De Fransch-Italiaansche toenadering THERMOGENE Vreemdelingen in de film WEINIG VOORTGANG DE BIG VAN 'T REGIMENT Noorsch schip in nood BENARDE POSITIE DER KLEINE BOEREN WAT ETEN WE MORGEN? ROOKWORST IS DE FIJNSTE DINSDAG 18 DECEMBER 1934 KERKELIJK LEVEN Mgr. Th. W. Pichot RHEUMaTISCHE PIJNEN Laval nog niet naar Rome „ATTACHé PLEEGDE GEEN SPIONNAGE" Notawisseling tusschen Japan en Frankrijk Het ontdekte complot in Bulgarije Honderden arrestaties Betoogingen te Belgrado Ligt de oorzaak van het conflict niet bij de filmindustrie zelf Sociale Zaken actief Schepen ter assistentie onderweg Eerste wereldcongres van fascisten De Fransche luchtvloot Het Eerste Kamerlid Ruyter be pleit het nemen, zoo noodig, van uitzonderlijke steun maatregelen CONTACTCOMMISSIE BIJEEN Een bedrijfsraad voor de mijn industrie? POSTALE ANTWOORD- STUKKEN FOKKER-VLIEGTUIGEN VOOR FINLAND Succes voor de Nederlandsehe industrie Gaat zich in het Bisschoppelijk Museum vestigen nederlandsche missie In Februari naar Nieuw-Mexico PATER A. VAN BEEK S. J. f Nederland - Japan Het lot der conferentie op 19 Dec beslist? DUITSCHE VLUCHTELING AANGEHOUDEN Hij hield zich verborgen bü een landbouwer te Boertange GELDEN VERDUISTERD Ten gemeentehuize te Schaesberg KRAFT CO. - GRONINGEN In alle Vleeschwaren het Fijnste I Wanneer temperatuurswisselingen veroorzaken, gebruikt dan De watten, die warmte opwekt Op de Algemeene Begraafplaats te filkmaar zijn Maandagmiddag de twee slacht offers van het gasvergiftigingsgeval tor aarde besteld. Na de eerste begeestering over de diplo matieke poets, welke de groote mogend heden Hongarije en Joego-Slavië te Genève hebben gebakken in den vorm van een alles en niets zeggende resolutie, begint men zich te bezinnen op den wezenlijken toestand, die nog niet zoo heel veel veranderd blijkt. De onbekookte uitzetting van Hongaren uit Joego slavië, een onhandige zet van niet voldoende beheerschte verontwaardiging, waardoor Joego slavië het hooge spel, dat het te Genève spelen wilde, goeddeels bedierf, heette eerst te zijn stopgezet, maar thans komt het bericht, dat zij doorgaat. Erg bevorderlijk voor de goede ver standhouding kan dat niet zijn. Hongarije, wier regeering by gebrek aan bewys zelfs niet zy- delings veroordeeld kon worden wegens mede plichtigheid aan de voorbereiding van den moord op Koning Alexander, heeft de Fran- sche politie-autoriteit, die een onderzoek kwam instellen in Janka Poeszta en omgeving, alle mogeiyke faciliteiten verleend en zelf ook een .streng" onderzoek naar de actie der terroris ten op haar grondgebied gelast. Van de resul taten daarvan zal Hongarye verslag dienen uit te brengen aan den Volkenbond, een verplich ting, welke in Joego-Slavië als een geduchte strafbepaling en terechtwyzing wordt opgevat. Nu Hongarye zelf de hand in eigen boezem mag steken en geen internationale commissie het Hongaarsche onderzoek zal komen contro leeren, behoeft men echter niet te verwachten, dat de resultaten van het Hongaarsche onder zoek al te compromitteerend voor Hongarije zullen zyn, gesteld tenminste, dat er wezenlijk ernstige verzuimen door Hongaarsche autori teiten zyn gepleegd. Hongarye is er goed afge komen en het leek veel op een uiting van op luchting, dat de Hongaarsche minister-presi dent Gömbös onmiddeliyk na het aannemen met algemeene stemmen van de Geneefsche resolutie een balletje opwierp over een meer eendrachtige samenwerking van de Donaulan- den. Dit balletje zal echter wtl weer terugvallen in de hand, welke het heeft opgeworpen, want het ziet er niet naar uit, dat de kleine Entente eenigen lust gevoelt het op te vangen. De politieke meeningsverschillen tusschen de Klieine Entente en Hongarye zyn van princi- piëelen en fundamenteelen aard, zy wortelen in Hongarye's onuitroeibaar verlangen naar rechtsherstel en revisie van het verdrag van Trianon. Benesj, de Tsjechische minister van buitenlandsche zaken, heeft te Genève zich be- yverd om het Hongaarsche revisionisme een ge weldigen trap te laten toedienen. Laval heeft Benesj in zooverre tevreden gesteld, dat hy I nog eens uitdrukkelyk verklaarde, dat de grenspalen in Europa niet verzet mochten wor den en dat ieder, die dit toch probeeren wilde, beschouwd moest worden als een verstoorder van den vrede. De Italiaan baron Aloisi, die aanvankelyk er op zinspeelde, dat de Hongaarsche revisiever langens niet geheel onbiliyk waren, heeft in zyn slotwoord daarvan echter niet meer gerept om de Franschen en hun satellieten niet voor het hoofd te stooten en wellicht ook uit dank baarheid omdat Italië in heel de precaire aan gelegenheid van het Joego-Slavisch-Hongaarsch geschil door Frankryk en Engeland volkomen buiten schot is gehouden, hoezeer Joego-Slavië het ook onder schot wenschte te nemen, zy, die uit deze houding van Aloisi meenden te mogen concludeeren tot een zwenking van Italië ten opzichte van het revisionistische standpunt, zyn evenwel te voorbarig geweest. Italië biyft Hongarye steunen, waarmee het door de protocollen van Rome economisch en politiek verbonden is en de Hongaren hebben alleen verzekerd, dat zy hun revisie-verlangens nooit anders dan langs vredelievenden weg zullen trachten te verwezenlyken. Ondanks het feit, dat men te Genève in het belang van de zoo noodzakeiyke Fransch-Italiaansche toenadering de ruzie tusschen Hongarye en Joego-Slavië al thans uiteriyk heeft weten te sussen, staat deze tosnadering er nog even moeiiyk voor als te voren. De Fransche senator Berenger is wel uit Rome zeer optimistisch gestemd teruggekomen met de bewering, dat niets de Fransch-Itali aansche toenadering meer in den weg staat, cn Laval heeft wel de illusie gehad, dat hy on middeliyk na Genève naar de Eeuwige Stad zou kunnen gaan om het met Mussolini op een accoordje te gooien, maar de wensch is hier weer eens de weinig b:trouwbare vader van de gedachte gebleken. Het bezoek van den Oos- tenrykschen bondskanselier en den minister van buitenlandsche zaken aan Boedapest en het ge- meenschappilyk huldetelegram van de Oosten- rij ksche en Hongaarsche regeeringsleiders aan den Duce te Rome vormen een duidelyke de monstratie, dat aan het samengaan van Oos tenrijk, Hongarye en Italië niet valt te tomen en dat alleen zy, die lust gevoelen zich by de TOKIO, 17 Decc. (V. D.) De Fransche am bassadeur te Tokio heeft aan minister Hirota een nota overhandigd, waarin verdklaard wordt, dat beschuldigingen, door een Japansch blad geuit, aan het adres van den Franschen marine-attaché, onjuist zyn en de eer van de Fransche vloot aantasten. De attaché heeft zyn plichten correct vervuld. Hirota heeft den ambassadeur een antwoord nota overhandigd. Hy deelde verder mede, dat by de eerstvolgende zitting van het kabinet deze kwestie uitvoerig zou worden behandeld. protocollen van Rome aan te sluiten, door deze drie landen beschouwd zullen worden als eer- lyk willende medewerkers. Joego-Slavië, dat altyd nog op een stuk van Karinthië loert en in Hongarye vredesbuit behaalde en niets zoo zeer vreest als een suprematie van Italië in het Donaugebied is daar evenmin als de andere leden der Kleine Entente voor te vinden. Frankryk ziet zich nu voor de moeilijkheid ge steld door toenadering tot Italië de Joego slavische vriendschap te verliezen en Belgra do in de armen te dryven van Berlyn. De geschiedenis met Polen heeft Franxryk geleerd voorzichtig om te springen met zyn groot ge worden kleine bondg:nooten. Vandaar dat La val's reis naar Rome nu voor onbepaalden tyd is uitgesteld. Wanneer straks de Saarstemming is gehouden en Duitschland, naar velen ver wachten, weer bruin van leer zal trekken tegen Weenen, zal de verhouding ItaliëDuitschland en ItaliëJoego-Slavië, welke juist door de Oostenryksche kwestie zoo hachelyk geworden is, weer toespitsen en een verbetering van de betrekkingen tusschen het aan zyn bondgenoo- ten gebonde nFrankryk bemoeilyken, hoezeer Frankryk ook evenals Italië de onafhankelyk- heid van Oostenrijk gehandhaafd wenscht te zien. SOFIA, 18 Dec. (Reuter) In verband met de ontdekte communistische samenzwering zyn nu reeds 325 burgers en 175 militairen gearresteerd. Tydens huiszoekingen werden geweren, patro nen en bommen gevonden. De samenzweerders moesten opstand plegen in de kazernes, de officieren gevangen nemen en de wapenen aan de burgers uitleveren. Bij de arrestaties hebben zich geen incidenten voorgedaan. BELGRADO, 18 Dec. Te Belgrado is het gisteren tot ernstige ongeregeldheden gekomen, teen een groote menigte, verbitterd door het resultaat van de behandeling der Joego-Sla v°- sche klacht te Genève, een protestbetooging organiseerde tegen den Volkenbond, tegen Hon garye en tegen Italië. De politie had voorzorgs maatregelen genomen, om het Hongaarsche en Italiaansohe consulaat te beschermen, doch toen de menigte met geweld trachtte door'te dringen .naar de Hongaarsche en Italiaansche gezant schapsgebouwen en consulaten, werd de geheele politiereserve gemobiliseerd om de gevaarlijkste punten in de stad te bezetten. Herhaaldelijk moesten charges worden uitgevoerd on. de me nigte te verspreiden en pas laat in den avond werd de orde in de Joego-Slavische hoofdstad hersteld. >862-13,34 In Frankrijk is een gedenkpenning vervaardigd van Louis Barthou Er is de laatste maanden nog al eens on- eenigheid geweest tusschen de Neder- landsche filmindustrie en de overheid. Het departement van Sociale Zaken, dat toe te zien heeft op werkzaamheden, voor vreem delingen verricht, heeft een paar maanden geleden moeilijkheden gemaakt met de onder nemers van „Het meisje met de blauwe Hoed." De moeiiykheden werden opgelost en het resul taat is, dat deze film nog deze week haar pre mière zal beleven. Een paar dagen geleden werden de werk zaamheden r.an de film „De big van het regi ment" stopgezet, wederom omdat Sociale Zaken een by deze onderneming geëngageerde kracht had aangezegd, dat zy naar het vaderland moest verhuizen. De directie van de Monopole- film was hierover verontwaardigd en zette de zaken stil, raar zy voorgaf, omdat bedoelde kracht van zoo groote importantie was, dat zonder haar de film niet kon vervaardigd wor den. Zaterdag j.l. is er dan ook niet gewerkt, maar intusschen hebben vertegenwoordigers van den Bioscoopbond een onderhoud gehad met vertegenwoordigers van het betreffende de partement en thans werd een overeenkomst be reikt, waardoor het mogelijk zal zyn de kracht in kwestie althans voorloopig te behouden. De werkzaamheden kunnen dus doorgaan, zyn zelfs weer begonnen, doch de kans blyft be staan, dat de persoon, om wie het hier gaat, mettertyd van deelneming aan de werkzaam heden zal worden ultgsloten. Er is over deze kwestie nog al wat te doen f Doozen X ff^Ë~ (35 en 55 J T V cent Ir Bij a1ïë"*apothekers en drogisten NEW-YORK, 18 Dec. (Reuter). Het Noor- sche stoomschip „Sisto" is met een defect aan de stuurinrichting op 49 graden N.B. en 23.27 graden W.L., 300 mijl ten Noorden van de Azoren, in een hevigen storm geraakt. Het schip zendt S.O.S.-signalen uit. Het naar Europa onderweg zijnde Amerikaan- sche mailschip „Manhattan", de „Europa" van de Norddeutsche Lloyd en de stoomschepen „Beaverdale" en „American Banker" zijn op weg om het in nood verkeerende schip assisten tie te verleenen. Nader seint Reuter, dat het Britsche petro- leumtankschip „Mobilvil" zich reeds by het in nood verkeerende schip bevindt. MONTREUX, 18 December (Reuter) Gis teren is hier het zich noemende „Eerste Fascis ten-Wereldcongres", onder voorzitterschap van een Italiaansch generaal, gehouden. Aanwezig waren vertegenwoordigers van fas cistische of verwante groepen in Italië. Oosten rijk, Frankryk, Ierland, Nederland. Roemenië Griekenland, Noorwegen, Zweden, Denemarken. Portugal, Spanje, Litauen, Estland en Zwitser land. By de algemeene beschouwingen hebben ver tegenwoordigers der Noorsche landen in tegen stelling tot de Middellandsche zeecultuur ge wezen op de waardevolle tradities en den grooten invloed van de Noorsche cultuur. De Italiaansche voorzitter verklaarde, dat nie mand de vei'dienste van de Noorsche cultuur betwist, doch dat de fascistische beweging niet betreft cultureele rivaliteiten, doch algemeene principieele ideeën: corporatieve staat, bestrij ding van parlementarisme, liberalisme, de in ternationale finance en met marxisme. Ieder land moet zyn eigen volksaard bewaren en deze beginselen aanpassen aan zyn nationale toestanden. Twee moties werden aangenomen: 1. Het Corporatief Fascisme is de eenige basis voor een vreedzame ontwikkeling in Eurojv2. Ge laakt worden het Marxisme, Kapitalisme en het valsche burgerlyke nationalisme. Aan Mussolini, als stichter van het Fascisme, werd een telegram van hulde gezonden. Laat in den avond baarde een stap van Ti- toelescoe, die in het zelfde hotel logeerde „ls waar het congres werd gehouden, groot opzien. Hij eischte n.l. omdat hy zich bedreigd gevoelde dooi" het verblijf van den vertegenwoordiger van het IJzeren Front een onderzoek in diens ka mer. Dit onderzoek heeft evenwel niets aan het licht gebracht. PARIJS, 17 December. (V. D.) By de afhan deling van de luchtvaartbegiooting voor 1935 in den Senaat, kondigde de minster van Lucht vaart, generaal Dénain, den aankoop van eenige in Amerika gebruikelyke militaire toe stellen voor proefnemingen aan. Hy voegde eraan toe, dat het het beste zou zyn, wanneer de Fransche industrie eventueel deze toestel len dan zelf in licentie zou bouwen. Hy ver klaarde bovendien, dat het Fransche drie jarenplan beperkt bleef tot duizend toestellen, hoewel Frankryk te Genève 1500 vliegtuigen heeft opgegeven. geweest. „Het Volk" zette zich schrap en klaag de reeds over de meer dan vier honderd men- schen, die op straat zouden staan, wanneer de werkzaamheden niet verder zouden gaan. Het blad suggereerde verder, of liever verklaarde uitdrukkelijk, dat Sociale Zaken beïnvloed was door een drietal menschen, die by de filmindus trie betrokken zyn en dïe tot eigen heil alle goede buitenlandsche krachten willen weren. Deze klacht gaat wat ver. Wanneer het in derdaad waar zou zyn, dat vierhonderd men schen hun werkverloren zien gaan door dezen eenen maatregel van Sociale Zaken, dan vragen wy ons af, waar de diepere oorzaak van dit verschijnsel ligt. Tot dusver heeft de Neder- lantische filmindustrie veel meer onbekwame dan bekwame krachten uit het buitenland toe gelaten en de verontwaardiging hierover by de eigen Nederlandsche filmers is minstens zoo gemotiveerd als die van een blad, dat gaarne duizenden vreemdelingen beschermt, die de Nederlanders werkgelegenheid ontnemen, en dat acht en wee roept (en dit veel te vroeg doeti nu een tydelijke stopzetting van een filmonder neming gedreigd heeft. Het is mogelyk, dat mejuffrouw Kuyt, om wie het hier gaat, een ervaren filmcutter is, maai het lykt ons uitgesloten, dat zij de eenige is, die dit werk hier -ou kunnen verrichten. En al ware dit het geval, dan nog kan men Sociale Zaken niet kwalijk nemen, wanneer dit depar tement er eindelyk toe overgaat zyn vertrouwen op te zeggen na een reeks var. films, die de in dustrie ons bracht en die nergens een sprank'e hoop gaven op een lumineuzer toekomst, wy voor ons hadden op een spoediger en sneller ingrijpen gehoopt, en hebben deze hoop niet onder stoelen of banken gestoken. Het wordt immers meer dan tyd, dat onze Nederlandsehe Mach. ZESTIEN krachten aan het werk worden gezet en dat alleen die buitenlanders ter hulp worden ge roepen, die werkelijk superieur zyn en die wy niet kunnen missen. Men had reeds kunnen en moeten voorkomen, dat een man als Oswald hier een film kwam maken. Zyn reputatie was geen voldoende motief om hem naar ons land te halen. Hy maakte een heele boel films, maar een superieure film was er i.iet b'j. En toen zyn en Benno's „Bleeke Bet" klaar was, beging In het „Boeren- en Tuindersblad" bespreekt het Eerste Kamerlid H. Ruyter, secretaris van den Aartsdiocesanen R. K. Boeren- en Tuinders- bond, de positie der kleine boeren in een uit voerig artikel, waaraan wij het volgende ont- leenen Het moet worden erkend, dat de toestand, waaronder de kleine boerenbedryven verkeeren met den dag ongustiger wordt. De oorzaak is te vinden in het feit, dat de te bedingen prijzen voor melk en vleesch te laag zijn en dus de pro ductie niet loonend is, aan den anderen kant, dat door de beperking der productie, de onder grond waarop deze bedrijven rusten, te smal wordt. De vraag door menigen in kommer verkeeren den kleinen bedrijfsboer te stellen zal luiden, maar waarom komt er dan toch geen verbete ring? Waarom houdt men dan toch by de maat regelen niet meer met onzen benarden toestand rekening want de toewijzing van biggenmerken, varkens en kalveren, waarby men met onze kleine bedrijven rekening hield is niet voldoende gebleken. Op deze terecht te stellen vraag willen wy vandaag ronduit antwoorden. Dit komt voor een niet onbelangryk deel hier door, dat de drie Centrale Landbouworganisaties het over het geven van een uitzonderingspositie van kleine bedrijven niet eens zijn. In ons blad van 23 November is door ons op genomen een brief van de drie Centrale Land bouworganisaties aan den heer Ir. Louwes, Re- geeringscommissaris voor den Akkerbouw en Veehouderij, houdende een gevraagd advies over de te volgen richtlynen by de beperking van den melksteun. Onder b. werd in dit adres het volgende op gemerkt. „De onder a genoemde richtlynen die by de verdeeling van de totaal-hoeveelheid te steunen melk over de verschillende gewesten moeten worden in acht genomen, behooren ook, door de provinciale organisaties mutatis mutandis te worden gevolgd. De Prov. Organisaties, zullen by de nadere toepassing der beperking daarenboven rekening kunnen en moeten houden met alle byzondere omstandigheden waaronder de bedryven werken. Een deel van de leden der Dag. Besturen sprak den wensch uit, dat bij1 de toewijzing, zoowel lan- deiyk als gewestelijk, eenigermate rekening zal moeten worden gehouden met het meer of min der groot aantal kleine bedryven, in bepaalde gewesten voorkomende, en met de positie dezer kleine bedryven. Onder „kleine bedrijfjes" wor den hier verstaan bedrijfjes, waarop ten hoogste drie koeien worden gehouden, zelfstandige onder nemingen zyn en het karakter van landbouw- bedryven hebben." Hieruit volgt dus, dat niet alleen geen eens- hy nog de smakeloosheid de eer van het geheel voor zichzelf op te eischen. Deze smakeloosheid was dubbel verwerpelyk: omdat ten eerste de eisch niet juist was en ten tweede de eer schit terde door afwezigheid. Maar we dwalen af. In het ondertiavige ge val zou men kunnen betreuren, dat de film „De Big van het regiment" niet werd afge maakt, hoewel we dit alleen gemotiveerd zou den achten, wanneer de film inderdaad een verantwoord stuk werk wordt, hetgeen uiteraard nog zal moeten blyken. Het biyft dus de vraag, cf men goed gedaan heeft mejuffrouw Kuyt op stel en sprong te dwingen haar werk te staken. Maar ook biyft de vraag, of Sociale Zaken be doeld heeft in te grypen in den gang van za ken by deze eene film dan wel van een per manente werkzaamheid van genoemde juffrouw by de Monopole-film. In het laatste geval mo-'t men het kunnen rechtvaardigen, dat er ééns een moment komt, waarop de maatregel, die in de lucht hing, genomen zou worden, zelfs al geschiedde dit midden onder bepaalde werk zaamheden. Het lykt ons dan ook niet uitgeslo ten, dat de werkvergunning thans weer gegeven is tot het oogenblik gekomen zal zijn, dat er geen dringend bezwaar meer tegen een ophef fing van de vergunning kan aangevoerd wor den. Zoo worden alle partijen ontzien en krygt de noodzakeiyke maatregel toch haar beslag. Verwyten aan het adres van Sociale Zaken lyken ons volstrekt ongemotiveerd. Wanneer men kwade trouw fil veronderstellen, wanneer men wil suggereeren, dat de referendaris in kwestie zich door anderen, die belanghebbenden zyn, laat leiden, dan kan men deze hartstocht betrekkeiyk gemakkelyk botvieren. Maar even gemakkelijk lijkt het ons te veronderstellen, dat het den directies der filmondememingen, als mede den bestuurders van den Bioscoopbond wat waard is om buitenlanders boven Neder landers te prefereeren om andere motieven dar. de bekwaamheid alleen. Het is alles maar eer. kwestie van: hoe deze meeningen gesuggereerd worden en uit welken hoek zy komen. Daarom herhalen wij de oude leuze: laat Nederlandsehe films gemaakt worden door Ne derlandsehe filmers. Dit geschiedde tot dusver niet. Laat buitenlandsche superieure krachten aanvullen, wat de Nederlanders niet kunnen. Dit geschiedde evenmin (behalve misschien by Meinert). En wanneer er duistere krachten zyn in de filmwereld, die dezen gang van zaken wenschen voort te zetten, laat dan de regearine ingrijpen met alle kracht. Dit is een eenvoudige eisch van rechtvaardigheid, die in deze tyden dubbel geldt. luidend advies werd gegeven, doch dat slechts een deel der leden van de Dag. Besturen der drie Centrale Landbouworganisaties van mee ning was, dat eenigermate rekening moet wor den gehouden met de kleine bedryfjes, waarby nog wel bepaald werd, dat hiertoe slechts be drijven met hoogstens drie koeien werden ge rekend. Hoewel het geen gewoonte is te publiceeren, welke organisaties voor of tegen een maatregel zyn, achten wy het thans noodig te verklaren, dat het deel der leden, dat met de belangen der kleine bedryfjes wilde rekening houden alleen bestond uit de vertegenwoordigers van onze ka tholieke boerenorganisatie. Het landbouwcomité en de Christeiyke Boe renbond wilden zoodanig advies niet steunen. Wanneer onze kleine boeren dit lezen, helpt dit hun niet veel, dat geven wy toe, doch de schuld ligt niet by de eigen boerenorganisatie, doch by een andere. Niettegenstaande dit advies hebben wy echter vertrouwen in den Minister en hopen wy, dat hjj het advies onzer organisatie zal volgen. Het vraags'uk van de instandhouding der kleine bedryven, zoonoodig door het nemen van uitzonderlijke steunmaatregelen is dus klem mend en moet ten spoedigste worden opgelost. Maandag 17 December kwam de Contact- Commissie voor het Mynbedryf byeen. Het voorstel van den R.K. Mynwerkersbond tot omzetting van de Contactcommissie in een bedryfsraad, werd door den vertegenwoordiger van dezen Bond toegelicht. Hij zette uitvoerig de redenen uiteen, waarom zijn organisatie groo te waarde hecht aan instelling van een bedryfs raad voor dezen tak van industrie, waarin volgens spr. de voorwaarden voor oprichting van dit instituut meer dan in eenig ander bedryf aanwezig zyn. Vanwege den Ned. Mijnwerkersbond werd be toogd, dat verandering van de Contact-Commis sie in een bedryfsraad van weinig beteekenis is, indien niet tegelykertyd aan het orgaan van overleg grootere bevoegdheden worden toege kend. Hierby sloot de woordvoerder van de Cen trale van Werkers in het Mynbedryf zich aan. De vertegenwoordiger van den Prot. Christ. Mijnwerkersbond verklaarde, dat ook zijn organi satie oprichtiing van een bedryfsraad voor de mijnindustrie gewenscht acht, hy stelde voor, nadat terzake in beginsel overeenstemming zou zyn verkregen, een kleine commissie met de uit werking te belasten. De directies wenschten de door de vakbonden aangevoerde argumenten nader te overwegen en zullen in een volgende vergadering haar stand punt kenbaar maken. Omtrent de in de vorige vergadering behan delde kwestie over de toepassing der verlof regeling, bleek de betrokken directie niet be reid haar standpunt, dat zij in overeenstemming acht met de geldende overeenkomsten en ge maakte afspraken, te herzien. Ook kon niet tot oplossing worden gebracht het verschil van meening over de toepasselykheid van de jongste loonsverlaging by een 4-daagsche werkweek. Op een voorstel van den R.K. Mynwerkersbond om deze kwestie aan arbitrage te onderwerpen, meenden de betrokken ondernemingen niet te kunnen ingaan. Op de voorstellen van de vakbonden om met Kerstmis aan de arbeiders een extra-uitkeering toe te kennen, werd door de directies geantwoord, dat met het oog op den uiterst moeiiyken toe stand van het bedryf tot haar leedwezen aan deze voorstelle nin het algemeen geen gevolg kan worden gegeven. In hoever op bepaalde mynen nog iets in dit opzicht zal worden gedaan, zullen de betrokken ondernemingen nog nader beslissen. Ter voorziening in een gebleken behoefte wordt, voorloopig by wyze van proef, de gelegenheid opengesteld om advertenties in dagbladen, periodieken e.d. te voorzien van een strook of bon, inhoudende de voor antwoord- stukken geldende aanduidingen met behulp waarvan belanghebbende lezers een brief, brief kaart of ander stuk, ongefrankeerd by wyze van antwoordstuk kunnen Inzenden. Belanghebbende adverteerders, die hiervan wenschen gebruik te maken dan wel zich van de speciale*voor deze regeling geldende bepalin gen op de hoogte willen stellen, kunnen zich daartoe wenden tot de 4e afdeeling D van het hoofdbestuur der P., T. en T., Kortenaerkade 12 te 's-Gravenhage. Eenigen tyd geleden werd door de Finsche re geering by de Fokkerfabriek te Amsterdam een serie van 13 verkenningsvliegtuigen in opdracht gegeven. Vorige week kwamen deze toestellen gereed en werden na een serie proefvluchten af geleverd. Het zy hierbij nog vermeld, dat voor het ver krijgen van deze opdracht de concurrentie by- zonder zwaar was, vooral van de zyde der Tsje chische en Engelsche fabrieken. Een groot suc ces was het dan ook voor de Nederlandsehe in dustrie, dat de Finsche regeering, na een nauw keurige studie der verschillende vliegtuigmer- ken, tot den aankoop van Fokkervliegtuigen be sloot. Naar wy vernemen, zal de Hoogeerw. Heer Mgr. Th. W. Pichot, de door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem benoemd is tot zyn twee de vicaris-generaal, voorloopig nog in het Bis- schoppeiyk Paleis aan de Nieuwe Gracht te Haarlem blyven wonen. Over eenige weken zal hy zich echter in de Jansstraat 79 vestigen, het perceel, dat gedeel- telyk tot Bisschoppelyk Museum is ingericht. De Congregatie der Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes te Dongen beginnen in 1935 een nieuwe missie in Nieuw-Mexico (V.S.). Tot hoofd der nieuwe missie is benoemd de Broe der uipianus, pionier der missie op Java. Het aanvankelijk in Februari as. uit te zenden aantal missionarissen zal vier zyn. In Huize „Mariendaal" by Grave is over leden Pater Alb. van Beek S. J. De thans overledene werd geboren op 24 April 1862, stu deerde aan het klein-seminarie te Culemborg en trad daarop in de Sociëteit van Jezus. Pater van Beek, priester gewyd op 26 Aug. 1896, was rector van de St. Josephkerk te Ny- megen, en gedurende elf jaar kapelaan in de St. Theresiakerk te Den Haag. BATAVIA, 18 Dec. (Aneta) Dr. Iden- burg, de secretaris van de Nederlandsche dele gatie, heeft plaats besproken op de „Indra- poera", welke 26 December vertrekt, doch zyn vertrek blijft onzeker, zoolang de conferentie nog niet definitief uiteen is gegaan. Van Japansche zijde wordt gemeld: De beide voorzitters van de delegaties bespraken giste ren import- en exportkwesties het aandeel van diverse importeurs en de scheepvaart; men heeft besloten beide Regeeringen in te lichten ter verkryging van een slotinstructie in ver band waa:mede thans geen verdeTe berichten worden verstrekt. Zoo mogelijk zullen beide voorzitters op 19 December opnieuw byeenkomen, op welke by- eenkomst dan de beslissing, over al of niet voortzetting der conferentie, zal volgen. Aneta verneemt, dat de datum van 19 De cember te optimistisch moet worden geacht. De op 5 December j.l. ontvluchte Duitscher K. D., uit het concentratiekamp te Neu Sus- trtim is eind'elyk gesnapt. Het was bekend, dat D. naar Nederland was gevlucht en zich in het grensgebied ophield. Na vele nasporingen ge lukte het de Nederlandsche politie zyn sporen te vinden en was het haar bekend, dat hil zich verscholen hield bij een landbouwer te Boer tange. De opperwachtmeester der marechaussee te Vlagtwedde en de gem. veldwachter te Boer tange hielden een huiszoeking bij genoemden landbouwer. Toen D. de politie zag, wilde hy zich nog verstoppen onder een bed. doch het mocht hem niet baten, aldus bericht de „N. Rott. Ct." Nadat de politie hem in verhoor had geno men werd hy later aan de Nederlandsche auto riteiten overgeleverd, die nu uit te maken heb ben of men hier te doen heeft met e. politiek gevangene dan wel met een misdadiger Volgens zyn verklaring was hy in Duitschland veroordeeld wegens hoogverraad en diefstal. Het is reeds de weede keer dat D. ontsnapt is uit een kamp. Tegen den voormaligen gemeente-ontvanger der gemeente Schaesberg, P. H. H., thans ge detineerd, die als secretaris-penningmeester van het Burgerlyk Armbestuur 4920 verduisterde, werd Maandag voor de Maastrichtsche Recht bank door het O. M. acht maanden gevange nisstraf geëischt. De adjunct-commies van dezelfde gemeente, P. J. B., thans wonende te Kerkrade, stond terecht wtegens verduistering van hem toever trouwde gelden voor het aanvragen eener na turalisatie en legesgelden. Het O. M. eischte tegen dezen ambtenaar zes maanden gevange nisstraf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9