Duitsche kabinet bijeen ONZEN OMROEPER Verdeeldheid op het platteland Steunverleening New-Yorksche Beurs UIT DE STAD VAN HET VATICAAN Prinses Juliana VRIJDAG 14 DECEMBER 1934 Groot aantal belangrijke wets ontwerpen aangenomen De Fuehrer dankt de ministers De spionnage-af faire te Tokio Fransche ambassadeur protesteert tegen de scherpe aanvallen der pers Fransche luchtvloot Geen vliegtuigen uit Amerika BELANGRIJKE GROND AANKOOP Door de gemeente Heemstede Haar installatie als voorzitster van het Roode Kruis Telegram van H. M. Antwoord der Prinses Lastenverlaging is nog geen huurverlaging? Algemeene Ned. Huurdersbond vraagt regeeringstoezicht op onroerend bezit Groote en kleine boeren en de N. C. B. Eenheid voor alles De organisatie-Bouwman De N. C. B. diligent MOORD OP HUISEIGENAAR Twaalf jaar tegen verdachte geëischt TWEEDE KAMER Minister Slotemaker de Bruine aan 't woord Ondervoeding Meer armslag Nederl. Handel-Mij. Als certificaathouder laat men zijn rechten aan het administra tiekantoor Krachtig herstel, koersen bijna algemeen boven slot van Woensdag; afbrokke ling in den middag AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 13 December Boternoteering MARKTNIEUWS FAILLISSEMENTEN WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT BERLIJN, 13 Dec. (D. N. B.) In de heden gehouden kabinetszitting, de laatste van dit jaar, zijn een aantal wetten aangenomen van politieken, economischen, rechterlijken en cul- tureelen aard. In de eerste plaats werd een wet goedgekeurd tegen „geniepige aanvallen" op staat en partij en ter bescherming van de partij-uniform. Deze wet bepaalt o. a.: Wie opzettelijk een onware of verdraaide be wering van feitelijken aard opstelt of verspreidt, welke het welzijn van het Rijk of het aanzien der Rijksregeering of dat der N.S.D.A.P. of haar gelederen ernstige schade zou kunnen berok kenen, wordt, tenzij overeenkomstig andere voorschriften zwaardere straffen kunnen wor den opgelegd, veroordeeld tot ten hoogste twee jaren gevangenisstraf, doch ten minste drie maanden gevangenisstraf. Wie de daad pleegt met de bedoeling een op roer, of angst of schrik onder de bevolking te verwekken of het Duitsche Rijk op buiten- landsch politiek gebied moeilijkheden te be reiden, wordt gestraft met ten minste drie jaren tuchthuis. In bijzondere gevallen kan de doodstraf wor den uitgesproken. Volgens deze voorschriften kan een Duitscher ook worden vervolgd, wan neer hij de daad in het buitenland heeft ge pleegd. Wie zich uitgeeft voor lid der N.S.D.A.P. of haar geledingen, zonder het te zijn, wordt ver oordeeld tot ten hoogste een jaar gevangenis straf en/of een geldboete. Het kabinet nam verder een wet aan inzake het op zich nemen van garanties voor de uit breiding van het grondstoffenbedrijf, een wet, inhoudende een wijziging van de orde van ad vocaten en een wet tot instandhouding van orde en discipline bij den vrijwilligen arbeids dienst. In de motiveering van deze laatste wet wordt gezegd: De vrijwillige arbeidsdienst, waartoe bijna een kwart millioen jonge mannen permanent be- hooren, eischt van zijn leden onvoorwaardelijke gehoorzaamheid jegens de leiders en van de leiders streng rechtvaardig optreden jegens de leden, en van allen, die deel uitmaken van den arbeidsdienst onberispelijke levenswijze, trouwe kameraadschap en actieve inschakeling in de volksgemeenschap. Het toetreden tot de ar beidsdienst is vrijwillig. Wie zich echter een maal verplicht een bepaalden tijd volk en staat met de spade te dienen, moet zich volledig aan passen aan de orde van den vrijwilligen ar beidsdienst en mag ook niet den dienst onbe voegd vroegtijdig verlaten. Behalve de bovengenoemde wetsontwerpen nam de Rijksregeering nog een wet aan inzake de bescherming van den détailhandel, en een wet, inhoudende eenige maatregelen op het gebied van kapitaalverkeer. De crediteur van een gevaloriseerde hypo theek of persoonlijke vordering kan de betaling steeds slechts eischen, wanneer hij schriftelijk het crediet heeft opgezegd. De opzeggingster mijn bedraagt minstens drie maanden. Het ver bod geconverteerde vorderingen op te zeggen wordt voor den duur van een jaar verlengd, zoodanig, dat de crediteur niet voor 31 Decem ber 1935 zijn crediet kan opzeggen. Aan het slot der kabinetszitting dankte de Führer en Rijkskanselier Adolf Hitler de leden van het Rijkskabinet voor hun arbeid, verricht aan den opbouw van den nation.-socialistischen staat. Hij sprak zijn beste wenschen uit voor de komende feestdagen en het nieuwe jaar en deelde tevens mede, dat hij van de gebruike lijke nieuwjaarsreceptie voor de leden van de Rijksregeering dit jaar zou afzien. Tot President der Pauselijke Commissie voor den authentieken uitleg van het Wetboek van Kerkelijk Recht is benoemd Z. Em. Kard. Luigi Sincero, secretaris der Oostersche Congregatie. Z. H. Paus Pius XI heeft de Christus-orde verleend aan Generaal Agostino Justo, president der Argentijnsche Republiek. TOKIO, 13 Dec. De Fransche ambassa deur heeft bij het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken een protest ingediend te gen de vijandige houding van de Japansche bladen, die in verband met de spionnage-affaire waarbij de plaatsvervangende Fransche marine attaché betrokken zou zijn, zeer scherpe aan vallen hebben gericht op de Fransche diplomatie en de leden der ambassade. De Japansche minister van buitenlandsche zaken heeft daarop den Franschen ambassa deur medegedeeld, dat de Japansche regeering niet in staat was invloed uit te oefenen op de houding der Japansche bladen. hoort D niet door de radio. Toch heeft de radio zijn onverflauwde belangstelling. O wenscht 'n radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voor! Dagelijks bereikt hij 15.000 ge zinnen. Hij zal D dus zeker van dienst kunnen zijn. derij „Bronstee", gelegen tusschen de Heem- steedsche Dreef en het Spaarne, voor den prijs van 191.000. Deze gronden, die een oppervlakte hebben van 21.58.20 H.A., waren op 15 November j.l. in publieke veiling gekocht en na opbieding tot f 191.000, niet verkocht. PARIJS, 12 Dec. (Reuter) De Fransche Minister van Luchtvaart heeft verklaard, dat het bericht in een der Parijsehe bladen, als zou de Fransche regeering voornemens zijn, in Amerika vijftig Bombardementsvliegtuigen te koopen, geheel uit de lucht gegrepen is. In zijn Donderdagmiddag gehouden verga dering besloot de gemeenteraad van Heemstede tot aankoop van de terreinen der N.V. Boer- Gistermiddag 3 uur heeft in het gebouw van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis te Den Haag de plechtige installatie van H. K. H. Prinses Juliana der Nederlanden als voorzitster van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis plaats gevonden. Aan den ingang van het gebouw werd de Prinses ontvangen door den eerste ondervoor zitter, den secretarfs-generaal en den penning meester en in het voormalige ambtsvertrek van wijlen Z. K. H. den Prins der Nederlanden bin nengeleid. Na openfng der hoofdbestuursvergadering in de aangrenzende groote vergaderzaal, vond voor lezing plaats' van het K. B. waarbij H. K. H. Prinses Juliana tot voorzitster oenoemd is. H, K. H. werd daarop in de vergaderzaal bin nengeleid door de beide, volgens anciënniteit oudste hoofdbestuursleden, prof. G J. W. Koolemans Beijnen en mr. A. M. Ledeboer. Van H. M. de Koningin was het volgende telegram ingekomen: „Ten zeerste gevoelig voor het schrijven van het Hoofdbestuur, geef Ik het Nederlandsche Roode Kruis de verzekering, dat het Mij oprecht verheugt Mijne Dochter benoemd te hebben in de plaats van Haar zoo diep betreurden Vader. Ik koester den hartgrondigen wensch, dat Zij, de voetstappen drukkend van Haar Vader, krachtig zal bijdragen tot het zegenrijk uitdra gen der Roode Kruis-gedachte. Nadat Prinses Juliana den voorzitterszetel had ingenomen, richtte de eerste onder-voor zitter zich tot H .K. H. en zeide o.m.: Z. K. H. kennende, dunkt mij, dat Hij de keuze van Hare Majesteit op Uwe Koninklijke Hoogheid als 's Prinsen Plaatsvervangster on verdeeld zou hebben goedgekeurd. Wij leden van het Hoofdbestuur, het Neder landsche Roode Kruis in al zijn geledingen ver tegenwoordigende, zijn in de eerste plaats aan H. M. onze geliefde en geëerbiedigde Koningin voor deze benoeming groote dankbaarheid ver schuldigd, doch niet minder zijn wij Uwe Ko ninklijke Hoogheid er voor erkentelijk, dat U zich deze benoeming wel heeft laten welgeval len. Waar Z. K. H. als Voorzitter zoo onnoe melijk veel gedaan heeft om de plaats, wel ke het Nederlandsche Roode Kruis in ons Vaderland, doch ook onder de zusterver- eenigingen in de geheele wereld inneemt, hoog te houden, daar twijfel ik er niet aan of door Uwer Koninklijke Hoogheid's optre den als ons Hoofd de ingeslagen weg, vol gens het door den overledene gegeven voor beeld, verder zal worden betreden. Daarop, volgde het voor alle aanwezigen on vergetelijk oogenblik, waarop de Prinses met een buitengewoon innemend gebaar en den zelfden natuurlijken eenvoud, die wijlen Haar onvergetelijke Vader in zoo bijzondere mate kenmerkte, het woord nam en als volgt ant woordde: De woorden door u namens het hoofdbe stuur van het Ned. Roode Kruis gesprotten tot de dochter van uw overleden Voorzitter, waren zoo treffend dat ik u er mijn diep- gevoelden dank voor uitspreek evenals mijn erkentelijkheid over het welkom in uw ntidden. Ik geniet op dit oogenblik heat bijna te groote voorrecht in zekeren zin mijn Vader te mogen opvolgen in een functie, die zulk een groot deel van zijn werkkracht en van zijn hart in beslag nam. Men kan nauwe lijks zwaarder een verplichting gevoelen dan ik deze nieuwe. Daar ik natauurlijk nog niet op de hoogte ben van het ingewikkeld raderwerk der ver- eeniging en waar verschillende andere be zigheden mij eveneens opvorderen, daar doe ik een beroep op de voorlichting en de medewerking van u allen. Ik hoop u in de toekomst nog in menig uur van gemeenschappelijken arbeid voor het Ned. Roode Kruis te ontmoeten, waar van het heil ik mag het nu zeggen: ons allen zoo na aan het hart ligt. Een uit het hart opwellende kreet „Leve de Prinses, Leve onze Voorzitster", besloot daar op de plechtige installatie. De Algemeene Nederlandsche Huurdersbond te Amsterdam heeft een schrijven gericht aan den Minister van Sociale Zaken. Hierin wordt o.m. gezegd, dat onze Regeering overtuigd zal zijn, dat een belangrijke huurverlaging der thans gel dende abnormaal hooge huren grootendeels zal kunnen worden verkregen door verlaging van hypotheekrente der uitstaande hypotheken en zoo mogelijk van overige lasten. Het hoofdbestuur meent echter te mogen op merken, dat bij tot standkoming' van rente verlaging en zoo mogelijk verlaging der overige lasten zonder méér, er dan nog alleen sprake van zal zijn, dat de hurenkunnen worden ver laagd en niet dat de hurenworden verlaagd. Geen enkele zekerheid wordt verkregen, dat de gelden van verlaagde hypotheekrente en zoo mogelijk van verdere verlaagde lasten, overge laten aan willekeur van eigenaren, zullen worden aangewend uitsluitend voor verlaging der hu ren. Reeds vele eigenaren zijn thans de meening toegedaan dat zij onvoldoende rente maken van hun in huizen belegde kapitalen. Daarom i" geenszins de mogelijkheid uitgesloten, dat bij lastenvermindering, deze gelden zullen worden bestemd voor verhooging van rendement der in vaste goederen belegde kapitalen. Eveneens zullen vele eigenaren meenen, de gelden dezer verminderde lasten te moeten De- stemmen voor afschrijving of reserveering van huurverliezen of eventueele huurverliezen, of te moeten aanwenden voor het onderhouden hun ner verwaarloosde woningen, zij zullen dus trachten, de gelden dezer lastenvermindering ten eigen bate aan te wenden, zoodat het lang niet denkbeeldig is, dat lastenvermindering niet den huurders, doch velen eigenaren ten goede zal komen. Ook zal een lastenvermindering alléén velen eigenaren de gelegenheid biedeh hun reeds veel te dure huizen met winsten over te dragen, we der ten koste van de huurders. Reeds thans zelfs worden te dure huizen ver kocht op raadgeving, dat by eventueele devalu atie deze bezittingen onaangetast blijven. Men is dan ook overtuigd dat, om tot huur verlaging te komen, lastenverlaging noodzakelijk is, doch dat even noodzakeiyk is, wil lastenver laging haar juiste doel treffen, dat het onroe rend goederenbezit wordt gesteld onder toezicht van de Regeering. De belangen-tegenstellingen tusschen de „groote" en de „kleine" boeren in de Zuidelijke provinciën, in het land van Maas en Waal, in Brabant en Limburg en een gedeelte van den Geldersehen Achterhoek heeft de laatste weken heel wat gerucht gewekt in den lande. Wij mee nen, dat het een tegenstelling is, die in het ge heele land en waariyk niet eens alleen in den landbouw bestaat, maar dat hier de aan wezigheid van een groote organisatie, de Noord- Brabantsche Christeiyke Boerenbond, de tegen stelling markanter heeft gemaakt dan elders. Een organisatie heeft een bestuur, neemt maat regelen en geeft aan opposanten de gelegenheid om hun kritiek en beschuldigingen al dan niet gerechtvaardigd een meer concreten vorm te geven dan wanneer het slechts gaat tegen een ongeorganiseerde groep. Een onzer medewerkers uit de Betuwe zendt ons het volgende overzicht van het conflict, aan de hand waarvan de belangstellende zich eenigs- zins kan oriënteeren. „De ontevredenheid tegen de organisatie," al dus onze zegsman, „betreft in hoofdzaak de uit voering van de landbouwcrisismaatregelen, met name de verdeeling van de toewyzingen voor het houden van vee. Deze geschiedde in de oogen van vele boeren op onbillijke wijze en de ontevredenen richtten zich eerst tot de plaat selijke commissies, en vervolgens tot het Hoofd bureau van de Landbouwcrisisorganisatie Noord- Brabant. In beide instanties kreeg men nul op het request. De N.C.B., tot wien men zich toen wendde, liet zoo heet het niets van zich hooren. In Puiflijk werd een protestvergadering ge houden. Later ook in Afferden. Daar trad op den voorgrond een zekere heer Bouwman uit Puiflijk. Hy werd ook op andere plaatsen uitgenoodigd een spreekbeurt te komen vervullen. Eerst in Maas en Waal, later ook in het Rijk van Ny- megen, in Brabant, in Limburg, in de Lijmers, in den Achterhoek en in de Betuwe. Waar Bouwman sprak, sloot men zich aan een. Een tegen-organisatie ontstond, die zich vooral baseerde op de ontevredenheid van de kleine boertjes. De contributie werd vastgesteld op 0.25 per jaar. Niet alleen Katholieken, ook Protestanten werden in de organisatie opgenomen. Een voor- loopig hoofdbestuur werd gekozen, waarin de heeren Bouwman en Tromp zitting hadden. lederen avond waren zij op pad om te gaan spreken, en altyd waren de café-zalen te klein. Zoo is het ook nog heden. Toen is men gaan beseffen, dat hier een opgekropte wanhoops- stemming zich uitleefde. Bouwman kent de speciale nooden van den kleinen boer; hij heeft een helder verstand, maar slechts vaag schynt hy te vermoeden, wat aan de crisis ten grondslag ligt. Van internationale verhoudingen schünt hij weinig of niets te weten, evenmin als van de enorme moeiiykheden, waarmede Nederland te kampen heeft in de belemmering van het han delsverkeer. Door zyn eenvoudige bewoordingen weet hy zün gehoor echter te pakken en mee te sleepen. De N.C.B. begon het gevaar te beseffen, dat er dreigde. Hij voelde de oprichting der orga nisatie-Bouwman als een tegen hem gerichte manoeuvre. En deed zyn best de kleine boe- ren voor zich te behouden. De heer van Haren, secretaris van den N.C.B., heeft gezegd: „Wij willen niemand missen. De kleine boeren behooren onderdak te hebben in den N.C.B. Wij kunnen in onzen bond geen neutralen bond hebben van kleine boeren en daarom hebben wij het ultimatum gesteld: uit de actie treden of per 1 Januari uit onzen Bond. wy zullen voortgaan met de behartiging van de belangen der kleine boeren, zooals we dat altyd gedaan hebben. Nauwkeurige controle houden op de gestes van hen, die met de uit voering der crisismaatregelen zün belast, en met alle macht bij de autoriteiten aandringen om bij het nemen van deze maatregelen reke ning te houden met de belangen van den klei nen boer." Thans staan we er zoo voor, dat de eenheid in de Katholieke organisatie gevaar dreigt te loopen. Dit moet tot iederen prijs voorkomen worden! De Rotterclamsche rechtbank heeft de zaak behandeld tegen den 34-jarigen slager N. van S. uit Bergschenhoek, die 6 Juli j.l. den huis eigenaar H. de M. heeft doodgeschoten. Aan verdachte was ten laste gelegd moord subs, doodslag. Het O. M., waargenomen door Mr. H. A. J. Reumer, heeft tegen verdachte wegens moord een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek van de geheele preventieve hechtenis geëischt. De Tweede Kamer heeft Donderdagavond voortgezet de behandeling van hoofdstuk X A (dep. van Sociale Zaken) der Ryksbegrooting voor 1935; en wel van afd. VI (werkverschaffing en steunverleening) De minister van Sociale Zaken. de heer SLOTEMAKER DE BRUINE, besprak allereerst de steunregeling. Het gaat om den steun aan werklooze valide arbeiders in de eerste plaats. Het gaat om de groote zorgen in de gezinnen der werkloozen. De aandacht bepale zich echter niet alleen bij de werkloozen; andere groepen hebben het even moeilijk, dikwijls moeiiyker. In 1933 is 123 mililoen aan steun uitgekeerd. Er zyn er die meenen dat er voor hoogere uit- keeringen. nog wel geld is. Bij de algemeene be schouwingen heeft de meerderheid der Kamer reeds aanvaard dat het geld er niet is. Voortdurend stygt nog het aantal werkloozen. De genomen maatregel van verlaging was noodzakelijk. Spr. heeft er lang genoeg over gedacht. Maar toen hu genomen was, was het duidelijk dat hij gehandhaafd zou worden. Men heeft aan de werkloozen geen dienst gedaan door deze gedachte niet levendig' te houden. Dit geldt ook ten aanzien van het petitionnement. Na haar ernsig besluit kan de regeering niet omvallen. De vraag is, hoeveel er verlaagd is. Een zui vere schatting is ondoenlyk. Daarop oefenen meerdere factoren hun invloed: de loonda ling, de meer intense contróle, de nieuwe ta rieven. Spr. heeft laten nagaan, hoe de uitwerking- is geweest in een aantal willekeurige gemeenten. Er was 11 pet. verhoogd, 14 pet. geiyk gebleven en 75 pet. verlaagd, gemiddeld. De invoering van de nieuwe steunregeling ging gepaard met een nieuwe correctie; de daar door ontstane verlaging heeft met het Juli- besluit niets te maken. Dit geldt ook voor Am sterdam, welks berooide schatkist wel ervaart, hoe het bespaarde weer wordt ingeloopen door het toenemend aantal werkloozen. Er zyn predikanten en R. K. geestelijken, die geen manifesten opstellen doch spr. op bepaal de gevallen wezen; dezen dienden het volk beter dan de manifesteerende predikanten. De heer Sneevliet deed onrecht aan de R. K. Kamerfractie, toen hij haar ontrouw aan pau- seiyke encyclieken verweet. Over een ethisch minimum moet men niet bij de werkloosheid spreken; dat heeft toch niet met werkloosheid alleen te maken? Er zyn massa's gezinnen, bui ten de werkloozen, waar de toestand even slecht of nog minder is; waar menigmaal ook geen warm eten op tafel komt, terwijl men zeer dik wijls geen juist inzicht dienaangaande krijgt. De gevolgen van ondervoeding kunnen in het algeemen pas na jaren blijken. Ondervoeding kan nooit een gevolg zijn van de Juli-verlaging. Spr. beroept zich o.m. op ar. Heyermans. Den toestand in Maas en Waal mag men spr. niet verwijten; er komen veie verwijten, waar spr. totaal buiten staat. Wat de ondervoeding betreft, overdrijve men niet. Ondervoeding is niet altijd een gevolg van den economischen toestand van een gezin; ze komt in tijden van welvaart evenzeer voor. Waarmede niet gezegd is dat er niet enkele gevallen van ondervoeding bij kinderen van werkloozen voorkomen. Spr. is bereid, voortaan slechts 2/3 der inva- liditeits- en ouderdomsrente in rekening te brengen bij den steun. Het gansche systeem van 1 Juli heeft van meer dan één zijde hulde ontvangen. Spr. kan geen verschuivingen aanbrengen; de regeling zit te goed in elkaar. Door de nieuwe regeling zijn bovendien de gezinnen met vier of meer kinderen in betere conditie gekomen. Werkverschaffing valt te verkiezen boven steunverleening. Inkomsten, niet uit arbeid verkregen, werden vroeger ten volle afgetrok ken. Hierin heeft spr. wijziging gebracht. Er wordt meer armslag gegeven. Spr. is daarmede bezig; b.v. als om t.b.c.-bestrijding een duurder huisje moet worden betrokken; of als „Pro Ju- ventute" een betere woning mogelijk maakt; dan wordt niet afgetrokken. Men wil dat de linkerhand der overheid niet wete wat de rechterhand der liefdadigheid doet. Spr. moet dit ontkennen; de overheid moet bevoegd zijn, controle te oefenen op wat particuliere of kerkelijke liefdadigheid doet. Minister Slotemaker de Bruine heeft op de hem door Prof. Aalberse als nog voorgelegde wenschen ten aan zien van de steun-politiek, een zooal niet principieel, dan toch practisch bevredigend antwoord gegeven. De particuliere liefdadigheid zal nage noeg vrij worden gelaten. Wij komen in ons avondblad hierop nader terug. In verband met eenige kritiek, die ter beurze werd uitgeoefend op het feit, dat de houders van certificaten van aandeelen Nederlandsche Handel Mij. geen toegang op de Zaterdag te houden vergadering hebben, noch stemJ-echt kunnen uitoefenen, hebben wij ons gewend tot het Administratiekantoor, dat ons het volgende mededeelde: Door certificaathouder te worden, laat men zijne rechten aan het administratiekantoor. Gaat men hiermede niet accoord, dan kan men zyn certificaat royeeren, maar in de week aan de vergadering van aandeelhouders vooraf gaande, schryft de Nederlandsche Handel My. geen aandeelen over (hierbij zy gememoreerd, dat aandeelen Nederlandsche Handel My. op naam luiden). In deze week kon een certificaat houder geen aandeelhouder worden. Het was evenmin mogelijk, dat het administratiekantoor aan een certificaathouder een volmacht ver leende, omdat volgens de statuten van de Ne derlandsche Handel Mij., alleen aan aandeel houders volmacht kan worden gegeven. Het administratiekantoor vestigde er nog onze aandachtop, dat het, ondanks zijn groote aan- deelenbezit, slechts recht heeft op het uitbren gen van zes stemmen. NEW-YORK, 13 Dec. (part.) Ter beurze trad heden een krachtig herstel in, zonder dat zich gebeurtenissen hebben voorgedaan, die hiervoor een verklaring kunnen geven. In ma kelaarskringen huldigde men de meening, dat naast de winstnemingen, die de laatste dagen hebben plaatsgevonden, ook wat blancoverkoo- pen een druk op het koerspeil hebben uitge oefend. Nu de druk eenigszins verminderd is, vinder, dekkingen plaats, die in verband met een versterking van de technische positie van de markt, een vrij krachtige koersverbetering teweeg hebben gebracht. De gunstige raming van de bedrijvigheid in de staalindustrie door Iron Age, n.l. 33 tegen 29 y2 in de vooraf gaande week, alsmede de lichte prijsstyging op de tarwemarkt hebben er eveneens toe byge- dragen de grondstemming van de markt te ver beteren. De handel had eenige uitbreiding ondergaan en men achtte het een bemoedigend teeken, dat bij een stygende markt de omzetten een neiging tot toenemen vertoonen. Gedurende het eerste uur werden 300.000 shares omgezet. Steels openden nagenoeg onveranderd, doch trokken later bijna 1 punt aan, terwijl ook de minder courante staalwaren verbeterden. Spoor- wegshares waren goed gedisponeerd en gaven over de geheele linie koerswinsten te zien, uit- eenloopende van een fractie tot een dollar. Koperwaarden waren aan den vasten kant, zij het ook, dat de winsten meerendeels van weinig beteekenis waren. American Smelting trokken evenwel een punt aan. Motorwaarden hadden een vast verloop, waarbij Chrysler op den voor grond traden door een avans van ruim 1 Warenhuisaandeelen verkeerden in herstel. Public-utilities waren evenwel aarzelend: Amer. Tel. Tel., die heden exdividend werden ge noteerd, verkeerden in reactie. Du Pont de Nemours waren gevraagd, chemische fondsen daarentegen nauwelijks prijshoudend. Aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen liepen over de geheele linie op, evenals vliegtuigaan- deelen, onder welke Douglas Aircraft ruim een punt hooger was. Na het eerste beursuur werd de stemming weer kalmer en traden hier en daar opnieuw winstnemingen op. doch over het algemeen werden deze goed geabsorbeerd, zoodat de koersen zich bijna algemeen boven de slotnoteeringen van gisteren konden handhaven. Aanvankelijk konden de noteerigen op de meeste afdeelingen zich op het lichteiyk ver hoogd koerspeil goed handhaven, waarbij de kunstzyde-waarden en spoorwegshares op den voorgrond traden. Door de Viscose Co. is een prijsverhooging aangekondigd van 0.02 tot 0.07 per pond voor viscose- en acetate-garens. Spoorwegwaarden werden gestimuleerd door voorloopige taxatie-s aangaande de in deze week verladen wagons: men sprak zelfs van een ver meerdering van 50.000 tot 70.000 stuks. Ook staalwaren en mynen waren goed gedisponeerd. Later in den middag vond een afbrokkelings proces plaats over de geheele linie, zoodat in vele gevallen van een behaalde winst niet veel meer over bleef en voor enkele fondsen in een verlies werd omgezet. Het meest kwam dit tot uitdrukking voor meerdere public-utilities, olie-, automobiel- en spoorwegwaarden met uit zondering van Union Pacific, die het behaalde avans wisten te behouden. Kort voor het slot had hier en daar een licht herstel plaats, terwijl o.a. Atchison Topeka's verder van aanbod te lijden hadden en het laatste uur pijn. een punt terugvielen. Uiteindelijk verloren Amer. Tel. Tel. (die heden exdividend 2.25 werden ver handeld), Allied Chemical en Du Pont de Ne mours 1 a iy doch Dome Mines en Union Pacific incasseerden een winst van 1 De omzetten bedroegen 1.000.000 shares. Slotkoersen December Allied Chemical American Can Co. American Car. Foundry American For. Power American Smelting Ref. American Tel. Tel. American Tobacco B. American Waterworks Anaconda Copper Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka Auburn Auto Baltimore Ohio Bethlehem Steel Co. Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Chesapeake Ohio. Chicago Milwaukee pref. Chicago Rock IsL Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y. Continental Oil 7 Dawesleening 5% YoungleeninS Deleware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric General Gas Electric General Gas 6? El. cl. A General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Central International Harvester International Nickel International Tel. Tel. Kennecott Copper Koninklijke Olie Low priced shares Mc.Keesport Tin PL A. Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward National Cash Reg. Co. National City Bank National Dairy Prod.G.A. National Steel New York Central Nord American Co. Norfolk Western Novadel Pennsylvania Proctor Gamble Publ. Serv. N. L. Radio Corp. of Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Standard Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A. United States Leather United States Rubber. United States Steel Corp. Wabash gew. A. Westinghouse Electric. Wool worth Building exdiv. ex claim, i gedaan en laten. 13 132% 106 16% 36% 1 05%ij 82%' 14 11 53% 24% 14% 29% 11% 51% 24% 43% 4 178 37% 1% 223/8 17% 39% 28% 42 937/s 110% 73/8 19% 31 16% 10% 16% 377/8 22% 8% 16% 30% 5.25-35 89 6 1% 27/s 12 11 133Vi 133 106% 1063/8 17 163/4 353/4 109% 82 13% 103/4 533/4 243/4 141/s 29% 11% 513/8 23% 44 4% 17/g 377/8 1% 223/4 173/4 39% 29 42% 95% 111% 77/s 19% 357/g 109% 81% 14 11 53% 243/4 141/, 29% 113/4 50% 24 43% 4% 17/s 38% 1% 22% 183/8 39% 29 42 96 111% 77/g 19% 31% 31% I6V2 16% 107/g 10% 17 16% 37 371/4 227/8 227/g 8% 8% 16% 17% 297/g 29% 5.30-38 - 90% 90% 6 6 17% 203/4 163/4 43% 21% 12% 169% 21% 233/4 43% 30% 5SA 391/2 6% 14% 173/j 16% 18% 41 88A 106% 14 3 6% I6S/1 373/g 1% 33% 53 13/4 23/j 28% 17% 21 163/4 43% 21% 123/4 170 21% 233/4 431/4 30% 53/4 397/g 63/4 14% 173/4 16% 183/4 41% 83/4 105% 14 27/g 2 27/g 287/g 167/g 21 16% 433/4 21% 12% 169% 23% 423/4 30 5% 39% 7% 14% 17% 16V* 183/4 41% 87/g 106 133/4 3% 167/g 16% 37 37 1% 1% 333/8 33% 52% 52 t ex coupon bieden Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zonen en L. Slyper Van 3.304.30 uur Kon. Olie 135—135% A'dam Rubber 87 Cert. Ned. Handelmy. 30—30% Beth. Steels 18%—18 7/16 Van 4.30—5 uur Kon. Olie Beth. Steels 135 Vt—% 18% De officieele Deensohe boternoteering bedroeg Donderdag 222 kronen, is f0.72. AMSTERDAM, 13 Dec.: Tabak. In de heden gehouden vervroegde inschrijving werden aange boden 9558 pakken Vorstenlanden. De partijen bestonden uit omblad en binnengoed soorten van verschillende kwaliteit. Ondanks dat het aanbod, eerder geringer en soort was4dan bij vorige in schrijving, werd het vlot opgenomen tot eerder iets hoogere prijzen. De stemming was dan ook vast. hoewel de op- brengstcijfers verre van bevredigend zijn, voor de importeurs. In tweede hand werd weinig omgezet. De koopers in deze inschrijving waren Nederl. firma's; van Duitsche zijde bestond weinig belang stelling. Vrijdag wordt de inschrijving voortgezet met een aanbod van 2748 pakken Java Krossoks. Opgegeven door v ,d. Graaf Co., N.V, (Afd. Handelsinformaties). Surséance van betaling: Verzocht door F. Sehutz, boekhandelaar en koopman te Driebergen-Rijsenburg aldaar en te Zeist handelende o.d. naam Zeister Boek- en Kunsthandel. Bewindvoerder mr. H. L. L. van Hoogenhuyijze te Zeist. Verhoor Woensdag 9 Ja nuari 1935 des v.m. 11.30 uur in het Gerechts gebouw, Hamburgerstraat 28, Utrecht. Verleend aan H. Withag, landbouwer te Sas- veld, gem. Weerselo voor den tijd van 1% jaar, ingegaan 7 November 1934. Bewindvoerder mr. D- P. L. Meerburg te Enschede. Failliet verklaard: 12 Dee.: J. F. Verheuvel, meubelmaker en win kelier in meubelen, Amersfoort, Scheltestraat 39, zaak doende Amersfoort, Havik 18A. C. Schimmel, bakker, Anjerplein 11, Amers foort. G. J. Leenders, Kroostweg 19 b, Zeist. W. Snelleman. koopman. Zandwijksingel 20, Woerden. K. Buskes, venter, Staphorst. L. Barneveld. koopman in manufacturen, Losserscheweg 3B 89, Enschede. J. H. Bosch, tabakskerver, Braakweg, Almelo. N.V. Maatschappy tot Exploitatie van Res taurants en Feestgebouwen „Huize Cats" In li quidatie, Amsterdam, Nieuwe Heerengracht 31. G. de Jager, Amsterdam, Utrechtschestraat 136—138. Imre Katai, zich noemende E. Katal, Am sterdam, v. Baerlestraat 42 XI. A. A. J. Stanowsky. zich noemende en schrij vende A. von Stanowsky, tooneeispeler, Amster dam, Eocherstraat 11. J. Westerhof, vroeger landbouwer, Hoog Zuthem C 12, gem. Zwollerkerspel. W. Misana, koopman, Tubantiastraat 84, Enschede. Dit zijn gedane slotkoersen, geen gedane bied (slot) koersen. Rome Brussel Madrid Bern Weenen 18.80 13 Dec. 12 Dec. 23.37 23.34 8.53% 8.54 13.67 13.67 32.38 32.38 18.80 NEW-YORK, 13 Dec. 13 Dec. 12 Dec. Oslo 24.85 24.85 A'dam 67.64 67.64 Londen 4.941/4 4.94% Parijs 6.59% 6.59% Beriyn 40.16 40.18 13 Dec. 12 Dec, Suiker Dec. 1.91 1.89 Jan. 1.75 1.77-78 Mrt. 1.81 1.82 Mei 1.85-86 1.86-87 Rubber Standaard NEW-YORK, 13 Dec. 13 Dec. 12 Dec. Juli 1.88-89 1.89-90 Sept. 1.92 1.93 Dec. 1.95-96 1.96-97 CtCuba 3.08% 3.08% 12.93 13.00 13.18 13.37 Dec. 12.83 Juli 12 90 Mrt. 13.06 Mei 13 26 Katoen Loco 12.75 Dec. 12.52-54 Jan. 12.45 Febr 12 49 Mrt. 12.54-55 April 12.53 Tarwe Roode Winter loco Harde Winter loco Juli 13.40 Sept. 13.64 Oct. 13.74 13 57 13.76 13.86 12.80 Mei 12.52-54 Junl 12.52 Juli 12 55 Aug. 12.59 Sept. 12'58 Oct; 12.51-54 12.51 12 51 12.43 12.35 12.27 12.57-58 12.57 12.57 12.49 12.41 12 33-34 ..110 109% 117% 117% Tin Loco 50.85 50.90 Jan. 50.85 50.90 Koffie (Rio) (Santos) Dec. 6.95 6.98 Dec. 10.53 10.54 Mrt. 7.16 7.21 Mrt. 10.38-39 10.43 Mei 7.29 7.34 Mei 10.38-39 10.43 Juii 7.40 7.44 Juli 10 39 10.43 Sept. 7.50 7.54 Sept. 10.40 10.44 13 Dec. 12 Dec. Tarwe Dec. IOOV4 100% Dec. 551/4 Mei 1Q1-100% 100%-% Mei 53 Juli 94%.% 94%-% Juli 48% Mais Rogge Dec. 91% 91% Dec. 78% Mei 88% 88 Mei 77% Juli 85% 85% Juli 76% CHICAGO, 13 Dec. 13 Dec. 12 Dec. Haver 54% 52% 47% Reuzel Loco Dec. Jan. Mei Juli 78% 77% 76% Dulutb Lijnzaad 11.40 11.35 11.40 11.77% 11.97% U.571/2 U 571/2 11.57% 11.95 12.121/4 Dec. Mei 1.89 1.86% 1.89 1.86 13 Dec. 12 Dec. WINNIPEG, 13 Dec. 13 Dec. 12 Dec. Tarwe j Gerst Dec. 78% Mei 83% Juli 84% 78 83% 84 Dec. Mei Juli 53% 56% 56% 53% 56% 56% Rogge Lijnzaad Dec 58% Mei 62% Juli 63% 58% 62% 63% Dec. Mei Juli 1.43% 1.38 1.42% Haver Dec. 41% Mrt. 441/s Juii 441/2 41% 43% 44% LIVERPOOL, 5.1 Mei 5.3 Juli 5.5, GKAANNOTEERING 13 Dec. Tarwe. Deo. Maai*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2