlucht. Het toestel is de vroegere Cornet 3, die de vlucht LondenMelbourne vol bracht heeft en nu Koningin Astrid is gehee ten. Men wil door de vlucht geen nieuw record maken, doch slechts bewijzen, dat met een vliegtuig meer dan 350 K.M. per uur kan ont wikkelen en een regelmatig verkeer kan tot stand brengen. De Engelsche piloot Waller en de Belgische piloot reserve-kapitein Fran- chonni zullen het toestel besturen. Rijksgraaf von Spee was de heldhaftige com mandant van het Duitsche eskader, dat op 8 December 1914 tenslotte door een geweldige Engelsche overmacht bij de Falklandeilanden in den grond werd geboord. De Rijksgraaf en zijn beide zonen vonden den heldendood. In de couranten dier dagen stonden de drie doodsadvertenties naast elkander. Deze adver tenties zijn een schokkend document van dien tijd, maar zij toonen, waar de laatste bronnen van kracht waren, waaruit vader en zonen nun doodsverachtenden moed hebben geput. Lich tend en belijdend staat boven de advertenties der grafelijke familie: „Jezus, voor U leef ik! Jezus, voor U sterf ik! Jezus, van U ben ik in leven en in dood!" Voor ieder der drie namen prijkt het Kruis des Verlossers. Voor den vader koos de familie nog het woord van Paulus: „Ik heb den goeden strijd gestreden, mijn loop vol bracht, het geloof bewaard. Daarvoor blijft mij de kroon der gerechtigheid bewaard, die mij de Heer, de rechtvaardige Rechter, zal schenken." Deze advertentie, schrijft de „Köln. Volksz.", zal, zoolang de naam van graaf von Spee zal blijven voortleven, getuigenis er van doen, dat deze groote doode en zijn beide zonen even sterke helden als trouwe Christenen waren. De Wikinger van den zee-oorlog was tevens een trouw belijder van Christus. Het eene was on afscheidelijk van het andere. De doodsadver- tentie sluit met de woorden: „Jezus, wees mij genadig! Jezus, wees barmhartig voor mij! Jezus, vergeef mi) al mijne zondenl" Met deze woorden werd het laatste gezegd over den Rijks graaf, wiens deemoed voor God één was met zijn heldhaftigen moed voor zijn aardsch vader land. Er werd dezer dagen in onze courant er van gesproken, dat priesters, predikanten en pers veelal gedwongen zijn wegens de censuur der nazi's in gelijkenissen te spreken. Voor de Duitsche Rosenbergs moge het com mentaar der „Köln. Volksz." als een bazuin- stoot klinken! De Aartsbisschop van Freiburg (Baden), Mgr. Gröber, heeft aan zijn diocesanen een herder lijk schrijven gericht over de beteekenis van het mannen-apostolaat. Wijzend op de pogin gen, om het Christendom in Duitschland te vervangen door een heidensch „Deutschglaube", wijst Mgr. Gröber er op dat een volk, hetwelk zich van het Christendom verwijdert, daarmee de grondslagen van zijn bestaan verliest en als een wrak afdrijft op de woelige zee van hartstochten en dwalingen. Daarom is het de plicht van den Katholiek, zoowel als individu als in het groote geheel, als Christen zoowel als patriot voor zijn heilig katholiek geloof op te komen en zich onder de banier van Christus- Koning te plaatsen. De beste uitdrukking vindt een dergelijke opvatting in het mannen-aposto laat, want wat is er belangrijkers dan het chris telijk geloof voor het volk te bewaren en de af- gedwaalden terug te winnen en aan te moe digen? Bereid zijn, beteekent ook hier alles. Zich voorbereiden op nog woeliger omstandigheden. Wat vooreerst noodig is, is de vorming van lei ders, van mannen met onschokbaar geloof en onbuigzamen moed, die het kruis niet alleen aan de in den zak verborgen rozenkrans, maar het ook op het voorhoofd dragen als een stem pel op hun heele godsdienstige en zedelijke leven, mannen die ook dan onverschrokken zijn, wanneer zij offers voor Christus en de Kerk moeten brengen. Nog voor het einde van het jaar zal de aaneensluiting dezer leeken- apostelen onder leiding der geestelijkheid geor ganiseerd worden, want wat het nieuwe jaar brengt weet God." BARCELONA, 14 Dec. (Reuter) De Spaan sche regeering gaat over tot inbeslagname der bezittingen van de voornaamste aanstokers der revolutie van October. Dientengevolge is de confiscatie gelast van de bezittingen van Com- panys, den oud-president van de Generaliteit Catalonië, en van diens ministers, alsmede van den vroegeren burgemeester van Barcelona en van verscheidene ieger-officieren, die aan den opstand hebben deelgenomen. Generaal Batet heeft scherpe sancties aan gekondigd tegen de arbeiders, die het decreet, waarbij weer een 48-urige arbeidsweek wordt in gesteld, zouden weerstaan. De gouverneur-generaal van Asturië heeft o'e inbeslagname gelast van alle roerende en on roerende goederen alsmede geldmiddelen en ef fecten van de soc-dem. en communistische vak- vereenigingen, die verantwoordelijk zijn aan den jongsten opstand. De Spaansche ministerraad heeft besloten om met het oog op het toenemend aantal gewapende overvallen op het eigendom en het leven van vreedzame burgers, dit soort overtredingen te laten vonnissen door den krijgsraad en de dood straf daarop toepasselijk te verklaren. BOURG EN BRESSE, 14 Dec. (Reuter.) De Parijschen arcitect Henri Paul Nenot. 81 jaar oud, is bij een auto-ongeluk gedood. Hü reed gisteren per auto uit Genève naar Parijs terug met zijn echtgenoote en een Engelsche verpleeg ster ,toen de wagen tegen een boom opreed. Behalve Nenot werd ook de verpleegster ge dood; zün echtgenoote en de chauffeur werden ernstig gewond. In 1927 werkte Nenot te zamen met Flegen- heimer het plan uit voor het nieuwe Volken bondspaleis en behaalde hij tijdens het inter nationale concours den prijs voor zijn ontwerp. Nenot was ook de bouwer van het Victor Emmanuel-gedenkteeken te Rome en heeft de bouwwerkzaamheden geleid van de Parijsche Sorbonne. WARSCHAU, 14 Dec. (Reuter). In de tex- tiel-industrie van Lodz was het plan gekoesterd, om de bedrijven eenige weken stil te leggen. Het personeel van een der grootste spinne rijen in Lodz heeft nu het fabrieksgebouw bezet, zich aldaar verbarricadeerd en verklaard het gebouw pas te zullen verlaten, als de directie verzekerd heeft, dat zij het geheele personeel na Nieuwjaar weer in dienst neemt. NEW YORK, 14 Dec. (V. D.) Uit Macalester in den staat Oklahoma wordt gemeld dat 800 werklooze mijnwerkers het regeeringsgebouw binnendrongen en zonder overigens gewelddaden te plegen verklaarden, het gebouw niet te zul len verlaten dan nadat zij hetzij een betrek king hetzij een bedrag van vijf dollar elk zouden hebben ontvangen. De autoriteiten verklaarden, dat zij niet over de middelen beschikten, om aan de eischen der mijnwerkers te kunnen voldoen. BERLIJN, 13 Dec. (Reuter.) De reis van Ru- dolf Hess naar Parijs, die eerst op 12 Decem ber, daarna op 17 December zou plaats hebben, is thans tot lateren datum uitgesteld. Ander zijds wordt gemeld, dat een hooge functio naris van het ministerie van Buitenlandsche Kaken zich naar Parijs heeft begeven. Met na druk wordt er op gewezen, dat het bij gevolg mogelijk zou zijn, dat de kringen in de Wil- helmstrasse de reis van Rudolf Hess. wetke na het Saarplebisciet zou kunnen geschieden, wèl van groot belang achten. Verder zou volgens zekere Duitsche kringen Hess' bezoek meer een privé karakter dragen. MADRID 14 Dec. (Reuter) De Spaansche minister van buitenlandsche zaken heeft zich in een radiorede gewend tot Bolivia en Para guay en hun uit naam van het Spaanscht moederland verzocht, den bloedigen .strijd re staken en te trachten langs vreedzamen weg de geschillen op te lossen. Met groote dankbaarheid ontving ik van de Nederlandsche Dagbladpers de opbrengst van de voor ingezetenen-onzer gemeente bestemde Kerstinzameling. Aan mij is opgedragen deze opbrengst te verdeelen. Overeenkomstig de gedachte, welke aan het initiatief ten grondslag lag, zal ik het bijeengebrachte bedrag bestemmen tot Kerstgave aan hen, wier omstandigheden daartoe nopen, hoezeer de nood waarin zij verkeeren aan de daarvoor bestaande instellingen bleef verzwegen. Ten einde hen vóór de Kerstdagen te kunnen bereiken, ver zoek ik ten spoedigste in kennis te worden gesteld met hunne namen en adressen. Ieder helpe daartoe mede! Onderteekende opgaven van naam, beroep en woonplaats, gelieve men in te zenden uiterlijk op Maandag, 1 7 December a.s. 12 uur 's middags aan den Burgemeester van Haarlem (Persoonlijk) Raadhuis. De behandeling zal strikt vertrouwelijk zijn, zoodat niemand zich behoeft te laten weerhouden zich zelf of een ander op te geven. Haarlem, 14 December 1934 De Burgemeester, MAARSCHALK PARIJS, 14 Dec. (Reuter) In een inter view, afgenomen door het „Petit Journal", leg de Von Papen, die nog steeds Duitsch gezant in Oostenrijk is, de volgende verklaring af over den aanslag op Dollfuss. Von Papen noemde den aanslag een dier gebeurtenissen, welke ontsnappen aan de activiteit der verantwoorde lijke overheidspersonen. De nat. soc. beweging heeft heftige stooten gekend, welke niet te con troleeren waren. De aanstichter tot de putsch in Oostenrijk is dat individu Habicht geweest, wiens actie door Hitier gedesavoueerd is kun nen worden. Hij is het, die aan de Oostenrijksch- Duitsche grens de befaamde legioenen organi seerde. Ten aanzien van de Fransch-Duitsche betrek kingen verklaarde de geïnterviewde Duitsche diplomaat, dat hij sterk overtuigd was van de noodzakelijkheid eener samenwerking, anders zou Europa en de wereld ten ondergaan. Een oorlog achtte Von Papen niet mogelijk, zoolang de generaties leven, die de slachting van 1914 hebben meegemaakt. PARIJS, 14 Dec. (Reuter). Generaal Georges, die bij den aanslag op koning Alexander en mi nister Barthou ernstig gewond werd, is thans volledig hersteld in Parijs teruggekeerd. Hij verricht reeds weer zün werkzaamheden in de „Ecole militaire". BREMEN, 14 Dec. (V. D.) Te Bremen heeft de geheime staatspolitie gearresteerd een groot aantal communistische functionarissen, die er van beschuldigd worden pogingen te hebben gedaan de oude communistische organisaties in nieuwen vorm te willen laten voortbestaan. In den laatsten tijd is een groote hoeveelheid materiaal door de politie in beslag genomen. In totaal zün 53 functionarissen gearresteerd. SË VERWACHTING: Matige, later wellicht toenemende Zuidelijke tot Zuid-Oostelij- H ken wind, toenemende bewolking, later waarschijnlijk regen, iets zachter. Hoogste stand: 757.8 te Haparanda. Laagste stand: 731.0 te Valentia. Zon op 8.04 - onder 3.45 - Licht op 4.15 H Maan op nam. 0.12 onder v.m. 0.35 20 December V. M. Von Papen over den moord op Dollfuss. Hij noemt Habicht openlijk den aanstichter van den Juli-putsch. Inbeslagneming van de bezittingen der aan voerders van de Spaansche October-revolutie. Strehge maatregel tegen overvallen. Veere's raadhuis hersteld en officieel heropend oud-burgemeester Dronkers onderscheiden. Minister Slotemaker de Bruine heeft zijn beleid in de Tweede Kamer verdedigd. Prof. mr. J. Francois, Nederiandsch gedele geerde bij den Volkenbond heeft te Utrecht een rede gehouden over het Saarplebisciet. Beurs: Tamelijk vast. BOEDAPEST, 13 Dec. (Reuter.) Van wel in gelichte zijde wordt medegedeeld, dat de terug keer van de overgroote meerderheid der in de laatste week uit Joego-Slavië uitgewezen Hon garen reeds binnen zeer korten tüd te ver wachten is. De regeering te Belgrado heeft nog wel geen definitieve beslissing genomen, doch is prin cipieel bereid de uitgewezen personen weer In Joego-Slavië op te nemen. Momenteel worden nog de noodzakelijk juridische kwesties door de bevoegde Joego-Slavische instanties bestu deerd. LONDEN, 14 Dec. (V. D.) Uit Weenen wordt gemeld, dat eenigen tüd geleden een aanslag was beraamd op den minister van binnenland- sche zaken, majoor Fey, welke op het laatste oogenblik kon worden voorkomen. Men heeft daaromtrent het diepste stilzwügen bewaard, maar naar van welingelichte züde wordt me degedeeld, slaagde men erin den dader te ar resteeren, toen hij reeds büna tot den minis ter was doorgedrongen. In de garderobe van het ministerie, waar hü zich van jas en hoed moest ontdoen, merkten de daar opgestelde lüfwachten iets verdachts en toen zü zijn jas openmaakten, ontdekten zü een bom en een revolver. De man is momenteel in de gevange nis te Weenen opgesloten. Hij stond bekend als gematigd nat. socialist, die zich later m de Heimwehr had laten opnemen. 760 Stand op Vrjjdag 1 uur n.m.: 744.0 Vorige stand: 746.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1