Christ endom in China schrijven voor U op advertentiën! Naar Katholieke productie Nieuwe strooming in de zending WERKLOOZENKASSEN OVER 1935 De gezinsfilm Het radioproces DINSDAG 18 DECEMBER 1934 Inbrekersbende gepakt KIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Veilig vliegen in Japan! Communistische actie op Cuba lim naasting van locaal- 125 personen gearresteerd PAPIERFABRIEK IN VLAMMEN Voornaamste eisch van het B. U. M. A. afgewezen SPOOR- EN TRAMWEGEN UIT DEN OMTREK VERKIEZING PROV. STATEN HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE Gemeentebegrooting voor 1935 BEVORDERING GEZONDHEID IN DE GRAFISCHE VAKKEN ZAANDAM ZANDVOORT RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Het was zeker niet zonder eenige bij bedoeling, toen de Juli-aflevering van de „International Review of Mis sions" twee artikelen bracht over China's christianiseering. Het eerste was van den bekenden China-missionaris en missioloog Pater D'Elia S.J., thans professor in de missie- wetenschap aan de Gregoriana; het andere was van zijn protestantschen collega en China-specialist Professor Latourette van de Yale-universiteit in Noord-Amerika Daar wij in April van dit jaar in dit blad een artikel plaatsten over het wordende Christendom in China (vgl. De Tijd No 27510) laten wij hier nog enkele citaten en gedachten volgen uit genoemde artikelen, daar zij, onzes inziens, nog meer licht wer pen over de kwestie of China's christendom in katholieke of protestantsche richting zal gaan. Terwijl D'Elia met een zeker enthousias me over China's katholicisme gewaagt van groote successen en voortgang op gebied van accommodatie enz., valt Latourette in een min of meer droeven toon van niet-te- ontkennen pessimisme. Hij komt tot de overtuiging, dat de stijgende vloed van het nationalisme in de missielanden en mede de groote veranderingen op economisch ge bied toestanden in het leven hebben geroe pen, die zonder meer een radicale verande ring in het zendingswerk eischen. Het zendingswezen van de laatste 150 ja ren is op zes methoden terug te brengen: lo. Verkondiging van het Evangelie. 2o. Op bouw* van kerk en gemeenten. 3o. Produc tie van christelijke lectuur, vooral door middel van bijbelvertalingen. 4o. Scholen, 5o. Medische hulp en tenslotte 6o. de po gingen om den physieken nood te verminde ren, alsook de sociale en economische na- deelen te weren door krachtige bulp in da gen van hongersnood, verder: landbouw exploitatie en een moreele opmarsch tegen slavernij, prostitutie en alcoholisme! En tóch moet de schrijver erkennen, dat, on danks dezen omvangrijken werkkring, de zending en de kerk, die zij in het leven riep. steeds meer aan beteekenis verliezen. Hij schrijft o.a.: „In China speelt de christe lijke beweging niet meer die voorname rol bij het opkomen van geestesstroomingen. als dit het geval was in het eerste stadium van aanpassing aan de westersche cultuur! In China is, in tegenstelling met Japan, de consekwente doorvoering van het Staats schoolsysteem, door de innerlijke verwar ringen, lang tegengehouden, maar toch wordt het langzaam verwezenlijkt en het getal leerlingen der christelijke scholen wordt steeds geringer. De beteekenis zelfs van missieartsen en ziekenhuizen mindert aanmerkelijk, ofschoon toch de moderne geneeskunde het eerst door de zending is ingevoerd en beoefend. Vele christelijke instituten hebben grootendeels hun betee kenis verloren óf opgehouden nog uitge sproken christelijk te zijn; door staatsin richtingen of private instituten, die over groote geldsommen beschikken, worden ze totaal in discrediet gebracht. Ook heeft de ondervinding ons geleerd, dat de door christenen in het leven geroepen instellin gen, welke de jonge kerken zelf in den zoo zwaren strijd om het bestaan niet konden onderhouden, door civiele leiders werden overgenomen, die weinig of heelemaai geen interesse voor het christendom heb ben. Steeds grooter werd hierdoor de kloof tusschen de jonge kerken eenerzijds en de scholen en ziekenhuizen anderzijds. De lei ders dezer instellingen alsmede leerlingen en patiënten verloren spoedig alle contact en verantwoordelijkheidsgevoel ten opzich te van de kerk. Dikwijls ook deed men het van den kant der zendelingen zelf voor komen alsof school en ziekenhuis, vooral de eerste, van meer gewicht waren dan de kerk, en de meest-belovende jongelifigen en meisjes werden daarom opgeleid tot on derwijzer of onderwijzeres tot nadeel van de kerk! Tot bewijs diene het lage niveau der theologische vorming in de landen der jonge kerken en de veel te geringe ontwik keling der mannen, die voor het geestelijk beroep worden opgeleid." Tenslotte wijst Latourette op het gebrek aan zelfstandigheid van een groot aantal gemeenten, die altijd nog financieel en in tellectueel totaal van het buitenland af hankelijk zijn. Daar de Chineesche zending in hoofdzaak in handen van Amerikaansche protestan ten is, doet Latourette een beroep op zijn landgenooten. Vooral nu de ruggegraat van de protestantsche zending de financieele middelen verbazend verzwakt, maant hij aan die weinige financiën heelemaai in dienst te stellen van de jonge kerken, om deze inwendig te versterken! Hij weigert weliswaar den steun aan scholen en zieken huizen niet, maar de aanspraken van een dergelijk instituut behooren dan gefun deerd te zijn op een daadwerkelijke mede werking aan den opbouw en bloei van de kerk en een opvoeding voor de christelijke maatschappij. Daarentegen zal het noodig Zijn dat aan hoogere scholen, universitei ten en ziekenhuizen, die voorheen de trots der zending waren, maar nu reeds bijna geheel gesaeculariseerd zijn, alle onder steuning ontzegd wordt. Men zal bij het schoolwezen tot een reorganisatie moeten overgaan om voor de kerken de meest geëi gende leiding te kunnen waarborgen. Op die manier zal ook de benaming „Christe lijke school" een waarheid blijven. Een ker kelijke leiding en organisatie zal in het leven, moeten geroepen worden, die van de traditioneele Engelsch-Amerikaansche essentieel verschilt. Uit het boven uiteengezette blijkt wel duidelijk, dat veel tegenspoed in de zen ding juist te wijten is aan een verkeerde werkmethode en de in de laatste bewoor dingen tot uiting komende klacht over ge brek aan accommodatie is zeker een der grootste feilen van de zending. In een volgende beschouwing hopen wij hierop nog iets nader in te gaan. H. V., SVD. Missiehuis Teteringen. Negen verdachten uit Rotterdam en Den Maag In den nacht van 22 op 23 November j.l. werd ingebroken in perceel Schenkweg 196 te Den Haag in welk perceel is gevestigd een grossier- derij in kousen, sokken en soortgelijke artikelen. Een partij goederen ter waarde van ruim f 2500 kon hierbij door de inbrekers worden buitge maakt. Kort na deze inbraak gelukte het aan de Rot- terdamsche recherche een klein gedeelte der ontvreemde goederen in beslag te nemen, waar bij de 32-jarige J. D. te Rotterdam, die in het bezit van deze goederen was geweest, kon wor den aangehouden. Hierop stelden de Rotterdamsche en de Haag- sche recherche in onderlinge samenwerking een onderzoek in, hetgeen leidde tot de arrestatie van den 31-jarigen J. H. te Rotterdam, en diens 38-jarige echtgenoote, in wier woning aan den Hofdijk te Rotterdam, zooals inmiddels was ge bleken, de geheele partij gestolen goed aanwezig was geweest. De goederen waren pera uto naar deze wo ning vervoerd en bestemd voor den 43-jarogen W. S„ die in dit perceel een kamer had gehuurd, doch die na de inbelagneming der goederen was gevlucht. Eenige dagen later kon deze man te Den Haag worden gearresteerd. Uit het verhoor van W. S. bleek, dat hij zijn Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop D wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. Omroeper-Service NASSAULAAN 51 HAARLEM Kantooruren van half 9 tot halt 6 's Zaterdags van half 9 tot halt 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gcmaak' bemiddeling had verleend bij den verkoop van het gestolen goed door een Haagschen inbreker, den 23-jaxigen kok, D. M. J. O., aan dente Rot terdam wonenden 45-jarigen koopman J. M. L., waarop de arrestatie van deze beide personen volgde. Als medeplichtigen aan de inbraak konden voorts nog worden gearresteerd drie andere Ha genaars n.l de 32-jarige koopman J. P., de 21- jarige acrobaat J. A. V., en de 42-jarige koop man K. B. De verschillende verdachten zijn achtereen volgens ter beschikking van de justitie gesteld en wel vijf verdachten terzake van heling te Rcterdam en de vier andere terzake van inbraak te 's-Gravenhage. TOKIO, 18 Dec. Reuter). In de eerstelen maanden van 1934 zijn in Japan 110 menschen bij vliegtuig-ongelukken om het leven gekomen, waarvan 54 inzittenden van marine-, 48 van leger- en acht burger-vliegtuigen. Te hunner nagedachtenis is door de Japan- sche luchtvaartvereeniging een dienst gehouden, welke door leden der regeering werd bijgewoond. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de besturen van de werkloozenkassen, waarvoor het subsidiepercentage meer dan 100 pet. be draagt, meegedeeld, dat hij het noodig acht reeds thans het voor 1935 toe te kennen per centage vast te stellen, bericht de „Volks krant". Dat percentage zal voor de meeste kas sen gemiddeld 20 pet. lager zijn dan toegekend voor 1934. De besturen der werkloozenkassen worden uitgenoodigd op grondslag van die ver laagde percentages de begrootingen van Inkom sten en uitgaven vast te stellen. Vermindering van het maximum aantal uitkeeringsdagen zal niet door den Minister worden goedgekeurd. HAVANA, 18 Dec. De Cubaansche regee ring heeft gisteren 125 personen gearresteerd, die ervan verdacht worden te zijn betrokken in een revolutionnair complot. Door de arres taties van gisteren hoopt men alle leiders der oppositie in handen te hebben. Onder de gear resteerden bevinden zich 22 communisten en 8 officieren, die ervan beschuldigd worden com munistische bijeenkomsten te hebben bijge woond, zonder daarvoor als militairen vergun ning te hebben gehad. Een aantal communisten werd gearresteerd te Camaguey, waar zij pro paganda maakten onder de arbeiders in de sui kerindustrie. Gisteren werden op verschillende plaatsen te Havana bommen geworpen, waardoor enkele personen licht gewond werden. BERLIJN, 18 Dec. (DNB) De papierfabriek te Spechthausen, welke door Frederik den Groo- ten is opgericht en geregeld de Deutsche Bank het papier leverde, waarop de bankbiljetten wor den gedrukt, Is door brand vernield. Een paar communiqué's in de dagbladen hebben het katholieke publiek reeds op pervlakkig op de hoogte gebracht met de plannen, die bestaan om te komen tot de vervaardiging van een film, die het eerste film resultaat zal moeten zijn van de actie van Filmfront. Het loont de moeite deze plannen eens nader te bekijken en de waarde er van juist te be palen. In bedoelde communiqué's was sprake van een z.g. Comité-Gezinsfilm, waarnaast een werk comité bestaat, dat de dagelijksche werkzaam heden, die deze plannen medebrengen, verricht. Zooals men weten kan, is het voornaamste doel van de vereeniging Filmfront het vervaar digen van één, later meer films, die vallen bin nen het kader der katholieke levensbeschou wing en tegelijkertijd voldoen aan de eischen van goeden smaak. Deze films zullen dus aan zienlijk afwijken van de z.g. katholieke films, die vroeger werden gemaakt en tevens van die films, die hun kracht zoeken of zochten in een karakterlooze aanvaardbaarheid. De normen, die voor Filmfront gelden, zijn voldoende bekend, dan dat men van die zijde films zou kunnen verwachten, waarvan de her komst niet kenbaar zou zijn aan vorm en inhoud, Deze films zullen niet alleen verdedigbaar moe ten zijn voor hen, die er prijs op stellen de wetten der filmkunst te eerbiedigen, maar ook voor een groot publiek, dat weliswaar deze wet ten niet onderscheiden kan, maar dat niettemin onbewust door een zuivere toepassing dezer wet ten sterker zal worden beïnvloed dan door een lukrake en goedkoope tooneellmltatie. In geen geval zullen deze films experimenten mogen worden, die alleen van beteekenis zijn voor hen, die de film als een vak bestudeeren en voor anderen onverstaanbaar en dus waardeloos zijn. Wel zullen zij gebruik moeten maken van de verworvenheden, die de groote experimentators hebben gevonden, maar op een dusdanige wijze, dat deze verworvenheden middelen zullen zijn om de gedachten, die de films bevatten sterker en suggestiver over te dragen op den toe schouwer, wie deze ook zijn zal. Hoe edeler de idee is, die men wil overbrengen, des te edeler zal de vorm moeten zijn, waarin dit overbren gen geschiedt. Dit geldt voor alle expressie vormen, dus ook voor de film. Dit blijkt trou wens ook uit de wereldproductie, waarin weke lijks te constateeren valt, dat de producers voor hun banale gedachten naar banale vormen grijpen, terwijl de weinige superieure films, die men produceert een bewijs vormen voor onze stelling, dat een groote gedachte haar eigen grooten vorm vindt. Om dit te bereiken behoeft men geen afstand te doen van den wensch om een groot aantal menschen door de film te bereiken. Wederom zijn de bewijzen daar: films als ,,La Mater- nelle", „Meisjes in Uniform" en andere hebben een zeer groot publiek bereikt en men kan niet zeggen, dat dit geschiedde ten koste van den goeden smaak, want al deze films, ver staanbaar voor zeer velen, hebben den toe schouwers meer smaak voor goede films bijge bracht dan de goedkoope probeersels, die zich niet inspanden om een eenheid van vorm en inhuod te vinden. Deze overwegingen hebben de initiatiefnemers van de „gezinsfilm" gesterkt in de overtuiging, dat het mogelijk moet zijn met goed beleid een film tot stand te brengen, die aan alle boven genoemde eischen voldoet en daardoor een groot en waardevol effect zal kunnen bereiken. Op de vraag, wat men onder een gezinsfilm heeft te verstaan, kunnen we antwoorden, dat de gedachte aan zulk een film is opgekomen tijdens de besprekingen, die vertegenwoordigers van Filmfront en van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen hebben gevoerdover een moge lijkheid tot samenwerking. Deze samenwerking is tot stand gekomen in dien zin, dat een co mité werd samengesteld uit vertegenwoordigers van beide organisaties, welk comité de plannen nader uitwerkt en uiteindelijk de opdracht tot het vervaardigen van de eerste film zal geven. De samenwerking tusschen genoemde organi saties zou intusschen den indruk kunnen wek ken, dat men bezig is een film te maken, die als 'propagandafilm voor den Bond voor Groote Gezinnen bedoeld is. Dit is niet het geval. Het is niet deze bond, die een film laat vervaar digen. De bond geeft slechts zijn moreelen steun en behoudt zich voor uit te zien naar gelde- lijken steun, zonder zich daarbij te binden aan welk bedrag ook. De film zal dan ook niet behandelen het „groote gezin", maar het getin tout-court, het katholieke gezin temidden van dezen tijd, met alle ervaringen, die een gezin beleven kan, met den strijd, den socialen strijd vooral, dien het gezin van tegenwoordig te strijden heeft en de geestelijke en moreele gevolgen van dien m- "T mm '--J*: Uit „Op hoop van zegen", dat deze week op verschillende plaatsen zijn première beleven zal Heden heeft de Amsterdamsche rechtbank vonnis gewezen inzake het geschil tusschen het Bureau voor Muziekauteursrechten (B.U. M.A.) en de vier radio-ortiroepver- eenigingen. De rechtbank overwoog om. dat het recht, dat de auteurswet aan den vervaardiger van eenig kunstwerk toekent, is een absoluut recht om de reproductie c.q. openbaarmaking van het werk te verbieden en hem niet alleen aan spraak geeft op een billijke vergoeding, wanneer het werk misschien tegen zijn wil wordt uitgevoerd. Anderzijds achtte de rechtbank de vordering van B.U.M.A. om de uitvoering van „op haar repertoire voorkomende werken" te verbieden, niet voor toewijzing vatbaar, omdat niet precies bekend is, welke werken dat repertoire omvat en. welke niet. Wanneer de rechtbank deze vor dering zou toewijzen, zouden daar steeds nieuwe geschillen uit voortvloeien. Ten derde wees de rechtbank in haar over wegingen nog op de sociale strekking van het aan B.U.M.A. verleende monopolie, dat dan het bureau de verplichting oplegt, zich bij onder handelingen tegemoetkomend te betoonen. De uitspraak luidde dat de uitvoering van een reeks bepaalde muziekstukken, die volgens de dagvaarding in de eerste helft van het jaar had plaats gehad, onrechtmatig verklaard werd, zooals B.U.M.A. dat had gevraagd, dat evenwel een verbod voor de toekomst tot uit zending van B.U.M.A.-muziek niet werd gege ven en dat partijen ieder in zijn eigen kosten werden veroordeeld. Ingediend is een wetsontwerp tot naasting van eenige locaalspoor- en Uamwegen. Thans wordt voorgesteld met 1 Januari ii«e te naasten: de spoorweg Winsum Zoutkamp, strijd. Hierbij zal geen vlotte braafheid, maar een gezonde werkelijkheidszin den boventoon voeren, zoodat de film vrij zal moeten zijn van scheeve voorstellingen die even goed van de goede als van de donkere aandoeningen in de menschelijke ziel kunnen gegeven worden. Om de woorden van kardinaal Innitzer, elders op deze pagina aangehaald, te herhalen: de films, die de katholieken zullen maken, moe ten de menschen leeren het leven te beheer- schen en om dit te kunnen doen, moeten zij het leven durven kennen en mogen zij niet het bestaan negeeren van wat zij te overwinnen hebben. In dezen zin wil het gezinscomité werken en als we hierboven spreken van één of meer films, dan bedoelen we te zeggen, dat de ka tholieken, die tot deze actie het initiatief ge nomen hebben, niet bedoelen nog een produc tiemaatschappij toe te voegen aan de vele, die in de laatste paar jaren uit den grond gesprongen zijn. Dit zouden zij trouwens niet künnen doen om de eenvoudige reden, dat een productiemaatschappij veronderstelt een conti nue productie, waarvan de continuiteit geeischt wordt door het kapitaal, dat in de onderne ming werd gestoken en dat rente zal moe ten opbrengen. Om deze winst is zulk een maatschappij zelfs begonnen. Het groote ver schil tusschen deze en de katholieke produc tie zal zijn, dat bij ons niet de winst voorop staat maar het doel. Wanneer dus een film als de gezinsfilm slechts haar kosten zou goed maken, dan zou het doel bereikt zijn. Zou zij méér doen dan dat, dan kan de winst al leen besteed worden aan een nieuwe film en ook deze film zal weer moeten uitgaan van het standpunt, dat het beter is één positieve film te maken, die getuigt, dan tien films waarvan de grootste verdienste is hun aan vaardbaarheid, hun onschuld, hun peutra- liteit tenslotte. Levend in een tijd, die meer dan welke ook om getuigenissen vraagt, ligt de plicht der katholieken, die zich met de film bezig houden op een ander niveau dan dat der onzijdigheid. De gezinsfilm hier bedoeld zal vervaardigd worden onder auspiciën en naar de inzichten van Filmfront. In verschillende plaatsen wor den door het werkcomité avonden georgani seerd waarop gelden worden gezameld om de film te financieren. Ook van particuliere zij de worden gelden in ontvangst genomen en het laat zich aanzien, dat het benoodigde ka pitaal voor de gezinsfilm tijdig bijeen zal zijn. Wie het doel van deze actie ter harte gaat en daaraan wil medewerken, wende zich tot het comité gezinsfilm of liever noteerc het gironummer van den penningmeester 247555, Zevenbergen, de spoorweg van Stadskanaal over Ter Apel naar de Duitsche grens; de spoorweg van Denekamp over Oldenzaal naar de Duitsche grens in de richting van Gronau; de spoorweg van Hoorn over Venhuizen naar station BovenkarspelGrootebroek de spoorweg van Ede naar Wageningen. Kieskring Zaandam De afdeelingen van de R. K. Staatspartij in den Statenkieskring Zaandam, ontvangen dezer dagen een mededeeling van het bestuur, waarin bericht wordtt, dat als candidaten voor de gros lijst door het bestuur werden gesteld: E. P. Clynk, Zaandam; J. F. Kamphuis, Zaandam; S. J. Keesom, Alkmaar; H. Klaver. Alkmaar; J. Valkering, Limmen en J. J. de Vries, Zaandam. De afdeelingen kunnen daaraan vóór 24 Janu ari candidaten toevoegen, en wel elke afdeeling hoogstens drie. De afdeelingen worden tevens uitgenoodigd candidaten op te geven voor het advies-comité, hoogstens twee namen. Sluitend zonder belasting verhooging, maar.... B. en W. zijn er in geslaagd de begrooting voor 1935 sluitend te maken zonder dat belas- tingverhooging noodzakelijk bleek en zonder dat ingrijpende bezuinigingen moesten worden toe gepast, hetgeen niet wegneemt, dat het alge- meene beeld van deze begrooting' somberder is dan dat van de vorige begrootingen, zoodat de ze gemeente thans ook den druk der tijden zal gaan gevoelen, zij het dan ook, dat dit nog in hoofdzaak is toe te schrijven aan de door de Regeering voorgestelde maatregelen mét be trekking tot de gemeente-financiën. Bovengenoemde achteruitgang blijkt reeds dadelijk, wanneer men de begrooting openslaat. Het batig saldo van den dienst 1932 bedroeg nJ. nog 46.601.29, waavan op de begrooting voor 1934 42.000 werd gereserveerd; het batig saldo van den dienst 1933 bedraagt 28.730.50, waar van slechts./ 10.500 kan worden gereserveerd, zoodat va ndït saldo 18.230.50 in den gewonen dienst wordt geconsumeerd. Voor subsidie aan het Alg. Burgerlijk Armbe stuur wordt geraamd een bedrag van 4000 te gen 6000 in 1934 en een uitgaaf van 8000 in 1933. Aangezien de gemeente nagenoeg geen werk verschaffingsobjecten meer heeft, wordt voor werkverschaffing aan werkloozen slechts 2000 geraamd, tegen 4500 in 1934 en een uitgaaf van ruim 18000 in 1933. Daartegenover staat, dat voor steunverleening aan werkloozen wordt geraamd een bedrag van 10.000, tegen 7500 in 1934 en een uitgaaf van ruim 800 in 1933. Aan belastingen zal naar raming worden ont vangen ruim 28.000, tegen ruim f 41.000 in 1934 of ruim 13.000 minder, hetgeen een ge volg is van het wetsontwerp tot instelling van het Werkloosheidssubsidiefonds. In totaal wijst deze begrooting, wat betreft den gewonen dienst, in ontvangst en uitgaaf aan een bedrag van 165.256.66, waaronder 1418.64 voor onvoorziene uitgaven en 10.500 voor reserveering van een gedeelte van het ba tig saldo; wat betreft denKapitaaldienst zijn de ontvangsten en uitgaven geraamd op 36.113.90. De leeningsschuld der gemeente zal per 1 Januari 1935 bedragen 218.825, of ruim 60 per inwoner. De uitkeering per inwoner uit het gemeen tefonds bedroeg voor deze gemeente na de daar op reeds toegepaste kortingen nog 11.9226; aannemende, da thet wetsontwerp tot wijziging van de wet op de financieele verhouding tus schen het Rijk en de gemeenten wet wordt, zal deze uitkeering in de toekomst voor deze ge meente per inwoner bedragen 4.1378 hetgeen gedurende 10 jaren de aanpassing aan den nieuwon toestand moet zich in 10 jaren vol trekken een jaarlijksche vermindering der inkomsten beteekent van ruim 2400. Bij instelling' van het Werkloosheidssubsidie fonds zal deze gemeente hieraan moeten offe ren: 40 pCt. van de hoofdsom der grondbelasting geraamd op 899T.50, alsmede 80 pCt. van de hoofdsom der personeele belasting naar den eersten, tweeden en derden grondslag, geraamd op 4724, in totaal alzao 13.721.50, terwijl uit dit fonds naar raming zal worden ontvan- gen 2197, zoodat het nadeelig verschil tus schen ontvangsten en uitgaven in deze zal be dragen 11.524.50. De bedrijfsbegrootingen De gewone dienst der begrooting van het Grond- en Woningbedrijf wijst in ontvangst en uitgaaf aan een bedrag van 5454.66, waarin is opgenomen een bedrag van 5000 wegens be schikking over een gedeelte van het vermoede lijk batig saldo van 1934; naar een volgenden dienst wordt dan overgeboekt het restant van dit saldo na aftrek van het geraamde verlies ad 1625, alzoo 3375. Dé Kapitaaldienst van deze begrooting wijst aan in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 10.502. Onder de uitgaven van deze afdeeling is geraamd een bedrag van 3000 voor het op nieuw bestraten van de straten in het uitbrei dingsplan ten Oosten van de Minister Cort van der Lindenstraat. De gewone dienst van de begrooting van het Gasbedrijf wijst aan in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 10.730 en de Kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 980.65. Verzekering Gemeente en hare Instellingen. B. en W. stellen voor ten behoeve van de Gemeente en hare instellingen een verzekering af te sluiten tot een totaal bedrag van f 50.000. Haarlemsche Vereeniging bestaat 25 jaar Op 10 Januari a.s. zal de Haarlemsche afdee ling van de vereeniging tot bevordering der ge zondheid in de Grafische vakken in Nederland haar 25-jarig bestaan herdenken. De Vereeniging is opgericht op 1 Januari 1910 te Amsterdam, en ontstond uit twee plaatselijke Ziekenpotjes, n.l. te Den Haag en Amsterdam. Door gezamenlijk hard werken bloeide de Vereeniging en reeds spoedig werd een plan tot exploitatie van een eigen Sanatorium geopperd. In 1913 werd onder de gemeente Eerbeek 8 H.A. boschgrond aangekocht en in aansluiting daarna nog een prachtige groote villa met nog 2 H.A. bosch. Door het uitbreken van den wereldoorlog' werd het werk der Vereeniging zeer bemoeilijkt en speciaal de bouw van het Sanatorium „Eerbeek" te Eerbeek. Op 25 Nov. 1922 werd dit tenslotte toch geopend. De Vereeniging heeft haar werkwijze geleide lijk uitgebreid tot de verstrekking van verster kende middelen aan zieke en zwakke mannen en vrouwen leden der Vereeniging. Zij verzorgt bij langdurige verpleging het gezin van den pa tient door tijdens de verpleging het halve week geld van den patient aan het gezin te betalen, als het gezin van de ziekenkas is uitgetrokken. Ook verstrekt zü de uitrusting aan patiënten, wanneer dat noodig is en zendt leden of diens vrouwen en kinderen naar Herstellingsoorden en Kinderkolonies, totdat in 1932 het uitstekende Herstellingsoord ,De Petrus Werthweynstichting" door de vereeniging zelf kon worden geopend, alsmede een Kinderhuis ook te Zeist. Het Sanatorium „Eerbeek" heeft 12 bedden. Het Herstellingsoord te Zeist voor mannen en vrouwen en het kinderhuis resp. 12, 12 en 32 bedden. Dit alles wordt door de Vereeniging zelf gefi nancierd. Allen, die werkzaam zijn in de Grafi sche of aanverwante vakken, kunnen lid van de Vereeniging zijn, mits zij werkzaam zijn in het georganiseerde bedrijf. In 1929 betaalde de afd. Haarlem f 429.75 aan versterkende middelen, in 1930 f 551.47, in 1931 f 862.49, in 1932 f 574.60 en in 1933 f 717.07. De feestviering Het ligt in de bedoeling van het bestuur van de jubileerende afdeeling het 25-jarig bestaan te herdenken op Zaterdag 26 Januari as. in den Schouwburg aan den Jansweg. Dan zal opge voerd worden v. Delden's nieuwe revue ,,'t Komt wel voor mekaar". In deze revue zullen eenige tafereelen voorkomen, betrekking hebbende op de afdeeling, haar doel en werk. De jubileerende afdeeling, die in de afgeloopen 25 jaar zooveel zegenrijk en menschlievend werk tot stand gebracht heeft, onze hartelijke gelukwenschen! Burgerlijke Stand. Geboren: Trijntje Janke, d. van J. H. Jansen en A. Schooneveld; Jan Hendrik, z. van H. Prinsze en A- Bakker; Har- manna, d. van H Prinsze en L. M. M. Peverelli; Joannes, z. van J. Weesie en M. QuivooijKlaas, z. van J. Engberts en J. Ronk; Manna Wij- nanda, d. van G. Takkenberg en M. de Haan; Nelly, d- van P. Zeeman en A. Stad; Marga- retha, d. van K. Jansen en J. de Lange. Ondertrouwd: P. J. Dees en E. E. de Haas Gehuwd: F. G. van 't Loo met A. Brouwer; C. Bakker met G. Henriët; A. H. Groot met A. Molevelt. Overleden: Jacob, oud 2 dagen, z. van J, Schmidt en T. M. Swart; Cathariua Marga-oi. retha, oud 8 jaar, d. van H. Honig en C. M.jta H. Hermans; Martinus Anthonius van Loenen, oud 34 j., geh. met J. H. Niesten; Comelis op den Velde, oud 58 j., geh. met A. Zoet; Neeltje Bos, oud 96 J„ geh. met H. A. Amelsbeek; Stijntje de Vries, oud 72 j„ geh. met H. van Wijk; Levenloos aangegeven: een kind van D. Vellema en M. Procee; een kind van G. J. C. Landsman en M. G. Span. Stand werkloosheid Op Maandag 17 Dec, stonden bij het instituut der openbare arbeids bemiddeling ingeschreven 424 werkloozen, waar van 324 gezinshoofden, 17 kostwinners, 9 kost gangers en 74 inwonende gezinsleden. Het to tale aantal is 9 meer dan de vorige week. Uitbreiding. In verband met het bouwen van een complex woningen in Plan Noord dooi de firma Reuver, stellen B. en W. voor het aanleggen van rioleerings- en bestratingswerken, waarvoor een bedrag van f 51000.moet worden uitgetrokken. Voorgesteld wordt dit bedrag op te nemen onder de uitgaven van den kapitaal dienst der begrooting 1935 en ter dekking hier voor een geldleeningspost in te stellen. Wijziging gasverordenïng. Bij de muntme ters, geplaatst door het gasbedrijf is verordend, dat de bezitters verplicht zijn een jaarlijksche hoeveelheid van 240 kub. M. te gebruiken. Voor lederen niet gebruikten kub. M. moet per munt meter 1 ct. worden betaald, wanneer de meter is geplaatst in vaste perceelen en 2 ct. voqr meters in zomerhuizen of strandtenten. Thans stellen B. en W. voor deze regeling te doen ver vallen, waardoor dus het gebruik van de mini mum hoeveelheid van 240 kub. M. per jaar niet meer verplichtend is. Benoeming. De heer B. Borst, onderwijzer aan de openb. ULO-school, alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Heemstede en heeft aan het gemeentebestuur eervol ontslag gevraagd zoo mogelijk met ingang van 16 Februari as. Kolenbonnen. B. en W. stellen voor te be sluiten aan de uit deze gemeente afkomstige werkloozen, die tewerkgesteld zijn bij de centrale werkverschaffing, ook kolenbonnen te verstrek ken vanaf het tijdstip, sedert hetwelk de kolen- toeslag dezen winter aan andere categorieën van werkloozen werd verstrekt. IJMUIDEN, 18 Dec. Rijksvischafslag. Tarbot 0.80—1.25 per kg. Griet 12.00—27.00 per 50 kg. Tong 0.80—1.15 per kg. Groote Scho) 12.50— 20.00, middel Schol 17.00—21.00, Zetschol 20.90— 26.00, kleine Schol 10.50—17.00, Schar 3.30—16.00 per 50 kg. Rog 8.5018.00 per 20 stuks. Vleet 2.253.40 per stuk. Pieterman en Poon 750— 7.80, groote Schelvisch 29.0030.00, middel Schelvisch 19.50—30.00, kl. midd. Schelvisch 15.5023.00, kleine Schelvisch 8.0016.00 per 50 kg. Kabeljauw 28.00—56.00 per 125 kg. Gullen 4.70—17.50 per 50 kg. Leng 0.55—1.40 per stuk. Heilbot 0.58—1.10 per kg. Wijting 1.80—7.40 per 50 kg. Koolvisch 7.5010.00 per stuk. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Sperwer 70 manden 1470.—, Maria 170 man den 2150R. O. 15 Antje 150 manden 1850.—, Petten 400 manden 2800Poolzee 150 manden 2200.—, Gesina 102 manden 2060.—, Egelina 330 manden 3000Bruinvlsch 2090Sumatra 3190.—. LOGGERS K.W.: .78 1430.—, 38 1070.—, 124 320,-y

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 11