CALOUIÜkL FINANCIEN I HONIG'S BOUILLONBLOKJES tha ns 6 voor iOct ROBINSON-FABRIEKEN C. A. J. ELSENBURG f- la*eeTOLften TSdJ RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 15 DECEMBER 1934 Uit de asch herrezen Bloémententoonstelling te Heemstede WÊmïïMÊÊÊÈÊm handelsvorderingen op Zondag 16 Dec. 1934 Maandag 17 Dec. 1934 Dagfilm Wat be teekent het koelere weer? Rationalisatie Brandgevaar bezworen Het fabricage-proces Restaurant DORRIUS N.Z. Voorburgwal b h. Spui, A'dam PLATS DU JOUR EN a LA CARTE De laatste mede~oprichter van het Amsterdamsche Gezelschap van den Stillen Omgang overleden WINTER handen en voete afdoend middel ^^^TABLETTEN 'NATUURLIJK KALKPR0DUCT DUITSCHLAND Mededeelingen over de enquête ARMENZORG IN HET GEDRANG Ernstige toestanden in Djokjakarta DE LIMBURGSCHE MIJNEN IN GEVAAR? C. A. Elsenburg t Sensationeel verhaal van een Duitscher SLUITING 5a-CONTRACTEN NEDERLANDSCHE FILMS Met vreemde figuranten RADIOTELEF OONVERKEER MET NED.-INDIë Gelegenheid tot meeluisteren ten huize van abonné's Apothekersassistentsexamen INKRIMPING RAAD VAN INDIË Irt de standariseering schuilt de kracht van dit bedrijf Op 21 Juni vernielde een hevige brand de be ttende Robinson schoenfabriek te Nijmegen. Het was een groote slag voor dit bedrijf: voor eenige maanden lag het bekende artikel „die goeie Robinson voor vader en zoon" uit de markt. Merkwaardig snel is de fabriek weer ver rezen. Toen de brandweer het fabrieksterrein nog niet had verlaten, was de directie reeds bezig maatregelen te treffen voor den weder opbouw. Tijdverlies is niet in den stijl der Ro- binsonfabriek. Toen de Nederlandsche pers Donderdag op uitnoodiging der directie het bedrijf kwam be zichtigen, vond zij de fabriek weer in volle werking. De productie-capaciteit van vóór den brand was weer bereikt, nJ. 1800 paar schoenen per dag. De machines waren reeds in werking gesteld, toen de metselaars nog bezig waren aan het gebouw. De fabrieksruimte is thans bijna dubbel zoo groot geworden. Wanneer men van den Groes- beekschen weg af de Robinsonfabriek nadert, vermoedt men bij het gezicht van den eenvou- digen, lagen gevel niet, welk een uitgebreid be drijf daarachter ligt verborgen. Een rondwande ling langs de machines neemt den eersten in druk weg. Men beseft dan, dat dit ultra-moder ne bedrijf, met zijn ver doorgevoerd Taylor- systeem, een merkwaardigheid is in den lande. Eenige weken geleden getuigde een Ameri- kaansch industrieel van deze fabriek, in heel Europa geen bedrijf gezien te hebben, waar de rationaliseering zoo logisch en zoozeer tot in de finesses was doorgevoerd. In het standariseerings-beginsel schuilt de geheele kracht van deze onderneming. In 1918 begon de heer Frans Verschuur te Nijmegen op zeer bescheiden schaal met het maken van jongensschoenen. In 1924 was zijn bedrijf een klein fabriekje geworden met een jaarproductie van 30.210 paar. De standarisee ring uitte zich in het aantal leestvormen, dat toen slechts twee bedroeg. Intusschen is de productie in 1933 gestegen tot 450.000 paren. Hetgeen géén aanleiding gaf om van de standariseering af te stappen, want het aantal leestvormen bedraagt nog slechts vier, ofschoon intusschen ook de fabricatie van hee- ren-schoenen is ter hand genomen. Ook de arbeider is in dit bedrijf op de stan dariseering ingesteld, waardoor o.a. de pro ductie kon worden bereikt van acht paar per man en per dag, wat belangrijk hooger is dan in eenig ander soortgelijk bedrijf. Ook al omdat de arbeider op het speciale Kobinsonwerk is ingesteld, is dit bedrijf in staat een loon te betalen, dat 20 pet. hooger is dan de loonen in de Brabantsche schoenindustrie, terwijl toch de loonfactor in den kostprijs van den „Robinson"-schoen zeer laag is. De herbouwde fabriek is zoo ingericht, dat voor een herhaling van den brand niet zoo'n groot gevaar bestaat, aangezien de fabrleks- lokalen voorzien zijn van een Sprinkler-instal latie met niet minder den 580 sprinkler, die in geval van brand automatisch in werking tre den. Het fabricage-proces hebben wij onder lei ding der directie kunnen bezichtigen. Ofschoon in snel tempo werd gewandeld, bereikten we toch eerst na een vol uur het einde van de machine-hal. Zoo'n simpele schoen maakt heel wat mee, eer ht) gepakt en wel in een doosje ligt bij den winkelier. Heel wat denkwerk is belichaamd in zijn fabricage-proces. Een tweehonderdtal ma chines van uiteenloopende soort zijn noodig om een Robinsonschoen te maken. In de ruime machinehal staan al die machi nes in het gelid. Alles is berekend op efficien cy. Dicht bij het magazijn der grondstoffen be gint het leer, dan nog in den vorm van een grooten lap, zijn omloop. In de snijderij worden uit het leer de bovendeelen gesneden, deze wor den dan in de stikkerij samengevoegd. Iedere arbeider en arbeidster behandelt een klein détail. De eene schuurt een snede af, een tweede bestrijkt ze met lijm, een derde plakt de stukken op elkaar, een vierde stikt een naad, een vijfde 'n volgenden naad, en zoo voorts. Zoo ook met de zolen, en later, nadat schoen en zool aaneengehecht zijn, met het geheel. Een on noemlijk aantal bewerkingen zijn noodig. Het laatste deel van zijn weg legt de schoen af via den loopenden band. Alle onnoodig geloop wordt vermeden. Alle af deelingen grijpen in elkaar. Geen oogenblik wordt er tijd verloren. Het tempo van arbeiden is er zeer snel. Ongetwijfeld vormt deze fabriek een merk waardig voorbeeld van geperfectionneerde ra tionalisatie, en vormt een interessant studie object voor economisten. Wat betref thet befaamde probleem der ar beidsvreugde, deelde de directie ons mede, dat de geest onder het personeel goed is. Over de geestdoodendheid van den arbeid wordt niet geklaagd. Wel zal, èn psychologisch, èn economisch be zien een voortschrijdende rationalisatie der in dustrie tot gevolg moeten hebben den eisch van kortere arbeidstijden. Dinsdag a.s. wordt de nieuwe fabriek plechtig in gebruik genomen. Een nieuwe periode is dan ingeluid. De di rectie is vol goeden moed, want zij weet, dat de inrichting van haar bedrijf door de beper king der productiekosten haar de mogelijkheid biedt met een artikel van goede kwaliteit te concurreeren op de Nederlandsche markt. Bo vendien heeft deze fabriek buitengewoon goed de kunst van doeltreffende reclame begrepen. Het zal dan ook niet lang duren of het terrein, dat een oogenblik door den brand verloren ging, zal zijn heroverd. hun meening hadden uitgesproken, dat een college als de Raad van Indië in de Indische Staatsinrichting zonder groote schade voor 's Lands belang kan worden gemist, meenden, nu de financieele toestand van Indië zoozeer tot versobering van het bestuursapparaat noopt, opnieuw de opheffing te moeten be pleiten. Hedennacht te 2 uur is, kort na zijn echtge- hoote, de heer C. A. J. Elsenburg in huize „Amstelrust" te Ouderkerk overleden. Met den heer C. A. J. Elsenburg gaat de laat ste der vier oprichters van het Gezelschap van den Stillen Omgang heen, die de groote bewe ging van thans hebben gestuwd. Zijn vriend J. J. Lousbergh besprak met hem in 1880 de mogelijkheid om den Stillen Omgang, die door de katholieken nog in eere werd gehouden, gezamenlijk op een stil uur te doen. In 1881 werd het plan uitgevoerd, in 1882 en '83 nieuwe pogingen ondernomen. G. Apol en H. J. P. de Veer sloten zich aan als vrien den en in 1885 werden enkele katholieken utt- genoodigd om in den nanacht, ten einde zonder stoornis en molest te kunnen gaan, den Stillen Omgang te doen. De historische weg werd na gezocht, het Bagijnhof werd plaats van vesti ging en in 1887 namen de leiders den naam aan van Gezelschap van den Stillen Omgang, doch hielden aan 1881 als stichtingsdatum. De tien tallen werden honderdtallen, de honderdtallen duizendtallen. De heer Elsenburg bleef ten slotte de eenige stichter nog te Amsterdam. Hij was voorzitter van het Gezelschap, begreep, dat er organisatie moest komen, assumeerde zich jonge krachten en in 1917 werden de bisschop pelijke statuten samengesteld en bekrachtigde Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem het voor zitterschap van den grijzen leider. Hij voelde zijn krachten verminderen en wilde zijn taak aan jongeren overdragen, doch zijn medebe stuurders stelden er een eer in hem als voor zitter tot zijn dood te behouden en zoo kon hij voor jaren reeds rust gaan nemen in Ouder kerk, terwijl het groote organisatiewerk door de door hem zelf gekozen medewerkers werd gedaan. In 1931 heeft hij nog de grootsche vie ring van het gouden jubileum in het Concert gebouw mogen meemaken, waar de grijze voor zitter openlijk gehuldigd werd in bijzijn van zijn bisschop Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, die hem al reeds eerder door zijn bezoek had on derscheiden. Eerder had Z. H. de Paus de ver diensten van den overledene erkend met het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Deze eenvoudige mensch, die met zijn be scheiden krachten een zoo grootsche beweging als den huidigen nachtelijken Stillen Omgang der tienduizenden stuwde, was gewoon steeds te wijzen op het providentieele en bracht alles terug tot Gods wil. Zijn eenvoud vond weer spiegeling in den eenvoud van den nachtelijken tocht. Wij zijn er zeker van, dat tienduizenden dezen grijzen voorzitter thans in hun gebed zul len herdenken vol dankbaarheid en eerbied. De heer C. A. J. Elsenburg is 82 Jaar gewor den. Biddag is Maandag 17 December van 2 tot 4 uur, Amsteldijk 218. De begrafenis zal Dfnsdag 18 December plaats vnden. De uitvaartdiensten worden ge houden in de St. Dominicuskerk, Spuistraat te Amsterdam te 7.30, 8.30 en 10 uur, waarvan de H. Mis van 10 uur zal gezongen worden. De begrafenis heeft alsdan te 12.30 uur op het R. K. kerkhof „Buitenveldert" plaats. De beplanting van het 20 H.A. groote ter rein der „Flora" te Heemstede is vrijwel vol tooid. Met de uiterste zorg zijn tijdig alle ge wassen die vóór den winter geplant moesten worden aan de aarde toevertrouwd en zorgvul dig gedekt om tegen vorst en andere ongun stige invloeden beschermd te zijn. Het bloemenpaleis is eveneens, behoudens de binnen-afwerking, geheel gereed, en de overige gebouwen naderen hun voltooiing, zoodat men 'ervan verzekerd kan zijn, dat de tentoonstelling op den openingsdag in alle onderdeelen geheel klaar is. Het doet sympathiek aan, dat de geheele Nederlandsche tuinbouw, voor zoover dat deel betreft, wat tegenwoordig officieel als „sier teelt" wordt aangeduid, aan deze grootsche manifestatie zijn krachtige medewerking ver leent. Niets zou minder juist zijn, dan de Flora te beschouwen als een „bloembollententoonstel ling", ook al vormen deze het voornaamste on derdeel en al zijn ze bij millioenen vertegen woordigd. Zeer belangrijk is echter de deel neming van de overige „sierteelt". Het bestuur der Prima Vera had de sympa thieke gedachte, dit jaar van deze reeds zoo sterk te Rotterdam ingeburgerde jaarlijksche manifestatie geheel af te zien, opdat alle krach ten van de Nederlandsche bloem- en planten teelt zouden kunnen worden geconcentreerd op de groote voorjaarskeuring der Kon. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, welke in het bloemenpaleis der Flora zal wor den gehouden. De beide centra Aalsmeer en Boskoop blij ven niet achter. Zoowel de organisatie op het gebied van de sierteelt te Aalsmeer als de ver- eeniging van Boskoopsche Culturen, die aldaar het aangewezen lichaam is, waar het tentoon stellingen geldt, hebben reeds lang te voren verklaard, dat in die plaatsen in 1935 geen bloemententoonstellingen zouden worden gehou den, omdat ook de Aalsmeersche en Boskoop sche kweekers er prijs op stellen op de Flora een op den voorgrond tredende plaats in te nemen. Afgezien van de beplanting met boom- kweekerij-producten van het terrein, zullen Aalsmeer en Boskoop elk een eigen tentoonstel ling van hun speciale cultures in het Bloemen paleis organiseeren. Ook het buitenland blijft niet achter. Er zijn reeds een aantal inzendingen uit verschillende landen aangemeld en de onderhandelingen met andere landen worden nog voortgezet. Zoo wijst alles er op, dat op de Flora een ongekende bloemenweelde te genieten zal zijn, die een volledig beeld geeft van de Nederland sche bloemen-, planten- en bollenteelt in haar vollen omvang, terwijl buitenlandsche cultures van bijzonder belang de beteekenis van het ge heel nog zullen verhoogen. Bij Apothekers en Drogisten BUISJE i 20 TABLETTEN I. 0.50 - DOOS 100 TABLETTEN I. 2.- ieen preparaat van de - N.V. amsterdamsche chininefabriek Naar aanleiding van telefonische verzoeken om Inlichtingen betreffende de enquête van het departement van economische zaken naar ach terstallige handelsvorderingen op Duitschland, zij vermeld, dat behalve van diegenen, die tot dusver geen formulieren inzonden, tevens op gave wordt verlangd van eventueele wijzigin gen en aanvullingen, der in October j. 1. inge zonden formulieren, in het bijzonder met be trekking tot overboekingen van Zwischen-resp. Sonderkonto naar het VerrechnUngskonto. Uit betalingen van op Sonderkonto gestorte bedra gen door de Nederlandsche Bank, alsmede nieu we stortingen op de Zwischenkonto en daarme de verband houdende wijzigingen in het bedrag der z. g. zwevende vorderingen (d. w. z. vor deringen, welke niet op een erkend Konto uit staan), overboekingen van Zwitschen- naar Sonderkonto behoeven derhalve niet te worden opgegeven. DJOKJAKARTA, 14 Dec. (Aneta.) Bij „Ar menzorg" te Djokjakarta dreigt een ernstige toestand te zullen ontstaan. Men stelt in het schema voor 1935 voor om wegens gebrek aan middelen aan Europeesche armlastigen 3.— per maand uit te keeren en aan gezinnen 5. per maand. Hierbij merkt „De Locomotief" op dat weliswaar wordt betoogd dat de steun trekkers voor 100 pet. non-valeurs zijn. doch genoemde bijdrage valt onder de bekende kwali ficatie „teveel om van te sterven, te weinig om van te leven." Bij deze steunregeling is een 80-tal Europeanen betrokken. Woensdagavond kwam een Duitscher, die iet wat te diep in het glaasje gekeken had, een bezoek brengen aan het politiebureau te Kerkrade, en deed daar een ontstellend, maar lichtelijk verward verhaal over twee Russen, die het snoode plan zouden koesteren om een aanslag te plegen op een der Limburgsche mij nen. Voor alle veiligheid heeft de politie toen, vol gens de „Limb. Koerier", een onderzoek inge steld en de noodige voorzorgsmaatregelen ge nomen. Intusschen heeft men van een in de lucht vliegende mijn nog niets vernomen, en men koestert, ondanks de goedbedoelde „Inlichtin gen", het vertrouwen, dat het bericht een ca nard is. Aan het Verslag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen houdende machtiging tot het sluiten van een overeenkomst als bedoeld in art. 5a der Indische Mijnwet le. met de te Se- marang gevestigde N.V. Jodiumondememing Watoedakon voor de opsporing en ontginning van jodium enz. in een terrein gelegen in de provincie Oost-Java; 2e met de te Soerabaja gevestigde N.V. Vereenigde Jodiumfabrieken voor de opsporing en ontginning van jodium enz. in twee terreinen gelegen in de provin cie Oost-Java en 3e met de te Batavia geves tigde N.V. Mijnbouw Maatschappij Zuid-Ban tam voor de opsporing en ontginning van goud, zilver, koop, zink, lood, mangaan, ijzer en zwa vel in terreinen gelegen in de provincie Ban tam (provincie West-Java) wordt het volgende ontleend: Sommige leden sprakqn de hoop uit, dat de regeering in de omstandigheid, dat ernstige ondernemers in de streken, waarop de onder havige overeenkomsten betrekking hebben, ver scheidene soorten van mineralen in exploitabele hoeveelheden aanwezig achten, aanleiding zal vinden om, voor zoover zulks nog niet is ge schied, met behulp van de modernste techni sche hulpmiddelen en wetenschappelijke me thoden een zoo volledig mogelijk onderzoek te doen instellen naar de aanwezigheid van mi nerale rijkdommen in geheel Indië. Te meer reden achtten zij voor zulk een onderzoek aan wezig, wijl de mineralen, waarvan in de hier- bedoelde overeenkomsten sprake is, tot die be- hooren, waarvoor het Rijk tot dusver bijna uit sluitend op het buitenland was aangewezen. UiynKaJuJi maakt Mpoed» De „Monopoolfilm" uit Rotterdam, die in de filmstudio der Cinetone aan de Duivendrecht- sche Kade te Amsterdam de Nederlandsche film „De Big van het Regiment" laat vervaardigen, heeft Vrijdagmiddag de filmproductie stop gezet. Het personeel is aangezegd, niet meer in de studio te komen. Ais reden van deze stopzetting wordt ons medegedeeld, dat de filmondememing van de vreemdelingenpolitie bericht heeft gekregen, dat de werkvergunning van een buitenland- schen medewerker, die naar de meening van „Monopoolfilm" niet door een Nederlander is te vervangen, door den betreffenden dienst van het Departement van Sociale Zaken is inge trokken. Voor het thuis voeren van een radiotelefoon gesprek met Ned.-Indië kan een telefoon-abon- né in een der Rijksnetten verzoeken op zijn abonné-toestel tijdelijk één of meer meeluis ter-takkingen aan te brengen. De hiervoor ver schuldigde vergoeding met inbegrip van het aanbrengen en weder wegnemen bedraagt ƒ1.voor de eerste meeluister-telefoon en 50 cent voor elke volgende. AMSTERDAM. Geslaagd mej. J. W. Verweij, Ni)- megen. Aan het verslag der Tweede Kamer over het ontwerp wijziging der artikelen 7 en 11 Indi sche Staatsregeling wordt het volgende ont- leend: Hoezeer ook overtuigd van de noodzakelijk heid van bezuiniging op al die Overheidsorga nen, waarvan de Instandhouding ln hun tegen- woordigen omvang niet strikt noodig is, acht ten verscheidene leden het niet zonder beden king, dat men wil overgaan tot Inkrimping van het aantal leden van den Raad van Indië uit sluitend op grond van bezulnigingsoverwegln- gen. Verscheidene leden spraken de hoop uit, dat bij het onbezet laten van zetels zooveel moge lijk zal worden zorg gedragen, dat de beide plaatsen, welke door niet-Nederlandsche leden werden Ingenomen, nimmer onvervuld zullen blijven. Sommige leden, die reeds herhaaldelijk als HUIZEN, 1875 M. NCRV 8.80 Mor genwijding. te leiden door ds. J. Groene- weg KRO 9.30 Gramofoonmuziek 10.00 Hoogmis uit de kerk van het H. Hart te Maastricht. De H. Mis wordt opgedragen door pater II. van der Hulst S.J. 12.00 Causerie namens den R.K, Vrouwenbond door mej. C. Bak 12.15 Het Kro-orkest 0. 1. v. Marinus van 't Woud 1.00 Boeken en schrijvers. „Heeren, knechten en vrou wen" van J. van AmmersKüller, bespro ken door A. D. J. van Oosten 1 20 Ver volg Lunchconcert 2.00 Godsdienston derricht voor ouderen door D. Bont, Pr. 2.30 De Hengelosche Orkestvereoniglng „De Eendracht" o 1. v Chr. Joh. Langeveld 3.00 Gramofoonmuziek 4.30 Ziekenhalf- uvrtje door pastoor H. Rotthoff NCRV 5.OO Kerkdienst uit de Herst. Ev. Luth. Kerk te Enkhuizen. Voorganger ds. B. E. J. Bik KRO 7.45 Voetbaluitslagen van do RKF 7.50 „Reizen door Rusland" door jhr. dr. J. C. Mollerus 8.10 Vaz Dlas 8.15 Het Kro-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 9.00 Gramofoonmuziek 9.15 Hoorspel cyclus: „De Moederkerk en Nederland". No. ill 10.15 Het Kro-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 10.30 Vaz Dlas 10.35 Gra mofoonmuziek 10.40 Epiloog door -het Kléin-Koor o. 1. v. Jos. H. Plekkers. HILVERSUM, 301.5 M. VARA 9.00 Vara-marschlied. Hugo de Groot. Uitge voerd door het Vara-orkest o. I. v. Hugo de Groot (gramofoonplaat) 9.05 Voet- halmededeellngen 9.08 Tulnbouwhalf- uurtje S S. Lantlnga: „Keuze en aanplan ting van struik- en klimrozen" 9.35 Gramofoonmuziek 11.15 Vara-orkest O. 1. v. Hugo de Groot 12.00 Sluiting AVRO 12.00 Klokkenspel en uurslag van den Onze Lieve Vrouwetoren (Lange Jan) te Amersfoort 12.01 Disco-nieuws 12.30 Lunchconcert door Barnabas von Géczy en zijn orkest. Intermezzo: Het schilderij van de maand. Siegfried van Prang bespreekt het 12e op den Avro-ka- lender voorkomende schilderij-In-reproduc tie van Nederlandsche kunstenaars 2.00 Boekenhalfuur. Dr. P. H. Rltter Jr.: „Boe- kenparade". II 2.30 Aansluiting Con certgebouw, Amsterdam. Zondagmiddag concert door het Concertgebouworkest o. 1. v. dr. Willem Mengelberg. Soliste: Jo Vin cent, sopraan 4.C0 Gramofoonmuzlok 4.45 Sportuitslagen van het Persbureau Vaz Dias 5.00 Sluiting VARA 5.00 Kinder koor „De Jonge Stem" afd. B, Amsterdam, o. 1. v. Betsy RichterMcndes 5.30 Voet bal van den dag 5.50 Gramofoonmuziek 6.00 Sluiting AVRO 8.00 Tijdsein Avro-klok 8.01 Nieuws- en sportberich ten van Vaz Dias 8.15 Barnabas von Céczy en zijn orkest 9.00 Zang door Charles Panzera, bariton. A. d. vleugel Eg- hert Veen 9,15 Radio-journaal 9.30 Het Omroeporkest o. 1. v. Albert van Raalte 10.15 Hawaitanmuzlek 10.30 Het Om roeporkest o. 1. v. Albert van Raalte 10.15 Hawaiianmuzlek 10.30 Het, Om roeporkest o. 1. v. Albert van Raalte. Jo- hann Strauss-programma 11.00 Nieuws- en sportberichten van Vaz Dlas 11.10 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein Avro- klok en sluiting. LUXEMBURG, 1304 M.: 8.05 Gramo foonmuziek 8.20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuziek 11-05 Weensche Walsen 11.20 Moderne chansons 11.50 Orgel spel door Edouard Commette 12.10 Persberichten 12.20 Concert door Mai- son Referee 12.50 Dansmuziek 1.20 Dansmuziek 1.50 Concert 2.20 Dans muziek 2.50 Gramofoonmuziek 3.20 Dansmuziek met medewerking van Lady Charles Cavendish en het Fred Hartley- Kwartet 5.20 Dansmuziek door Christo pher Stone 7.2o Dansmuziek door Billy Cotton en zijn Band 7.50 Gevarieerd concert 8.20 Populaire avond met mede werking van Olive Palmer en Paul Oliver en zijn Palmolivers 9.20 Concert 9.35 Film-muziek 10.05 Gevarieerd concert 10.20 Concert 10.50 Dansmuziek 11.2o Gevarieerd concert. BRUSSEL, 484 M. 11.20 Saint Saëns- progr. 12.20 Orkest o. 1. v. Karei Walpot i.00 Idem 3.20 Concert uit den Stads schouwburg van Bergen door de Ver. Ro land de Lassus o. 1. v. M. Weynandt m. m. v solisten, gemengd koor en orkest -5.20 Ludo Langlols en zijn orkest 8.20 Sym- phonie-orkest 9.00 idem 10.30 Dans muziek. BRUSSEL, 322 M. 1.30 Orkest O. 1. v. Karei Walpot 5.50 Concert in de Dom te Aken 8.20 Omroeporkest o. 1. v, Paul Gason 10.30 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 2.20 Morgen Hansen's instrumentaal ensemble 7.50 Omroeporkest O, 1. v. Emile Reesen 8.40 Verv. concert 10.20 Teddy Petersen's dansorkest. BERLIJN, 357 M. 3.20 Berliner Orches- ter Gemeinschaft 6.55 Weinkauftrlo, Cornelia Bronsgeest, zang 8.50 Groot omroeporkest o. 1. v. Frlckhoeffer.. HAMBURG, 332 M. 2.20 Stedelijk a capella-koor van Altona 3.05 Omroepor kest 6.20 Moderne composities 7.50 Hoorspel met omroeporkest. KEULEN, 456 M. 11.20 West-Duttsch kamerorkest 5.50 Concert uit Aken 7.20 Groot orkest o. 1. v. J. Kühne 9.55 Causerie met gr.pl. DROITW1CH, 1500 M. 12.50 Concert van West-Reglonal 5.50 Pianorecital door Clifford Curzpn 9.20 A. Sandler en zijn orkest 10.20 BBC-Theaterorkest. PARIJS (POSTE PARISIEN), 313 M. 7.55 Viool en cejlo 8.35 Galaeoncert 9.20 Idem. Marian Anderson zingt. PARIJS (RADIO), 1648 M. 10.35 In wijding van het monument voor de ln Frankrijk gesneuvelde Tsjechen 11.50 Orgel 1.05 Victor Pascal-orkest 5.50 Concert in Sarah Bernardtheater 8.20 Idem 10.50 Dansmuziek. MILAAN, 369 M. 4.35 Dansmuziek 8.05 Opera-uitzending. ROME, 421 M. 4.20 Concert o. 1. v. B. Molinarl 7.30 Concert 9.50 Dansmu ziek. WARSCHAU, 1345 M. 11.35 Phllhar- monlsch orkest van Warschau 4.20 Volksliederen 6.55 Richard Tauber, gr.pl. 7.20 Poolsche dansen 7.50 Muziek voor 3 plano's, gr.pl. 9.50 Het Englender dansorkest. WEENEN, 507 M. 3.05 Het Kamper Kvardakwartet 6.40 F. v. Sauer, plano. Wiener Symphonlker 7.10 idem 8.15 Gevarieerde muziek 11.10 Dansmuziek met refrelnzang. BEROMÜNSTER, 540 M. 3.20 Omroep orkest 6.25 Populair concert 8.30 Iwan Engel, piano. HUIZEN, 1875 M-: NCRV: 8.00 Schrift lezing en meditatie 8.15 Gramofoonpla- tenconcert 10.30 Morgendienst 11.00 Lezen van Christelijke Lectuur 11.30 Gramofoonplaten 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 De Co. lumbia Three 2.00 Uitzending voor scho len 2.35 Gramofoonmuziek 2.45 Wen ken voor de keuken 3.15 Cursus knip pen en stof versleren 3.45 Rustpoos 4.00 Bijbellezing 5.00 Bronlslaw Huber- man, viool, met Weensch Philh. Orkest (gr. pl.) 5.15 Joh. de Heer, zang. W. Verver, viool 6.15 J. J. Vlelheesen „Wat Is het doel der Chr. Esperantobeweging?" 6.30 Vragenuurtje 7.00 Politieberichten 7.15 Gramofoonmuziek 8.00 Vaz Dlas 8.05 Orgelconcert door Jan Zwart 9.00 H. de Booy „Het reddingwezen aan de Ned. Kust" 9.30 NCRV KJeinorkest 10.05 Vaz Dias 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 301 M.: AVRO: 8.00 Gra mofoonmuziek 10.01 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Kerstver halen door Marle Holtrop en vioolvoor dracht door Boris Lensky 11.30 Orgel concert door Piet van Egmond Jr. en Eli sabeth van der Haar, zang 12.30 Gra mofoonmuziek 1.30 Concert door het omroeporkest onder leiding van Nico Treep 3.00 Oude Fransche legenden. Voor dracht door Kommer Kleyn 3.30 Piano- voordracht door Else Nolthenius 4.00 Verzorging zender 4.15 Gramofoonmu ziek 4.30 Disco-causerie door Max Tak: „Warner Brosfilms" 6.30 Barnabas von Geczy en zijn orkest 7.00 Een half uur tje Portugeesche gramofoonplaten 7.30 causerie door Drs. P. Dijkema: „Optimist en pessimist" 8.00 Tijdsein 8.01 Vaz Dias 8.05 Mozartcyclus. Concert door het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep met medewerking van Ethel Barlett en Rae RoDertson. twee piano's 9.00 Se rie bloemen uit eigen tuin, Studio-opvoe ring van „Het kamgaren pak" van Luo. Willink. Spelleiding Kommer Kleyn. 9.3o Concert door Barnabas von Geczy en zijn orkest 10.15 Gramofoonplaten 10.30 Gramofoonmuziek 11.00 Vaz Dlas 11.10 Aansluiting van het „Grand Hotel" café-rest. „Central" en The House of Lords te Den Haag 12.00 Tijdsein en sluiting. LUXEMBURG, 1304 M.: 8.06 Gramo foonmuziek 8.20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuziek 12.20 Gevarieerd con cert onder leiding van Henrl Pensis 1.05 Concert door het Radio-Orkest 120 Koersen 1.25 Gramofoonmuziek 1.35 Persberichten 1.45 Vervolg gramofoon muziek 1.50 Koersen. Vervolg gramo foonmuziek 2.20 Koersen 4.05 Koer sen 6.5o Dansmuziek 7.50 Koersen en berichten 8.00 Poolsche avond. Accor- VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ deon-soli door Pierre Sosson. 8.20 Pers berichten 8.40 Gramofoonmuziek 8.55 Koersberichten 9.00 Populair concert on der leiding van Henri Pensis. Les trois Mousquetaires, Benatsky. Mattlnata, Leon cavallo. Serenade, Roland. Mélodie, Rubin stein. Serenade, Tarenghi. Intermezzo, Walf-Ferrari. stündchen, Heykens. Inter mezzo, Mascagni 9.35 „Radio 100 pet." 10.05 Poolsch Symph. concert door het Ra dio-orkest onder leiding van Henri Pensis. Ignacy Blochman-piano. Poolsche Fantasie, Paderewski. Souhait d'une Jeune Fille, Chopin-Liszt. (Gearrangeerd voor Piano en Orkest door Arthur de Greef). Chants éter- nels, tryptique symphonique, Karlowicz. 10.55 Dansmuziek van gramofoonplaten. BRUSSEL, 484 M.: 5.20 Muziekuitvoering 5.5o Vioolrecital door Fefarl 6.50 Mo derne operette-muziek 8.20 Concert 10.30 Doedelzakorkest. BRUSSEL 332 M.: 1.50 Gramofoonmu ziek 2.40 Lezing met muziek 5.20 Klassieke dansmuziek 6.50 Orkest 7.35 symphonieconcert 8.20 Omroepor kest 9.20 Orkest 10.30 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M.: 2.10 Gramofoon muziek 2.50 Omroeporkest 9.85 Om- roepsymphonie-orkest onder leiding van L. Qrondahl. BERLIJN, 357 M.: 3.20 Kleine Omroepor. kest onder leiding van W. Stelner 6.40 Harpspel 9.40 Advents-concert. HAMBURG. 332 M.: 1.35 Gramofoonmu ziek 5.20 Qmroepmannenkwartet 10.20 Omroeporkest onder leiding van J. Eibenschutz. KEULEN, 456 M.: 12.20 Populair con cert 5.10 Oude en nieuwe Kerstliederen 6.50 Klein Orkest. DROITWICH. 1500 M.i 12.55 Orgelrecital 3.35 Gramofoonmuziek 4.05 Sonate- recital 4.35 BBC Midland Orkest 5.35 BBC Dansorkest onder leiding van H. Hall 8.20 Operette met medewerking van BBC Theater-orkest 9.35 Pianorecital 10.20 strijkkwartet 11.35 Dansmuziek. PARIJS (Poste Parislen), 313 M.: 6.47 Concert 7.17 Gramofoonmuziek 7.48 Idem 8.08 Schubertprogramma 9.25 Concert 10.10 Kamermuziek 10.50 Po pulaire gramofóonplaten. PARUS (Radio), 1648 M.: 12.20 Victor Pascal-orkest 9.05 Kamermuziek 10.50 Dansorkest. MILAAN, 369 M.: 4.30 Dansmuziek 5.15 Gramofoonplaten 8.05 Populair concert 9.20 Pianospel. ROME, 421 M.: 4.50 Pianorecital 5.15 Gramofoonplaten 8.05 Populair concert 9,2o Gevarieerd programma. WEENEN, 507 M.: 6.45 Opera comique van Mozart 10.10 Populair concert 11.10 Dansmuziek. WARSCHAU, 1345 M.: 7.20 Omroepsym- phonle-orkest 8.20 Oude Poolsche mu ziek 9.20 Concert 9.45 Dansorkest, BEROMÜNSTER, 540 M.: 4.10 Oude mu ziek 5.2o Gramofoonplaten 7.10 Om roeporkest. Op de jaarvergadering van de Mijnbouw Mij. Boeton verklaarde de directie, dat de werkzaamheden werden voortgezet en het asphaltbedrijf door de regeering met kracht wordt gesteund. Op Boeton liggen voor di recte verscheping 10-000 ton gereed. Wegens de reorganisatie heft het Nederl. Admini stratie- en Trustkantoor de administratie der aandeelen op en stelt de houders van certificaten tot 31 Dec. 1936 in de gelegen heid, hun certificaten om te wisselen in ori- gineele aandeelen. De jaarvergadering van de Nederlandsche Wol Mij. keurde de balans en winst- en ver liesrekening goed, alsmede de uitkeering van een dividend van 3 pet. Volgens het „Bat. Nieuwsblad" zullen bin nenkort den Volksraad voorstellen bereiken betreffende samensmelting der tin-bedrij ven Banka en Billiton. In zake de goud-productie van de Kilo Moto in November merkt „Ag. Ec. et Fin." op, dat de maatschappij het productie-pro gramma niet alleen heeft uitgevoerd, maar zelfs heeft overtroffen. Voor het loopende jaar mag een productie van 6500 Kg. goud verwacht worden. De totale goudproductie van Belgisch Kongo, die verleden jaar 9242 Kg. heeft bedragen, zal in het loopende jaar tot circa 11000 Kg. stijgen. Inzake de conversie van de voormalige 6/2 pet. Belgische leening in Frankrijk, waarvan nog erica Fr. fr. 400 millioen obligaties open staat, wordt nader gemeld dat het Fransche bankconsortium zich bereid heeft verklaard België deze leening op zeer langen termijn en tegen 5 pet. te verstrekken. Door deze conversie zal België jaarlijks fr. 6 millioen aan rente besparen. Geruchten omtrent verdere conversies voor de gemeenten en provinciën werden door den Belgischen minister van Financiën tegengesproken. De verklaring van den heer Caillaux in den Franschen Senaat, volgens welke de Staat in 1935 voor ten minste fr. 12 milliard zal moten leenen, heeft op de beurs te Pa rijs eenige consternatie gewekt. De vergadering van vertegenwoordigers van Amerikaansche banken en betrokkenen bij in- en uitvoer heeft een plan gevormd, volgens welk maatregelen zullen worden ge nomen die de grootste samenwerking moe ten mogelijk maken omtrent het herstel van den handel. De rubber-aanvoeren in de Vereen. Sta ten gedurende November bedroegen 36000 tem tegen 35000 ton in October. De con sumptie beliep 35000 ton, de vorige maand 31000 ton. De voorraad bedroeg 361000 ton tegen 362000 ton in October. Symington en Wilson ramen e en ver meerdering der Londensche rubbervoorra- den over deze week met 1000 ton. De Amerikaansche wagonladingen zijn in de week op 8 December geëindigd met 62.893 wagons tot 551.011 w. gestegen. Ten op zichte van de overeenkomstige week van het vorig jaar bedraagt de stijging 30.404 wagons. Het Opperste Gerechtshof van den staat California heeft beslist, dat de toepassing van de petroleumcode, in zooverre hierdoor faire concurrentie wordt uitgeschakeld, in strijd is met de grondwet. Althans bij de toepassing van de code op de productie der in Californië gevestigde ondernemingen. De nieuwe president van de Nira ver klaarde aan een aantal code-autoriteiten, industrieelen enz. dat door het Congres veranderingen in de Nira-wet zullen worden aangebracht. Het systeem van prijsvast stelling zal worden opgeheven, eerstens om dat deze politiek onmogelijk valt te hand haven en tweedens, omdat de noodzakelijk heid hiervoor door de regeling van loonen en werktijd is verdwenen. ln de volgende week zal een Amerïk. banksyndicaat 18 millioen 5 pet. obligaties met een looptijd van 10 jaar van de Chesa peake f& Ohio uitgaven. Roosevelt verklaarde, te verwachten, dat ae betalingen der oorlogsschulden worden hervat, dat voortgang wordt gemaakt met de uitwerking van plannen om een einde te maken aan oorlogswinsten. Voorts dat een voorzichtige beleggingstheorie gevolgd moet worden bij de vaststelling van de tarieven der public-utility ondernemingen. Sears Roebuc heeft de Sears Internatio nal opgericht, ten doel hebbende buiten landsche afzetmarkten te vinden voor de door de Mij. vervaardigde goederen. De afkoeling, die na de warme dagen is in getreden, wekt misschien bij velen de gedachte op, dat de winter nu eindelijk beginnen zal. Met zekerheid valt dit echter niet te zeggen. Da oorzaak van de afkoeling staat echter wel in een zeker verband met een wijziging in den alge- meenen weerstoestand, die als het ware den winter weer wat dichterbij brengt. Het vorst- gebied over West-Rusland is namelijk opnieuw in beteekenis toegenomen en eenigszins naar 't Westen uitgebreid, terwijl zich over Centraal- Europa een gebied van kouder weer heeft ont wikkeld. In verband met de algemeene wind richting in onze omgeving voert de Zuidelijke wind koelere lucht aan. Voorloopig moeten wij geen al te groote beteekenis aan al deze ver anderingen hechten. Het is een voor dezen tijd normaal verschijnsel, dat in Oost-Europa de vorst toeneemt en zich naar het Westen Uit breidt. Dit verschijnsel krijgt voor ons pas groo te beteekenis wanneer de wind Oostelijk wordt en de koude lucht uit het vorstgebied hierheen wordt gevoerd. Hiervan kan op het oogenblik nog geen sprake zijn. Wat wel, en voornamelijk voor het Oosten van ons land beteekenis heeft, is, dat ons land thans dicht bij het gebied van koeler weer in Centraal- Europa ligt. De depressies in het Westen wer ken er toe mede, dat de koele lucht uit dit ge bied naar ons land wordt afgezogen, waardoor de temperatuur uit den aard der zaak moet da len. Komt daar nu nog bij, dat de bewolking gering is, dan veroorzaakt de nachtelijke warm- te-uitstraling een verdere afkoeling en kan zelfs lichte vorst intreden, maar dit heeft niet de beteekenis van het intreden van een vorst periode van langen duur. Daartoe zijn de om standigheden nog niet gunstig. Intusschen zul len wij er goed aan doen de verdere ontwikke ling van den weerstoestand in het Oosten in 't oog te houden, want die is bij het voortschrijden van den winter altijd van groot belang voor ons. (Nadruk verboden)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 14