IN EN OM HAARLEM Gebit f35.- Veilingen in Noord-Holland STOFZUIGERS SITTERSid R.K. Zangvereenigingen in N.-Holland MARIA-STICHTING 16 Rijksstraatweg 16 I DE JAARVERGADERING Het Jaarverslag DINSDAG 18 DECEMBER 1934 De wateronttrekking aan den bodem door het P. W.N. Het Tandheelkundig Instituut Plaatje met 1 kunsttand f 3.- leden tand meerf 1.75 Porcelein- of zilvervulling f 3.- Goudvulling vanaff 9.- Goudkroon vanaff 15.- Mondonderzoek kosteloos Uitbouw van den bond BELASTINGVERHOOGING TE BENNEBROEK Van 34 tot 55 opcenten op de gemeentefondsbelasting ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK Kersttijd is.giftentijd! Autobusbeschikkingen in N.-Holland Garantie suikerbietenteelt KRUISWEG 60Tel.16659 De exportmoeilijhheden De steunmaatregelen Prijsverloop der producten ln Juni 1935 zal te Alkmaar het jaarlijksch concours ge houden worden Het jaarverslag Omzetcijfers Financieel verslag Bespreking concours 1935 IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK SCHOTENS CHR. GEMENGD KOOR Aithalia" van Mendelssohn HOCKEY BloemendaalH. H. Y. C. 12 M. H. C.Kievieten 51 SMiniiiiiiimimimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiuimimiiiiiiiiiiniiiiiiimiiiitiiiimiiiiimiiiiiiiiHiiiiiiitiiiiimiiiiimiimiiiiiiiifiii! ailllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllJllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllli: Steeds dringender worden de klachten van hen, die meenen, dat de winning van duin- Water door het Provinciaal Waterleidingbedrijf in Noord-Holland de oorzaak is van de ver droging der teeltgronden, gelegen in en langs de duinen. Er is onlangs zelfs een commissie opgericht, de zich ten doel stelt het verkrijgen van een goeden waterstand in de gemeenten Wijk aan Zee, Heemskerk en Castricum—Bak- kum, een commissie, die optreedt voor ruim vierhonderd belanghebbende eigenaars en huurders van teeltgronden in die gemeenten. De commissieheeft zich bereids met een re quest gewend tot Gedeputeerde Staten, maar in waterleidingkringen van Noord-Holland is men zoozeer overtuigd, dat het bedrijf onschul dig is aan de verdroging der gronden, dat hierop wel geen beschikking is te wachten, die de klagers zal bevredigen. Het is een strijd tusschen Provincie en teelers, die nog wel eens heel lang zou kun nen duren. Intusschen heeft zich nu een machtig en ge zaghebbend orgaan in den strijd geworpen, de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, dat de wateronttrekking aan den bodem onder de aandacht van den Minister van Economische Zaken heeft gebracht door een brief, waarin o.m. het volgende wordt ge schreven: Reeds eeuwenlang worden op de geestgronden achter de duinenrij van Noord- en Zuid-Hol land bloembollen geteeld. Deze cultuur heeft zich gestadig uitgebreid, zoodat ze thans wordt aangetroffen achter de geheele Hollandsche duinenrij. De laatste jaren wordt bij de cultuur van bloembollen in deze streek echter groote last ondervonden van uitdroging van den bodem, waardoor het grondwaterpeil zoodanig gezakt is, dat de teelt van bloemboUen er ten zeerste door wordt bemoeilijkt, op sommige perceelen zelfs al moest worden opgegeven. Daar het artikel bloembollen voor de han delsbalans van groote en nog steeds toenemen de beteekenis is, terwijl het voor de Holland sche duinstreek van bijzonder groot belang is, dat mede met het oog op de bevolkings agglomeratie in die streek een zeer inten sieve teelt als de bloembollencultuur is, er in stand kan worden gehouden, achten wij het noodzakelijk, dat een onderzoek wordt inge steld naar de mogelijkheid om de schadelijke gevolgen van de wateronttrekking aan den bo dem te voorkomen en, voor zoover zij reeds ge voeld worden, ongedaan te maken, b.v. door een bevloeiïngssysteem. De ernstigste klachten hebben ons bereikt uit Heemskerk, Wijk aan Zee en Duin en Castricum boven het Noordzeekanaal en Ben- nebroek, maar het vraagstuk heeft de groot ste beteekenis voor de bloembollenteelt in haar geheel. Voor overleg ten aanzien van een zoodanig onderzoek stellen wij ons gaarne ter beschik king van Uwe Excellentie of de daarvoor door U aan te wijzen instantie. Het is te hopen, dat deze oude kwestie, zoo mogelijk, voor eens en voor goed wordt be slecht. Is het Waterleidingbedrijf oorzaak van schade aan de cultuurgronden en van achter- Uitgang der vruchtbaarheid van den bodem, dan dient te worden onderzocht welke maat regelen daartegen genomen dienen te worden. Deze zullen dan ook moeten worden toegepast of den grondeigenaars, wier bezittingen door de uitdroging aanzienlijk in waarde verminde ren, zal een passende schadeloosstelling moeten Worden toegekend. Zijn de nu al jaren lang gehoorde klachten ongegrond en moet de droog te aan toevallige omstandigheden worden ge weten, dan zal het voor de gemoedsrust van honderden groote en kleine teelers in de duin streek van belang zijn, dat hun dit duidelijk wordt gemaakt. Thans heerscht er onder de belanghebbenden een alleszins begrijpelijke ner vositeit: hun eigendom loopt gevaar, hun le- vensbestaan wordt bedreigd. Een hooghartige houding, zooals wij in P. W. N.-kringen meenen te bemerken, past hier niet. In een stuk in de „Castricummer Courant" van een der klagers lazen wij deze passage, die wel aantoont, dat zij eenigen grond voor hun ongerustheid meenen te hebben: „De vraag (naar water voor de drinkwatervoorziening van Noord-Holland) werd (in de vijftig jaar, dat de wateonttrekking aan den gang is) steeds grooter, zoodat de uitbreiding ook steeds grooter oppervlakte in beslag nam. Een keer punt was het jaar 1924, waarin 't groote werk Van de nieuwe sluis aanving en per jaar 2.000.000 kub. meter toegevoerd werd van IJmuiden naar de inrichting bij Wijk aan Zee. 't Gevolg was verrassend. Er behoeft hier maar weinig opgepompt te worden en nu steeg het grondwater zoodanig, dat in 't pompstation 't water door de steenen vloer perste, de beken weer stroomden, pompinrichtingen bij verschil lende tuinders geplaatst werden, om 't over tollige water zoo spoedig mogelijk weg te krij gen. Dit gebeurde niet alleen te Wijk aan Zee, doch ook aan den Kruisberg, in de duinen van Baron Var. Tuyll van Serooskerken. Toen de sluis klaar was, en weer op volle capaciteit ge werkt werd, behoefden de afvoerpompen geen dienst meer te doen, en werd de grondwater spiegel steeds lager. Voor vele tuinders is 't droge jaar 1934 een rampjaar geworden, nu de bovengrond geen voldoende neerslag ont ving en de ondergrond evenmin in staat was door opstijging van water de gewassen te redden." Hier tegenover staan de deskundigen, nauw betrokken bij het P. W. N., op het standpunt, de trouwe vrienden (n.l. de Ouders der S.F.L.- jongens) worden op Kerstochtend tot de H. Mis waarna Kerstfeesttafel uitgenoodigd. Deze gegroeide traditie dient bestendigd te blijven, ondanks alle crisis, ondanks &lle ma laise. Gedachtig het lucratief „Kersttijd is giften- tijd" waagt het bestuur van 't Haarlemsch in terparochieel St. Franciscus Liefdewerk een (nog nimmer gefaalde) poging, om zich in deze donkere dagen vóór Kerstmis aan te bevelen in de milddadigheid zijner geloofsgenooten Als de katholieke families, oud en jong, in huiselijk geluk zich biddend of zingend gaan verzamelen vóór de kerstkribbe, laten zij dan éven bedenken, dat die heerlijke katholieke ge woonte eens gevormd werd door den machtigen patroonheilige der S.F.L.-boys, Sint Franciscus! Als de katholieke families haar warme gezel lige huiskamers met hulst en mistletoe en kerstroosjes weten om te tooveren tot een feest zaal, laten zij dan éven bedenken, dat op den eersten Kerstdag in Haarlem feesttafels dienen klaar te staan, waarvan de menu's nog ontbre ken, ja zelfs nog niet konden worden samen gesteld, bij afwezigheid van elke financieele saus Kersttijd is giftentijdü Mogen velen, die werkelijk vrede en vreugde verwachten op het a.s. Kerstfeest, de jeugdige S.F.L.'ers bedenken met klinkende munt. Dan zal het Haarlemsche S.F.L. in staat worden gesteld, óók dit jaar, op écht Francis- caansche wijze het Kerstfeest te vieren bij de kribbe van Hem, Die in armoede geboren werd dat indien de najaarsregens goed doorzetten en Wiens eerste bezoekers waren: armen van en indien wij in den komenden winter weer een normale portie neerslag (sneeuw) krijgen, ook aan de hierboven bedoelde betrokkenen wel spoedig duidelijk zal worden, aan welke bij zondere oorzaak het dezen zomer zoo sterk waarneembaar dalen van den grondwaterstand te wijten is geweest. Wij gelooven gaarne, dat bij geen van beide partijen de bedoeling voorzit, zich te bevoor- deelen ten koste van de andere, maar het is zeer gewenscht, dat de onrust onder de belang hebbenden, een onrust, welke allicht tot ani mositeit zal kunnen leiden, wordt weggenomen. Het initiatief van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur bij de regeering kan daartoe medewerken. Uit de begrooting van de gemeente Benne- broek voor 1935 blijkt, dat de nieuwe finan cieele regelingen tusschen rijk en gemeenten voor Bennebroek van zulk een ingrijpenden aard zullen zijn, dat belastingverhooging nood zakelijk is. De regeeringsmaatregelen zijn o.m. de ver mindering van de uitkeering per inwoner, ver laging van de uitkeering grondbelasting en het inhouden van 80 pet. van de hoofdsom perso- neele belasting, wat aan de gemeente circa 12 a 13000 gulden kost. Hierbij komt nog, dat ook de ondersteuningen meer geld eischen. Toch kon door een sterk doorgevoerde bezui niging de belasting nog binnen de grenzen van het redelijke worden gehouden. De opcenten gemeentefondsbelasting, thans 34, zullen worden verhoogd tot 55. Het aantal opcenten op de personeele belas ting zal worden verhoogd van 8696 op 106 tot 155, van 165 op 175, naar gelang van de huur waarde. De opbrengst van de verschillende belastin gen kon naar verhouding hooger geraamd worden in verband met den aanmerkelijken aanwas van de bevolking door vestiging. HAARLEM Noord TEL. 16726 berekent thans nog voor een geheel met garantie P ij n 1 o o s trekken inbegrepen. 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand of kies 1.50 Spreekuur ALLE werkdagen van 9—12 en van 1—4 uur. Zaterdags van 9—12 uur. Avondspreekunr: Dinsdag, Woensdag en Donderdag 79 uur. BESLIST pijnlooze behandeling door Nederlandsch Tandarts 'n Kerstkattebel voor 't S.F.L Middels zijn weldoener, Johannes Vellita, werd Sint Franciscus van Assisië de grondves ter van de katholieke kerstviering aan de kerst kribbe. Immers, te Greccio ensceneerde hij een Beth- lehemstalletje en noodigde zijn trouwe vrien den ter kerstviering. Dien kerstdag moest op zijn wensch een feestmaal bereid worden! Bij de voorbereiding daarvan zeide hij: „In dien ik den keizer kende, zou ik hem verzoeken het bevel uit te vaardigen, dat iedereen vandaag graan en nog eens graan voor de vogelen zou moeten werpen (vooral voor onze zusters de leeuweriken) en dat hü, die beesten op stal houdt, de etensruiven boordevol met hooi en haver zou moeten vullen. Maar méér dan dat zou Ik wenschen, dat op dezen dag de minder bedeelden aan een feesttafel zouden genoodlgd worden...." Dit vermanend woord van zijn patroonheilige heeft een traditie gevormd in het Haarlemsche Sint Franciscus Liefdewerk: de kerstkribbe staat telkenjare in het Franciscushuis opgesteld en geest. Kerstgiften worden dankbaar in ontvangst ge nomen door Pater H. J. H. Smits O.F.M., N. Groenmarkt 12; H. W. M. van Os, Gedempte Oude Gracht 76; S. H. Middeldorp, Coornhert- straat 14; S. A. van Egmond, Nieuwe Groen markt 8; J. Veringa, Marcelisvaart, Overveen; H. W. M. de Jong, Adriaan Pauwlaan 17, Heemstede en G. J. van Ees, Bilderdijkstraat 27, terwijl het gironummer van het Haarl. S.F. L. nog stééds is: 98246. Ged. Staten van N.-Holland hebben afwijzend beschikt op de verzoeken van: De N.V. Ato, te Utrecht, om vergunning voor een autobusdienst Egmond aan ZeeCastricum; van de N.V. Autobus-Onderneming Van Gee- len en van den Berkhof, te Heiloo, voor een dienst HeilooAkersloot; en tot verlegging van het eindpunt van den dienst Egmond aan Zee Alkmaar, Van Nieuwlandersingel, te Alkmaar, naar Bierkade; van de N.V. Mij. Alkmaar Packet voor een dienst AlkmaarHeilooEgmond aan Zee Vergunning is verleend aan de „Alkmaar Packet" voor een busdienst Egmond aan Zee HeilooDe Hoorne, gedurende den tijd dat de booten AlkmaarZaanstreekAmsterd varen; en aan de N.V. Van Geelen en Van der Berkhof om de diensten van haar lijn Egmond aan ZeeHeilooAlkmaar te leiden langs den nieuwen weg HeilooEgmond aan den Hoef. De telers van suikerbieten worden er op op merkzaam gemaakt, dat aan hen zal worden toegezonden een aanvraag-formulier voor ga rantiebewijzen voor suikerbieten oogst 1935 met bijbehoorende uitvoerige toelichting. Zij, die voor toewijzing van deze garantie in aanmerking wenschen te komen, dienen dit aanvraagformulier, nauwkeurig ingevuld, vóór 4 Januari 1935 in te zenden aan de provinciale Landbouw-Crisis-Organisatie, waarbij zij zijn aangesloten. Ten aanzien van de regeling der toewijzing kan voorts worden medegedeeld, dat voor 1935 ook garantie kan worden verleend aan die te lers, die tot dusverre niet in aanmerking kon den komen voor een garantie, omdat door hen in de jaren 1928, 1929, 1930 en 1932 geen bieten waren geteeld. Aan beide categorieën van bietentelers wordt in overweging gegeven om, indien zij op 22 De cember nog niet in het bezit zijn van voormeld aanvraagformulier piet bijbehoorende toelich ting, een dergelijke aanvraagformulier alsnog aan te vragen bij de provinciale Landbouw- Crisis-Organisatie, waarbij zij als teler zijn in geschreven. Ook deze aanvraagformulieren zul len vóór 4 Januari 1935, nauwkeurig ingevuld, weer in het bezit der Landbouw-Crisis-Organi satie moeten zijn. Aanvragen, welke na dezen datum binnenko men, zullen als regel niet meer in behandeling worden genomen. Belanghebbenden, die op een toewijzing van garantie prijs stellen, dienen hiermede rekening te houden. ZONDER VOORUITBETALING -V WINTERMAENT Hoe treurt de Wintermaent, gelijck een weeuw, in rouwe Gedompelt over 't hooft, haar kaars en glas gaan uit. Het doots-hooft spelt de doof, die 's levens draeiboom sluit. d'Onvruchtbre winter slacht een dootsche weduwvrouwe, Die noch kastanjen braat: haar almanack rolt af. Wat is een weeuw? een schim; met eenen voet in 't graf. VONDEL (Kopergravure van A. Haelwegh, naar de schilderij van Joachim Sandrart) Wfj ontvingen het jaarverslag van de Prov. Commissie uit de Veilingen In Noord-Holland, waarin de secretaris, de heer P- Klant, een beeld geeft van de veilingen van 1 Juli '33 tot 1 Juli '34. Wij ontleenen hieraan het volgende: Vergeleken bij het vorig jaar ziet de toe komst er weer somber uit. Het Nederlandsch-Duitsche handelsverdrag van December '33 was een lichtpuntje voor de tuinders, daar voor belangrijke Noord-Holland- sche producten bevredigende resultaten werden verkregen. De als gevolg van dit verdrag ingestelde commissie voor de regeling van aanvoer en prijzen op de Duitsche markt, wist door on derling overleg wel iets te bereiken. De goede verwachting door dit handelsver drag gewekt, dreigt thans weer den bodem te worden ingeslagen door de catastrophe, die ln de laatste maanden in het betalingsverkeei is ontstaan. Onderhandelingen met Engeland hadden geen resultaat. De hooge invoerrechten maken den Invoer van groeten en fruit in Frankrijk praktisch onmogelijk. Van het eenige artikel, waarvan de invoer mogelijk was, n.l. witte kool voor zuurkool, werd het contingent op 15 Octo ber op nihil gesteld, hetgeen tot de grootste ergernis aanleiding gaf. België ging den jnvoer van zuurkool belas ten. Waar de invoer van witte kool naar Bel gië vrij is, lieten de Hollandsche zuurkoolfa brikanten hun witte kool in België tot zuur kool verwerken. Het is te verwachten, dat spoedig met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika onder handelingen over een nieuw handelsverdrag worden geopend. Aan den minister is ver zocht vooral een verlaging van de tarieven op sluitkool, peen en uien te willen bedingen, hetgeen voor den Noord-Holl. tuinbouw van groot belang is. De geldelijke steunmaatregelen maakten het vele tuinders weliswaar mogelijk hun bedrijf te handhaven, doch kunnen overigens abso luut onvoldoende genoemd worden. De vroege vorst van '33 was een ramp voor De Streek, waar nog millioenen stuks bloem kool te velde stonden en bevredigende prij zen beloofden. Voor den afzet van bewaarkool was de vroege winter echter gunstig; dit voor deel werd helaas opgeheven door het warme weer aan het einde der bewaarkoolcampagne in April, toen groote hoeveelheden de mini mumprijzen niet konden opbrengen. Niettemin was het prijsverloop over het algemeen be vredigend, al konden de tuinders er hun ach terstand niet mee inhalen. Met spruitkool ging het goed; met spinazie slecht; sla bracht slechts in het begin goede prijzen op. De geldelijke resultaten der aardbeienteelt waren beter dan het vorig jaar. De uitkom sten der vroege bloemkool waren bevredigend Door verschillende omstandigheden is het met de vroege aardappelen zeer bevredigend ver- loopen; alleen de teelt van de vroegste soor ten was niet loonend. Voor 1 Augustus waren de vroege aardappelen geheel geruimd. Boonen brachten goede prijzen op, doch door ziekte in het gewas werd het geldelijk resultaat In hotel ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar hield Zondag genoemde Bond z'n tweede jaarverga dering. De Bondsvoorzitter, de heer J. A. Spigt, me moreerde hoe de jonge R. K. organisatie in het afgeloopen jaar in vele opzichten zich krachtig heeft ontplooid. Het tweedaagsch concours te Wervershoof gehouden, is, dank zij uitnemende organisatie, in alle opzichten, ook financieel, een groot succes geworden. Het ontwerp nieuwe puntenstelsel en beoor deeling bij concours van den heer J. P. J. Wierts, toonkunstenaar te den Haag, werd aangehou den. De voorgestelde wijzigingen, die eigenlijk een verzwaring beteekenen van de tot nu toe gevolgde methode voor toekenning der prijzen, zijn van zulk een verregaande beteekenis, dat bestudeering der nieuwe plannen beslist noodig werd geacht, alvorens het oude puntensysteem vaarwel te zeggen. Elke vereeniging zal een ont werp van het nieuwe systeem ontvangen, waar toe t.z.t. een beslissing zal genomen worden. De heer E. J. Groot (Westwoud) bracht hier na een uitvoerig jaarverslag uit. Toegetreden is de R. K. Gem. Zangver. St. Caecilia te Noord- Scharwoude. De bond telt nu 21 aangesloten vereenlgingen. Uitbreiding van het hoofdbestuur kwam tot stand, zoodat nu ook Weesp, Zaan dam en Alkmaar daarin vertegenwoordigd zijn. Met bijzonderen nadruk werd gewezen op den uitbouw van onze R. K. organisatie om princi- niet behoorlijk. Met tomaten en augurken ging het slecht. Van de nazomergroenten bleef de prijs laag. De najaarsbloemkool had veel van het warme weer te lijden. Het fruit maakte het vorig jaar betere prij zen dan de groente; ook hierin komt thans echter kentering. Bessen en pruimen brachten geen prijzen op: appelen en peren bevredigen de prijzen; de perenoogst was groot. De druiven noteerden lage prijzen en hadden wei nig afzet. pieele redenen. Ons is het recht een volwaar dige plaats en waardeering te vragen voor on zen eigen Katholieken bond. Over het Bondsconcours te Wervershoof ge houden, past niets dan lof. Voor de eerste maal werd het concours over twee Zondagen gehou den, telkens met eere-wedstrijd. Het critisch verslag door den heer Wierts samengesteld, wijst op het voortreffelijk werk wat daar ge leverd is. De volgende omzetcijfers spreken voor zich zelf. 1929: f 22.074.606.45; 1930: f15.527.580.35; 1931: f 12.992.571.60; 1932: f 9. 381.418.95; 1933: f 8.200.515.51. Het tijdvak van 1 Jan.1 Aug. over 1934 vertoont, vergeleken met het vorig jaar geen verdere daling. De omzet bedroeg dit jaar over dat tijdvak: f6.742.789.85 tegen f 4.3989.295.74 in dat tijdvak van '33. Gevreesd wordt echter, dat deze stijging zich niet na 1 Augustus zal voortzetten. Deze verhooging' van den omzet wil nog niet zeggen, dat de financieele toestand der tuinders zooveel beter is: hun bedrijf is niet loonend en hun financieele toestand wordt steeds slechter. Van de in 1923 met 90 pCt. garantie der provincie verleende tuindersvoorschotten aan 592 tuinders voor totaal f 339.315 zijn 343 voor schotten met een totaal bedrag van f 188.190 af gelost. Thans staan nog uit 91 voorschotten met een totaalbedrag van f 29.761.97. Ten nadeele van de provincie zijn geheel of gedeeltelijk afgewikkeld 158 voorschotten met een totaal oorspronkelijk bedrag van f 100.135. Het nadeel der pronvice bedroeg f 75.060.53. De balans vertoont in activa en passiva een eindcijfer van f 101-533.75: de exploitatiereke ning in baten en lasten een eindcijfer van f 5.847.54 met een nadeelig exploitatiesaldo van f 2.426.26. De begrooting wordt aangeboden in ontv. en uitgaven op f 5.166.—. Dit werd uitgebracht door den heer F. War- nik te Hoorn. De Bondsrekening geeft aan ont vangsten ƒ213.50 plus ƒ34.49 als aandeel winst concours Wervershoof, totaal ƒ247.99. De uit gaven waren totaal 108.59. Batig saldo 139.40. Aftredend van bet hoofdbestuur waren mej. B. Poggemann, Medembllk, en de heer J. A. Spigt, Hoogkarspel. Beiden werden met alge meene stemmen herbenoemd. Het voorstel tot uitbreiding van den bond wilde de gelegenheid openstellen tot aan sluiting bij den Bond voor R. K. Zangvereeni gingen ook buiten de provincie Noord-Holland. Het voorstel werd algemeen als zeer juist be oordeeld. Besloten werd deze nieuwe richting in te gaan. Aanbevolen werd een propaganda-rede voor onzen R. K. omroep. Algemeen werd het bezit van een eigen muziekbibliotheek aangevoeld als een groot voordeel. Diverse voorstellen en aan biedingen werden reeds ter vergadering gedaan, waarmede het bestuur rekening zal houden. Na gevoerde onderhandelingen met den uit gever van het zangersblad „Euphonia", werd de mogelijkheid verkregen een eigen Bondsrubriek in dit orgaan te openen. Vooral ook uit propa gandistisch oogpunt werd hieraan door het be stuur groote waarde gehecht en deelde de ver gadering eveneens dit standpunt, en besloot per X Jan. 1935 alle Bondsmededeelingen in ge noemd tijdschrift mede te deelen. Samen met andere organisaties een voordee- lige regeling te treffen met B.U.M.A. zal door het bestuur geprobeerd worden. Het B.U.M.A. schijnt voor vele vereeniglngen nog altijd te zijn een Instituut, dat willekeurig maar zijn rechten laat gelden en de vereenigingen op hooge kos ten brengt. Het beste is naar het oordeel van het bestuur een contract af te sluiten met dit bureau voor muziek-auteursrechten. Ook de voorstellen van Enkhuizen werden tot tevredenheid afgewikkeld. De voorzitter deelde mede, dat geen enkele vereeniging het concours voor 1935 heeft aan gevraagd. Na eenige bespreking blijkt echter, dat het R. K. Alkmaarsch gemengd koor veel interesse heeft het concours in Alkmaar te hou den. Met aller instemming werd dan ook beslo ten Alkmaar als concoursplaats voor 1935 aan te wijzen. De voorzitter brengt hulde aan het bestuur van Alkmaar voor haar initiatief en wenscht de vereeniging veel succes met haar plannen. Besloten werd de data te stellen op Zondag 26 Mei en Zondag 2 Juni. De samenstelling der Jury kwam na gehou den stemming aldus tot stand: 1. Theo v. a. Bijl, 2. O. Koop, 3. F. Sikking. Op voorstel van den heer H. A. Swart, Alk maar, werd besloten een Bondslied te laten vervaardigen. Terecht drong de heer Nic. Al (directeur) er op aan er voor te zorgen. Spr. zou een prijs vraag willen aanbevelen. Het voorstel werd ter afdoening in handen van het bestuur gesteld. Na den uitstekenden indruk, welken de Bond op de afgevaardigden gemaakt had, konden de vereeniging „Magnivicat" te Beemster en St. Oduphus te Wijk aan Zee de toezegging doen van tot den Bond te zullen toetreden. In zijn sluitingswoord wijst de voorzitter op de vruchtbare vergadering, die bijna 4 uur in beslag nam. Spr. hoopt, dat als resultaat van de vele genomen besluiten allereerst de Bond er door zal groeien, zoowel in innerlijke kracht als in ledenaantal. Met dank aan afgevaardig den en de vele directeuren voor hun belang stelling, werd de geanimeerde vergadering ge sloten. Het programma van het feestconcert, gege ven ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van bovengenoemd koor, vermeldde als hoofd nummer het gewijde drama „Athalia" van Mendelssohn. De dramatische muziek van Mendelssohn is niet talrijk en tamelijk onbekend. Die bij ..Athalia" van Racine dankt haar oorsprong aan Koning Frederik Willem van Pruisen. Deze vorst droeg den componist op muziek te schrijven bij drie tooneelwerken. Van „Oedipus in Kolomos" voldeed een 8- stemmig koor in hooge mate, de muziek bij „König Oedipus" bleef in schets en die bij „Athalia" geschreven wordt zoo niet bij het tooneelwerk, dan toch wel in concertvorm uit gevoerd. Ouverture en Priestermarsch uit dit werk zijn overbekend, gelukkig waren we thans in de gelegenheid het geheele werk eens te hooren. De verbindende tekst werd gedeclameerd door Dick Weiman. In „Athalia" is behandeld de geschiedenis van Juda van den 7den koning: Joram, die, gehuwd met Athalia, door haar tot afgoderij wordt gebracht, tot aan de verdelging van het goddelooze geslacht Achab (vader van Joram), waarna de eenlgste geredde telg van Davids geslacht, Joas, opgevoerd door den Hooge- priester Jojada, den toon van Juda bestijgt. Al is dramatiek Mendelssohn's force niet, toch hebben we met belangstelling de uitvoe ring van Athalia gevolgd. Het werk telt vele mooie, lyrische koren en bij de soli zijn ook meerdere boeiende fragmenten. Men mist van zelf sprekend de tooneelhandeling, doch deze werd vergoed door den verbindenden tekst, die met fraaie stembuiging, sonoor geluid en sterke overtuigingskracht door Weiman werd gezegd. Het koor was voor sommige deelen iets te zwak, weifelde slechts een enkele maal, zong overigens verdienstelijk. Het orkest (kleine H. O. V.) speelde correct op één moment na (bij een tempowisseling raakten enkele instrumen talisten uit hun partij, doch dirigent Zwaan leidde spoedig alles ln het rechte spoor). De bezetting was niet groot doch voldoende te genover koor, echter niet voor de Ouverture. De solisten beheerschten hunne soli uitste kend. Het volume van de tweede sopraan: Riek van Tiel was voor de concertzaal niet groot genoeg, dit mede ten nadeele van het terzet. De sopraan Ankie van Wickevoort Crommelin bekoorde ten zeerste in hooge ligging. Haar stem klinkt daar helder en rein. De alt Annie Hermus imponeerde door haar omvangrijk, mooi donker getimbreerd geluid. Vóór de pauze zong het kinderkoor „Zang- lust" eenige liederen en een Kerstcantate van Jac. Zwaan. In den aanvang detoneerde het koor een weinig, doch het herstelde zich aldra. Gelukkig werd de Cantate bijna geheel zuiver en bovendien met wijding en technisch correct gezongen. De koortjes in deze Cantate zijn be vattelijk geschreven, de kinderen kunnen de eenvoudige, welluidende muziek goed aan voelen. De soli, bijzonder de sopraanpartij door haar illustratief karakter eischen meer, zijn alleen bestemd voor beroeps-zangeressen: een hooge sopraan en een donker-getimbreerde alt. Mej. Annie Hermus droeg de altsoli zeer gevoelvol Mevr. van Wickevoort Crommelin de sopraan sereen en ingetogen voor. De liedjes werden aardig getypeerd, niet het minst het pittige „Naar den Dam", van Loots en de „Spookgeschiedenis" van Hendrika van Tussenbroek. Voor gemengd en kinderkoor alsmede voor hun ijverigen, muzikalen leider een avond, waarop zij met voldoening mogen terugzien. O. K. - i6£1 üi een over het algemeen slecht gespeelden wedstrijd heeft Bloemendaal wederom en dit maal van een der zwakkere elftallen verloren.- Het begint er thans voor onzen eenigen Haar- lemschen eersten klasser donker uit te zien. De Hagenaars speelden zeker niet beter dar. de thuisclub. Het verschil zat hem in de voor hoede die beter samenspeelde, maar dash bezat dan die van Bloemendaal. Reeds kort na hot begin weet Slotboom naar binnenzwenkend een fraai doelpunt te scoren. De Hagenaars blijven dan eenigen tijd het beste van het spel houden totdat Bloemendaal zich aan den druk weet te ontworstelen en het spel naar de Haagsche zijde verplaatst. Enkele goede kansen om tegen te scoren werden onbenut gelaten. Toch weet de thuisclub uit een strafcomer door Gunning nog voor de rust gelijk te maken. In de 2de helft begon de thuisclub zeer goed en in snel tempo, een spel dat jammer genoeg niet vol gehouden kon worden. De Hagenaars namen langzamerhand het spel weer in han den en bleven geruimen tijd sterker. Het spel peil verhief zich niet boven het middelmatige. Opvallend slecht was het plaatsen van vrijge- speelde ballen en wel aan beide zijden. Boven dien liet de stickvastheid voor een eerste klasse wedstrijd nog al te wenschen over. Mooi open spel viel er weinig te genieten. Ongeveer 10 mi nuten voor tijd scoort de midvoor na een fout in de verdediging van Bloemendaal voor de H. H. Y. C. het winnende punt. Met ongewij- zigden stand komt het einde, waardoor Bloe mendaal, mede door de overwinning van de S. C. H. C. op H. O. C., met een viertal pun ten verschil op de laatste plaats staat. De Musschen verschenen volledig met Hooft wederom op de middenvoorplaats. De Haar lemmers zijn voortdurend in de meerderheid geweest en wel zoodanig dat met wat meer ge luk voor het doel in de eerste helft reeds een flinke voorsprong verkregen had kunnen wor den. Het werd een voortdurende strijd tusschen een aanvallend M. H. C. en een stug verdedi gend Kievieten-team. Vooral in de eerste helft blonk de Haagsche keeper, zij het dan ook dat hij het geluk nogal op zijn hand had, bijzonder uit. De Musschen speelden beter hockey dan hunne tegenstanders. Vooral de halflinie van de thuisclub speelde verdedigend zeer goed, doch het aangeven valt nog veel te verbeteren. Reus wist na 10 minuten uit een der vele slecht genomen corners het net te vinden. De Mus schen houden het spel tekort, de Haagsche halflinie trok zich geheel voor doel terug en er was geen doorkomen aan en de kansen die er waren werden niet benut. Uit een aanval van de Kievieten komt de gelijkmaker, wanneer een door Salomons gestopte en terugspringende bal in het doel gelooppn wordt. De Musschen blijven sterker. Stand met rust 11. Na de hervatting is het een eenzijdige strijd geworden. De Musschen hielden thans het spel meer open. Prachtige uiterst snelle rushes van Menger leverde een voortdurend gevaar op. Uit een strafcorner die door van Olphen benut wordt neemt de thuisclub de leiding. De Mus schen hebben thans den weg naar het doel ge vonden. Menger laat de verdediging der Kie vieten weer eens zijne hielen zien. Een goede voorzet volgt ,n Hooft maakt er 31 van. On middellijk daarna maakt Reus zijn 2de doel punt en voegt er tenslotte no. 3 aan toe. De voorhoede der Hagenaars brengt het niet ver der dan de backs, zoodat het einde komt met onveranderden stand, 51.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5