De boom en zijn vruchten Prof. Dr. J. Boeke Extra-Kerstgave Vicks Hoestbonbons STROOPTOCHT IN EEN PASTORIE MAANDAG 17 DECEMBER 1934 Auto het trottoir op Benauwde oogenblikken in een cabine Een krijgslist Inbraak te Gouda Ongeveer f 8000 aan geldswaarde buitgemaakt 25-jarig ambtsjubileum Bevestiging van een wereld naam FELLE BRAND TE ZAANDAM Veroorzaakt door defecte petroleumlam p Technische Hoogeschool slechts 55c.p.doosj&i 1VapoRub Zware winkelbrand te Haarlem Dr. Meulemans her dacht Prof. Aalberse huldigt een ver dienstelijk medicus DOOVE MAN DOOR AUTO GEGREPEN Niet op het verkeer gelet GROOTE HOOIMIJT GEHEEL UITGEBRAND Als kinderen met vuur spelen MOTOR BOTST TEGEN AUTO TIENDUIZENDSTE ZEESCHIP TE ROTTERDAM TEELTBEPERKING VAN PLUIMVEE Weg weer vrij s li Het Volk bevatte onlangs een merk waardig artikel van A. B. K. Jammer alleen, dat het niet voor ieders begrip duidelijker geschreven werd, waar door zin en strekking ervan voor een mis schien groot contingent der lezers geheel of ten deele verloren zijn gegaan. Duister was het echter niet. „Wie zijn de overwinnaars?" zoo luidde het vet gedrukte opschrift. En in een onder-titel kwam terstond het antwoord: „Onze bitterste vijanden". Wie die vijanden waren, viel dan af te leiden uit den inhoud van het stuk, dat aldus begint: „Toen dokter Heijermans begon te schrijven over steunverlaging en volks voeding, moet ieder, die zijn verstand gebruikte, op slag begrepen hebben tot hoeveel misverstand, vanzelf ont staan of kunstmatig door kwaadwil ligen verwekt, zijn toch zoo goed be doelde pogen aanleiding zou kunnen geven. Een arts kan met zulke dingen geen rekening houden. Die vraagt onder alle omstandigheden slechts dit: wat heb je in de hand en hoe kun je daar het meest mee uitrichten voor jezelf en je gezin, om op peil te blijven?" Heel natuurlijk, zal men zeggen. Maar men moet met dergelijke dingen voorzichtig zijn, wanneer men behoort tot een partij, die aan de bestaande Maat schappij geen stuk heel laat, die spreekt zooals ook nu weer de auteur in „Het Volk" van een „hondsche samenleving", en meer van dat fraais. Is er zelfs niet een berucht historisch woord, dat sprak van het „open" laten der maatschappelijke wonden? Dat de jaren- en jarenlange roode agi tatie veel verwarring heeft gebracht in geest en gemoed van duizenden staat vast. En het merkwaardige is nu, dat daarvan ook dit artikel van A. B. K. ge tuigt. Want ziehier, wat hij verder schrijft: „Dat niettemin de werklozen op tornden tegen elke nog zo goed be doelde raad op dit gebied, kan geen mens verwonderen. Ten eerste geeft de wanhoop hun volle recht op onre delijkheid. Ten twede is het om dol te worden als men gelijk wordt aan een kachel, die met zo weinig mo gelijk brandstof aan moet worden ge houden. Ten derde is gewettigd hun argwaan, dat alles tegen hen samen spant om de schroef nog vaster aan te draaien, waarin de rest van hun menselijk bestaan bekneld zit. Ten vierde is het Nederlandse volk on bekwaam en behoudzuchtig in de keuze van spijzen en het samenstellen van maaltijden. En tenslotte is er de dage lijkse aanschouwing van de welvaart, ja de uitbundige weelde van anderen, waardoor de verbittering van den uit- gemergelden mens tot het uiterste wordt opgevoerd. „Daarom kookte het verzet op tegen den man, die zeide wat hij op zijn plaats zeggen moest. Dit was wanhopig maar onvermijdelijk. Infaam was echter, dat dit verzet en deze argwaan werden aangestookt door onverant woordelijke lieden, die niets anders of beters hadden te bieden, dat ook maar de geringste verlichting brengen kon, en bij wie het trouwens alléén om hun politieke standje was begonnen, waar aan ook ditmaal gelijk immer en eeuwig het belang van den arbeider werd geofferd." Men begrijpt nu wel, wie de schrijver op het oog heeft en wie met „onze bitter ste vijanden" worden bedoeld. Dat zijn de communisten, of afgescheiden socialisten. Maar wat te zeggen van hetgeen in dit citaat voorop staat over het „optornen" der werkloozen tegen eiken nog zoo goed bedoelden raad? Over het „recht" heen, het „volle recht" dat de „wan hoop" hun geeft op „onredelijkheid?" Over de vergelijking der werkloozen met een kachel, „die met zoo weinig mogelijk brand aan moet worden gehouden? En last not least, over hun argwaan, die „gewettigd" heet, omdat „alles" tegen hen Zou samenspannen Het is ergerlijk en méér dan dat. Het is in straffe tegenspraak met de werke lijkheid. En men begrijpt terstond hoewel de auteur in „Het Volk" het niet schijnt be grepen te hebben! dat niets meer ge schikt is, om den argwaan te voeden en te verscherpen, dan een dergelijke voor stelling van zaken. Maar wanneer nu anderen op hun ma nier hetzelfde doen en daarbij nog een paar stappen verder gaan, wordt A. B. K. boos en vindt hij nauwelijks woorden ge noeg om hun optreden te brandmerken. Met een (overigens verklaarbare) erger- gernis vertelt hij dan het volgende. „Wij hebben hier vóór ons een stukje uit zoo'n scheurmakerskrantje, waarin men dat soort heidendom met gloria vindt aangeprezen als „de strijd van elke dag". Een juffrouw van een huis houdschool komt in een kleine plaats uiteenzetten, hoe men zich met de ge ringe middelen nog het best voeden kan. „Een kameraad uit de zaal" opent het vuur op haar. Komt met be denkingen over voedselvernietiging, vleeschkeuring, knoeiende slagers en andere zaken, waar de lerares natuurlijk buiten staat. Het eind is een persoon lijke aanval: als het dan zo goedkoop kan, waarom vraagt zij dan zelf geen salarisverlaging aan bij de regering? „De juffrouw zit in het nauw." Welk een heroïsche zege, nietwaar, en welk een gewin voor de veertig vrouwen, die gekomen zijn om goede raad. Maar het pakt. „De getergde vrouwen verklaren zich solidair met den kameraad uit de zaal." Zij gaan heen. „Onderneem zelf die hongerkuur maar!" Alleen „een paar heel nette vrouwen blijven zitten." De les gaat niet verder door. „Alweer een overwinning in „de strijd van alle dag." Behaald door lieden, die niets hebben aan organisatie, invloed of macht, om het leed van deze vrou wen ook maar enigszins te verzachten. Die integendeel nog haar wanhoop misbruiken voor hun eigen desperado succes. Meent men, dat de massa der arbei ders dit bewondert? zij doorziet en veracht het, en spuwt, bij gebrek aan onderscheidingsvermogen tussen deze en gene, op alle socialisme. En dit is het ergste van het gehele geval." Het ergst is dit zeker niet. Het ergste is zelfs niet, dat de goedbe doelde poging, om een aantal huisvrouwen duidelijk te maken, hoe men zich het best voeden kan, in casu verloren ging. Het ergste is, dat deze menschen op nieuw met argwaan wejrden vervuld en haar gemoed vergiftigd door vijandschap en klassen-haat. A. B. K. moge dit geval nu laken en ver foeien, de opzweepende en verdachtmaken- de agitatie der communisten en soortgelijke groepen is het onvermijdelijk gevolg van hetgeen door de socialisten in vroeger en later tijd aan klassenstrijd-theorieën werd en zelfs nog wordt verkondigd. En zoo is er voor hen overvloedig reden tot zelfverwijt. P. S- Twee voetgangers omvergereden Zondagmiddag is een auto, bestuurd door den heer A. R. uit Den Haag, in de Fahrenheit- straat nabij het Abeelplein aldaar het trottoir opgereden tengevolge waarvan een tweetal per sonen, n.l. de 50-jarige heer J. Gubbels uit de Acaciastraat en de 40-jarige heer Van Vliet uit de Eschdoomstraat, die ter plaatse op het trot toir liepen, werden omvergereden. Eerstge noemde brak daarbij een been en werd door den G. D. naar het Roode Kruis Ziekenhuis vervoerd. De heer Van V. kon, na aan den Cen- tralen Post te zijn overgebracht, na korten tijd huiswaarts keeren. Hevige botsing bij Muiden Op den Rijksweg tusschen de nieuwe Mer- wedebrug en Muiden heeft een botsing plaats gehad tusschen een tractor en een zeswieligen vrachtauto, waarop een heimachine vervoerd werd, waarbij de portierdeur van de cabine van laatstgenoemd voertuig werd afgerukt en de beide inzittenden, wonderlijk genoeg, ongedeerd zijn gebleven. Het ongeval geschiedde, doordat de bestuurder van den tractor, welke uit de richting Am sterdam kwam, op het weggedeelte.dat thans verbreed wordt, moest uitwijken voor een melk- auto, welke terzijde van den weg stond, om melk te laden en den bovengenoemden zeswie ligen wagen. In verband met de werkzaamheden aan den weg was het den bestuurder van den tractor niet mogelijk naar rechts uit te wijken, omdat de verharding opgebroken was. Hem bleef de keuze, den melkwagen aan te rijden, of in botsing te komen met den wagen, waarop de heimachine geladen was. Door de enorme snelheid (gesproken wordt van 80 90 K.m.) kon de bestuurder van den tractor den wagen niet meer tijdig genoeg tot stilstand brengen. De beide personen, die in de cabine van den uit de richting Muiden komenden vrachtauto zaten, beleefden toen eenige hoogst benauwde oogenblikken. Zij zagen toch den tractor op zich afkomen, zonder dat zij in staat waren de komende botsing te vermijden. De botsing was dan ook zoo hevig, dat de portierdeur van de cabine, waarin de twee mannen zaten, geheel werd afgerukt, en met een slag op het wegdek neerkwam. Gelukkig bleven de beide inzitten den ongedeerd. De tractor schoot, nog steeds met snelle vaart, langs den vrachtauto heen en kwam terecht tusschen de sporen der Gooische tram. Toen met vereende krachten de tractor weer op den weg stond, wilde de bestuurder eenvou dig doorrijden, maar de opzichter van de ver- breedingswerken kon zich daarmede niet ver eenigen, omdat hij eerst de politie er in wilde mengen. De bestuurder van den tractor ver klaarde echter, naar de carrosseriefabriek te Muiden te moeten gaan, om daar een oplegger te halen, welke in reparatie was. Hij zou dan tegelijkertijd de politie aldaar met het gebeurde in kennis stellen. Inderdaad verwijderde hij zich dan ook in bedoelde richting. De opzichter vond het echter wel gewenscht om zijnerzijds de politie op de hoogte te bren gen, en daardoor kwam aan het licht, dat ae bestuurder zijn belofte niet was nagekomen, en zich bij de politie niet had laten zien. Dit was echter geen bezwaar, daar het wagennummer bekend was. Ook stelde de rijksveldwacht te Muiden zich in verbinding met den eigenaar der carrosseriefabriek, zoodat tegen den bestuurder van den tractor alsnog proces-verbaal kon wor den opgemaakt, wegens het rijden met een snel. heid, waardoor de openbare veiligheid in ge- vaar werd gebracht. Zondagavond is in de woning van den wasch- industrieel F. Sluijter aan de Bollenkade te Gouda door onbekend gebleven personen inge broken. Man en vrouw hadden het huis om streeks half vier verlaten en zich naar Rotter dam begeven. Toen zij te tien uur thuis kwa men bleek de woning in de grootste wanorde te verkeeren. Men had tijdens hun afwezig heid door de pont van de bleekerij, die naast het huis gelegen is, zich toegang verschaft, schaft. Het eenvoudig slot was gemakkelijk te for- ceeren geweest. Uit de brandkast, die zich in de beneden-binnenkamer bevond, had men het slot uitgesneden. De inhoud aan geldswaarde, f 1300 aan contanten en 6 a 7000 gulden aan incourante effecten, was verdwenen. Uit het onderzoek van de politie, dat dadelijk werd ingesteld, bleek, dat de dieven eerst de gordijnen hadden gesloten. Een juffrouw, die aan de overzijde van de straat woont, heeft gezien, dat een raam werd opgeschoven. Zij meende echter dat de bewo ners dat zelf deden. De dieven moeten uitste kend op de hoogte der bewoners geweest zijn, die gewoonlijk eerst later op den Zondag naar Rotterdam gaan. Zaterdagmiddag werd Prof. Boeke gehuldigd bij gelegenheid van zijn zilveren jubileum als hoogleeraar aan de Utrechtsche universiteit. Prof. Winkler bood den jubilaris een geschil derd portret aan Huldiging in het Groot-Audito rium te Utrecht, door tal- looze vrienden en be wonderaars Zaterdagmiddag had in het groot-audito rium van het Universiteitsgebouw te Utrecht de huldiging plaats van Prof. Dr. J. Boeke, hoogleeraar in de histologie aan de rijksuni versiteit te Utrecht, ter gelegenheid van zijn 25-jarig hoogleeraarschap. Te ongeveer 3 uur werd de jubilaris binnen geleid in het auditorium dat stemmig versierd en zeer druk bezet was, waarna Prof. Dr. Wink ler, oud-hoogleeraar te Utrecht, een feestrede uitsprak. Na in 1900 het artsexamen met goed gevolg te hebben afgelegd, werd de jonge arts assistent in de physiologie bij Prof. Place, in welken tijd Prof. Boeke onder den titel: „Bijdrage tot de pharmacologic van het hart" het proefschrift schreef, waarmee hij op 9 Juli 1901 den doctors hoed verwierf. Na eenige studiereizen werd Boeke in Novem ber 1902 tot assistent benoemd aan „Het Insti- tuur voor Zee-onderzoek" te Den Helder. Boeke begon er zijn onderzoek, met een op dracht om de eieren der visschen in de Noord zee te leeren kennen. Hij werd een zeer bruik baar onderzoeker bevonden en kreeg in 1904 de Regeerings-opdracht in Curacao, teneinde de vraag te onderzoeken: „Of het mogelijk was profijt te trekken uit de meerdere kennis der zeerproducten in de nabijheid van Curagao". Teruggekeerd uit Curacao werd Dr. Boeke benoemd tot Lector te Leiden om onderwijs te geven in Histologie, Ebryologie en gerechtelijke geneeskunde, welk ambt door hem in Januari 1906 werd aanvaard. Spr. ging vervolgens in op het wetenschap pelijke werk van Dr.1 Boeke die de ontdekker was van de dubbele inervatie der dwarsgestreep- te spiervezels. Intusschen was hij in 1909 Prof. Langelaar in Leiden opgevolgd als hoogleeraar in de ana tomie. In Nov. 1910 mocht hij de Tilanus-me- daille ontvangen, een door chirurgen uitgeloof de medaille toegekend aan een histoloog, hetgeen in Nederland een zeldzame gebeurtenis is. Prof. Boeke verrichtte weldra eenen ontzag- wekkenden experimenteelen arbeid, toen hij zich wendde tot het vraagstuk der degeneratie en regeneratie van zenuwen. Zijn wereldnaam is door al deze studies ge vestigd, lang voordat hij in 1919 tot hoogleeraar in zijn eigenlijk werkvak de histologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht werd benoemd. Spr. wees verder nog op een gewichtig evene ment in het leven van Prof. Boeke: toen hij in 1913 voor de eerste maal naar Indië was gegaan om er de inrichting van het Hooger medisch onderwijs te leeren kennen, wist hij al, dat de „School tot Ontwikkeling van Indische Artsen", een zeer ernstig bedoelde en met zorg geleide inrichting voor Geneeskundig Hooger Onder wijs in Ned.-Indië was. Toen hij dan ook in 1926 de Regeeringsop- dracht had ontvangen om „een poging te doen tot reorganisatie van de Stovia tot een medi sche Hoogeschool te Batavia", wist hij, dat er met dit doel voor oogen heel veel werk gedaan was, zoowel in Indië als in Nederland. Zoo werd het mogelijk, dat toen Boeke in 1927 in Indië kwam, hij in haast ingeloofelijk korten tijd, die reorganisatie tot stand heeft gebracht. •StWSfö De Robinson-schoenfabriek te Nijmegen, wélke door brand werd verwoest, werkt weer op volle kracht Ook een toeslag voor hen, die bij de werkverschaffing zijn geplaatst Bij rondschrijven van 13 December j.l. deelde de Minister, van Sociale Zaken aan de betrok ken gemeentebesturen mede, dat bij wijze van extra winterhulp boven de gewone kerstgave, nog 10 pCt. extra aan gesteunden kan worden uitgekeerd, welke 10 pCt. geheel voor rekening van het departement van Sociale Zaken zal Komen. Deze extra 10 pCt. zal worden geput Uit de bijzondere gelden, welke de regeering als speciale winterhulp voor eenmaal beschikbaar heeft gesteld. Wij vernemen thans, dat de Minister van Sociale Zaken besloten heeft uit de extra- gelden, welke voor winterhulp beschikbaar zijn, eveneens bij wijze van Kerstgave een bijzondere toeslag te geven aan hen, die in de loopende week bij de werkverschaffing zijn geplaatst. Den hierbedoelden tewerkgestelden, aldus is aan de inspecties voor de werkverschaf fing telegrafisch medegedeeld, kan aan het einde van de loopende werkweek bij gele genheid van de loonbetaling boven het uit te betalen loon 10 pCt. van het aan ieder uit te keeren weekloon worden uitgekeerd. Deze extra 10 pCt. komen geheel voor rekening van het Rijk. Hedenmorgen te half zes is te Zaandam een felle brand uitgebroken in het perceel Oostzijde 393 bij de Noorderbrug, toebehoorende aan den heer F. Huitema en bewoond door den heer C. D. Bonte, die daarin een broodbakkerij ge vestigd heeft. Toen B. met zijn werkzaamheden was begon nen, wilde hij een petroleumlamp vullen, die echter niet in orde bleek te zijn, waardoor de olie wegvloeide en de brand ontstond. B. slaagde er nog in met melk de vlammen aanvankelijk te bedwingen, doch kon niet verhinderen, dat het vuur even later de overhand kreeg. Het perceel brandde geheel uit. De inboedel en een hoeveelheid waren gingen verloren. Behalve de motorspuit van de Vrij willige Brandweer, de drijvende motorspuit van 't Kalf en de Oostzijderspuit (commandant van Nek), werd ook door de spuit van Koog aan de Zaan hulp verleend. Zoowel de huiseigenaar als de bewoners wa ren verzekerd; de laatste echter niet hoog. Persbreidel toegepast BATAVIA, 1T Decb. (Aneta) De persbreidel is toegepast op het orgaan van de N.S.B. „In dië Hou-Zee", dat om de twee weken ver schijnt. Universitaire examens AMSTERDAM. Voor Fransch M.O.B. Geslaagd de heer P. C. Helderman te Amsterdam en mej. S. Niemantsverdriet te 's Gravenhage. DELFT. Geslaagd voor het candidaatsexamen van werktuigkundig ingenieur R. L. van Eiber gen Santhagens, geb. te Amersfoort. Waarlijk, het is niet te verwonderen, dat zijn bedrijvig, aan onderzoek gewijd leven, gepaard aan zooveel wetenschappelijke en artistieke ta lenten, een groot aantal vereerders tot hem heeft gebracht. Aanbieding huldeblijk Zij hebben de begaafde schilderes Lizzie An- singh bereid gevonden zijn portret te schilde ren. Spr. bood hierna dit schilderij aan Prof. Boe ke aan. Tevens werd daarbij een sierlijk gebon den album aangeboden waarin de namen van de schenkers zijn vermeld. Een erkenning van zijn wereldnaam is onder meer geweest, dat hij benoemd is tot lid van de redactie van het „Zeitschrift für Microscopisch- Anatomische Forschung". De redacteur-gerant van dit tijdschrift, Prof. Dr. H. Stieve te Halle, verklaarde zich, toen hjj van dit feest vernam, onmiddellijk bereid, de zorg op zich te nemen, dat een zeer uitgebreid nummer van dit orgaan, zou worden bestemd tot een feestbundel ter eere van dit jubileum. Het was spr. een groot voorrecht ook dit feest nummer aan Prof. Boeke te mogen aanbieden. Door Prof. Woerdeman uit Amsterdam werd den jubilaris vervolgens namens de ontwikke- lings-mechanici de bekende „Wilhelm Roux"- medaille aangeboden. Hierna werden Prof. Dr. J. Boeke de geluk- wenschen van het curatorium der universiteit aangeboden door den president-curator Dr. T. Th. s' Jacob, terwijl de Rector-Magnificus Prof. Dr. H. Bolkestein de gevoelens van den Academischen Senaat vertolkte, waarna Prof. Boeke allen bedankte, die dezen dag voor hem tot een onvergetelijken hebben gemaakt. Na afloop vond in de Senaatskamer een druk bezochte receptie plaats. alles, wat u verwacht van een hoestbonbon - medicinaal toebereid met bestanddeelen van Bewoner gearresteerd Zondagnacht heeft een zware brand gewoed in perceel Koningstraat 49 te Haarlem, waarin gevestigd is het sigarenmagazijn van den heer G. P die boven de winkel woont. Het ge- heele perceel, dat twee verdiepingen hoog is, brandde uit. De winkelier, die alleen thuis was, werd om streeks twee uur door een dichten rook wakker en vluchtte in nachtgewaad over het dak naar de buren. Eenige voorbijgangers hadden in middels de brandweer gewaarschuwd, doch toen deze ter plaatse kwam, bleek, dat het pand niet meer te behouden was, daar het vuur zich reeds door het geheele huis had verspreid. De vlammen sloegen hoog boven het dak uit en door de geweldige hitte sprongen eenige spiegelruiten var de winkels aan de overzijde van de smalle straat. Met zes stralen op de waterleiding werd het vuur bestreden. Het duurde enkele uren voor het gevaar voor uitbreiding was geweken. Het perceel, dat twee verdiepinge telde, is geheel uitgebrand. Omstreeks vier uur kon de brandweer inrukken, doch Zondagmorgen werd zij opnieuw gewaarschuwd, dat het dak van het naast het uitgebrande huis gelegen perceel, waarin een winkel in uurwerken van den heer Bouman is gevestigd, in brand stond. Dit brandje was spoedig gebluscht, doch het dak verbrandde grootendeels en de winkel kreeg groote waterschade. Bij het onderzoek naar de oorzaak van den brand is gebleken dat het vuur ontstaan is in de kamer achter den sigarenwinkel, waar niet gestookt werd. Wel brandde er in den winkel een kacheltje. Huis en inventaris waren ver zekerd. De sigarenwinkelier is voorloopig op het politiebureau vastgehouden. Te Heerlen werd Zondagmiddag een monu ment in den vorm van een bank met bronzen borstbeeld ter herinnering aan Dr. Clemens Meuleman, in leven oprichter en eerste direc teur van de R. K. Vroedvrouwenschool aldaar, onthuld. Op de binnenplaats waar de plech tigheid plaats had van genoemde school verza melden zich verschillende geestelijke en we reldlijke autoriteiten uit Heerlen en omgeving. Ook mevr. de wed. Meuleman was aanwezig. In dezen kring nam Prof. Aalberse het woord om, gelijk hij zeide, hulde te brengen aan een groot man. Hij schetste wijlen dr. Meuleman als een nobel mensch, en haalde herinneringen op uit zijn studietijd toen hij met hem vriendschap had gesloten, welke vriendschap is gebleven tot aan zijn dood. Hij schilderde het leven van dr. Meuleman als praktiseerend geneesheer te Leiden, waar hij in zijn groote praktijk blijk gaf van zijn so ciale gevoelens. Hij Werd er lid van den ge meenteraad. Toen hij geroepen werd voor den grooten arbeid hier in het Zuiden waar hij met de leiding van de R. K. Vroedvrouwenschool zou worden belast gaf hij zich ook daar geheel aan zijn nieuwe taak. Hij heeft veel nuttig werk verricht. Alles, wat wij hier zien getuigt van zijn noesten ar beid waaruit hij twee jaar geleden door den dood werd weggerukt. Op dat ook zij die na ons komen en dr. Meuleman niet gekent hebben herinnerd worden aan dezen onvermoeiden werker, is dit monument opgericht. Na de onthulling van de bank, die hierop volgde, had de plechtigheid plaats van de eer ste steenlegging der nieuwe kapel. Allen gingen nu op verzoek van burgemeester van Grunsven naar de plek waar de nieuwe kapel zal' verrijzen. Onder leiding van architect Stuyt Jr. is de bouw reeds een flink eind ge vorderd. Met assistentie van den rector der school ver richtte deken Nicolaije de schoone liturgische plechtigheid van het wijden van de plek waar het altaar komt en van de eerste steenlegging. Het slotwoord werd gesproken door rector Durlingen, waarna een verpleegsterskoor het Magnificat zong. Onderwijl werd door velen op den eersten steen geklopt. Zaterdagavond wilde de 45-jarige heer M. te Hillegersberg, die zeer doof is, de Dorps straat voor zijn woning oversteken. Hij lette daarbij niet op het verkeer en werd gegrepen door den auto van den heer K. uit Bleiswijk. Het slachtoffer werd zeer ernstig gewond en liep zware inwendige kneuzingen op. Zijn toe stand is zorgelijk. De auto van den heer K. werd in beslag ge nomen doch later weer vrij gegeven aangezien hij in orde bleek te zijn. Den chauffeur treft geen schuld. De Indië-vluchten Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat de „Havik" op de uitreis en de „Kwartel" op de thuisreis Zondag te Bagdad zijn aangekomen. Twee geestelijken jagen een bende inbrekers op de vlucht In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben inbrekers, vermoedelijk een vijftal, geducht huisgehouden in de pastorie van Zevenberg- schehoek, waar zij een bedrag van ongeveer f 300.hebben buitgemaakt. Doch toen zij dachten in de pastoorskamer hun grooten slag te slaan, werden zij door pastoor A. van Macke- lenberg en kapelaan O. Schellekens op de vlucht gejaagd. De ongenoode gasten hadden zich tot de pastorie toegang weten te verschaffen door het forceeren van enkele deuren in 't sousterrain, waar zij allereerst de kelders aan een grondige inspectie onderwierpen en alles wat van hun gading was, meenamen. Men vermoedt, dat zij ongeveer twee valiezen vol met levensmiddelen hebben ontvreemd. Vanuit de kelders kwamen zij in de eigen lijke pastorie, waar zij spoedig de jassen van den pastoor en den kapelaan vonden, waarin zich behalve wat geld, ook de sleutels van de pastorie en kerk bevonden. Dit maakte het den heeren bij hun verderen tocht heel wat makke lijker. In de pastorie werd allereerst de keuken grondig geïnspecteerd, alle laden en kasten werden opengehaald en de inhoud over den grond verspreid. Het huishoudgeld verdween in de zakken der bezoekers, terwijl de valiezen nog eens werden bijgevuld. Over het nu bereikte resultaat waren de hee ren blijkbaar zoo tevreden, dat zij de noodige voorzichtigheid uit het oog verloren en zoo'n gerucht maakten, dat de kapelaan, die, evenals de pastoor, op de eerste verdieping sliep, wak ker werd. Den pastoor waarschuwen was het werk van een oogenblik. Deze greep onmiddel lijk een geweer, dat echter ongeladen was, daar de kogels beneden, in de pastoorskamer, werden bewaard, waar vermoedelijk de dieven zich zouden ophouden. De kans keert Met het geweer in de hand daalde de pastoor, gevolgd door den kapelaan, de trap af. Onmid dellijk zagen zij met welk vandalisme er huis gehouden was. Alles was overhoop gehaald, niets op zijn plaats gebleven. De komst van de beide geestelijken had niet later moeten zijn. De inbrekers waren n.l. juist op het punt de kamer van den pastoor in te gaan, waar zich de brandkast bevond en verschillende voorwer pen aanwezig waren. IJlings sloegen zij op de vlucht, de tasschen met levensmiddelen mede nemend. De pastoor laadde onmiddellijk zijn wapen en loste een schot, waarna hij de voordeur open de en nog enkele schoten loste in de richting, waarin hij vermoedde dat de inbrekers zouden zijn verdwenen. De marechaussée van Moerdijk werd gewaarschuwd, evenals de veldwachter van Zevenbergschenhoek, die gauw ter plaatse wa ren en met een auto op onderzoek uitgingen, vergezeld van de inmiddels gewaarschuwde rijks politie van Geertruidenberg, die gebruik maakte van een speurhond. De hond ging onmiddellijk in de richting van het station en volgde de spoorlijn tot aan Hooge Zwaluwe. Langs de lijn werden verschillende voorwerpen gevonden, die uit de pastorie waren ontvreemd. Door den heer Schatters Olivier uit Breda werden verschillende vingerafdrukken genomen. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. De dieven hadden ook de sacristie en kerk nog ongerept gelaten. De schade, die door ver zekering wordt gedekt, bedraagt vermoedelijk f 300.—. Zondagmiddag brak brand uit in de groote hooimijt van den landbouwer G. v. d. Berg, wonende aan de Dorpsstraat te Rosmalen. De brand is ontstaan, doordat kinderen met vuur hebben gespeeld. Direct werd de brand weer gealarmeerd, die spoedig ter plaatse was. Deze slaagde er in te voorkomen, dat het vuur naar de omliggende woningen oversloeg. Ge- durenden den geheelen middag heeft men de hooimassa nat gehouden, wat echter niet weg nam, dat de geheele mijt is uitgebrand. Dit beteekent voor den landbouwer een groote schadepost, aangezien hij niet verzekerd was. De burgemeester van Rosmalen bevond zich op het terrein van den brand. Zaterdagavond tegen middernacht is de 21- jarige motorrijder T. Oldenhuis uit Amsterdam op den Rijksweg tusschen de Hakkelaarsbrug en Muiden tegen een vrachtauto gereden, die ge repareerd werd. Het slachtoffer is met zware hoofdwonden naar het Burgerziekenhuis te Am sterdam vervoerd. De motor werd geheel ver nield. Zondag is te Rotterdam het Engelsche stoom schip „Don" als tienduizendste zeeschip gedu rende dit jaar aangekomen. In 1933 en 1932 zijn geen tienduizend schepen per jaar in Rotterdam gearriveerd. In 1931 kwam het tienduizendste zeeschip op 26 November. De Vereeniging van Nederlandsche Pluimvee - Exporteurs heeft zich met een adres gewend tot den Ministerraad, de Staten-Generaal, de Nederlandsche Kamers van Koophandel en ae Stichting Ned. Centrale voor Eieren en Pluim vee inzake de teeltbeperking van het pluimvee. Adressante geeft, gezien de in practijk gebleken resultaten, in overweging: 1. de beperking niet te bestendigen; 2. de opheffing der monopolierechten voor granen, waardoor de producent veel goedkooper kan produceeren en dezen tak van bedrijf nog meer rendabel maken; 3. al het mogelijke te doen den pluimveestapel te verbeteren; 4. met alle mogelijke middelen den export, zoowel van pluinvee als ven eieren, te bevor deren. De K.N.A.C. heeft bericht ontvangen, dat het, verkeer op den weg BrusselOstende (vak WatrechtGent) weer is vrij gegeven. Men die- ne evenwel de noodige omzichtigheid in acht te nemen, daar men hier en daar nog met de her stellingswerkzaamheden bezig is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5