Nieuwe durf van de K.L.M. Voor het den oceaan over Engeland en het Continent In een regennacht is Hondong c.s. met de „Snip" gestart naar onze West Dertien dooden bij auto-ongeluk Het nieuws van heden MET KERSTGROETEN UIT MOEDERLAND EN OOÊT WAAROM DEELNAME IN DE SAAR? DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZATERDAG 15 DECEMBER 1934 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19098 Duizenden verdringen zich om de ,JSnip" en zijn met moeite in bedwang te houden Minister de Wilde bij den start Er komt publiek Op de startplaats Afscheidswoord directeur Plesman 't Is alweer de K.L.M. Nu met Hondong en de „Snip De bemanning van het vliegtuig wordt toegesproken door den directeur, den heer Plesman Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiji Om 1 uur 10 Gilze Rijen gepasseerd 1 uur 40 N. W. van Leuven Sneltrein in volle vaart grijpt nabij Verden een autobus, die door de spoorboomen rijdt Zeven gewonden in geen geval wenscht Engeland daadwerkelijke inmenging in vastelandsche geschillen Splendid isolation" onmogelijk Plesman, de energieke directeur van de K.L.M Spanje en het Vaticaan Onderhandelingen over modus vivendi worden hervat NON-STOP-VLUCHT NEW- YORK—ROME NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de Heine annonces „Omroepers" zie de rubriolt Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingei mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor Hedennacht is het K.L.M.-toestel de „Snip", bemand met de piloten Hondong en v. Balkom, werktuig kundige Stolk en. den marconist v. d. Molen, voor de postvlucht naar de West van Schiphol vertrok ken. De eerste étappe is Casablanca, een afstand van 2350 K.M. Een tusschenlanding wordt gemaakt te Biarritz (Zuid-Frankrijk) om te tanken. Zeer velen gaven bij den start van hun belangstelling blijk. Winderig, vochtig-kil is de nacht van de „Snip". Een nauw merkbare neerslag vormt donkere vochtplekken op het grijze beton van het platform, dat zich buiten de licht krans van het stationsgebouw verliest in onherbergzaam duister. Ver in het rond pinken de roode en witte terreinlichten. Koplampen van auto's schuiven over den weg. Er blaast een vrij krachtige, Zuid-Oostelijke Wind, die gromt rond de hangars en de vlaggen boven de houten afzetting' op het platform driftig doet uitslaan. Het stationsgebouw zelf, stralend uit alle Vensters, baadt in een zee van licht. Uit luid sprekers klinkt nu en dan gramofoonmuziek. De „Snip" staat nog veilig in loods C en de eerste belangstellenden, die tegen half 10 op Schiphol verschijnen, blijven voorloopig in het restaurant en in de hal, die daartoe met ta feltjes en stoelen is bezet. Wij zien er veel bekende gezichten van vliegers, leden van de Aeroclub, luchtvaart-enthousiasten, een gezel schap dat men zoo langzamerhand leert kennen Van de groote luchtgebeurtenissen van den jongsten tijd. Verschillende West-Indiërs uit Den Haag en uit de Hoofdstad zijn naar Schip hol gekomen, om getuige te zijn van de start Van het eerste vliegtuig naar hun verren ge boortegrond. Op het bord in de hal, waarop vertrek en aankomst der vliegtuigen wordt aangegeven, staat de „Snip" de I. S. aangeteekend, met het Vertrekuur 0.20 en met bestemming West-Indië. Veel publiek is er intusschen nog niet. De Wegen naar Schiphol liggen duister en verlaten. Een enkele auto en fiets bewegen zich in de lichting van het vliegveld. Straks zullen de bussen en de boot wellicht meer vertier brengen. In loods C staat de „Snip" om de groote reis te aanvaarden. Als we nog een kijkje nemen in de cabine, ontdekken wij al spoedig, dat er van het comfort voor de reizigers, waardoor de F XVIII-machines zich zulk een goeden naam hebben verworven, niet veel is overgebleven. Alles wat comfort kan bieden, is weggesloopt om plaats te maken voor de vier extra benzine tanks, terwijl in het bagageruim een extra olie tank is ingebouwd. De zetel van den marconist is naar het achterste gedeelte van de cabine verplaatst en er is, voor de bemanning aan boord weinig ruimte overgebleven. En daar in de „Snip" verwarming ontbreekt, zullen Hon dong c.s. het vannacht ongetwijfeld koud hebben. Tegen 11 uur komt er geleidelijk meer publiek. Lichten van auto's op den weg volgen elkaar in steeds korter tusschenpoozen. Twee politie auto's brengen een detachement agenten, on der leiding van commissaris Bakker. Het weer wordt er niet beter op. Uit den grauw betrokken hemel, waardoor bij wijlen de maan vaag zichtbaar wordt, striemt de regen, opgejaagd door den wind, de menschen in het gezicht. Afwisseling brengt de aankomst van een sportvliegtuig onzichtbaar in een driehoek van rood, groen en wit licht. In den greep van de plots ontstoken felle landingslichten komt het toestel vlot neer. De P.H.A.E.T. wordt uit de loods gerold op het platvorm om de ver lichting van de startplaats nog aan een laat ste proef te onderwerpen. In de hall, waar een opgewekte stemming heerscht onder het groeiend aantal belangstel lenden, wordt afgekondigd, dat men nog post kan afgeven voor de „Snip". Postzegels zijn daartoe in het station verkrijgbaar. Tegen half twaalf verschijnen de autoritei ten Wij merken op minister de Wilde, ir. Damme, directeur der P.T.T., generaal Snij ders, directeur Plesman en de leden van den Raad van Beheer der K. L. M., burgemeester Slob van Haarlemmermeer en burgemeester Haspels van Amstelveen. Ook de populaire Uiver-piloten Parmentier en Moll zijn aan wezig, alsmede Geysendorfer. Om half twaalf worden in loods C aan de „Snip" de laatste voorzieningen getroffen. Er is dan 106 K.G. post ingeladen. Langzaam trekt de tractor den vogel uit zijn veilige nest naar buiten op het platform, waar hij lang zaam naar de startplaats wordt gereden. In middels zijn de landingslichten ontstoken en l;un strakke bundels liggen van alle zijden vlak over het duistere veld. De menigte is aangegroeid tot ettelijke dui zenden en verdringt zich thans achter de af zetting. Een twintigtal meters voor de afzetting, waar het publiek zich rijen dik verdringt, staat de „Snip", hel verlicht door drie groepen van vier schijnwerpers en de sterke lam pen van de filmoperateurs. Om tien mi nuten voor twaalf wordt begonnen met het voorverwarmen der motoren, die daartoe door een soort dikke olifantsslurven worden verbonden met de gloednieuwe rijdende ver warmingsinstallatie die Schiphol pas rijk is. Rondom den blauwen vogel, die in groote witte letters het opschrift Holland—-West- Indië draagt, verzamelen zich familie en vrienden van de bemanning, alsmede de autori teiten. Na de voorverwarming worden de hoezen van de motoren verwijderd, die nu, na de laatste voorbereidingen, rusteloos beginnen te ronken en te roffelen. Het oogenblik van vertrek is dan nog slechts enkele minuten verwijderd. De bemanning neemt afscheid van haar verwanten, hand drukken worden gewisseld, een laatste groet en dan verdwijnen zij in de machine. Het blijkt inmiddels, dat de politie-afzetting, in totaal 25 man sterk, niet berekend is op den aandrang van het publiek. Een groot aan tal personen is er in geslaagd op het afgesloten deel van het platform te komen, waar in deze oogenblikken een wilde verwarring ontstaat. De omroepers der radio-vereenigin- gen geraken met hun microfoon in het gedrang. Persfotografen wor stelen door de menschen om in het eerste gelid hun lenzen te kunnen richten. Agenten en personeel van Schiphol trachten door elkander de hand te geven het opdringend pu bliek tegen te houden en achteruit te brengen. Dit gelukt tenslotte met groote moeite. Als er eenige ruimte gekomen is bij het toe stel kan de heer Plesman, directeur van de K.L.M., een laatste woord tot zijn mannen richten. Duizenden, aldus de heer Plesman, zijn hier gekomen om U uitgeleide te doen, de ge dachten van vele duizenden zijn bij U en zullen U volgen op de reis. Die gedachten echter heb ben geen draagvermogen. Alles zal afhangen van de machine en van U. Daar vertrouwen wij op. Ik wensch U een goede reis en behouden overkomst. Onder luide toejuichingen van het publiek trekt de bemanning zich terug in de cabine. Smirnoff is nog de laatste, die hun de hand komt drukken. Dan gaat de deur dicht, de trap weg. Startpatronen knallen, de motoren worden aangezet en beginnen te ronken en te roffelen. Van de vleugels slaat de regen in dikke stralen neer, de schroefwind jaagt fijne drop pels langs den blauwen vliegtuigwand. Boven het geronk der motoren klinkt herhaaldelijk het gejuich der duizenden. Zes minuten vóór half een. Het motorgeronk zwelt aan en davert in de ooren. Het toestel zet zich in be weging. De linkervleugel glijdt over de hoofden van het publiek. De „Snip" zwenkt en taxiet naar den Noord-Westelijken hoek van 't veld. Paarsche steekvlammen schieten uit de uitlaat. Dan keert het toestel en met Verwachting: Matige tot krachtigen, j= Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, be- trokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zachter. 5 Verdere vooruitzichten: Nog buiig. STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 5 De stormwaarschuwingsdienst heeft Vrijdag geseind om 19 uur 50 aan alle posten: „Wcest op Uw hoede." het felle licht van de koplamp voor uit verheft het zich over de juichen de menigte in den donkeren nacht. De klok van het Stationsgebouw wijst half één. Snel verdwijnt de „Snip" uit het gezicht. De lichten en drie paarse vlammen van den uitlaat der motoren geven een fantastisch effect. Zij zijn het laatste, wat men ziet. Nog één oogen blik en de nacht, onherbergzaam van wind en regen, heeft het toestel verzwolgen. Vlieg wèl „Snip"! Van de „Snip" is het volgende radiogram ontvangen: 1 uur 10 Gilze-Rijen gepasseerd. De ontvangst op 52 M. is zeer goed te noemen. Om 1 uur 40 Amsterd. Tijd is een radiogram ontvangen van boord van de „Snip", meldende dat het toestel zich op dat tijdstip op 22 Ol. ten Noord-Westen van Leuven bevond. VERDEN a.d. ALLER, 14 Dec. Heden middag tegen 5 uur is tusschen Langwedel en Kirchlinteln in de nabijheid van Verden een ernstig autobus-ongeluk ge beurd, waarbij 13 personen om het leven zijn gekomen. Een autobus met aanhangwagen, waarin een theatergezelschap uit Stade naar Verten trok, reed tengevolge van den mist door de gesloten spoorboomen. Op hetzelfde oogenblik werd de autobus door een sneltrein, die in volle vaart naderde, gegrepen, en volkomen vernield. Van de twintig inzittenden werden dertien op slag gedood, vier werden zwaar gewond, drie be kwamen lichte kwetsuren. De trein kon tot staan worden gebracht. Onder de passagiers van den trein bevond zich ook een arts, die de eerste hulp verleende. Na korten tijd kwam ver dere hulp uit de omliggende plaatsjes. Uit ge tuigenverklaringen is volkomen duidelijk ge bleken, dat de spoorboomen inderdaad reeds vijf minuten voor het passeeren van den trein volgens voorschrift gesloten waren. Nader seint het D.N.B. dat in den trein toe- (Van onzen Londenschen correspondent) Het Woensdag door mr. Anthony Eden te Genève bekend gemaakte besluit der Britsehe regeering, troepen ter beschik king te stellen van den Vólkenbondsraad voor de handhaving der orde in het Saargebied, wordt hier zeer verschillend beoordeeld. Wij willen hiermede niet alleen zeggen dat een deel der openbare meening het besluit goed- en dat een ander deel het afkeurt, maar ook dat men het allerminst eens is over de beteekenls welke aan de thans door de regeering gevolgde politiek moet worden toegekend. Op de eerste plaats vraagt men zich af of uit het feit dat Britsehe troepen naar het vasteland gezonden zullen worden, volgt dat de regeering de door een minderheid verwoed bepleite politiek van „splendid isolation" definitief den rug toege keerd heeft. En dit is, wat de openbare meening in Engeland aangaat, verreweg het belangrijkste aspect der zaak. In het Saar-probleem stelt men hier slechts in zeer engen kringen belang. Dit spreekt vanzelf. Engeland is er niet direct bij betrokken; alleen als onderteekenaar van het verdrag van Versailles en als lid van den Vol kenbondsraad draagt het mede-aansprakelijk heid voor den goeden en geregelden gang van de aanstaande volksstemming. Hoe deze uitvalt laat de overgroote meerderheid der Engelschen volmaakt koud. Toen een maand geleden Sir John Simon in het Lagerhuis verklaarde: „Er is nooit eenige sprake geweest van het gebruik van Britsehe troepen (in het Saargebied) en wij zijn ook niets van dien aard voornemens," voelde men zich bijna algemeen bevredigd. Wanneer de verhoudingen in het Saargebied van dien aard waren dat de politie niet in staat zou zijn ernstige ordeverstoringen te voorkomen, dan zou Frankrijk, dat wèl belang heeft bij de ge beurtenissen in het district, met machtiging van den Volkenbond een troepenmacht kunnen zenden om de handhaving der rust te ver zekeren. Wel werd er op gewezen dat zulk een optreden van Frankrijk ernstige politieke ge volgen zou kunnen hebben, maar ook hiervoor was Engeland in geen enkel opzicht aansprake lijk, en het was zeer zeker geen reden waarom een paar duizend Britsehe soldaten politie dienst zouden gaan verrichten op het vaste land, in een gebied waarbij Engeland geen be lang heeft, en waarin het Engelsche volk geen belang stelt. De demonstratieve voorstaanders van „splen did isolation" vormen slechts een kleine min derheid, maar in zekeren zin zijn alle Engel sche „isolationisten". Zij keuren het af dat Engeland, als lid van den Volkenbond, zich mengt in zaken die het overigens niet aan gaan. „Het werd", schreef de „Morning Post", „in politieke kringen beschouwd als het eerste uit vloeisel van het besluit, door de regeering ge nomen ten aanzien eener groote beginselvraag; er blijkt uit dat Groot Brittannië de „isolatio nistische" politiek, welke men van zekere zijde verlangt niet volgen kan". Die „zekere zijde" is natuurlijk in hooge mate teleurgesteld. „Splendid isolation" wordt voornamelijk verdedigd door de organen van Lord Beaverbrook: de „Daily Ex press," de „Evening Standard" en de „Sundav Express." Deze organen zijn tegenstanders van den Volkenbond, en meenen dat Engelands actief lidmaatschap daarvan niet vereenigbaar is met het voeren eener consekwente Rijks politiek. Voorstanders van isolatie, doch niet om principieele redenen, zijn ook velen van die genen die, wat de continentale aangelegen heden betreft, met hun sympathiëen aan de zijde van Duitschland staan, en vreezen dat Britsehe inmenging in de zaken van Europa onvermijdelijk voeren zou tot een nauwere sa menwerking tusschen de Engelsche en Fran- sche democratieën. Ofschoon men niet beweren mag dat de Nationale regeering een politiek van isolatie gevoerd heeft, waren er toch tal van teekenen die er op wezen dat zij steeds wantrouwender ging staan tegenover het in den Volkenbond belichaamde stelsel van „col lectieven vrede". Dit wantrouwen groeide aan naarmate in den loop van dit jaar de conti nentale verwikkelingen talrijker en ernstiger werden. Engeland had zijn heele politiek er op gericht kalmeerend, doch volmaakt onbelanghebbend, op te treden, en vooral niets te doen waardoor het verplichtingen op zich zou kunnen laden. Ook met betrekking' tot het Saar-dispuut werd deze taktiek gevolgd en wij kunnen er niet aan twijfelen dat de regeering' in dit opzicht de overgroote meerderheid van het Engelsche pu bliek op haar hand had. De „Morning Post" is niet het eenige blad dat aan het besluit der regeering de gevolg trekking vastknoopt dat zij zich schrap gezet heeft tegen de isolationistische beweging welke zij het laatste jaar, zij het dan ook schoorvoetend scheen te volgen. En het is merkwaardig dat, nu besloten is troepen ter beschikking van den Volkenbond te stellen om dienst te doen op het vasteland, slechts een kleine minderheid hierop kritiek uitbrengt. Over het algemeen is men geneigd de regeering veel lof toe te zwaaien wegens haar optreden te Genève, en vooral de gou- vernementeele bladen, zooals de „Daily Tele graph", overdrijven hierbij sterk. Zij doen het voorkomen alsof mr. Eden en Sir John Simon een onvergelijkelijk meesterwerk geleverd, en den bedreigden Europeeschen vrede gered hebben. Zoo wordt het als een buitengewoon bewijs van staatsmansschap voorgesteld dat de Britsehe regeering, door troepen te zenden, zoo wel Frankrijk als Duitschland heeft doen afzien van elk voornemen om aan de handhaving der orde deel te nemen. Aangezien Duitschland zich sinds meer dan een jaar volkomen uit den Vol kenbond teruggetrokken heeft, had het ook in geen geval een contingent kunnen leveren voor een Volkenbonds-legertje dat in het Saargebied de rust tijdens de volksstemming bewaren moest. En Frankrijk heeft natuurlijk zeer gaarne afstand gedaan van een „recht", waar voor het iets in de plaats kreeg of meende te krijgen dat veel grooter waarde had: Engelands actieve medewerking op het Con tinent. Wij gelooven dat juist in dit opzicht geen vérgaande conclusies getrokken mogen worden. Naar de ware redenen, welke de Britsehe regeering ertoe hebben doen over gaan troepen ter beschikking van den Volken bond te stellen, kunnen wij zelfs na de in het Parlement afgelegde verklaringen slechts gissen. Of juister: terwijl het vrij duidelijk is waarom Engeland thans wèl aan de uitoefening der militaire politie deelneemt, is het alles behalve duidelijk waarom het zijn aanbod niet veel eerder gedaan heeft, inplaats van te wachten tot de ernstigste moeilijkheden tusschen Frank rijk en Duitschland uit den weg geruimd waren. J. L. Garvin schrijft in de „Observer": „En kele weken geleden verklaarde Sir John Simon dat de regeering niet voornemens was Britsehe troepen naar de Saar te zenden," en hij voegt er aan toe: „Niets was minder mogelijk zoolang hierdoor (n.l. door het zenden van troepen) de toestand slechts nog meer gecompliceerd en het geschil nog verscherpt kon worden." Dit is wel een zeer vage verklaring van de tegenspraak tusschen wat Sir John Simon zoo kort geleden nadrukkelijk in het Lagerhuis zeide, en wat thans de Britsehe regeering be sloten heeft. Men beweert dat mr. Knox, de voorzitter der Saar-commissie, de Britsehe regeering er van overtuigd heeft dat het onmogelijk zou zijn met de politie alleen de orde te handhaven. Maar dit wist men een maand geleden óók. Men be weert verder dat kapt. Eden persoonlijk steeds een voorstander geweest is van Engelsche deel name aan de handhaving der orde gedurende de volsstemming, en dat hij ten slotte Sir John Simon en andere toonaangevende ministers voor zijn meening heeft weten te winnen. Ook wordt er op gewezen dat mr. Knox een een Britsch onderdaan is, dat de Nazi's fel vijan dig tegenover hem staan, en dat wanneer hem in de eerstvolgende weken iets overkomen mocht dit aanleiding zou kunnen geven tot een crisis in de Engelsch-Duitsche betrekkin gen. Ook in dit verband kunnen mr. Eden's woorden „Voorkomen is beter dan genezen" toegepast worden. Ofschoon velen hier een andere meening zijn toegedaan, gelooven wij niet dat het thans door de regeering genomen besluit wijst op een groo- tere bereidwilligheid van Engeland om door middel van Britsehe troepen het stelsel van „collectieven vrede" op te houden. De tegenzin tegen het spelen van „politie-agent" is zeker niet minder groot dan ooit. En wanneer men in Frankrijk mocht meenen dat er voortaan meer kans bestaat dat Engeland in Europeesche geschillen daadwerkelijk optreedt, dan zal het (gelijk zoo vaak, wanneer het poogt Engeland te beoordeelen) bedrogen uitkomen. DE SNIP NAAR WEST-INDIË VERTROKKEN. Onderhandelingen tusschen Spanje en het Vaticaan over een modus vivendi zullen hervat worden. Japanch-Amerikaansche wrijvingen aan de ambassade te Tokio. Wet inzake het socialistisch onderwijs in Mexi co van kracht geworden. Twee Belgische vliegtuigen met elkaar in bot sing; een doode. Dertien dooden en zeven gewonden bij auto bus-ongeluk te Verden. Minister Marchant verdedigt in de Tweede Kamer zijn beleid. Crisis-Steunbeschikking 1934 XX (Fruit- en Warmoezerijgewassen) Het Crisis-Uitvoerbureau begint heden zijn werkzaamheden. Een der daders van den roofoverval te Oos- tereind aangehouden. New-Y^rksche Beurs: Bij opening was de stem ming verdeeld, het slot bood weinig verande ring. vallig Adolf Hitler zat, die met eenige leden der Rjjksregeering van Bremershaven naar Berlijn terugkeerde. Van de reizigers werd niemand gewond, slechts de locomotief werd licht beschadigd. ROME, 14 Dec. (Reuter). De onderhandelin gen over een modus vfvendl tusschen Spanje en het Vaticaan staan thans op het punt her vat te worden. De Spaansche ambassadeur Pito Romero is hedenmorgen te Rome gearriveerd. De onderhandelingen stuitten aanvankelijk op ernstige moeilijkheden. Na de revolutionnaire beweging en de onder drukking hiervan is de invloed der katholieken echter aanzienlijk toegenomen. Dit is een der redenen, waarom de onderhan delingen thans in een betere atmosfeer hervat worden. PALERMO, 14 Dec. (V. D.) De bekende vliegtuigconstructeur Bellanca, die zich sedert eenige weken met zijn gezin op Sicilië bevindt, heeft bekend gemaakt, dat In het voorjaar de Italiaansche piloot Martini in een door Bellanca gebouwd toestel een nonstopvlucht New-York Rome zal ondernemen. "O1 LWWW\\TnTTTTTTTTT7T7777y gtanil op Zaterdag 1 uur v.m.: 731 Vorige stand: 744

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1