Minister Marchant verdedigt zijn beleid De brief van den dood Steun tuinders EEN KNAP BETOOG ZATERDAG 15 DECEMBER 1934 TWEEDE KAMER Automatisch heeft de concentratie haar weerslag op het bijzon der onderwijs De strijd tegen Spanje Groei van het bijzonder onderwijs Minister Marchant Het spellingsvraagstuk De S. D. A. P. verbolgen Bezoldiging dienstweigeraars De agenda VOOR INDISCHE WERK- LOOZEN CRISIS-UITVOERBUREAU Kaas voor werkloozen Een aanbod van de Zuivelcentrale Sïgarenindustrie Nog geen overeenstemming over de loonen MARINIERS VOOR HET SAARGEBIED Minister zal officieel afscheid nemen FABRIEK UITGEBRAND Machines en voorraad leder verloren Mooie gift Ned. Bioscoopbond geeft 10.000 voor de werkloozen Nieuwe schoenfabriek te Bunschoten Met behulp van den Rijksdienst Zuiderzeesteunwet Twee stoomturbunes Bestemd voor Nederland OBLIGATIE-DIEFSTAL IN INDIË Staf-employé in hechtenis Crisisbeschikking 1934-XX (Fruit en W armoezerij gewassen Crisisbotermerk UIT DE STAATSCOURANT DETECTIEVE-ROMAN VAN A. FIELDING DEN HAAG, 14 December 1934 MINISTER MARCHANT heeft zich by het antwoord over zijn Onderwijsbeleid opnieuw een, zij het ietwat wonderlijk, dan toch zeer bekwaam debater en een first-class jurist getoond. De wijze, waarop hij uitvoerig in ging op de critiek, welke geoefend was op zijn diverse redevoeringen buiten de Kamer de staatsrechtelijke Schönheitsfehler, welke Jhr. de Geer zoo dwars zaten en op zijn vermogen van zich aan te passen aan het milieu, waarin hij vertoeft ook dit was een grief van den leider der Chris- telyk-Historische fractie moet meester lijk genoemd worden. Niet, omdat het nu en dan weer zoo uiterst vermakelijk van woordkeuze en mimiek was, verdient dit deel van zijn betoog dien lof, maar omdat er ook inderdaad een inhoud in stak, welke getuigd van een zeer algemeene kennis. Speciaal wat hij aanvoerde ter rechtvaardiging van wat hij dezen zomer bij de opening van de Egmondsche tentoonstelling gezegd heeft, Was zoo deugdelijk van argumentatie, dat met name de anti-papisten Lingbeek en Kersten de constructie van hun Nederlandsche Protestant- sche natie geducht hoorden kraken. De tachtig jarige oorlog, aldus de Minister, was geen ge loofsstrijd op de eerste plaats. Het was een on afhankelijkheidsstrijd itegen Spanje, waaraan de katholieken evenzeer hebben meegedaan. En zijn critiek op de verwoesting van de abdij van Egmond had dan ook slechts „den heer Sonoy" alleen gegolden, omdat deze in uitdrukkelijken strijd met een verbod van Willem den Zwijger, zich vergrepen had aan dit Benedictijnsch milieu, dat nooit iets anders gedaan had dan zich wijden aan beschaving en naastenliefde en dat geheel buiten den strijd stond, die op dat oogenblik woedde. Daar kwam dan boven dien nog bij, dat Sonoy geen Nederlander, maar geboortig uit Kleef, en dat de monniken, wier stichting hij plunderde en brandschatte, uit Italië afkomstig waren. Op knappe wijze ook heeft de Minister de tijd ontbreekt ons, om op détails in te gaan zich verdedigd tegen het verwijt, als zou hij met willekeur allerlei arbitraire beslissingen nemen. Zijn circulaires bedoelen alleen alge meene richtlijnen te geven, om te voorkomen, dat door allerlei mazen van de wet wordt heengeglipt. Wat de concentratie bij het openbaar onder wijs betreft, heeft de bewindsman opmerkingen gemaakt, welke van belang zijn. Dat er dien tengevolge van de 22000 kinderen, wier open bare school werd opgeheven, 3000 naar het bij zonder onderwijs zijn overgegaan, die klacht noemde hij overdreven, omdat onder die 3000 er 1500 waren, die bij het bijzonder onderwijs waren beland eenvoudig, omdat hun school in een bijzondere was omgezet. Dat is al jaren lang de oorzaak van den groei van het bijzon der onderwijs ten koste van het openbare. Weet gij wel, zoo vroeg de Minister den sociaal-democraat K. Ter Laan, dat te Amster dam per leerkracht bij het openbaar onderwijs 38.3 en bü het bijzonder 29.96 kinderen geteld Worden, te Den Haag respectievelijk 31.46 en 29.88, te Haarlem 45.40 en 28.11, te Rotterdam 34.55 en 28.76 en te Utrecht 36.56 en 31.42? En vergeet gij niet, dat de concentratie bij het openbaar onderwijs ook automatisch haar Weerslag heeft op het bijzonder, omdat dit laat ste zijn boventallige onderwijzers ziet verloren gaan, waar die bij het openbaar onderwijs ge schrapt worden? Aan het slot zijner zeer uitvoerige rede stippelde Minister Marchant nog even aan, dat wellicht in het grootc bezuinigings- ontwerp, dat de regeering voorbereidt, eenige wettelijke grondslagen kannen worden ge geven voor de noodzakelijke concentratie bij het bijzonder onderwijs. Uit zijn repliek echter kregen wij den indruk, dat dit meer een dreigement was om het bijzonder on derwijs tot de uiterste mate van medewer king te prikkelen. Betreffende het spellingvraagstuk heeft de Minister geen nieuwe klanken doen hooren Hij acht zich nu eenmaal den overwinnaar in deze zaak en stelt zich op het standpunt, dat als zijn spelling geen ingang vindt, er geen andere keus is dan tusschen den chaos en de Vries en te Winkel, en dat de strenge handhaving van deze laatste spelling een onmogelijkheid is, omdat zij zou ingaan tegen de meening der deskun digen. De Christelijk-Historische afgevaardigde TILANUS heeft intusschen den Minister reeds verzekerd, dat hij niet de illusie moet hebben dat de strijd uit is. Van de afgevaardigden, die dezen middag nog het woord gevoerd hebben, moeten wij noemen den vrijzinnig-democraat KETELAAR, die vooral critiek oefende op den Onderwijs raad, waar het ontwerp-Grondslagenwet niet minder dan acht maanden is opgehouden het rapport was juist vandaag binnen gekomen, zei Minister Marchant den anti-revoutionnair Prof. VISSCHER, die zich wel heel erg in algemeenheden verloor, toen hij voor een algeheele reorganisatie pleitte, waardoor aan cle „intellectualistische hyper trophic" en de duurte van het onderwijs een einde zou worden gemaakt, en de Katholieke philoloog Dr. MOLLER, die weder een zóó boeiend en sprankelend betoog ten faveure van de vereenvoudigde spelling leverde, dat opnieuw velen in de Kamer den lust voelden opkomen, om hem te veroorloven, de perken van de spreektijdrantsoeneering te buiten te De Katholieke afge vaardigde vroeg den Mi nister, of hij de spelling- Marchant ook in de Re- geeringsstukken wil in voeren, indien de Ne derlandsche pers wilde toezeggen, ook harerzijds de nieuwe schrijfwijze te aanvaarden. Ten aanzien van dit aatste is dr. Moller naar onze mee ning te optimistisch. In zijn repliek heeft dr. Moller op dezelfde voortreffelijke wijze zijn parate kennis der his torie in het vuur gebracht tegen de anti-pa pisten LINGBEEK en KERSTEN, die in twee de instantie nog gepoogd hebben 's ministers betoog over den aard van den strijd tegen Spanje te ontzenuwen en het godsdienstig ka rakter van dezen strijd voor hun propaganda te redden. De Katholieke afgevaardigde toonde met klem van argumenten aan, dat Willem van Oranje de eenheid der Nederlanden en de vrij heid van godsdienst voorstond, dat de oorlog geheel tegen zijn gevoelens in pas later tot een godsdienststrijd ontaard is en dat trouwens tij dens den oorlog tegen Spanje slechts 4 pCt. van het Nederlandsche volk niet tot den Ka tholieken godsdienst behoorde. De anti-papis ten hebben dus wel een heel slechten middag beleefd. Zooals we gisteren reeds telefonisch meldden zijn bij het begin der vergadering de beide mo- ties-Kupers verworpen. Naast de roode fracties stelde zich alleen de Christen-democraat van Houten, zijn Katho lieke confrater mr. Arts, was weder eens ab sent, gelijk hij zich ok des nachts niet de moeite gegeven had, om althans 's Ministers antwoord aan te hooren. De S D. A. P. heeft daarop met haar meer radicale geestverwanten, met den heer van Houten en met het duo Kersten-van Dis tegen de begrooting van sociale zaken ge stemd. De laatste twee afgevaardigden grond den natuurlijk hun tegenstemmen op hun prin- cipieelen afkeer van de sociale verzekering. De S. D. A. P. daarentegen, verbolgen, omdat de werkloozen niet krijgen kunnen, wat zij hun gaarne had toegedacht, wenschte blijkbaar den Minister nu ook niet te gunnen, wat hij voor hen bestemmen wil. De steunverleening zal dus dit jaar geschie den uit gelden, welke de sociaal-democraten den bewindsman hebben willen onthouden. Er is bij het begin der vergadering ook nog een typisch debatje geweest over een supple- toire begrooting van defensie, waarbij Minister Deckers o.a. een verhooging vroeg van den post voor dienstweigeraars. Oud-minister VAN DIJK, die indertijd de Dienstweigeringswet in het Staatsblad bracht, zijn fractiegenoot DUYMAER VAN TWIST, de Christelijk-Historische afgevaardigde TI LANUS en de Katholieke afgevaardigde SCHAEPMAN achtten allen de vergoedingen, welke gegeven worden aan dienstweigeraars, die tot anderen staatsdienst worden verplicht, te hoog. 60 en 65 per maand vond men een dus danige vergoeding, dat zulk een dienstweigeraar bevoorrecht wordt boven werkloozen, arbeiders met lage loonen en andere vaderlanders met een minimum bestaan. En men vreesde dan ook, dat de toeneming van het aantal dienstwei geraars wordt veroorzaakt door de omstandig heid, dat de gegeven vergoeding hun positie nog niet zoo onaantrekkelijk maakt. Dit zou natuurlijk geheel in strijd zijn met de wet, welke met gewetensbezwaren wilde rekening houden, maar toch tegen misbruik een rem in hield, doordat de dienstweigeraar gedurende langeren tijd anderen dienst zou moeten ver richten. Minister DECKERS zegt toe, deze aangele genheid eens te zullen bekijken, al acht hij die noodzakelijke rem in tal van gevallen nog wel degelijk aanwezig. Een candidaat in de medi cijnen, die hulpbesteller van de posterijen wordt, of een candidaat-ingenieur, die slooten graven moet in dienst van het Staatsboschbeheer, heb ben toch, zoo zeide hij, nog wel een en ander voor hun beginsel over. De Tweede Kamer heeft besloten, de verga deringen van Dinsdag en Donderdag de volgen de week des avonds acht uur voort te zetten. De Voorzitter heeft zich voorbehouden om, indien de stand der werkzaamheden daartoe aanleiding geeft, de volgende week voor te stel len, ook op Woensdag de vergadering des avonds voort te zetten. Besloten is voorts, de behandeling van de Onderwijsbegrooting voor 1935 a.s. Dinsdagavond en zoo noodig ook in de volgende avondverga dering voort te zetten. Mede is besloten, hoofdstuk VII B der Rijks- begrooting voor 1935 (dep. van Financien) aan de agenda der openbare vergadering toe te voegen, dus na het wetsontwerp tot wijziging der wet houdende tydehjke voorziening tot ver sterking der middelen tot dekking' der uitgaven des Rijks. A.s. Woensdag komen bij den aanvang der vergadering eenige kleinere wetsontwerpen aan de orde. BATAVIA, 14 Dec. (Aneta). De Gouverneur- Generaal schonk een Kerstgift van 2000 aan het Centraal Werkloozencomité. Men bericht ons, dat met ingang van heden 15 December, het Crisis-Uitvoerbureau een aan vang met zijn werkzaamheden zal maken. De regelingen van den uitvoer van verschil lende producten, welke tot nu toe door het Crisis- In- en Uitvoerbureau werden geadmini streerd, zullen met ingang van heden door het Crisis Uitvoer-Bureau worden behandeld. Met ingang van heden zal het Crisis- In- en Uitvoerbureau heeten: Crisis-Invoerbureau. Belanghebbenden dienen zich dus voor zaken, bovenbedoelde regelingen van den uitvoer be treffende, te wenden tot het Crisis Uitvoer Bu reau, Mauritskade 55, 's Gravenhage, telefoon 115970. OP DE STERRENWACHT. „De arme, oude kerel! Nog nachtwerk verrichten op zijn leeftijd!. (Passing Show. Londen) De Crisis-Zuivelcentrale heeft den gemeente besturen medegedeeld, dat zij de beschikking heeft over een groote partij oude kaas in ver schillende soorten van prima hoedanigheid, welke gezien de binnenlandsche behoefte, be zwaarlijk op de gewone wijze via den handel in het verkeer kan worden gebracht. Derhalve is besloten, deze partij buiten de markt te hou den en die te bestemmen voor de uitdeeling aan werkloozen, wanneer daartoe althans de mede werking van de gemeentebesturen zou kunnen worden verkregen. De kaas zal voetstoots worden afgeleverd in papier verpakt, in stukken van 1 K.G. elk, zoo dat de uitdeeling ter plaatse op gemakkelijke wijze kan verloopen. De levering en verzending geschiedt franco, mits de gemeentebesturen een bedrag voldoen van 10 cent per K.G. Aan de gemeentebesturen wordt de beslissing overgelaten of de kaas al of niet kosteloos aan de werkloozen zal worden verstrekt. Geschiedt dit tegen betaling dan zal geen hooger bedrag dan de kostende prijs en dat is 10 cent per K.G., mogen worden gevorderd, eventueel verhoogd met de distributiekosten, waarvan geen hooger bedrag dan 2 cent per K.G. aan de afnemers in rekening mag worden gebracht. Aan de werkloozen wordt dus afge leverd tegen een prijs van ten hoogste 12 cent per K.G. De distributie zal mede met het oog op de controle, rechtstreeks vanwege de gemeentebe sturen dienen plaats te hebben, dus niet via wederverkoopers, teneinde den handel niet te benadeelen. De totale hoeveelheid kaas is ongeveer 200.000 K.G., zoodat voorbehoud is gemaakt, dat niet de geheele aangevraagde hoeveelheid kan wor den afgeleverd. Tenslotte wordt opgemerkt, dat snelle distri butie van deze in stukken verdeelde en dus grootendeels van de beschermende korst ont dane kaas gewenscht is. Zij kan niet lang in opslag blijven. Uiterlijk 20 Dec. a.s. moeten de gemeentebe sturen mededeelen, of zij voor de kaas in aan merking' wenschen te komen. De vertegenwoordigers der patroons- en ar beidersorganisaties in de sigarenindustrie heb ben Donderdagmiddag te Utrecht de door de patroonsorganisaties ingediende voorstellen tot loonsverlaging besproken. Deze voorstellen, die loopen van 10 tot 12 procent, werden door de hoofdbestuurders der werkliedenorganisaties eenparig en beslist af gewezen. Zij verzochten deze terug te trekken, omdat zij geen basis konden vormen voor be sprekingen. De afgevaardigden der patroonsvertegenwoor digers weigerden hieraan te voldoen, doch vroe gen hoe de arbeidersvertegenwoordigers dach ten over invoering van lager loon voor de 3 en 4 cents-sigaren en of zij bereid waren tot in voering daarvan mee te werken. In dat geval zou tegenover de andere loonsverlagingen een soepeler houding worden aangenomen. De hoofdbestuurders hielden voet bij stuk en eischten eerst terugtrekking van alle voorstel len. Hieraan werd echter niet voldaan. Men heeft nu afgesproken, dat elk in eigen college de zaak nader onder de oogen zou zien en dat Vrijdag 21 December a.s. opnieuw een conferentie zou volgen. De troep mariniers, bestemd voor het Saar- gebied is thans volledig te Rotterdam in de kazerne aanwezig. Men is thans druk bezig de manschappen voor den tocht uit te rusten, waarbij zij o. a. worden voorzien van gasmas kers. Ook krijgen de mriniers ransels, het geen voor hen iets nieuws is. 20 dezer zullen de kwartiermakers reeds vertrekken met den trein, waartoe o. a. behoo- ren keukenwagens, trucks, motoren met zij span en personenauto's. De troep zelf vertrekt, naar men weet, 22 dezer. De minister van defensie zal officieel afscheid vair de mariniers nemen. Het is mogelijk, dat ait in Den Haag zal geschieden of anders op Donderdagmiddag voor het vertrek te Rotter dam. Door onbekende oorzaak is te Alphen (N.-Br.) een fabriek in lederwaren geheel uitgebrand. Vrijdagmiddag even over één uur brak brand uit op den zolder van de leerfabriek van de firma Vaarten en Hendriks. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat in korten tijd het geheele complex in lichter laaie stond. De brandweer uit Tilburg, die ter assistentie was geroepen, liet de belendende perceelen ont ruimen en moest zich beperken tot het be schermen van de aangrenzende woonhuizen. Weldra was de geheele fabriek tot den grond toe afgebrand. Het nablusschingswerk ge schiedde door de Alphensche brandweer. De schade kon nog niet worden vastgesteld, doch zij zal niet gering zijn, daar een groote voorraad leder en vele machines in het gebouw aanwezig waren. Op het moment, dat de brand uitbrak, be vonden zich geen werklieden in de fabriek. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond heeft in zijn dezer dagen gehou den vergadering besloten namens het Neder landsche film- en bioscoopbedrijf een bedrag van 10.000 te schenken als ondersteuning van de, door de regeering, Bndemomen winterhulp aan de gezinnen der werkloozen. Onder groote belangstelling, niet het minst van de zijde van provinciale en gemeentelijke autoriteiten, heeft gistermidéfeg de Commissa ris der Koningin in de provincie Utrecht, Jhr. Mr. Dr. L. H. N. BOSCH RIDDER VAN RO SENTHAL het fabrieksgebouw van de N. V. IJsselmeer", Maatschappij voor de schoenin dustrie, te Bunschoten geopend. Dit is in deze gemeente de tweede fabriek, welke met haar steun en met dien van den Rijksdienst Zuiderzeesteunwet is gebouwd De burgemeester van Bunschoten, de heer JAC. DE VRIES Sr., bracht, na hartelijke woorden van welkom, dank voor de spontane hulp en medewerking aan alle zijden onder vonden. In het bijzonder aan den directeur van den Rijksdienst Zuiderzeesteunwet, Ir. HOU- BEN. Spr. wenschte Gods zegen op den arbeid in deze fabriek. Nadat de burgemeester mededeeling had ge daan, dat tot zijn grooten spijt verhinderd was aanwezig te zijn het lid der Tweede Kamer, de heer L. F. DUYMAER VAN TWIST, verleende hij het woord aan den Commissaris der Konin gin. Deze wees er op, dat thans een schuld gedelgd wordt, welke ontstaan was doordat deze bevol king buiten haar schuld een bron van inkom sten is ontnomen. Met waardeering gewaagde spr. van de totstandkoming van deze fabriek. Overtuigd van de moeilijkheden, welke veran dering van arbeid medebrengt, hoopte spr. dat de arbeiders, en onder hen vooral de jongeren, bezield zullen worden met een heiligen wil om dit nieuwe werk aan te vatten. Hierna voerden nog het woord namens den raad van bestuur en de directie der fabriek de heeren H. W. Th. HOORNEMAN en KLIJ- KAMP alsmede Ir. HOUBEN. Na afloop van het officieele gedeelte van de bijeenkomst werd de fabriek bezichtigd. De firma Escher Wyss te Ziirich, die tot nu toe meer dan 800 stoomtur- Dmus met een totaal vermogen van ongeveer 4.25 millioen P. K. heeft gele verd, heeft zich ondanks de crisis het vo rige jaar de belangrijke opdracht weten te verzekeren van twee 29.000/36.000 P.K. stoom turbines. Deze zijn voor een groote electrische cen trale in Nederland bestemd. Een dezer groote turbines is gemonteerd en wordt thans in de montagehal beproefd. De andere is voor montage gereed. Bij den bouw van deze stoomturbines zijn belangrijke op wetenschappelijke basis vastge stelde verbeteringen toegepast. De geheele leverantie heeft een totaal ge wicht van ongeveer 300.000 K.G., waarvan elke stoomturbine zelf ongeveer 100.000 K.G. De zwaarste stukken wegen ongeveer 30.000 K.G. Dank zij deze belangrijke opdracht was het mogelijk zeventig arbeiders ongeveer 300 dagen en 20 beambten 150 dagen werk te verschaffen. In de eigen gieterij werden alleen voor deze opdracht 152 ton ijzer gegoten. De hiervoor benoodigde hoogdrukgietvormen werden even eens in Zwitserland, bij de IJzer- en Staalfa brieken van het Georg Fischer te Schaffhau- sen vervaardigd. SOERABAJA, 14 Dec. (Aneta) De staf employé van de Ned.-Ind. Escompto Mij., die verdacht wordt de auctor intellectualis te zijn van den obligatie-diefstal, welke twee weken geleden werd ontdekt, is heden in preventieve hechtenis gesteld. Zijn naam wordt, in het belang van het onderzoek, nog verzwegen. De Minister van Economische Zaken heeft erkend als producenten van crisisproducten alle in Nederland gevestigde beoefenaars van den tuinbouw, voorzoover deze zijn aangesloten bij de Stichting Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale, die hun producten over de door de genoemde stichting erkende veilingen of vei linghouders hebben geveild. Aangewezen als Crisisorganisatie is de Stich ting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale gevestigd te 's Gravenhage. Uit het Landbouw-Crisisfonds zal aan produ centen van bovenbedoelde crisisproducten tot een bepaald bedrag van ten hoogste ƒ2.800.000 steun verleend worden overeenkomstig de be palingen van deze beschikking. Bepaald is, dat steun wordt verleend over de hoeveelheden van de hierna vermelde produc ten, welke in het achter elk product vermeld tijdvak door de kweekers van die producten zijn verkocht, tot de daarbij vermelde bedragen per eenheid: Bloemkool 18 Juni15 Juli ƒ0.35 100 st. Tomaten 2 Juli—15 Juli 3 100 K.G. Tomaten 16 Juli—30 Sept. ƒ1.50 100 K.G. Kaskomkommers 4 Juni17 Juni 1.50 100 st. Kaskomkommers 18 Juni2 Sept. 1 100 st. Platglaskomkommers 1 Januari—2 September 0.75 100 st. Spinazie 1 Januari—8 April 0.65 100 K.G. Spinazie 9 April—27 Mei ƒ0.50 100 K.G. Roodekool 19 Februari—1 April 0.15 100 K.G. Roodekool 2 April—17 Juni ƒ0.55 100 K.G. Roodekool 8 Juni26 Augustus 0.25 100 K.G. Witte kool 18 Juni—26 Aug. ƒ0.15 100 K.G. Gele kool 1 Januari18 Februari ƒ0.25 100 K.G. Vroege aardappelen 28 Mei10 Juni 0.55 100 K.G. Vroege aardappelen 11 Juni1 Juli 0.35 100 K.G. Spitskool 11 Juni30 September ƒ0.30 100 K.G. Bospeen 1 Januari—17 Juni ƒ0.50 100 K.G. Doperwten 1 Januari30 September 1.40 100 K.G. Peulen 1 Januari—30 Sept. ƒ1.15 100 K.G. Augurken A en B 1 Januari30 September 2 100 K.G. Augurken C en D 1 Januari30 September ƒ0.80 100 K.G. Prei 1 Januari3 Juni 0.50 100 K.G. Frambozen 1 Januari—30 September 1 100 K.G. Zwarte bessen 1 Januari—30 September ƒ1 100 K.G. Kruisbessen 1 Januari1 Juli 1 100 K.G. Druiven (stook) 13 Augustus30 September 2.50 100 K.G. Druiven (koud) 27 Augustus—30 September ƒ2.50 100 K.G. De Crisis Zuivel Centrale maakt bekend, dat voor de week van 1622 December de prijs van het Crisisbotermerk en van de vervoervergun- ning van buitenlandsche boter is vastgesteld op ƒ0.95. Met I Januari op verzoek eervol ontslagen F. H. J. C. M. van Meerwijk als secretaris Armenraad te 's-Hertogenbosch. Met I Januari op verzoek eervol ontslagen als burgemeester van Beesel W. H. A. Meuter. Toegekend zilveren eeremedaille Oranje- Nassauorde aan K. A. van Vals, eerste klerk bij de lichtbedrijven en waterleiding Deventer. Met 115 December benoemd legerpredikant m vasten dienst ds. B. Ramaker, predikant Ge reformeerde Kerk Koog-Zaandijk met eervol ontslag uit functie reserveveldprediker voor tijd van oorlog bij het leger te velde. Bij beschikking van den Minister van De fensie zijn de volgende plaatsingen gelast: met 17 December 1934: de officier van administra tie der 2e klasse K. J. Vigeleyn Nikijuluw bij het Vliegkamp „De Kooü"; met 19 December 1934: de officier van ad ministratie der le klasse F. H. Kuhn, a. b. H. M.'s Wachtschip te Willemsoord. met 22 December 1934: de luitenant ter zee 3e klasse C. E. baron van Asbeck, aan boord van H. M.'s Z 6; met 2 Januari 1935: de officier van administra tie der le klasse A. A. Lagaay, belast met de betrekking van Intendant der Zeemacht te Willemsoord; de luitenant ter zee der 3e klasse A. E. J. Modderman a. b. H. M. Hertog Hendrik; met 14 Jan. 1935: de officier van administra tie der 2e klasse W. H. Vermeer bij de Marine kazerne te Willemsoord. Benoemd tot rechter-pl.verv. in de arr.-recht- bank te Utrecht, prof. mr. W. P. J. Pompe, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Benoemd tot conservator bij de microbiologie aan de Technische Hoogeschool te Delft, dr. ir. T. IJ. Kingma Boltjer. De ontvanger der dir. bel., mr. L. G. Becker, is met intrekking van zijn verplaatsing naar Hulst, verplaatst van het kantoor Gennep naar het kantoor Zaltbommel. De heer A. Sasso Chumaceiro is erkend en toegelaten als consul van Costa Rica te Wil lemstad voor de stad. Aan D. J. de Vries, te 's Gravenhage, chef van de afdeellng Buitenlandsche Zaken van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Ne derland en Koloniën N.V. is verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van Rid der 2e klasse in de Orde van Wasa, hem door Z. M. den Koning van Zweden verleend. Dr. MOLLER 35 „Zou hij bang zijn, dat hem of zijn dochter iets overkomt?" opperde O'Connor. „Dat geloof ik niet. Hij heeft nooit een stok bij zich en in het heele huis is geen vuurwapen te vinden. Hij neemt geen voorzorgsmaatrege len. Maar hij heeft sinds een week ongeveer twee Italiaansche nieuwsbladen gekocht, het eerste, geloof ik, zoowat ten tijde van den moord." „Het zou me niets verwonderen of hij is bij t geval betrokken," zei O'Connor, „hij1 met di Monti en mrs. Lane. Natuurlijk weten we, dat di Monti den slag toebracht, maar wie was daarbij tegenwoordig?" „Het gekke van t geval is," antwoordde Poin ter, terwijl hij opstond, om naar een Chineesche puzzle te kijken, die boven den schoorsteen hing, „dat ik een onverklaarbaar gevoel heb met betrekking tot mrs. Lane, niet in verband met di Monti of den kolonel, maar met Thornton. Ik zou er niet graag met een ander over spreken. Jij maakt echter een uitzondering." „Hoe dat zoo?" „Ja het is moeilijk uit te leggen. Thornton js nooit natuurlijk, als mrs. Lane ter sprake komt: of bij is onverschillig', óf hij brengt het gesprek op een ander onderwerp óf ik kan het niet onder woorden brengen. Hij neemt zoo'n eigen aardige houding aan. Van het eerste oogenblik af voelde ik heel sterk, dat ze invloed op hem moest hebben, dat ze hem op een zeer bijzondere manier trof en boeide." „Denk je, dat er een liefdesgeschiedenis tus schen die twee bestaat?" „Maar waarom dan niet in het openbaar? Onze nasporingen hebben aan het licht ge bracht, dat hij heel zelden het woord tot haar richtte. Ook zij sprak weinig tegen hem. Toch vestigde hij zijn oogen op mrs. Lane en op haar alleen, toen, by het onderzoek, de dokter met zijn relaas begon. En, by het heengaan keek zij hem aan op zoo'n vreemde manier; ik zou niet kunnen zeggen hoe." „Veronderstelde je niet, dat zy en di Monti samen „We zullen, zien, wat er aan het licht gebracht wordt," viel Pointer zyn vriend in de rede. „En," begon de Ier weer, „hoe gaat het met dat potlood?' „Dat geval staat nog op zichzelf. Ik heb het tot nu toe niet in een duideiyk verband kunnen brengen met de andere dingen. Maar, dat zal welkom komen. Het heeft ons steeds op een dood spoor gebracht, doch ik verwacht er in de toe komst nog veel van," antwoorde Pointer. Hier viel een lange stilte in, terwijl de twee vrienden rustig hun pyp rookten. „Maar zou die formule niet van meer waarde kunnen zyn, dan je vermoedt?" „Onze specialist op het gebied van geheim schrift is er absoluut zeker van. Vergissingen zyn hierbij uitgesloten." „Zoo! Men hoort ook noodt, dat een politieman zich vergist," spotte O'Connor. „Als ik den eigenaar van dit ootlood niet kan opsporen, ben ik van plan om overmorgen naar Italië te gaan, ten einde te trachten professor Charteris te vinden," mencte Pointer op, den spot van zijn vriend onbeantwoord latend. „Ben je dat werkelijk van plan?" zei O'Connor verbaasd, terwyi hü Pointer .rnstig aankeek. En," vervolgde deze, zijn blik afwendend, „ik ben er, evenmin als jij, zeker van, dat ik hem vinden zal." „Het is een vreemd geval. Je zoudt haast wil len beweren, dat zijn dochter vennoord werd voor iets, dat in verband stond, met wat hij ge schreven of opgezonden had. En wat doet de schilder onder al deze bedrijven?" „BeUairs? Hy komt hedenavond van Windsor Castle terug. Doch ik laat hem voor het oogen blik met rust. HÜ wordt natuurlijk goed be waakt, maar mijn plan was eigeniyk om de zaak van het andere eind aan te pakken." „Hoe gaat het met het hoofd van de politie, daarginds?" vroeg O'Conner weer, die biykbaar van alle bijzonderheden op de hoogtte wou we zen. Pointer lachtte harteiyk en antwoordde: „Mogeiyk doe ik een zeer yverig politieman groot om-echt, maar ik geloof, dat de goede man aolbiy is, dat hy met het heele geval niets te maken heeft. De kolonel en zijn vrienden zyn allen goede kennissen van majoor Vaughan, weet je. Ik vermoed, dat we daarvan wel een duideiyk bewijs zullen krijgen, als deze zaak op de een of andere manier opgehelderd wordt. Maar die opheldering vereischt hard werken en veel routine, dat wil ik je wel zeggen. Om meer dan een reden is het een buitengewone zaak. Van een bende apachen kun je begrypen, dat ze by elkaar klitten en de misdaden samen ten uit voer brengen. Doch van de Stillwatergroep is ieder lid beschaafd en van goede geboorte of be kleedt een goede positie. Men kan hen niet op dezelfde manier beoordeelen als de arme drom mels, die in de huurkazernes van „East-End" by elkaar hokken." „Daar myn edele vader hof-kamerheer ge weest is en ik spreek tot den geridderden zoon van een hertog," begon O'Connor met geaffec teerde stem te spotten, „is het heel begrypehjk, dat wü met de grootste minachting op de be woners van huurkazernes neerzien." Pointer ging niet op zijn spot in. „Je weet, wat ik bedoel", zei hy, onverstoorbaar. „Van allen, die tot den Stillwater-kring behooren, is er niet een, niet één, versta je, van wien ik met volkomen zekerheid kan zeggen: Wie ook bij 't geval betrokken is, hy is het niet." „Je wilt zeggen: Hy is het niet, onder alle 1 omstandigheden," verbeterde O'Connor. „De een heeft onder deze omstandigheden meegeholpen en een ander weer onder andere." Nu had Pointer zich, als zoon van een kust wachter, door zelfstudie moeten ontwikkelen, Hy ging dan ook niet op de spitsvondigheden van zijn vriend in en herhaalde doodkalm: „Hy is het niet. Toch zou ieder van hen, ge zien zyn positie, boven alle verdenking verheven moeten zijn. In plaats daarvan zyn ze allen op de een of andere manier by de zaak betrokken. Daar heb je vooreerst de kolonel afgezien van alles, waarom heeft hy dien Vrijdagmorgen, voordat iemand op was dien Meidoom laten om kappen? Maar zyn antecedenten zyn in orde, behoorde eertüds tot de 10th Hussars; geen dub belzinnige relaties; zyn eenige zoon is gevol machtigde in Uganda. De laatste Tanganjika Ti mes is vol over een ontdekkingsreis van hem in de binnenlanden. Dan is daar mr. Thornton „De man, die je opbelde, is 't niet? Ondank bare politieman!" plaagde O'Connor. „Ik ben hem veel verschuldigd, dat is waar moest Pointer toegeven. „Zonder zyn opbellen, zou ik de zaak onmogeiyk hebben kunnen aan vatten tenminste, van dit eind. Er zijn altyd twee wegen om een einddoel te bereiken. Maar, hp is een rare kerel. Hy gaat niet rechtuit te gen my. Ik geloof ook, weet je, dat hy tot het opbellen eigeniyk genoodzaakt werd door die twee jongelui van het Foreign Office." „Wat doet hij?" „Hy behaalde den hoogsten graad op het New College, is lid van de balie, was voor eenige ja ren raadsman van verscheidene ambassades en moet ook in Perzië gewerkt hebben. Hy kent iedereen, doch heeft geen enkelen intiemen vriend, behalve den professor. Neem vervolgens mr. Cockbum en mr. Bond. Over hen weten we ook alles. Beiden hebben een smetteloos verleden en een veelbelovende toe komst. Toch trof ik hen aan toen ze op Vrijdag avond bezig waren zich toegang te verschaffen tot de studeerkamer van den kolonel!" „Dat deden ze, om de zaak verder te helpen", viel O'Connor in. „Zoo zeggen ze tenminste 1 Verder de vrouwen. Mrs. Lane is tot hier toe natuuriyk het zwarte schaap. Er is een ding, dat, wat we ook mogen denken, met zekerheid tegen haar getuigt. Het reepje zyde, 't welk ik in Thornton's auto vond, is van haar zyden mantel afkomstig. Toen ze Vrijdag naar de stad ging, droeg ze denzelfden mantel, zonder zich om de kleine beschadiging te bekommeren. Doch by het thuiskomen ver telde zy de meid, dat ze bij 't instappen op haar mantel getrapt had en hem leelijk havende. Ik geloof echter, dat ze zelf de scheur grooter ge maakt heeft. Dan is er nog Lady Maxwell. Haar japon zat vol bloedvlekken en de kolonel schrok terug, toen hy haar met Slbella in gesprek vond, op den dag van de begrafenis. Ten slotte hebben we miss Scarlett zy is te zeer geschokt door den dood van haar nichtje. Ze ziet er uit als een geest." I „Je bent moeiiyk te voldoen, Alf." „Dat probeer ik tenminste." Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3