DE HONGER ZAL ZEGEVIEREN WAAR WAPENEN FALEN Het zinken der „Orania Men om: Wij schrijven voor U op advertentiën! ONZEN OMROEPER OORLOG IS GEORGANI SEERDE WREEDHEID Frankrijk en Italië StilaicdCJi heAJbodj&ril GEHEEL ONDER WATER DONDERDAG 20 DECEMBER 1934 Geallieerden en Centralen ver klaarden elkaar in Januari 1917 den vernietigings oorlog Duikboot en blokkade Fraude te Batavia Boekhouder van de gemeente bekent I 3IEUWE HAARLEMSCHE COURANT Laval's rede heeft diepen indruk op den duce gemaakt Mislukte lynchjustitie in Tennessee DIEFSTALLEN OP GROOTE SCHAAL Echtpaar staat terecht KOOPMAN AANGEHOUDEN Verdacht van brandstichting ERNSTIGE AANRIJDING TE ZAANDAM Tegen taxi-chaufferu een maand geëischt „De Snelvlieger" Nadere bijzonderheden van oog getuige uit de Portugeesche havenstad Leixoes Geredde Nederlanders Laatste bijzonderheden De namen der Nederlanders Van ooggetuige Veel verloren UIT DEN OMTREK HAARLEMMERLIEDE HEEMSTEDE VELSEN RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN SIXTIJNSCHE KAPEL Pauselijke portretten in het „Laatste oordeel" Met z'n beidjes In den verschrikkelijksten oorlog dien de geschiedenis heeft gekend en dien een gemeenschappelijke dui zend-jarige beschaving niet verhin deren kon, hebben Duitschland en zijn bondgenooten, Oostenrijk- Hongarije en Turkije, door groote overwinningen hun onverwinlijke kracht getoond. De laatste gebeurte nissen bewijzen dat hun weerstands vermogen niet gebroken kan wor den. In tegendeel, de algemeene toestand wettigt veeleer de hoop op nieuwe successen. Het was voor de verdediging van hun bestaan en voor de vrijheid van hun ontwikkeling dat Duitsch land en zijn bondgenooten de wa penen hebben opgenomen. Het is echter niet hun doel, hun tegenstan ders te vernietigen en uit te roeien. In het besef van hun militaire en economische sterkte en bereid om den strijd die hun opgedrongen is, tot het einde te strijden, maar te vens bezield met 't verlangen om 'n grens te stellen aan het bloedbad en de verschrikkingen van den oorlog, stellen Duitschland en zijn bondge nooten voor vredesonderhandelin gen te beginnen. Aldus in enkele passages de inhoud der Duitsche vredesnota welke kanselier Bethmann Hollweg den 12 December 1916 adresseerde aan den Amerikaanschen zaakgelastigde Joseph Clark Grew, met het verzoek haar door de bemiddeling van de regeering der Vereenigde Staten ter kennisse te brengen van Frankrijk. Engeland, Japan, Roemenië, Rusland en Servië. Den 7 December 1916 was Lloyd George ka binetsformateur geworden. Den 9 December was hij met zijn oorlogskabinet begonnen te regeering. Toen de tekst der Duitsche nota den 18 December overhandigd werd, stond het En- gelsche deel der latere ,,Big Four" dus voor zijn eerste groote diplomatieke actie. Lloyd George wijdt aan „het Duitsche vredesoffen sief" een heel hoofdstuk van zijn „War Me moirs". Hij heeft geen oogenblik overwogen of er misschien iets bruikbaars zat in het Duitsche voorstel. Hij dacht slechts aan den vorm waar in hij het vierkant verwerpen zou. Moeilijk was dit niet daar reeds vóór hij aan het bewind kwam ,,de regeering-Asquith eenstemmig tot het besluit gekomen was dat het een ramp zalige vergissing wezen zou met Duitschland in vredesonderhandelingen te treden, zoolang niet de Duitsche strijdkrachten een beslissende ne derlaag geleden hadden." Bovendien stond nie mand de toon van Bethmann Hollweg's schrij ven erg aan. En ten laatste viel de stelling wel te verdedigen dat het hier een manoeuvre gold. ,.De Duitsche staatsmanschap welke ge heel onder militair toezicht en onder militaire leiding stond, streefde een drievoudig doel na." De Duitschers die den oorlog moe werden, moesten inzien dat alleen de overwinning tot een eervollen vrede kon leiden; het besef moest overal doordringen, vooral bij de neutralen en bij de bevolking der oorlogvoerende landen dat Duitschland den vrede wilde en door de' Ge allieerden tot den strijd gedwongen werd; en als er tóch vrede komen moest, dan natuur lijk liefst terwijl de Centralen er zoo schitte rend voorstonden. Lloyd George had echter zoo zijn eigen kijk op de dingen. Zeker, België, Roemenië en Ser vië, Noord-Frankrijk en West-Rusland waren veroverd; de onafhankelijkheid van Polen was uitgeroepen; de drie groote offensieven der Ge allieerden op het Westelijk Front hadden geen succes gehad; de Fransche artillerie werkte on voldoende; Italië was niet tegen zijn vijand op gewassen; in Rusland had men gebrek aan alles. Kortom, t,de overweldigende getalsmeer derheid welke den Geallieerden een zoo vol komen valsch gevoel van veiligheid had gege ven, was nu practisch verdwenen. De Centralen leken sterker en onverwiniyker dan ooit." Doch Engeland beheerscht de zeëen! „De afloop van den oorlog was een kwestie van uitputting. Wien zouden zijn krachten het eerst begeven?" Wat de wapenen niet konden, dat zou de honger doen. Oostenrijk leed reeds gebrek, omdat de Hongaarsche oogst mislukt was. Duitschland zat midden in den „Krotenwinter", omdat de aardap pelen op waren. Hongersnood moest er ko men! Wanneer een overweldiger een hon gerend volk aanvalt, dan zal dit volk zijn honger vergeten en naar de wapenen grij pen. Doch wanneer een leger honger lijdt in het land van den vijand, dan vergeet het alles en wordt het machteloos. De uitput tingsoorlog dus! „In dezen oorlog was de macht ter zee de sleutel der overwinning." De Centralen moesten afgesloten worden van de buitenwereld. Men moest hen be legeren. Uithongeren! „Dit was een mee- doogenlooze berekening> doch oorlog is ge organiseerde wreedheid." Intusschen stond Lloyd George niet alleen in zijn afwijzende houding. Briand maakte zich kwaad omdat Duitschland- zijn rol van aan valler ontkende. Rusland zou „slechts na de overwinning" vrede sluiten. In verband met wat minder dan tien maanden later gebeurde, is het interessant dat „het Russische antwoord door de Doema en niet alleen door den Czaar geïnspireerd werd." Italië dat de Oostenrijkers over den vloer had, zou in elk geval den sta tus quo" weigeren te erkennen. Japan —'toen ook al! ging nog verder en wilde zelfs den „status quo ante" niet meer. Amerika waar Wilson op het punt stond van vredesvoorstellen te doen, zag het liefst den oorlog zoo gauw mogelijk eindigen, hoopte vooral dat net er zelf niet in betrokken werd en maakte drukte over de onderzeëers. In het algemeen overheerschte de meening dat men Duitschland niet antwoorden moest met een botte weigering, d»ch dat nu het vragen zou zijn voorwaarden bekend te maken. Het was dan ook in dezen geest dat de Geal lieerden een gemeenschappelijk antwoord ont wierpen hetwelk den 30 December 1916 aan den Amerikaanschen Gezant te Parijs overhandigd werd. Intusschen hadden de Geallieerden den 20 December een Vredesnota ontvangen van Pre sident Wilson. Het antwoord daarop kwam den 10 Januari 1917 tot stand. Het was ,,het schema van Versailles." Geëischt toch werd: herstel van België, Servië en Montenegro; ont ruiming van Frankrijk, Rusland en Roemenië; schadeloosstelling van genoemde staten; reor ganisatie van Europa en velligheeid, ook op economisch terrein, voor alle staten, groote en kleine; teruggave van eerder aan de Geallieer den ontnomen gebieden (Elzas-Lotharingen) bevrijding der Italianen. Slaven, Roemenen. Tsjechen en Slowaken van de vreemde over- heersching; verbanning van het Ottomaansche Rijk uit Europa en beëindiging der Turksche tirannie over vreemde volken; doorvoering der proclamatie van den Czaar betreffende de Poolsche onafhankelijkheid; onderdrukking van het Pruisisch militairisme. Het Duitsche lijstje van verlangen was niet minder kras. De Duitsche Gezant te Washing ton, Graaf Bernstorff, deelde het vertrouwelijk mee in een brief aan kolonel House op 31 Januari 1917. Men oordeele: teruggave van den Boven-Elzas; een grens welke Polen en Duitschland strategisch en economisch verde digt tegen Rusland; koloniën in overeenstem ming met bevolkingsaantal en Duitsche econo mische belangen; herstel van België onder zekere voorwaarden van Duitsche veiligheid; herziening van de Fransch-Duitsche grens; schadeloosstelling in ruil voor veroverde gebie den; compensatie voor Duitschers en Duitsche ondernemingen welke van den oorlog geleden hebben; vrijheid van de zee. Daarmee was de vemietigingsoorlog een feit. De Geallieerden wilden den onder gang van Oostenrijk-Hongarije en de mach teloosheid van Duitschland. Hun middel was: de honger! De Centrale zochten hun opperheerschappij over Europa voor goed te vestigen. Hun middel was 't te trachten de blokkade te breken door den onbeperkten duikbootenoorlog. Want Bernstorff schreef onder zijn ver- langenslijstje: „Mijn regeering zou de on- derzeëersblokkade gaarne hebben uitgesteld. Dit gaat echter niet, omdat alle maat regelen getroffen zijn. Mijn regeering is van meening der de onderzeëersblokkade den oorlog spoedig zal beëindigen." En in een post scriptum; „Deze blokkade zal worden opgeheven, zoodra een conferentie bijeen kan komen ter bespreking van rede lijke voorstellen." BATAVIA, 20 Dec. (Aneta). Bij de N.V. Volks huisvesting (een aparte N.V. waarin gemeente en andere overheidslichamen groote belangen hebben) is een verduistering ontdekt tot een bedrag van f 28.000. Deze verduistering heeft plaats gevonden door middel van valsche kwi tanties. De boekhouder van de Gemeente C. H. van V. legd.e een volledige bekentenis af. Van het verduisterde bedrag is f 3000 teruggestort. De fraude is gistermiddag omdekt, doch hiermede blijkt reeds in Juli 1932 een aanvang te zijn ge maakt en over die maand en in de maand De cember 1932 te zijn gepleegd. Het is nog niet opgehelder hoe de onregelmatigheden aan de regelmatige controle van den Gouvemementsac- countantsdienst ontsnapte. Het is echter geble ken, dat de dader gebruik maakte van den naam van het hoofd van een groot bedrijf, met welken naam hij valschelijk kwitanties onderteekende. De ontdekking geschiedde bij de vergelijking van de gespecifeerde balanswaarde met den verkoop van de opbrengst van gemeentegronden. De dader is onmiddellijk ontslagen en in pre ventieve hechtenis gesteld. BATAVIA, 20 Dec. (Aneta). De officier van Justitie eischte tegen den vroegeren secretaris Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8 6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. Omroeper-Service NASSAULAAN 51 HAARLEM Kantooruren van halt 9 tot hall 6 's Zaterdags van hall 9 tot hau 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaak- van de Rechtshoogeschool J. E. S. M. 1% jaar gevangenisstraf wegens verduistering van een bedrag van f 1600. PARIJS, 20 Dec. (Reuter). Laval zal vandaag In den ministerraad Frankrijks buitenlandsche politiek uitvoerig bespreken. Vooral aan de Fransch-Italiaansche toenaderingspogingen zal groote aandacht gewijd worden. Gisteren heeft de Italiaansche gezant te Pa rijs de Italiaansch-Fransche betrekkingen we derom met Lavai besproken. In welingelichte Fransche kringen verneemt men, dat de rede van Laval in den Senaat een diepen indruk heeft gemaaxt op Mussoiini. De bijzondere correspondent "an de „Matin" te Rome bericht zelfs, dat Mussolini niet meer zoo bot weigert over zekere overeenkomsten in zake Midden-Europa te spreken; vermoedelijk zal binnenkort een protocol worden opgesteld. Alleen de fcrmuleering biedt nog enkele moei lijkheden. Men mag niet hopen op een Fransch-Ita- liaansch Kerstgeschenk voor den vrede in Mid den-Europa. doch een Nieuwjaars-geschenk is wel mogelijk. „Le Jour" beoordeelt den toestand minder gunstig; volgens dit blad wil Laval geen afstand doen van het plan om de onaantastbaarheid van Joego-Slavië te bevoordeelen. NEW-YORK, 20 Dec. (V.D.) Te Selbyville Tennessee) heeft een opgewonden menigte ge probeerd het gerechtsgebouw te bestormen, waarin juist de zaak tegen een neger werd be handeld, die een blank meisje van 14 jaar zou hebben aangerand. De toestand werd zóó dreigend, dat de na tionale garde moest worden gerequireerd. Toen de menigte voor den derden keer tot een be storming wilde overgaan opende de nationale garde het vuur. Drie personen werden gedood, een groot aantal gewond. De beschuldigde ne ger werd van politiewege met grooten spoed per auto weggevoerd. Hedenmorgen stond voor de rechtbank te Zwolle terecht het echtpaar H. J. V. D. V. O, dat zich in de periode van 27 Juni 1933 toe 27 Augustus 1934 te Zwolle heeft schuldig gemaakt aan ongeveer veertig diefstallen. De diefstallen werden bewezen geacht. Nadat zestien getuigen waren gehoord eischte de officier tegen den man negen maanden en tegen de vrouw twee jaar gevangenisstraf. De politie te Rotterdam heeft aangehouden verdacht van brandstichting, den 35-jarigen koopman K. R„ in wiens zaak, een handel in automaten aan den Zwaanshals 342, in den nacht van Dinsdag op Woensdag een brand heeft gewoed, waarbij het achtervertrek, waar een groote hoeveelheid emballage lag opgeslagen, geheel uitbrandde. De politie zet haar onder zoek voort. Op den provincialen weg te Zaandam reed op 31 Mei een motorrijder. Bij de snijding van den Stationsweg kwam een taxi, die de bocht zóó scherp nam, dat hij op het linker gedeelte van den weg terecht kwam. De motor werd daardoor den weg afgesneden. Hij p,robeerde nog naar links uit te wijken, doch tevergeefs. Er ontstond.' een botsing, waardoor de motor rijder zwaar gewond werd. Hij bekwam o.a. een enkel- en een beenbreuk. Terzake van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, stond de bestuurder, een 23- jarige ohauffeur uit Zaandam gisterenmorgen voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Hij verklaard dat hij had moeten uitwijken voor twee wielrijasters, die plotseling zonder teeken te geven naar links waren uitgeweken. De president: U had moeten stoppen achter de wielrijdsters. Verdachte: Dat kon ik niet want de afstand tusschen mij en de wielrijdsters was te klein. De president: Dan had u niet zoo dicht achter de wielrijdsters moeten rijden. Verdachte: Ik wilde ze juist passeeren toen ze plotseling uitweken. De president vond de verklaringen van ver dachte zeer verward en constateerde dat nie mand van de getuigen de wielrijdsters had gezien. De Officier van Justitie zeide, dat het ge noemd kruispunt hoogst gevaarlijk is. Overal wijzen de verkeerspellen naar rechts, op dat punt echter naai" links. Uit deze zaak blijkt weer hoe een kleine verkeersfout groote gevol gen kan hebben. Daarom vond spr. dat er geen kleine verkeersfouten meer bestaan. Verdach te is haastig geweest en hij wilde gauw zijn vrachtje afleveren om een nieuw te kunnen krijgen. Daardoor verloor hij ö'e voorzichtigheid uit het oog en nam de bocht te scherp. Spr. eischte een maand gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd. Op den Zondag j.l. gehouden tentoonstelling werden door keurmeester Gimbrère de volgen de eereprijzen toegekend: W. Petri 6, P. van Daalen 3, H. Roosdorp 1, J. J. Petri 3, P. Dik 2, C. Kraan 2. Bord met r o o d e n rand, rood kruis en blauw veld Waar zoo'n bord staat mag geen enkel voer tuig stoppen Onze nadere berichten uit Leixoes, de noordelijke Portugeesche haven stad, vlak bij Porto gelegen, melden dat de aangevaren en gezonken „Orania" v. d. Kon. Holl. Lloyd ge kapseisd is en de haveningang ver sperd, zoodat er veel kans bestaat, dat het schip zal worden opgeblazen indien het niet gelicht kan worden, waartoe pogingen zullen worden ondernomen. Alle opvarenden zijn gered en de enkele passagiers die letsel opliepen, maken het redelijk wel. Kapitein Maars, een ervaren gezag voerder der maatschappij, treft geen schuld. Er was storm op de kust en met beleid werd de haven inge varen. Het Portugeesche schip „Loanda" kwam achterop, had geen loods aan boord en manoeuvreerde ondeskundig. Kapitein Maars seinde nog aan den Portugees, die achter hem kwam, dat deze nog niet de haven moest binnenvaren. Aan dit verzoek werd niet voldaan en de Portugees ramde midscheeps achter de machinekamer de „Orania", die voor anker ging liggen. Kapitein Maars, vreezend voor een ontplof fing, liet de vuren dooven zoodat geen erger ramp ontstond. Enkele passagiers sprongen over boord, doch konden opgepikt worden. De „Orania", in 1922 gebouwd, had een bemannmg van 158 koppen aan boord met 122 passagiers, waarvan 16 Nederlanders. Er waren geen Nederlandsche priesters aan boord, wel een Belgische Kanunnik. De overige passagiers waren Brazilianen, Ar gentijnen, Engelschen, Portugeezen e.a. Al hun bagage moesten zij achterlaten. Zij zijn met de eigen booten en met toegesnel de booten uit de haven van het zinkende schip gebracht dat hevig geramd van boven tot onder de waterlinie opengescheurd was. Onder de Nederlanders die gered zijn bevond zich ook mej. C. M. ten Brink uit Amsterdam, die deel heeft uitgemaakt van het Nederlandsch gezelschap naar het Int. Eucharistisch Con gres te Buenos Aires, maar aldaar bij haar broer was achtergebleven ten einde met een volgende gelegenheid naar het vaderland terug te keeren. De namen der Nederlandsche geredden laten we hier volgen: Nederlanders: De heer en mevrouw E. Posthumus met twee kinderen. De heer G. S. de Clerq en zijn zoon. De heer J. H. G. Post. Mej. C. M. ten Brink. De heer en mevrouw P. Kraan met drie kinderen. Onder de Nederlandsche passagiers, die te Lissabon aan boord gekomen zijn, waren: De heeren Leeuwenstein, P. Veldheer, John. Tattersael. Van de overige opvarenden noemen we nog den bekenden dirigent Dr. Weissmann en den Belgischen Kanunnik Pater de Keijzer. De passagiers en bemanning zijn in hotels ondergebracht en de familieleden behoeven zich niet ongerust te maken. Een onzer medewerkers heeft met kapitein Maars en enkele geredden gesproken. De ramp kwam geheel onverwacht. Het stormde op de kuit en bij den nauwen ingang der haven waar de „Nederlandsche Maatschappij voor Havenwerken" met een groot haven werk bezig is, moest het anker worden uit geworpen. De vrij groote Portugeesche vrachtboot die achter de „Orania" kwam en nog wel tijdig gewaarschuwd was, stopte niet, maar liep regelrecht op de „Orania" in. Het mag een wonder heeten, dat er zoo weinig ongevallen voorvielen en geen dooden of ernstige gewonden zijn te betreuren. De „Orania" lag stil, kon niet uitwijken en werd zwaar getroffen door de „Loanda". De slag was hevig. Een paniek ontstond er intus schen niet. et schip had buitengaat door den storm een gunstiger tijd moeten afwachten om te kunnen binnenkomen. Tegen 12 uur meen den de loods en de gezagvoerder den tijd ge komen. Als eerst aangekomene wilde de „Orania" ook het eerst binnenloopen en dit werd aan de havenautoriteiten gemeld. Maar er werd terug geseind dat de haven vol lag en men geduld moest hebben. Hoewel de „Orania", die voor anker ging liggen, vlak bij den ingang van den haven was, wilde de Portugees nog voorgaan, maar vergiste zich zonder loods in de stroom en zou zelf tegen de pier zijn geslagen indien het niet op de „Orania" ware geloopen. Het zeven stooten op de fluit werd het sein gegeven dat alle passagiers zich bij de reddings booten moesten verzamelen, doch toen het schip begon te kapseisen sprongen enkele pas sagiers over boord, maar konden opgepikt worden. Het ware gelukkig maar weinig passagiers, die hun kalmte verloren. De doodtastendheid, het kalm beleid en heel het kort optreden der Hollandsche bemanning voorkwam erger. Onmiddellijk werd het bevel gegeven en uit gevoerd om de waterdichte schotten te sluiten, maar toen het schip begon te hellen werden de booten gestreken en werd de passagiers ook met vele kleine toesnellende bootjes uit de ha ven naar land gebracht. De vrouwen en kin deren moesten eerst gaan. Enkele passagiers lieten zich langs touwen omlaag zakken. Kapitein Maars betreurde de ramp natuurlijk buitengewoon. Hij dacht Kerstmis bij de zijnen te Haarlem te kunnen vieren, maar moet nu hier de zaken regelen met den vertegenwoor diger der Maatschappij en den heer J. Foudraine inspecteur yg/an den technischen dienst, die uit Amsterdam overkomt. Sommige passagiers hebben nog iets kunnen meenemen, maar de meesten bevinden zich thans zeer ontriefd, van alles beroofd, te Leixoes en Porto, waar het intusschen hun aan niets ontbreekt, omdat de vertegenwoordiging der Kon. Holl. Lloyd voor hen zorgt. Kapitein Maars hielp druk mee een plaats in de hotels voor allen te vinden. Met de bagage der passagiers in de hutten en het ruim is ook de lading, koffie, tabak, enz. onder water verdwenen. Veel, zeer veel is ver loren gegaan, zelfs al kan 't schip gelicht worden. De Portugeesche autoriteiten stellen een om standig onderzoek in. Ontwikkelingsavond R.K. Volksbond Vrij dagavond 8 uur wordt in het „St. Joseph-ge- bouw" aan de Schoolstraat de tweede ontwik kelingsavond gehouden. Als spreker zal wederom optreden de heer Ant. J. M. Angenent uit Haar lem met als onderwerp„De taak van de stands organisatie ten opzichte van het staatkundig leven". In verband met de verkiezingen in het vol gend voorjaar is dit onderwerp van actueel be lang. De juiste waarde van gezonden volksin vloed, dus de waarde der democratie, moet men kennen. Op deze vergadering hebben alle katholieke mannen en vrouwen vrijen toegang en zij zijn allen zeer welkom. Attentie Nog een tiental dagen scheiden ons van het nieuwe jaar. De laatste dagen van dit oude jaar hebben voor den meerderjarigen, juister gezegd: voor den kiesgerechtigden ka tholiek een bijzondere beteekenis. Immers, wil men in het komende jaar kun nen deelnemen aan de voorbereidende kiesver- richtingen, zooals het stellen van candidaten voor de Provinciale Staten en voor den Ge meenteraad, dan moet men lid zijn van de plaatselijke R.K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht". Om zich het volledig recht van deelneming aan alle voorbereidende werkzaamheden te ver zekeren, heeft men zich slechts op te geven voor het lidmaatschap en wel uiterlijk tot 31 De cember as. De candidaatstelling voor den gemeente raad heeft plaatselijk de meeste belangstelling. Zorgt er voor dat uw kans om mede te beslis sen niet voorbij gaat. Vooral gij jongeren, bouwers van de toekomst, een belangrijke taak wacht u. Sinds de laatste wijziging der reglementen der R.K. Staatspar tij is het mogelijk, dat personen vanaf hun 18e levensjaar lid kunnen worden van de R.K. Kiesvereeniging. Binnenkort zal op een verga dering der kiesvereeniging de wijziging wor den behandeld, zoodat een ieder weten kan wat hem te doen staat bij de komende maan den van actie. Stelt niet uit. De candidaatstelling voor de Provinciale Staten is reeds spoedig aan de orde. Geeft u op bij een der onderstaande bestuurs leden: J. R. Kuypers voor distr. Halfweg; J. v d. Bijl voor distr. Houtrakpolder; J. v. d. Peet voor distr. Lie-Vinkebrug; C. Stokman voor distr. Spaarnwoude en Vink voor distr. Zuid- Schalkwijk. Burgerlijke Stand Geboren: C. M. J. Ver- donkschotJanse, zn.; H. v. d. VliesStegen- ga, z. Overleden: J. J. Richard, 22 jaar, ongeh.; J. Veenhuis, 49 jaar, ongeh. Toch brutaal Bij de politie is door mej. O. aangifte gedaan van diefstal van haar rijwiel- belastingmerk, dat was bevestigd in een koker tje om de stuurpen van haar rijwiel, het wrik zij in een rijwielbergplaats naast het gebouw Concordia te Velsen-Noord had geplaatst. IJMUIDEN, 20 Dec. Rijksvischafslag. Tarbot 0.9O1.30 per kg. Griet 15.0029.00 per 50 kg. Tong 1.051.40 per kg. Groote Schol 16.00— 20.00, middel Schol 18.00—20.00, Zetschol 20.00 26.00, kleine Schol 12.0017.50, Schar 2.50 13.50 per 50 K.G. Rog 14.00—20.00 per 20 st. Vleet 0.762.30 per stuk. Pieterman en Poon 6.0010.00. groote f-chelvisch 22.50—35.00, mid del Schelvisch 25.0035.00, kl. midd. Schelvisch 16.0032.00, kleine Schelvisch 6.5018.00 per 50 kg. Kabeljauw 22.0040.50 per 125 kg. Gullen 3.4018.00 per 50 kg. Leng 0.381.80 per stuk. Heilbot 0.64—0.80 per kg. Wijting 2.00—4.80 per 50 kg. Koolvisch 1190 cent per stuk. Makreel 3.8010.50 per 50 kg. Versche Haring 3.108.00 per kist. De Olympia heeft aangevoerd 1 steur van 47 kg., opbrengst 32.90 en een steur van 38 kg., opbrengst 24.20. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Vios 4 140 manden 1770.Olympia 100 man den 1470Schoorl 500 manden 2340.—, Om- mering 300 manden 2020.Carolina 600 man den 4100Ewald 250 manden 2200Reiger 65 manden 1260.Zeehond 70 manden 1250. Azimuth 350 manden 2250.Irene 90 manden 920.Gezina Catharina 110 manden 1550. KOTTER O 322 430.—. K.W.: 114 920—, 86 107044 780.—. HARINGLOGGERS K.W.: 33 2130123 140.—, 110 130151 250—, 147 760—, 20 270.—, 37 2120.—. hoort U niet door de radio. Toch heeft de radio zijn onverflauwde belangstelling. U wenscht "n radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voor! Dagelijks bereikt hi) 75.000 ge zinnen. Hü zal U dus zeker van dienst kunnen rijn. In een bijeenkomst van archeologen en kunsthistorici te Rome heeft prof. Bertini- Calosso interessante mededeelingen gedaan omtrent Michel Angelo's „Laatste Oordeel", een der vermaarde fresco's in de Sixtijnsche Kapel. Het is reeds eenigen tijd geleden, dat men in figuren van deze wandschildering o. a. Michel Angelo's zelfportret en een portret van Dante herkend heeft. Thans is gebleken dat verschil lende andere figuren beroemde tijdgenooten van den schilder voorstellen, o. a. de Pausen Paolo III, Farnese, Clemens VII en Julius II. Voorts is in een der vrouwenfiguren Vittoria Coionna, Michel Angelo's groote en onbeantwoorde lief de, duidelijk te herkennen. Men neemt aan. op den duur nog meerdere figuren te kunnen iden- tificeeren. Het Danteportret van Michel Angelo in de Sixtijnsche Kapel Over: De ontsiering van het Frederikspark - Men schrijft ons: Geachte Redactie. Vergun mij er.kele opmerkingen naar aanlei ding van uw beoordeeling, voorkomende in uw overzicht „Uit den Gemeenteraad." Verzoek 1. Mr. de Vries uit Amsterdam wenscht f 12000.te betalen voor een stukje grond aan het Frederikspark, om daarop een flat te bouwen, waarvan de bouwkosten (een slordige f 40.000.zullen bijdragen tot werk verruiming in Haarlem: een onderneming dunkt mij, waarvoor alle lof. Neen, aldus de Redacteur van de N. H. Crt., er valt gelukkig nog een lange lijdensweg af te leggen met de mogelijkheid van een omslaan van den Raad, maar goed ook, nietwaar Red.? Laat Mr. de Vries zijn geld in Amsterdam be steden, wij hebben hier noch geld, noch werk verruiming noodig. Vooral die lijdensweg nog eens extra aangedikt te zien als middel om zijn energie en ondernemingsgeest lam te slaan, doet een bouwondernemer ijoed. 2e Verzoek: De Raad besloot aan Conrad- Stork een subsidie, groot f 2775.te ;verleenen voor uitvoering van een opdracht: Beoordeeling N. H. Crt. een sympathiek besluit, dat brood en vreugde zal geven aan eenige Haarlemsche werkloozen. Wie rijmt zulks tesamen? U zegt uit schoonheidsoogpunt is het eerste verzoek ge doemd om afgewezen tet worden Doch richt dan eens uw oogen op die Badinrichting, vooral die schoorsteen doet het daar heerlijk aan nietwaar? En dan ons mooi onderhouden voormalig Bron huisje, wat wij Haarlemmers - zouden moeten missen. Circa 40 jaar ben ik in Haarlem woon achtig en nog nimmer heb ik dien tijd er iets op zien knappen, doch wel ontsieren, zoodat ik besluit met den wensch, dat het verzoek van Mr. de Vries met vlag en wimpel door den Raad zal worden goedgekeurd. Uw abonné H. J. O. Naschrift van de Redactie. Elke poging om werkverruiming in Haarlem te brengen juichen wij van harte toe. Voor de leniging van het leed der werkloozen zien wij in werkverruiming de beste, eenige oplossing. Wij hebben niet opgehouden daarop in onze cou rant de aandacht te vestigen. Maar dat wil nog niet zeggen, dat wij er ook maar iets voor voe len om ons Frederikspark door den bouw van een flatje van f 40.000 (zegge en schrijve veer- tigduizen gld.) te laten ontsieren. Straks komt er misschien een meneer, die onze Vleeschhal op de Groote Markt wil laten afbreken om er een café'tje te laten neerzetten. Welke Haarlem mer zou dat goedvinden? Als de cliënten van mr. de Vries in Haarlem een flatje willen bou wen, zijn er genoeg andere geschikte plekjes voor te vinden. De Raad heeft verkeerd gedaan met in het Frederikspark den schoorsteen van het Sportfondsenbad te dulden, maar dat wil niet zeggen, dat de Raad nu moet doorgaan met fouten maken. Het Frederikspark behoort aan alle Haarlemmers en als de provincie Noord- Holland een gedeelte van den tuin, achter de Griffie, afstaat, zooals in de bedoeling ligt, dan krijgen wij weer een Frederikspark, dat een lust zal zijn voor alle Haarlemmers en allen, die Haarlem bezoeken. Als er een flatje van f 40.000 komt, is die kans verkeken. OVER: DAK-ANTENNES M. de R. Met instemming las ik in uw blad het be richt, dat de overheid te Amsterdam maatre gelen zal nemen tegen de ontsierende dak antennes. Ik hoop, dat dit voorbeeld door de vroede vaderen van onze stad zal worden ge volgd. 't Zijn in hoofdzaak de toch het stads beeld zoo ontsierende platte daken, waarop men alle mogelijke palen, stokken, draden en gaas ornamenten aantreft, terwijl niet zelden aan de gootlijsten stukken hout van alle mogelijke maten en modellen op ruwe wijze zijn gespij kerd. En waarvoor dient al dat leelijks. Bij hui zen met daken make men gebruik van de schoorsteenen ter bevestiging van de draden, terwijl bij huizen met platte daken door som mige bouwvereenigingen één draad langs de gootiyst is bevestigd. Waar op initiatief van de Schoonheidscom missie destijds het bouwen van huizen met platte daken is verboden, hoop ik dat diezelfde Com missie den strijd zal aanbinden tegen de ont sierende dak-antenr.es. Met dankzegging voor de plaatsing. Een abonné Twee kleine hondjes in een kistje met hout wol. Moeder had zeven kindertjes gekregen. Be slist werd, dat vijf mochten blijven en twee weer onverbiddelijk en onmiddellijk den dood in zouden gaan. Anne dieren! Maar uitkomst daagde een dierenvriend ontfermde zich over deze twee weeskinderen en zou probeeren ze groot te brengen. Dit gebeurt nu. Ik zag ze samen in een kistje met houtwol, bedekt met een warm kleedje, zuigfleschje in hun midden, vlak vóór den haard. De twee ter dood veroordeelden ontvangen nu een meer dan koninklijke behandeling. En de pleegmoeder spreekt met groot enthou siasme over de opvoeding van haar pleegkin deren. Met de grootste nauwkeurigheid worden zij' gevoed en verzorgd. Hulde voor zulk een menschlievenden arbeid! Dat de twee weesjes mogen opgroeien in ge zondheid Dit tafereeltje ontmoette ik heden in mijn praktijk als dierenbeschermer in deze stad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 14