De Duitsche Volksbond in 't Saargebied Reis van de „Snip" Hoe gouverneur Grajales knielt op een gestolen bidstoel Het nieuws van heden ONZEN OMROEPER MOEILIJKE POSITIE DER KATHOLIEKEN Oostenrijks vre despolitiek BEELDEN VAN MEXICO'S KERKVERVOLGING Europa verwacht daden DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 16 DECEMBER 1934 Ochtendblad De bisschoppen van Trier en Spiers hebben den clerus verboden voor den Volksbond te werken Status quo-kwestie De „Gandhi der grens provincies,, Tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld Het Weer Hedenmorgen zou de tocht naar Casablanca worden voort gezet Naar Casablanca Incident aan de Oosten- rijksche grens Innige vriendschap met Hongarije Juridisch gegoochel om den pries ter uit het land te verjagen en voorgoed er buiten te houden Amerikaansch protest PORTES GIL Schuschnigg uit Boedapest vertrokken Zweedse!ie minister Sandler be pleit samenwerking met Duitschland Geweldige brand bij New-York Gloeiende was stroomt door de straten De moordaanslag op Kara Zes arrestaties DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Brand op tentoonstel lingsterrein te Brussel Geringe schade De vlootbesprekingen Deze week verdaagd Kindermoord in de V.S. opgehelderd Na zes jaar BELG TER DOOD VEROOR DEELD mm NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19100 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Onze bijzondere correspondent schrijft uit Saarbrücken; Saarbrücken, December 1934 Om de positie van den ter elfder ure in den plebiscietstrijd geworpen „Duitschen Volksbond voor christelijk-sociale ge meenschap" naar juistheid te kunnen beoor- deelen, dient men eerst een klare voorstelling té hebben van de beteekenis der twee mogelijk heden, die als uitslagen van het plebisciet ern stig in aanmerking komen, te weten terug- kèer van het Saargebied tot het Duitsche Rijk of voorloopige handhaving van den status quo met het vooruitzicht later onder gewijzigde om standigheden tot het Duitsche Rijk te kunnen terugkeeren. Terugkeer tot het Duitsche Rijk beteekent voor het Saargebied om het met het Deutsche Pront maar eens gevoelig uit te drukken, de terugkeer van een afgescheiden volksdeel in het Vaderhuis, wat op zich een wenschens- waardig iets is. De terugkeer tot het Duitscne Rijk beteekent bovendien de uiteindelijke liqui datie van het Saar-probleem, dat sinds Ver sailles immer een zeer storende factor in de Fransch-Duitsche betrekkingen is geweest en een der bedreigingen van den Europeeschen vrede. Deze liquidatie is een ander wenschens- ■waardig ding, dat door de „Rückgliederung" Werkelijkheid zou worden. Komt echter voorloopige handhaving van den status quo als uitslag van het plebisciet te voor schijn, dan beteekent dit een zware nederlaag voor het huidige regime in het Duitsche Rijk, een regime, dat in een korten tijd van zijn bestaan aan christendom en cultuur reeds vee) kwaads heeft aangericht en in de toekomst hoogstwaarschijnlijk nog veel meer zal aan richten. Ook kan men op zeer goede gronden van meening zijn, dat een voortbestaan van het huidige Duitsche regime op den duur minstens een even groote bedreiging voor den Europee schen vrede inhoudt als het voortbestaan van het Saar-probleem. Voor den redeneerenden katholiek aan de Saar vallen derhalve drie plichten met elkaar in overeenstemming te brengen; zijn katho lieke, zijn vaderlandsche, zijn Europeesche plicht. Het meerendeel der Saarlandsche geloovige katholieken, die meer dan 70 procent der be volking uitmaken, heeft in het hieruit ontstane gewetensconflict uitgezien naar een van de geestelijke overheid uitgaande leiding, bereid deze te volgen. De bisschoppen van Trier en Spiers hebben echter de geestelijkheid in de Saar, die onder hun diocesen valt, bevolen zich in de plebisciet-kwestie neutraal te ge dragen. Voor den Saarlandschen katholiek is de zaak dus zoo gelegen, dat hij voor terugkeer tot Duitschland kan opteeren, zonder een Kerk- Verrader te zijn, en voor voorloopige hand having van den status quo zonder een land verrader te zijn. Gedroeg hij zich immers in het laatste geval als een landverrader, dan had de geestelijke overheid dit gedrag moeten ver- oordeelen en had zij niet neutraal kunnen blij ven. Dat de Deutsche-Front-propagandisten de adspiranten naar handhaving van den status quo voor landverraders schelden, behoeft op het katholiek geweten dan ook geen al te grooten indruk te maken. De Duitsche Volksbond nu is als derde front, naast het Einheidsfront van de marxisten en het Zwarte Front van den dissidenten nationaal-socialist dr. Otto Strasser, opgekomen voor handhaving van de status quo. De bond beoogt daarmede de vrijheid van 't chris tendom in 't Saargebied te redden en 't Hitier- regime in Duitschland zelf te schokken. Zijn leiders zien de overeenstemming van den ka tholieken en christelijken plicht met den va- derlandschen plicht daardoor gerealiseerd, dat de Volkenbondsraad heeft verklaard, dat een tweede plebisciet zal worden toegestaan zoo de bevolking den wensch daartoe uitspreekt. De oogmerken van den Volksbond zijn dus ongetwijfeld katholiek en Duitsch, zij zijn zeker ook eerlijk. Daarbij is de vraag, waar de Volks bond de middelen vandaan heeft, slechts van ondergeschikt belang, al poogt het Deutsche Front deze vraag op het eerste plan te schuiven. Het geld is zeker niet gestolen, zooals tenslotte de geconfisqueerde gelden der vrije en christe lijke vakvereenigingen in het Derde Rijk zijn. Dat de Volksbond het niet van Duitsche, natio- naal-socialistische zijde heeft, spreekt ook van zelf. Het „Deutsche Front" zit overigens zelf in een glazen huis. Meermalen heeft zij den hoofdre dacteur van het blad „Neue Saarpost". den heer Hoffmann, gelden aangeboden voor het ge val hij zjjn orgaan zou laten gelijkschakelen. De heer Hoffmann heeft de aanbeidingen echter alle van de hand gewezen en is met zijn orgaan overgegaan tot de" Duit schen Volksbond, waarvan hij thans een der invloedrijkste leiders is. Onmiddellijk daarop heeft het „Deutsche Front" een campagne ingeleid om den persoonlijken goe den naam van Hoffmann aan te tasten, geheel volgens de bekende in het Derde Rijk gebrui kelijke methode om met invloedrijke tegenstan ders „af te rekenen". De Volksbond hield zijn oprichtingsvergade ring den 30en November j.l. Aan deze oprich tingsvergadering namen meer dan 70 katholieke geestelijken uit het Saargebied deel, daaronder de laatste voorzitter van de Saarlandsche Cen trumspartij en nagenoeg de geheele leiding der christelijke mijnwerkers. Eerst na de oprich tingsvergadering werd terecht het juiste ge meenschappelijk verbod van de bisschoppen van Trier en Spiers gegeven, waardoor het de Saarlandsche geestelijkheid onmogelijk werd zich langer openlijk aan de zijde van den Vol kenbond te scharen. Niettemin staan, naar men mij verklaarde, nog altijd de sympathieën van een groot deel der Saarlandsche katholieke geestelijken aan de zijde van den Bond. NEW-DELHI, 15 Dec. De stichter van de In dische roodhemdenbeweging, Abdoel Ghaffar Khan, die ook wel de „Gandhi der grenspro vincies" wordt genoemd, is tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De veroordeeling is geschied wegens een in Bombay gehouden toe spraak, waarin hij uiterst scherpe aanvallen op de Britsch-lndische regeering richtte. Hij ver klaarde o.m. dat de regeering de politie niet voor de bescherming der bevolking onderhoudt, maar alleen om het volk lastig te vallen en valsche aanklachten in te dienen. Verder heeft hij beweerd, dat in de grensprovincies Indische militairen geweigerd hebben te schieten op een ongewapende volksmenigte, die geen kwaad in den zin had. Daarop zou door Engelsche troe pen het vuur zijn geopend, waarbij 200 tot 250 personen in enkele minuten zouden zijn gedood. Verwachting: Matige Zuidelijke wind, gedeeltelijk be- wolkt, weinig regen, aanvankelijk iets |jj kouder. E Verdere vooruitzichten: Tijdelijk opkla- rend. E 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST: E Geseind Zaterdagavond te 19.55 aan alle E posten: „ATTENTIESEIN NEER". |j illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIHIIIIIIIli De „Snip" heeft het eindpunt van de eerste étappe op den eersten dag van de vlucht naar West-Indië, Casablanca, niet kunnen bereiken. Het toestel heeft, zooals uit de ontvangen radio berichten blijkt, doorloopend met slecht weer te kampen gehad. De vliegers schijnen een po ging te hebben willen doen om door te vliegen, hetgeen blijkt uit het feit, dat zij aan Malaga en Tanger de weerberichten hebben gevraagd. Nadat geruimen tijd niets meer van de „Snip" was vernomen, werd ten slotte telegrafisch be richt ontvangen dat het toestel te 13.05 uur plaatselijken tijd (13.25 Amsterdamschen tijdj te Alicante (Spanje) is geland. De „Snip" zou hedenmorgen te 7 uur van Alicante starten om naar Casablanca te vliegen. De tocht is te Alicante onderbroken, omdat het vliegterrein van Tanger dat, wat betreft het daglicht, nog best bereikt had kunnen worden, radiotelegrafisch onbruikbaar werd gemeld. Hoewel de „Snip" nu later in Casablanca zal aankomen, dan aanvankelijk werd ge hoopt, zal dit niet verhinderen, dat de „Snip" in den nacht van Zondag op Maandag om streeks 12 uur plaatselijken tijd van Casa blanca naar Porto Praja zal vertrekken. WEENEN, 15 Dec. (Reuter). Gisteravond betrapte een wachtpatrouille bij Erl aan de Oostenrijksch-Beiersche grens drie verdachte personen. Toen men hen wilde arresteeren, losten de verdachten eenige revolverschoten, waardoor twee wachtposten werden gedood. Met behulp van de Beiersche grensautoriteiten tracht men de revolverhelden op te sporen. De Engelsche generaal Brind (midden), die het bevel voert over de internationale troepenmacht in het Saargebied BOEDAPEST, 15 Dec. (Reuter). Aan ver tegenwoordigers van de Hongaarsche en Oos- tenrijksche bladen heeft de Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg heden verklaard, dat men thans volkomen kon vaststellen, üat het Hongaarsche pact niet alleen Oostenrijk en Hongarije veel nut heeft gebracht, maar pok een nieuwen weg heeft geopend tot het behoud van den vrede. Spr. legde in zijn ver dere verklaringen den nadruk op de innige vriendschap tusschen beide landen niet alleen op economisch, maar ook op cultureel gebied. Spr. herdacht voorts den moord op bondskan selier Dollfuss, die niet kon verhinderen, dat de nieuwe Oostenrijksche grondwet welke geen dictatuur instelt, maar een standenstaat wil opbouwen, in de praktijk wordt omgezet. Ook de minister van Buitenlandsche Zaken, von Berger Waldenegg stelde de innige vriend schap tusschen Oostenrijk en Hongarije in net licht. Als politiek met overwegend economische doeleinden is de Oostenrijksche buitenlandsche politiek uiteraard vreedzaam. Dit doet dienen de heeft Oostenrijk het protocol van Rome on derteekend. Oostenrijk evenals Hongarije is tevreden over de tot dusverre bereikte economische resultaten. Uit den geest van het protocol van Rome is een wederzijdsch in overeenstemming brengen van de opvattingen inzake de politieke problemen van den dag ontstaan. Daarover kan. men zich in Europa slechts verheugen, want de zin en het streven van deze buitenlandsche politiek zal steeds gericht zijn op het behoud van den vrede. Oostenrijk verlangt slechts, dat het de zelfde mogelijkheden krijgt als de andere staten In een onderwijsinrichting te Londen worden de scholieren op wel zeer moderne Wijze geoefend in een duidelijke uitspraak De stembuigingen worden via een dictafoon op het witte doek vastgelegd Te Tapachala werden twee heiligen beelden van groote waarde, welke bij de bevolking in hooge vereering stonden, door een ambtenaar in beslag genomen en naar Mexico-City verzonden. In dezelfde stad woont een zekere heer Grajales die er gouverneur is. Men weet van hem dat hij dagelijks knielt voor een beeltenis der Onbevlekte Ontvangenis. Dat is vreemd, niet waar? Doch nog vreemder is het dat Grajales bij deze vrome oefening knielt op een kostbaren bidstoel, welken hij gestolen heeft uit de kerk van San Cris tobal! Te Tetelpan werden, zooals reeds in het kort is gemeld, twee meisjes gearresteerd onder de beschuldiging van in haar eigen huis gods dienstonderricht gegeven te hebben. Zij zjjn in de gevangenis opgesloten en elk verkeer met de buitenwereld is haar verboden. Zelfs haar eigen ouders mogen haar niet bezoeken en ook niet schrijven. En dat de feiten nog oneindig talrijker zijn, blijkt uit 'een correspondentie, welke de „Oss. Rom." uit Mexico-City ontvangt: Zoo arresteerde men onlangs een aantal man nen en jongelui, onder de beschuldiging van.... opruiing tot evolutie. Het onderzoek toonde aan dat elke schijn van bewijs ontbrak en de procureur-generaal gelastte hun invrijheid stelling. Desondank.' blijven zij echter onder politietoezicht en moeten zij zich dagelijks bij den inspecteur van politie melden. De eenige verklaring voor dit alles ligt in hun lidmaat schap der Katholieke Actie. Midden in den nacht deed de politie te Mexico-City een inval in de bureaux van de „Bode van het H. Hart". Duizenden nummers van het tijdschrift werden in beslag genomen en men zoekt thans den heer Silvest' o Fernan dez, die er verantwoordelijk hoofdredacteur van is. Drukkerijen en litgeverijen worden de een na de ander onder politietoezicht gesteld. De stedelijke politie van Orizaba in den Staat van Vera Cruz, heeft twee priesters gearres teerd, zonder er acht op te slaan dat een van hen 69 jaar is en een ernstige hartkwaal heeft. Te Puebla is een meisjesschool met 75 leerlin gen gesloten om geen andere reden dan dat er drie geestelijken en tien zusters onderricht gaven. De burgemeester van Flatlanqui in den Staat Puebla heeft het congres medegedeeld dat hij zich gedwongen zag een gemeenteraads lid af te zetten wegens verzet tegen de socia listische opvoeding en de anti-godsdienstige decreten. In den Staat Chichuahua heeft de plaatselijke regeering alle godsdienstoefeningen, katholieke zoowel als protestantsche, verboden. De gouverneur van Tabasco ijvert om een wet welke in zijn staat reeds van kracht geworden is, uit te breiden tot heel het gebied der Ver- eenigde Staten van Mexico. Deze wet bepaalt dat de vergunning voor godsdienstoefeningen komt te vervallen van eiken priester, die wei gert te trouwen. Degenen die op deze manier het land van geestelijken willen „zuiveren",' zijn vrij talrijk. Anderen staan nog eenvoudiger plannen voor: zij willen bij de wet bepalen, dat voor 1 Juli a.s. alle geestelijken Mexico verlaten moeten hebben. Er is een wet voor gesteld welke alle door de Kerk te houden in zamelingen verbiedt. De raad van immigratie heeft het congres voorgesteld, te bepalen dat Mexico voortaan gesloten is voor waarzegsters, slaapsters, zigeuners en bedienaren van on verschillig welken godsdienst. Volgens de „Excelsior" zijn er bij het Comité voor Openbaar Welzijn zekere beschuldigingen binnen gekomen tegen een voormaligen presi dent der republiek, wiens naam het blad niet kon achterhalen. De eenige voormalige presi dent die thans een plaats heeft in de regeering. is Minister Portes Gil. Het was Portes Gil. die als president in 1919 het accoord onder- teekende waarbij de vrijheid der Kerk weer er kend werd De commissaris van politie te Naco in den Staat Conora, heeft bekend gemaakt dat hij wien misschien een vervolging dreigt omdat hij den Mexicaanschen katholieken een zekere vrijheid gaf. maatregelen zal nemen tegen alle ouders die hun kinderen niet naar de openbare scholen zenden, daar zij op die manier de bepalingen op de socialistische opvoeding overtreden. Hij heeft daarop een boete gesteld van 5 tot 25 peros. Tevens heeft hij bepaald dat de grens wacht geen kinderen mag doorlaten die zich naar Noord-Amerika begevfen om daar onder wijs te ontvangen. Te New-York hielden katholieke mannen en vrouwen, onder aanvoering van studenten, een betooging voor het Mexicaansche consulaat, om te protesteeren tegen de vervolging der ka tholieken. Er werden duizenden exemplaren uitgereikt van een vlugschrift, dat een over zicht geeft van de gebeurtenissen in Mexico. In den stoet zag men tal van transparanten met opwekkingen, om deze actie te steunen. Het vlugschrift deelt o.a. mee dat deze pro testbeweging georganiseerd is door de katho lieke vakbeweging de „Catholic Labour Guild", door het katholieke dagblad de „Catholic Wor ker" en door de studenten van verschillende katholieke inrichtingen van onderwijs. Het is niet vor het eerst dat er in Amerika stemmen opgaan tegen de Mexi caansche kerkvervolging. Onlangs, nadat de Mexicaansche president Rodriguez en Mi nister Portes Gil verklaard hadden dat er in Mexico niemand om zijn geloof vervolgd werd, hebben ook de Amerikaansche Kar dinalen en Bisschoppen een fel protest- schrijven uitgevaardigd om zijn volk economisch en politiek te ontwik kelen. De Oostenrijksche bondskanselier Schusch nigg en de minister van buitenlandsche zaken von Berger Waldenegg zijn hedenmiddag met de hun begeleidende ambtenaren weer uit Boe dapest vertrokken. Hun werd uitgeleide gedaan door Goemboes en de leden der regeering, be nevens door den Oostenrijkschen en Italiaan- schen gezant. Bondskanselier Schuschnigg en Minister president Goemboes hebben heden een telegram aan Mussolini gezonden van den volgenüen in houd: „De Oostenrijksche bondskanselier en de Hongaarsche minister-president maken met vreugde gebruik van de gelegenheid om uit Boedapest Uwe Excellentie als den voornaam - sten voorvechter van het protocol van Rome hun oprechte en warme vriendschap te be tuigen. UPSALA, 15 Dec. (D.N.B.). De Zweedsche minister van Buitenlandsche Zaken Sandler heeft gisteravond een rede gehouden over de buitenlandsche politiek en daarbij gewaagd van de zorgen op het gebied van de handelspolitiek, die nog steeds het voornaamste deel vormen van de werkzaamheden op het gebied der buiten landsche politiek. Samenwerking tusschen de staten onder rede lijke vormen is thans, aldus de minister een noodzakelijkheid. Of Duitschland een nationaal- socialistische regeering heeft of niet, het is toch wenschelijk dat het aan het werk van den Vol kenbond deelneemt. Dat geldt ook voor Sovjet- Rusland. Thans rijst een gevaar, dat al het andere overheerscht. Een oplossing is nauwe lijks mogelijk zonder dat het probleem „Duitsch land als actief medewerker in den Volkenbond" opgelost wordt. De rechtsgelijkheid is de voor waarde voor een gunstig resultaat. De dag zal komen waarop Duitschland zeggen zal: De principieele rechtsgelijkheid is ons door mogend heden sedert 1932 toegezegd, de practische toe passing hebben wij ons thans op alle gebieden verschaft. Op welk niveau dient men thans de bewape ningen te beperken? Wanneer Duitschland zijn plaats te Genève weer inneemt en zijn huidigen militairen status openbaar maakt, kunnen de verantwoordelijke staatslieden dan nalaten, te spreken over de dingen, die in Europa onrust verwekken? Europa verwacht een definitieve daad. De Duitsch-Fransche toenadering, zonder welke Europa niet tot rust kan komen, is dich ter in ons bereik gekomen. Het Duitsch-Fran sche accoord in de Saarkwestie is het beste Kerstgeschenk voor de volkeren van Europa. NEW-YORK, 15 Dec. (Reuter). in een wasfabriek te Elmsford bij New-York is van morgen brand uitgebroken. Het vuur greep snel om zich heen en de brandende was vloeide uit de opslagplaatsen de straat op. De gloeiende stroom zocht zich een weg doo» alle straten in de omgeving van de fabriek en stak het eene huis na het andere in brand. De inwoners vluchtten vol angst voor de brandende massa en konden zich slechts met groote moeite in veiligheid brengen. MOSKOU, 15 Dec. (Reuter). In verband met den aanslag op den voorzitter van de plaatselijke Sovjet, Kara, in Krasni-Loeseh, zijn zes personen gearresteerd. Zü zouden heb ben bekend het voornemen te hebben gehad Kara te vermoorden, daar hij jegens de boeren zich vijandelijk" gezind zou hebben betoond. De Zweedsche minister Sandler bepleit samen werking met Duitschland. Het Italiaansch-Abessinisch grens-incident; tekst van de Abessinische nota aan Genève gepubliceerd. Incident aan de Oostenrijksch-Beiersche grens; twee leden van een wachtpatrouille doodge schoten. Volgens de „Matin" zullen binnenkort tusschen Frankrijk en Italië drie accoorden worden af gesloten. De „Snip"; is te Alicante geland en zou heden morgen den tocht naar Casablanca voortzetten. De burgemeeser van Albury is voornemens, een bezoek aan Nederland te brengen. De gouden standaard; pro- en contra-avond a.s. Dinsdag in de hoofdstad. Het derde kwartaal van dit jaar is, blijkens mededeelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek, de reflex blijven vertoonen van de ongunst der tijden. Overwinningen van Sunderland en Arsenal in de eerste Engelsche League. Onze Brusselsche correspondent seint ons d d 15 Dec.: Hedenmorgen om half 12 is brand uitgebro ken op de terreinen van de tentoonstelling te Brussel in een noodgebouw voor de afdeeling Oud-Brussel. De brandweer was spoedig ter plaatse, evenals de leiders van de tentoonstel- lingswerken. Het vuur kon in betrekkelijk kor ten tijd worden gebluscht, zoodat het gebouw slechts aan den buitenkant eenigszins werd be schadigd. LONDEN, 15 Dec. (Reuter). Na een partij golf, waaraan Sir John Simon, Matsoedeira, Norman Davis en de Amerikaansche vlootües- kundige admiraal Standley deelnamen, werd besloten de vlootbesprekingen de volgende week te verdagen, zelfs wanneer het antwoord der Japansche regeering nog niet mocht zijn ont vangen. NEW YORK, 15 Dec. Zes jaar geleden was de 10-jarige Grace Budd verdwenen. Kort ge leden vond men in het bosch nabij Westches ter een compleet meisjes-skelet. Er werd een streng onderzoek ingesteld, dat er toe heeft mogen leiden den moordenaar, den 65-jarigen huisschilder Albert Fish, te arresteeren. De man heeft bekend den moord te hebben gepleegd. LUIK, 15 Dec. De 43-jarige H. Danse, die In Frankrijk zijn moeder en zijn vriendin had vermoord, daama naar België gevlucht was en aldaar een moord had gepleegd op een pa- ter-Jezuïet, is hedenmiddag alhier ter dood veroordeeld. Er bestaat geen kans op gratie. hoort U niet door de radio. Toch heeft de radio zijn onverflauwde belangstelling. U wenscht 'n radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voori Dagelijks bereikt hi) 75.000 ge zinnen. Hij zal dus zeker van dienst kunnen zijn. IIs* I V WnnuuiimiimiiiMH;; r r 4/ïO Stand op Zondag 1 uur v.m.: 740 yorige stand: 735.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1