„Snip" bereikt Porto Praya Incident in het Saargebied Complot ontdekt in Bulgarije Secretaris Pichot Het nieuws van heden Frankrijk en Italië ZEER SNELLE VLUCHT BRITSCH INSPECTEUR AFGERANSELD DE BAROMETER ■nu VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling MAANDAG 17 DECEMBER 1934 Avondblad Radiografisch volgen wij het vliegtuig van uur tot uur Hartelijke begroeting te Casablanca B&ifi De zoon van den Duce, Bruno Mussolini, die een enthousiast voetbalspeler is, tijdens een school-wedstrijd te Rome Safety first Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij||iiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiini| Communisten waren van plan alle officieren en onderofficieren te vermoorden Vijfhonderd arrestaties Benoemd tot tweeden Vicaris- Generaal en Kanunnik Hij zou met zijn auto eenige men- schen hebben aangereden en schoten op de woedende omstaanders hebben gelost Exposé van president Knox Oorlogsinvaliden slaags met de politie By een straatbetooging te Parys Weer een gangster gearresteerd Lid van de bende van Dillinger Korte berichten DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Onderhandelingen vlotten niet zoo erg als algemeen ver ondersteld wordt De koloniale kwestie Mutaties in Spaansche regeering? AARDBEVING IN ANATOLIË NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19101 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het Kerstvliegtuig naar de West, de „Snip" is om vijf minuten na middernacht, Amsterdamschen Tijd, uit Casablanca vertrokken voor de volgende étape naar Porto Praya. Te 12.05 uur Amst. Tijd, veel vlugger dan men verwacht had, meldde de „Snip", dat men boven Porto Praya was aangekomen en binnen vijf minuten, dus te 12.10 zou landen. Zondagochtend te 7.35 uur Amster damschen tijd was de „Snip", die Zaterdagmiddag tengevolge van de slechte weersomstandigheden op de eerste ètape van de vlucht naar West-Indië te Alicante een tusschen- landing moest maken, daar Casa blanca niet voor het invallen van de duisternis kon worden bereikt, van Alicante vertrokken. Na een voorspoedige vlucht landde het vliegtuig Zondagmiddag te 13.10 uur Amsterd. tijd op het vliegveld te Casablanca. Voor de aankomst van de „Snip" bestond op het vliegveld te Casablanca groote belangstel ling. Er had een ontvangst plaats, georganiseerd door den Nederlandschen consul-generaal te Tanger, den heer P. Gerth van Wijk, waarbij tal van Nederlanders en de plaatslijke autori- teiten aanwezig waren. Na de ontvangst is de bemanning zoo spoedig mogelijk rust gaan nemen Hoe groot de beteekenis van een goede radio verbinding met de vliegtuigen is, bleek reeds op het eerste gedeelte van de „Snip" naar West- Indië. Een zeer groot gedeelte van den afstand AmsterdamMarseille hebben Hondong en van Balkom „blind gevlogen", in den donkeren winternacht, strijdende tegen ongunstige weers omstandigheden. Van der Molen heeft voortdu rend het contact met de landstations in stand gehouden en daarbij is het opgevallen, dat ter wijl sommige dichter bij het vliegtuig gelegen stations geen of moeilijk verbinding met de „Snip" konden krijgen, Schiphol permanent de verbinding heeft gehandhaafd en nu en dan zeer belangrijke aanwijzingen heeft kunnen ge ven. Ook op den tocht van Alicante naar Casa blanca was Schiphol Zendag permanent in ver binding met de „Snip", die zich steeds verder van het nest verwijderde. De „achtervolging per radio" werd een groot succes. Wij weten, dat van der Molen thans op de korte golf werkt: 26.8 M. en wellicht op de 36 M. Om 7 uur G.M.T. staan de ontvangers bij en wij wachten.... Het is 7.55 uur Zondagochtend als van der Molen door het geven van een lange streep zijn zender afstemt en dan komt de eerste CQ aan allen!: „Hr QAD Alicante QAB Casablanca. Tweehonderd meer boven zee, sterke wind, veel remous. 7.15 gestart Alicante." De afkortingen QAD en QAB beteekenen: Vertrekken van en op weg naar. De „Snip" is weer in de lucht en wij zullen het toestel uit ons radio-station in Amsterdam trachten te volgen. De signalen van de „Snip" zijn „keihard": QSA 5 en op den luidspreker kunnen wjj den K.L.M.-vogel boven de Middellandsche Zee vol gen. Te acht uur (Amsterd. tijd) roept de „Snip" Tanger Aeradio aan met het verzoek een QAM weerbericht te geven. Tanger antwoordt niet, maar wel komt Logrono Aeradio met de vraag of de „Snip" iets heeft. Waarop Van der Molen slechts mededeelt, dat de „Snip" op 100 M. hoogte vliegt. Een kwartier later tracht Van der Molen op nieuw met Tanger in contact te komen, doch ook nu komt er nog geen antwoord. For Oran Aeradio is beter op zijn post en geeft aan onze vliegers het gevraagde weerbe richt, waarvoor de „Snip" heel dankbaar is. Te 8.40 geeft de „Snip" berichten door naar Schiphol en met genoegen vernemen wij, dat het boven de Middellandsche Zee mooi weer is, zij het ook met veel wind. Hondong laat mede- deelen, dat hij verwacht te 13 uur GMT te Ca sablanca te zijn en verder hooren wij nog, dat de zon schijnt en de stemming aan boord van de „Snip" uitstekend is. Tien minuten over negen werkt van der Mo len eindelijk met Tanger en daarna met Ma- laga-El Rompedizo Aeradio. De „Snip" vliegt dan op 50 Meter hoogte boven zee. Tegen half tien werkt van der Molen met het vliegtuig F-AJVB van de Air France, dat of op de lijn Marseille of op den Zuid-Amerikadienst vliegt. Van der Molen vertelt zijn collega aan boord van het Fransche toestel, dat hij op 50 M. hoogte boven de Middellandsche Zee tus- schen Almeria en de Afrikaansche kust zit. Tal van amateurs in Nederland hebben ook Zondagochtend getracht in verbinding met de „Snip" te komen. Van der Molen vraagt echter voortdurend weerberichten en heeft geen tijd voor zijn landgenooten. „Safety first" geldt als altijd bij de K. L. M. ook op de vlucht van de „Snip". Te 9.55 uur A. T. deelt de „Snip" mede, dat het eiland Alboran wordt gepasseerd. Alboran ligt ongeveer vijftig mijl ten Zuiden van Al meria juist op de helft tusschen de Spaansche en Marokkaansche kust. Hieruit blijkt, dat de „Snip" met een grootere snelheid vliegt dan op den eersten dag: naar onze berekening met een gemiddelde van on geveer 150 K.M. per uur. Te 11.13 roept hij Casablanca en nadat onze marconist aan boord van den K.L.M.-vogel eenige gevraagde inlichtingen heeft ontvangen, deelt hij mede, dat de Afrikaansche kust in zicht is. Een paar minuten later deelt hij aan Casablanca mede, dat men aldaar de „Snip" tegen 1 uur GMT kan verwachten. (Vervolg elders in dit .nummer) |j VERWACHTING: Zwakke tot matigen, =j Zuid-Westelijke tot Zuidelijken of Zuid- Oostelijken wind, nevelig tot zwaar be- wolkt, aanvankeiyk weinig of geen regen, iets kouder. Hoogste stand: 765.0 te Vardö. |j Laagste stand: 742-5 te Stornoway. Zon op 8.07, onder 3.45. Licht op 4.15. S H Maan op n.m. 1.06, onder v.m. 4.39. =j 20 December volle Maan. SOFIA, 16 Dec. Te Chaskove (Zuid- Bulgarjje) heeft de politie een samenzwe ring ontdekt, welke een omvang had, zoo als men in vele jaren in Bulgarije niet heeft geconstateerd. In de beide laatste dagen zijn meer dan 500 personen gearresteerd, tot wie ook 175 soldaten van het plaatselijk garnizoen zou den behooren. In het archief der samenzweerders, dat in beslag kon worden genomen, werd een volledig om wen telingsplan gevonden, waaruit zou blij ken, dat de communisten een gewapenden op stand in Bulgarije voorbereiden. Alle officieren en onder-officieren moesten worden vermoord. Verdere bijzonderheden om trent de revolutionnaire plannen zijn nog niet medegedeeld. Bij verrichte huiszoekingen heeft de politie groote hoeveelheden illegale geschriften en wa pens in beslag genomen. De organisator en leider der samenzwering zou Georgi Stoeff zijn. - Te Bremen is de „Scharnhorst" te water gelaten. Het schip zal de route Genua- Sjanghai in 23 dagen afleggen. De Oostenrijksche bondskanselier dr. Schuschnigg (links) bracht met den minister van Buitenlandsche Zaken Berger-Waldenegg (rechts) een bezoek aan den Hongaarschen minister-president Goemboes (midden) Naar aanleiding van het verzoek van den Hoogeerw. Vicaris-Generaal Mgr. M. P. J. Möllmann, om met t oog op de voortdurende uitbreiding der werkzaamheden gedeeltelijk te worden ontheven van zijn taak, heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem een tweeden Vicaris-Generaal benoemd, n.l. den Hoogeerw. Heer Th. W. Pichot, tot nu toe secretaris van het Bisdom. Mgr. Möllmann zal evenals voor heen, blijven behandelen geestelijke zaken, terwijl de Hoogeerw. Heer Pichot van 1 Januari a.s. af de be handeling van tijdelijke zaken op zich zal nemen. Alle stukken, betrekking hebbende op zaken, zoowel van geestelijken als van tijdelijken aard, moeten, evenals tot nu toe, worden toege zonden rechtstreeks aan Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem. Z. H. Excellentie Mgr. Aengenent heeft voorts benoemd tot Ka nunnik van het Hoogwaardig Ka thedraal Kapittel, den Hoogeerw. en Doorluchten Heer Th. W. Pichot, benoemd Vicaris-Generaal, tot Heden secretaris van het Bisdom. De hoogeerwaarde heer Theodorus Wijnan- dus Pichot werd geboren te Amsterdam, 9 Mei 1894. Hij studeerde aan het Canisius College te Nijmegen, behaalde aldaar het eind-diploma gymnasium met het grootste succes. Bekwaam de zich daarna gedurende een jaar m de grond beginselen der philosophie en in gewiide wel sprekendheid op het Seminarie „Hageveld" en SAARBRÜCKEN. 16 Dec. In den nacht van Zaterdag op Zondag tegen drie uur is een auto, waarin drie personen zaten, oj den hoek Hohenzollern- en Goebenstrasse ingereden op eenige personen, die zich op het trottoir bevonden. Vier personen wer den gewond. Tot de gewonden behoorde een jonge vrouw. Tal van bewoners schoten toe en beletten den chauffeur, een Engelschen po- litie-officier In burger, zich voor de aan komst der inmiddels gewaarschuwde politie te verwijderen. De menigte drong daarbij zoodanig op, dat de officier, zich bedreigd voelende, zijn pistool trok en een paar scho ten loste. Toen hü het derde schot wilde lossen, werd hem het pistool uit de handen gerukt. De omstanders wierpen zich vervol gens op den Engelschman, dien zij over meesterden. De plaatsvervangende leider van het Duitsche Front, Nietmann, heeft Zondagmiddag bij het Nederlandsche lid der Plebiscietcommissie De Jongh geprotesteerd tegen het optreden van den politieofficier. Tegelijkertijd eischte Nietmann maatregelen ter voorkoming van dergelijke in cidenten. In de Zondagmiddag gehouden derde massa- betooging van het Duitsche Front, waar de plaatsvervangende leider, Nietmann, het woord heeft gevoerd, heeft deze het nachtelijk inci dent ter sprake gebracht. Nietmann zeide o. m.: vannacht is, volgens verklaringen van ooggetuigen, in de Hohen- zollernstrasse een personenauto met een dron ken buitenlander, die vergezeld was van ver scheidene personen, het trottoir opgereden en terechtgekomen in een groep menschen. Een vrouw werd gewond. Wij willen wijzen op de methode, welke bij dit ongeluk werd gedemonstreerd en wij moeten daarop wijzen, omdat wij onze eer moeten ver dedigen. Er kan een ongeluk passeeren. wan neer men niet meer heelemaal nuchter is. Wan neer dan evenwel de betreffende persoon meent de Duitsche volksgenooten als wilde dieren over het hoofd te kunr.en schieten, dan is dat een methode, welke wij nimmer zullen aanvaarden Wij zeggen niet dat deze man de methode van zijn natie heeft gevolgd, want wij weter. dat deze natie een dergelijk optreden niet goed keurt. Wij willen wenschen, dat thans onze verma ningen begrepen zullen worden en wij hopen dat men er met het oog op dit voorval voor zal zorgen, door selectie van geschikte lieden dergelijke incidenten in de toekomst onmogelijk te maken. De president der regeeringscommissie voor het Saarbegied, Knox, deelt het volgende offi cieel mede: „In den nacht op 16 December 1934 probeerde een politie-officier met zijn auto in de Goeben strasse te draaien. Hij reed daarbij, toen hij met den wagen op het trottoir terecht kwam. een daar staande persoon aan Dit was aanleiding tot een oploop. De menigte nam tegen de inzittenden van den auto er waren behalve de politie-officier nog twee per sonen in den wagen gezeten door nog niet definitief opgehelderde oorzaak een dreigende houding aan, in het bijzonder tegen den politie officier. Het kwam tot een handgemeen, waar bij eenige schoten werden gelost, waarbij een persoon een schampschot aan den buik opliep. De politie-officier werd door houwen en sla gen eveneens gewond en moest haar het zieken huis worden overgebracht. De politie zal na onderzoek haar bevindin gen overleggen aan de bevoegde rechtsinstantie. De politie heeft voor de behandeling van dit geval de bijzondere instructie gekregen, met alle gestrengheid bij het onderzoek op te tre den en tekortkomingen zonder aanzien des persoons zonder pardon te vervolgen. Totdat de aangelegenheid definitief zal zijn opgehelderd, is de politie-officier geschorst. PARIJS, 17 Dec. (Reuter) De Parijsche editie van de „Daiiy Mail" deelt mede, dat in den auto van den Britschen politie-officier, die het incident te Saarbruecken veroorzaakte. Lord Aylesford en een jonge Duitsche Kaethe Braun zaten. De Britsche politie-inspecteur verklaarde, dat de auto ongeveer 60 c.M. het trottoir opreed en een man tegen een vrouw aanwierp, waardoor de vrouw aan den voet werd gewond Hij bood dadelijk 50 francs schadevergoeding aan. De bezoekers van een nabijgelegen café be moeiden zich met het geval en namen een drei gende houding aan, toen de Engelschman met den auto wilde wegrijden. De politie-inspecteur voelde zich bedreigd trok zijn revolver en schoot in den grond. Het tweede schot moet afgegaan zijn, toen hem de revolver werd ontrukt. verrichtte de theologische studie op het Groot- Seminarie te Warmond. Priester gewijd in de Kathedrale Kerk „St. Bavo" te'Haarlem op 15 Augustus 1913 werd hij op 31 Augustus d.a.v. benoemd tot kapelaan te Voorschoten, waar hij met voorbeeldigen ijver onder pastoor van Buchem z.g. en onder pastoor Meijer heeft gearbeid. Slechts drie en en half jaar werkte hü in de practische zielzorg. In Januari 1922 werd hij door Monseigneur A. J. Callier z.g. geroepen orp, als opvolger van den Hoogeerwaarden heer L. A. A. M. Wester- woudt, die benoemd was tot plebaan, bisschop pelijk secretaris te worden. Secretaris Pichot is in den loop der jaren be noemd tot lid van de Commissie voor het Bis schoppelijk Museum en een half jaar geleden werd hij om zijn bekwaamheid op het gebied der financiën door den Bisschop aangewezen om zitting te nemen in de Commissie tot rege ling van het Kerkelijk crediet in het Bisdom Haarlem. PARIJS, 17 Dec. Fransche oorlogsinvaliden hebben Zondagmiddag een straatbetooging ge houden. Ten slotte werden kransen gelegd op het graf van den Onbekenden Soldaat en bij het standbeeld van Clemenceau. By den Are de Triomphe is het tot inciden ten met de politie gekomen. Bij het standbeeld van Clemenceau werd een toespraak gehouden, waarfn verklaard werd. dat de door de regeering voorgestelde verbeterin gen der uitkeeringen niet voldoende zijn. Te Rijssel zijn Zondag ongeveer 100 werk- loozen het raadhuis binnengedrongen. De poli tie stond eerst machteloos, daar de werkioozen weigerden het gebouw te verlaten alvorens genoegdoening te hebben ontvangen. Pas na langdurige besprekingen en de be lofte van den burgemeester bij den gemeente raad voorstellen te zullen indienen, verlieten de betoogers rustig het gebouw. CHICAGO, 17 Dec. (Reuter). De Bondspolitie is er gisteren in geslaagd een van de weinige nog in leven zijnde leden van de bende van Dillinger te arresteeren. De man, Joseph Bums genaamd, is in zijn woning zonder verzet gearresteerd, hoewel hier vele machinegeweren stonden. Bij huiszoeking vond men een aantal sleutels, waaruit blijkt, dat hij deel heeft genomen aan den bankroof op 21 Augustus in Brooklyn, waar de roovers met 462.000 dollar wisten te ontkomen. Bums is een van de 10 misdadigers, welke in September 1933 met behulp van Dillinger uit de gevangenis te Michigan ontsnapten. Van de 10 vluchtelingen zijn thans nog twee niet gepakt. Midden-Australië wordt thans geteisterd door een papagaaien-plaag. Millioenen groene papagaaien vliegen van West-Australië naar 't oosten in zoo grooten getale, dat waar zij zich neerzetten, de aarde over een groot oppervlak groen is gekleurd. De vogels maken de water voorraden voor mensch en dier ongenietbaar en met man en macht is men doende de bronnen tegen de vogels te beschermen. Met ingang van Zondag is over een straal van 150 meter rondom het Palazzo Venezia, waar Mussolini zijn werkkamer heeft, een „stilte- zóne" ingesteld, waarin het claxonneeren en het laten hooren van andere signalen verboden is. De proef is Zondag begonnen en zal in Ja nuari door proeven op grooter schaal worden ge volgd. De geheime politie van Mandsjoekwo heeft een Chineesche geheime nationalistische vereeniging ontbonden, welke tegen de regeering van Mand sjoekwo was opgericht. Talrijke Mandsjoekwosche officieren en amb tenaren waren lid van deze organisatie. Het conflict tusschen Italië en Abessinië; Italië weigert arbitrage en zet in een mededee- ling aan het Volkenbonds-secretariaat haar standpunt uiteen. Onderhandelingen tusschen Frankrijk en Italië vlotten niet. Incident in het Saargebied; Britsch politie- inspecteur afgeranseld. Communistisch complot in Bulgarije ontdekt. De „Snip" hedenmiddag na snelle vlucht te Porto-Praya geland. Prof. dr. J. Boeke te Utrecht gehuldigd ter ge legenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum. Ook een extra Kersttoeslag aan hen die bü de werkverschaffing zyn geplaatst. Benoemd tot tweeden Vicaris-Generaal en Ka nunnik de hoogeerw. heer Th. W. Pichot, tot nu toe secretaris van het Bisdom Haarlem. Pater A. Bakker O.E.S.A. te Utrecht overleden. Kerkgewelf in de R. K. Kerk te St. Michiels gestel gedeeltelijk ingestort; organist zwaar ge wond. Sigarenmagazijn te Haarlem uitgebrand. De be woner gearresteerd. Felle brand te Zaandam. Inbraak te Gouda. Inbraak in de pastorie van Zevenbergschehoek. De moord te Berghem voor de Bossche recht bank. PARIJS, 17 Dec. (Reuter)De „Echo de Paris" schrijft, dat de optimistische houding van de Fransche pers ten aanzien van de Fransch- Italiaansche onderhandelingen, de moeilijkheden van deze besprekingen over het hoojjd doet zien. Als men eerlijk wil zijn, dan moet men toe geven, dat de onderhandelingen niet verder komen en dat men in het Afrikaansche vraag stuk niet gemakkelijk een oplossing zal vinden. Ten aanzien van de samenwerking in midden- Europa staat men nog steeds op het doode punt van drie maanden geleden. Frankrijk poogt door te zeilen tusschen de Fascistische regee ring en de Kleine Entente, welke meeningsver- schillen hebben over de garantie van de onaf hankelijkheid van Oostenrijk en den economi- schen opbouw van de Donaulanden. Frankrijk hoopte, dat Mussolini openlijk zou verklaren, dat hij zich vereenigt met de een heid van het Joego-Slavische volk. Het schijnt evenwel, dat Mussolini hier niet veel voor voelt. Het blad vraagt dan, hoe Laval onder deze omstandigheden naar Rome kan gaan. zonder de regeering van Belgrado weer in Duitsch vaarwater te drijven. MADRID 17 Dec. (Reuter). Vermoedelijk zal Lerroux het reces van het parlement gebruiken om de regeering te wijzigen. Pita Romero zal dan geen minister zonder portefeuille meer blijven en alleen buitengewóón- ambassadeur bij het Vaticaan zijn. Rocha zal alleen de portefeuille voor buitenlandsche za ken houden en de radicaal Valeneien zal vermoe delijk minister van marine worden. Minister van handel en industrie zal vermoedelijk worden het Kamerlid Gulicien. Naar men vermoedt zullen ook talrijke ge zantschappen en legaties gewijzigd worden. 1STAMBOEL, i7 Dec. (Reuter). De omgeving van Tsjapadjoer in Oost-Anatolië is door een aardbeving geteisterd. Vijftig dorpen werden gedeeltelijk verwoest, terwijl tot nu toe 100 dooden worden gemeld. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 747.9 Vorige stand: 746.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1