Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? j \Plaatsdan 'n„Omroeper" I voor 75.000gezinnen STADSNIEUWS Uit de wereld van de film Laatste Nieaws Kerstgave aan de werkloozen Wat de tonq streelt FUNKE'S ROGGEBROOD Vleeschhouwerij F. A. Piët ZAL 'T WEER SLAGEN? pniiiiniimiiiiiniiinnimiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiijË ZATERDAG 15 DECEMBER 1934 GELOOF EN WETENSCHAP Kinderen van ons volk" DE TENTOONSTELLING VAN KERSTKRIBBEN Iets heel bijzonders! HAARLEMSCHE HYPOTHEEK BANK Eervol ontslag aan den heer Craandijk GEMEENTEZAKEN NED. REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN Welgeslaagd St. Nicolaasfeest VOOR DEN POLITIERECHTER Mishandelingen Bonter geval Uitbreiding Precario-verorde- ning De straat openbare garage Kleingoed Personeele Belasting Ver- laging voor caf's Politieke rel BURGERLIJKE STAND INHALEN VERBODEN REMBRANDT-THEATER De zwarte walvisch Zondagmorgenvoorstelling LUXOR-THEATER Dood Water V ZONDER OOK UW BAKKER LEVERT HET LEVENSMIDDELENHUIS le KLASSE KLEVERPARKWEG 11 - HAARLEM - TELEFOON 10987 SPECIALE RECLAME! gedecoreerde bus prima CACAO a 50 cent, geheel gratis verstrekt een Vz pond Kerstkransjes. Wie proeftdie roemt Onze strategische positie Er is geen reden voor paniek stemming Massa's menschen, Massa's wenschen, "Wéér op Schiphol, Middernacht! 'Alle lichten Gretig tichten Op de Snip, Die rustig wacht. Allen vragen Zal 't weer slagen? Ook dit plan Der K. L. M.? Allen hopen: 't Zal wel loopen! Vol vertrouwen Is hun stem. Motors draaien, Hoeden zwaaien, In de cockpit Hondong lacht, Zóó nog staat ie, Plots'ling gaat-ie, Vliegt de Snip In donk'ren nacht.... De piloten, Doen tot 't uiterste Hun best. Brengen moedig En koelbloedig Neerlands Kerstgroet Naar de West. Lichten dooven Weggestoven Is de massa, Uit de pret! Trekken allen, Honderdtallen, Snip-verkouden Naar hun bed. H. K. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Wij gelooven wel. dat het meerendeel der leden van Geloof en Wetenschap gisteravond in den Stadsschouwburg bijeen, hooge ver wachtingen had van de opvoering van „Kin deren van ons volk". De boeken van Anton Coolen prijken in vele boekenkasten, genieten populariteit en zijn graag gelezen. Een tooneelstuk, gemaakt naar bekende boe ken heeft voor het publiek altijd een groote aantrekkelijkheid en het is dus des te meer te betreuren, dat de verwachtingen zoo dikwijls beschaamd worden. Geenszins is dit het geval met „Kinderen van ons volk", door Kees Spierings en Cor Hermus bewerkt. Men wil graag een avond vertoeven in de sfeer van het land, waar Coolen zoo heerlijk over kan schrij ven, men wil meer van het volk van de Peel weten, nu Coolen er naar heeft doen verlan gen, men wil de personen uit de boeken zien i' leven, ook al is het dan maar op het tooneel, zoo ver nog van de werkelijkheid. De stampvolle schouwburg heeft genoten van dit Brabantsche drama, heeft meegeleefd met die echt menschelijke gebeurtenis, den pastoor bewonderd door het spel van Ko van Dijk och, wij schreven er reeds over en nog eens en nog eensGeloof en Wetenschap heeft goed gedaan het „Nieuwe Schouwtooneel" met dit stuk voor de leden te laten optreden. Het is wel eens gebeurd, dat men minder voldaan naar huis toe ging, maar gisteravond was men unaniem vol lof en dankbaarheid. Zulke stukken, ze mogen sommigen niet ge heel en al voldoen, zijn uitermate geschikt voor G. en W.. dus wenschen we haar met de keuze geluk. Het ensemble-Nibbering zorgde verdien stelijk voor de muzikale illustratie. Heden wordt in het gebouw „St. Bavo", aan de Smedestraat, de tentoonstelling geopend van Kerstkribben. Voor het publiek zal zij van half vier tot vanavond tien uur geopend zijn en morgen van drie tot acht uur. Wij hebben er gisteravond reeds een kijkje mogen nemen. Wat een prachtig initiatief van onzen R. K. Vrouwenbond! Dat is wel de domineerende in druk, dien de bezoeker krijgt Hoe moet dat werk de echte Kerstmissfeer bevorderen! Aller eerst in de gezinnen en bij degenen, die met zooveel toewijding zoo succesvol hun verbeelding op de mooie, ontroerende Kerstgedachte con centreerden en niet minder op de bezoekers van de tentoonstelling,, die meteen al bij het binnentreden in Kerstmisstemming komen. Wat hier te zien is, mag huisvlijt, volkskunst in den besten zin van het woord genoemd worden. Bij de 44 inzendingen (een verdubbeling van het aantal, dat er verleden jaar was) is er niet één bij, die banaal is. Er zijn er, die op elkaar lij ken. maar tot in onderdeelen zijn zij bijna alle goed afgewerkt. Vandaag moet de jury haar bcoordeeling nog geven en daarom onthouden wü er ons liever van meer speciaal de aandacht op enkele inzendingen te vestigen, maar de be zoekers. die er, naar wij hopen, bij honderd tallen en, als 't kan, duizenden zullen komen, letten er eens op met welke primitieve middelen een prachtig geheel is verkregen. Hoe heerlijk wordt daar soms de Kerstgedachte aan armoede en opoffering gewekt. Hoe juichend van hemel- sche vreugde en pracht en glorie zijn andere, waar het goud en zilver niet gespaard is. Hoe gedurfd van opzet zijn weer andere. Hoe tee kent een kleinigheid soms, een trapje, een beetje comfort in de stal, de liefde van den maker voor het Kerstkindje. Als het kan. brengt dan vooral kinderen mede naar de tentoonstelling. Niet omdat de groote ren er niet kunnen genieten, maar omdat de veelvuldigheid, waarmede het Kerstverhaal hier wordt vertoond, zoo raak tot het kinderhart spreekt. Ook zij zullen er genieten. De kribbe, waaraan de jury den eersten prijs zal toekennen, wordt door het bestuur van den Vrouwenbond aangekocht om te worden verloot, maar als wü het wel hebben, zullen er ook tal van kribben zijn, die gekocht kunnen worden Een mooi middel om de Kerstdevotie te bevor deren. En wat zullen wij nog zeggen van de schit terende pakketten warme kleeren, vervaardigd door den St. Monica-naaikrans? Er is een res pectabele voorraad büeengebracht. Dat is toch Roomsch leven in een van zijn mooiste uitin gen! Natuurlijk hebben de dames van den Vrou wenbond er voor gezorgd, dat de bezoekers zich niet zullen vervelen en zoo is dan alles gereed en in het werk gesteld om de katholieke Haar lemmers te ontvangen. Verwacht mag worden, dat de belangstelling groot zal zün, wat tevens de beste en meest gewaardeerde hulde zal we zen, welke men het bestuur voor zijn emstig en prijzenswaardig streven kan brengen. bestuur geseind: „die is je man als moderator!" (applaus) De afd. Haarlem, die zeer bloeiend is en per centsgewijze de grootste afdeeling van ons land, zal ongetwüfeld met kapelaan Heyink een nog grooteren bloei tegemoet gaan, aldus spr. (appl.) Op even geestige wijze, als hij geïnstalleerd was, hield kapelaan Heyink een toespraak, waarin hij zeide dat hij dit raadsmanschap met beide handen had aangegrepen. De voorzitter, de heer Beyk, gaf hierna de gebruikelijke complimenten en wenschen ten beste en toen allen blij en in hun schik waren, gooide St. Nicolaas roet in het eten, door, na een op de installatie toepasselijke speech, het gulden boek van goed en kwaad open te klap pen. Het liep echter goed af. St. Nicolaas be hoefde slechts weinig keeren zijn ontevreden heid te uiten en kon zich dan aan prettiger werk geven: het uitdeelen van ridderorden aan het echtpaar Buys, dat het trouwst op de bij eenkomsten verscheen en van souvenirs aan den bondsmoderator, den nieuwen moderator en aan het hoofdbestuur. Toen werden de door de gasten medegebrachte geschenken onderling verloot, wat aanleiding gaf tot menig verrassingsgilletje en vroolijke lachbuien Hierna nam St. Nicolaas weer afscheid van de leden der Reisvereeniging om de verre reis naar Spanje met zijn trouwen knecht te aan vaarden, terwijl de leden nog in de beste stem ming achterbleven om, eerst onder de piano muziek van wijlen rieterman (den heer Wilden burg) en vervolgens onder de tonen van de band ,,The Musical Lunatics" tot laat in den avond bü elkaar te blijven. In de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Haarlemsche Hypotheek bank heeft de nieuwe president-commissaris, mr. J. Woltman, allereerst den overleden voorzitter, jhr. mr. D. E. van Lennep, herdacht. Na eenige toelichting werd het voorstel van commissarissen tot vaststelling der regelen voor de pensionneering der directie met algemeene stemmen goedgekeurd. Aan den heer Craandük werd daarna op zijn verzoek, met ingang van I Januari a.s., eervol ontslag verleend als directeur. De voorzitter sprak zpn groote waardeering uit voer den arbeid dooi den vertrekkenden directeur gedurende ruim 40 jaar bij de Bank verricht. Notaris Dolleman sloot zich daarbij aan, getuigend namens velen, die bij de instelling met den heer Craandijk zakelük contact hadden gehad. In de plaats van den heer Craandijk werd met ingang van 1 Januari as. tot directeur bènoemd de heer A. E. Thierry de Bye Dolleman, oud- directeur van de Rijnlandsche Hypotheekbank en sedert de fusie met de Haarlemsche Hypo theekbank als lid der directie (adjunct-direc teur) bü laatstgenoemde instelling werkzaam. De president-commissaris nam de gelegenheid te baat, om den aanwezigen aandeelhouders mede te deelen, dat, hoewel de jaarresultaten nog niet vast te stellen zijn, gezien de economi sche crisis, de resutaten bevredigend zün. Groo te verliezen zijn door de Bank niet geleden en de rente-achterstand is niet verontrustend. Het bedrijf wordt door hem gezond geacht, zoodat hü meent, dat men met vertrouwen verder kan gaan. Als een welkom St. Nicolaasgeschenk had dezer dagen de afd. Haarlem van de Ned. Reis vereeniging voor Katholieken een nieuwen gees telijken raadsman gekregen in den persoon van kapelaan Heyink. Geheel daaraan passend had dan ook de in stallatie van den nieuwen moderator plaats op 't St. Nicolaasfeest, dat gisterenavond in café restaurant „Dreefzicht" werd gehouden. Talrijke leden waren daartoe opgekomen en er heerschte al spoedig een zeer gezellige stemming. De voorzitter, de heer J. W. B. Beyk heette allen hartelijk welkom in het bijzonder den Bondsadviseur, kapelaan Lansbergen, den nieu wen geestelijken adviseur en het hoofdbestuur. Spr. sprak ten slotte zün vreugde er over uit, dat zoovele nieuwe leden aanwezig waren. St. Nicolaas, die „motorpech" had gehad', ar riveerde vervolgens, begeleid door een „eere escorte" en verwelkomd door het gezamenlijk zingen van het overbekende liedje van „Zie, de Siaan schijnt door de boomen".... Nadat de voorzitter St. Nicolaas had toege sproken, was het woord aan kapelaan Lans bergen, die zeide hetzelfde gevoel te hebben als op het oogenblik dat spr. voor het eerst voor zyn klasgenooten op het seminarie een preek moest houden. Spr. voelde zich thans als on der collega's nu hü kapelaan Heyink als gees telijk raadsman moest installeeren. Toen spr. 'in de krant las, dat kapelaan Heyink in Haar lem was geplaatst, had spr. aan het afdeelings- evenwel, dat zij met het oog op het daardoor te verwachten verlies in opbrengst der Perso- neele belasting ten bedrage van pl.m. 10.000, niet verder te mogen gaan dan de huurwaarde voor 2/3 te berekenen. Het was raak gisteren voor den politierechter! En dit zoowel wat de straffen als wat het aan tal mishandelingzaakjes betreft, terwijl ook de klappen, welke bij die mishandelingen waren gevallen, raak waren aangekomen! De officier van Justitie zat vol vaderlijken raad voor de delinquenten. Een 35-jarigen Vü*- huizenaar, die een ventje een schop had ge geven, omdat het zijn dochtertje achterna zat, welk dochtertje, blijkbaar om redenen aan het uiterlük ontleend, het ventje voor „dikke pap- flesch" had gescholden, gaf hij den raad voortaan geen kinderen te slaan en op zijn dochtertje te passen. Wij leven in een tüd van vrouwenemancipatie, aldus meende hij phllo- sophisch, en dan zijn ook zeer jeugdige vrou wen dikwüls mans genoeg om zich te later, gel den!.... Een Zaandamsche juffrouw, waarvan men haar mooie namen niet van het gezicht zou le zen, en die in een kleurrijk verhaal met han- d/inwringen, stemverheffingen en gilpartijen vertelde van de ruzie, welke zij met haar buur vrouw „om de kinderen" had gehad (welk ver haal op even kleurrijke wüze door de buur vrouw-getuige werd tegengesproken), werd aan geraden zich wat meer te beheerschen. Als men zoo fijn besnaard-is als u, zoo zeide de officier op kostelijk-ironische wijze, dan moet men wel eens iets over zijn kant laten gaan. En boven dien, al die ruzies geven toch niets! De bij de ruzie uit getuige's hoofd getrokken pluk haren, welke als „stuk van overtuiging" op de politierechters tafel gedeponeerd was, tril de even Een landbouwer uit Haarlemmerliede kreeg den raad niet direct van „dik hout zaagt men planken te geven" als brutale jongens over zijn erf loopen en hem bovendien nog uitschelden, zooals in het onderhavige geval gebeurd was. Een jongen slaan, ook al heeft zoo'n vlegel schuld, is nu eenmaal bij de wet verboden. In het bovenstaande hebben wij reeds eenige gangen, welke op het menu van den politie rechter prijkten, opgediend. Ze kosten bijna alle slechts 8 of 3 dagen hechtenis. Bonter hadden het twee 21-jarige los-werk- lieden te Hillegom in den nacht van 4 op 5 Oc tober gemaakt. Ze kwamen van de kermis te Lisse terug, waar de een nog al stevig gedron ken had, en stonden met de vrouw van een hunner te praten. Twee bloemistknechts pas seerden hen op de fiets en riepen hen toe, een beetje kalm te zün. Het eene woord haalde het andere uit en het resultaat was een formeele vechtparty, waaraan eerst de kom/st van een politie-agent een einde maakte. Bloedneuzen, tanden die in lippen gedrongen waren en an dere ijselijkheden waren het gevolg van de vechtpartij geweest. De beide los-werklieden stonden nu wegens mishandeling voor den politierechter terecht. De een kon al beweren, dat hij in de vechtpartij slechts tusschen beide was gekomen om de vechtenden te scheiden en de ander mocht dan al volhouden, dat hij niet getrapt had (alhoe wel hij zoo dronken was geweest, dat hü zich de vechtpartij nauwelijks meer herinneren kon!) de getuigenverklaringen van de bloemistknechts en van een groentenhandelaar en een drukker, die ter plaatse wonen en het gevecht van dichtbij hadden gadegeslagen, waren in hun nadeel en bovendien ook hun allesbehalve blanco strafregister. De officier was al weer op dreef en merkte sarcastisch op, dat de vecht partij in het geheel geen ,;droge klap" van een paar vrienden was geweest. Bij het toenemend gebruik van motorrijtuigen is in de praktijk gebleken, dat het tarief voor het bergen van die voertuigen op voor den openbaren dienst bestemden grond in meer dan een opzicht wüziging behoeft, schrijven B. en W. Volgens art. 2, letter A, der heffingsverorde ning Precariorechten is voor het plaatsen van voertuigen op de openbare straat een jaarlijksch recht verschuldigd van 10 per M2. In vele gevallen achten B. en W. dit recht te hoog. Er dient onderscheid te worden ge maakt tusschen een tijdelijk gebruik van de straat en het gebruik van den openbaren weg als „bergplaats" van voertuigen. B. en W. meenen dan ook in het tarief meer dere differentiatie te moeten brengen, waarbij „bergen", „plaatsen" en „parkeeren" van voer tuigen scherp van elkaar dienen te worden on derscheiden. Onder „bergen" van een voertuig op den openbaren weg is te verstaan het nederzetten op een bepaalde plaats met het doel het object aldaar te „bewaren", derhalve „op te bergen"; büv. het voortdurend nederzetten van een voertuig, zonder gebruik te maken van een ga rage of bergplaats. Hiervoor een recht te heffen van 24 tot 12 per jaar komt ons billijk voor. Het „plaatsen" van een voertuig op de straat is meer van tijdelüken aard en is veelal een voorloopig bergen op een min of meer wille keurige plaats, b.v. in de onmiddellijke nabij heid van winkels, magazünen, particuliere wo ningen enz. In dit geval zal dus een recht verschuldigd zün van slechts 6 tot 3. Het komt B. en W. gewenscht voor om het tarief, volgens hetwelk thans op de onder be waking gestelde parkeerplaatsen bewakingsloon wordt gevorderd, in de verordening vast te leggen. B. en W. stellen voor het perceel aan den Slaperdük no. 200 met ingang van 1 Januari 1935 in het gemeentelük woningbedrüf in te brengen tegen de geschatte waarde van 1500. Bij de wet van 28 Juli 1933 is op de Perso neele belasting 1896 een bepaling toegevoegd, volgens welke bü gemeenteverordening voor de toepassing dezer wet koffiehuizen, restaurants e. d. kunnen worden gelijkgesteld öf met win kels öf met gemeubeld verhuurde perceelen. In het 'eerste geval wordt de huurwaarde voor 1/3, in het tweede geval voor 2/3 berekend. Het tot B. en W. gericht verzoek van onderscheidene vereenigingen van houders van koffiehuizen, restaurants e. d. om van voormelde bevoegd heid gebruik te maken, achten B. en W„ gelet op de ongunstige positie, waarin het meerendeel dezer bedrüven als gevolg van de tüdsomstan digheden is komen te verkeeren, redelijk en voor inwilliging yatbaar, met dien verstande Integendeel! Verdachten zijn geen gemakke- lijke jongens en hij eischte dan ook tegen ieder 5 weken gevangenisstraf. De verdediger, Mr. De Jong, wees op de uit dagende houding, welke de „slachtoffers" had den aangenomen en merkte op, dat hij, die bü een vechtpartij het hardst slaat, meestal een bekeuring krijgt, ongeacht of hü schuld aan de vechtpartij heeft of niet. Ook vond spr. het niet juist, dat hier in het geheel niet gesproken was over de lang niet malsche klappen, die de ver dachten bij de twist hadden opgeloopen. De po litierechter kon blijkbaar wel met dit betoog meegaan en verminderde de straf tot resp. twee on een week. En toen draaide de film van mishandelings gevalletjes weer door in enkele vijf minuten durende rechtszaakjes en werd eerst een Ben- nebroeker tot 12 of 6 dagen veroordeeld, om dat hij zijn vroeger meisje, dat ruzie met hem gezocht had, een bloedneus had gestompt en daarna een 23-jarige Lissenaar, die een vriend had afgetuigd, tot het tenslotte de beurt was aan een Zaandüker communist, die terecht stond wegens beleediging en wederspannigheid. De beleediging bestond in net woord „Moor denaars" en meer zulk fraais, waarvoor hü een Zaandamschen politie-agent had uitgescholden bij een van de vele relletjes tusschen fascisten en communisten, welke in Zaandam gebruikelijk zün. De wederspannigheid had hij betoond toen hij wegens de beleediging gearresteerd werd. De politierechter was zoo optimistisch om aan den communist te vragen waarom zij altijd hun tegenstanders, de fascisten, achtervolgen en terroriseeren. Deze gelegenheid greep de com munist met beide handen aan om een politieke redevoering af te steken en hij weidde uit over de terreur in Duitschland enSpanje Met een „Laat dat maar" probeerde de politie rechter den woordenstroom te stuiten, doch deze was al te ver. Eerst probeerde verdachte het ten laste ge legde te ontkennen, doch later bekende hü de beleediging en wederspannigheid in een toestand van zenuwoverspanning te hebben gepleegd. De Officier van Justitie geloofde hiervan niet veel en zeide, dat de communisten altijd tegen de politie van leer trekken. „Dat is ook logisch," merkte verdachte op. „Dat is niet logisch," riposteerde de Officier kwaad. De rechter, die een nieuw politiek debat vreesde, veroordeelde toen gauw den verdachte conform den eisch tot 14 dagen gevangenisstraf. Geboren: 12 December, S. ToornendRam, z.; C. M. AdriaanseRoosendaal, z.: 13 Dec., A. P. v. NoortBarends, d.; H. E. v. d. Voort Breuker, d.; 14 Dec., T. v. d. Waterenv. Duijn, d.; 11 Dec., C. G. KruseKoppejan, d.: 13 Dec., J. O. ZwemmerHoolwerf, z.: M. C. Wester- dükMeijer, z.; H. WitteveenBuma, d. Overleden: 13 Dec., C. M. SinnigeGroothui zen, 51 j„ Pieter Kiesstraat; J. v. Schagen, 62 j„ Weteringstraat; W. P. ErkelensJansen, 71 j-. Ramplaan: H. Plantjé—Langevoort, 77 jaar. Jansstraat; M. StetMetzelaar, 62 j„ Meester Cornelisstraat: J. M. PardonVeldhuis, 59 j., L. Lakenstraat. VERBODEN V7 aar Jit Lor d staat rootle rand, linker auto rood, reckter auto zwart) mogen motorrij tuigen elkander niet inkalen Zij, die aan de vriendelijke uitnoodigin^ van Emil Jannings, om. in zijn nieuw-opgericht café'tje aan de Gr. Markt te komen, zullen vol doen, kunnen ervan overtuigd zijn, dat zij met een traan in het oog hun consumptie zullen verschalken. In ieder geval willen we voorop stellen, dat de bezoekers slechts mogen behooren tot de categorie strikt volwassenen, daar de eigenaar van het café in perikelen gewikkeld wordt, welke niet voor kinderooren bestemd zün. „De Zwarte Walvisch" is eigenlijk een ver volg op de bekende film „Marius" en met weinig moeite is dat ook zonder deze mededeeling te zien. Alleen is thans, zooals gezegd, Jannings de hoofdpersoon en dat gaat hem als gebruike- lük weer goed af. Al zijn bekende speleigen- schappen treden ook nu weer op den voorgrond en zelfs zijn bekende ganzenloopje, heeft hü in den loop der jaren nog niet afgeleerd. Niettemin is het een uitstekende acteur, wiens spel onge twüfeld boeit. Wat hij doet is af en vooral zooals nu, wanneer van hem geëischt wordt, dat hü een vaderlüke genegenheid aan den dag legt, dan kan men ervan op aan, dat hü van top tot teen een vader is, die overtuigt. De film zelf behandelt een familieconflict, deels ontstaan door de ondoordachte daad van een meisje, dat, wil ze haar leven niet verwoest zien, trouwt met den man, dien zij niet voor 100 pCt. haar liefde kan schenken. Dank zü dan de oplettendheid en 't eergevoel van vader Jan nings, waardoor wordt voorkomen, dat 't onge luk nog grootere afmetingen aanneemt en de film tot ieders tevredenheid kan eindigen. In het voorprogramma krijgt men weer eenige concerten van het concertgebouworkest onder leding van Dr. Willem Mengelberg te hooren. Bij deze uitvoering kwam eerst recht de voor- treffelükheid der nieuwe geluidsinstallatie goed tot uiting. Ondanks het uit den aard der zaak groote geluidsvolume haperde de weergave geen oogenblik en bleef volkomen gaaf en zuiver. Op het tooneel zijn eenige acrobatische dan sers, wier lenigheid bewondering afdwingt. Als steeds completeeren de Journaals van Polygoonnieuws en Pox Movietone. De Amerikaansche diepzeevorscher J. E. Wil liamson is reeds meer dan twintig jaren bezig om te trachten op den bodem der zee foto's te maken. Tenslotte heeft hü een buis gecon strueerd, die als een harmonica in elkaar ge schoven kan worden en die in een grooten ron den kogel eindigt. In dien stalen kogel bevindt zich ee nglazen raam, van bijzonder dik glas, zoodat het tegen den druk van het water be stand is. Vanaf een schip werd de buis met kogel te water gelaten en Williamson daalde daarin met een filmapparaat af, waardoor hij dus in staat was, allerhande exotische visschen in hun element te verfilmen. De vreemdste dieren trokken aan zün oog voorbü en werden door de cameralens op een film vastgelegd. Door aas, dat men van het schip af liet zakken, heeft men zelfs haaien voor de lens weten te krügen, wat ongetwijfeld een curiosum op filmgebied is. Williamson heeft zich echter niet alleen bepaald tot het weer geven van de levende bewoners van den zee bodem, maar ook laat hij ons verschillende wrakken van gezonken zeeschepen bewonderen, die thans alleen nog dienen tot schuilplaats voor millioenen kleine vischjes en wateronge- dierte. Een beetje sensatie wordt er in gebracht door eenige duikers te laten afdalen, die een zeer vergiftige zee-aal voor de lens brengen en die tenslotte nog den strijd aanbinden tegen een reuzen poliep, die erin geslaagd is, een der duikers in zijn machtige vangarmen te knellen. Ook de Flora is op zee goed vertegenwoor digd en behoudens een weelderige plantenrijk- dom, ziet men prachtige koraalriffen, die met behulp van de duikers aan de oppervlakte wor den gebracht, om in een museum te worden opgebaard. Verder behandelt de film dolfün- visscherij, haaien en walvisschenjacht, wat een spannende aanblik oplevert. Vooral de beide laatste dieren geven handen vol werk en het is interessant te zien hoe het vernuft van den mensch over de brute kracht van het dier weet te zegevieren. Zoo valt men in deze film dus van het eene avontuur in het andere en al is er dan ook (ge lukkig) geen verhaaltje ingelascht, toch boeit zü misschien meer dan menige film, waarbü de intentie om het publiek te boeien, van den beginen af heeft voorgezeten. Het zal wel niemand verwonderen, dat de prachtige Hollandsche film „Dood Water", spe lende in het schilderachtige Volendam en ge baseerd op de droogmaking der Zuiderzee, ge prolongeerd is. Men zal deze week nog een verzuim kunnen herstellen, als men tot nu toe dit schilderach tige geschenk van Rutten ca. nog niet zag. Inderdaad, het is geen amusementsfilm, het is geen vroolijk liefdesverhaaltje of kluchtige operette. Men moet deze film gaan zien, aller eerst om de documentaire waarde, dan om de sublieme fotografie en ten slotte om te kunnen meepraten over de prestaties die de Nederland- sche filmindustrie door „Dood Water" geleverd heeft. Het voorprogramma geeft de gebruike lijke, prettige ontspanning. is Uw ontbijt- of koffietafel incompleet ZIJLSTRAAT 75 TEL. 12365 blijft steeds doorgaan met het leveren van zijn prima kwaliteit RUN»- EN VARKENSVLEESCH TEGEN SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN Zoolang de voorraad strekt wordt bij aankoop van een Wij bezorgen door geheel Haarlem, Bloemendaal, Overveen, Heemstede en Santpoort Onze zaken zijn aangesloten bij de Haarlemsche Inkoopvereeniging Naar wü vernemen heeft de RK. Steenfa brieksarbeidersbond aan den Minister van So ciale Zaken het volgend telegram gezonden: „Door U is goedgevonden, dat aan onder steunde werkloozen als Kerstgave boven het steunbedrag wordt uitgekeerd een bedrag over eenkomende met 35 procent van hetgeen de ondersteunden over de week van 16 tot 22 Dec. aan steun ontvangen. Indien wij Uwe mededeeling aldus verstaan, dat onder ondersteunden verstaan worden de werkloozen, die steun ontvangen krachtens en overeenkomstig de Rijkssteunregeling, dan val len werkloozen, die te werkgesteld zijn aan een met Rijkssubsidie gesubsidieerde Werkverschaf fing buiten de Kerstgaveregeling en vallen die werklooze arbeiders, die kasuitkeering ontvan gen, eveneens daarbuiten. Wij hopen, dat onze lezing onjuist is en dat met het oog op den toestand onder de werk looze steenfabrieksarbeiders met gezinnen de Kerstgave niet alleen verstrekt zal worden aan de steuntrekkenden, doch eveneens aan hen, die kasuitkeering ontvangen en aan hen, die ge plaatst zün aan de werkverschaffing. Ons bestuur neemt de vrüheid Uwer Exc.'s aandacht te vestigen op het feit, dat de kas uitkeering aan steenfabrieksarbeiders in het algemeen lager is, dan de steun met toeslagen in gemeenten waar een steunregeling voorkomt, terwijl nog niet in alle plattelandsgemeenten een steunregeling bestaat. Bovendien mogen wü er Uwe aandacht op vestigen, dat het niet werken op de beide Kerstdagen voor de arbeiders aan de werkver schaffing een geldelük verlies beteekent, dat niet verantwoord is. Waar vele gemeentebesturen de steenfabrieks arbeiders na 1 November overhevelden van werkverschaffing naar de werkloozenkas en deze arbeiders gedupeerd zün door verminderde in komsten over een periode van 4 tot 6 weken, daar vertrouwen wü, dat Uwe Exc. alsnog zal willen besluiten tot het verstrekken van een Kerstgave ad 35 procent van het uitkeerings- bedrag uit de werkloozenkas en van 35 procent van het loon, dat over de week 1622 December verdiend is aan de werkverschaffing, en dat geen onderscheid op dit punt zal worden ge maakt tusschen drie groepen werklooze arbei ders, die onder dezelfde omstandigheden ver keeren en voor wie het Kerstfeest een vredefeest moet zün en geen dagen van ontevredenheid over een Regeeringsmaatregel, die ofschoon door U niet gewild, tot betreurenswaardige on- billükheden leiden moet. In een vergadering van de vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap sprak Vrij dagavond te Den Haag de gepensionneerd luite nant-generaal H. A. F. G. van Ernel Scherer over: „De strategische positie van Nederland en Nederlandsch-Indië en de verbeteringen, die in verband daarmede aan de weermacht zouden moeten worden aangebracht." Spr. noemde verscheidene feiten uit den iaat- sten tüd, den internationalen toestand betref fende, welke de strategische positie van een Rük als het onze influenceeren. Aan de hand van de kaart van Europa behandelde hij de, reeds uit de geografische ligging blijkende, wrijvings punten. Nederland heeft geen ander belang dan den vrede en zal dus alleen oorlog voeren, als zün grondgebied wordt geschonden. Dit is alleen mogelijk bij een oorlog tusschen zün buren. De positie van Nederland is op de flank. Als Nederland zwak is, loopt het ahe gevaar, dat zyn gebied geschonden wordt. Daarbij zit het op de verbindingen. Is Nederland sterk ge noeg om een aanval te doen op de flank en de verbindingen op een gunstig moment, dan is schending van de neutraliteit gevaarlük en wegen de nadeelen daarvan tegen de voordeelen op. Spr. zette dit nader uiteen om te concludee- ren, dat een behoorlük Nederlandsch veldleger van de tegenwoordige quantiteit preventief kan werken met groote kans van slagen. De regee ring vraagt nu qualitatieve verbetering, omdat de wijziging in den internationalen tocsianc; .van het laatste jaar andere eischen stelt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiniiiii Vast "besloten, niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiir; Er is geen reden voor paniekstemming. Maar wel moet ons leger qualitatief verbeterd worden. Het vele goede In ons leger mag niet waarde loos worden gemaakt door gebrek aan samen hang, gebrek aan manoeuvreervaardigheid en aan voldoend modern materiëel, ontstaan door 1 a 2 percent te veel bezuiniging, welke punten spr. afzonderlijk uiteenzet. Wat de kosten aangaat, schatte spr. de uit gave voor 10.000 man meer hier te lande op ruim 2.5 millioen, voor het noodige kader op 1 millioen en voor de nieuwe artillerie- onderdeelen op 1.5 a 2 millioen. De voorgenomen bezuinigingen der regeering vangen grootendeels deze bedragen op. Voorts wordt gerekend voor bouw van maga zünen voor het thans in de kazernes geborgen materiëel ongeveer 10 millioen en voor aan-, schaffing van materieel voor het leger op 40 millioen. Voor de vloot worden de kosten geschat over eenkomstig de prijzen van 1930 op 50 millioen, indien een flink aantal bombardementsvliegtui gen wordt aangeschaft. Gaat men een leening van 100 millioen aan tegen 4 pet. en als premieleening misschien te gen 3 pet. en met een looptüd van 25 jaar. dan zou jaarlüks 4 millioen aflossing en een af- loopende rente van 4 millioen moeten worden betaald. Daarvoor zou men dan bü de land macht 2 millioen minder per jaar voor mate rieel kunnen besteden en bij de marine dit jaar 6 millioen en zou men volgende jaren de hoo- gere uitgaven niét behoeven te doen. Men krügt dus in de eerste jaren eerder bezuiniging dan hoogeren druk. Spr. zette uiteen, dat de vrees ongegrond is, dat deze uitgaven ten nadeele van de steun- normen zouden komen. Door uitbreiding der lichting zouden velen aan de arbeidsmarkt worden onttrokken. De aanmaak van het nieuwe materiaal zou een flinke werkverruiming beteckenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4