De moord te Berghem bij Oss Dobbelmann lekker... man! emAHYLL financien JEast van Vekstvpping? VOOR DE BOSSCHE RECHTBANK RADIO-PROGRAMMA tandpa/to. «fjOXQar-CUdcertfes^l Dagfilm MAANDAG 17 DECEMBER 1934 Het getuigenverhoor Dinsdag 18 Dec. 1934 Zal het O. M. erin slagen, het wet tig bewijs van moord te construeer en? De vraag is nu, zal Mr. Dubois erin slagen het wettig bewijs te constru- eeren? Want als dit gebeurt en de Rechtbank kan tot een veroordee- lend vonnis komen, dan is er een gevoelige slag toegebracht aan het zelfvertrouwen van de bende en is de kans groot, dat het respect voor wet en haar handhavers eronder komt. Een treurig verhaal Een spoor De tenlastelegging De zitting Een incident VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ katholieken radiogids NAAR DEN Meineed VROUW IN BRAND GERAAKT Het ergste wordt gevreesd GOEDKOOP AAN VEEVOEDER GEKOMEN Tweede meineed Maar de rijksveldwacht stak een spaak in het wiel Gesnapt Kunstzaal Kleykamp Genua-express 467e STAATSLOTERIJ Op 21 December a.s. stelt de Nederland sche Handel Mij. uitsluitend aan aandeel houders de inschrijving open op 60.000 gewone aandeelen, elk groot 250.tot den koers van 100 pCt.; in dier voege, dat zes gewone aandeelen het recht geven op 5 nieuwe aandeelen. Na deze uitgifte wordt de kapitalisatie als volgt: 140.000 gewone aandeelen van 250.of f 35.000.000; 30 preferente aandeelen van 1000 of f 30:000; Reservefonds 5.000.000. Totaal f 40.030.000. Betreffende den gang van zaken van de Nederl. Handel Mij. wordt verwacht, dat het loopende jaar een batig saldo zal ople veren. Verschillende maatregelen van af snijding en aanpassing op de reorganisatie vooruitloopende, zullen de uitkomsten van het loopende jaar nog ongunstig beïnvloe den. Hierom kan uitkeering van dividend over 1934 niet worden verwacht. De Staatscourant bevat het bericht van de oprichting van de Vereeniging voor den Geld- en Effectenhandel in West-Zeeuwsch Vlaanderen te Oostburg. De vereeniging heeft ten doel de behartiging der belangen van den geld- en effectenhandel. Leden kunnen uitsluitend leden zijn van den Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de provincie. De Landbouw Mij. Soekowono boekte in het afgeloopen jaar 'n verlies van f 145.870, hetgeen gedekt zal worden door het saldo van het vorig jaar en de reserves. De Philips-radioindustrie heeft een be langrijke opdracht gekregen uit Zuid Amerika, n.l. het bouwen van een volledi- gen omroepzender in Rio de Janeiro, n.l een 20 K.W. N.S.F. Philipszender. De Nederlandsche invoer bedroeg in No vember 87.96 mill, tegen 87.28 mill, in October de uitvoer f 59.78 mill, tegen f 61.75 mill. Het invoersaldo bedroeg 28.18 mill, tegen 25.53 mill, in October. Voor de eerste elf maanden waren deze cijfers f 964.62 mill, voor den invoer, f 655.86 mill- voor den uitvoer en f 308.76 mill, voor het invoersaldo. Bij de opening van de reeds in bedrijf ge stelde Levers Zeepfabrieken te Batavia ves tigden alle sprekers de aandacht op de be tekenis van het vestigen in N ederl.-Indië van een filiaal, vgn dit wereld-concern - ne&uiq s De Nederl. Handel Mij. de Ned. Indische Handelsbank en de Ned. Ind. Escompto MiP zullen haar bemiddeling verleenen voor het doorgeven van inschrijvingen op de uitgifte van f IV.2 millioen 4pCt. obligaties der Credietbank voor Nederl. Indische gemeen ten en Ressorten. De uitgiftekoers be draagt 100 pCt. en de inschrijving is van heden tot en met 22 December opengesteld. Als antwoord op de mededeeling van de Bulgaarsche regeering, een Staatsmonopolie voor petroleum in te stellen, hebben de in Bulgarije werkende Nederlandsche, Fran- sche en Engelsche petrol, mijen den eisch gesteld tot vergoeding van het materiaal, dat zij aan hun bedrijf ten koste hebben gelegd. De „Java Bode" verneemt, dat de goud concerns, die zich interesseeren voor exploi- ratie en exploitatie in Nieuw Guinea, een vast recht zullen betalen. De berichten omtrent de ontbinding der Hapag-Lloyd-Union worden ten stelligste tegengesproken. Men verkeert echter nog in twijfel, omdat de leider der Duitsche Scheepvaart, Staatsraad Essberger, uit drukkelijk verklaard heeft, dat de ontbin ding van de Hapag zou worden doorge voerd. De Nationale Bank van Roemenië heeft het disconto van 6 tot 4Vt pCt. verlaagd. De Fransche regeering heeft, met uit zondering van enkele artikelen, alle uit- voertarieven afgeschaft. Tusschen den Chineeschen minister-pre sident en den Franschen gezant te Shang hai werd een bespreking gevoerd inzake de vernieuwing van de handels-overeenkomst tusschen de beide landen. In verband met de mislukking van de pogingen van de arbitrage-commissie om een regeling tot stand te brengen tusschen de Pacific Electric Rw. en de bij deze onder neming te werk gestelde spoorweg-arbei ders, wordt een gedeeltelijke staking waar schijnlijk geacht. Roosevelt verklaarde aan de Vakvereeni- gingsleiders, dat de regeering bepaalde waarborgen, voor de arbeiders in de wetge ving, die de Nira zou vervangen, zou hand haven; o.a. beperking van den arbeids tijd. De Atchison Topeka behaalde een winst van 0.47 per gewoon aandeel vergeleken met 1.79 per preferent aandeel. Montgomery Ward boekte over de eerste tien maanden een netto-winst van 1.50 per gewoon aandeel. De Amerikaansche staatsschulden hebben een nieuw hoogte-record behaald en zijn thans gestegen tot 28.4 milliard. In verband met het feit, dat het Bel gisch spoorwegverkeer nog steeds te lijden heeft van de economische depressie en de uitbreiding van het wegverkeer, zullen de resultaten van de Belgische Nationale Spoorweg Mij. zeer waarschijnlijk in 1935 nog ongunstiger zijn, vooral wanneer een algemeene tarief verlaging wordt toegepast en geen compensatie door de regeering wordt gevonden, waarbij de uitgaven wor den gereduceerd en het spoor- en wegver keer wordt geregeld. Roosevelt moet voornemens zijn een nauwere concentratie van openbare bedrij ven onder het oog te zien in verband met de door de regeering nagestreefde tarief- verlagingen. Een moordzaak met drie en dertig ge tuigen! Het toont wel aan, hoe moeilijk het de justitie valt, bewijs te krijgen in een Ossche moordzaak. Over de oorzaken van de zwijgzaamheid van het beruchte milieu, dat de overigens volmaakt rustige stad zulk een slechten naam bezorgt, is ai veel ge schreven. Maar dat iemand uit die kringen moeilijk spreekt, staat wel vast. Het is in de overtuiging, dat die zwijgzaamheid ver zekerd is, dat de bende misdadigers tot heden kon blijven opereeren. Immers een overtuiging is voor een vonnis niet voldoen de. De rechter moet ook het wettig bewijs geleverd zien. En daaraan ontbreekt het in den regel. Er zijn er, die niet willen spreken, anderen, die niet durven, want het wrekend mes wacht hun. Het is daarom ook, dat de Rechtbank te Den Bosch in de zaak tegen den 18-jarigen P. W. de B., die heden, Maandag voor haar dient, een aantal getuigen hoort buiten aanwezigheid van het publiek en de pers. Zij zullen zich minder beklemd gevoelen, dan wanneer honderden ooren naar hen luisteren. Waarom is er voor dezen moord zulk een groote belangstelling in geheel het land, dat tal van bladen er hun verslaggevers heenzen den? Dat heel het Zuiden met spanning de be handeling tegemoet ziét? Deze zaak behandelt een duisteren moord, die aanvankelijk dreigde den weg op te gaan van al dergelijke misdaden in de buurt van Oss be dreven. Het heeft zestien maanden geduurd, voor de verdachte van dit gruwelijk misdrijf zou terechtstaan. Het is te danken aan den onvermoeiden speurzin van opperwachtmeester Mintjes, bri gadecommandant te Oss, en zijn wachtmeester en marechaussées, aan het vasthoudend tempe rament van Mr. Dubois, die sinds eenige maan den het gebied van Oss onder zich heeft, aan den onverflauwden ijver van den vader van den verslagene, die niet op het standpunt staat, dat „ze er in den Bosch niets mee te maken heb ben," dat eindelijk na ongeloofelijk veel inspan ning het net om den verdachte kon worden dichtgehaald. Op 8 Augustus 1933 werd in een afgelegen weide het afschuwelijk verminkte Hjk gevonden van den 20-jarigen Gerrit de B. Het was door kerfd met meer dan zestig messteken. Er rezen al dadelijk vermoedens tegen zijn 18-jarigen neef, die aanvankelijk met 't slacht- 8 B 8 B offer bevriend was, maar later zijn vijand werd, omdat beiden dongen naar de gunsten van een gehuwde vrouw! De vader van den verslagene, die uiteraard gemakkelijker iets kon te weten komen, dan de marechaussée, had gehoord, dat de Jongen in de nabijheid van een waterplas gezien was. Hij ging in den plas dreggen en vond daar de fiets van zijn zoon.... P. W. de B. werd toen gearresteerd, maar hij zweeg en de justitie moest hem loslaten. De Officier van Justitie loofde een groote geldsom uit voor aanwijzingen, maar niemand daagde op. Intusschen werd de B. weer eens gearresteerd wegens diefstal van een fiets. Later weer voor een anderen diefstal, voor welk feit hij thans nog in voorloopige hechtenis zit. Intusschen kwam de roofmoord te Oyen, waarvoor de zestienjarige broer van verdachte gearresteerd werd en na dezen roofmoord werd de brigade marechaussée versterkt. De brigade-commandant had nu meer de han den vrij en zette zich opnieuw aan de oplossing van het drama. ,.'sWinters werd er in een kuil een bebloede pet gevonden. Die bleek van verdachte te zijn. Mr. Dubois trachtte inmiddels meer te weten te komen van gedetineerden en gevangenen in Den Bosch uit Oss afkomstig en tenslotte lukte het hem, van een gedetineerde los te krijgen, IBIS SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelmann's Tabak on géén andere! dat de B. hem gezegd had, dat hij zijn neef vermoord had. Bij de confrontatie ontstelde de B. zicht baar, maar hij gaf geen kamp. Hij ontken de zooiets ooit gezegd te hebben. Intusschen was met deze belangrijke verkla ring en de talrijke verklaringen van anderen, met de aanwijzingen van de stille getuigen de zaak zoover, dat zij rijp was voor de openbare behandeling. Na zestien maanden van rusteloos speuren. Zoo staat dan de thans 19-jarige P. W. de B. terecht terzake van het feit, dat hij, na in kalm overleg en rijp beraad daartoe het plan te heb ben gevormd, G. J. de B. van het leven heeft beroofd, door opzettelijk met dat doel met een mes met kracht en geweld G. de B. meerdere slagen, sneden en steken in hals, borst en rug toe te brengen, tengevolge waarvan deze dus danige verwondingen bekwam, dat hij tengevol ge daarvan is overleden. Het O. M. legt dus moord ten laste, waarop levenslang staat. De Strafkamer der Arrondissementsrechtbank is samengesteld als volgt: president mr. ïïm- mels; rechters mrs. Sassen en Poerink; griffier mr. Lamers. Het O.M. wordt waargenomen door mr. Dubois, de verdediging door mr. Schippe- rijn te Den Bosch. De zaak wordt behandeld In een buitengewone Zitting. Reeds vroeg in den morgen stond het publiek in rüen voor den ingang van de publieke tri bune. Vooral uit Oss is de belangstelling zeer groot. Echter wordt het publiek uit Oss dooi de marechaussee uit deze plaats teruggewezen. De justitie acht blijkbaar te veel belangstelling van deze zijde ongewenscht. Aan alle ingangen van het gebouw zijn politiemannen geposteerd en er wordt een strenge controle uitgeoefend op de papieren. Door de .strenge selectie, op de bezoekejs der tribune toegepast, is er voor het toegelaten deel ruimte genoeg. Verd. wordt binnengeleid. Hij heeft een bleek, mager gezicht en lang, zwart haar hangt hem voor de oogen. De B. ontkent schuldig te zijn aan hetgeen hem ten laste gelegd wordt. „Het zijn allemaal valsche getuigen, die te gen mij spreken." „Dat zult u nog moeten afwachten," ant woord de president. De eerste get. is de deskundige dr. B. Met- trop, arts te Den Bosch, die verklaringen af legt omtrent de doodsoorzaak van het slacht offer, die gewond was door 67 steken en sne den. Geen enkele daarvan was direct doodelijk. De dood is ontstaan tengevolge van bloedver lies. Nog nimmer had deze desk. in zijn prak tijk als gerechtsgeneesheer zulk een vermin king geconstateerd. Zij moet met een gewel digen moordlust zijn toegebracht. Dr. P. Nieuwenhuis te Den Dolder, die mede de sectie verricht had, legt verklaringen af, die paralel gaan met die van den eersten deskundige. Beiden zijn tot een eensluidende conclusie gekomen. Voorts heeft deze desk. net bloed onderzocht van den verslagene, dat bleek te behooren tot de bloedgroep AB, een zeld zame groep, die bij 2 pCt. der bevolking van Nederland voorkomt. Dan wordt gehoord dr. W. Hesselink, schei kundige te Arnhem. De president toont een pet aan verd. en vraagt, of het zijn pet is. Verd. antwoordt bevestigend. „Droeg U hem dien avond?", vraagt de pre sident. ,Dat weet ik niet", antwoordt verd. „Ik droeg haar als regel". Dr. Hesselink legt dan uit, dat hij in deze pet bloedspatjes gevonden heeft, die er zeer los op zaten en heel klein waren. Het was men- schenbloed en nog vrij versch. Het behoort tot de groep AB. Het bloed van verd. behoort tot de groep B. Dan toont de president een zaklantaarn aan verd.. Hij herkent haar als zijn eigendom. De desk. toont dan, hoe hij op de lantaarn afdrukken gevonden heeft van een bebloede hand. Wachtmeester Curfs te Oss verklaart de lan taarn op den dag, na het ontdekken van den moord, te hebben gevonden bij verd. thuis op een kast in de keuken. Verd. geeft vrij onaannemelijke verklaringen omtrent zijn eigenaardige houding kort voor en by zyn arrestatie. Get. wachtmeester C. de Gier merkt nog op, dat toen de B. naar de kazerne gebracht werd, hy niets anders gezegd heeft dan „Mooi wee1/" De schrammen had verd. opgeloopen by vallen in de bramen. De officier merkt op, dat hy met verd. mee is geweest naar deze braamstruiken, maar geen teeken wees er op, dat daar iemand in geval len was. De president hoort dan de 42-jarige wed. v. d. WielenHendriks te Oss (Mlnneke de Soep). Hy vermaant haar met nadruk de waarheid te zeggen. Verd. woonde by haar in. ZU was om 10 uur naar bed gegaan en had „efkens geslui merd," toen P. de B. terug kwam. De president vraagt haar, hoe zU wist, dat zy „efkens gesluimerd" had. Get. weet niet precies te zeggen hoe lang zij had geslapen. De president: „Heeft Gerrit u den volgen den morgen niet gezegd: „Dat was ik, die gis teren om half elf thuis kwam." Get. erkent dit. De verdediging maakt booze aanmerkingen op het feit, dat de wachtmeesters door den pre sident vlak by het podium, naast den Officier, op stoelen geplaatst, telkens de verklaringen aanvullen van de getuigen. Niet zij, maar de president moet de zitting leiden, zegt mr. Schip- perijn. „Inderdaad," repliceert de president. „Ik leid de zitting en niet u. U weet toch zeer goed, dat ik de rechten van de verdediging niet be kort. Ik zal zelf voor de orde zorgen." Tot de wachtmeesters: „Als u opmerkingen meent te hebben, verzoek ik u deze te maken." Dan verschijnt H. V. d. Putten uit Oss, 22 jaar, bügenaamd de Rul. Deze verklaart, dat P. de B. hem verteld heeft, dat hy met G. de B. naar het Berghemscheveld aas gegaan en hem daar heeft vermoord. Hy Is met de flets van ziin slachtoffer en ziin HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Mor genconcert 10.00 Gramofoonmuziek 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsclien- stig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin 12.00 Politieberichten 12.15 Gramo foonmuziek 1-0® Kro-Boys o: 1. y« Piet Lustenhouwer 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Modecursus (12e les) door mevr. H. Cuppens—Geurs 5.10 Het Kro-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 5.50 Gebruik Melkbrooa 6.05 Het Kro-orkest o. L v. Johan Gerritsen 6.40 Cursus Esperanto <10e les) door P. Heilker 7.00 Politie berichten 7.15 Vragen van heden en toe komst. Aller aandacht waard 7.35 Gramofoonmuziek 8.00 Vaz Dias 8 05 Gramofoonmuziek 8.15 Marek Weber en zijn orkest 8.45 Gramofoonmuziek 9.00 Marek Weber en zijn orkest 9,80 Het Kro-kamerorkest o. 1. v. Johan Gerrit sen 10.30 Vaz Dias 10 35 Gramofoon muziek 10.45 Het Kro-orkest o. 1. v. han Gerritsen 11.15 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 301.5 M. AVRO 8 00 Tijdsein Avro-klok 8.01 Gramofoonmu ziek 9.00 Ochtendconcert door het en~ semble Rentmeester 10.00 Tijdsein Avro- klok 10.01 Morgenwijding 10.15 Mu ziek ter nabetrachting 10.30 Ensemble Rentmeester n.oo Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lotgering—Hillebrand. ..Voor het laatst dit jaar „Bladerdeeg" 11.oO Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein Avro- klok 12.01 Lunchmuziek door het orkest van het Rembrandt-Theater te Amsterdam o. 1. v. Daaf Hartogs met tusschenspel van gramofoonmuziek 1.45 Solistenconcert. Egbert Veen. piano en Jean du Bela, sang, afgewisseld met gramofoonmuziek 8" Knipcursus door mevr. Ida de Leeuwvan Rees 4.00 Rustpoos voor het verzorgen van den zender 4.15 Gramofoonmuziek 4.30 Radio-Kinderkoorzang o 1. v. Jacob Hamel 5.00 Verhalen voor kleinere deren door mevr. Ant. van Dijk 6.00 Het Omroeporkest o. 1. v. Nico Gerharz 7.00 Omroeporkest 7.15 Precisietijdsem 7.15 Voor de kinderen. Kerstliedjes voor het naar bed gaan 7.30 Engelsche les voor beginners door Fred Fry, 8e les 8 90 Tijdsein Avro-klok 8.01 Nieuwsberich ten van het Persbureau Vaz Dias 8 05 Afscheidsconcert door Barnabas von Ceczy en zijn orkest met tusschenspel van gra mofoonmuziek 9.45 The Hawaiian Three 10.00 Het omroeporkest o. 1. v. Nico Ger harz 11.00 Nieuwsberichten Vaz Dias 11.10 Dansmuziek door het Nederlandsche Orkest Majo Marco 12.00 Tijdsein Avro- klok en sluiting. foonmuziek 8.40 Pianorecital door Alexander Zakin. Prelude, Scriabine. Le Pays du Lotus, Cyril Scott. Prelude, Debus sy. Cake Walk, Debussy 8.55 Persberich ten en koersen 9.00 Belgisch concert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. Ode aan Terpsichore, De Taeye. Chanson d' Amour, Caludi. Adoration, Daneau. Pour- suite amoureuse, Kalkmann 9.20 Sym- phonisch concert, aangeboden door Cognac Martell, door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. Achtste Symphonie, Op. 67, Beetho ven 9 50 Causerie 10.00 Pianorecital door Jacqueline Schweitzer (Schubert, Schumann, Liszt, Chopin, Debussy) 10.30 Zangrecital door Gustave Simon 10.45 Dansmuziek door het Radio-Jazz-orkest o. 1. v. Ferry Jusa. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Orkestconcert 1.30 Balletmuziek ^5-20 Omroeporkest 0. 1 v Fr André 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Fr. André 9.35 Orkestconcert. BRUSSEL, 322 M. L30 Omroeporkest o. 1. v. Fr. André 6.50 Concert 8.20 Orkest 9.20 Omroeporkest o. 1. v. Fr. An dré. KALUNDBORG, 126f M. 2.20 Arnold Nielsen's ensemble 3.20 Kerstconcert 7.20 Kerstprogramma. BERLIJN, 357 M. 4.40 Omroeporkest 0. 1. v. O. Maasz 5.50 Klein-Omroepor- kest 8.05 idem 9.40 Muziek van Mo zart 10.20 Vroolijke gr.pl. HAMBURG, 332 M. 12.20 Gram.pl. 3.20 Gevarieerd programma 7.0a o'™ - platen van Gigli 10.20 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 11.20 Klein-orkest O. 1. v. L. Eysoldt 1.20 Bespeling van een bioscooporgel 4.40 H. Hermann-pro- gramma 6.50 Gramofoonmuziek M 0J Oude en nieuwe kerstliederen. DROITWICH, 1500 M. 11.40 Orgelcon cert 1.20 Blrminghams Hippodrome-or kest 3.20 StedelUk orkest van Torquay 4.50 Strijkkwartet 5.35 Populair con cert 7.40 Gramofoonmuziek 8.20 Pia norecital 10.35 BBC-orkest 11.35 Dansmuziek. PARIJS (POSTE PARISIEN), 313 M. 8.35 Omroeporkest 9.20 Operette, Tolt c' est mol. PARIJS (RADIO), 1648 M. 12.20 Popu lair concert o. 1. v. M. André 9.05 Chan sons 10.50 Dansorkest. MILAAN, 369 M. 4.30 Populair con cert 8.05 „Frasquita", operette van Léhar. LUXEMBURG, 1304 M. 8.05 Gramo foonmuziek 8.20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuziek 12.20 Middagconcert o. 1. v. Henrl Pensis. Der Waffenschmied, Lortzing. Kind, Du kannst tanzen, wals, Leo Fall. Moment musical, Schubert. Sce nes pittoresques, Massenet. Danse de la Bajadère. Rubinstein. Largo, Handel. Spaansche Dans, de FallaChabrier. Fotp. „De Zarewitch", Franz Léhar 1.20 Koer sen 1.25 Gramofoonmuziek 1.35 Pers berichten. Vervolg gramofoonmuziek l-j>® Koersen. Vervolg gramofoonmuziek 2.JO Koersen 4.05 Idem 6.50 Concert, dans- muziek 7.50 Sportberichten, etc. 8.00 BEFOMUNSTER, 540 M. 5.20 Gramo- Belglsche uitzending. Causerie over Luxem- foonmuziek 7.20 Weihnachtsoratorium burg als touristenland. Daarna gramo- van Bach. ROME, 421 M. 5.15 Gramofoonmuziek 8.05 Poolsch concert 9.20 Populair concert. WEENEN, 507 M. 8.35 Europeesch concert 10.15 Gram.platen 11.20 Oos- tenrijksche muziek. WARSCHAU. 1345 M. 7.20 Die blauwe Mazur, operette van Léhar 9.35 Concert 9.50 Gram.platen. eigen fiets teruggegaan. De fiets van G. heeft hy in de Kleine Meer gegooid. De president wyst get. op den ernst van zyn verklaringen. Get. houdt vol, dat hij de waarheid spreekt. Verd. zegt, dat er van dit verhaal niets waar is. Get. verzint dat en hy liegt. Er is tus- schen hem en get. nooit een woord gewissled over den moord. Zy hebben hem bang go- maakt dat zy hem er voor aanzagen. De president wijst erop, dat get. zijn excuus- is gaan maken b den vadér van den versla gene, omdat hy niet eerder gesprok enheeft. Dit is zo oteekenend, vervolgt de president, dat hy al een groote comediant moet zyn als hy onwaarheid sprak. „Toch liegt ie!" roept verd. L. v. d. Putten, 19 jaar, uit Oss, broer van den vorigen get., had den moordavond twee mannen gezien achter het huis van Oeelen. Hy had er toen geen acht op geslagen, maar toen hy den volgenden dag hoorde, dat G. de B. vermoord was, had hy gemeend ln belde mannen P. en G. de B. te hebben herkend. En kele andere getuigen leggen verklaringen af van ongeveer geiyke strekking. Met zekerheid kunnen zij echter hieromtrent niets verklaren. J. W. van Hees, 20 jaar, uit Oss begint, voor hy den eed aflegt, te zeggen, dat hy niet wil beëedigen. wat hy aan de marechaussée ver teld heeft. „U moet thans in ieder geval den eed af leggen", zegt de president. Get. doet dat en zegt, dat de verklaringen bij de marechaussée onder pressie zijn afge legd. Hy is tijdens het verhoor mishandeld. „Door wie?" vraagt de president. „Dat weet ik zoo niet meer. De belde ter zit ting aanwezige wachtmeesters zyn het niet. Hy is door een marechaussée mishandeld. President: „Waarom hebt U dat niet tegen de wachtmeesters gezegd? Dat zou toch de aan gewezen weg zyn". „Ik heb niets gezegd. Ik was maar biy, dat ik er uit was." Dan blijkt ter zitting, dat get. ongeveer niets te verklaren heeft. Volgens de processen-ver- baal van de marechaussée wist hij heel wat meer. Hy zou op den moordavond P. de B. gezien hebben in de buurt van de plaats van het misdrijf. Hy had het niet alleen tegen de marechaussée gezegd maar ook tegen de oud ste v. d. P. Bij het verhoor van Van Hees is aangeteekend, dat get. de verklaringen voor de rechtbank wilde afleggen, maar met geslo ten deuren, omdat hy bang was. Ook v. d. Putten komt dan op het podium en zegt, dat get. in de wachtkamer hem de mededeeling van dezelfde strekking heeft gedaan. De officier vraagt dan acte en in verzekerde bewaringstelling van dezen get. wegens ver denking van meineed. De verdediger: „Heeft get. een dreigbrief ont vangen?" Get.: „Ik weet er niets van." President: „U hoort, wat de officier vraagt?" Get.: „zy hebben my geslagen. Ik was biy, dat ik er uit was en ik zou wel eens willen we ten, wat gy zoudt doen als ze U geslagen had had." Intusschen heeft de griffier de verklaringen op schrift gesteld, dat get. in de kazerne niets aan v. d. P. heeft gezegd, omtrent de erkenning van de B. Get. teekent de acte en wordt gevan- kelyk weggevoerd. Dan verschynt een broer van den vorigen get., de 25-jarige N. van Hees. Deze get. is strijdvaardig en wil wel eens zien of de recht bank hem „er in" krijgt. Hy was met zyn broer van v. d. P. op het land bezig. Zij spraken over den moord en daar heeft get. gezegd toen men afsprak, maar liever niet over den moord verder te spreken: „Maar ook Jan heeft Piet toch ge zien." Het geheele verhaal erkent get. te hebben gezegd, behalve de laatste zin. „Mynheer de verdediger", antwoordt de pre sident, „U moet nu eens ophouden met uw aan merkingen." De verdediger antwoordt, dat de officier met zyn dreigementen pressie uitoefent. De president is het daarmede niet eens. Als er gevangenneming gelast moet worden, dan ge schiedt dat niet op verantwoording van den of ficier. De rechtbank gaat daarop in raadkamer. Als zij terugkeert teekent ook N. v. d. Hees de a£te en wordt eveneens weggeleid. Dan komt get. J. van Hees, vader van den vorigen get., voor de tafel. „Uw zoons zyn allebei al in de gevangenis. Denkt u er nu om, dat u de waarheid spreekt." Get. belooft dat. Hy weet niet veel belangrijks te vertellen. Maar als de president daarnaar vraagt, deelt hy mede, dat zün zoon Jan hem gezegd heeft, dat hy in de kazerne geslagen is. (De zitting duurt voort) Zondagavond is in de Gabriël Metsustraat te Den Haag de vier en twintigjarige huisvrouw j, v. W„ geboren L„ toen zij bezig was met het byvullen van een theelichtje, in brand gevlogen. Aan de hevigste angst en pyn ten prooi, liep de vrouw de gang op, gevolgd door haar man, die poogde de vlammen te dooven. Hierby zyn beiden van de trap gevallen, hetgeen echter geen ernstige gevolgen had. Op haar hulpge schrei kwamen buren en voorbygangers toege- loopen, die haar de brandende kleeren van het lyf rukten. Zwaar gewond is de vrouw vervolgens door de G. G. en G. D. naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd. Men vreest voor haar leven. v. d. P. en de marechaussee spreken dezen get. weer tegen. „Maar dit is toch comedie!" roept de verde diger. Zondagmorgen te ongeveer zes uur is de vee houder R. A., wonende te Muiden, op heeter- daad betrapt, dat hy uit het pakhuis van de Coöp. Landbouwers-Aankoop-Ofganisatie „De Eendracht" aldaar, een zak mais, inhoudende 100 pond, wegnam en zich hiermede naar zyn naby gelegen woning begaf. De administrateur van genoemde organisatie, de heer T. Dros, had sinds geruimen tyd be merkt, dat de aanwezige voorraden in het pak huis niet klopten met de cyfers. welke de boe ken aangaven. Het vermoeden rees, dat onbe voegden zich op de een of andere wijze in het bezit wisten te stellen van een deel der voor raden. Teneinde daaromtrent zekerheid te ver- krygen, stelde, nu ongeveer 2 weken geleden, de heer Dros zich in verbinding met den rijks veldwachter te Muiden, die besloot 's nachts een oog in t zeil te houden. Een nauwkeurig ingestelde controle had reeds aangetoond, dat de verschillen tusschen werkeiyke voorraden en den boekvoorraad aan het einde der week moes ten ontstaan. Reeds de vorige week was de politie op haar hoede, maar toen nog zonder resultaat. In den nacht van Zaterdag op Zondag jj. stelden de ryksveldwachter en een der gemeen teveldwachters zich in t pakhuis van de „Een dracht" verdekt op. Den geheelen nacht werd echter niets verdachts bemertk, zoodat de beide politiemannen reeds begonnen te vermoeden, dat zy vergeefs gecontroleerd hadden. Maar tegen 6 uur in den ochtend hoorden zy eens klaps een sleutel in het slot steken en even later hoorden zy iemand het pakhuis insluipen. Zy bleven in hun schuilplaats, totdat de dief zich met den zak maïs verwijderde. Onmiddel- lyk gingen zy echter achter hem aan, en op straat bemerkten zij, dat de man, die op zyn kousen liep, zich naar de tegenover het pakhuis gelegen boerdery begaf. Eenige seconden later pakte de ryksveldwachter hem by den kraag, waarop de man hevig ontstelde. Hy werd aan een langdurig verhoor onderworpen, waarby kwam vast te staan, dat deze diefstallen reeds geruimen tyd door hem gepleegd werden. Hij had de gewoonte aangenomen om in den nacht van Zaterdag op Zondag zich met een val- schen sleutel toegang tot het pakhuis te ver schaffen, waar hy wegnam, wat hy op het oogenblik voor zyn koeien en varkens noodig had. Hoewel hy aanvankelyk ontkende, ook lyn- koeken gestolen te hebben, heeft de ryksveld wachter bij het derde verhoor de bekentenis van hem verkregen, dat hy inderdaad ook koe ken had weggenomen. Niet alleen wanneer het vee op stal stond, maar zelfs in de zomermaan den heeft A. in nachtelyke uren den voorraad veevoeder van „De Eendracht" te zynen bate aangesproken. De dader woont pas sinds drie jaar te Mui den; daar vóór had hy pachtboerderijen aan den Lange Muiderweg en 's Gravenlandscheweg te Weesperkarspel, maar nergens gingen de zaken behoorlijk, totdat hy in Muiden zich op de bovenomschreven al te goedkoope wyze van veevoeder wist te voorzien. In de groote zaal van de Kunstzaal Kleykamp te 's-Gravenhage wordt van 15 December a.stot en met 6 Januari d.a.v. een tentoonstelling ge houden v$n sajr.ilderyen door Peter van der Braken. De speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het m.s. „Johan van Oldenbar- neveldt", zal Dinsdagmorgen 10.20 uur van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 19 December om 6.18 uur te Zevenaar. 7.14 -te Arnhem, 8.00 te Utrecht, 8.56 te Den Haag, 9.00 te Amsterdam W.P., 9.15 te Amsterdam C.S. en te S.31 te Rotterdam-Maas. (Niet officieel) 3e Klasse, 1ste Lijst Trekking van Maandag 17 December 1934 Hooge Prijzen 5.00020780 2.000.— 9721 1.500— 8793 1.000— 2238 16550 400— 15746 200— 14069 17689 20245 100— 1695 9551 13625 18071 Prijzen van f 45.- 4 33 75 229 264 267 275 292 308 389 470 476 490 509 511 547 559 562 626 692 769 775 780 904 912 941 964 1033 1087 1093 1112 1117 1235 1292 1347 1365 1401 1481 1500 1547 1604 1610 1613 1626 1634 1665 1747 1750 1761 1815 1843 1860 1903 1928 1943 1958 1960 1987 2007 2015 2032 2039 2073 2090 2102 2103 2109 2138 2154 2207 2217 2220 2226 2284 2294 2316 2344 2483 2506 2600 2616 2623 2706 2708 2827 2830 2847 2849 2853 2867 2888 2894 2895 2931 2983 3011 3052 3068 3110 3334 3370 3403 3430 3466 3497 3523 3529 3560 3571 3573 3624 3674 3706 3711 3714 3728 3729 3836 3874 3963 3990 3995 4009 4066 4091 4101 4114 4119 4124 4149 4163 4179 4288 4302 4388 4399 4419 4487 4490 4514 4528 4584 4587 4588 4607 4661 4677 4720 4736 4766 4768 4859 4863 4897 4917 4941 4953 5059 5081 5108 5117 5158 5160 5171 5261 5263 5350 5373 5384 5417 5424 5458 5464 5479 5517 5559 5576 5616 5697 5705 5713 5738 5757 5909 5929 5951 5998 6023 6071 6124 6215 6220 6287 6309 6312 6365 6411 6502 6547 6570 6605 6644 6646 6755 6779 6794 6800 6877 6939 6950 6938 6992 7052 7053 7064 7156 7262 7273 7296 7300 7320 7327 7338 7352 7356 7389 7399 7407 7428 7430 7511 7523 7554 7569 7643 7646 7648 7703 7734 7761 7801 7810 7843 7846 7852 7878 7885 7944 7986 8014 8053 8054 8074 8081 8100 8117 8134 8212 8220 8247 8336 8353 8354 8358 8431 8495 8499 8635 8761 8770 8772 8826 8870 8895 8899 9046 9070 9072 9199 9223 9289 9296 9348 9356 9378 9406 9500 9503 9507 9533 9599 9628 9651 9681 9685 9782 9786 9790 9829 9832 9855 9865 9871 9895 9949 9950 9993 10014 10030 10045 10092 10112 10134 10152 10175 10275 10342 10370 10385 10421 10434 10447 10470 10471 10520 10530 10599 10640 10642 10664 10700 10780 10822 10872 10900 10935 10950 10972 11028 11094 11112 11139 11144 11148 11175 11177 11199 11200 11217 11259 11318 11383 11388 11399 11447 11480 11483 11522 11608 11620 11634 11659 11701 11734 11766 11784 11811 11954 11978 11998 12006 12023 12035 12076 12147 12153 12248 12324 12357 12370 12386 12396 12408 12479 12503 12534 12556 12602 12606 12661 12705 12709 12734 12780 12786 12799 12844 12876 12901 12910 12952 12969 13014 13056 13071 13074 13088 13124 13132 13146 13152 13251 13313 13318 13353 13361 13372 13426 13429 13460 13476 13516 13520 13529 13547 13549 13554 13575 13579 13581 13609 13623 13632 13640 13650 13663 13666 13691 13701 13715 13719 13751 13818 13830 13841 13854 13894 13913 14003 14017 14021 14036 14041 14067 14072 14127 14148 14149 14272 14289 14320 14326 14342 14393 14417 14457 14506 14529 14538 14539 14595 14670 14704 14707 14741 14832 14845 14859 14877 14892 14973 15015 15068 15080 15107 15185 15212 15220 15243 15254 15283 15306 15332 15360 15440 15507 15525 15574 15579 15631 15631 15654 15658 15728 15834 15850 15853 15860 15870 15949 15964 16011 16064 16081 16'03 16126 16127 16172 16181 16202 16215 16236 16264 16283 16317 16356 16390 16405 16440 16531 16569 16587 16637 16639 16659 16673 16731 16784 16797 16799 16837 16843 16851 16910 16942 17030 17049 17055 17059 17184 17193 17223 17231 17292 17342 17357 17364 17417 17454 17468 17528 17535 17587 17611 17696 17765 17766 17800 17902 17989 18006 18011 18075 18207 18213 18232 18290 18355 18358 18373 18424 18428 18456 18497 18555 18557 18612 18677 18678 18696 18723 18734 18766 18834 18936 18949 18955 18976 18991 19001 19014 19074 19142 19166 19191 19205 19246 19267 19291 19312 19380 19476 19604 19612 19633 19645 19793 19848 19875 19880 19916 19917 19919 19962 19978 19985 20007 20014 20107 20122 20135 20149 20188 20219 20224 20244 20300 20312 20348 20379 20422 20431 20458 20481 20579 20607 20616 20651 20707 20736 20767 20818 20836 20868 21074 21132 21133 21138 21271 21297 21341 21352 21366 21390 21391 21468 21494 21546 21549 21701 21708 21770 21903 21922 21923 21954 21992 22026 22073 22076 22085 22182 22194 22224 22227 22244 22326 22373 22477 22481 22557 22572 22589 22654 22694 22733 22745 22787 22801 22811 22813 22827 22873 22880 22895 22963 22965 22970 22992 23031 23044 23103 23170 23189 23195 23239 23304 23395 23435 23481 23499 23539 23545 23566 23743 23747 23761 23766 23839 23841 23851 23857 23896 23937 23950 23983 23993 Gebruik dan Laxeer-Akkertjes, de nieu we vinding van Apotheker Dumont. Ge proeft niets. Geen kramp, geen over matige ontlasting, géén hèr-constipatie. 2e herstellen de normale werking Uwer darmen en bevatten bovendien bestand- dealen, die heel Uw gestel verbeteren. Per 12 sïuk» 60 een! Vlaken. Schovn-Schip NtPEPLANDSCH PBODUCT Ti

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6