VRUCHTELOOS VLOOTGETOB Onderwijs in de Tweede Kamer DREIGENDE PLANNEN NA HET SAARINCIDENT HHE Bereidt Uw jus met HQNIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent CONCENTRATIE BIJ HET HOOGER ONDERWIJS „Jagersfontein" WOENSDAG 19 DECEMBER 1934 Ministercrisis in Joego slavië De zetfoutenduivel in het Lagerhuis Spionnage te Singapore? Japansche fotowinkels doorzocht Hoofd der politie neemt ontslag Bewapeningsplannen in Griekenland ■uraPiSf Voor reizigers op de feestdagen Extra-treinen met Kerstmis Algemeene bereidwilligheid tot een compromis bij het Lorentz-lyceum Professoren met eigen praktijk Concentratie KERSTMISGRATIFICATIE Bij de Staatsmijnen HOOGERE STRAF GEËISCHT Mishandeling van een Duitschen beambte en bedreiging van een Hollandschen commies DE LOONSVERLAGING BIJ VAN GELDER R. K. en Moderne arbeiders aan vaarden het directie-voorstel ZWARE STRAF VOOR AMBTENAAR Wegens verduistering van 10.000 Proeftocht van het motorschip De benoeming van mr. Reymer Door vrees voor cumulatie mag de regeering zich niet laten leiden VERBETERING IN DEN BIESBOSCH Oprichting van een watersckap Brabantsche Biesbosch SERINGEN TREKKEN Geslaagde proefneming in het Gooi De voorbesprekingen voor de eventueele vlootconferentie te Londen staan op het punt geschorst te worden, omdat geen overeenstemming tusschen de verschillende partijen in dit stadium mogelijk blijkt. De scherpste tegenstelling bestaat tusschen Japan, dat het vlootverdrag van Washington wil op zeggen en vlootpariteit met Amerika en Enge land eischt, en de Vereenigde Staten, welke vasthouden aan de verhouding 5 5 3 en het Washingtonsche verdrag een ideale en daarom te prolongeeren regeling achten. Tusschen deze beide in staat Engeland, dat desnoods Japan principieel het recht op vlootpariteit wil toe kennen, mits daarbij een gentleman-agree ment" wordt aangegaan, waarin Japan belooft van dit principieele recht praktisch geen volle dig gehruik te zullen maken. Engeland voelt heel goed, hoe de Japansche eisch een prestige kwestie is geworden en tracht daaraan tegemoet te komen door dit bemiddelingsvoorstel. Japan heeft echter aanvankelijk dit voorstel van de hand gewezen en het gevolg daarvan is geweest, dat Amerika en Engeland naar elkaar toetre- ven, zoodat Japan een Angelsaksisch front tegen zich ziet opdoemen. Deze gang van zaken is Japan niet aangenaam, het had liever ver deeldheid tusschen Amerika en Engeland ge zaaid om zelf oppermachtig te kunnen heer- schen in den Pacific. Het heeft echter aan zijn eigen gebrek aan diplomatieke souplesse te wij ten, dat het zoover gekomen is. Voorop dient gesteld te worden, dat Japan volkomen het recht heeft om het vlootverdrag van Washing ton op te zeggen en daarna met zijn vloot in volledige vrijheid kan doen, wat het zelf ver kiest. Maakt het echter van dit recht gebruik en gaat het zijn vloot uitbreiden, dan zullen de andere partijen ook vrij zijn om naar eigen goeddunken te handelen en zal er een bewape ningswedloop ter zee ontstaan, welke het eco nomisch er toch al niet rooskleurig voorstaan de Japan op misschien ondraaglijke kosten za: jagen. Gezien het feit, dat de huidige sterkte der Japansche vloot voldoende is om de verde diging van het eilandenrijk te waarborgen en het vlootverdrag van Washington Amerika en Engeland aan een maximum van vijf vlooteen- heden tegenover drie Japansche bindt, zou men zeggen, dat Japan verstandiger deed zich maai bij een verlenging van het Washingtonsche ac- ooord neer te leggen. Dit zou ook wezenlijk zoo zijn, indien Japan, evenals het beweert, alleen maar defensieve bedoelingen had. Tengevolge van zijn geweldig en gestadig toenemende be volking en zijn behoefte aan grondstoffen, voor raadschuren en afzet voor zijn industrieele producten voert het echter een expansie-poli tiek, welke in miKcair geweld haar doelmatigste middel ziet. Daardoor komt het in botsing met de Amerikaansche, Engelsche en Russische be langen in het Verre Oosten en jaagt bijna automatisch deze drie grootmachten in eikaars armen. De reactie op het in Mandsjoekwo en Japan ingestelde oliemonopolie, t nog steeds niet geëindigde geharrewar over den verkoop van den Oost-Chineeschen spoorweg, de vijandige daden van de boeren van Arizona tegen de Japansche settlers, de vlootmanoeuvres te Singapore, het Amerikaansche plan om het eiland Chuam tot een sterke marinebasis in den Stillen Oceaan te maken en het thans weer te voorschijn gehaal de project om een tweede „Panama"-kanaai dwars door Nicaragua te graven, dit alles geef Japan ernstig te denken. Vooral dit laatste pro ject baart Tokio zorg. Dat juist thans dit oude denkbeeld weer te berde wordt gebracht, acht Japan niet gunstig voor de betrekkingen tus schen Tokio en Washington, want, zoo zeggen de Japanners, voor den handel is het Panama kanaal voldoende. Het is dat ook inderdaad. Maar Amerika is tot de ontdekking gekomen, dat zijn Atlanti sche vloot bijna 48 uur noodig heeft om door het Panamakanaal naar den Stillen Oceaan te komen en dat is te lang voor het geval er een conflict in den Pacific zou uitbreken. Het is dan ook de voorzitter van de Amerikaansche senaatscommissie voor marine-zaken Vinson, die het plan voor een Nicaragua-kanaal op de agenda van het Congres heeft geplaatst, zoodat de militaire bedoeling van dit plan niet eens gecamoufleerd mag heeten. Japan heet nu te hopen op een hervatting van de geschorst wor dende vlootbesprekingen en in ieder geval op een doorgaan van de beraamde vlootconferen tie, en zou thans wel ooren hebben naar het eerst afgewezen Engelsche bemiddelingsvoor stel. Doch zelfs wanneer Japan de Britsche voorstellen zou aanvaarden, blijft het nog de vraag of Amerika zich daarmee zal kunnen vereenigen. Het vruchteloos vlootgetob zal voor- loopig wel niet van de baan zijn, ook wanneer straks de gedelegeerden te Londen uiteengaan. Tenslotte dienen wij nog even de aan dacht te vestigen op de kabinetscrisis in Joego-Slavie. Het heet, dat deze crisis is ontstaan door het herleven van de binnenlandsche politieke controversen, nu de kwestie tusschen Joego slavië en Hongarije zoo bevredigend geregeld schijnt. Het is echter merkwaardig, dat juist de minister van buitenlandsche zaken Jeftitsj, die zgn. met roem overladen als triomfator uit Genève naar Belgrado terugkeerde, het eerst zijn ontslag heeft aangeboden. Er zijn, wel-is- waar tegengesproken, berichten geweest, dat toen in Joego-Slavië allerminst gesticht was over het resultaat van Genève, omdat Honga rije er te genadig was afgekomen en dat men Jeftitsj vooral voor dit resultaat verantwoor delijk stelde. Ook de betooging van 10.000 Joe- •o-siavische jongeren te Belgrado, waarbij de sprekers verklaarden, dat zij een volgenden keer hun bloed zouden veil hebben voor de beslech ting van een dergelijk conflict, stelt de tegen spraak van bovengenoemde berichten in een dubieus licht. Men zegt, dat er een antagonie tusschen den minister-president Oesoenowitsj en Jeftitsj be staat, en dat de eerste de onhandige uitzetting van Hongaren heeft doorgedreven, juist om den laatste te Genève dwars te zitten. Hoe dit ook zij, Prins Paul, de voorzitter van den regen- tenraad, schijnt het meer met Jeftitsj dan met Oesoenowitsj eens te zijn. Trouwens Prins Paul heeft te Londen en Parijs besprekingen ge voerd, waarbij hij toezegde, dat Joego-Slavië te Genève de zaken niet op de spits zou drij ven. Er wordt nu verwacht, dat hij Jeftitsj tot kabinetsformateur zal benoemen, maar Jeftitsj zou daar niet veel voor voelen, omdat hij de oppositie van Oesoenowitsj ducht, te meer daar het Servische volksdeel met zijn na den moord op koning Alexander niet afdoende bevredigde bloedwraaknei gingen achter dezen staat. Indien er in Joego-Slavië een ernstige breuk zou ko men tusschen regeering eri vols, zouden daar uit nog onaangename internationale complica ties kunnen voortkomen. De Kroaten, die onder den indruk van den moord te Marseille lega liteitsverklaringen aflegden, hebben nu een grie- venlijstje aan de regeering overhandigd, dat duidelijk aiantoont, hoe treurig het met de minderhedenbehandeling in Joego-Slavië ge steld is. Het succes van Genève dreigt te niet te gaan, wanneer de nog in invloedrijke krin gen voortlevende verontwaardiging niet in toom kan worden gehouden, want dan zou er van de Franseh-Italiaansche toenadering ook niet bijster veel terecht kunnen komen. Een grotesk voorval was aanleiding, dat de leden van het Lagerhuis Maandag vroeg naar huis konden gaan. Op de agenda stonden de debatten over de nieuwe reglementen voor den werkloozensteun. Iedere socialistische afgevaar digde had reeds lang van te voren verkondigd, ofschoon de banken thans vrij leeg waren, dat deze reglementen aan een zeer streng onder zoek moesten worden onderworpen, daar men er lang niet over tevreden was. Nog lang voor tienen 's avonds ontdekte een partijleider, dat op bladzijde 7 het woord „dat" stond, dat „dan" moest zijn. De advocaat-generaal, Sir D. Somervell, gaf toe, dat in de stukken een zetfout was geslopen. Nu is voorgeschreven dat deze reglementen niet verbeterd, maar öf verworpen öf goedgekeurd moeten worden. Nadat Sir Stafford en eenige mindere socialistische lichten een speech had den afgestoken, vroeg Mr. Lansbury aan den plaatsvervangenden voorzitter, Kapt. Bourne, wat er gedaan moest worden. Kapt. Bourne zei- de dat hij geen definitief uitsluitsel kon geven, daar hij niet wist, of het document voor hem wel een juiste copie was van de reglementen. Mr. Lansbury achtte daarop verdaging van de zitting het eenig mogelijke onder deze droevige omstandigheden. Baldwin, aldus lezen we in de Daily Tele graph, kon zijn vreugde niet verbergen. Hij gaf grif toe, dat er een zetfout in het spel was, wil de ook wel tot verdaging overgaan, maar slechts op voorwaarde dat de debatten toch op den vastgestelden tijd, n.l. Woensdag gesloten zou den zijn. De socialisten konden ook nauwelijks hun blijdschap verhelen. Ze hoefden immers eenige uren minder zich verontwaardigd te toonen. Het komt niet vaak voor, dat alle leden van het Lagerhuis het zoo roerend eens zijn, aldus be sluit de Daily Telegraph het vermakelijk inci dent. W Jecovilol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kina. JECOVITOL Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.75 per flacon. 1 LONDEN, 19 Dec. (Reuter.) Nadat de auto riteiten in Singapore reeds eenige dagen ge leden jacht hadden gemaakt °P twee Japan ners, die zonder passen waren geland, bezocht de politie heden bij verrassing een aantal Ja pansche fotowinkels en nam een aantal nega tieven en afdrukken in beslag. Het voorval wekt in verband met de spion- nagegeruchten naar aanleiding van de Zondag geëindigde Britsche vlootmanoeuvres groot op zien. SAARBRÜCKEN, 19 Dec. (D.N.B.) De lei der der politie van het Saargebied, Hemsley, heeft bij den voorzitter der regeerings-com-, missfe, Knox, een verzoek om ontslag inge diend. Het verzoek om ontslag van Hemsley werd Maandag ingediend en fs Dinsdag aanvaard. Men heeft mij niet verzocht af te treden, verklaarde Hemsley, maar ik heb het gedaan op eigen initfatief, om de regeeringsccmmissie niet in een of andere moeilijke situatie te bren gen tengevolge van de jongste incidenten. Tot opvolger van den afgetreden Hemsley is de Engelsche majoor Hennessey benoemd een der reeds sedert eenifen tijd in het Saar gebied vertoevende politfe-officieren. die den voorzitter der regeeringscommissie, Knox. per soonlijk was toegevoegd. Hy staat bekend als een zeer bekwaam officfer en kent Duitschland uft eigen aanschouwing. LONDEN, 19 Dec. (Reuter). Naar het garni zoen te Catterrick in het Graafschap York, waar zfch nog de beide voor het Saargebied bestemde batarions bevinden, zijn volgens een bericht in de bladen vier rechercheurs gezon den, daar communisten zouden hebben getracht de soldaten te beïnvloeden. De rechercheurs zullen tot na het vertrek van de troepen naar de Saar in het garnizoen blijven. ATHENE, 18 Dec. (V.D.) De „Wradyni", die verwant is aan regeeringskringen, meldt, dat de Grieksche regeering het in groote lijnen reeds eens zou zijn over uitgebreide plannen tot vergrooting der bewapening. Daarvoor zou den in zes jaar ongeveer 8 milliard drachmen beschikbaar worden gesteld. De met deze plan nen samenhangende bestellingen zouden zoo veel mogelijk bij de Grieksche industrie ge plaatst worden. In sommige kringen verluidt, dat buiten landsche wapenfirma's reeds offerte hebben gemaakt. Het materiaal, dat uit het buitenland moet komen, zou aangeschaft worden langs den weg van goederenruil. De kapitein van de „Jagersfontein" krijgt een souvenir van den heer D. Goedkoop, directeur van de Ned. Scheepsbouw Mij., bij den offiiceelen proeftocht, welke Dinsdag op de Noordzee plaMs had. Naar wij vernemen zullen de Nederlandsche Spoorwegen een aantal extra-treinen laten loo- pen ter gelegenheid van het met Kerstmis te verwachten drukke reizigersvervoer. Behalve een groot aantal voor- en volgtrei- nen zullen nog extra loopen: Zaterdag 22 December a.s. een extra-trein Rotterdam D. P. V. 14.58 naar Antwerpen met aansluiting te Roosendaal van een extra trein 's Bosch V 14.33, Tilburg V. 14.56, Breda V. 15.15. De bestaande sneltrein 566 Zat. Utrecht V. 12.39 komt als extra trein van Arnhem V. 11.45 —Utrecht A. 12.30. Verder een extra trein Den Haag S.S. V. 15.34 Rotterdam M. V. 15.39 naar Utrecht, welke van hier als voortrein D. 285 naar Duitschland over Zevenaar loopt. Trein 1329 Amsterdam C.S. V. 13.44. W.P. V. 13.59, Utrecht A. 14.46, gaat als sneltrein Utrecht V. 14.53 door naar 's Bosch A. 15.32. Terug van 's Bosch V. 16.16 sneltrein 662 Utrecht A. 17.06, V. 17.14 als de bestaande trein naar Amsterdam W.P. en C.S. Verder een extra trein Deurne V. 14.10, Hel mond V. 14.27, Eindhoven A. 14.48 in aanslui ting op voortrein 188 Eindhoven V. 14.53 '.ot terdam D.P. A. 17.10. Woensdag 26 December a.s., Tweede Kerst dag. Extra sneltrein ZeelandRotterdam, Den Haag, Amsterdam: Vlissingen V. 18.54, Middelburg V. 19.03, Goes V. 19.21, Kruiningen-Ierseke V. 19.33, Bergen- op-Zoom V. 19.57, non stop Rotterdam D.P. A. 21.01, Den Haag H.S.M. A. 21.28, msterdam C.S. A. 22.19. De bestaande sneltrein 445 van Dordrecht V. 20.27 naar Zeeland zal reeds van Rotterdam D.P. loopen V. 20.08. Vervolgens een extra sneltrein Apeldoorn V. 21.16, Amersfoort A. 21.52, Utrecht A. 22.14, V. 22.31'naar Rotterdam M. A. 22.27, Den Haag S.S. A. 23.12. De bestaande trein 752/1434 Apeldoorn V. 20.26, Utrecht A. 21.38, gaat extra door van Utrecht V. 21.52 naar Den Haag S.S. A. 22.46, en Rotterdam M. A. 22.49. De bestaande trein 2878 Deventer V. 20.00 gaat van Apeldoorn als extra trein V. 20.21 naar Amsterdam C.S. DEN HAAG, 18 December 1934. Na den middag, waarin zij een begin maakte met de behandeling van de zoo zware materie der financieele betrekkingen tusschen Rijk en gemeenten, is de Kamer des avonds met de Onder wij sbegroo ting voortgegaan. De afdeeling „Hooger Onderwijs" bracht enkel kleine en vreedzame puntjes. Ds. LING- BEEK opende den avond met de klacht, dat bij de benoeming van professoren in de theologie de confessioneelen worden ten achtergesteld bij de ethischen. Het laat mij „volmaakt onver schillig", of iemand ethisch is dan wel confes sioneel, antwoordde Minister MARCHANT. En hij zette den Hervormd-Gereformeerden mono maan op vermakelijke wijze in het zonnetje. De sociaal-democrate Mevrouw DE VRIES- BRUINS en de vrijzinnig-democraat KETE LAAR kregen op hun critiek, dat te Groningen in de vacature-Scheltema op den leerstoel der kindergeneeskunde eventueel een buitengewoon hoogleeraar zal benoemd worden, ten antwoord, dat uit wetenschappelijke kringen dat voorne men geen noemenswaardige tegenkanting ont moet, omdat het vak, welks sociale zijde gelei delijk meer op den voorgrond is gekomen dan de medische zijde, geen volledigen hoogleeraar meer noodzakelijk maakt. Moet men niet strenger de hand houden aan art. 92 der Hooger Onderwijswet, vroegen de sociaal-democraat ds. VAN DER HEIDE en de liberaal WENDELAAR. Want er zijn hoog leeraren in de medicijnen, wier particuliere practijk hen zóó in beslag neemt, dat ze hun colleges door assistenten laten geven. Pas ik dat artikel streng toe, d.w.z. verbied ik de par ticuliere practijk, zoo was 's Ministers bescheid, dan krijg ik geen hoogleeraren. De Minister denkt blijkbaar en terecht anders dan de genoemde sociaal-democraat over het inkomen, dat een hooggeleerde medicus zich uit zijn bij zondere begaafdheden verzekeren mag. Colleges aan verschillende universiteiten te gelijk aan één hoogleeraar op te dragen ad vies van Mr. Wendelaar is volgens Minister Marchant in de practijk onmogelijk. De hoog leeraar moet in duurzaam en vaderlijk contact met zijn studenten staan. Meerdere concentratie bewerkstelligen bij het hooger handelsonderwijs vindt ook de Minister aanlokkelijk. Doch hij betwijfelt, of het moge lijk zijn zal, daarmede zoover te gaan, dat gelijk de Christelijk-Historische afgevaardigde TILANUS bepleitte de Rotterdamsche Han- delshoogeschool, die nog altijd een tijdelijk on derdak heeft, gecombineerd met verwante on- derdeelen van het Hooger Onderwijs van Delft en Leiden zou kunnen worden gevestigd in de nog steeds te Delft leegstaande en nooit ge bruikte gebouwen der Technische Hoogeschool. Het Lorentz-lyceum Bij de afdeeling „Middelbaar en Voorberei dend Hooger Onderwijs" heeft de kwestie van de subsidieering van het Lorentzlyceum zich natuurlijk weder op den voorgrond gedrongen. Er bestaat niets anders meer, zuchtte de katho lieke afgevaardigde Dr. MOLLER die in overwe ging gaf dit bijzonder lyceum alsnog gedurende den loopenden cursus dus tot September 1935 het subsidie te garandeeren en inmid dels nieuwe pogingen te doen, om de beide Eindhovensche partijen tot elkaar te brengen. Over het algemeen bestond er in de Kamer trouwens wel bereidheid, om alsnog de moge lijkheid van een compromis ook van Rijkszijde open te houden. In het belang van de leerlingen, zoo oordeel den met Dr. Moller de vrijzinnig-democraten Mevrouw BAKKER-NORT en KETELAAR, de liberaal WENDELAAR en de sociaal-democrate Mevrouw DE VRIES BRUINS, moest dit leer jaar in ieder geval nog normaal doorloopen. De heer HLANUS, die volgens Minister Marchant eigenlijk de geestelijke vader is van dit eindeloos streven naar een steeds onbereik baar gebleken oplossing, omdat hij tijdens Mi nister Terpstra's bewind in 1931 aandrong op bevordering var een compromis van Rijkswege, en ook de anti-revolutionnair V. DIJKEN ver zetten zich en wilden dat de post zou worden te ruggenomen en een streep onder deze historie gezet. De heeren Van Dijken en Tilanus hebben ten slotte him standpunt in een motie belichaamd, waarin zij de Kamer willen doen uitspreken, dat voortzetting van het subsidie aan het Lo rentzlyceum na 1 Januari 1935 achterwege moet blijven zoolang er geen overeenstenlming is tusschen de twee partijen. Deze uitspraak is wel een consequent gevolg van die, welke verleden jaar door aanneming van de motie-Bakker Nort gedaan werd. Maar van den anderen kant kan men minister Mar chant niet geheel ongelijk geven als hij de stel ling opzet, dat deze motie-Bakker Nort geheel anders geredigeerd zou geweest zijn, indien men zich toen maar een oogenblik de mogelijkheid gedacht had, dat de nagestreefde overeenstem ming er voor het einde van dit jaar niet zou zijn. Thans echter zijn de kansen op overeen stemming weer eenigermate gestegen. Over de motie-Van DijkenTilanus wordt morgenmid dag gestemd. Voorts zijn bij deze afdeeling nog ter sprake gekomen de overbelasting van sommige leera ren met een te groot aantal lesuren, waarvoor men, mede om aan werklooze leerkrachten werk te bezorgen, bezig is een oplossing te zoe ken, zonder dat het te veel geld gaat kosten, overlading van het leerplan bij het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs, waarmede ook de minister zich allerminst ingenomen toonde, en de vergoeding door buitengemeenten op te brengen voor streekscholen, welke tot vreugde o.a. van dr. Moller, in bewerking is. Nijverheidsonderwijs In de nachtelijke uren heeft de Kamer o.a. nog de afdeeling Nijverheidsonderwijs afgedaan. Daarbij heeft een tiental Kamerleden allerlei wenschen geuit en bespiegelingen gehouden. De Katholieke afgevaardigde, mej. MEYER besnrak het dienstbodenvraagstuk en bepleitte op dit gebied streven naar autarkie, door verbetering van het vakonderwijs. Haar fractiegenoot, ba ron VAN VOORST TOT VOORST, klaagde over achterstelling van het Landbouwhuishoud- onderwijs bij het Nijverheidsonderwijs voor meisjes in de steden. Minister MARCHANT heeft natuurlijk op al die desiderata ten antwoord gegeven, dat nu eenmaal finantieele beperking geboden is, maar dat hij binnen die perken ernstig poogt er het beste van te maken. Om 10 minuten over 2 was ditmaal de lange vergaderdag ten einde. De electrische trein 1141 Amsterdam C.S. V. 19.45 Rotterdam D.P. A. 20.59 gaat extra door naar Dordrecht, terwijl trein 1170 Rotterdam DP V 21.30, Amsterdam C.S. a. 22.44, als extra trein van Dordrecht komt V. 21.03. Trein 523 E.M. zal op den tweeden Kerstdag te 15 49 uur te Wolfhezen stoppen richting Arnhem voor het opnemen van bezoekers van het Zenuwlijdersgesticht aldaar. Om het drukke vervoer naar Duitschland over Arnhem—Emmerik met de normaal te Arn hem beginnende sneltreinen 191 en 108 (Arn hem V. 10.57 resp. 18-10) tusschen Amsterdam en Arnhem niet op aansluitende E.M.-treinen te brengen, zullen deze Duitsche treinen op enkele dagen reeds zelf van Amsterdam W.P. af loopen inplaats van Arnhem af en wel: Extra trein op Zaterdag 22 en Zondag 23 December a.s. Amsterdam W.P. V- 9-32> Utrecht C.S. V. 10.03, Arnhem A. 10.47, gaat van daar door als de bestaande trein 191. Extra trein op Zaterdag 22 December a.s. Amsterdam W.P. V. 16.42, Utrecht C.S. v- 17-19- Arnhem A. 18.06, gaat van daar door als de be staande trein 108. Tenslotte deelde men ons mede, dat op den Tweeden Kerstdag drie goedkoope treinen zijn ingelegd. Een van Vlissingen, Middelburg, Goes, Ka- pelle-B, Kruiningen-I„ Krabbendijke, Bergen- op.-Zoom, Tilburg en Breda naar Rotterdam D.P., Den Haag H.S. en Amsterdam C.S., en een van Zutfen, Dieren-Doesburg, Nijmegen, Arnhem, Ede, Wageningen en Utrecht naar Den Haag S.S., de laatste met recht van door reis met trein naar keuze van Den Haag over Delft of Pijnacker naar Rotterdam en terug. Vervolgens een goedkoope trein van Amster dam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Schie dam en Rotterdam naar Antwerpen en Brus sel: geen pas of bewijs van Nederlandschap noodig. Nadere inlichtingen aan de betrokken sta tions en reisbureaux. Aan de arbeiders van de Staatsmijn „Wilhel- mina" zal de helft van den gezinstoeslag en aan de arbeiders van de drie overige staatsmij nen een vierde deel van den gezinstoeslag als Kerstmisgratificatie worden toegekend. De rechtbank te Almelo heeft behandeld de zaak tegen M. v. d. B.. los-arbeider te Overdin- kel, thans gedetineerd te Almelo. Deze zaak is eerder behandeld op 9 October en toen is tegen hem wegens mishandeling van een Duitsch beambte op Duitsch gebied en be dreiging van een Hollandschen commies op Hol- landsch gebied VA jaar gevangenisstraf geëischt. Op 23 October echter gelastte de Rechtbank nader onderzoek in deze zaak door dr. Beek. zenuwarts te Enschede, die nu als getuige werd gehoord en verklaarde dat verdachte zich thans vrijwel goed beheerschen kan in tegenstelling met vroeger, toen hij nog al afwijkingen ver toonde. Dr. Beek meent, dat door reclasseering met verdachte iets te bereiken is, plus een voorwaardelijke ter beschikkingstelling. De officier van justitie eischt tegen verdachte, die spreker een gevaarlijk individu noemt en die een gevaar is geweest aan de grens, thans twee jaar gevangenisstraf zonder meer. De verdedigster, mej. mr. Veth, meent, dat met dezen verdachte nog eens een poging ge waagd moet worden met een ter beschikking stelling. Uitspraak op 29 December. De afdeelingen Velsen van den R. K. en van den Modernen fabrieksarbeidersbond hebben, naar wij vernemen, besloten, het voorstel van de directie der N.V. Papierfabriek van Van Gelder Zonen tot loonsverlaging met 5 pCt. per 1 Januari a.s. aanvaard. Omstreeks Maart zal dan de tweede verlaging met 5 pCt. toegepast worden. P. W. S., 49 jaar, ontvanger der Dir. Belas tingen te Horst, was door de rechtbank veroor deeld tot een jaar en zes maanden gevangenis straf ter zake dat hij als ambtenaar, n.l. als ontvanger te Horst opzettelijk verschillende bedragen in geld, totaal 10.000heeft ver duisterd. In hooger beroep werd verdachte door het Gerechtshof te Den Bosch veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Dinsdag is op de Noordzee de officieele proef tocht gehouden van het dubbelschroef motor passagiers- en vrachtschip „Jagersfontein", het laatste van het viertal schepen, dat in op dracht van de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij te 's-Gravenhage is gebouwd door de Nederlandsche Scheepsbouw - Maatschappij Evenals het motorschip „Bloemfontein" zal de „Jagersfontein" gaan varen voor de Hol- land-Afrika Lijn. Te twaalf uur, toen de „Jagersfontein" zich bevond dwars van Noordwijk, op 52 graden 18 minuten N. Br. en 4 graden 17 minuten O. L„ heeft de directie van de N. S. M. het schip overgedragen aan de Ver. Ned. Scheepvaart- Maatschappij, een plechtigheid, die geschiedde door de symbolische handeling van het strijken der vlag van de werf en het in top hijschen van den vlag der reederij. Tijdens het noenmaal dat daarop is gevolgd, heeft de directeur der N S. M. de heer D. Goedkoop Dzn. een rede gehouden. Hoelang zal het duren eer weder een nieuw Nederlandsch passagiers- of zelfs een vracht schip ter proeftocht gaat, aldus vroeg spr. Het ziet er naar uit, of er jaren zullen verloopen eer het weer voor zal komen. Het gaat de Hollandsche scheepvaart slecht en de werven in Nederland niet beter. Slech ter dan ooit in de laatste 40 jaar voorkwam. Er is kans dat de Hollandsche vlag op passagiersschepen uit de Noord- en Zuid- Amerikaansche wateren gaat verdwijnen en weinig Hollanders maken zich druk over dit feit, dat een nationale ramp zou be- teekenen. De resultaten van moeilijk en veel werk van een halve eeuw zou dan ver nietigd worden, het respect van Nederland gevestigd in die landen, zou verloren gaan, omdat op het oogenblik geen zichtbare fi nancieele resultaten met die vaart te be reiken zijn. In den namiddag keerde de „Jagersfontein", die voor zijn eerste reis reeds is volgeboekt, te IJmuiden terug. Op de vragen van den heer Lingbeek be treffende vermijding van cumulatie van in komsten uit Overheidskassen bij benoemingen van Regeeringswege en betreffende het reke ning houden daarmede bij de benoeming van den burgemeester van Roermond, heeft minis ter De Wilde thans geantwoord. De huidige werkloosheid in de onderschei dene groepen der bevolking, aldus de minis ter, is voor de Regeering bij het doen van be noemingen steeds een factor, die medebrengt, dat bij overigens gelijke aanspraken hij, die geen inkomsten uit anderen hoofde heeft, zal voorgaan. Intusschen, voorkoming van cumulatie van inkomsten is niet een zoo absoluut belang, dat daarvoor elk ander moet wijken. Het wa ken tegen ongemotiveerde cumulatie moet niet worden een vrees voor cumulatie op zich 'J zelf. Het Staatsbelang laat niet toe, dat de Re geering zich door die vrees zou laten leiden. De minister kan er niet toe medewerken, dat ervaren en geschikte personen voor benoe ming tot burgemeester stelselmatig zouden moeten worden gepasseerd en dat een be paalde groep oud-functionarissen van verde ren Staatsdienst zoude worden buitengesloten. Dit zou tot zeer ongewenschte, en voor het land nadeelige, gevolgen leiden. De voordracht tot de benoeming van den bur gemeester van Roermond is met inachtneming van bovenstaande overwegingen door den minister opgemaakt. De hoofdingenieur van den provincialen wa terstaat in Noord-Brabant heeft in een bij eenkomst te Werkendam voor eigenaren van grond in den Brabantschen Biesbosch een uit eenzetting gegeven van door den Rijkswater staat opgemaakte plannen, waarvan de uit voering een belangrijke verbetering van den waterstaatkundigen toestand in den Biesbosch zal meebrengen. Die plannen omvatten het te gen hoogen waterstand bij stormvloeden af sluiten van het Spijkerboor, Het Noordergat van de Plomp, het gat van de Kerksloot, het ver- hoogen en verzwaren van de dijken of kaden en voor zoover noodig het maken van nieuwe dijken of kaden langs den Noordelijken oever van de Bergsche Maas, en van de Amer. waar bedijking wordt uitgebreid. De kosten van het werk zijn voorloopig glo baal geraamd op ƒ1 millioen. Als wenschelijke stap, welke moet worden gedaan, niet alleen om de uitvoering van de geschetste waterwerken in den Biesbosch te verkrijgen of te bevorderen, maar ook om een instituut te hebben met bevoegdheid dat kan opkomen voor de behartiging van de belangen van grondeigenaren in den Biesbosch, indien door de uitvoering van werken elders of an derzijds die belangen dreigen te worden ge schaad, werd aanbevolen de oprichting van het waterschap Brabantsche Biesbosch. Hiermede werd door de aanwezigen algemeen ingestemd. Het is 'n kweeker te Bussum gelukt serin gen te trekken. Hij heeft een honderdtal klui ten, die hjj uit Aalsmeer ontving, 20 Novem ber in de kas gezet bij een temperatuur van 150 graden en ze om de twintig minuten met water doen besproeien, 's Nachts is de tempe ratuur lager gehouden en het besproeien ach terwege gelaten. Na veertien dagen is de tem peratuur op 60 graden teruggebracht. I{it de trekheesters, die alle ongeveer vijftien jaar zijn, zijn ca. 2000 mooie witte bloemen getrok ken. De ondergrond van de kas is gewone kou de Gooische grond van een weiland, dat door afgraving van beboscht terrein is ontstaan. Er is veel slootwater in de nabijheid. Het is tot dusver nimmer gelukt in het Gooi seringen te trekken. De Bussumsche kweeker is in de Aaismeer- sche cultuur geschoold.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5