Valsche munters Neto-Yorksche Bears De intern, wapen handel ZATERDAG 15 DECEMBER 1934 Amerikaansche senaatscommissie doet nieuwe onthullingen Japansch-Amerikaan- sche wrijvingen Geschil over het personeel der ambassade te Tokio De vlootbesprekingen Het is even moeilijk ze te beëindi gen als ze voort te zetten Ministerraad in België Spoorwegen verlagen tarieven van goederenvervoer met 10 proc. Vliegtuigongeluk in België Twee toestellen met elkaar in botsing; een doode Blonde Maja" op vrije voeten Zij had niets uitstaande met den moord te Marseille De godsdiensthaat in Mexico Wet inzake het soc. onderwijs van kracht geworden Weer een financieel schandaal Malversaties van een Deenschen bankier in Frankrijk Engelsch schip in nood Geheimrat Aschmann te Parijs De Saartroepen Duitsch afgezant? Japansch olie-politiek Démarche van den Britschen ambassadeur De Japansch-Russische betrekkingen 30 Hooger huisled en c onfereeren met Hayasji Schuscbnigg confereert met Goemboes De Nederlandsch-Belgische bende zal voor het Asissenhof terecht staan Aanbesteding DE BRITSCHE LUCHTMAIL Agentschap te Batavia voorbereid De „Zwarte Zee" veilig en wel Alarmeerende berichten gelukkig onjuist De roofoverval te Oost- eind Een der daders, de Tilburgsche makelaar, gearresteerd AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 13 December FAILLISSEMENTEN Stemming tamelijk verdeeld, doch deels gunstig, handel kalm, slot weinig veranderd - Postvluchten WISSELKOERSEN AM ERIK. GOEDERENMARKT MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN WASHINGTON, 14 Dec. De Senaatscommis sie voor het onderzoek naar den wapenhandel heeft gisteren nieuwe onthullingen gedaan. Gedurende den wereldoorlog hadden 181 per sonen in de Vereenigde Staten jaarinkomens van een millioen dollar of meer. De commissie publiceert een lijst van deze millionaire, zonder nadere aanduiding van de bronnen van inkom sten van deze personen. Tevens publiceert de commissie een lüst van ondernemingen, die winsten maakten tot een omvang van 362 pet. van het geïnvesteerde kapitaal tijdens een en kel jaar gedurende den oorlog. In antwoord op de verwijten, die de com missie president Roosevelt had gedaan naar aanleiding van diens plannen tot bestrijding van oorlogswinsten, verklaarde president Roo sevelt, dat het geenszins zijn bedoeling was in te grijpen in de werkzaamheden der commissie. Hij had integendeel slechts den wensch met de commissie samen te werken teneinde het winstelement aan den oorlog te ontnemen. Het was een te groot onrecht, dat terwijl de mannen in de loopgraven gedurende den oorlog een dollar per dag kregen, de mannen, die in de fabrieken werkten tien dollar per dag verdien den. Naar aanleiding van de mededeelingen om trent de enorme winsten gedurende den oorlog van de koper-, staal- en scheepsbouwondeme- mingen ontkende de firma Dupont, tijdens den oorlog excessieve winsten te hebben gemaakt. Van de winst, die gemaakt werd, had de staat bovendien tachtig procent gekregen door een buitengewoon hooge winstbelasting. WASHINGTON, 14 Dec. (Reuter) De Ja- pansche regeering heeft een stap gedaan tegen de samenstelling van het personeel van de Ame rikaansche ambassade te Tokio, welke hier zon der twijfel zal worden opgevat als een „on vriendelijkheid". Tot den staf der Amerikaansche ambassade in Tokio behooren n.l. 14 officieren van den z.g. talendienst. Deze officieren, die zoowel gedeta cheerd zijn van het landleger als het marine- leger, hebben tot taak hun kennis van het Ja- pansch te voltooien. De Japansche regeering heeft thans den eisch gesteld, dat deze officieren van de officieele diplomatenlijst worden geschrapt, hetgeen zou beteekenen, dat hun de gebruike lijke diplomatieke privileges zouden worden ont nomen. Bij de Japansche ambassade te Washington bestaat eenzelfde talendienst. De Amerikansche regeering is evenwel niet in staat de Japansche „onvriendelijkheid" met eenzelfden stap te be antwoorden, daar de betreffende Japansche of ficieren uitdrukkelijk als gezantschapsattaché geaccrediteerd zijn. TOKIO, 14 Dec. (Reuter). De Japansche re geering heeft in Washington en Londen laten mededeelen, dat zij ondanks het mislukken der Londensche vlootbesprekingen en de opzegging van het verdrag van Washington groote waarde hecht aan de bijeenroeping der vlootconferentie in het voorjaar van 1935 en aan de handhaving van den vastgestelden termijn van 1 April. Of de nieuwe onderhandelingen te Londen worden gehouden staat nog niet vast. Intusschen blijken de moeilijkheden om de voorbereidende besprekingen te beëindigen even groot als om ze voort te zetten. Op het oogen- blik bestaat tusschen de gedelegeerden verschil van meening zoowel over het vraagstuk eener verdring als over dat eener hervatting der besprekingen. De Amerikaansche gedelegeerden zijn bereid de onderhandelingen voort te zetten tot den dag, waarop Japan het vlootverdrag van Was hington opzegt. Op dien dag zal het naar hun oordeel opportuun zijn. zich zoo spoedig moge lijk naar de Vereenigde Staten in te schepen, teneinde aan president Roosevelt en het Ameri kaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken rapport over het verloop der Londensche be raadslagingen te gaan uitbrengen. De Amerikanen zijn er voorts tegen een da tum vast te stellen voor de hervatting der be sprekingen, daar deze volgens hen toch nutte loos zijn, zoolang Japan zijn standpunt niet wijzigt. Onze Brusselsche correspondent seint ons ö.d. 14 dezer- De ministerraad heeft hedenavond een be langrijke zitting gehouden, waarin goedkeuring werd gehecht aan een nieuwe Belgische leening in Frankrijk. In Februari a.s. vervalt n.1. een Belgische leening, groot 400 millioen Fransche frs., en men wist, dat de minister van Finan ciën Sap cn na hem minister Gutt te Parijs onderhandelingen hadden gevoerd, om verlen ging van deze leening of een nieuwe leening te krijgen. De vroegere leening was aangegaan te gen een rente van 6 'A pet., de nieuwe heeft een voordeeliger rentetype, n.l. van circa 5 pet. De ministerraad heeft tevens besloten om aan de Nederlandsche en Britsche troepen voor de Saar kosteloos vervoer over de Belgische spoor wegen aan te bieden. Voorts werd besloten de tarieven voor het goederenvervoer op alle spoorwegen met 10 pet. te verlagen. Ten slotte werden eenige nieuwemaatregelen vastgesteld voor werkverschaffing. majoor Mauri in Saarbrücken aangekomen. Prasca heeft zijn intrek genomen bij den re- geeringspresident van het Saargebied. De president van de Regeeringscommissie in het Saargebied heeft aan de Nederlandsche regeering bij schrijven van 13 dezer doen weten, dat tengevolge van de beslissing tot zending van een internationale troepenmacht naar het Saargebied afgezien wordt van de verdere ver sterking der Saarpolitie door individueele re- cruteering van buitenlandsche elementen. De Commissie betuigt aan de regeering haar dank voor de ondervonden medewerking. Gelijk men weet, had de Nederlandsche regeering op ver zoek der Regeeringscommissie zich bereid ver klaard hare medewerking te verleenen bij de recruteering van een politiedetachement van ongeveer 30 man, dat in de Saarpolitie zou worden opgenomen. Deze uitzending welke niet verward moet worden met de zending van de mariniers naar het Saargebied gaat der halve niet door. BRUSSEL, 14 Dec. (V.D.) Hedenmorgen zijn twee vliegtuigen van het militaire vliegveld te Schaffen nabij Haelen op een hoogte van 1000 M. met elkaar in botsing gekomen. Een der beide piloten sprong met zijn val scherm uit het toestel en kwam behouden op den grond neer. De tweede piloot, adjudant Kreig, sloeg met zijn toestel tegen den grond en werd totaal verpletterd. KOPENHAGEN, 14 Dec. (Reuter) De onder den naam van „blonde Maja" bekende Deen- sche danseres Maja Christensen, waarvan men vermoedde, dat zij kort voor den moordaanslag te Marseille in gezelschap met de samenzweer ders zou zijn geweest en die daarop ooor de politie van Milaan gearresteerd werd, is thans op vrije voeten gesteld. Haar invrijheid stelling geschiedde, nadat de Fransche politie de beschul diging' tegen haar had ingetrokken. MEXICO, 14 Dec. (Reuter) De staatscourant publiceert heden een wet betreffende de invoe ring van het socialistische onderwijs en de staatscontrole over het geheele schoolonder wijs. Deze wet, die, zooals men zich herinnert, bij het volk hartstochtelijke protesten iieeft uit gelokt, is daarmede van kracht geworden. PARIJS, 14 Dec. Een nieuw reusachtig schandaal, dat om een bedrag van niet minder dan 200 millioen francs gaat en in verband waarmede een Deensch bankier, Johan Moeller, gearresteerd is, heeft een groote reeks bouw- ondernemersbanken etc. ernstig benadeeld. Het zwaarst getroffen werd echter de Zuid-Fransche stad Grasse, die den bedrieger kosteloos 'n stuk bouwgrond van ruim 300 HA. ter beschikking had gesteld, waarop een groot kasteel stond. Dit terrein zou dienen voor1 het bouwen van buitenwoningen. Moeller bepaalde zich er echter toe hypotheken ten bedrage van verscheidene millioenen francs op te nemen. Een Parijsche verzekeringsmaatschappij beleende hem voor 'n in aanbouw zijnd huis voor 5M millioen frs. Overtal ridhtte de zwendelaar frauduleuze bouw maatschappijen op, die er slechts toe dienden nieuwe credieten op te nemen. Moeller zal reeds in de eerstvolgende dagen naar Parijs worden overgebracht, daar "t zwaartepunt van het on derzoek in de Fransche hoofdstad zal liggen. NEW-YORK, 14 Dec. Volgens alhier ontvan gen radioberichten is het Engelsche vracht stoomschip „Usworth" in het Noorden van den Atlantischen Oceaan tengevolge van het breken van het roer in een zwaren storm in nood ge raakt. Het Cunard-schip „Ascania" en het Bel gische sa. „Jane Jabot" snelden het in nood zijnde schip onmiddellijk te hulp en trachtten de uit dertig koppen bestaande bemanning der „Usworth" te redden. Het uitzetten der booten werd door den zwaren zeegang buitengewoon bemoeilijkt. Tenslotte gelukte het een boot van de „Jane Jabot" vijf man der bemanning van de „Usworth" te redden. Tijdens een tweede reddingspoging sloeg de reddingsboot der „Jane Jabot" om, waardoor twee leden der bemanning verdronken. SAARBRÜCKEN, 14 Dec. De commandant van de Itallaanschc afdeeling der voor het Saargebied bestemde politietroepcn, brigade generaal visconte Prasca is met zijn adjudant, PARIJS, 14 Dec. (Reuter.) Geheimrat Asch mann. directeur van de persafdeeling in de Wilhelmstrasse is heden te Parijs aangekomen. Uit goed ingelichte bron wordt vernomen, dat zijn bezoek geen verband houdt met de reis van Rudolf Hess, die, zooals gisteren gemeld, tot na het Saarplebisciet is uitgesteld. Aschmann vertoeft herhaaldelijk voor privé-doeleinden te Parijs. Zijn verblijf aldaar zal slechts enkele dagen duren. TOKIO, 14 Dec. De Britsche ambassadeur Clive, heeft hedenmiddag een onderhoud gehad met den minister van Buitenlandsche Zaken, waarbij hij hem een antwoord verzocht op de Britsche protesten van 24 November j.l. betref- Horthy ontvangen. fende de oliecontróle in Mandsjoekwo en Japan. Naar verluidt heeft Hirota daarbij geantwoord, dat de Mandsjoerijsche wet op de oliecontróle een der noodzakelijke stappen is geweest voor de controle over de Mandsjoerijsche industrie en Japan heeft niets uit te staan daarmede. Voor de goede orde had Japan de ingebrachte bezwaren echter overgebracht aan Hsinking Wanneer het antwoord van Hsinking zal zijn ontvangen zal de Japansche regeering dit aan Engeland overbrengen. Wat de Japansche oliewet betreft verklaarde Hirota, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken en dat van Handel in onderhandeling zijn met de Engelsch-Amerikaansche oliebelan- gen, waarbij getracht wordt te komen tot een vermindering van de kosten. Voorts heben Hirota en ambassadeur Clive nog van gedachten gewisseld over de ontwape ning, waarbij Hirota de noodzakelijkheid uit eenzette voor Japan om het verdrag van Was hington op te zeggen en Clive dank zeide voor de Engelsche pogingen om te voorkomen, dat de besprekingen te Londen op het doode punt bleven staan. TOKIO, 14 Dec. De bladen publiceeren een bericht volgens hetwelk de Japansche minister van oorlog Hayasji Donderdag dertig leden van het Japansche Hoogerhuis heeft ontvangen voor een gedachtenwisseiing over de taak der Japansche weermacht voor het jaar 1935-1936 Daarbij werden ook de Russisch-Japansche be trekkingen besproken. Hayasji legde er den nadruk op. dat de ontworpen besnoeiing der Ja pansche militaire uitgaven na de uitvoering der militaire operaties in Mandsjoerije niet konden worden verwezenlijkt. Veeleer heeft men oe mi litaire uitgaven in verband met de bewapenin gen van Rusland moeten vefhoogen. Het goed geïnformeerde dagblad „Hotsji" meldt, dat de leden van het Hoogerhuis den minister van oorlog hebben gevraagd of de Sovjet-Unie van plan was troepen in Mand sjoerije te laten oprukken. Hayasji heeft daar op verklaard, dat hij dit niet geloofde. Rusland vreest daarentegen een opmarsch van Japan sche en Mandsjoerijsche troepen op zijn gebied. Japan is echter niet voornemens militaire bot singen met Sovjet-Rusland uit te lokken. De leden van het Hoogerhuis hadden voorts tot uiting gebracht, dat men alle diplomatieke mid delen moet aanwenden om de betrekkingen tusschen Sowjet-Rusland en Japan te verbete ren en de bewapingen aan de Mandsjoerijsche grens stop te zetten. BOEDAPEST, 14 Dec. Hedenmorgen vond een langdurig vertrouwelijk onderhoud plaats tus schen Minister-President Goemboes, den Mi nister van Buitenlandsche Zaken Von Kanya en den Oostenrijkschen Bondskanselier Dr. Schuschnigg en den Oostenrijkschen Minister van Buitenlandsche Zaken Berger-Waldenegg. Na afloop van deze bespreking werden de Oos- tenrijksche Ministers door den Rijksregent Horthy ontvangen. Onze Brusselsche correspondent seint ons, d.d. 14 dezer: Voor de correctioneele rechtbank te Antwer pen verschenen 23 personen, waaronder ver schillende Nederlanders uit Venlo, Eindhoven en Rotterdam, schuldig aan het namaken van bankbiljetten van 100 en rijksdaalders. Geble ken is, dat de biljetten werden gedrukt te Bor- gerhout bij Antwerpen. Na een scherp debat tusschen de rechtbank en de advocaten der beklaagden, /erklaarde de rechtbank zich onbevoegd om in deze zaak van een Nederlandsch-Belgische bende valsche mun ters. vonnis te vellen. Deze geruchtmakende zaak zal dus voor het Asissenhof moeten worden béhandeld. Gisterenmorgen is aanbesteed het aanleg gen van een aarden baan van een deel van den provincialen weg tusschen 't Gein en de Vecht. De laagste inschrijver was C. J. Bosland te Aalsmeer voor f 308.200. BATAVIA, 14 Dec. (Aneta) Het Britsche vliegtuig „Arethusa" van de Imperial Airways is te 12 uur op Tjililitan geland. Het vliegtuig bracht 8 Engelsche ponden aan post uit Australië, bestemd voor Batavia, mede. Bij het vertrek nam dit vliegtuig driekwart kilogram post voor Singapore en Europa be stemd mede. Dit is de eerste postsluiting te Batavia voor verzending per Imperial Airways. In verband met dit feit waren enkele postauto- riteiten op het vliegveld aanwezig. De oprichting van een agentschap van de Imperial Airways te Batavia is in voorberei ding. Dit agentschap zal zoo mogelijk gevestigd worden in de bovenverdieping van het station der K.N.I.L.M. op Tjililitan. De „Arethusa" voert uit Australië 556 K.G. post mede, bestemd voor diverse tusschensta- tionj, doch grootendeels voor Engeland. Deze groote hoeveelheid houdt verband met de Kerstmail. Captain Taylor, de eerste piloot, verklaarde dat de „Astrea" slechts zeer licht beschadigd was, zoodat dit vliegtuig nog heden op Tjililitan kan worden verwacht. Reuter seint ons uit Parijs, d.d. 14 Dec.: Naar bericht wordt uit La Coruna (Noord- Spanje) heeft de Nederl. sleepboot „Zwarte Zee", die de beschadigde Japansche stoom boot „Victoria Maru" ter hulp wilde komen, zelf zeer zware averij gekregen. De brug werd door een ontzaglijke golf weg gespoeld. De beide, aldagr dienstdoende offi cieren verdronken. Van de bemanning zijn zeven man zwaar of licht gewond. In verband met dit schokkend bericht hebben we ons gewend tot L. Smit en Co's Internatio nalen Sleepdienst te Rotterdam, van welke onderneming „De Zwarte Zee" is. Men kon ons aldaar mededeelen, dat dit be richt op een foutief seinen van telegrammen moet berusten, aangezien wel bij het Japan sche stoomschip „Victoria Maroe" de comman dobrug is weggeslagen en officieren verdronken zijn, terwijl eveneens op de „Victoria Maroe" een aantal leden der bemanning zijn gewond, doch dat „De Zwarte Zee", waarmede Vrijdag in den loop van den avond nog contact was verkregen, ongedeerd is en zijn weg ongestoord vervolgt, ten einde het in nood verkeerende schip de noodige hulp te verleenen. Men heeft hier dus, gelukkig, te doen met een verwisseling van de namen der schepen in de desbetreffende telegrammen. Het Nederland sche schip is veilig en weL In zjjn woning te Tilburg heeft de politie ge arresteerd den 38-jarigen makelaar J. j. De man, die verdacht werd, deel te hebben aan den roof overval te Oosteind, was naar Antwerpen ge vlucht, maar in den loop van Vrijdag in zijn woning teruggekeerd. Daar heeft de politie hem gevonden. J. heeft bekend in het complot van den over val te hebben gezeten. Hij is naar Den Bosch overgebracht en daar geconfronteerd met de bankbeambten, bij wie hij effecten had willen verzilveren. Dezen hebben hem herkend, J. heeft aan de politie de adressen mee gedeeld, waar de beide mededaders in Ant werpen te vinden waren, zoodat de arrestatie van deze heeren spoedig te wachten is. Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zonen en L. Slijper Van 3.304.30 uur Kon. Olie 134 %—y, Van 4.305 uur geen noteering. Opgegeven door v. d. Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel. (Afd. Handelsinformaties Failliet verklaard 12 Dec. J. F. Hagemeijer, Amsterdam, Marnix- straat 396398. 13 Dec. J. Bach, schoenmaker, Amsterdam, Bil- deïdijkstraat 204 huis. F. Meijer Nolte, Amsterdam, De Clercqstraat 63. J. Nieuwpoort, schoenmaker, Amsterdam, Haarlemmerdijk 105 huis. Failliet verklaard 12 Dec. N.V. Mij. tot Voortzetting van v. d. Waarden's Slagerijen, Goudscheweg 128, Rotter dam. J. M. Gazan, openbare koopvrouw, handelen de ondeer den naam „Malson Albert", Van Speijk- straat 141, Rotterdam. H. G. P. Stokvis, BTee 12, Rotterdam. J. F. Harmer, pensionhouder, Nieuwe Bin nenweg, 288 b, Rotterdam. Hendrik Pieter Take, garagehouder, Hendrik Sorchstraat 34, Rotterdam. 13 Dec. J. Ch. Koster, keermaker. Jacob Cremer- straat 62, Arnhem. G. J. R. Jacobs, manufacturier en keerma ker, Soetstraat 167, Arnhem. A. M. van Heeringen. schider, Kerstkamppad 5, Wagenlngen. J. B. Jansen, lid van den gemeenteraad, Die ren, gem. Rheden. W. B. ten Bohmer, Reymerweg, Renkum. J. W. Otten, kleermaker. Zeddam. M. L. Klompenhouwer, Doetinchem. H. J. Hendriks, In fruit, groenten en visch. Eindhoven, Demer 53. P. H. Haage, directeur van een hotelbedrijf, Deventer. Comm. Venn. H. Sevink Jr., fabrikant van textielgoederen, Bredevoort, gem. Aalten. H. C. J. M. evink, fabrikant, eenig beheerend vennoot der Comm. Venn. H. Sevink Jr., Brede voort, gem. Aalten. B. Hulshof, timmerman en aannemer, Twello gem. Voorst. W. G. Franke, handelaar in rijwielen en ver lichtingsartikelen, Den Helder. G. Bommer, broodbakker, Warmenhuizen. A. J. Willemsen, kleermaker, Meerlo-Tlenray, Brugelnd 102. D. J. Wouters, arbeider, Weert, Hushoven. J. Zuydendorp, koopman, Leeuwarden. B. Hoogeveen, rijwlelhersteler, Leeuwarden. H. J. Yntema, rijtuig- en carrosseriefabrikant, Workum. J. de Jong, autobusdienst-ondernemer, TJal- leberd. E. Stevelmans, caféhouder, Lutterade-Geleen. Jos. Breidbach, Amby, Hoofdstraat 56. Philip Nort. koopman, voorh. wonende te Maastricht, Lenculenstraat 1, thans 's-Bosch, Markt 34. N. Borger, aannemer. Lutterade-Geleen, Se ringenlaan. A. van Moorsel Jr., technisch bureau, Uilen- straat 5, Heerlen. Jos. van Leeuwen, CapuciJnenstraat 10a, Maastricht. P. F. H. Trienekens, koopman en winkelier. Heerlen, Emmapleln. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van: J. Smits, koopman. Rotterdam, Haspelstraat 27; M. Put, reiziger, Brummen; E. A. Hesritz, kleer maker, Winterswijk; J. Jorne, aannemer, Apel doorn; J. Weizen, courantenbezorger, Spaubeek. NEW-YORK, 14 Dec. (Part.) De stemming in Wallstreet was heden bij de opening verdeeld, ofschoon de grondstemming van de markt vrij gunstig bleef. Automobiel- aandeelen waren vast van toon, in verband met particuliere berichten, dat er van de zijde der dealers groote belangstelling aan den dag wordt gelegd voor de nieuwe modellen, waarvan de .verkoop begin van het volgende jaar een aan vang neemt. De handel was intusschen kalm; de omzetten, gedurende het eerste beursuur be droegen 240.000 shares. Staalwaarden hadden een kalm verloop, waarbij de noteeringen een fractie konden verbeteren. De staalindustrie zal in de laatste weken haar productie vermin deren, in verband met de feestdagen, doch men blijft optimistisch gestemd ten aanzien van het begin van het volgende jaar. Spoorwegwaarden waren goed van toon. De resultaten van de meeste spoorwegondernemingen over het jaar 1934 zijn thans met vrij groote mate van zekerheid te schatten en daaruit blijkt, dat verschillende ondernemingen het er goed afge bracht hebben. Vooral die maatschappijen, wier lijnen de industrieele en landbouwcentra door snijden kunnen op meevallende cijfers wijzen. Koperaandeelen ondergingen slechts weinig verandering, in afwachting van nadere belich ten omtrent de poolbesprekingen, die begin Januari in New-York zullen gevoerd worden. Petroleumaandeelen neigden tot reactie. De si tuatie in de petroleumindustrie blijft onover zichtelijk. Hoewel de prijzen meerendeels op het oude niveau zijn terug gebracht, is de vrede nog niet geheel hersteld en de mogelijkheid op een nieuwe ontbranding van den petroleum- strljd blijft bestaan. Aandeelen in telefoon- en telegraafmaatschappljen stonden wederom aan verkoopsdruk bloot. Vooral aandeelen Radio Corp. waren flauw. De overige public-utilities ondergingen weinig verandering. Industrials konden zich handhaven; Du Pont de Nemours waren iets hooger. Alcoholaandeelen waren prijshoudend. Ook in de tweede beurshelft was de handel van kalmen aard. De noteeringen ilepen nu eens een kleinigheid op dan weer -oefenden winstnemingen eenigen druk uit, zoodat het meerendeel der afdeelingen geen ingrijpende koersveranderingen te zien gaven. De mijn- waarden waren goed gevraagd, evenals auto mobielwaarden, tabakken en public-utilities, doch chemische, warenhuis- en natte waarden hadden in meerdere of mindere mate van aan bod te lijden. Het bericht, dat de N.R.A.-code betreffende de loyale concurrentie in de petro leumindustrie in Californië door het opperste gerechtshof onwettig werd genoemd, miste haar invloed op de betreffende afdeeling niet. Het feit, dat het aantal verladen wagons met 62.893 stuks is toegenomen, werd reeds in de koersen verdisconteerd geacht, in het verdere verloop kwam er hoegenaamd geen wijziging meer in het beursbeeld, zoodat het slot ook heden mee rendeels fractioneele koersverschillen te zien gaf. U.S. Smelting, Domé Mines en Mc Intyre boekten een winst van 1 pet. 13/8 pCt daarentegen liepen Air Reduction, Woolworth en Shenley Distillers 1 pet. ly pet. terug. De omzetten bedroegen.930.000 shares. Slotkoersen December Allied Chemical American Can Ca. American Car. Foundry American For. Power American Smelting Rei. American Tel. Tel. American Tobacco B. American Waterworks Anaconda Copper Ass. Gas Eiectr. Co. Atchison Topeka Auburn Auto Baltimore Ohio Bethlehem Stee) Co. Canadian Pacific 14 132i/3 13 1321/4 106 12 133% Case Tresiling Chase National B. Chesapeake - Ohio. Chicago Milwaukee pref. Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas oi N.Y. Continental Oil 7 Dawesleening 5 Youngleening Deleware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak EL Bond Sh. Co. General Electric General Gas Electric General Gas El. cL A Genera) Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Centra! International Harvestèr International Nickel International Tel. TeL Kennecott Copper Koninklijke Olie Low priced shares Mc.Keesport Tin PL A. Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward National Cash Reg. Co. National City Bank National Dairy Prod. G.A. National Steel New York Central Nord American Co. Norfolk Western Novadel Pennsylvania Proctor Gamble Publ. Serv. N. L. Radio Corp. of Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Standard Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A. United States Leather United States Rubber. United States Steel Corp. Wabash gew. A. Westinghouse Electric. Woolworth Building S exdiv. ex claim. 1 gedaan en laten. 163/4 16% 17 36% 36% 353/4 1053/s 1053/4 109% 823/8 82% 82 14 14 13% 107/8 11 10S/4 S3Vs 533/8 533/4 251/4 24% 243/j 143/g 14% 14% 29% 293/g 293/g 11% 113/4 11% 51% 51% 51% 22% 243/4 23% 436/8 43% 44 37/8 4 4% 1% 1% 17/8 38 373/4 377/8 1% 1% 1% 22% 223/8 223/4 17% 176/8 173/4 391/4 39% 28Vs 283/4 29 42% 42 42% 933/g 937/8 95% 110% 110% lll3/8 7% 73/g 77/8 19Vi 19% 19% 3/8 31 31 31% 167/g 16% 16% 10% 10% 107/g 17 163/4 17 38% 377/g 37 227/8 223/4 227/g 8% 8% 8% 163/4 165/s 16% 30 30% 297/g 5.25-35 5.25-35 5.30-38 68$ 89 90% 57/8 6 6 lS/4 13/4 P/4 2% 27/s 23/4 28% 283/4 28% 17% 17% 171/4 20% 20% 21 163/4 163/4 163/4 44 43% 43% 21% 21% 21% 12% 12% 123/4 169% 169% 170 217/s 21% 21% 24 233/4 233/4 42»A 43% 43% 30 301/4 30% 5% 5% 53/4 393/4 39% 397/8 6% 6% 63/4 143/g 141/4 14% 17% 173/4 173/4 16 16% 16% 18% 18% 183/4 40% 41 41% 8% 83/4 83/4 106 106% 1051/2 14 14 14 27/a 3 27/g 6V3 166/s 163/4 167/g 371/8 373/g 37 1% 1% 1% 33% 331/4 333/g 51% 53 523/4 t ex coupon bieden Dit zijn gedane slótkoersen, geen gedane bied (slot) koersen. De „Ijsvogel" op de uitreis is te Bandoeng aangekomen en de „Kwartel" op de thuisreis is te Calcutta geland. De „Havik" is uit Rome vertrokken en land de In Athene. De „Leeuwerik" legde hetzelfde traject af. 14 Dec. Rome 23.37 Brussel 8.54 Madrid 13.67 Bern 32.38 Weenen 18.82 NEW-YORK, 14 Dec. 13 Dec. 14 Dec. 13 Dec. 23.37 Oslo 24.871/2 24.85 8.53% A'dam 67.62 67.64 13.67 Londen 4.94s/t 4.94% 32.38 Parijs 6.591,4 6.59% 18.80 Berlijn 40.16 40.16 NEW-YORK, 14 Dec. 14 Dec. 13 Dec. 14 Dec. 13 Dec. Suiker Dec. 1.90 191 Jan. 1.74-75 1 75 Mrt. 1.79 1.81 Mei 1.83-84 1.85-86 Rubber Standaard Dec. 12.83 Juli 12.93 Mrt. 13.09 Mei 13.28 Katoen Loco 12.8O Juli 1.86-87 1.88-89 Sept. 190 1.92 Dec. 1.93-94 1.95-96 CtCuba 3.08% 3.08% 12.83 12 90 13 06 13 26 Juli 13 48 Sept. 13.70 Oct. 13.80 Dec. Jan Febr Mrt. April 12-59 Tarwe 12.53-54 12.54 12 57 12.60-62 Mei Juni Juli Aug. 12.54-55 Sept 12.53 Oct. 12.75 12 52-54 12.45 12 49 12.57-58 12.57 12.56 12.52 12.48 1245 13.40 13 64 13.74 12.51-54 12 51 12 51 12.43 12.35 1227 Roode Winter loco 110% 110 Harde Winter loco 118 117% Tin Loco 50.95 50.85 Jan. 50.95 50.85 Koffie (Rio) (Santos) Dec. 6.97 6.95 Dec. 10.52 10.53 Mrt 7.18 7.16 Mrt. 10 40 10.38-39 Mei 7.31 7.29 Mel 10.40 10.38-39 Juli 7.42 7.40 Juli 1040 10 39 Sept. 7.52 7.50 Sept 10.40 10.40 CHICAGO, 14 Dec 14 Dec. 13 Dec. 14 Dec. 13 Dec Tarwe Dec. 101-01% IOOV4 Dec. 1017/8-02 101-100% Mei 95%-7/g 946/8-% Juli Mei Juli Mais Dec. Mei Juli 92% 89% 86% Reuze] Loco 11.321/s Dee 1130 11.32% 11.75 11.90 Jan. Mei Juli 91% 88% 85% 11.40 11.35 11.40 11.77% 11.971/2 Haver 57% 53% 49% Rogge Dec. 806/s Mei 78% Juli 771/s 55% 53 78% 77% 763/t, Duluth Lijnzaad Dec. Mei 1.891/2 1.87 1.89 1.863/4 14 Dec. 13 Dec. Tarwe Dec. 783/4 WINNIPEG, 14 Dec. 14 Dec. 13 Dec. Gerst Mei Juli 833/4 84% Rogge Dec 59i/o Mei 63% Juli 64% Haver Dec. 423/j, Mrt. 45 Juli 451/8 78% 83% 841/g 587/8 623/i 63% 417/s 44% 441/3 Deo. 551/s Mei 577/g Juli 58% Lijnzaad Dec. 1.40 Mei 1.443/i Juli 537/g 566/8 567/8 1.433/4 graannoteering LIVERPOOL, 14 Dec. Taïwe. Maart 5.1, Mei 5.3 Ya, Juli 5.4 ALKMAAR, 14 Dec. Graan. Aangevoerd totaal 758 hectoliter, als: 58 tarwevoer 4.504.75, 18J gerst 5.50—5.90, id. ehev. 6.00—6.25, 195 haver 6.70 7 25, 131 paarcleboonen 6.10, bruine idem 11.25 12.50, citroen idem 13—14, duiven idem 8.50 9 00, witte idem 1420, 43 karwijzaad 19—20. tuinboonen 8.00. 147 erwten groene kl. 9.40—9.90, idem groenne gr. 1316, idem grauwe 1727, ld. vale 15.5017.50 per 100 K.G. Handel goed. DEN BOSCH, 14 Dec. Boter. Aanvoer: 17.900 kg. Hoogste prijs: 1 1.58 per K.G.; laagste prijs f 1.48 per K.G.; middelprijs f 1.55 per K.G. HOOFDDORP, 13 Dec. Granen en zaden. Rogg' 7.307.60, cn. gerst 5.506.00, wintergerst 5.25 5.75, haver 6.256.75, duiveboonen 88.30. paardeboonen 66.50, bruine boonen 11.5012.20» machine-schoon af boerderij, groene erwten 9— 9.85, vale erwten 1415, gele mosterd 1819. ka nariezaad 0.507.50, karwijzaad 1819, blauw - maanzaad 1516 per 100 K.G. LEEUWARDEN, 14 Dec. Granen. Gerst winter puike 5.806; idem zomer mindere 5.605.90- Haver witte puike 6.256.60; Erwten groene schok kers 812.30; Groene keine kook 910.30. Buiten'. Granen. Gele Laplatamals disp. 113 boordvrij Leeuwarden; idem idem 106 fordv. R'dam; Laplata gerst disp. 130 brdv. Leeuw.; idem idem 123 brdv. R'dam; N.-Amerik. lijnkoeken disp. 14.50 brdv. Leeuw.; idem idem 7.brdv. R'dam; idem idem merk S.K. disp. 7.10 brdv. R'dam. LEIDEN, 14 Dec. Vee. Runderen 741, kalveren 210, schapen 672. 15 Stieren 75225, 3040. han del stug; 131 kalf- en melkkoeien 85210, han del stug; 378 varekoeien 60125, matig; 217 vette ossen en koeien 100—240, 35—60. matig; 73 grstf- kaheren 3050, 22 vette kalveren 3585, 4670, 115 nuchtere kalveren 49, zeer vlug; 150 vette schapen 1117, 272 weide schapen 811, 25" vette lammeren 1014, flauw; 340 mestvarkena 10—25, 431 biggen 5—8>/2, zeer matig. Kaas. Ie soort Goudsche 2021. Idem 2e soort 1819, aantal partijen 45. Ie soort Leidsche 21 22, idem 2e soort 1820, aantal partijen 20- Handel kalm. binnenlandsche havens ÏJMUIDEN. Aangekomen 14 Dec.: Pluto (Fin- sche). s„ Londen; Gonzenhelm, s„ W.-Afrik» laatst Londen; Chevychase, s„ Newcastle. Vertrokken 14 Dec.: Roelfina II, m.s., Ipswich. Colombia, s., W.-Indië; Brunla, s„ Oslo; Olse, m.s-. Parijs; Poseidon, s„ Middl. Zee via Rotterdam; Achilles, s„ Middl. Zee; Queenworth, s„ Sun derland. AMSTERDAM. Aangekomen 14 Dec.: Pluto (En- eelsche). Londen, bunkeren, J. P. Coenhaven. Ned. Steenk Handel Mij.; Gonzenheim, W.-Afrika laatst Londen, stukgoed, Javakade. Wambersie Zn.. Chevychase, Newcastle, steenkolen. J. P. Coen haven. Ned. Steenk. Handel Mij. ROTT. LLOYD BLITAR. thuisreis, pass. 14 Dec. FlnisteTrc. MODJOKERTO, uitreis, 14 Dec. te Marseille. KERTOSONO, 14 Dec. van R'dam te Macassar JAVA-NEW-YORK LIJN KOTA RADJA, 14 Dec. van Batavia te Soera* baja. MIJ. NEDERLAND TABIAN, thuisreis, 14 Dec. van Genua. HALCYON LIJN STAD ZAANDAM. R'dam naar Cicita Vecchl»» pass. 14 Dec. Gibraltar. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-O. AZIE LIJN ARENDSKERK, uitreis. 13 Dec. van Manilla. KON. NED. STOOMB MIJ. BERENICE, 14 Dec. van Aalborg naar Amst. GANYMEDES, 13 Dec. van Cephalonia naar Caatcolo. STELLA. 14 Dec. van Izmir naar Kiuluk. ACHILLES. 14 Dec. van Amst. n. Middl. Zee. POSEIDON. 14 Dec. van Amst. via Rotterdam naar Middl. Zee. DIVERSE SCHEPEN AGATHA, 11 Dec. van Dalren naar Balik Pap- pan, Pladjoe. Mombassa en Durban. ALETTA, 11 Dec. van Miri naar Singapore. ANASTASIA, 11 Dec. van Singapore n. Soesoe- ANGELINA, 11 Dec. Van Pladjoe n. Singapore-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2