Paleis-revolutie in Bolivia Nationaal Crisiscomité en A.J.C. EEN IMPERIALISTISCH OF NATIONAAL CONFLICT? Abessinië-Italië WAAROM SUBSIDIE IS VERLEEND MARKTEN ARTiKTl Fm ZATERDAG 15 DECEMBER 1934 Petroleumbelangen Aandacht van den Volkenbond door Abessinië gevestigd op het grensconflict Hoogwater in Midden- Italië Nog een vliegongeluk in België De „Schiaffino" SCOTT EN BLACK TERUG IN ENGELAND PATERS JEZUÏETEN NAAR ITALIË COLLECTIEF CONTRACT OPGEZEGD Door werkgevers in de meubel industrie kerkinbraak te venray Verdachten aangehouden VAN HET SMOKKELFRONT Auto met margarine aangehouden AUTO VAN DEN DIJK Jubilé bij de Hofhouding TRUDI SCHOOP-BALLET Een tweede tournee door ons land DELA LIPINSKAJA Komt naar Nederland Don Kozakken-koor „Platoff" Geen spreekuur EEN PRACHTGELEGENHEID! Als nationaal comité op sociaal gebied sluit het Crisis-comité geenerlei groep van Nederlanders uit Naar politieke richting niet gevraagd V oorwaarden Geen subsidie voor stakers Communistisch optreden afgekeurd Steenstapel ingestort Vier kinderen tusschen drie en zes jaar ernstig gewond Clearing met Duitsch- land Kerkdiefstallen R.K. Universiteit Academische examens Technische Hoogeschool Examen M. O. Aardrijkskunde Examen Staathuishoudkunde en statistiek M. O. Examen Staatsinrichting M. O. Opnieuw heeft de Volkenbond zich in zijn laatste buitengewone vergadering met den Chaco-oorlog bezig gehouden en op hieuw zijn een aantal „aanbevelingen" aan vaard, waarvan de beëindiging der vijandelijk heden, de schepping van een neutrale zóne, de instelling van een internationale controle-com missie, de saamroeping van een vredesconferen tie te Buenos-Aires en een eventueel beroep op de goede diensten van het Internationale Hof te Den Haag de voornaamste zijn. De vereenigde Staten en Brazilië, die belang hebben bij alles wat er op het Amerikaansche vasteland voor valt, maar geen leden van den Volkenbond zijn, hebben een uitnoodiging ontvangen vertegen woordigers voor de controle-commissie aan te wijzen. De Vereenigde Staten evenwel hebben dat aanbod reeds geweigerd ofschoon de regee ring te Washington haar consul te Genève op dracht gegeven heeft officieuze relaties met de leden der commissie te onderhouden en het is waarschijnlijk, dat Brazilië geen andere hou ding aannemen zal. Op het oorlogsterrein is de staat van zaken niet meer dezelfde als voor eenige weken. Be langrijke gebeurtenissen hebben plaats gehad, die vooral nieuw licht op de „dessous'1 van de zen oorlog werpen, een oorlog, waarvan de voortzetting te betreurenswaardiger is om dat meer en meer blijkt dat het niet alléén zui- ver-Paraguaansche en Boliviaansche belangen zijn, die in dit bloedige conflict een woord mee spreken. Dat Bolivia, militair gesproken, in een uiterst ongunstige positie verkeert is buiten kijf. Dat was al zoo vóór een paleisrevolutie President Salamanca tot aftreden noopte en het is er ha dat aftreden niet beter op geworden. Da niël Salamanca, die, volgens de grondwet, op perbevelhebber van de nationale strijdmacht is, heeft aan dien titel een eeretitel te groote letterlijke waarde toegekend. Hij heeft zich daadwerkelijk met de strategie van zijn „onderbevelhebbers" ingelaten en deze hebben, toen de President een inspectietocht door het Chaco-gebied ondernam, niet geaarzeld: zij hebben hem gevangen genomen en don Te- jada Sorzano, den vice-president, aangeboden Salamanca's plaats in te nemen. Deze heeft het aanbod van generaal Penaranda, aanvoer der van het Boliviaansche leger aanvaard; hij heeft een nieuw kabinet, een coalitie-kabinet, gevormd, en Salamanca zal zich vermoedelijk binnenkort voor een krijgsraad moeten verant woorden. Hem worden de herhaalde nederlagen ge- Weten, die de Boliviaansche troepen in de laat ste maanden geleden hebben, in de eerste plaats de overgave van het fort Balivian, een ge beurtenis, die een noodlottigen invloed op de Generaal Estiganibia, die de Bolivianen uit den Gran Chaco verdreef strijdvaardigheid en het moreel der Boliviaan sche strijdmachten gehad heeft. De afzetting van Daniël Salamanca heeft intusschen niet onmiddellijk een gunsti- gen invloed op het verloop van den strijd gehad. Integendeel, daarna hebben de Boliviaansche troepen zich nog verder moe ten terugtrekken. Het gevolg daarvan is ge weest, dat de Paraguaansche troepen thans reeds een gedeelte van het eigenlijke nimmer- betwiste Boliviaansche gebied bezetten. De re- geering te La Paz tracht dit feit voor de be volking verborgen te houden, maar uit de wei nige mededeelingen, die zij doet, blijkt niet temin zonneklaar, dat de militaire operaties volstrekt niet naar wensch verloopen. De nieu we president Tejada heeft een proclamatie doen aanplakken, waarin hij leger en bevol king opwekt de grootst mogelijke eendracht te bewaren om den overweldiger terug te drijven. Voor de éérste maal gebruikt de regeering dit veelzeggende woord: overweldiger. Tot dusver sprak men in La Paz slechts van: den vijand. Déze wijziging in de terminologie wijst er dui delijk op, dat Bolivia het gevaar voor een de finitieve nederlaag grooter acht dan ooit. Maar Tejada heeft niettemin krachtig geprotesteerd tegen geruchten, die hem verweten, dat hij op een spoedigen vrede met Paraguay aanstuurde. Aan den anderen kant is de vredesgeneigd- heid der Paraguanen, die over hun militaire successen in de wolken zijn, kleiner dan ooit. Desondanks vraagt men zich af waarom de beide landen dezen moord.noorlog met zóó groote hardnekkigheid voortzetten, terwijl sinds jaren een eervolle vrede, die met alle nationale belangen rekening houdt, volkomen binnen het bereik der mogelijkheden ligt. Voortzetting van den oorlog toch eischt van beide republieken de uiterste krachtsinspanning. De uitputting is groot, in beide landen. Zoowel in Paraguay als in Bolivia is men er toe moeten overgaan kin deren en grijsaards te mobiliseeren. Reeds zijn de recruten van dit jaar en zelfs die van het volgende jaar naar het front gezonden. Alle nationale rijkdommen en hulpmiddelen worden verslonden door dezen oorlog, die, na drie jaar, ondanks dozijnen goed-bedoelde pogingen om tot vredessluiting te komen, nog steeds niet eindi gen wil. Is deze oorlog, zooals van steeds meer zij den wordt beweerd, dan werkelijk het type van een imperialistischen oorlog, dien Paraguanen en Bolivianen voeren ter verdediging van de belangen van ande ren, die zich op duizenden mijlen afstands b: vinden? Het is nog maar enkele weken geleden dat de Noord-Amerikaansche pers in haar voornaamste organen een felle campagne ten gunste van Bolivia voerde. In tallooze artikelen werden de Bolivianen aangemoedigd. „De Boliviaansche petroleumvelden zijn veilig voor den vijand," schreef de New-York Times, die toch aller minst een sensatieblad is, met groote letters boven een beschouwing aan de Chaco-petro- leum gewijd. Is het de Standard Oil, die petro- leum-concessies in dit gebied bezit, die de re geering te La Paz dwingt een strijd, die mesr en meer een nationale ramp wordt, voort te zet ten? De Paraguaansche troepen bevinden zich thans in de buurt der Boliviaansche ongeëx ploiteerde petroleumvelden. Niet alleen zijn de concessies van de Standard Oil in gevaar, maar óók de enorme kapitalen, die, naar men zegt, deze maatschappij aan de regeering van La Paz, voor den aankoop van oor logstuig heeft voorgeschoten en die terugbetaald zouden moeten worden uit de opbrengst van be lastingen, die slechts te innen zijn als de petro- leumrijkdom van den Chaco-bodem onder lei ding van den concessionaris kan worden ge ëxploiteerd. Is President Salamanca tot aftre den genoopt omdat hij, naar het oordeel van de directeuren van de Standard Oil, een te onafhankelijke, te vredelievende houding aan nam? Vredelievendheid kan men den nieuwen president in ieder geval niet „verwijten", want Tejada heeft nog een dezer dagen de duide lijks verklaring afgelegd: „Wij zullen den oor log met energie en inspanning voortzetten en al onze krachten aan de nationale verdediging wij den." De hierboven gestelde vragen gaan met te grooter aandrang een definitief antwoord eischen als men het conflict van uit Asuncion gadeslaat. Daar, in de hoofdstad van Paraguay, worden de beslissingen der regeering door an dere belangen, die tegenover de Amerikaan sche staan, beïnvloed. Engeland en de Brit- sche petroleum-belangen spelen hier een eerste rol. In hoeverre is het waar, dat deze interes sen Paraguay er toe drijven zich van de petro- leum-terreinen in het Chaco-gebied meester te maken, alvorens het oor te leenen aan hen, die op een spoedigen vrede aansturen? Stellige antwoorden zijn niet te geven. De be wijzen ontbreken en het is uiterst moeilijk die te leveren. Maar minder en minder waarschijn lijk wordt het dat twee Amerikaansche repu blieken een jarenlangen uitputtings- en vernie tigingsoorlog blijven voeren, terwijl het, alles wel beschouwd, vrij gemakkelijk zijn zou een beiden partijen min of meer bevredigende oplos sing te vinden als niet van buiten af tot voortzetting van dezen odieuzen oorlog werd aangezet. Ondanks den goeden wil van de meeste staten heeft het embargo op Wapenen geen aanwijsbare resultaten opgeleverd. Beide partijen zijn tot de tanden gewapend en Weten het te blijven. Als Genève en de buurstaten der oorlogvoe rende mogendheden, leden der Pan-Amerikaan- sche Unie, slechts met de regeeringen te Asun cion en La Paz te doen hadden, zou het con flict vermoedelijk niet lang meer duren. Maar andere machten spreken hun woordje mee, en deze laten zich te krachtiger gelden naarmate zij minder op den voorgrond treden. Het is niet voor de eerste maal in den loop der wereldhistorie dat de petroleum bloed vloeien doet. Maar slechts zelden was „de kost bare vloeistof" oorzaak van een jarenlangen moordenden oorlog tusschen twee broedervolken een oorlog die, ondanks de inspanning, waar mede Voor het herstel van den vrede gewerkt is en wordt, slechts schijnt te zullen eindigen met de volkomen nederlaag van een der beide partijen. LONDEN, 15 Dec. Reuter verneemt uit Ge nève dat de regeering van Abessinië de aan dacht van den Volkenbond heeft gevestigd op de ernstige situatie, welke op het oogenblik be staat tusschen Italiaansch Somaliland en Abes sinië. In het desbetreffende telegram van den Abes- sinischen minister van Buitenlandsche zaken wordt gesproken over een „Italiaansche agres sie", welke dezen stap van Abessinië noodzake lijk maakt. Het telegram geeft voorts de Abessinische le zing der jongste gebeurtenissen aan de grens, alsmede een opsomming van de gewisselde di plomatieke documenten. ROME, 14 Dec. —Tengevolge van de aanhou dende regens zijn in de provincie Toscane tal rijke rivieren buiten hun oevers getreden. Duizenden H.A. bouwland zijn overstroomd en talrijke woonhuizen werden onder water gezet, zoodat de bewoners met bootjes moesten worden gered. Ook de Tiber bij Rome heeft een water stand bereik't zoo hoog als sedert 1896 niet meer is voorgekomen. In de stad zelf is het water in de rivier reeds tot aan de brugbogen gestegen. Het slechte weer blijft voortduren, zoodat de rivieren nog steeds stijgen. ANTWERPEN, 14 Dec. (VD). Een tweede vliegongeluk heeft zich heden voorgedaan bij de gemeente Andeghem in West-Vlaanderen. Vier militaire vliegtuigen vlogen boven de ge meenten Wonterghem en Andeghem, toen plot seling, door nog onbekende oorzaak een der toe stellen naar beneden stortte en te pletter sloeg. De kapitein-piloot slaagde er in zich uit het toestel te bevrijden en met behulp van zijn val scherm veilig neer te komen. Korten tijd later was een tweede militair vliegtuig gedwongen een noodlanding te maken, waarbij het over den kop sloeg. De inzittenden liepen slechcts lichte ver wondingen op. De beide toestellen zijn volkomen vernield. MARSEILLE, 15 Dec. (Reuter.) Nog steeds kruisen schepen op de plaats waar, naar men vermoedt, het s.s. „Schiaffino" is vergaan, doch tot nu toe zonder succes. Behalve 21 mannen, bevonden zich twee vrouwen van officieren aan boord. LONDEN, 15 Dec. (V.D.) De beide piloten Scott en Black, die de Melbourne-race hebben gewonnen, zijn gisteren met groot enthousiasme in Engeland ontvangen, toen zij voet aan land zetten. Zij werden ook verwelkomd door verte genwoordigers van de Royal Aero Club en van de De Havilland, de bouwers van hun vliegtuig. De uit Spanje gevluchte Paters Jezuïeten, die zich sinds de revolutionnaire woelingen in ons land gevestigd hadden, in een gebouw van de Duitsche Jezuïeten te Aalbeek bij Valken burg, zullen zich de volgende week naar Italië begeven. Model van den nieuwsten stroomlijn-sneltrein, welke thans in Berlijn wordt gebo uwd De werkgeversorganisaties in de meubelin dustrie hebben het collectief contract met de arbeidersorganisaties opgezegd. Eveneens is dit, volgens „Het Volk", geschied door een klein aantal patroons, met wie ditzelfde contract in dividueel was afgesloten. Het grootste deel van de niet-georganiseerde werkgevers heeft het contract niet opgezegd. In verband met <Je kerkinbraak, dezer dagen to Venray gepleegd, zijn door do gemeente politie te Helmond aangehouden en ter beschik king gesteld van de politie te Venray, H. C., M. S., G. v. d. B. en diens broer J. v. d. B. en een zekere W., allen uit Helmond. Zij worden van inbraak, subs, heling verdacht. Na een sensationeele achtervolging door Noord-Limburg is men er Vrijdagmiddag in geslaagd onder de gemeente Horst een vracht auto aan te houden, die bij onderzoek ruim 1700 K.G. uit België gesmokkelde margarine bevatte. De bestuurder J. uit Bergen kon ge arresteerd worden en is overgebracht naar de Marechaussee-kazerne te Venlo, waarheen ook de auto en de margarine zijn gebracht, 'n Tweede inzittende wist te ontsnappen en kon nog niet gearresteerd worden De politie stelt een uit gebreid onderzoek in en zoekt naar hem. Van den gereconstrueerden Maasdijk, den verbindingsweg tusschen Rotterdam en Hoek van Holland, is de eerste auto afgekanteld. De weg is ingericht voor snelverkeer, en daar van maakte de bakker Van H. uit De Lier ge bruik, om met een snelheid van pl.m. 60 K.M. over dien weg te rijden. Toen een wielrijdster van een oprit den dijk opreed, verleende de autobestuurder evenwel geen voorrang, maar week hij teveel naar rechts uit. Daar kwam hij op den tegenovergestelden afrit terecht, scheurde een paal uit den grond, en kantelde toen met den auto naar beneden. Wonderlijk genoeg bekwam de bestuurder geen beteekenend letsel, doch de auto werd stevig gehavend. De mari kreeg bovendien nog een proces-verbaal. Vrijdag heeft de heer G. Rombouts, eerste rijknecht van het Kon. Staldepartement te 's Gravenhage, den dag herdacht dat hij ge durende veertig jaar onafgebroken in Konink lijken Dienst werkzaam geweest. De jubilaris met zijn gezin werd 's ochtends door den eersten stalmeester van H. M. de Ko ningin ontvangen en op zeer waardeerende wijze toegesproken. Baron Bentinck deelde den heer Rombouts mede, dat H. M. de Koningin hem de gouden eere-medaille van de Huisorde van Oranje toegekend had, welke onderschei ding hem door den eersten stalmeester werd uitgereikt. Baron Bentinck voegde hier nog een persoonlijk geschenk aan toe. Een der leden van het personeel van het Koninklijk Staldepartement wenschte den jubi laris vervolgens geluk namens het geheele per soneel onder aanbieding van een cadeau. Het Trudi Schoop-ballet, dat van einde Sep tember tot begin November in ons land met buitengewoon succes is opgetreden, zal voor het vertrek naar Rusland nog een tweede Neder- landsche tournée maken. Opgetreden zal worden o.a. te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Eindhoven, Den Bosch, Venlo, Maastricht, Zut- phen, Zwolle, Leeuwarden, Groningen, Haarlem Delft, Utrecht, Hilversum en Arnhem. Trudi Schoop zal behalve een nieuw programma op veelvuldig verzoek ook een surprise geven van haar succesvol dans-blijspel „Fridolin". De wereldvermaarde Russische diseuse Dela Lipinskaja, die eenige jaren geleden met bui tengewoon succes te Amsterdam en te Den Haag opgetreden is, zal onder auspiciën van impresario Ernst Krauss volgende maand een tournée door ons land maken. Toen voor eenige weken Lipinskaja in het Oostenrijksche gezantschap te Londen optrad, bevond ook H. K. H. Prinses Juliana zich onder haar gehoor. Wij vernemen, dat het beroemde Don Ko zakken-koor „Platoff" binnenkort weer een bezoek aan ons land zal brengen. Inpresario Ernst Krauss heeft een tournée voor het Rus sische ensemble in voorbereiding voor de tweede helft van Januari. Nadere bijzonder heden zullen nog worden bekend gemaakt. De Directeur-Generaal der P. T. T. is in het jaar 1935 op den eersten Vrijdag van iedere maand verhinderd zijn gewone wekelijksche spreekuur te houden. „A proposWat wil je voor je verjaardag hebben?. (La, Parijs) De bezwaren, welke het Nationaal Crisis comité inzake het verleenen van subsidie ook voor het ontspanningswerk der Arbeiders Jeugdcentrale bereiken, maken naar het Crisis comité mededeelt, hetwenschelijk een uiteen zetting tg geven van de overwegingen, welke het Nationaal Crisiscomité ten deze hebben ge leid. Het feit, dat de A.J.C. werkt voor werkloozen, meer bepaald uit den kring, wier belangen zij zich in het algemeen aantrekt, kan geen reden zijn om deze Vereeniging, wier werkzaamheid een belangrijk deel van het Jueugwerk bestrijkt, van subsidie uit te sluiten, te minder, waar het steunen van jeugdwerk een deel is van dien socialen arbeid, welken het Nationaal Crisis comité ook met medewerking der S. D. A. P. verricht, welker leden zoowel in het Nationaal Crisiscomité als in de plaatselijke comité's zijn vertegenwoordigd. Er blijkt hoofdzakelijk dit misverstand te be staan, alsof door het Nationaal Crisiscomité bepaalde vereenigingen met een uitgesproken politiek of godsdienstig karakter in hunnen al- gemeenen arbeid zouden worden gesteund; dit is echter niet het geval. Het Nationaal Crisiscomité steunt slechts het opnemen van jeugdige crisiswerkloozen in kam pen door verschillende vereenigingen, welke zich dit werk aantrekken, in dier voege, dat per verpleegden werklooze een deel der kosten vergoed wordt. De betrokken kampen behooren aan bepaalde voorwaarden te voldoen, terwijl door de Lan delijke Commissie controle wordt uitgeoefend; doch de algemeene arbeid der organiseerende vereenigingen wordt noch door het Nationaal Crisiscomité gesteund, noch heeft het Comité daarmede eenige bemoeienis. De voorwaarden, door het Comité gesteld, luiden: A. in de kampen worden uitsluitend jeugdige crisiswerkloozen ondergebracht; B. zij dienen gehouden te worden in den vorm van leer- of werkkampen of van een combina tie dezer typen en de in de werkloozenkampen uit te voeren werkobjecten mogen uitsluitend het jeugdwerk ten goede komen; C. ondersteuning vanwege het Nationaal Cri siscomité kan slechts plaatsvinden, indien de kampen onder deskundige leiding staan, en or de en tucht gewaarborgd zijn en al datgene ver meden wordt hetgeen beoogt verstoring van de bestaande rechtsorde of aantasting van het wettig gezag. Het Nationaal Crisiscomité houdt zich echter verre van het steunen van eenigerlei actie van welke zijde ook op politiek gebied, doch het meent als Nationaal Comité op sociaal gebied zijn werkzaamheid te moeten uitstrekken tot allen, die door de crisis wor den getroffen en geenerlei groep van Ne derlanders welke met het Comité wil sa menwerken, daarvan uit te mogen sluiten; tenzij zoodanige groep mocht behandelen in strijd met algemeen geldende beginselen op maatschappelijk of zedelijk gebied, of schul- i "dig staan aan verstoring van de bestaande rechtsorde of aantasting van het wettig ge zag. In de voorwaarden, waaronder dezer zijds werkloozenkampwerk wordt gesteund, is dit met nadruk vooropgesteld. Door degenen, die steeds weer de aandacht vestigen op de hierboven behandelde kwestie, wordt blijkbaar over het hoofd gezien, dat de A.J.C., evenals andere vereenigingen, vrij is om, naast de werkkampen waarvoor subsidie van wege het Nationaal Crisiscomité wordt verleend, en welke aan de genoemde voorwaarden moe ten voldoen, ook andere kampen te organisee- ren. Uiteraard staat het N.C.C. daar geheel bui ten en heeft met den opzet dezer kampen en de voorwaarden waaronder deelnemers daartoe worden toegelaten, niet de minste bemoeienis. Volkomen onjuist is daarom de bewering, dat kampen, bezet door jonge stakers en staaksters met steun van het N.C.C. zouden zijn gehouden. Voor stakerskampen is van wege het N.C.C. geen cent subsidie ver leend. Wanneer men zich voorts beroept op publi caties van de A.J.C.. volgens welke destijds „zonder eenige beperkende voorwaarde" haar verzoek om een subsidie van 4000 door het N.C.C. werd ingewilligd, zij er op gewezen, dat deze eerste bijdrage werd gegeven in het begin van 1932, toen het N.C.C. nog stond aan den aaiivang van zijn arbeid; de regeling betreffende het kampwerk had toen nog niet definitief haar beslag gekregen en de ter zake op te leg gen voorwaarden waren nog niet vastgesteld in de voor 1933 tot stand gekomen en sindsdien ongewijzigd en zonder uitzondering van toe passing gebleven formuleering. Intusschen was ons ook ten aanzien van deze eerste uitkeering van 4000 voldoende waar borg gegeven, dat het geheele bedrag uitsluitend voor kampen van jeugdige crisiswerkloozen zou worden bésteed. Ook wordt twijfel geopperd aan de naleving van de onder C. gestelde voorwaarde (waarborg van orde en tucht e. d.) en wel op grond van hetgeen in een verslag van de A.J.C. over 1933 wordt medegedeeld omtrent de toelating van communisten tot kampen. Hierbij zij opgemerkt, dat aan de werklooze deelnemers niet wordt gevraagd, welke politieke richting zij voor staan, zij worden in de kampen toegelaten niet als socialisten, of communisten, enz., maar als werkloozen, mits zij zich onderwerpen aan de voorschriften en regelen van de kampleiding. Doen zij dit niet, dan hetzelfde verslag van de A.J.C. zegt het enkele regels verder maakt de kampleiding „zeer korte metten" met dergelijke elementen. Een vermoeden, dat de handhaving van orde en tucht in de kampen der A.J.C. te wenschen zou overlaten, valt aan bovengenoemden passus niet te ontleenen. Ten onrechte is in dit verband nog genoemd het dikwijls ergerlijk optreden van communis tische jongelieden tegenover officieren van het Nederlandsche leger op de stations. Een inge steld onderzoek heeft in geenen deele doen blij ken, dat de A.J.C. voor deze laakbare hande lingen eenig verwijt treft, terwijl het Nationaal Crisiscomité de verzekering gewerd, dat de lei ding dergelijke gedragingen onvoorwaardelijk zou afkeuren. Opgemerkt zij tenslotte, aldus het Crisis comité, dat het bedrag, hetwelk in het geheeJ uit de middelen van het N.C.C. aan de werk loozenkampen der A.J.C. ten goede is gekomen, nog geen half procent uitmaakt van de uit gaven, door het Centrale Comité en de Plaatse lijke Comité's gezamenlijk uit ingekomen giften tot leniging van den crisisnood gedaan. Wel groot is daarom de verantwoordelijkheid van hen, die op grond van hun bezwaren tegen de aan dit onderdeel der gelden gegeven bestem ming, aansporen tot het onthouden van steun aan het Nationaal Crisiscomité, waardoor voor meer dan 99% pet. zouden getroffen worden de crisisslachtoffers, die op andere wijze worden gesteund. Vrijdagmiddag is op een bouwwerk aan de Leliestraat te Utrecht een groote stapel s' eenen ingestort. Vier kinderen tusschen drie en zes jaar, die hier speelden, werden onder de val lende steenen gedeeltelijk bedolven en be kwamen ernstige verwondingen. De kinderen hebben, naar gebleken is, on der den steenhoop, welke ongeveer 1.80 hoog was, zand weggedragen, met het gevolg, dat deze ging verzakken. Met vereende krachten werden de kinderen, na de instorting uit hun hachelijke positie bevrijd. Drie van hen werden met hoofdwonden en inwendige kneuzingen naar het stads en aca demisch ziekenhuis overgebracht. Het vierde kind was niet zoo ernstig gekwetst. Nadat op de Klinieken een hoofdwonde was gehecht, kon het naar huis worden over gebracht. Bij Kon. besluit van 6 December is goedge keurd dat de Nederlandsche Bank vorderingen, vallende onder of voortvloeiende uit regelingen, betreffende het betalingsverkeer tusschen Ne derland en Duitschland, disconteert of in belee ning neemt, of tegen overdracht bij wijze van zekerheidstelling van dergelijke vorderingen daarop voorschot verleent. Te Oud-Gastel zijn in de St. Laurentiuskerk de offerblokken gelicht. Vermoedelijk is een vrij aanzienlijk bedrag verdwenen. Van de da ders geen spoor, Te Heusden is getracht inbraak te plegen in de kerk. Blijkens duidelijke sporen was be proefd het slot der buitendeur uit te boren. Dit is echter niet gelukt. NIJMEGEN. Geslaagd cum laude: voor doc toraal examen in de theologie, de weleerw. heer J. Th. Servaes uit Groningen. NIJMEGEN. Geslaagd voor het candidaats- examen in de rechten mej. Th. Olivier te Nij megen; de heer W. J. Chr. Deuss te Arnhem en de heer G. J. M. Corstens te Gemert. AMSTERDAM. (Gem. Univ.). Bev. t. doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrfit: „De verbruiks coöperatie in de crisis" de heer mr. E. P. Gold- schmidt. geb. te Amsterdam en tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift: ..De Reactie van Takata" de heer J. Th. R. S«hreuder, geb. te Amsterdam. Geslaagd voor het Doctoraal-examen in de Ned. Letteren „Cum laude", mejuffr. H. A. Wijma. LEIDEN. Doctoraal examen klassieke letteren mejuffrouw I. van Rest. Doctoraal examen geneeskunde, de dames O. G. E. Gorter en C. P. van der Grinten en de heer C. Matthijsen. Artsexamen eerste gedeete de heer H. van Nou- huys en mej. A. C. D. Lahr, bevorderd tot arts de heeren S. J. Warouw en W. A. J. M. J. Kort- mann. Leiden. Bevorderd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op. proefschrift getiteld: „oud- Javaansche en Balische hellevoorstellingen", de heer W. Kern, geboren te Groningen. Idem, op proefschrift getiteld: „Bijdrage tot de didac tiek van het Godsdienstonderwijs", de heer B. ter Haar Dz., geboren te Warga. Geslaagd: voor het candidaats examen rech ten, de heeren W. A. van Dorp, J. M. Bierens de Haan; voor het doctoraal examen rechten, de heer H. W. L. Vrind. Practisch apothekers examen eerste gedeelte, de dames H. A. A. Bakker, W A. F. H. Baretta, E. A. Boeseman en B. U. Hommes en de heeren C. L. Harders en H. G. van Wouw. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor civiel ingenieur: H. K. S. P. Begemann, geb. te Bodjonegoro; F. M. Beunke, Alkmaar. Geslagd voor het propadeutische examen voor scheikundig ingenieur: T. Hekker, Noord- AMSTERDAM. Geslaagd: mej. D. S. Vo- gelesang. DEN HAAG Geslaagd de heeren N. J. Scheren te Spékholzerheicle en J. Zwartverwer te Am sterdam. DEN HAAG Geslaagd de heeren B. A. Ph. van Harinxma thoe Slooten en N. M. Japikse, beiden te 's-Gravenhage, C. Halegraaff te Voorburg en P. H. C. de Jager te Rotterdam. ALKMAAR, 15 Dec. Botermarkt. Boter: le s. 70—77.5 cent. Eieren groothandel 3.C0—3.70, eendeieren 2.50. ALKMAAR, 15 Dec. Veemarkt. 9 paarden 125.00—250.00, 4 melkkoeien 120.00—160.00, 13 nuchtere slachtkalveren 6.0014.00, 42 vette schapen 12.00_20.00 en Overhouders 9.00—11.00, 9 biggen (10 weken) 6.00—10.00, 2 bokken en geiten 3.00. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Dec. 3750 kg. Wortelen 1.00—1.30, 52000 kg. Roode kool 1.00— 2.60, idem doorschot 1.00—1.60, 34000 kg. Deen- sche Witte kool 0.70—1.60. 11000 kg. Uien: Gele Uien 1.90—2.10, grove 2.30—2.50, geie drielingen 1.30, gele nep 1.70. 85 stuks Bloem kool: reuzen 6.10—6.60. NOORD-SCHARWOUDE, 15 Dec. 800 kg. aardappelen: Bevelanders 1.80, BI. Eigenhei mers 1.90. 17100 kg. Uien: Gele Nep 1.60—1.80, Drielingen 1.20—1.40, Uien 1.70—2.10. Grove Uien 2.50—2.70. 2100 kg. Peen 1 00—1 20, idem kleine 0.60. 650 kg. Kroten 1.30—1.60. 123900 kg. Roode kool 1.002.50, id. doorschot 1.00 1.60. 82000 kg. D. Witte kool 0.70—150, idem doorschot 0.70—1.30. 10300 kg. Gele kool 1.00— 1.60. idem doorschot 1.00—1.40. WOERDEN, 14 December 1914. Veilingver- eeniging Woerden en Onfctreken Spruiten 4.50 9.50. Peen 1.50—2.00. Andijvie 2.00—3 00. Prei 5.007.00. Bloemkool 2.507.00 Groene kool 2.503.00. Veldsla 15.0018.00. Peterselie 7.00— 10.00. Selderv 8.0011.00. Dunsel 4.00. Knolseldery 3.90. Uien 1.50—1.60. Witlof 7.50—14.00. Goud- reinet 7.5021.00. Louwtjes 6.007.00. Wirter- jan 2.009.00. Stoofpeer 4.507.50. Culemans 6.50—10.50. Huismanzoet 12.00—14.00. IJsdener Klumpjes 10.5015.00. Giezen Wildeman 6.00 10.50. Campagne zoet 15.00. Handpeer 6 507.00. Grauwzuur 11.00. IJsbouten 6.507.50. Fransche zuren 7.5010.00. Joöenpeer 4.50 10.00. Bellefleur 6 50—13 00. Zoete appelen 11.0016.00. Reine d'Or 4.00—10.00. Armgaard 6.00—18.50. Westl. Bellefleur 6.50—11.50. per 100 K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9