Onze vliegers naar Oost en West-Indie De kaffers van Zuid-Afrika Vlootconferentie verdaagd Het nieuws van heden De kabinetscrisis te Belgrado EEN NIEUWE KOERS TIJD HEEFT VOOR HEN GEEN WAARDE DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DONDERDAG 20 DECEMBER 1934 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19106 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERTj DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het stoutmoedig-avontuurlijke element in de pioniersvlucht van de „Snip" „Zuid-Zuid-West De „Snip" Woensdagavond gestart Hulp der techniek De Snip passeert de K XVlil De „Uiver" te Cairo AM5TERD BIANCA PORTO CU RA PARAMARIBO DÜUSCH MacDonald betreurt de beperkt heid der resultaten. Een breed voerig communiqué Opzegging vlootverdrag Rondom Britsch-Indië De Kaffer is een onontbeerlijke schakel in de Z.-Afrikaan- sche samenleving Een voetbalwedstrijd Roofoverval in spoor wegcoupé Jeftitsj wil een concentratie- regeering in het leven roepen Zijn uitzonderlijke positie Het Weer L. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In de geschiedenis der Nederlandsche lucht vaart wordt de dag van heden een belangrijke datum. Weer volgen wij met spanning van uur tot uur de vlucht van een Nederlandsch toestel, een vlucht, zooals onze luchtvaart nog niet heeft gekend: 3600 K.M. tusschen water en lucht boven den Atlantischen Oceaan. Voor het eerst richt onze luchtvaart den blik naar het Westen. De luchtweg naar het Oosten is in een reeks wakkere pioniersvluch- ten gebaand. Ongedachte mogelijkheden zijn hier geopend, ten deele reeds verwezenlijkt. Nederland en de Aziatische deelen des Rijks zijn dichter dan ooit tot elkaar gebracht. Re gelmatig vliegen de vogels van Schiphol, de kop vooruit, naar het Zuid-Oosten, regelmatig keeren zij weer, sinds jaar en dag. Thans ligt een nieuwe koers vóór: Zuid-Zuid- West. Het overzeesche Rijksgebied in Zuid- Amerika, in de Caraïbische Zee, is het doelwit. Ook Suriname en Curasao moeten dichter wor den gebracht tot het Moederland. De luchtweg is daartoe de ideale verbinding èn om de on geweten mogelijkheden èn om de wijze, waarop hij spreekt tot de verbeelding en den onderne mingslust stimuleert. Want wie Suriname zegt of Curacao, zegt Amerika. Ook Nederland heeft hier zijn groote kansen. Een zoo dóór-georganiseerd bedrijf als de K. L. M. gaat met deze vlucht niet „ins Blaue hinein". Het wéét wat het zoekt in de West. De voornaamste conclusie waartoe de heeren Dellaert en de Vries voor enkele jaren na een studiereis kwamen, luidde, dat de inrichting van een Nederlandschen vliegdienst tusschen Curacao en Aruba en Maracaïbo en la Guaria perspectieven biedt. Curasao als commercieele luchtbasis zou zich gunstig kunnen ontwikke len, als Nederland hier tijdig zijn roeping ver staat. Het zenden van de „Snip", niet alleen voor een vlucht NederlandWest Indië, maar voor een verdere taak in de West, is daarom verantwoord geacht. In de pioniersvlucht van de „Snip" vormt het traject van heden, de 3600 K.M. Oceaan met nog onbekende omstandigheden, met on verwachte moeilijkheden wellicht, het stout moedig-avontuurlijke element. Want al zijn door de getroffen voorzieningen de risico's tot het uiterste beperkt, er blijven toch niet te be rekenen factoren, die aan dezen sprong een bijzonder karakter verleenen. De luchtweg van Afrika naar Zuid-Amerika is intusschen reeds verkend. In 1922 vlogen de Portugeezen Cabral en Continho met een Fairey-landvliegtuig gemonteerd op drijvers als eersten over de Zuidelijke Atlantic en na tal van moeilijkheden en langdurig oponthoud be reikten zij hun doel. In hun voetspoor volgden de Spanjaard Franco in 1926 en later o.m. de Franschman Mermoz in 1930 en Balbo's eska der in 1931. In de richting West-Oost vloog als eerste de Australiër Winkler in 1931 met een éénmotorig Puss Moth-vliegtuig, De jongste tijd bracht een regelmatige luchtdienst van de Deutsche Lufthansa, welke twee landingsschepen, „Westphalen" en „Schwa. benland", in den Oceaan als steunpunten voor anker legde. De „Graf Zeppelin" volvoerde zijn fraaie vluchten en eindelijk pogen ook de Franschen met hun nieuwste vliegtuigtype de Oceaanroute in regelmatig verkeer te- over bruggen. Met des te grooter belangstelling is het ver schijnen van dezen eersten Hollandschen vogel in deze zóne tegemoet gezien. De „Snip" kiest een Noordelijker route dan de Duitschers en Fran schen. Het traject over den Oceaan is daarbjj langer, maar de metereologische omstandig heden zijn gunstiger dan op den Zuidelijken weg. Gedragen door het medeleven en de 'beste wenschen van geheel ons volk, zal de „Snip" den grooten oversteek Porto PrajaParamaribo met succes volbrengen en daarmee een nieuwen koers in de Nederlandsche luchtvaart hebben uitgezet: Zuid-Zuid-West! Het K. L. M.-vliegtuig de „Snip" is Woensdag om I 9.15 uur G. M. T. van Porto Praya gestart met be stemming Paramaribo. De Snip stond, aldus meldt de K. L. M., spoe dig in verbinding met de K XVIII en bedankte den commandant voor de tot dusver bewezen diensten. De weerberichten waren goed doorgekomen. Aan de radioberichten van het K.L.M.-vlieg- tuig de „Snip", ontvangen via de K.L.M., ont- leenen wij nog het volgende: Het startbericht meldt, dat de „Snip" te 19.15 uur G.M.T. 19.35 Amsterdamsche tijd van Porto Praya vlot is vertrokken. Van der Molen deelde mee, dat op de heele uren met de K. XVIII en op de halve uren met het s.s. „Stuyvesant" de verbinding zal worden onderhouden. Op het oogenblik (22 uur A. T.) werkt de „Snip" op 26.8 meter en is moeilijk te volgen in Nederland. Om 22.20 uur zal de „Snip" te vens probeeren met Scheveningen in contact te komen. Om 22.20 A. T. was de „Snip" wederom met de K. XVIII in verbinding en gaf de K. XVIII gelegenheid het vliegtuig te peilen, waarvoor hij lange strepen uitzond. Dan vraagt v. d. Molen of de K. XVIII even op 52.7 M. wil luisteren dan zal v. d.. Molen testen. Om 22.45 uur heeft de K. XVIII de „Snip" te pakken en daarna wordt met de duplex-in- stallatie gewerkt op 900 en 52.7 M. Om 22.47 peilt de K. XVIII wederom. De ontvangst hier te lande van de 52.7 M. is uit stekend. Dan zegt v. d. Molen dat hij om 23.00 uur G.M.T. (23.20 A.T.) terug zal komen en dat hij nu aan de hand van de ingekomen mede deelingen van de K XVIII zijn positie gaat be rekenen. Paramaribo bericht onderwijl dat de ont vangst van de „Snip" zeer goed doorkomt en gemakkelijk te volgen is. De juiste positie van de „Snip" wordt dan door v. d. Molen geseind en is om 11.15 uur Amst. tijd: 12 graden 46 minuten N.B. en 29 graden 16'/2 min. W.L. Om 23.58 A. T. seinde de „Snip" a. d. K XVIII, dat de snelheid van het vliegtuig omstreeks 200 K.M. bedroeg. Naar wij vernemen heeft de commandant van de Nederlandsche onderzeeboot K. XVIII, v/elke zich in den Atlantischen Oceaan op de route bevindt, die bij de vlucht naar West- Indië gevolgd wordt door de Snip, aan de Phohi, met welken omroep de K XVIII voort durend in verbinding staat, medegedeeld, dat de opvarenden het plan hebben Donderdag avond te luisteren naaf het door de Vereeni- g'ng „Concertgebouw-vrienden" georganiseerd concert van lichte muziek, hetwelk uit de groote zaal van het Concertgebouw over de wereld wordt uitgezonden. Een vreugdevol oogenblik was het toen de „Snip" te 1.10 (A.T.) hedennacht in den grooten Oceaan de K XVIII passeerde. Daar, te midden van het eindelooze water en de eindelooze luchten, waar in geen velden of wegen land te bekennen was, vonden de stoere verdedigers van onzen vaderland- schen roem elkaar weer. Radiogrammen van gelukwensch en begroe ting werden met elkaar gewisseld, op een wijze zoo hartelijk alsof men elkaar na jarenlange scheiding weder de hand drukte en in deoogen zag. Dit historische punt, dat geen onzer zijn leven lang zal vergeten was op 12 gr- N B- en 33 gr. W.L. Kort, zeer kort was de ontmoeting, want de Snip" heeft haast; zij vliegt met een snel heid van ongeveer 200 K.M. en ijlt naar haar doel. De „Snip" kwam.... de K.XVIII zag haar eenige oogenblikkenToen verdween de snelle vogel uit het gezicht. Naar het Zuiden.... snel naar het Zuiden met haar kostbaren last. De „Uiver" is Woensdag om 15.32 uur (Am sterdamsche tijd) te Athene aangekomen. Te 15.57 (G.M.T.) is de „Uiver" weer uit Athene vertrokken; te 20.35 is het vliegtuig te Cairo aangekomen. rFRANSCH LONDEN, 19 Dec. De te Londen aan wezige delegaties van Engeland, Amerika en Japan voor de voorbereidende vlootbe- sprekingen hebben heden een vergadering gehouden onder voorzitterschap van Mac Donald, waarop is besloten, de besprekin gen te verdagen. Macdonald -betreurde dat de vorderingen beperkt zijn. Engeland zou echter blijven streven naar beperking der oorlogsvloten. Na de vergadering werd een officieel com muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de conferentie naar de' meening der drie de legaties een nuttig doel dient en in het kader der uitgewerkte ontwerpen moet worden uit gebreid. Alle zijden van het vlootprobleem zijn met groote openhartigheid en in volkomen vriendschappelijken geest behandeld. Het is nooit het doel der besprekingen geweest, defi nitieve besluiten, van welken aard ook, te ne men; het ging er veeleer uitsluitend om, den bodem voor latere onderhandelingen en over eenkomsten rijp te maken. De Fransche en Italiaansche regeeringen zijn over alle bijzon derheden op de hoogte gehouden. De drie deel nemende regeeringen zijn voorstanders van een begrenzing der vlootsterkten met iedere aan vaardbare vermindering, doch de toe te passen beginselen en methoden moeten nog vastge steld worden. De drie regeeringen zullen in nauw contact blijven, zoowel onderling als met de andere mogendheden, die betrokken zijn bü de verdragen van Londen en Washington. De verdaging zal verder Engeland de gele genheid geven, in gedachtenwisseling te treden met de regeeringen der Dominions. Men hoopt, dat het geleverde voorbereidende werk de zaak zoover vooruit heeft gebracht, dat nieuwe on derhandelingen kunnen worden aangeknoopt, zoodra het oogenblik daarvoor gunstig schijnt. Voor dat geval zal de Britsche regeering alle noodige maatregelen nemen. TOKIO, 19 Dec. (V. D.) Ten aanzien van het besluit van den geheimen raad over de op zegging van het verdrag van Washington door Japan wordt medegedeeld, dat ambassadeur Saito op 26 December staatssecretaris Huil de nota zal overhandigen, waarin de opzegging van het verdrag een feit wordt. Op 21 December komt het Japansche kabinet bijeen. Het zal een boodschap aan het Japan sche volk publiceeren, waarin de redenen voor de opzegging bekend zullen worden gemaakt. LONDEN, 19 Dec. (V. D.) Nadat beide Hui zen het rapport van de Indië-commissie met groote meerderheid hebben goedgekeurd, heeft de Britsche regeering thans de officieele voor stellen betreffende de hervorming der Indische constitutie in eerste lezing in het Lagerhuis ingediend. Desniettemin zal de inhoud van het wets ontwerp eerst midden Januari bekend worden gemaakt. Voor de indiening in eerste lezing is het voldoende, dat het titelblad van het ont werp op de tafel van het Huis wordt gedepo neerd. Dit is thans met eenige plechtigheid door Samuel Hoare, minister voor Indië, ge schied. Twee millioen reservisten hebben in Joe go-Slavië den eed van trouw aan koning Peter 11 afgelegd (Bijzondere correspondentie uit Pretoria) Het spreekwoord „Tijd is geld!" geldt voor al in dezen mofdernen tijd, waar niets te vlug kan gaan. Men reist vlug, werkt vlug en leeft vlug. Er is echter één volk voor wien dit gezegde niet van toepasing is: de Kaffers! Voor den Kaffer heeft de tijd geen waarde en geen beteekenis. Men krijgt direct dezen indruk als men voor den eersten keer in Afrika voet aan wal zet en het langzame wer ken der kaffers bij het laden en lossen ziet of toevalligerwijze in de stad een „gang" Kaffers in de straat gruis aan het vaststampen is. Lus tig zingen zij bjj hun werk. Bij een gegeven noot lichten zij den zwaren stamper en één been op. Neer valt de zware ijzeren stam per en het been en verder gaat het gezang. Bij een bepaalden noot gaan stamper en been weer omhoog en uren en uren, ja dagen en dagen werken zij zoo voort tot eindelijk de straat klaar is. Ook al gaat het langzaam, hoofdzaak is, dat het werk klaar komt. Hier in Afrika heeft tijd nog niet die waarde, als in Europa. Al heel spoedig zal men als men hier woont en dagelijksch in nauw contact met de Kaffers komt, zooals b.v. de huisvrouw met hare be dienden, ondervinden, dat de Kaffer o zoo langzaam is en met genoegen uren kan ver praten met den een of anderen Kafferboy of Kaffermeid, die hij toevalligerwijze in de straat tegenkomt, terwijl zijn werk wacht; doch dit is zijn laatste zorg, zoo een Kaffer ooit zorgen heeft. Velen krijgen door de langzame manier van werken der Kaffers den indruk, dat de Kaffer lui is, doch d'it is een totaal verkeerde indruk. De Kaffer is niet lui, maar hij kan nu eenmaal van nature niet zooals wij aan één stuk door hard werken. Hij is langzaam in alles, in zijn doen, laten en denken. In zijn denken is hij mogelijk nog langzamer dan in zijn doen en laten. Dit is dan ook een der reden, dat ondanks alle pogingen, de ontwikkeling der Kaffers vandaag maar bitter weinig verschilt met die van vijf en twintig of dertig jaar ge leden. Al het zware werk in welken tijd van nijverheid ook, wordt hier door den Kaffer ge daan. Zij vormen een onontbeerlijke schakel in onze samenleving. Zondag is hun eenigste vrije dag. De straten op Zondag zijn dan ook vol schreeuwende, gillende en lachende Kafferboys en Kaffermeiden. De Europeaan gaat de vrije natuur in of blijft thuis. Zondag is de Kaffer dag! Het aantal ongelukken, door vechtpartijen, steken met messen en dergelijke fraaiigheden is dan ook legio. Gelukkig krijgt de sport in al haar diverse takken een geweldig houvast op den Kaffer. De gemeenten wakkeren het aan en stellen sport terreinen voor hen beschikbaar, waar zij Zon dag naar hartelust kunnen spelen. Sport voor onze zwarte bevolking, speciaal voor den kaffer, is een der grootste zegeningen. „Ledigheid is des duivels oorkussen," zegt het spreekwoord en het is maar al te waar voor den Kaffer. Heeft een Kaffer niets te doen dan vervalt hij in allerlei ondeugden. Hij sluit zich, om maar iets te noemen, bij een der „Amalaita"-benden aan, wier grootste genoegen en eenige hoofd doel is andere Kaffers den laatsten tijd zelfs ook Europeanen aan te vallen en met het door hen zoo geliefkoosde mes te bewerken, menigmaal met doodelijken afloop. Een andere geliefkoosde bezigheid om den tijd te dooder, is de voor hem verboden vrucht sterken drank te drinken. Hij drinkt zich aan den voor hem verboden drank, Kafferbier, skokiaan, mam- poer, etc, of „lijk" of „lekker" en in dezen „lek keren" toestand ontbrandt de vechtlust in hem met de bekende gevolgen van moord en dood slag die heden in de groote steden vooral, waar makkelijk voor hen drank te krijgen is er is een zekere klas Europeanen, die door de groote winsten verleid de Kaffers van drank voorzien Zondags schering en inslag zijn. Zooals reeds gezegd heeft de sport een ge weldig houvast op den Kaffer gekregen en bij talloozen in zulk een geweldige mate, dat zij alles zullen laten staan en opofferen om wed strijden te kunnen volgen of er aan deel te nemen. Geen tak van sport heeft een grooter vat op onzen Kaffer en ook de koelies gekre gen dan voetbal. Ons nationale spel, rugby, heeft eigenaardig genoeg lang niet zoo veel ingang onder hen gevonden als „soccer". In één woord gezegd, zij zijn er dol op en .wat meer zegt, zij spelen een goed spel, dat duizen den en duizenden toeschouwers trekt. Er is nog een andere goede zijde aan het toenemen van sport onder de Kaffers verbon den. De kaffergeest werkt langzaam en concen treert zich op één punt. Een komende wedstrijd zal voor dagen en dagen zijn geest bezig hou den en het eenige onderwerp van het gesprek onder hen zijn. Zóó vervult is de Kaffergeest, dat deze daarmede voortdurend wordt bezig gehouden en er geen plaats is voor andere min der goede gedachten. Om u een idee te geven van de opwinding, die er gedurende een Kaf fervoetbalwedstrijd heerscht, zal ik u in het kort het verloop van een wedstrijd vertellen, den eindstrijd om den beker der vier provinciën. Deze strijd ging tusschen Transvaal en Natal en werd op de mooie Bantu sportgronden te Johannesburg gespeeld, ten aauschouwe van ruim vijftienduizend Kaffers en eenige duizen den blanken, voor wie de eerste rijen der tribu nes gereserveerd waren. Ik had het genoegen een Kafferwedstrijd te leiden is werkelijk een genoegen dezen wedstrijd te leiden. Toen ik 't veld betrad was het een geroezemoes en gegons van je welste. Kaffers kunnen als zij onder elkaar zijn nu eenmaal niet rustig pra ten, zij gillen, schreeuwen en lachen en roepen elkaar van groote afstanden af toe. Direct na dat ik gefloten had om de elftallen in het veld te roepen verscheen Natal, keurig in het rood gekleed en door enkele duizenden Natal-aanhan- gers toegejuicht. Door een grooten scheepsroe per werden zij door den voorzitter der Bantu- vereeniging aan het publiek voorgesteld. Onbeschrijfelijk :s het lawaai als het Trans- vaslsche elftal, in het wit gekleed, het veld be treedt. Een piekfijn gekleede Kaffer schiet van de tribune af en schreeuwt luide voor de tri bune op en neer hollend: „tien tegen één OP Natal" Kaffers zijn aartsgokkers! en doet goede zaken. Direct na den aftrap volgt een gelijk opgaand spel. De vlugge centre for ward van Transvaal, die den edelen naam van Joko Tea draagt, is uiterst vlug en gevaarlijk Hij is uiterst populair onder de Kaffemeiden, die aan ook zonder ophouden, of hij den bal heeft of niet krijschen: „Hamba Joko Tea!" „Wireless", de rechtsbuiten van Natal, is niet minder goed en populair en wordt door de Natal-aanhangers met: „Don't telegraph, but wireless!" aangemoedigd. Van de toeschouwers waren een oude en uiterst eenwaardige Zoeloe en een klein Basoetoe-meisje, met vele koperen ringen rond armen en beenen, wel het amusants. De Zoeloe zat als een Sphinx en opende periodiek zijn mond om te gillen: „Ikona Chichi" tot algemeene verbazang dergenen, die rond hem zaten. Schijnbaar was hij een Natal- aanhanger, want iederen keer, dat de bal in de nabijheid van den Natalgoal kwam ontstelde hij hevig; verliet zijn zetel en trachtte dan naar den Natel-keeper te gaan om hem goeden raad te geven. Telkens werd hij echter door de ro- buste Kafferpolitie, die zich als koningen bij de vier cornerhoeken geposteerd hadden naar zijn zitplaats verwezen. Juist toen hij weer zoo'n poging waagde, scoorde Natal den eenigsten en winnenden goal. Het gekrijsch en gegil is met geen pen te beschrijven. Het Basoetoe-meisje waarschijnlijk een vrouw van een der Natal- spelers volgde het spel met een afwezigen blik, slechts enkele malen glimlachend en juist op momenten, dat Transvaal een voordeel boekte. Zij scheen, in tegenstelling van het gros van het publiek, niet het minste benul te hebben van wat er eigenlijk gebeurde. Uiterst fair werd er gespeeld en heel wat minder tricks gebruikt dan in een wedstrijd van Europeanen. Het scheidsrechteren voor Kaffers is veel prettiger dan voor de wedstrijden van blanken op Zaterdagen, waar het publiek, en helaas tegenwoordig ook de spelers, zich dik wijls meer dan onhebbelijk kunnen gedragen. Juist omdat een blanke leidt, gehoorzaamt de Kaffer onverbiddelijk. De scheidsrechter is üi den waren zin des woords heer en meester ook over het publiek. Op alle mogelijke wijze trachten deze sportlievende Kaffers hun dank baarheid te betoonen. Zoo is het mij over komen, dat na afloop beide aanvoerders naar mij toekwamen en mij ieder 'n pond offreerden. Juist omdat wij blanken door op deze wijze deel te nemen aan de sport onder de Kaffers indirect hun wel en wee kunnen bevorderen, ligt op ons een groote taak, de taak: onze zwarte bevolking op een hooger niveau te brengen. KEULEN, 19 Dec. Hedenmorgen werd in een tweede klasse coupé van den trein Keulen Coblenz, een 25-jarige landbouwer uit West phalen gevonden met een schotwond in de hartstreek. De ernstig gewonde werd naar een ziekenhuis overgebracht. Tijdens een kort ver hoor, dat men hem kon afnemen, verklaarde hij overvallen te zijn, waarbij hem een bedrag van ruim 2900 Mark was ontroofd. De Londensche vlootbesprekingen zonder veel resultaat verdaagd. De kabinetscrisis te Belgrado. Jeftitsj wil een concentratie-regeering vormen. Het eerste gedeelte van de Engelsche troepen in het Saargebied aangekomen. Nieuw protest van Abessinië bij den Volken bond. Italiaansche voorstelling van zaken af gewezen. De Koningsmoord van Marseille. Koningin Maria van Joego-Slavië als civiele partij. Te Venlo is vrij plotseling overleden de heer Th. Derks, directeur der Coöp. Veilingvereeai- ging, aldaar. Commissie ingesteld voor de samenstelling van een officieele woordenlijst voor de schrijfwijze van bastaard- en samengestelde woorden. Minister Oud heeft in de Tweede Kamer ver- dedigd de wetsontwerpen tot nadere regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten en tot instelling van een werkloos- heidssubsidiefonds. Pater 3. Kleyntjens S.J., belast met de histo rische werkzaamheden aan het archief van het Generalaat der Jezuïeten-orde te Rome. Omvang van de overstroomingen en schade door het lekken van het Juliana-kanaal. De kerk te St. Michielsgestel, waarvan een deel van het gewelf Zondag is ingestort, blijft voor- ioopig gesloten. De „Snip" is Woensdagavond te Porto Praya gestart met bestemming Paramaribo; de „Uiver" is Woensdag tc Athene geland. Bewoner van landhuisje bij brand te Dubbel dam omgekomen. New-Yorksche Beurs: Opening zwak, verder verloop verder inzinkend; slot op laagste punt. BELGRADO 19 Dec. Na de opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet te hebben aanvaard, begaf Jeftitsj zich hedenmiddag terstond naar het mi nisterie van buitenlandsche zaken, waar hij onderhandelde met den voormaligen Sloveenschen partijleider Korosjetz en den vroegeren radicalen minister Mile- titsj- Naar verluidt is aan Jeftitsj de vrije hand gelaten bij de vorming van het nieuwe Kabinet. Jeftitsj is voornemens een zoogenaamde con- centratieregeering te vormen en streeft ernaar, zijn onderhandelingen uit te strekken, zoowel tot de parlementaire als tot de buiten-parlemen taire oppositie. Het in de regeering opnemen van krachten, die buiten het parlement staan, is voor Jeftitsj des te gewoner, waar hij zelf lid is noch van de Skoeptsjina noch van den Senaat. Hü kwam indertijd als vertrouwensman van Koning Alexander in de regeering en schijnt deze positie ook jegens den regent te hebben behouden. Bovendien is Jeftitsj verwant met den minister van oorlog, generaal Zifkowitsj. Zijn kansen bij de vorming van een nieuw ka binet worden gunstig beoordeeld. Jeftitsj zou een overgangsregeering willen vor men, om aldus een beslissende evolutie in d8 toekomst voor te bereiden. S Verwachting: Krachtige tot matigen zuid- =j westelijke wind, zwaar bewolkt met tij- §j p delijke opklaring, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: tijdelijk opkla- rend, weinig of geen regen. S r v\vv m nn n nni s Stand op Donderdag 1 uur v.m,: 744.5 Vorige stand: 746.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1