STADSNIEUWS Winkelhuis uitgebrand Laatste Nieuws SITTERSc^KAR Haarlem, 17 Dec. IN DE KONINGSTRAA T Het incident te Saarbruecken MAANDAG 17 DECEMBER 1934 u i i 'i ff^pggar8 ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK Ouderstriduum TOONEEL STADSSCHOUWBURG Nederlands Operette Tooneel „Pax" NU KERSTMIS NADERT Diefstal van hulst en dennengroen R.K. TRANSPORTARBEIDERS Jubileum bij de Haarl. Coöp. Diner-V ereenijjing Een liefdadigheidstentoonstelling met hoog bezoek F eestavond Vlagwijding Ned. Natuurhist. Vereeniging KRUISWEG 60 Tel.16659 HERCLASSIFICATIE DER GEMEENTEN En P. T. T. te Haarlem ORDE VAN ADVOCATEN Begeerenswaardig vak KRUISPUNT NIEUWE GRACHT—KRUISWEG Weer een aanrijding HET FEEST VAN KAP. ROELVINK De viering in het Prov. Ziekenhuis BURGERLIJKE STAND Doar het krachtig en snel optreden van de Haarlemsche brand weer werd het zeer groote gevaar voor uitbreiding bezworen Eigenaar in arrest Ontdekt Bijtijds ontsnapt De oorzaak? Voor f IS.000 verzekerd De blussching Groote belangstelling Het winkelhuis uitgebrand 59-JARIGE DAME AAN GEREDEN Wie is er bij geweest? DE BRUG BIJ DE STUYVE- SANTSTRAAT Hedenmorgen aanbesteed Aanbesteding „De Zwarte Hand" in den Jans schouwburg N. O. G. Opbrengst collecte Anegang-Vereeniging AGENDA 18 December Politie-officier slechts licht gewond VERMISSING MET TRAGI- SCHEN AFLOOP Lijk van 88-jarigen man opgehaald VOETBALLER GEWOND Tijdens den wedstrijd R. C. H.- H. F. C. DR. G. DE VRIES t Slachtoffer van aanrijding Aanhouding Kindervoeding RIJKSVISCHAFSLAG Het jaarlijksch triduum van de ouders der S. F. L.-jongens behoort weer tot het ver leden. Het S. F. L.-bestuur was er in geslaagd", de leiding van dit triduum toe te vertrouwen aan Pater Fridolinus Huyssen uit het Fran ciscanerklooster te Nieuwe Niedorp. Woensdagavond werd het triduum geopend ln de dichtbezette Franciscuskapel met een gedegen conferentie. Op de Donderdag- en Vrij dagavonden was de kapel wederom tjokvol; wèl een bewijs, dat de conferenties in den smaak vielen van het aandachtig auditorium. Op elke conferentie volgde een kort Lof, waarna de aanwezigen naar een ruime S. F. L.-zaal trokken, waar zij, onder het genot van een kop thee een filmpje te aanschouwen kre gen. lederen morgen las de triduumleider een H. Mis voor de ouders in de St. Franciscuskapel. Na afloop van het ontbijt bleef men dan nog geruimen tijd bij elkaar. Zaterdagavond was er gelegenheid tot biech ten en tot een onderhoud met den triduum leider. Zondagmorgen, onder de tweede H. Mis, had de plechtige sluiting met algemeene H. Com munie plaats. Na het Evangelie gaf pater Huys sen een treffende voorbereiding tot de H. Com munie. Voordat de Pauselijke Zegen werd ge geven, hield hij een openlijke dankzegging. Aan een sober gezamenlijk ontbijt vereenig- den zich hierna de ouders. Des avonds keerden allen naar het Francis- cushuis terug, waar de S. F. L.-gymnasten, on der hun wakkeren leermeester den heer Roo- sloot toonden, wat zij met lenige beenen pres- teeren kunnen. Vervolgens werden S. F. L.-spécialité's rond gediend: chocolademelk en koek. Hierna kwam de filmoperateur aan het woord met een vroo- Hjk program. In de pauze maakte pater Huyssen van de gelegenheid gebruik een resumé te geven van de stof in de triduumdagen behandeld. Een van de vaders dankte in hartelijke be woordingen pater Huyssen voor zijn heerlijke conferenties. Het einde van den avond kwam hierop: de „zender Huyssen, Nieuwe Niedorp, Holland" ging sluiten. Als omroeper wenschte pater Smits na een dankwoord aan zijn confrater Huyssen allen goeden nacht en wel ter ruste! Met groote voldoening, met groote dankbaar heid kan het S. F. L. ook op dit triduum te rugzien en het bereidt zich inmiddels voor tot zijn écht Franciscaansch Kerstfeest met zijn groote S. F. L.-familie: met de jongens en met de ouders Fantastische operette in vier be drijven van Jacq Williamson In het uitvoerige voorwoord van het pro gramma wordt er de nadruk op gelegd, dat deze operette iets nieuws poogt te geven en dat men daarom ni'et twijfelt of het publiek zal er met belangstelling nota van nemen. Nu is het waar, dat iedereen die iets nieuws wil bieden, het recht heeft mis te tasten; het feit alleen reeds, dat men poogt iets aparts te lanceeren, kan men afgezien van alles, bijzonder waardeeren. Het kan goed zijn of het kan slecht zijn, maar het nieuwe ervan blijft onvoorwaardelijk doorslag gevend. „PAX" nu fis geen Amerikaansche hum- burg, zooals de naam van auteur en het wolken krabbersuitzicht in het eerste en vferde be drijf zouden doen vermoeden, doch de schrij ver is een doodgewone Hollander, die, het zwak ke punt van zijn landgenooten, om te waardee ren wat des buitenlands is, kent en daarom een Amerikaansch klinkend pseudoniem heeft aan genomen. Dit kan men minder hem, dan het snobistische publiek kwalijk nemen. Hoe het ook zij, het bijwonen van deze ope rette geeft aan den toeschouwer een vreemde sensatie. De idee op zich zelf is afgezien van den vredellevenden titel en de moedwillige pacifistische tendenz, ni'et slecht, maarde auteur (en heel zeker ook de regisseur) is met te weinig kennis van zaken aan den gang gegaan, met het gevolg, dat er formidabele fouten aan kleven, die veel en veel zwaarder wegen, dan het idee kan verdragen. Dat het een fantastische operette is, kan veel excuseeren en hoopt, gezien onze opinie over het uitbrengen yap een nou veauté, tot door de vingers zien. Hiervoor is te meer 'aanleiding omdat de zeer uitgebreide troep met groot enthousiasme zich van haar taak kwijt. Doch desondanks meenen we toch, enkele der meest op den voorgrond tredende fouten te moeten aangeven, om te voorkomen, dat men daarin tot eigen schade andermaal zal vallen. Vooreerst mist deze operette de zoo noodzakelijke eenheid en geeft daardoor den indruk te zijn een wiebelende stok in de ruimte. Verder is de eigenlijke opzet veel te -;wak en kan niet boeien of overtuigen. (De schrijver zal ons toch niet willen wijsmaken, dat het ook maar iemand in de zaal wat kan schelen of Mia Sheffield, Willy Copper al dan nïei, krijgt), maar daarenboven, ontbreekt het contra-plot, wat practisch met de hoofd-intrige parallel moet loopen. Even onhandig als onlogisch ts het be gin, waarbij zonder eenige reden plotseling een paar deuren opengaan, een stuk of tien kinder meisjes wat heen en weer danspasseeren en op een ongemakkelijke manier weer verdwijnen. Verder maakt de reeds eerder gesignaleerde Cupper zijn intree in een glimworm gewaad, finaal uit den toon valt en totaal geen raison heeft. Bekort men tenslotte nog aanmerkelijk de dialogen en brengt het ge val tot drie bedrijven terug, dan had men kans, dat men zich niet alléén met den gceden zang, (zoowel van de solisten als de koren) de mon tere, vriendelijke muziek en de goede decors ver maakte. Want wat dat alles betreft, was het grootendeels wel in orde en had men er een buitengewone zorg aan besteed. Er was over vloed van figuratie, een niet-onverdienstelijk le nig danspaar en, zooals gezegd bij de executan ten zeer veel enthousiasme. We twijfelen niet of men heeft zelf een en ander reeds lang ingezien, doch desondanks deze nieuwigheid aan het Haarlemsche publiek niet willen onthouden, reden, waarom men heden- en morgenavond nog de gelegenheid openstelt het tezelfder plaatse te gaan bezien. Als men zich voorbereidt op een experiment, wordt men waarschijnlijk niet teleurgesteld. Inmiddels zijn de „dancing ladies" oorzaak van ons voorbehoud voor volwassenen. V-t. Hij werd door den voorzitter, dr. G. Nolst Trenité, en den commissaris van personeel har telijk toegesproken, waarbij uiting werd gegeven aan de gevoelens van hartelijken dank voor de voortreffelijke wijze waarop hij steeds het be drijfsleiderschap heeft waargenomen. Herinnerd werd aan het feit, dat hjj in zijn 25-jari'ge loopbaan heeft medegewerkt tot het bereiden en uitzenden van ver over de 1 mil- lioen diners, tot groote tevredenheid van de leden en niet-leden verbruikers. Waar, mede door het werk van den jubilaris, de H. C. D. V., zelfs in dezen malaisetijd, niet over belangstel ling van verbruikers heeft te klagen past aan hem een bijzonder woord van dank. Prachtige geschenken werden aangeboden, terwijl onder hartelijk applaus mededeeling werd gedaan dat den jubilaris door de Mij. tct Nut van 't Algemeen de eerepenning met ge tuigschrift is verleend wegens „bijzondere plichtsbetrachting." Jaarlijks tegen Kerstmis schijnen de bosschen van Vogelenzang het te moeten ontgelden en een deel van hun winterpracht te moeten ai- staan aan stroopers, die hulst en dennentakjes afsnijden. Nu reeds zijn bij de politie klachten over deze strooperij binnengekomen. Het zijn voornamelijk lieden van buiten, die zich hieraan schuldig maken. Men verzoekt ons te berichten, dat er scherp zal toegezien worden en direct met een bekeu ring gestraft zal worden. Men schrijft ons: Zondag 16 dezer herdacht de heer B. Itceiofsen het feit, dat hij voor 25 jaar bij de Haarl. Coöp. Diner-Vereeniging in dienst trad. Door een der bestuursleden werd de jubilaris met zijn famile per auto van zijn wonng gehaald en feestelijk door het voltallige bestuur en per soneel aan het bekende gebouw op dc Bakenes- sergracht ontvangen. Reeds maanden lang voert de afdeeling Haar lem van den R. K. Bond van Transportarbei ders „St. Bonifaclus" een liefdadigheidsactie waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan haar werklooze leden en aan die leden, die nog werken, maar wier inkomsten gelijk staan met of minder zijn dan werkloozensteun. Voor het organiseeren van een loterij had zich een commissie gevormd bestaande uit bestuur en leden. Wat deze commissie met hard werken bereikt heeft, is Zondag gebleken op de tentoon stelling in het gebouw St. Bavo, waar 538 prij zen uitgestald lagen w.o. als hoofdprijs een olieverfschilderstuk, een clubfauteuil van het afdeelingsbestuur, een pasteiteekening van het hoofdbestuur, verder een zeer groot aantal prij zen van fabrikanten, middenstand en particulie ren. Het moet voor deze commissie wel een bui tengewone voldoening geweest zijn, dat haar werken mede werd beloond met het vereerende bezoek van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, den hoogeerw. Deken H. C. J. Sondaal en den hoog- eerw. heer plebaan L. A. A. M. Westerwoud. Met belangstelling lieten de hooge gasten zien door de commissie inlichten en zij waren vol bewondering over hetgeen was bereikt en over de mooie en edelmoedige solidariteit van de transportarbeiders. Des avonds was er een feestavond voor de leden met hun dames, waar de groote verloting zou plaats vinden. Onder de aanwezigen merk ten wij op den bondsvoorzitter den heer Jansen, den bondspenningmeester den heer Kalkhoven met zijn echtgenoote; den geestelijken adviseur den weleerw. pater Hunsche O.F.M. en den voorzitter van den R. K. Volksbond, den heer J. Ph. H. Castricum. In de zaal prijkte het vaandel van „St. Boni- facius" en voor het tooneel waren de 538 prijzen uitgestald. „The Folly Band" onder leiding van den heer I. W. de Paus, opende met pittige marschen, waarna de voorzitter van St. Bonifacius de heer Th. A. Bulters, een welkomstwoord sprak. Daar bij drukte hij zijn vreugde uit over het verloop van de liefdadigheidsactie en bracht hij het co mité dank voor zijn enorm werk. De voorzitter moest onderschrijven wat Mgr. Aengenent hem 's middags gezegd had, dat het ledental hoewel groot te Haarlem nog wel op te voeren is. Als de transportarbeiders zulk een actie op touw kunnen zetten, dan kan ook net ledental wel grooter worden. Tenslotte dankte de voorzitter alle gevers van prijzen aan de loterij. De heer J. Ph. H. Castrucum, betrad hierna 't podium en wenschte als voorz. v. d. R. K. Volks bond St. Bonifacius geluk met deze actie en met de bereikte resultaten. Hij spoorde de leden aan, het werk van hun bestuur te waardeeren en en daarmee mede te werken. Binnenkort gaat de R. K. Volksbond ook zoo'n actie ondernemen, maar op nog grooter schaal. Ondersteunt deze dan moreel, en financieel, want dit is hard noo- dig in deze moeilijke tijden. Toont Roomsche solidariteit. (Applaus). De bondsvoorzitter, de heer Jansen, zei daarna gaarne met den bondspenningmeester naar Haarlem te zijn gekomen. Wat hier is gebeurd spreekt van Roomsche edelmoedigheid en soli dariteit. Ook hi, dankte de commissie voor het werk en sprak tevens nog een woord van op wekking voor het organisatieleven. Het officieele gedeelte was hiermede geëin digd. Bekende moderne duettisten traden op met ernst en vroolijkheid. Van dit laatste echter het meest. Hun optreden was een succes. Na de pauze had in een ander lokaal onder toezicht der politie de trekking der groote verloting plaats. Na afwerking van het programma was er nog gezellig samenzijn, onder muzikale leiding van de jazzband vanden heer P, W. de Paus, die belangeloos medewerkte. „St. Bonifacius" zal den dag van 16 December met gulden letteren in haar annalen kunnen op- teekenen. Woensdag 19 December des avonds 8.15 uur zal in de gymnastiekzaal der broederschool in de Nagtzaamstraat voor de R. K. G. V. „Blauw wit door den zeereerw. heer pastoor O. Roovers, de plechti'ge wijding geschieden van de ver- eenigingsvlag. Ter opluistering zullen dfen r.vond turndemonstraties gegeven worden door de leden en aspiranten. Dr. J. Groenewegen uit Leiden hield voor de leden van de afdeeling Haarlem van bovenstaan de vereeniging een lezing over de biologie der spinnen. Wie de spinnen gaat bestudeeren, doet dit om de spin zelve, niet om een of andere ontdekking te doen met economisch belang, daar de spin noch sch adelijk, noch nuttig is. Spr. gaf, aan de hand van zeer duidelijke lichtbeelden, allereerst een overzicht van den bouw der spin. Over de voortplanting en over de paring vertelde spr. merkwaardige bijzon derheden. Het wijfje spint een cocon om de eieren te beschermen, waarvoor het groote zorg heeft. Vervolgens toonde spr. lichtbeelden van ver schillende spinnen. Het maken van een web is een kunstwerk. Bij dat van de kruisspin wordt begonnen met den z.g. brugdraad, die zeer stevig, uit meerde re draden wordt gevormd; hierna wordt eerst de omtrek gemaakt. Dan worden de spaken ge vormd; de laatstgëmaakte dient steeds weer als weg voor de spin bij het maken van de volgen de; zoodoende bestaat elke spaak dus uit een dubbelen draad. Hierna worden de spaken ver bonden door de spiraal. Eerst wordt buiten het centrum de hulpspiraal gemaakt; eerst daarna wordt van spaak tot spaak de kleverige vang- spiraal bevestigd, waarbij de spin de oorspron kelijke hulpspiraal doorbijt. De draad hiervan is zoo gespannen geweest, dat hij inkrimpt en als een wit puntje aan de spaak achterblijft. Geen der spaken komt door den omtrek heen, met uitzondering van den z.g. alarmdraad. Steeds bevindt zich de spin op dezen draad: bemerkt zij trilling, dan keert zij langs dezen draad terug in haar web, altijd eerst weer naar het centrum, om vandaar uit langs de spa ken haar prooi te bereiken. Indien zij haar prooi niet direct kan veror beren, wordt deze ingesponnen. Elke soort maakt haar specialen vorm van web; sommige maken een web, waaraan een sector ontbreekt, waar het web dus open is. De zeer interessante voordracht werd met groote belangstelling gevolgd en de woorden van dank, aan het einde door den voorzitter tot Dr. Groenewegen gericht, hadden zeker al ler instemming. De afdeeling Haarlem van de Broederschap van Directeuren en commiezen bij den Post-, Telegraaf- en Telefoondienst, in vergadering bijeen ter bespreking van de voorgenomen her classificatie der gemeenten, heeft de volgende motie aangenomen: Gehoord de verschillende uiteenzettingen, van oordeel dat het leven ten platten lande voor verplaatsbare ambtenaren niet goedkooper is dan in de groote steden, zoodat de voorge stelde herziening niet anders kan worden ge zien dan als een onbillijke, willekeurige korting op de salarissen, spreekt haar ernstige teleurstelling uit, dat, ondanks de aan de vigeerende classificatie ver bonden onbillijkheden, toch wordt overwogen deze in dien zin te herzien, dat de reeds nu be staande, veelal niet te motiveeren verschillen in salarieering aanmerkelijk ten nadeele van de ambtenaren ten plattelende zullen worden ver groot. spreekt de verwachting uit, dat aan het voor nemen tot herziening der classificatie geen ge volg zal worden gegeven, te meer wijl het niet rechtvaardig wordt geacht, dat bij de toepas sing van den aftrek verschil wordt gemaakt tusschen militaire-, belasting- en andere rijks ambtenaren. De Orde van Advocaten in het arrondisse ment Haarlem hield Zaterdag 15 December haar jaarlijksche vergadering. Bij de gehouden verkiezingen wegens perio dieke aftreding werden de deken, mr. dr. W. P. Vis, en het lid van den Raad van Toezicht en Discipline mr. M. van Toulon van der Kaag, herkozen. Door den deken werd het j'aarverslag uitge bracht, blijkens hetwelk het aantal ln het ar rondissement Haarlem gevestigde advocaten steeg tot 80. Zaterdagmiddag om 3 uur had op 't gevaarlijke kruispunt Nieuwe GrachtKruisweg een aan rijding plaats tusschen een auto, komende van het station en een y.otor, komende van de Jans- brug en bestuurd door een 39-jarigen Haarlem mer. Deze had bij het naderen van genoemd kruispunt geen snelheid verminderd geen sig nalen gegeven en geen voorrang aan den auto verleend. De motor reed tegen het linkerachter- spatbord van den auto. De berijder viel en werd bloedend a.an het hoofd gewond, terwijl hij ook een hersenschudding' bekwam. Na door een dokter voorloopig te zijn verbonden is hij per ziekenauto naar zijn woning gebracht. Thuis echter bleek hij ernstig ziek te zijn en daarom is hij vervoerd naar het diaconessenhuis, waar hij ter verpleging is opgenomen. De motorrijtuigen werden niet ernstig bescha digd. Gisteren heeft de viering van het koperen priesterfeest van kapelaan Roelvink in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort plaats gehad. De kapelaan, die naast zijn parochieele ar beid te Bloemendaal ook de zielzorg heeft voor de katholieken in het ziekenhuis, is dus twee voudig gehuldigd engeenszins onver diend! De kapel was feestelijk versierd. De jubi laris droeg om 9 uur de plechtige H. Mis op, daarbij geassisteerd door pastoor C. J. Wil- lenborg en kap. L.' Beune. Een afzonderlijk samengesteld en daartoe geoefend koor onder leiding van den heer Jan sen voerde de meerstemmige gezangen uit. In de kapel was ook aanwezig de genees-directeur, dr. Mees. Na de H. Mis vereenigden zich velen aan een feestelijk ontbijt. Dan begon de receptie. De koordirecteur, de heer Jansen, sprak den ju bileerenden priester uit aller naam hartelijk toe en voegde daarbij een prachtig servies. De kapelaan dankte voor deze mooie hulde in een geestige en hartelijke toespraak. Het feest werd in intiemen kring gevierd. Geboren: 13 Dec. C. J. Staritsky-Seven- huüsen d.; 15 Dec. A. Paterv. Genip z.; 13 Dec. W. S. G. RuurdaKootj z.; 14 Dec. J. KnijnenburgSmits z Zooals reeds elders in dit nummer beknopt werd vermeld, heeft in den nacht van Zater dag op Zondag te Haarlem een zeer groote en felle brand gewoed, zooals in een lang tijds verloop niet gebeurd is, In de Koningsstraat, zeer dichtbij het café, dat geruimen tijd geleden óók grootendeels uitbrandde, maar inmiddels weer opgebouwd is, ligt de sigarenwinkel van den heer P., Koningsstraat 49, in een reeks oude en kleine huizen. Dit huis is een prooi der vlammen geworden, terwijl de bovenverdieping van de naast den sigarenwinkel gelegen hor logezaak mede geheel is uitgebrand. De brand was zóó hevig, dat de groote spie gelruiten van de winkels aan de overzijde van de straat, evenals de ruiten van de bovenver diepingen van vier huizen gesprongen zijn, wat met veel lawaai en groote schade voor het in terieur gepaard ging. Om ongeveer kwart voor twee Zaterdagnacht werd de brandweer gewaarschuwd, dat er brand in het perceel Koningstraat 49 was ont staan. onmiddellijk werd met groot materieel uitgerukt doc h toen zij arriveerde in de Ko ningsstraat, zag zij wel in, dat er van 't huis of van den inboedel niet veel meer te redden viel. Omtrent den brand meldt het politierapport officieel het volgende: Om even over half twee Zaterdagnacht werd brand gemeld in het perceel Koningsstraat 49, waarin gevestigd is de zaak in sigaren, tabak, sigaretten en rookartikelen van den heer G. P. Deze was om een uur des nachts naar bed ge gaan in zijn slaapkamer, welke gelegen is op de tweede verdieping aan de straatzijde. Hij werd wakker door geraas in het benédenhuis en ontdekte, dat er rook in zijn kamer stond. Van zelfsprekend was de heer P. toen klaar wakker. Hij probeerde langs de trap naar den uitgang van den winkel te vluchten, doch hij werd door den rook en het zich snel verbreidende vuur tegengehouden. Omdat de kans om levend te verbranden zeer groot was, sloeg de heer P. 'n ruit van zijn slaapkamer in en riep luidkeels om hulp. Op dit hulpgeroep kwamen eenige burgers en twee agenten toegesneld. Een der agenten trapte een raam van de deur in en ging naar binnen. Hij ontdekte toen dat er brand woedde in de kamer achter dén winkel gelegen. Daar hij bo ven de aanwezigheid van menschen hoorde, is hij naar de trap gegaan, doch deze stond geheel in brand, zoodat het voor hem onmogelijk was om langs dien weg dén heer P. te hulp te komen. De vlammen noodzaakten allen tenslotte het perceel weer te verlaten. De heer P. herinnerde zich gelukkig bijtijds nog een weg, waarlangs hij aan het vuur kon ontsnappen en is naar den zolder gegaan en daar uit het zolderraam geklommen, waarn3 hij het raam van den zolder van het naastlig gend perceel wist te bereiken. Zoo is hij uit het brandende perceel gevlucht. Het was voor hem onmogelijk, om ondertusschen nog eenige voorwerpen van waarde mede te nemen. Hij was slechts gekleed in zijn rlachtkleeding en heeft en passant een pantalon kunnen grijpen, waar in zich een portemonnaie met 94.bevond. Tegenover de politie verklaarde de heer P. dat hij, toen hij naar bed ging, geen onraad had bespeurd. In den winkel brandde een potkacheltje en in de achterkamer, waar de brand ontstaan is, is geen vuur aanwezig geweest. De heer P. kon van den brand geen oorzaak opgeven en is door de politie, na een langdurig verhoor, voor on- zoek op het politiebureau in bewaring gehou den. Hij bevindt zich daar thans nog steeds in arrest. Hij ontkent echter brandstichting te hebben gepleegd. De uitgebrande zaak staat op naam van eon bij den heer P. inwonende dame, op wiens naam ook de brandpolis staat. De zaak was voor 15.000 verzekerd. Genoemde dame enook de echtgenoote van den heer P. waren Zaterdagnacht uitstedig. Toen de brandweer arriveerde stond zij voor een moeilijke taak. Het huis was niet méér te redden en het gevaar van uitbreiding van den brand was zeer groot. Doch de brandweer pakte flink aan Zes slangen werden in de Koningsstraat uit gelegd, een van het Verwulft en een over groo- ten afstand van de Groote Markt af. Door hard werken was de brandweer binnen het uur den brand meester. Het winkelhuis brandde geheel uit, evenals de zolder van de horlogezaak er naast, welke door een brandgang boven met „Het Wapen van Amsterdam" in verbinding staat. Om kwart voor 8 Zondagmorgen werd op nieuw een begin van brand op het dak van de horlogezaak geconstateerd. Weer rukte de brandweer uit, doch het nu ontstane vuur was spoedig gebluscht. De nachtelijke brand met zijn zeer grooten vuurgloed en hevige rookontwikkeling trok een uitgebreide belangstelling. 0,a. waren de bur gemeester, de heer C. Maarschalk, de commis saris van politie, de heer E. H. Tenckinck en eenige politie-inspecteurs aanwezig. Ook gedurende den Zondag was de belang stelling voor het uitgebrande huis en de ge havende huizen aan den overkant zeer groot. De politie zorgde dat het verkeer geen stag natie ondervond. De horlogezaak en de sigarenwinkel naast 't verbrande perceel kregen groote waterschade. De ramen van de winkelhuizen aan de over zijde van de straat werden met planken ge blindeerd. Van den inboedel en het „Wapen van Amsterdam" kon niets worden gered. De schade bij den heer Bouman Wij hebben nog even een bezoek gebracht bij den horlogemaker E. M. Bouman, die ook groote schade door den brand aan zijn pand heeft ge kregen. Het spreekt vanzelf, dat de familie zeel' nerveus was, zoodat wij het gewenscht achtten, het onderhoud kort te maken. De vier personen, die in het pand wonen, ia- gen bij het uitbreken van den brand allen te bed en moesten zich ijlings uit het huis ver wijderen. Toen de bovenverdieping vlam vatte, werd werkelijk het ergste gevreesd. De ontzag lijke hdeveelheid water, die de brandweer in het pand spoot, doodde het vuur echter volledig, hoewel daardoor een zeer groot deel van den klokken- en horloge-inventaris onherstelbaar beschadigd werd. Het woonhuis moet geheel gerestaureerd wor den. De familie is thans ondergebracht in perceel Nieuwe Groenmarkt 18. Verzekering dekt de schade, die thans door experts wordt opgemaakt. Zaterdagavond omstreeks half 9 is op de Ged. Oude Gracht tegenover het perceel No. 87 een 59-jarige dame aangereden door een tot nu toe onbekenden wielrijder. De dame viel en heeft haar linker enkel gebroken. Per ziekenauto van Mathot is bij naar het St. Elisabeths gasthuis vervoerd. De wielrijder, die de aanrijding veroorzaakt heeft, doch waarschijnlijk geen schuld treft, alsmede zij, die van de aanrijding getuige waren, worden verzocht zich voor het geven van inlich tingen aan het politiebureau te melden. Hedenmorgen werd door den Directeur van Openbare werken te Haarlem, in het Raadhuis alhier, openbaar aanbesteed: Het bouwen van een gewapend betonbrug over de Delft bil de Stuyvesantstraat, met bijkomende werken. In gekomen waren 24 biljetten. Laagste inschrijf- ster was de firma G. Bakker en C. Timmermans te Haarlem voor f 17.500 met aftrek van f 700. Andere inschrijvers waren: R. Bijker te Haar lem f 18348 (f 831)j. oldenkamp te Koog a.d. Zaan f 19500 (f 800); v. Herwaren te Haarlem f 21221 (f 1000,—) J. de Lup te Rotterdam f 18450 (f 851); H. de Weers te Haarlem f 19462 (f 1000,N.V. Aannemingsbedrijf van Don gen en van Hoven te Dordrecht f 18200 (f 600); J. A. Sanders te IJmuiden f 21840 (f 640); A. en G. der Oude te Alphen a.d. Rijn f 19850 (f 800); G. Hulsebosch te Bloemendaal f 20800 (f 1200); N. Vermeulen te Haarlem f 20454 (f 800); P. J. Hoften te Haarlem f 19900 (f 1150)D. Oddens te Haarlem f 17900 (f 700) J. A. Nelissen te Haar lem f 20340 (f 900); N.V. Betonbouw „Noord Holland" te Heemskerk f 19091 (f 800)R. Hol man en Zns. te Alkmaar f 17735 (f753)N.V. Jonkers Betonbouw te Haarlem f 19890 f 800) „De.Dondor" te Amsterdam f 19450 (f 550); B. en G. Timmermans te Haarlem 19343 (f 950) N v Strlnk te Haarlem f 21487 (f 600) v d. Velde te Haarlem f 19582 (f 900)N. Cobe- lens te Haarlem f 19690 (f 1140); en N.V. Beton bouw „Nimis" te Haarlem voor f 21330 (f 600). Zaterdag 15 December werd door architect B. Dolstra, alhier aanbesteed: het bouwen van een dubbel landhuis aan den Noolschen Weg te Laren N. H. Ingekomen waren 9 biljetten, waarvan de laagste Inschrijver was: E. van Woudenberg te Haarlemmermeer voor 11777, aan wien 't werk is opgedragen. Na het doorslaand succes in Amsterdam, Rotterdam en enkele andere plaatsen van ons land, zal het Nederlandsch Jeugdtooneel onder leiding van mevr. Molly KeizerPrins thans ook te Haarlem een drietal vertooningen geven van het speciale kindersuccesstuk „Woele woele wau wau" of „De Zwarte Hand" (hoe Kareltje reclame-chef werd bij een Amerikaanschen si- garettenkoning) Dit stuk, geschreven door Renée Stobrawa, is in het Nederlandsche bewerkt door J. W. F. Werumeus Buning en met deze eerste maal in Nederland gedane poging heeft de leiding een gelukkigen greep gedaan. De jeugd heeft het tooneel veroverd; na het vreugdevol debuut in de andere steden, waar pers en publiek opgetogen waren, twijfelen wij er niet aan of ook in Haarlem zullen deze voor stellingen, die gehouden worden op Zondag 23, Dinsdag 25 en Woensdag 26 December a.s.. in den Jansschouwburg, voor kinderen en volwas senen een genotvollen middag opleveren. In de vergadering van Vrijdagavond j.l. door de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap in Lion d'Or ge houden, werd den heer G. J. Bellink op verzoek eervol ontslag verleend als bestuurder, waar van sinds 15 December 1914 eerste secretaris- archiefbewaarder. De vergadering benoemde hem bij acclamatie tot eerelid der afdeeling, welke benoeming hij onder dankzegging voor het genoten vertrouwen en de verleende mede- en samenwerking aan vaardde. Tot bestuurder werd met 23 van de 16 st. ge kozen de heer W. J. P. Ente, in de Haarlemsche sportwereld bekend als opperleider van het schoolvoetballen. Deze benoeming gaat 1 Ja nuari a.s. in. In de verificatiecommissie werden gekozen de heeren P. Kion en C. van Holk. In de Januarivergadering zal de heer Gehrels van Amsterdam spreken over Voikszangkunst. De liefdadigheidspredikaties Zondag onder alle H.H. Missen door kapelaan Th. Strausz in de St. Bavo te Haarlem-Noord en ten bate van de armen gehouden, hebben een financieel re sultaat van ƒ328 gehad. Het bestuur der Anegang-Vereeniging deelt ons mede, dat de Puzzle-reclame-campagne buitengewoon is geslaagd. Honderden e nhonderden oplossingen kwa men binnen. De namen der prjjswinners zullen vanaf hede gedurende eenige dagen in de éta lage van de firma Ida van Koningsbruggen, Anegang 7, te lezen zijn. Ned. Operettetooneel Gebouw „St. Bavo" R. K. Bevolkings bureau 8 uur. Stadsschouwburg „Pax", 8 uur. Waaggebouw, Spaarne Tentoonstelling Teekenccllege „Kunst zij ons Doel," 104 uur. Luxor-theater „Dood water", 7 en 9.15. Rembrandt „De zwarte walvisch" Op het tooneel: Varady's, 7 en 9.15 uur. Café-restaurant „Gebr. Brinkman" Ver gadering Coöp. Haarl. Groenten- en Bloem bollenveiling W. A„ 8 uur. Gebouw „St. Bavo" st. Caecilia, 8 uur „Vriendschap zij ons doel", 8 uur Comité „Herwonnen Levenskracht", 8 uur Federatie Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur; Bestuur R.K. Volksbond, 8 uur Rechtskundig Bu reau, half negen. St. Josephs-Gezellengebouw, Jansstraat Lezing Prof. Steger voor Leekenapostolaat, half 9. Restaurant „De Kroon" Groote Markt Kerstfeestviering R.K. Vrouwenbond, 8 uur Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plant kunde, 8 uur. Stadsschouwburg Ned. Operette-Tooneel „Pax", 8 uur. Gouvernementsgebouw Dreef Provinciale Staten van Noordholland, half 11. Waaggebouw Spaarne Tentoonstelling Teekencollege „Kunst zij ons Doel", 104 uur. Luxor-theater „Dood water", 7 en 9.15. Rembrandt „De zwarte walvisch" Op het tooneel: Varady's, 7 en 9.15 uur. LONDEN, 17 Dec. (Reuter). De incidenten in Saarbruecken hebben veel opzien gebaard, voor al omdat de hoofdpersoon een Engelschman was. Men betreurt de gebeurtenis, doch men is blij, dat het geen Britsch soldaat, doch een lid van de internationale politie was. Men hoopt, dat het incident geen blijvende gevolgen zal hebben. Naar thans gemeld wordt, heeft de officier, die gisteren met zijn auto het incident veroor zaakte, slechts lichte kwetsuren opgeloopen. Vandaag of morgen zal hij het ziekenhuis weer kunnen verlaten. Zaterdagmidag werd een 88-jarige verpleegde van het Gemeentelijk Verzorgingshuis te Sloten vermist. Het onderzoek van de politie heeft een tragischen afloop gehad, doordat vanmiddag het lijk van den grijsaard in den Grooten Ypol- der onder Haarlemmerliede uit het water is opgehaald. Tijdens den voetbalwedstrijd R.C.H.—H.F.C. Zondagmiddag op het terrein aan de Span jaardslaan, is de heer Kors, een speler van R.C.H., tegen den grond gevallen. Hij brak zijn- rechterkuitbeen en is na door een dokter voor loopig verbonden te zijn, per ziekenauto naar het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" overge bracht. Donderdagavond werd Dr. de Vries, oud- leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Haar lem op het Staten Bolwerk, alhier buiten schuld van den chauffeur door een taxi aangereden. De heer de Vries werd 5 meter meegesleurd en met ernstige verwondingen gebracht naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo. Aldaar is hij Zondagnacht overleden. Hij werd 68 jaar oud.. De begrafenis zal plaats hebben Woensdag 19 December op de Algemeene Begraafplaats. Vertrek om 11.10 uit het ziekenhuis. Zaterdag heeft de politie te Overveen aange houden de radio-monteur K. te Haarlem, die reeds lang gezocht werd wegens het opgeven van een valschen naam. Hij bleek in het Al gemeen Politieblad gesignaleerd te staan voor f 30 boete of 25 dagen hechtenis. De man is in arrest gesteld en hedenmorgen voor de officier van justitie geleid. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoetestraat 1394 porties. Overtonstraat 1561 porties. Byzantiumstraat 862 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 110 porties verstrekt. IJMUIDEN, 17 Dec. Rijksvischafslag. Tarbot 0.80—1.35 per kg. Griet 14.00—28.00 per 50 kg. Tong 0.80—1.05 per kg. Groote Schol 14.00— 17.00, middel Schol 16.00—20.00, Zetschol 17.00 21.00, kleine Schol 10.5020.00 per 50 kg- Rog 8.5018.00 per 20 stuks. Vleet 2.65 per stuk. Pieterman en Poon 4.507.50, groote Schelvisch 22.50—33.00, middel Schelvisch 15.00—28.50, kl. midd. Schelvisch 12.5025.00, kleine Schelvisch 9.5021.00 per 50 kg. Kabeljauw 35.0066.00 per 125 kg. Gullen 5.40—24.00 per 50 kg. Leng 0.43—1.00 per stuk. Heilbot 5580 cent per kg. Wijting 4.007.60 per 50 kg. Koolvisch 0.181.30 per stuk. Makreel 1.607.80 per 50 kg. Versche Haring per kist 3.405.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2