Het Belgische legervraagstuk in dezen tijd Aanvullend oorlogscrediet in Frankrijk I Het nieuws van heden BELANGRIJKE REDE VAN POULLET 25-jaren-plan in Amerika DOOR DE KAMER GOED GEKEURD DE BAROMETER HEERKENS THIJSSEN C° VERZEKERINGEN VEREEN I GDI KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 19 DECEMBER 1934 Ochtendblad België mag niet afhankelijk zijn, noch van Frankrijk, noch van Engeland Beteekenis accoord met Frankrijk De TurkscTi-Grïeksche besprekingen Politiek van het Balkan-pact moet worden voortgezet 105 Milliard voor uitvoering van openbare werken Ankara uit zijn slaap gerukt Mobilisatie-oefeningen De „Koningin Astrid" Debatten betreffende nationalisee ring van de wapentabricage in Januari a.s. Een drukke dag voor Flandin Het geloofsleven te München Jubelende ovaties voor Kard. Faulhaber Kardinaal von Faulhaber INTERN. COMMISSIE „PRO DEO" Generaal Maurin Over z'n kant laten gaan Het Weer Weer ruzie om den Oosterspoorweg NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19104 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen Brusselschen correspondent) Staatsminister Poullet, voorzitter van de Katholieke Unie van België, heeft op een vergadering van den partijraad der „Ka tholieke Kiesvereeniging", te Hasselt belang rijks verklaringen afgelegd over de Belgische defensie, de positie van België in de interna tionale politiek, en over de richting van de militaire politiek in België. Al waren de verkla ringen van den heer Poullet bestemd voor een besloten kring van politieke werkers en propa gandisten, toch komt het ons voor dat het de moeite waard is hier deze meeningen uitvoerig en trouw weer te geven. Staatsminister Poullet heeft een rol gespeeld bij de afsluiting van het veelbesproken militair accoord tusschen België en Frankrijk in 1920, op de richting der buiten- landsche politiek van België heeft hij steeds grooten invloed uitgeoefend, en voor elke be langrijke beslissing te Genève gaat de Belgische delegatie te rade bij den heer Poullet. Er was aangekondigd dat hij te Hasselt zou spreken over „het Belgisch legervraagstuk". Staatsminister Poullet ontvouwde de quaestie In haar geheel. De noodzakelijkheid om over een betrekkelijk goede legermacht te beschik ken is ontstaan in de eerste periode van de Belgische onafhankelijkheid, toen het Fransche koninkrijk een gevaar en een bedreiging uit maakte voor de Belgische onafhankelijkheid die, na de revolutie van 1830, tegen Frankrijk moest Worden beschermd door de Britsche diplomatie. Realistisch denkend moet men tot de vaststel ling komen dat bij den val van het Fransche Koninkrijk in 1871 het gevaar van inpalming door Frankrijk kleiner is geworden. Ook het Duitsche keizerrijk was een permanente bedrei ging voor België's onafhankelijk voortbestaan De behoefte aan een goed georganiseerde Belgische afweermacht is tevens ontstaan uit de rivaliteit tusschen Duitschland i i Frankrijk. De gemakkelijkste weg naar Berlijn loopt voor Frankrijk door België, en hetzelfde is waar voor BerlijnParijs. België is vaak het slagveld geworden der naties, en ook reeds eenmaal het slagveld voor de Duitsch-Fransche vijandschap. Staatsminister Poullet zegt dat Raymond Poin- caré heeft erkend dat in 1912 de Fransche ge nerale staf nog steeds het denkbeeld koesterde om in geval van een Fransch-Duitschen oorlog in België binnen te vallen en op te marcheeren langs de Maas. Indien in 1914 de Belgische forten te Luik en te Namen slechts een geringen weerstand hebben geboden dan is zulks uitsluitend te wijten aan het feit dat de Belgische legerauto- riteiten de draagkracht der zware vèrschieten- de, door Duitschland gebruikte, Oostenrijksche kanonnen niet kenden. Indien het Belgisch leger in 1914 niet bij machte is geweest den in dringer tegen te houden dan was zulks o.m. te wijten aan het feit dat gedurende 20 jaren, vóór den oorlog, de organisatie en de uitrusting van het leger werden verwaarloosd. Herhaal delijk had Koning Leopold II hieromtrent ge waarschuwd, toch verkeerden 's Konings minis ters in de laatste jaren vóór den oorlog nog steeds in den waan dat de Belgische neutraliteit niet bedreigd was, dat de garantie door de mo gendheden gegeven door geen enkele natie zou worden geschonden, evenmin als in 1870. Bloedige ervaringen hebben ons wijzer ge maakt. Wij hebben thans geleerd dat we een flink leger noodig hebben om aan een moge lijken vijan het voordeel te ontnemen van een eventueelen snellen opmarsch door België. Zwit serland is even vredelievend als België en denkt er nochtans over zooals België. Ook Zwitser land heeft het wijs geacht te kunnen staat maken op een deugdelijke legermacht. Een derde argument voor een afdoende de fensie, vond Staatsminister Poullet in deze overweging: willen wij iets te zeggen hebben b.v. bij besprekingen onder mogendheden, bij het afsluiten van internationale tractaten, enz., dan moeten We over een leger beschikken. Dat was ook steeds de meening van koning Albert, die steeds dit principe huldigde: het Belgische Visconte Prasca, commandant van de Italiaansche troepen, die naar het Saargebie/i zullen vertrekken. leger niet te offeren, tenzij in uitersten nood, en het niet te laten vechten dan op eigen grond, en voor eigen grond. Een tweede middel benevens een sterk le ger, om het land voor oorlog te vrijwaren, is een voorzichtige buitenlandsche politiek. Staatsminister Poullet stelt voor zulke politiek als aanvankelijken eisch dat zü onpartijdig zal wezen en zich niet door het sentiment zal laten leiden. Wij mogen noch Engeland, noch Frankrijk in alles volgen, maar integendeel steeds een zelfstandige politiek voeren ingesteld op eigen, Belgisch belang. Omdat ik mij voorstander heb getoond van zulke politiek, is mij herhaaldelijk verweten dat ik een vijand van Frankrijk zou wezen en dat dit een uitvloeisel zou zijn van mijn Vlaamschgezindheid. Toch heeft dit niets te maken met flamingantisme. Als ik een Waal was, zou ik niet anders spreken. Ik spreek in deze aangelegenheid als Belgisch staatsburger, in het belang van mijn land. Wij mogen van Frankrijk poch van Engeland afhangen; wij mogen èn van Frankrijk èn van Engeland slechts aannemen wat tot een grootere veilig heid bijdraagt. Het pact van wederzijdschen bijstand, gesloten te Locarno, garandeert ons de hulp van Italië, Frankrijk en Engeland. Waar om dan naar een dezer drie geheel en al over hellen, terwijl met gelijke vriendschap tot alle drie ons belang toch veel beter is gediend. De heer Poullet toonde zich verder een besliste tegenstander van een aansluiting van België bij het Oostelijk Locarno-pact, en van elke allian tie-politiek. In een officieel verbond van een groot land met een klein land ligt steeds een gruwélijk gevaar voor dit laatste. Indien België een alliantie sloot met Enge land of Frankrijk, zou zijn prestige en invloed op internationaal gebied verloren gaan. Kléine landen kunnen een grooten en weldoenden in vloed uitoefenen, zooals ook het voorbeeld van Nederland heeft getoond, indien zij vrij staan, en optreden en handelen uit eigen beweging en aandrang, niet op aanstichting van een machtigen bondgenoot of „op last" van dezen bondgenoot, zooals men het vaak ziet gebeuren. In zijn huidige positie, zijn onafhankelijk- heidspolitiek voortzettend, kan België buiten sommige conflicten blijven, en o.a. noemde de heer Poullet de mogelijkheid dat België buiten éen Fransch-Duitschen oorlog, bijvoorbeeld een oorlog voortspruitend uit de Saarkwestie, zou blijven. Sommigen meenen dat Wij onvermijdelijk in zulk conflict zouden betrokken worden. Minis ter Poullet, die liet verstaan dat hij hierin ook de meening van de Belgische regeeringsmi- lieux weergaf, zeide dat dit absoluut onjuist is. Een Fransch-Duitsche oorlog om de Saarkwes tie zou geen toepassing meebrengen van het Locamo-pact, en België zou dus geheel buiten het conflict blijven. In verband met het Belgisch defensie-stelsel heeft staatsminister Poullet ook een woord ge sproken over het Belgisch-Fransch accoord van 1920. (Vaak wordt dit aceoord in de Vlaamsch- nationalistische pers nog geheeten het „bloed- accoord" omdat het België geheel en al zou binden aan Frankrijk, voor elke oorlogseven tualiteit. Staatsminister Poullet zegt, dat er een goed onderscheid moest worden gemaakt tusschen een militair verbond (alliantie) en een militair accoord. Een militair verbond bevat verbinte nissen, en legt verplichtingen op, waaromtrent men geen vrijheid meer behoudt. Over de ver bintenissen aangegaan in een accoord, blijft men echter meester om er mee te handelen vol gens zijn belangen. Woordelijk zeide hier staats minister Poullet:: „Het militair accoord met Frankrijk voorziet verbintenissen, die slechts dienen te worden toegepast, wanneer beide lan den het erover eens zijn het accoord in toe passing te brengen. Elk land mag en kan vrij en onafhankelijk oordeelen of het accoord al dan niet zal worden toegepast. Het accoord bepaalt dat Frankrijk Belgisch grondgebied niet mag betreden tenzij wij de hulp van Frank rijk inroepen, en België is geenszins vex-plicht op te rukken aan de zijde van Frankrijk wanneer het niet zelf is aangevallen. Wij blijven dus vrij en onafhankelijk! Het komt dus hier op neer: in het belang van zijn eigen veiligheid stelt Frankrijk voor België ter zijde te staan bij een mogelijken inval van Duitschland in ons land Besloten werd tot een louter technische ac- coord-stelling over defensieve middelen, in ge val van een Duitschen aanval. Staatsminister Poullet verwijt den Vlaamschen Nationalisten dat zij dit Belgisch-Fransch ac coord in hunne propaganda een beteekenis en een draagwijdte toeschrijven welke het z.i. geenszins heeft. Daarin schuilt het gevaar, zegt hij, dat gebeuren zou wat men vaak ziet in de internationale politiek: dat een overeenkomst tusschen landen, door een interpretatie die min of meer algemeen ingang vindt bij de publieke opinie, een beteekenis krijgt die een geheel an dere is dan de reëele beteekenis en draagwijdte welke deze overeenkomst had toen zij werd af gesloten. Men mag daarmee niet verder gaan, besloot staatsminister Poullet, er schuilt een groot ge vaar voor Europa in: het ware niet onmogelijk dat in geval van oorlogsgevaar in Europa, Frankrijk zich op de breedere, maar onjuiste interpretatie van 't Belgisch-Fransch accoord, een interpretatie die wordt gegeven door Vlaamsch Nationalisten en door buitenlandsche bladen, zou steunen om te beweren dat inder- ATHENE, 18 Dec. (Reuter) Over de be sprekingen die tusschen den Turkschen Minis ter van buitenlandsche zaken, Tewfik Roeshdi Bey eenerzijds en den Griekschen minister-pre sident en den minister van buitenlandsche za ken, Maximos, anderzijds, hebben plaats gehad, is een officieel communiqué gepubliceerd, waar in o.a. gezegd wordt, dat de drie staatslieden 't eens zijn geworden, dat men de politiek van het Balkan-pact met alle ter beschikking staande middelen moet voortzetten en verder ontwikkelen. daad dit accoord zoo ver strekt dat het recht verleent om België's militaire hulp op te eischen bij eiken oorlog waarin het tegen Duitschland zou zijn betrokken. Daarom meent staatsminister Poullet zulke interpretatie „mis dadig" te moeten heeten. Tijdens de bespreking heeft iemand gevraagd wat de heer Poullet dacht over het gedwongen ontslag als chef van den staf van luitenant- generaal Nuyten. Waarop de heer Poullet ant woordde dat hij dit „heengaan" betreurt, maar het geheele geval begrijpt. „Nuyten was van meening dat er nutteloos werk werd verricht aan de grenzen van Luxem burg en Luik," zeide staatsminister Poullet, „terwijl minister Devèze zich heeft laten lei den door de rechtmatige vrees der grensbewo ners. De politiek van den generalen staf is ongewijzigd gebleven.'* LONDElg 18 Dec. (Reuter). Uit Washington wordt gemeld, dat het Bureau voor Nationale Steunverleening President Roosevelt een 25 ja ren-plan heeft voorgelegd, waarin een bedrag van 105 milliard dollar wordt bestemd voor de uitvoering van openbare werken. De aanvaarding van het plan zal afhangen, ten eerste van de bereidwilligheid van President Roosevelt om het voorstel geheel of gedeeltelijk over te nemen, ten tweede van de houding van het Congres en ten derde van de wijze, waarop het plan gefinancierd wordt. Het geld zal in vier richtingen bijeengebracht worden. De plannen der commissie, waarvan de Staatssecretaris voor Binnenlandsche Zaken Ickes voorzitter is, en waarin nog vijf andere leden van het Kabinet zitting hebben, hebben betrekking op water, mineralen en organisatie. O.a. wordt voorgeslagen elk jaar 5 millioen acres betrekkelijk weinig opbrengend land onge bruikt te laten liggen. Nieuwe landbouwgebieden zullen worden ontsloten en er zal een federale controle worden ingesteld over de als weidegrond geschikte landerijen. De staatsbosschen en de nationale parken zullen uitgebreid worden. De waterkracht, die in het land aanwezig is, zal meer geëxploiteerd worden. Het overstroomings gevaar zal zooveel mogelijk uit den weg worden geruimd. Delfstoffen zullen worden gewonnen, zooveel mogelijk onder openbare controle. Ten slotte zullen permanente bureaux worden inge steld voor de uitvoering van openbare werken betreffende het land, het water en de delfstof fen. ANKARA, 18 Dec. (V. D.) De bewoners van Ankara werden in den afgeloopen nacht min of meer wreed uit hun slaap gerukt door een proefmobilisatie van de achtste Turksche di visie. Verschillende groote huizen werden in beslag genomen en radiotoestellen verzegeld. Ook de reservisten uit Ankara en de omliggen de dorpen namen aan deze oefeningen deel. Tegen den middag zijn alle maatregelen weer opgeheven. Te Kaisseri heeft kort geleden een dergelij ke oefening plaats gehad. Onze Belgische correspondent seint ons d. d. 17 Dec.: Het vertrek van het Britsche vliegtuig, de „Cornet III", dat onder den naam van „Konin gin Astrid" de luchtverbinding België-Congo wil beproeven, moest worden uitgesteld, omdat de proefvlucht te Londen niet tijdig genoeg had kunnen plaats hebben. Inmiddels wordt gemeld, dat de officieele proefvlucht vandaag heeft plaats gehad met goed resultaat en dat het vliegtuig morgen Dinsdag te Brussel verwacht wordt. Het vertrek zal nog deze week plaats heb ben. Koning Leopold III heelt in de haven van Brussel een bezoek ge bracht aan de passagiers boot „Prince Baudouin." PARIJS, 1 8 Dec. In de Fransche Kamer was vandaag aan de orde het voorstel der regeering, om de begrooting van oorlog uit te breiden met een crediet van 800 millioen francs. De minister van Oorlog, ge neraal Maurin, betoogde dat het oorlogsmateriaal in Frankrijk ver nieuwd diende te worden. De we reldoorlog aldus Maurin was in 1918 gewonnen dank zij de ge vechtwagens. Men moest daarom, aldus verder 't betoog van den minister, den uit vindersgeest in Frankrijk ontwikke len, wilde het volk-van-40-millioen niet overwonnen worden door een volk-van-60-millioen. Bij den aanvang der zitting had de rad. soc. oud-minister Pierre Cot aanvankelijk voorge steld, het debat te verdagen. Volgens dezen spreker diende de regeering eerst te verklaren, welke maatregelen zij had genomen voor de contröle op de wapen-aanmaak. Onder grooten bijval van zijn partijgenooten verklaarde Cot, dat men tijdens den oorlog had gezien, hoe aan den eenen kant mannen voor Frankrijk hun bloed en leven gaven, ter wijl aan den anderen kant groote winsten wer den opgestreken. Spr. deed vooral een beroep op de oud-frontstrijders, omdat hij wist, dat dezen dat nog niet vergeten hadden. Dat men tegen dienstweigeraars optrad, was volkomen in orde, doch in de eerste plaats diende men allen burgers de zekerheid te geven, dat men van hen niet het offer van vrijheid De Adventspredikaties in den dom te Mün chen worden, in aanwezigheid van Z. E. Kard. Faulhaber, den Aartsbisschop, dit jaar gehou den door prof. dr. Hermann Muckermann uit Berlijn. Na de laatste predikatie kwam het spontaan tot een overweldigende katholieke de monstratie. De Kardinaal moest langen tijd voor de Kathedraal blijven wachten, om te danken voor de stormachtige ovaties zijner ge- loovigen. De onafzienbare menigte zong aan gedaan het Kerklied: „Ein Haus steht fest ge- gründet...." Door heel de oude stad klonk de machtige belijdenis: „Heer, wü loven U, Heer, wij smeeken U, maak ons geloof weer nieuw en trouw." Vóór zijn woning sprak prof. Muckermann slechts één zin: „Wü willen trouw blijven aan ons katholiek geloof en ons volk." En na den Katholieken groet: „Geloofd zü Je zus Christus!", bruiste het duizendstemmig ant woord op: „In alle eeuwigheid! Amen." Dit was Münchens grootste Adventsgebeur- tenis van dit jaar. Het lükt van buiten af, of het geloofsleven in München stil is geworden. Dat is niet juist. Wel weg van de groote, lawaaierige straten, maar toch machtig en sterk midden in het hart san de stad, BERLIJN, 18 Dec. (D.N.B.) De „Germania" meldt: Het vorig jaar is te Genève een intern, commissie „Pro Deo" gesticht, welke ten doel heeft een tegenwicht te vormen tegen de com munistische godloozen-campagne. Thans is ook 'n Duitsche sectie van deze commissie benoemd, waarin o.a. van katholieke züde zitting hebben de professoren dr. Algermissen en dr. Berg. en leven eischte ten bate van de wapen industrie. In Amerika waren hieromtrent opzienbaren de onthullingen gedaan en een onderzoek in Frankrük zou, volgens spreker, dezelfde resul taten opleveren. Cot achtte nationaliseering van de wapen-industrie daarom noodzakelijk. Hij noemde het merkwaardig, dat de Fransche pers zoo weinig had gepubliceerd omtrent de enquête naar de wapenindustrie in de V. S. Bü de controle van de wapenindustrie dien de toezicht geoefend te worden b.v. op de re clame-campagnes van de gasmasker-fabrikan ten. De politieke campagne over de gevaren van den luchtoorlog ging uit van de gasmasker fabrikanten. Minister-president Flandin antwoordde, dat de oplossing waarnaar Pierre Cot streefde in derdaad wenschelijk was. Het ging echter om een internationaal pro bleem. Op Fransch voorstel is de ontwapenings conferentie zich met deze zaak gaan bezig houden. Overigens bestond er, volgens Flandin, in Frankrük geen speciale wapenindustrie. Allerlei vreedzame industrieele bedrijven konden zeer snel tot oorlogsindustrie worden gemaakt. De ervaring leert, dat nationalisatie niet wenschelü'k is. Het organiseeren van den vrede is voor Frankrijk de hoofdzaak. Men moet rekening houden met de bewapening van an deren, in welk verband Flandin sprak over een groote mogendheid, die Frankrük in de laatste honderd jaar driemaal had aangevallen. Een militair crediet is een verzekeringspremie voor de toekomst. Hierna trok Cot zijn verdagingsvoorstel in. De socialistische leider Leon Blum verlangde verdaging der besprekingen en verwierp met de gebruikelüke argumenten het militair crediet. Weldra aldus Blum zou men de Kamer opnieuw een half milliard voor militaire doel einden vragen. Flandin diende den socialistisclien spreker van antwoord. Blum had verklaard, dat men Duitschland goedschiks of kwaadschiks in een ontwapeningsconventie moest betrekken, doch niet gezegd, hoe dit moest gebeuren. Meent Blum, aldus de Fransche premier, dat Frankrijk een oorlog moet voeren, om Duitschland tot deelneming aan een ontwapeningsconventie te noodzaken? Met bijzondere scherpte bestreed Flandin de bewering van Blum, als zou de omvang der Fransche bewapening een rechtvaardiging zün voor de Duitsche. Frankrük moest ter wille zijner veiligheid zijn defensie organiseeren. Achtereenvolgens werden daarop twee socialistische voorstellen met groote meer derheid verworpen. Blum's voorstel tot ver daging der besprekingen werd afgewezen met 462 tegen 126 stemmen, terwijl een voorstel tot nationaliseering der particu liere wapenindustrie met 199 tegen 388 stemmen in de minderheid bleef. Flandin had tegen dit voorstel de kwestie van ver trouwen gesteld. De premier had zich aan gesloten bü een rad. soc. voorstel, om deze kwestie eerst in Januari in de Kamer te bespreken. Tenslotte hechtte de Kamer met overwel digende meerderheid, n.l. met 460 tegen 130 stemmen, haar goedkeuring aan het door de regeering verlangde aanvullend crediet ten bedrage van 800 millioen francs voor het ministerie van oorlog. Verschillende sprekers van uiterst links had den te voren verklaard, voor het crediet te zullen stemmen, terwijl enkele socialisten blan co stemden. Dc Fransche Kamer keurt het aanvullend mili tair crediet van 800 millioen francs goed. Een 25-jarenplan in Amerika voor de uitvoe ring van openbare werken aan Roosevelt voor gelegd. Aanmerkelijke stijging van den uitvoer in de Belgische Congo. Het Joego-Slavisch kabinet thans in zijn ge heel afgetreden. Te Djocja is een oude vergiftigingszaak ont dekt, waarbij een vrouw haar man om het leven gebracht heeft. Aanbesteding van werken voor verbreeding van den spoorweg AmsterdamHilversum. Deputatie van „kleine boeren" in Maas en Waal aan .het ministerie van Economische Zaken ontvangen. Dinsdag is dc Tweede Kamer begonnen met de behandeling van de wetsontwerpen tot na dere financieele regeling tusschen Rijk en ge meenten en tot instelling van' een Werkloos- heidssubsidiefonds. Afscheid van mr. P. W. A. Cort van der Lin den als lid van den Raad van State. New-Yorksche beurs: Lager koersen bij gedrukte stemming; later verbetering met prijshoudend slot. Het is in het leven wijzer veel over z'n kant te laten gaan dan op alle slakjes zout te leggen. Natuurlijk dienen zoo noodig de puntjes op de i's gezet en er zijn omstandigheden waarin iets niet onbesproken mag blijven. Doch er is zooveel, zooveel in het leven, dat beter stil voorbij wordt gegaan. Het zou er op dit onder- maansche heel wat prettiger en rusti ger toegaan, indien de menschen eens wat meer over hun kant lieten gaan. En velen zouden het heel ivat aange namer in de samenleving hebben wanneer ze op hun tijd ook iets wisten niet te hooren of te zien. Er ivordt al zooveel getwist en er is al zooveel strijd om Werkelijk be langrijke zaken, dat de minder be langrijke waarlijk onopgemerkt dien den te blijven. Dan zouden minder vrienden, familieleden, gezinsleden van elkander zich verwijderen. Dan zou er meer eendracht heerschen. Leer dus ook iets niet te hooren en te zien. Laat veel over uw kant gaan. VERWACHTING: Matige, wellicht tijde- 1 H lijk nog krachtige, Zuidelijke tot Zuid- Westelijken wind, nevelig tot half of H zwaar bewolkt, waarschijniyk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. S Verdere vooruitzichten: weinig veran- dering. iiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiI MAKELAARS in assurantiën TE AMSTERDAM SLUITEN OP ELK GEBIED DAMRAK 60 TEL. 45014 en 45016 immninunuiiniiuiiiuuiuinnniuiiiuiiiiiiMiiiiiiiiMiiiKiimiiiiiiimiiuyMiinimiiiiimfi Hiiuimnniii MOSKOU, 18 Dec. (V.D.) Uit Charbin wordt gemeld, dat politxetroepen onder Japansch commando met geweld het station Siao Soei Feng aan den Noord-Mandsjoerüschen spoor weg hebben bezet. De Russische directeur van den Chineeschen Oosterspoorweg Roedy heeft den Raad van Be heer mededeeling hiervan gedaan en verzocht krachtige maatregelen te nemen, opdat aan de gewelddaden door de Japansche troepen aan den Chineeschen Oosterspoorweg een einde komt. Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 742.5 Vorige stand: 745.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1