Na de „Farce" van Genève SPORT EN WEDSTRIJDEN Italië's geschil met Abessinië Een vredescongres te Parijs Storm op den Atlantischen Oceaan EEN SAARINCIDENT NOODSIGNALEN EN REDDERSWERK MAANDAG 17 DECEMBER 1934 Aanslagen in Sovjet- Rusland De Engelsche troepen op weg naar het Saargebied Het gebeurde heeft zich op Italiaansch geb afgespeeld Arbitrage geweigerd Actie tegen de groep Sinowjef Internationale besprekingen over ontwapeningsconventie moe ten hervat worden Pierre Cot over den oorlog in de lucht BILJARTEN Van Belle-Wiemers Drie partijen te Leeuwarden gespeeld BOM ONTPLOFT ROEIEN De prestaties van onze roeiers Jaarvergadering van den Ned. Roeibond te Amsterdam Wedstrijddata Japansch stoomschip gezonken De 29 opvarenden verdronken Stuurloos, zonder radio, met één overlevenden stuurman, zwerft een Japanner in den storm rond Tot de „Amsterdam" S.O.S. hoort ATHLETIEK Nieuwe wedstrijdvor- men in de K.N.A.U. Plannen in voorbereiding HET CONFLICT K. N. A. U.— K. N. G. V. Technische bondsvergadering K. N. G. V. De regelingen en overeenstemming betref fende het Saarplebisciet en de kalmeering van de door de Joego-Slavisch-Hongaar- ache kwestie oververhitte gemoederen heeft de .Volkenbond als groote successen geïncasseerd. De accoorden tusschen Duitschland en Frankrijk gesloten om een vrije volksstemming in het Baarland te verzekeren, zijn echter hoofdzake lijk het gevolg geweest van het Duitsche in licht, dat met onrust en provocaties in het Saargebied niets te winnen valt, en van de Eransche overtuiging, dat inlijving van het Saargebied bij Frankrijk niet alleen hoogst on waarschijnlijk, maar ook hoogst ongewenscht moet worden geacht. Een Fransch Saargebied zou een bron van altijddurende ellende vormen zoowel voor Frankrijk als voor den vrede in Europa. Het handhaven van den „status quo" zou eveneens een gewrongen en onnatuurlijke verhouding doen ontstaan, want het Saargebied is Duitsch en het zal dan ook den 13en Januari zich wel qp overtuigend duidelijke wijze voor een terugkeer naar Duitschland uitspreken. Heil is zoowel in het belang van Duitschland als in dat van Frankrijk,' dat deze uitspraak het re sultaat zal zijn van een ordelijke en overeen komstig de bij verdrag daarvoor aange ven regelen verloopende stemming. Hadden Duitschland en Frankrijk dit niet ingezien, dan zou er geen overeenkomst zijn gesloten en zou de commissie van Drie, niettegenstaande dö Voortreffelijke leiding van baron Aloisi, geen succes hebben kunnen boeken. De commissie Van Drie was wel een Volkenbondsorgaan, maar, daar Duitschland zijn lidmaatschap van den Volkenbond heeft opgezegd, en de beslis singen te Rome vielen, welke achteraf te Ge nève alleen maar bekrachtigd behoefden te wor den, kan men hier slechts van een zijdelingscli succes van den Volkenbond spreken. Het Joego- Slavisch-Hongaarsche geschil is te Genève een voudig een „faree" geworden. De Volkenbond ls, dit keer gelukkig, een machtsorgaan van de groote mogendheden gebleken. Enkel omdat het den grooten mogendheden niet convenieerde, dat de kleine elkander in de haren vlogen, is er geen catastrophe voortgekomen uit de papieren ruzie tusschen Joego-Slavië en Hongarije. Er Werd een resolutie aangenomen, welke Honga rije niet al te zeer beleedigde en Joego-Slavië eenige voldoening gaf, en alle paladijnen keer den overladen met eer en prat gaande op hun geweldige „overwinning" naar hun haardsteden terug. Het internationale terrorisme werd aan de kaak gesteld door een Raad, waarin de ter rorist „par excellence" Sovjet-Rusland een hooge plaats bekleedde, en op aandringen var; Staten, welke aan illegale acties hun ontstaan of hun uitgebreiden omvang hebben te danken. De wereld wil bedrogen zijn. Welnu, het is be ter, dat zij door een „farce" wordt beetgeno men, dan ondergaat in een bloedige tragedie. En dat dit laatste is voorkomen, blijft de for midabele verdienste van Genève, waar de groo te mogendheden pressie kunnen uitoefenen op de kleine, en de kleine de groote tegen elkaar kunnen uitspelen. Intusschen bewijst het thans voorgevallen incident in het Saargebied, waar een Engel- sche inspecteur van de Saarpolitie (dus niet Van de neutrale weermacht) in burger een Vrouw met zijn auto heeft aangereden en door een woedende menigte tot bloedens toe werd afgerost, zoodat hij uit noodweer zijn revolver trok en een tweetal schoten loste, dat, ondanks alle overeenkomsten tusschen Duitschland en Erankrfjk, in het Saargebied zelf de gevaren blijven schuilen voor mogelijke ongewenschte complicaties. Over de toedracht der in zich onbelangrijke zaak zijn een drietal lezingen in omloop, en direct heeft het Duitsche Front daar gebruik van gemaakt om weer protesten te laten hooren. Het laat deze protesten vergezeld gaan Van betuigingen van gedisciplineerdheid en tracht zich daardoor te bekronen met een aureool van heldhaftige offervaardigheid en onkreukbaren goeden wil. Zoo wordt er weer stemming gemaakt en elke mug opgeblazen tot een olifant, waaruit naturlijk weer gevaar ont staat voor den Saarlandschen porceleinwinkel. In ieder geval leert dit incident, dat de Saarpolitie en ook de uit neutrale troepen samengestelde Volkenbondsmacht in het Saargebied op eieren loopen en doordrongen van een uiterst verant woordelijkheidsgevoel tactisch en voorzichtig en tóch resoluut en kordaat te werk zullen moeten gaan bij het handhaven van de noozakelijke rust en orde. Door de groote kwesties te Genève, welke de vorige week tot schijnbare bevredi ging van alle partijen zijn opgelost, is de aandacht sterk afgeleid van hetgeen er na den moord op Kirow, den hoogen Sovjet-functiona ris in Leningrad, in Sovjet-Rusland is geschied. Terwijl Litwinof te Genève mede het terrorisme Veroordeelde, brak in zijn staat een waar Schrikbewind uit, dat aan de eerste dagen der Sovjet-revolutie herinnerde. Massa executies en massaverbanningen van allen, die met den dader op eenigerlei wijze betrekkingen hadden onderhouden, waren het gevolg van dezen aanslag. De Sovjet-regeering sprak van een ernstig en uitgebreid complot van „Witten" om hooge functionarissen uit den weg te ruimen. Of dit waar is, valt moeilijk na te gaan. Net als in het nationaal-soclalistische Duitschland bij de Röhm-revolte heeft men er onmiddellijk allen, die licht in deze zaak konden brengen, afgeslacht, zoodat de regeering zonder kans op tegenspraak thans kan beweren, wat haar goed dunkt. Het doet wel vreemd aan, dat de Sovjet- regeering na al de loftirades op het ideale communistische paradijs, dat zij gesticht en be vestigd beweert te hebben, plotseling zich wild en willekeurig gedraagt alsof heel de Russische heilstaat in gevaar verkeert. Trouwens op den aanslag op Kirow zijn er enkele gevolgd, de laatste op den voorzitter van de plaatselijke Sovjet te Odessa, welke erop zouden kunnen wijzen, dat dit keer de Sovjet-regeering niet gelogen heeft en er wezenlijk sprake is van een georganiseerde tegenterreuractie tegen het Sov jet-bewind. De schoten op Kara te Odessa ge lost, zouden een uiting zijn van de ontevreden heid der boeren, die tot nu toe de agrarische economische politiek der communisten leelijk hebben gedwarsboomd. De buitenlandsche poli tiek van Sovjet-Rusland wordt beheerscht en gedicteerd door het gevoel van innerlijke kracht of zwakte, dat de Sovjet-regeering voelt. Daar om is elk symptoom van innerlijke spanning en onrust in Sovjet-Rusland van belang voor ge heel de wereld. ROME, 17 Dec. (Reuter) De Italiaansche regeering is van oordeel, dat met betrekking tot het ItaliaanschAbessinische incident van Ualual geen arbitrage kan worden ingeroepen, aangezien het zich op Italiaansch grondgebied zou hebben afgespeeld. Ten einde dit standpunt te schragen publi ceert de „Giornale d'Italia" een kaart, bene vens artikelen over het indertijd tusschen Italië en Abessinië gesloten verdrag, die volgens het blad duidelijk de Italiaansche rechten op de bronnen van Ualual bewijzen. Daarentegen heeft het ministerie van Kolo niën in den loop van dit jaar een kaart ge publiceerd van Italiaansch-Somaliland, waar op de haven Ualual voorkomt in het gebied van Ogadan, dat onder Abessinische souve- reiniteit staat. De mededeeling, welke Abessinië tot Genève heeft gericht, beschouwt men te Rome niet als een beroep op den Volkenbond, daar Abessi nië geen interventie op bepaalde feiten inroept. De houding van Italië heeft door dezen Abessi- nischen stap geen wijziging ondergaan. Het agentschap Stefani deelde Zondag mede: De Italiaansche regeering heeft het Volken bondssecretariaat een mededeeling doen toe komen inzake het ItaliaanschAbessinisch con flict. Zij bevat de berichten over deze aangelegen heid, welke zich in het bezit der Italiaansche regeering bevinden en waaruit blijkt, dat alle Italië belastende berichten der Abessinische re geering over de botsing bij Ualual van lederen grond ontbloot zijn. Daaruit zou integendeel blijken, dat de aan val door de Abessiniërs zou zijn gepleegd, op wie dan ook de verantwoordelijkheid rust. Aan de Italiaansche mededeeling zijn eenige bijlagen als bewijsmateriaal toegevoegd. Vervolgens wordt medegedeeld dat door Ita lië aan Abessinië een nota is gericht, waarin de Italiaansche regeering voldoening eischte en wel verontschuldiging van den Abessmischen gouverneur-generaal, een bizonder eerbetoon voor de Italiaansche vlag, de bestraffing der schuldigen en uitkeeringen aan de families der slachtoffers. Deze nota kruiste een Abessinische nota, waarin arbitrage werd geëischt. De Italiaansche regeering ko op deze kwestie slechts antwoor den, dat het haar niet duidelijk is, welke kwes tie onderwerp van een dergelijke procedure ge maakt zou kunnen worden, daar een plotse linge aanval zonder aanleiding door Abessini sche troepen op Italiaansche militaire posten had plaats gevonden. Men moet dan ook aan Italiaansche zijde blijven bij den eisch van verontschuldiging en voldoening. Ten slotte behoudt de Italiaansche regeering zich voor verdere berichten ter kennis te bren gen van den Volkenbond. MOSKOU, 17 Dec. Te Moskou en Leningrad zijn Zaterdag en Zondag de partijfunctionarissen der communistische organisaties bijeen geweest. In de resolutie, welke te Moskou weid aan genomen, wordt de politiek van Stalin volkomen goedgekeurd en werd besloten deze politiek krachtig te ondersteunen. Nopens den moord op Kirow wordt in de re solutie verklaard, dat de binnenlandsche poli tieke toestand verscherpte waakzaamheid ver- eischt. Zonder pardon moet worden opgetreden tegen de vijanden van de Sovjet Unie en haar agenten. Vooral moet worden opgetreden tegen hen, die behoorden tot de groep Sinowjef en nu zijn overgeloopen naar het kamp van de tegen- revolutie. In de te Leningrad aangenomen resolutie wordt nog sterker de nadruk gelegd op de nood zakelijkheid van een zeer krachtigen strijd tegen de vijanden van de Sovjet Unie. De dood van Kirow bewijst dat de klasse-vijandige elementen niet zijn vernietigd. Beide resoluties, waarin in verband met den moord op Kirow scherpe aanvallen werden ge richt tegen de groep Sinowjef, hebben groot op zien gebaard. De vroegere voorzitter van de communistische internationale Sinowjef, die tot 1929 een beslis sende rol heeft gespeeld in het politieke leven der Sovjet Unie, werd na de mislukking zijner politiek verbannen. Later werd hij begenadigd en begin 1934 benoemd tot rector van de Uni versiteit te Swardlowsk. Het Plenaire Comité van de partij-organisatie te Leningrad heeft op voorstel van de Centrale Executieve der Communistische Partij met alge- meene stemmen den derden medewerker van Stalin, Schdanow, gekozen tot chef van de partijorganisatie in het district Leningrad. Hij is dus de opvolger geworden van Kirow. De tegen 1 Januari vastgestelde vrije fabri cage van brood, meel en gerst, schijnt tot moei lijkheden aanleiding te geven. Zooals bekend is, zal de broodprijs hierdoor worden verhoogd. De Sovjetregeering heeft evenwel loonsverhoo- gingen verboden. Overtredingen zullen worden bestraft. Paul Boncour PARIJS, 17 Dec. (Reuter.) Onder voorzitterschap van Paul Boncour heeft het Fransche congres voor 't be houd van den vre de hier zijn eerste bijeenkomst gehou den, waarbij het vraagstuk van de beperking der in ternationale bewa pening besproken werd. Paul Boncour ver dedigde het denk beeld eener weder- keerige contröle op de internationale bewapening. Door dat hierbij de mo- reele factor een groote rol speelt, zoyden volgens hem betere resultaten bereikt worden, dan bij contröle, op gelegd door verdragen. Met algemeene stemmen werd een resolutie aangenomen, waarin uiting wordt gegeven aan den wensch de internationale besprekingen te hervatten om tot 'n ontwapeningsovereenkomst te geraken, waarbij de sterkte van de Europee sche legers wordt vastgesteld, de korte diensttijd wordt ingevoerd en de veiligheid gewaarborgd door internationale en wederkee- rige bewapeningscontrole. De vroegere minister van Luchtvaart Pierre Cot hield een rede over het gevaar van den oorlog in de lucht. Hij bepleitte de wapenfabricage van staats wege en de decentralisatie der vliegtuigindu strie. Spr. is er van overtuigd, dat de groote generale staf nog niet volkomen het aspect van den toekomstigen oorlog kent. De verdedi ging tegen luchtaanvallen heeft geen gelijken tred gehouden met den vooruitgang van het vliegwezen. De jachtvliegerij heeft slechts mo- reele waarde, volgens Cot, die niet aan haar effectiviteit gelooft. Men zal volgens spreker onmogelijk de bombardeering van een stad als Parijs kunnen verhinderen. Frankrijk heeft reeds meermalen warm een voorstel aanbevolen de geheele luchtvaart te internationaliseeren. Spr. zeide ten slotte dat de instelling van een internationale luchtpolitie noodzakelijk is. In het clubgebouw van de Friesche Biljart club te Leeuwarden werd Zaterdag en Zondag een drietal wedstrijden gespeeld over 400 pun ten tusschen de heeren van Belle, wereldkam pioen en den Fries j. Wiemers, waarbij bepaald is. dat iedere speler in iedere partij evenveel beurten zal maken. Zaterdagavond werd de eerste partij onder groote belangstelling gespeeld. Beide spelers waren echter niet in al te besten vorm. Na 15 beurten b.v. had van Belle slechts 101 pnt. tegen Wiemers 156. dank zij een serie van 54 in de vijfde beurt. Alleen een serie van 78 van van Belle en van 77 van Wiemers verdienen vermelding. Toen Wiemers na 30 beurten 370 bij elkaar had, kreeg hij de kans, maar op 398 bleef hij staan. De wereldkampioen had toen nog 67 noodig. Hij maakte in de 32ste beurt de partij uit. Wiemers mocht toen nog eens van de quit afstooten en fabriceerde daarbij de laat ste twee caramboles. Het resultaat was: van Belle 400 pnt. Wiemers 400 pnt. 32 brt. hs. 78 gem. 12.5 32 brt. hs. 77 gem. 12.5 In de tweede partij waren beide spelers heel wat beter op dreef. In de zesde en zevende beurt maakte van Belle resp. 51 en 41 en had toen 134 tegen Wiemers 114. Dank zij een keurige 64 in de negende serie liep de wereldkampioen steeds meer uit. Wiemers vertoonde dan een kleine inzinking en de positie leek voor hem vrij hopeloos, toen van Belle door 36 en 55 op 316 kwam te staan tegen Wiemers 190. In de 21ste beurt maakte van Belle 55 en had nog vier beurten noodig om de resteerende 18 te maken. Wiemers stond op 311 toen hij nog een maal mocht losmaken. In deze laatste beurt heeft Wiemers zijn talenten schitterend laten zien. Verschillende moeilijkheden werden gran dioos opgelost en onder een geweldig enthou siasme slaagde hij er in de 400 vol te maken. van Belle Wiemers 400 pnt. 25 brt. 400 pnt. 25 brt. hs. 64 hs. 89 gem. 16 gem. 16 In een groot warenhuis te Havana waarin tal- rke personen, meerendeels vrouwen en kinderen Kerstinkoapen deden, is een bom ontploft. Tal rijke personen werden hierdoor gewond. De toe stand van eenigen hunner is ernstig. De derde partij tusschen Wiemers en van Belle werd aangevangen met behoorlijk spel van beide kanten. Door een goede 47 van Wiemers i de 7e beurt kreeg hij een aardigen voor sprong. De stand was toen 66 voor van Belle en 141 voor Wiemers. Maar toen kwam de wereldkampioen op dreef. Na een serie van 16 gevolgd door een van 21 was van Belle er fraai in. Zijn kort spel was meesterlijk en voor de eerste maal werd de 100 gepasseerd. Op 127 strandde hij echter en liet hij een gemakkelijken bal liggen. Hij had toen echter de leiding overgenomen. De stand was toen 230146 in het voordeel van van Belle Langzaam liep de Fries hierna in en na 23 beur ten was de stand nog maar 331301 in het voordeel van den Belg. Van Belle had hierop nog 4 beurten noodig om zijn partij te beëin digen. Wiemers die er 321 had strandde ten slotte op een serie van 60. De cijfers van de derde partij waren: van Belle 400 pnt. 27 brt. hs. 127 gem. 14.81 Wiemers 381 pnt. 27 brt. hs. 60 gem. 14.11 De totaaluitslac van de drie wedstrijden luid de: van Belle 1200 pnt. 84 brt. hs. 127 gem. 14.28 gew. Wiemers 1181 pnt. 84 brt. hs. 89 gem. 14.06 de Hollandia-wedstrijden van 7 minuten 30 2 5 sec. niet juist moet worden geacht, aangezien verschillende chronometers onregelmatigheden vertoonden. Spr. zeide voorts, dat de Amstel onbruikbaar is gebleken voor alle stuurman- looze nummers. De proeineming met de gummi- ballonnen bij de Ceintuurbaanbrug, moet als mislukt worden beschouwd en zal niet worden herhaald. Spr. wijdde aandacht aan het vraag stuk van de onvoldoende kwaliteit van de beste Nederlandsche ploegen. De instelling van een technische commissie ware te overwegen, doch is volgens spr. af te wijzen, aangezien de samen stelling moeilijkheden zou opleveren. De tot dusverre gevolgde methode is de meest soepele gebleken. De hoofdzaak is, dat de coach zich meer zal moeten toeleggen op het opvoeren der productiviteit tijdens den wedstrijd. Bereidwil ligheid tot overleg is een eerste vereischte. De roeiers zullen op andere wijze dienen te worden, gecoacht. Dit is volgens spr. de eenige oplossing. Op de nieuwe roeibaan bij Sloten, die in werk verschaffing wordt aangelegd, zullen in 1937 de Europeesche kampioenschappen kunnen worden gehouden. Spr. bracht tenslotte dank aan het werk van het aftredende bestuurslid, den heer P. J. Buy- zé en deelde mede, dat de heer Schutte, behou dens goedkeuring door de vergadering, nog één jaar zijn functie van secretaris-penningmeester zal blijven vervullen. Nadat den penningmeester décharge was ver leend voor het gevoerde beheer was aan de orde het bestuursvoorstel tot heffing van een extra bijdrage van veertig cent voor elk betalend lid of begunstiger der aangesloten vereenigingen ten behoeve van de F.I.S.A.-wedstrijden, op welk voorstel waren ingekomen een motie van de Maas tot uitstel van behandeling van dit punt en tevens van de begrooting en de benoeming van een commissie en een amendement van de Njord om een bijdrage van vijftig cent te willen bevorderen, dus niet verplicht te stellen. Na uitvoerige discussies werd de motie van De Maas in stemming gebracht. Daar zij niet door het Bondsbestuur kon worden aanvaard, zou dit bij aanneming de portefeuille-kwestie stellen. De motie werd daarop verworpen met 48 te gen 14 stemmen en twee blanco. Het amendement-Dr. Meurer, dat vervolgens in stemming kwam (heffing per vereeniging, waardoor in eigen huishouding een vastgesteld bedrag bijeengebracht zou worden), werd aan genomen met 41 tegen .18 stemmen. Het amendement-Njord (een vrijwillige bijdra ge van 50 cent per lid) werd met 33 tegen r.6 stemmen verworpen. Tenslotte vereenigde de vergadering zich met 45 tegen 17 stemmen met het bestuursvoorstel. De heer M. Zeldenrust (Amsterdamsche Roei- bond) diende een motie in, waarin de wensche- Hjkheid wordt uitgesproken om de nationale kampioenschappen zoo vroeg mogelijk te doen plaats vinden. Hierop werden de voorstellen van Nereus en De Hoop ingetrokken, waarna de motie werd aangenomen In de vacature, ontstaan wegens periodieke aftreding van den heer P. J. Buyze, werd bij enkele candidaatstelling gekozen de heer Dr. A. Marres (Amsterdam). De heer H. Schutte werd herkozen als secretaris-penningmeester. Zondag is in de Industrieele Club te Amster dam de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van den Nederlandschen Roeibond, on der voorzitterschap van Dr. C. W. G. Mieremet. Na in zijn jaarverslag allereerst de slagen, welke het Koninklijk Huis hebben getroffen en ook verscheidene andere overledenen te hebben herdacht, memoreerde spr. vervolgens de ver schillende besluiten en besprekingen en sprak over de diverse wedstrijden en de behaalde re sultaten. Hierbij deelde spr. mee, dat het nieu we record van de stuurmanlooze Hoop-twee op Als wedstrüddata werden vastgesteld: 6 April: 8 K.M. kampioenschap v. d. Amstel. 11—12 Mei: Spaarne (voorloopig). 30 Mei: Ned. Studenten Roei wedstrijden. 1415 Juni: Hollandia. 21—22 Juni: Koninklijke N.Z. R.V. 2425 Juni: Telegraafbeker. 2730 Juni: Njord (lustrumwedstrijden). 12—13 Juli: Nationale kampioenschappen. Eind Juli: Eventueele proef wedstrijd. 1618 Augustus: Europeesche kampioen schappen te Berlijn. SEOEL, 17 Dec. Het Japansche stoomschip Torna Maroe, dat op 8 December met een la ding, welke bestemd was voor Formosa, was Uitgevaren, is in een hevigen storm geraakt en met de geheele bemanning, bestaande uit 29 koppen, vergaan. Bij Dairen zijn eenige lijken aangespoeld, Welke herkend zijn als die van leden der be manning van de Toma Maroe. Het is de vorige twee weken op den At lantischen Oceaan zeer zwaar stormweer geweest. In dat noodweer is een Engelsch schip, de „Uswtorth" vergaan en heeft het Japansche s.s. „Victoria Maru" eenige da gen in nood verkeerd. Op den Japanner is de brug door enorme stortzeeën verbrijzeld, waarbij de kapitein en de eerste stuurman het leven verloren; de derde stuurman ver dronk en zeven opvarenden werden ernstig gewond. Stuurloos en met een defecte radio dreef de Victoria Maru een paar dagen in den storm rond. Toen men een nood-radio inrichting had klaargemaakt, slaagde men er in de hulp in te roepen van het tank schip „Amsterdam", welk schip van Aruba in de West op reis was naar Rotterdam. De „Amsterdam" snelde den Japanner te hulp en begeleidde het naar de noodhaven Falmouth. Bij het laatste gedeelte van de zen tocht werd de taak van de Amsterdam overgenomen door de sleepboot „Zwarte Zee" en toen deze zeesleeper er op uit moest, om naar het Engelsche s.s. Usworth te stoomen, kwam de „Oostzee" den Japan ner naar Falmouth begeleiden. Aan boord van de Amsterdam, welk schip dus het belangrijkste deel van het reddingswerk heeft volbracht, beleefde de bemanning zeer spannende en moeilijke dagen. De Amsterdam kwam in den nacht van Zaterdag pp Zondag binnen en Zondagmiddag hebben wij aan boord van het in de Rotterdamsche haven liggende tankschip een onderhoud over al het gebeurde gehad met den kapitein, den heer C. Wijker en den marconist, den heer P. H. Lam- mers. Op zijn rustige, onopgesmukte wijze vertelde de kapitein terwijl de marconist zijn verhaal van tijd tot tijd aanvulde, van zijn ervaringen. Noodweer en S. O. S.-seïnen Op 26 November, aldus de kapitein, vertrok de Amsterdam van Aruba met een lading pe troleum, naphta en gasolie, naar Rotterdam. Het begin van de reis was uitstekend. Maar toen men op 29 November de Caraibische Zee achter zich had, was het met het goede weer gedaan. Op den Oceaan werden de weersom standigheden 'teeds slechter, de zee steeds ru wer. Dagenlang zat men in een hevigen storm, zware stortzeeën kwamen over het schip heen, dat zwaar werkte en slingerde. Op 8 December verpletterden huizenhooge golven een redding boot van de Amsterdam. Den 9den December om 22.05 mir Greeu- wichtijd ving de marconist van de Amster dam S.O.S.-seinen op van de Victoria Maru. Hij gaf antwoord, maar dat bleek men op den Japanner niet te hooren. Terwijl de Japanner door bleef gaan met noodseinen geven, bleef de Amsterdam antwoorden en een goed uur later bleek, dat men op de Victoria Maru de Amsterdam bad gehoord. Het schip gaf zijn positie op: 45 gr. 39 m. N.B. en 28 gr. 25 m. W.L.: dit was een 100 mijl ten Noorden van de Amsterdam. Het Japansche schip seinde, nu de radio verbinding met de Amsterdam tot stand was gekomen, nog meer bijzonderheden, Waaruit bleek, dat de Japanners met een nood-radio installatie werkten, daar de radio-hut vernield was. Medegedeeld werd, dat de kapitein en de eerste stuurman waren omgekomen, toen zware zeeën de brug van de Victoria Maru verpletter den, en dat later de derde stuurman was ver dronken en zeven leden van de bemanning ge wond waren. Deze mededeelingen gaf de Am sterdam door aan het kuststation Lands End in Engeland en op die manier werd voor 't eerst bekend, dat er met het Japansche schip, dat nog steeds in nood verkeerde, een ramp was gebeurd. Het ongeluk op den Japanner, zoo vernam de marconist van de Amsterdam, voorts, was reeds op 6 December des avonds gebeurd. Den 9den December was zooals hierboven is uiteenge zet het eerste contact tusschen de Victoria Maru en de Amsterdam tot stand gekomen. In de tusschenliggende dagen heeft de Japansche boot, die van Velzen (N.H.) met piekijzer op weg was geweest naar Philadelphia, dus met een defecte radio en met een defecte stuurin richting in den hevigen storm rondgezworven. De nood-radio-installatie, die op 9 December w«as kla^r gekomen, had maar weinig kracht, zoodat men er maar nauwelijks het op 100 mijl afstand varende Nederlandsche schip mee had weten te bereiken. Ook was men er op den Ja panner na drie dagen hard werken in geslaagd, de noodstuurinrichting te doen functionweren. Nadat men dus op den avond van 9 Decem ber op de Amsterdam het gebeurde had ver nomen, werd dadelijk koers gezet naar het Ja pansche schip. Op 10 December 's morgens 11 uur kreeg men het schip in het zicht. Dadelijk werden toen op de Amsterdam de reddingsboo ten klaar gemaakt, om eventueel de bemanning van de Victoria Maru af te halen, daar van dit schip de booten in den storm verspeeld waren. Hoewel het nog steeds stormde, de zee zeer ruw was en de hooge golven nog steeds overkwamen, was de positie van den Japanner toch nog zoo dat men besluiten kon, te trachten het schip te redden. De kapitein besloot het schip naar Falmouth de dichtst bijzijnde haven, te brengen. Hij zette daarheen koers en gaf order aan de Victoria Maru hem te volgen. Daarmee was men het op de Japansche boot eens, alleen werd verzocht, om ingeval de storm nog iets harder zou opste ken, dadelijk met de booten van de Amsterdam naar de Victoria Maru te roeien, teneinde de bemanning af te halen. Aldus werd besloten. Varende op een afstand van één a twee mijl van den Japanner, stoomden de Victoria Maru en de Amsterdam langzaam in de richting van de haven Falmouth. Voortdurend bleef men met elkaar in radio-contact. Ondanks den zeer ge- havenden toestand van de Victoria Maru en de w'ilde zee, kon men, zij het langzaam, deze reis voortzetten. Van 10 tot 12 December bleef de Amsterdam voortdurend bij het Japansche schip, steeds alles en iedereen paraat houdend, om dadelijk hulp te bieden. Toen op 12 Decem ber de sleepboot Zwarte Zee bij beide schepen w'as gekomen, nam de Amsterdam afscheid van de Victoria Maru, om de reis naar Rotterdam in sneller tempo voort te zetten. Later vernam men op het Nederlandsche schip, dat de taak van de Zwarte Zee nog even was overgenomen door de Oostzee, en dat de Japanner tenslotte te Barry Roads in Engeland was aangekomen. Toen de Amsterdam de Victoria Maru ver liet, kregen de kapitein van de Nederlandsche boot een radio-telegram met hartelijken dank voor de betoonde hulpvaardigheid, waardoor de Japanners uit hun benarde positie waren be vrijd. Merkwaardig is nog, dat op de Amsterdam op 10 December al een radio-telegram was bin nengekomen van de Paramount-filmfabriek in Amerika, of men wellicht een filmopname van het ongeluk met den Japanner had gemaakt, welke de Paramount graag had willen koopen. Maar gefilmd was er op de Amsterdam niet. In de Maandag j.l. gehouden gecombineerde vergadering van het bestuur der K.N.A.U. met de Nationale Technische Commissie zijn, na langdurige besprekingen, nieuwe wedstrijdvor- men ontworpen, waarvan de bedoeling is het peil der athletiek in Nederland kwalitatief zoo wel als kwantitatief sneller omhoog te brengen dan tot dusver het geval is geweest. Al sinds geruimen tijd heeft het de aandacht van de N.T.C. getrokken, dat de huidige klasse- indeeling der athleten niet meer voldoet. De athleten worden thans verdeeld in drie klassen A, B en C. De C-klasse is de klasse der nieuwe lingen, van de athleten, die nog nimmer een bepaalde prestatie hebben geleverd. Zoodra nu zoo'n nieuweling tijdens een wedstrijd een be paalde, bij reglement aangegeven, prestatie ver richt, gaat hij over naar de B-klasse. Verricht hfj daarna een nog betere prestatie, dan pro moveert hij naar de A-klasse. Zoo wordt, om een voorbeeld te noemen, een nieuweling B-ath- leet, als hij de 100 M. in 12 sec. loopt en wordt hij A-athleet als hij er 11.4 sec. over doet. In de practijk nu is gebleken, dat voor de nationale wedstrijden slechts een zeer gering aantal athleten van de B-klasse inschrijft, waaronder natuurlijk ook de prestaties komen te lijden. Om nu aan deze bezwaren te ontkomen, is een plan in wording, dat drie deelen omvat: herziening van het klasse-systeem, herziening van de organisatie der kampioenschappen en instelling van een competitie. Een speciale commissie is benoemd om deze plannen op zeer korten termijn tot in details uit te werken. Onder leiding van de technische bestuurders van het K. N. G. V. werd Zaterdag te Amster dam de elfde technische bondsvergadering ge houden. In de vergadering van de athletiek-commissie, onder leiding van den heer G. J. V. Tongeren, werd als hoofdschotel het bekende conflict K. N. G. V.—K. N. A. U. behandeld. In het algemeen heerschte bij de afgevaardigden een gunstige stemming om in overleg met de athle- tiek-unie deze geschiedenis tot een goede op lossing te brengen Van de Oostenrijksche Handbalbond is bij het K. N. G. V. een uitnoodiging binnengekomen om in 1935 een landenwedstrijd te Weenen te komen spelen. Er zal getracht worden deze tour uit te breiden door wedstrijden eraan te verbin den tegen Hongarije en Luxemburg. v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7