DE VASTE BRUG BIJ ARNHEM XL ea WEIH KACHTSSTOLLEN EN KERSTKRANSEN Het nieuws van heden Zuiveringsactie onder Nazi-leiders wordt voortgezet Kabinetscrisis in Joego-Slavië In 3 dagen naar Indië Waat wat Uitsluitend met Roomboter bereid! SMIT'S Luxe-Bakkerijen REEDS 700 PERSONEN GEARRESTEERD Het Saar-incident FLANDIN OVER FRANK RIJKS DEFENSIE Zaterdag te Batavia Vliegveld te Beverwijk of Alkmaar? dit nummer bestaat uit Bloemenmag. „Tetterode" Wielrijder door auto gegrepen Duitschland en zijn buren VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 18 DECEMBER 1934 Avondblad Jeftitsj en Kojitsj afgetreden Lemery waarschuwt op zijn hoede te zijn Jeftitsj NA DEN AANSLAG TE MARSEILLE Komenden nacht vertrekt de Uivervoor een versnel de Kerstpostvlucht Schiphol, uitgebreid tot 160 H.A., wordt grootste luchthaven van Europa TWAALF BLADZIJDEN ONZE 3 KERSTETALAGES ZIJN GEREED Doodelijk ongeluk te Bennebroek DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De S.S. wordt tengevolge van de actie der Rijksweer meer en meer gedemilitariseerd Duitschlands buren De Oss. Rom. leest het „Ar- beitertum" de les „Betreurenswaardig, maar van geen politieke beteekenis Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig „Wie de grensversterkingen gezien heeft zal gerustgesteld 8UREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 TERWIJL DE SNIPOP WEG IS NAAR WEST-INDIË ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Hike zwakheden van een internationale contróle door internationale troepen. Gisteravond zijn te Calais 1000 man met 60 auto's aan land gezet. Vandaag komen nog meer troepen en auto's. Morgen begeeft de troep zich naar het Saargebied. Tegen Zaterdagoch tend zal het geheele Britsche contingent in het Saargebied zijn. LONDEN, 17 Dec. (V. D.) In het Lagerhuis heeft minister Simon, een verklaring over het incident te Saarbriicken afgelegd. Daar de zaak nog in onderzoek is, verklaarde Simon slechts te kunnen zeggen, dat, waar ook de schuld zou worden gevonden, een dergelijk incident op dit tijdstip wel buitengewoon ongelukkig is. Er is geen reden aldus Simon om politieke com plicaties te verwachten en noch de internationa le troepenmacht, noch het Britsche contingent heeft iets met de kwestie uitstaande. SAARBRüCKEN 17 Dec. (Reuter). Kapitein Justice is hedenmiddag uit het ziekenhuis ont slagen. Zijn hoofd is nog in verband. De Minister van Oorlog Maurin verklaarde dat men een behoorlijke oplossing zal vinden voor het vraagstuk van de lichtingen, die in 1936 en later moeten opkomen en die zwak zijn als gevolg van het verminderd geboortecijfer in de oorlogsjaren. De recruteering van de beroepssoldaten zal worden vergemakkelijkt. Na de aanneming van de begrootingen werd de vergadering verdaagd. Heden staat de ma rine-begrooting op de agenda. De Kamer ziet thans met belangstelling de debatten over de supplementaire credTieten van 800 millioen franc voor legermaterieel tege moet; hiervan is 615.5 millioen bestemd voor de artillerie en wapen-fabricatie, terwijl de rest wordt verdeeld over de overige wapens en dienstvakken. Ondanks de oppositie van de socialisten, zal het voorstel worden aangenomen. PARIJS, 18 Dec. (Reuter) Het gerechtelijk vooronderzoek naar den aanslag van Marseille is zoo goed als afgesloten. Te Aix en Province rekent men erop. dat de medeplichtigen van den moordenaar, Kelemen, Nowak, Benesj en Malny, die in de gevangenis te Marseille zitten opgesloten, zich begin Maart 1935 voor de rechtbank der gezworenen te Aix en Province zullen moeten verantwoorden. Wij publiceeren hierbij een interessante foto van de vaste brug, die een kijk geeft op een zijde, die men oppervlakkig niet zou opmerken. De reusachtige ijzerconstructie ligt immers niet geheel vast. De brug is on derhevig aan imkrimping en uitzetting, a naar gelang het koud is of warm. Bij warm weer is de brug dus langer dan bij koude. De „vaste" brug heeft dan ook een vast punt op den zuidelijken landpijler C. doch heeft verder naar beide richtingen gelegenheid zich uit te zetten. Doordat de glij-constructie uitgevoerd is door gebruik te maken van een schuifbeweging van tanden, ondervindt het rij- verkeer bij deze overgangen niet het minste last van stoo- ten. Op de foto ziet men zulke ry- ijzers afgebeeld, die als tanden in elkander grijpen, en plaats laten voor uitzetting en inkrim pen. De constructie is als volgt uitgevoerd De totale lengte der 6 winter- rspanningen, van Zuid. Landhoofd tot eindpijler C, be draagt 6 X 42 M. 252 M. Op iedere pijler wordt de brug ondersteund door een z.g. op legging, hetzij vast of los. Op Je middelste van de 7 pijlers rust de brug op een vaste op legging, dus ten opzichte van dit vaste punt veranderen beide brughelften bij iedere tempe ratuurswisseling van lengte. Bij 10 gr. C. wordt geacht dat de brug zijn normale lengte heeft: dus 252 M. Per 1 gr. C. temperatuursstijging of -daling wordt iedere brughelft pl.m. 114 milimeter langer of korter, dus bij een temperatuur van 2 gr. zullen de rij-ijzersanden 15 M. verder in etkear gescho -en zijn. Bij 10 gr. C. grijpen de tanden 6 c.M. in elkaar, dus bij een temperatuur van 20 gr. C. 714 c.M. De lengte der tanden is 12 c.M. Naar wij vernemen, zullen voor de Kerstdagen nog het houten dek en de bedekking met klosjes gereed zijn over de geheeïe brug. Er zullen dan echter nog eenige werkzaamheden moeten wor den verricht, iie het noodzakelijk maken met de openstelling van het verkeer te wachten tot half Januari. Komende nacht te 3.20 uur Amst. Tijd zal het Douglas-vliegtuig de Uiver", ditmaal bestuurd door de piloten Beekman en Van Steenber gen, en als verdere bemanning den werktuigkundige Waalewijn en den radio-telegrafist Van Zadelhoff, met den Kerstpost naar Indië ver trekken voor een versnelde Kerst- vlucht. De „Uiver" zal daarbij het volgende reis schema zooveel mogelijk volgen (alle tijden zijn Green wich-tij den) Vertrek Schiphol 3.20 uur Amst. Tijd of 3 uur G.M.T. Marseille 7.45 uur, Rome 10.15 uur, Athene 15 uur, Cairo 19.45 uur, Bagdad 1.30 uur van den 20sten December: Boeshir 5 uur, Dj ask 8.30 uur, Karachi 12.30 uur. Aankomst te Jod- phur 14.45 uur, waar een korte rust zal worden gehouden. Vertrek uit Jodphur 22 uur, Allahabad 1.45 u. van den 21sten December, Calcutta 5 uur. Aan komst te Rangoon 9 uur, waar de tweede rust wordt gehouden. Vertrek uit Rangoon 21.30 uur, Alorstar 2.45 uur van den 22sten December, Medan 4.30 uur, Palembang 8.15 uur. Aankomst te Batavia 10 uur G.M.T. of in den middag van 22 December te 17.30 uur Plaatselijken Tijd. Naar wij uit goede bron vernemen, hebben eenige bestuursleden van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Beverwijk en de Be- verwijksche Harddraverijvereeniging de vorige week een bezoek gebracht aan de directie van de K. L. M., teneinde de aandacht te vestigen op de plaats, welke Midden-Kennemerland als belangrijk en dicht bevolkt centrum ten op zichte van het luchtvaartverkeer zou kunnen innemen. Daarbij is gebleken, dat Middën- Kennemerland zich alsnog niet leent voor de vestiging van een vliegveld, vooral om de na bijheid van de luchthaven Schiphol. Bovendien bestaan er plannen voor de in richting van een vliegveld te Alkmaar. Schiphol, zoo werd medegedeeld, zal binnen korten tijd worden uitgebreid tot 160 H.A., waardoor het de grootste vlieghaven van Euro pa zal worden. Intusschen heeft de directie toegezegd een lid van den staf van de K. L. M. naar Bever wijk te zullen zenden, teneinde zich op de hoogte te stellen van de situatie aldaar en in de omgeving. Voorts ligt het in de bedoeling om daar ter plaatse door een bekenden piloot lezingen te doen houden, waarvoor vanuit Beverwijk reeds het verlangen te kennen was gegeven. TELEFOON 10876 - 13714 - 11633 - 12133 Kabinetscrisis in Joego-Slavië. Jeftitsj, de mi nister van Buitenl. Zaken, en Kotitsj, minister van Landbouw, afgetreden. Betoogingen te Belgrado tegen den Volkenbond, Hongarije en Italië. Papierfabriek te Spechthausen door brand verwoest. Flandin geeft in den Senaat een uiteenzetting van Frankrijks verdediging. Eerste wereldcongres van fascisten te Montreux gehouden. Het Noorsche schip „Sisto" bevindt zich 300 mijl ten Noorden van de Azoren in nood. Honderden arrestaties in Bulgarije naar aan leiding van het ontdekte communistisch complot Nederlandsche regeering keurt het Sovjet-voor stel om de ontwapeningsconferentie permanent te verklaren niet goed. Oprichting bedrijfsraad voor mijnbedrijf door de contactcommissie besproken. Dreigend conflict bij de Berghuyzer Papier fabrieken te Hattem. Man doodgereden te Bennebroek. SANTPOORTERSTRAAT - TEL. 16125 Hedenmiddag ongeveer half twee had op den Rijksstraatweg te Bennebroek een doodelijk ongeval plaats. De heer P. de Wit, een bekend inwoner van Bennebroek, kwam per rijwiel uit een zijlaan. Op den Rijksstraatweg wilde hij oversteken en gaf daartoe een teeken. Juist op dat moment kwam een luxe-auto uit de rich ting Haarlem, diedoor krachtig remmen pro beerde een aanrijding te voorkomen, doch daarin niet slaagde, waardoor de heer De Wit werd gegrepen en eenige tientallen meters werd medegesleurd. Toen de wagen eindelijk tot stilstand kwam, was de aangeredene zeer ver minkt. De ongelukkige was vermoedelijk op slag gedood. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. De politie legde beslag op auto en rijwiel. De justitie uit Haarlem was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 18 Dec. Op bevel van rijkskanselier Hitier wordt in het geheele Duitsche rijk een zuiverings actie gehouden onder leiders van de partij en vooral van de Hitlerjeugd, waarbij vooral met zedelijkheids overwegingen rekening wordt ge houden. Voor zoover bekend, zijn tot nu toe reeds 700 personen gearresteerd, onder wie zich ook be kende leden van de S.A. en de S.S. bevinden, alsmede leden van de Hitlerjeugd en andere partij -functionarissen, aldus meldt „United Press" aan de Telegraaf. Met de zuiveringsactie is gisteren voor een week begonnen. Er werden toen invallen gedaan in café's, waar de verdachte leiders gewoonlijk bijeenkwamen. Dit onderzoek, dat in Berlijn en alle andere groote Duitsche steden werd inge steld, heeft reeds geleid tot een massavlucht van verdachte personen naar het platteland en zelfs naar het buitenland. Eén van de eer sten naar wien een onderzoek werd ingesteld, was Brückner, de afgezette regeerings-president van Silezië. In verschillende conferenties heeft Hitier er den nadruk op gelegd, dat hij wenscht, dat men zich houdt aan de belofte, die hij na de ge beurtenissen van 30 Juni j.l. heeft gegeven, dat de Duitsche moeder haar zoon vol vertrouwen lid kan laten worden van de S.A. en de Hitler jeugd. Op instructie van Hitier hebben de ge heime staatspolitie en de S.S., die met de zui veringsactie belast zijn, zich zorgvuldig voorbe reid en lijsten opgesteld van verdachte gelegen heden en de personen, die er een bezoek aan brachten. De „Ziircher Zeitung" verneemt uit Berlijn, dat er ten aanzien van de S.S. (Schutzstaffeln) zoowel in politiek als militair opzicht belang rijke wijzigingen te wachten zijn. Uit de S.S., welke rond 250.000 man telt, zul len drie corpsen ieder van 3 4000 man geno men worden, die tot een divisie zullen worden samengesmolten. De keuze is gevallen op het lijfcorps-Adoif Hitler in Berlijn, op een corps te München en een uit West-Duitschland. Alle overige S.S. groepen zullen geen wapens meer dragen, behalve de dienstrevolver, en ook niet meer in kazernes ondergebracht worden. Men heeft hier dus met een maatregel te doen welke de demilitariseering van de S.S. beoogt, die thans een sterker politiek karakter krijgt, schrijft de Zürch. Ztg. Deze reorganisatie is te beschouwen als een overwinning van de rijksweer. welke steeds het standpunt verdedigt, dat zij alleen de gewapen de macht moet zijn; Himmler, de leider der S.S. heeft het in dezen moeten afleggen. De demilitariseering, aldus de Zürch. Ztg., is reeds begonnen. De eerste etape bestond hier in. dat de S.S. de wapens welke zij op 30 Juni de S.A. heeft ontnomen, aan de rijksweer heeft moeten inleveren. In de Deutsche Allgemeene Zeitung wijdt de hoofdredacteur Silex een artikel aan de betrek kingen tusschen Duitschland en de aan Duitsch land grenzende landen, aldus lezen we in de N. R. Ct. Hij laat ze in een kring de revue pas- seeren. Daar hij met Denemarken begint, komt Nederland als tweede aan de beurt. Daarover schrijft hii: „In Nederland heeft het emigrantendom een grootere rol gespeeld (dan in Denemarken); daar kwamen moeilijkheden bij in het handels verkeer, omdat Duitschland eerst zijn eigen be drijfsleven in orde moet brengen. Maar toen de heer Baldwin zijn bekende woorden over de Rijngrens sprak en berichten uit Parijs over de mogelijkheid gewaagden, dat Nederland in een westelijke luchtconventie zou kunnen worden betrokken, heeft de Nederlandsche regeering zich er uitdrukkelijk tegen geweerd ook maar bij geruchte in verband te wordeft gebracht met een eventueel anti-Duitsch font. Wat België aangaat, meent de schrijver, dat dit land teekenen vertoont van groeiend onaf- hankelijkheidsbewustzijn, hetwelk aan de be trekking tot Duitschland ten goede kan komen. Dat er nog Franschen van beteekenis zouden zijn, die een ontspanning tusschen Duitschland en Frankrijk niet gaarne zouden wenschen, is niet aan te nemen, al zou dan ook Frankrijk steeds herverzekeringen willen sluiten. De betrekking met Zwitserland is, wat de stemming betreft, niet goed (men weet, dat alle Zwitsersche kranten op een na, welke zich aan bepaalde voorwaarden heeft gebonden, in Duitschland verboden zijn), maar toch belang rijk beter dan een jaar geleden. Ongeveer in denzelfden geest laat de D. A. Z. zich uit over Oostenrijk en Tsjechoslowakije, alleen bij Lit- tauen kan zij geen verbetering zien. Dit artikel kan in verband worden gebracht met de bekende Duitsche plannen, welke men als vredesoffensief samenvat; toenadering tot alle buurstaten door pact-aanbiedingen. Wij ontvingen aflevering No. 16 van „Arbei- tertum", het orgaan van de Nationaal-Socialis- tische Organisatie der individueele cellen, te vens officieel orgaan van het Duitsche arbeids front, aldus lezen wij in de Oss. Rom. Als motto vinden we aan den kop van het blad: „Het Duitsche arbeidsfront is de organisatie van alle Duitsche hoofd- en handarbeiders" (Adolf Hic- ler), alsmede: „Allen, die de slaafschheid naastenliefde noemen, scharen zich rond Rome. allen, die smachten naar eer en zielsvrijheid, scheiden zich af van de geestelijke wereld van Rome" (Rosenberg). Wij citeeren deze motto's, omdat zij staan aan den kop van het „officieel orgaan" van het Duitsche arbeidsfront, dat volgens de woorden van het Hoofd van den Staat, de. organisatie is „van alle hoofd- en handarbeiders in het Duit sche Rijk". Derhalve ook van de katholieke Duitschers, ook van de burgers, die gehoorzame zonen wil len zijn van Rome, die nog niet met hun ge loof gebroken hebben en die de eer en de vrij heid van hun vaderland met eer hebben ver dedigd. Wij vragen, hoe dergelijke woorden in een officieel orgaan te rijmen zijn met de plech tige verklaring van het concordaat, dat het Der de Rijk met Rome heeft gesloten. LONDEN, 18 Dec. (Reuter) Het is ongeluk kig, aldus de „Daily Telegraph", dat vlak voor de aankomst der internationale troepenmacht, zich zulk een betreurenswaardig incident heeft voorgedaan. Met de aankomst der soldaten heeft het ech ter even weinig te maken als een vechtpartij in een der straten van Londen. De openbare meening aan de Saar zou met blindheid geslagen moeten zijn als zij niet be greep, dat niet de schaduw eener verantwoor ding voor het incident op Engeland valt. De „Daily Mail" schrijft: Berlijn heeft be wezen vrede en welgezindheid te wenschen, door het geval kalm op te nemen. Met hun eisch naar grondig onderzoek van het incident en be straffing der schuldigen, zijn de Duitschers vol komen in hun recht, en hebben zij den steun der Engelsche openbare meening. Ofschoon de aangelegenheid geen politieke beteekenis heeft, onthult zij een der bedenke- 1 VERWACHTING: Krachtige, later af- p H nemende Zuid-Westelijke tot Zuidelijken j=j wind, zwaar bewolkt met tijdelijke op- klaring, waarschijnlijk regenbuien, aan- vankelijk zachter. Hoogste stand: 761.6 te Helsingfors. H Laagste stand: 728.7 te Blacksod. Zon op 8.08, onder 3.45. Licht op 4.15. g S Maan op n.m. 1.37, onder v.m. 5.57. SE zijn 20 December volle Maan. ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 19103 Storm waarschuwingsdienst: Geseind 3 hedenmorgen om 7.40 uur van de Bilt 5 3 aan alle posten: „Weest op uw hoede!" .^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll""11"111"""!!!^ BELGRADO, 18 December. (Reuter.) De sinds langen tijd verwachte kabi netscrisis is Dinsdagmiddag uitgebro ken. Jeftitsj, de minister van Buiten- landsche .Zaken en Kojitsj, minister van Landbouw zijn afgetreden- Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het Curagaosche muziekcorps „Caecilia" repeteert om de ontvangst der kranige bemanning zoo feestelijk mogelijk op te luisteren. PARIJS, 18 Dec. (Reuter). Nadat met spoed de debatten over de begrooting waren beëin digd, keurde de Senaat gisteren de budgetten van koloniën, oorlog en luchtmacht goed. In den loop van het debat over de begroo ting van oorlog bepleitte senator Lemery de noodzakelijkheid van de invoering van een mi litairen diensttijd van twee jaar en het sluiten van bondgenootschappen. Volgens zijn meening is het oorlogsgevaar niet voorbij en slaapt Frankrijk in onder de verkeerde voorstelling van een in het geheel niet meer aanwezige kralcht. Tevens bepleitte Lemery versterking van het beroepsleger. „Wanneer men bedenkt dat een werklooze per dag meer kost dan een soldaat", aldus spr., ,,is het niet te begrijpen dat men daarmee nog wacht." Senator Sari bracht rapport over de begroo ting uit. Hy verklaarde dat Duitschland over 600.000 soldaten beschikt en Frankrijk over 460.000. Bij de Duitsche strijdkrachten komen nog 700.000 man, die vrijwel gereed zijn voor militairen dienst, 1.400.000 reservisten van hoo- geren leeftijd en 1.000.000 man uit de para militaire organisaties. Minister-president Flandin beantwoordde se nator Lemery. Hy noemde het Fransche volk met zyn 40.000.000 zielen een vreedzaam volk. Het moet zich op grond van. zijn ai te talrijke ervaringen tegen gevaar beschermen, maar het mag slechts een defensieve militaire organisa tie hebben. De grensversterkingen zullen alle menschen die ze gezien hebben, geruststellen ook ze kere buitenlanders. De Engelsche soldaten, die met de andere buitenlandsche troepen voor de orde in het Saargebied hebben te zorgen, zijn door Generaal-Majoor Dalby voor het vertrek geïnspecteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1