STADSNIEUWS ISTOFZUIGER! ^y| SITTERStgKAlfc Bezuiniging MARIA-STICHTING Haarlem, 20 Dec. REISMARKEN u_M DONDERDAG 20 DECEMBER 1934 IER WONNEN LEVENSKRACHT Een verblijdend oplevende organisatiegeest KRUISWEG 60Tel.I665S TOONEEL KATTENTENTOONSTELLING Schoonheidskampioenen Jachtopziener aange vallen Dader voor de dechtbank GEMEENTERAAD Het gevaar van elec- trisch lasschen Als men eerder naar mij geluisterd had, aldus wethouder van Liempt, waren er tonnen gelds bezuinigd Jeugdige werkloozen KENNEMER f BANKVEREENIGING Lunchroom Franken VOETBAL R. K. H. V. B. MEINEED DE ACCIJNS OP BENZINE Bloembollencultuur IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Hooibergen, schuren en stuvi afgebrand Algemeene ledenvergadering KENNEMER FOTOKRING Ondeugdelijke remmen AGENDA Vrijdag 21 December INSTELLINGEN Competitie Noord-Holl. Schaak bond BILJARTEN Om den Noordbeker SCHAKEN H. S. G. 4Bloemendaal 3 UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL ZAANDAM Het bestuur van het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht had de comité-leden weer eens bijeengeroepen voor eenige belang rijke besprekingen in het gebouw St. Bavo. De voorzitter van het comité, de heer P. DfjT, zeide in zjjn openingswoord dat er In de toe komst voor .Herwonnen Levenskracht" meer dan werk genoeg zal zfjn, wegens de groote werkloosheid welke leidt lot verzwakking, waar door de aanvraag tot sanatoriumopname zal toenemen. De statistieken wijzen het nu reeds aan. Procentsgewijze stegen we reeds van IK procent tot 2 procent. De inkomsten dalen belangrijk, zoowel wat de bloemendagen betreft als de vrijwillige bijdra gen. Alleen Haarlem mag zich gelukkig prijzen in dit geval. Zijn bloemendag Is schitterend ge slaagd. Twintig gulden minder dan vorig jaar beteekent eigenlijk in deze tijden vooruitgang. In ieder geval is dit een gelukkig teeken. Ver volgens wees voorzitter op den goed geslaagden feestavond, aangeboden aan de bloempjesver koopsters. Een tamelijk groot aantal nieuwe comité leden werd met een enkel woord door den voor zitter geïnstalleerd. De feestavond zal gehouden worden Zondag 2 Maart, in den geest van vastenavondfeest, met muziek, voordracht en dans. Het moet worden een avond, waardoor de plaatselijke kas van H. L. danig versterkt zal worden. Punt 6 der agenda, bestuursverkiezing, lokte een heele bespreking uit. De heeren Dijt en De Graaf hadden den wensch te kennen ge geven, niet voor een herbenoeming In aanmer king te willen komen. Het comité evenwel dacht er anders over. De bezwaren van den heer Dijt zullen ondervangen worden. Het heengaan van den heer de Oraaf, die ruim 20 jaar zeer verdienstelijk en met allen lof het penningmeesterschap van H L. waarneemt, zou een gevoelig verlies beteekenen voor H. L. Na dat het comité zich had uitgesproken en met allen aandrang den heer de Graaf verzocht te willen aanblijven, gaf deze zich tenslotte ge wonnen, wat een applaus uitlokte. De heer Dijt als voorzitter en de heer J. W. de Graaf als penningmeester zijn dus behouden gebleven. In de vacature Th. Molenkamp zal mej. J. C. Phlippeau worden aangezocht als bestuurslid zitting te nemen. De heer J. Salman had medegedeeld, dat als er iemand in zijn plaats beschikbaar was, hij gaarne zijn functie wilde neerleggen. In zijn plaats werd gekozen de heer A. J. Lammers. Hierna werd de vergadering op de gebruike lijke wijze gesloten. Hedenmorgen sprak de Rechtbank verdach tevrij. In Andelst had men bij een landbouwer in een respectabel aantal vaten bijna 800 liter benzine ontdekt, verborgen in een hooischelf. Verdachte zei, dat hij van plan geweest was deze hoeveelheid aan te geven. Hij had de voor raad op zoo'n eigenaardigen plaats bewaard, om dat hij zoo bijzonder klein behuisd was. De eisch was gelijk aan die in de vorige zaak. Verdachte werd hedenmorgen veroordeeld tot f 300, subs. 60 dagen. Inzake de civiele vorde ring van den Staat tot alsnog betaling van de belasting verklaarden de rechtbank zich onbe voegd. ZONDER VOORUITBETALING^^ In het gebouw van den Haarlemschen Kegel bond te Haarlem hield de Ned. Vereeniging van fokkers en liefhebbers van katten voor de derde maal een tentoonstelling, waarvoor groote be langstelling bestond. Voor het eerst waren aan de show kampioenschappen verbonden. Verder werden praedicaten verleend. Om in de jury zitting te nemen was uitgenoodigd miss E. Langston uit Engeland, die met de heeren J. C. Rolandus Hagedoorn uit Scheveningen en J. W. Jongeneel de ongeveer 80 ingezonden katers en poesen keurde. De prijzen werden als volgt toegekend: Kortharigen zwarte katers: le prijs, zeer goed, „Dickey", mej. Van der Heijden, Aerden- hout; zilver gestreepte, le prijs z. g., „Tabby", mej. A. Roy aards. Bloemendaal. Siameesche katers: kampioen uitmuntend „Ossiano van Bordeaux", mevr. C. <J. van Mens, Rotterdam; poesen-kampioen „Anina- harba van den 's Gravenwege", mevr. C. C. vaa Mens; 2e prijs, uitmuntend, „Boef", mevr. C. Maks—Blom van Weezei, Amsterdam; jeugd- klasse le pr. z. g. „Wylia van den 's Graven wege", mr. O. W. Sipkes, Rotterdam; nieuwe- kngsklasse, ,.Nell", mevr. E. Fiege, Rotterdam; nationale fokkersklasse, le pr. z. g. „Gava van den 's Gravenwege", mevr. J. C. C. Sipkes— Moll, Rotterdam. Langharige katers; kampioen „Flannagan" (beste kater van de show), H. R. Roskam, Den Haag; poesen, neutrale klasse, le pr. z. g. „Massi", H. Bakker, Santpoort; zwarte katers, le pr. z. g. „King of the black of Albanio", mevr. C. van Daelen-v. d. Ende, Rotterdam; roode en oranje katers, kampioen, „Hendons Golden Jean", Th. Prins; poesen, le pr. z. g. „Moupy", mej'. A. H. Royaards, Bloemendaal: zilver gestreepte poesen, nationale klasse, le pr. z. g. „Bentveld Gemma", Frau E. Streichhardt, Aerdenhout; neutrale klasse, le pr. z. g. „Che rub of Bentveld", mevr. R. C. P. Boerlage Velsen. Chinchilla katers; open klasse kampioen „Bentveld Billy Bog", mej. H. L. Posthuma, Aerdenhout; jeugdklasse, le pr. z. g. „Sonny Boy". Frau O. Baier, Zandvoort; poesen, kam pioen Undine of Allington", mej. H. L. Post huma, Aerdenhout, nationale fokkersklasse, le pr. z. g. „Bentveld of Colombine", mevr. C. van DaelenVan der Ende. Rotterdam; neutrale klasse, le pr. z. g. „Bentveld Endymion", mevr. R. C. P. Boerlage, Velsen. Blauwe katers; kampioen „Wilfrid of Wol- borough", mevr. A. Hallensleben, Den Haag; jeugdkl., le pr. z. g. „Prins Felix v. Perland", W. Kloppenburg, Amsterdam; nieuwelings klasse. le pr. z. g. „Peter", mevr. N. de Mooy Hillegersberg: poesen, open klasse, kampioen „Blue Bell van de Hofstad", H. R. Roskam, Den Haag; 2e prijs uitmuntend, „Colneside Colleen", mej. H. L. Posthuma, Aerdenhout; nationale le pr. u. „Claudine of Heidehof", mevr. A. Hallensleben, Den Haag. Schrildpad-poesenopen klasse kampioen „Lorette of Veldzicht", mevr. Van Daelen—v.d. Ende. Den Haag. Blauw Schildpad: nationale fokkersklasse kampioen „Bleu Perl", Th. Prins; open klasse „Jessie", mevr. B. Grandia, Haarlem. Creme: open klasse kampioen katers „Rocket of Wolborough". mej. H. L. Posthuma. Aerden hout. open klasse le pr. z. g. „Monica". N. O. Th. C. Bier, Soestdijk; jeugdklasse, le pr. z. g. „Sonja". mevr. B. Grandia, Haarlem: neutrale klasse, le pd. z. g. „Byou", L. v. d. Post. Lapjeskat-poesen: jeugdklasse, le pr. z. g. „Loek", A. Olof, Haarlem. Bonte katers: open kl„ le pr. z. g. „Rooie uit de leeuwenkuil", mej. A. H. Royaard, Bloe mendaal. Rembrandt voor de rechtbank. Een spel in 4 bedrijven door Hans Kyser. Vereenigd Rotterdamsch Hofstad- tooneel. Stadsschouwburg. Behalve den roem van een ontzagwekkend talent, dat nu nog zijn naam over geheel de beschaafde wereld met een trilling van eerbied doet uitspreken; behalve een rijkdom van mees terwerken op het gebied der schilderkunst, die aan kunstzinnlgen en kunstkoopers als een ideaal voor oogen staan; behalve dat verhevene heeft Rembrandt van Rijn nög iets nagelaten: een slechten roep als koopman en een twijfel achtige faam als mensch. 't Is niet de alom geëerde kunstenaar, die door de nazaten van zijn nooit bevredigde schuldeischers voor de schepenrechtbank wordt gedaagd, 'tls de mensch en vooral de burger met zijn onbetaalde wissels en wankele finan- cieele operaties, die na drie eeuwen hier zijn doopceel ziet gelicht en tegen alle beschuldi gingen weinig meer weet in te brengen dat dit eene: „Ik was maar een schilder." Het zou een simpel verweer zijn, waren er niet aangrijpend schoone werken van den meester van het clair obscure, om te getuigen, dat ook de mensch in zijn diepste wezen groot en goed en wijs geweest moet zijn, om zpn hand te kunnen dwingen, zooveel heerlijks voort te brengen. Maar over de werken van den kunstenaar mag in de revisie van zijn proces niet gesproken worden, al klaagt hij ten slotte met het volste recht: „Wat ben ik zonder mijn werken?" Het leven van den molenaarszoon, die met zijn wonderpenseel het licht opving en het heilige uitbeeldde met hoogen ernst in ontroe rende schoonheid, het leven van den man naast de weelderige Saskia, naast de tot waanzin ver vallende Geertje Dirx en de trouwe Hendrickje Stoffels wordt door de nakomelingen der ze- ventiende-eeuwsche Hollandsche kooplieden onbarmhartig uitgerafeld. Hij zit daar in de bank der beschuldigden, oud en moe, steunend meer op het kittige Hen drickje, dat zich niet beter voordoet dan ze is, maar nog eens opnieuw met haar toegewijde liefde voor den vernederden en berooiden kun stenaar in de bres springt. Helpen kan hem maar één. De Eéne, dien hij op zijn doeken heeft laten spreken tot de wereld, en die nu nog zijn Goede Rechter is. Het lijkt een merkwaardige gril van den Duitschen auteur om op deze wijze den Hol- landschen meester als hoofdfiguur in een drama te plaatsen. Is het een drama? Neen, een schets, die belangstelling wekt om de ge stalte, die ons lief is, zoodat we het rustige spel met aandacht blijven volgen, ook al is er niet anders dan bü flitsen sprake van eenige actie. Hoe meer rekeningen er voor de voeten van dien mensch worden neergegooid, hoe meer slagen van smaad er op zijn schouders vallen, hoe klaarder ons zijn leven wordt. We hebben nooit de behoefte gevoeld om mee een vonnis te vellen, waartoe we niet geroepen waren en dat altijd kleingeestig moet schijnen tegen over een gestalte, die door zijn werken boven de eeuwen uitrijst. En nu in de deernis om zijn leed en vernedering wordt hij voor ons rijker als mensch. Dat heeft de auteur natuurlijk met zijn ori gineel spel willen bereiken en om dat resultaat mag men hem dankbaar zijn. Het had ons op meer spannende, vaster pakkende wijze gebracht kunnen worden vier bedrijven in een rechts zaal, waar alleen herinneringen worden opge haald, kunnen eentonig worden, ook al gaat op den achtergrond enkele malen het doek open voor een kleurig historisch tafereel maar we mogen ons niet beklagen over het interessante van het schouwspel, dat met de liefdevolle toespraak van de Christusfiguur tot den deemoedigen Rembrandt treffend besluit. Er werd in weloverwogen samenspel onder regie van Cor van der Lugt Melsert een zeer beschaafde en kunstzinnige vertooning geschon ken. De verschillende figuren vestigden op zich de aandacht geheel in overeenstemming met de beteekenis van hun partij. Dirk Verbeek was de koelbloedige rechter, Anton Roemer de scherpe officier van justitie, Theo Frenkel de levendige advocaat, en om hen heen groepeer den zich de verschillende anderen in goed ge- teekende rollen. Van de historische figuren bleef Rembrandt op den voorgrond en Johan Elsensohn beeldde hem met fijnen toets, in zichzelf gekeerd, de wereld niet begrijpend, zijn eigen leven ievend met de dwaasheid en de grootheid van zijn kunstenaarsgemoed. Naast hem was de Hen drickje Stoffels van Enny Meunier een frissche verschijning, meisje uit het volk, rad van tong. lichtzinning naar den schijn, maar innerlijk goed en trouw. De rappe „zetten", die met de geestige opmerkingen van de anderen leven in de stilte moesten brengen, lanceerde zij vlot en aardig. .Rembrandt voor de Rechtbank" is geen stuk om enthousiast over te zijn, maar het houdt door de fijne vertolking van het gezelschap, ondersteund door goede décors en muziek, enkele uren aangenaam bezig, en zoo werd het ook door een tjokvollen schouwburg bij deze abonnementsvoorstelling gewaardeerd. H. B. V. d. S. houdt Vrijdag 21 December a.s„ des avonds om half acht, in café Berg en Dal te Bennebroek een ledenvergadering. Voor de Haarlemsche rechtbank stond he denmorgen een 26-jarig los-werkman uit Be verwijk terecht terzake van bedreiging. Uit de dagvaarding, aangevuld door het ge- tuigeverhoor bleek het volgende: Op 3 November j.l. des middags om half 1 was een jachtopziener aan het surveilleeren in de duinen te Heemskerk. Hij ontmoette daar verdachte, die aan het konijnenstroopen was. Toen hij verdachte had vastgegrepen, rukte deze zich los en bij de achtervolging trok de verdachte een mes en bedreigde daarmede den jachtopziener. Op zijn beurt trok de opziener zijn revolver en schoot in de lucht, om daardoor een collega, die zich ook in de duinen bevond, te waarschuwen dat hij in nood verkeerde. De verdachte liep achteruit, nog steeds den op ziener bedreigend. Deze schoot nog eens in de en toen de* bedreiging bleef,, richtte hij het wa pen op de knie van verdachte, die getroffen werd. De opziener, heeft den man nog naar lucht in de richting van de hand van verdachte zijn woning gebracht en hem verbonden. Verdachte verklaarde zich niet veel meer van de zaak te herinneren. Hij was destijds heel driftig geweest en erkende dat het voor val zoo gebeurd kan zijn als de pziener verteld De presdent merkte op dat verdachte tegen heeft. den burgemeester gezegd zou hebben: „Als ik een revolver had gehad, had ik hem (den op ziener) doorgeschoten". Verdachte verklaarde thans dat hij gezegd heeft; „ik had hem misschien doodgeschoten." doeling gehad te hebben om den opziener te Ook verklaarde verdachte thans niet de be- dooden, slechts om te probeeren om vrij te komen. Hij kon zich niet veel meer herinneren, slechts dit dat hij het mes heeft weggeworpen. Het mes was goed scherp. Hij droeg altijd een open mes in zijn zak, en had het mes zonder reden gekocht. De Officier kon zich dit niet indenken. Verdachte erkende nog dat hij toen hij in dienst was, tot 4 maanden gevangenisstraf is veroordeed wegens een daad tegenover een meerdere in drift gepleegd. De jachtopziener, die tevens onbezodigd rijks veldwachter is, zeide dat hij voor 3 November j.l. verdachte niet kende. Ook verdachte kende den jachtopziener toen nog niet. Getuige verwonderde zich over d houding van verdachte. Als hij de bedreiging in drift ge pleegd heeft, waarom was hij dan plotseling kalm geworden toen hij in zijn knie geschoten was? Ook toen getuige hem naar diens woning bracht, was laatstgenoemde zeer kalm geweest. Hij had zelfs nog een valschen naam en adres opgegeven! Voorts had verdachte gezegd dat hij zich nooit in den strijd met den opziener zou overgegeven, hebben. De verdediger mr. v. Eek, vroeg of verdachte op 3 November in gezelschap van een anderen Efrrooper was geweest. Getuige bevestigde dit en deelde mede dat deze strooper bij de anhouding was wegge vlucht. De Officier van Justitie vond dat wat zich hier had afgespeeld een poging tot doodslag was. Verdachte heeft den opziener zoo gevaar lijk aangevallen met het mes, dat als de op ziener niet snel was achteruitgegaan, hij zeker doodelijk getroffen zou zijn. Verdachte was door het dolle heen. Ook een reclasseeringsrapport komt tot de conclusie, dat verdachte een zeer driftig mensch is, die dadelijk rechter in eigen zaak wil spe len. Dank zij het cordaat optreden van den op ziener, die eerst tweemaal in de lucht schoot en toen uit noodweer in de knie van verdachte geschoten heeft, heeft deze zijn eigen leven gered. Spr. achtte de bedreiging bewezen en eischte negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger pleitte clementie in een uit voerig pleidooi, waarin hij probeerde een psy chologische verklaring te geven van het optre den van verdachte. Uitspraak over 14 dagen. (Ongecorrigeerd). Hedenmiddag te half 2 werd de behandeling van de gemeentebegrooting 1935 voortgezet on der voorzitterschap van burgemeester Maar schalk. De wethouder van Openbare Werken, de heer GERRITSZ (S. D.), zette zijn antwoord op de algemeene beschouwingen voort en kwam tot de werkloosheidsbestrijding. Dat er veel aan werkverschaffing wordt gedaan, toonde spr. met cijfers aan. Totaal is er een bedrag van f 334.000 uitgetrokken. Van gemeentewege moet men zich volgens spr. niet op bet terrein der industriebank begeven. De risico's zouden van te groote omvang zijn. Zoo is het ook met het technologisch instituut. Het is trouwens ook niet noodig voor Haarlem, er kan buiten de bank veel bereikt worden. En er züh reeds instituten die beantwoorden aan een groot deel van het doel. Mochten eT industrieën zijn, die hulp van de gemeente noodig hebben, dan zullen B. en W, gaarne alle hulp verleenen. Er moeten echter geen denkbeelden, maar uitgewerkte plannen zijn. De bestrijding der jeugdwerkloosheid is in derdaad een groot probleem. De ontwikkeling is ten deele geslaagd, de ontspanning is geheel gelukt, maar het werkgeven aan de jeugd stuit op vele moeilijkheden. Er wordt uitgezien naar goede plannen: als het bouwen van woningen voor ouden van dagen. Met de vakvereenigin- gen zal echter overleg getroffen moeten wor den. Als er vacatures te vervullen zijn, wordt ook steeds aan de jeugden gedacht, de teugels wor den dus iets meer gevierd. Bij het zoeken van werkobjecten moet men den werkenden geen arbeid uit de handen nemen en ook niet alles achter elkaar laten afmaken. Er moet een zekere reserve blijven. Wethouder van LIEMPT (R.K.) zeide, dat B. en W. zooveel mogelijk goedkoope levensmidde len aan de werkloozen moet verschaffen. De goedkoope groente kan straks onmiddellijk ver strekt worden. Goedkoope aardappelen kunnen niet gegven worden, zegt men, omdat ze er niet zijn. De heer KUIPER (R.K.)Ze zijn er wel, maar niet voldoende voor het heele land. De heer VAN LIEMPT ging voort en gaf als zijn meening te kennen, dat het moeilijk is om soep te verstrekken als in Enschede. Dit is zuiver een particuliere liefdadigheid van de slagers, de groentehandelaren etc. B. en W. zullen echter hun volroorns uitsteken. Het is volgens spr. noodzakelijk de jeugd werk te ver schaffen. B. en W. onderhandelen reeds met eigenaars van gronden in den omtrek. Zonder gebruik van materiaal moet arbeid geschapen worden. En het komt spr. voor, dat er in de omgeving wellicht werk te vinden is. Overleg daartoe eischt echter veel tijd en de medewer king van particulieren is noodzakelijk. Spr. drong reeds jaren geleden, toen hij nog geen wethouder was, aan op een ambtenaar, die bezuinigingen zou zoeken in de gemeente- Toen de wethouder van Finacien verleden jaar huishouding. Men wilde er echter niet aan. met de bezuinigings-inspecteur voor den dag kwam, was het al te laat. Er waren vroeger tonnen te besparen geweest, o. a. met scholen bouw. Nu zit men te zuchten met rente en af lossing, maar als men naar spr. geluisterd had, zou veel daarvan voorkomen zijn. Spr. kwam dan tot den bezuinigingsinspecteur, en opnieuw regende het interrupties. (De zitting duurt voort) vrachtauto aan, beladen met 3 ton steenen, be stuurd door een chauffeur uit de Haarlemmer meer. De handrem was defect, de voetrem werkte slechts zeer matig. Tegen beide chauffeurs werd proces-verbaal opgemaakt. De auto's werden naar een garage gebracht. De bekende lunchroom Franken aan de Groo te Houtstraat heeft een algeheele verjongings kuur doorgemaakt. In de groote zaal is een kostbare bekleeding van goud- en zilverbehang aangebracht. De groote lichtkoepel in de kleine zaal is vervangen door een fijn genuanceerd glas-in-lood-raam. Er is een geheel nieuwe verlichting gekomen, die zich in haar rustige voornamaheid geheel bij de aankleeding van de zaak aansluit. De lunchroom Franken weet haar goeden naam bij het Haarlemsche publiek te bewaren. Op 17 Mei werd de 28-jarige M D. door de rechtbank te Haarlem wegens meineed veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf. Ver dachte had onder eede voor den kantonrechter te Haarlem verklaard, dat een zekere de V. geen geld in ontvangst had genomen, toen deze op 2 September 1933 exemplaren van de Tribune had verspreid. De V. werd vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde overtreding van het ventverbod. Zoowel de ambtenaar van het O. M. als ver dachte M. D. waren in hooger beroep gegaan. Het Amsterdamsche Hof arrest wijzende, heeft verdachte vrijgesproken van den hem ten laste gelegden meineed. Voor de Haarlemsche Rechtbank werden 14 dagen geleden een aantal fiscale overtredingen behandeld, waarbij het meestal over ontdoken benzinebelasting ging. Een inwoner van de Haarlemmermeer had in cylindervaten ongeveer 350 liter benzine voor handen gehad, waarvoor geen accijns waren be taald. De man die misschien gedacht had f210 aan belasting uit te sparen, zag door den rijksad vocaat, Mr. Asscher, tegen zich een geldboete van f 500 eischen. De Off. van Justitie stelde de subs, straf op 50 dagen hechtenis. De afd. Bennebroek-Vogelenzang der Alge meene Vereeniging voor Bloembollen Cultuur Op 28 Juli j.l. was een bankwerker uit Hoofd dorp bezig een stalen stijl electrisch te lasschen van een schuur op een landbouwbedrijf in den Haarlemmermeer. Terwijl hij bezig was vlogen vonken in een in de nabijheid liggende stapel strooi, die in brand vloog en geheel verbrandde, evenals eenige kafbergen en een houten loods, terwij ook een landbouwschuur gedeeltelijk ver brandde. Terzake van het veroorzaken van brad door schuld stond de bankwerker heden morgen voor de Haarlemsche rechtbank te recht. De eigenaar van het verbrande strooi en schuren verklaarde, dat er op 28 Juli een sterke wind stond. Ongeveer 2000 K.G. strooi is ver brand. Het onderste gedeelte van de stapel hooi was nat geweest, de rest kurkdroog. De verzeke ring heeft de geheele brandschade uitbetaald, Of de werkwijze van verdachte erg gevaarlijk is geweest, weet getuige niet, want hij had van te voren nog nooit electrisch lasschen yezien. De volgende getuige verklaarde droge zakken op het stroo gelegd te hebben. Verdachte: Ik heb tegen hem gezegd, dat hij superphosphaatzakken (speciaal geprepareerde, bijna onbrandbare zakken) uit de schuur moest halen en op het stroo leggen. Getuige had echter gewone zakken op het stroo gelegd. Verdachte gaf het volgende verhaal van den brand: Hij stond op een ladder een stijl van de schuur electrisch te lasschen, toen hij geroepen werd, omdat het stroo smeulde. Het bleek hem toen, dat men de zakken van het stroo had af gehaald omdat er gloeiende stukjes laschjjzer op gevallen waren. Daar waar een houten balk lag, was het stroo reeds in brand geraakt. Ver dachte heeft toen aan iemand gevraagd een schop te halen om daarmede het vuur te kun nen uitdooven, doch alles was tevergeefsch. Ver dachte sprak met klem tegen, dat getuigen von ken kunnen hebben gezien. Ir. G. C. J. v. Ditzhuyzen, als deskundige a décharge gehoord, verklaarde een proef geno men te hebben precies op de wijze waarop ver dachte gelascht had. Bij die proef was de zak onmiddellijk in brand gevlogen. De door ver dachte genomen voorzorgsmaatregelen noemde spr. zeer onvoldoende. Verdachte erkende, dat bij electrisch lasschen vonken kunnen ontstaan, maar dan zeer wei nig. Hij- had geen oogenblik er op gerekend, dat er brand zou kunnen ontstaan. De zakken had hij neer laten leggen omdat er wel eens voorzichtige menschen hadden kunnen komen, die bang voor brandgevaar waren en aanmer king op zijn werkwijze hadden kunnen maken! Dat hij speciaal superphosphaatzakken had la ten halen was omdat deze een grooter opper vlak konden bedekken dan anderen, niet omdat ze minder brandbaar waren. Deskundige a décharge was de heer G. Wild- mayer, die eveneens een proef»had genomen, binnenshuis, en had geconstateerd, dat de von kenregen niet van dien aard was, dat brand kon ontstaan. De officier van justitie vond de handelwijze van verdachte gelijk aan die van onvoorzichtige loodgieters, door wiens nalatigheid kostbare mo numenten in brand vliegen. Deze rechtszaak moet dan ook een waarschuwing zijn voor an dere electrische lasschers. Verdachte is hoogst roekeloos opgetreden. Vlak naast droog stroo gaat hij lasschen. Spr. achtte voor de generale preventie een strenge straf noodig en eischte twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd va ndrie jaar en 50 boete. De verdediger, Mr. W, Briët, pleitte clementie en zette uiteen, dat het electrisch lasschen niet zoo gevaarlijk is. Uitspraa kover 14 dagen. (Ongecorrigeerd) De bestuursleden en afgevaardigden der voet balclubs in Haarlem en Omstreken verzamelden zich j.l. Dinsdag in een der zalen der R. K. Mi litaire Vereeniging, teneinde Rector J. P. van Zon als geestelijk adviseur van den R.K.H.V.B. te installeeren. Tevens stond een bespreking van een te houden propaganda-avond op het programma. Wegens afwezigheid van den heer Boot, leidt de heer H. v. Turnhout de vergadering, opent op de gebruikelijke wijze en richt een hartelijk woord van welkom tot den nieuwen geestelijken adviseur, die onmiddellijk met eenige welgeko zen woorden als zoodanig wordt geïnstalleerd. Hierna spreekt de geestelijk adviseur de ver gadering toe. Ingekomen is een schrijven van de Scheids- rechterscommissie, w'aarin wordt gewezen op de verruwing van het spel, welke den laatsten tijd geconstateerd kan worden. De actie voor de Medische Sportkeuring heeft tot nu toe niet veel succes gehad, hetgeen de voorzitter zeer betreurt. Thans stelt het Dis- trictsbestuur den vereenigingen circulaires ter beschikking, die aan de ouders van de leden gestuurd moeten worden en hen opwekken toe te zien, dat him zoons zich aan een medisch onderzoek onderwerpen. Als voorzitter der pers- en propagandacom- missie bespreekt dan de heer Loerakker de plannen voor den te houden Propaganda-avond. De P. P. C. wil, met de medewerking van alle clubbesturen een Propaganda-avond organisee- ren. Vooral de ouders der leden en junioren leden moeten bewerkt worden om dezen avond te bezoeken, opdat deze eens een denkbeeld zul len krijgen van de moeilijkheden, waarmede onze R. K. Sportbeweging te kampen heeft en een juister inzicht zullen opdoen, wat deze be weging ten doel heeft. Het ligt in de bedoeling hiervoor eenige zeer bekende sprekers uit te noodigen. Als bijzondere attractie zullen eenige leden van de K. R. O. Tooneelvereeniging op treden, terwijl ter vergadering de toezegging Werd gedaan, dat de bekende band van het R. K. Haarlemsche Lyceum zijn medew'erking wel zal willen verleenen. Naar aanleiding van het reeds gememoreerde schrijven der scheidsrechterscommissie betref fende spel verruwing, een kwaad dat reeds in z'n openingswoord door de voorzitter werd ge memoreerd, ontwikkelen zich bij de rondvraag levendige discussies. De heer Loerakker meent dat de groote fout schuilt bij de scheidsrechters zelf. Men moet vooral trachten het scheidsrech- terscorps op een hooger peil te brengen. De heer van Turnhout had reeds als zijn meening te kennen gegeven, dat de slechte maatschappe lijke toestanden mede oorzaak zijn, dat jeug dige personen ook tijdens de sportbeoefening maatregelen hiertegen te willen nemen. De clubbesturen moeten alle pogingen in het werk stellen, om dit euvel tegen te gaan. De heer Gigengack meent, dat er voor ruw spel of voor wangedrag op het voetbalveld geen enkel excuus mag gelden en verzoekt krachtige maatregelen hiertegen te willen nemen.. De bond moet onverbiddelijk en streng straffen. De heer Mulders zag gaarne, dat spelers die wegens ruw spel of wangedrag door den scheids rechter uit het veld gestuurd worden, automa tisch worden geschorst tot zulke kwesties door den bond zijn onderzocht. De vergadering on dersteunt dit voorstel. Daar dit echter een re glementswijziging van den D.H.V.B. zou betee kenen, wordt aan het bestuur opgedragen, stap pen in die richting te willen doen. Na nog eenige minder belangrijke kwesties be handeld te hebben sluit de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering. Bovengenoemde vereeniging hield Woensdag in een der zalen van de Sociëteit Vereeniging haar laatste vergadering in dit jaar. Allereerst werden de lantaarnplaatjes vertoond, die mee- gedongen hadden in den wedstrijd van den Bond van Nederl. Amateurfotografenvereeni- gingen, bij welken wedstrijd de K. F. den twee den prijs behaalde. De collectie was van zeer goed gehalte. Hiema kreeg de heer Windt het woord voor het volgende agendapunt: „Fotografisch Aller' lei". Hij besprak daarbij het vervaardigen van vergrootingen op bromidepapier van grooter formaat dan de vergrooting, b.v. 13 x 18 op papier 30 x 40, met behulp van maskers, en demonstreerde het versterken van lantaarn plaatjes met behulp van een zilveritraatver- sterker. Hiema was de beurt aan den 50 punten-wed strijd voor lantaarnplaatjes. Na proefprojectie en een zeer geanimeerde rondvraag werd de vergadering gesloten. Gisteren reed een chauffeur uit Amsterdam met een taxi over de Oranjelaan alhier. Bij een onderzoek bleek, dat de voetrem van de taxi geheel buiten werking was en dat de handrem het geriefelijke voertuig bij een snel heid van 30 K.M. niet binnen 28 meter tot stilstand kon brengen. Op den Rijksstraatweg hield de politie een HOUTPLEIN 8 Gebouw „St. Bavo" Rechtskundigbureau 8 uur Leden Smedenpatroons, 8 uur Leden „St. Marcus". 8 uur Proza en Poëzie, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal chr. Oratorium- Vereeniging Eere-concert G. H. G. v. Brücken Fock, kwart over 8. Café-Restaurant Gebr. Brinkmaan K. J. M. V. „St. Augustinus", half 9. Raadzaal Prinsenhof Gemeenteraad Baariem, half 2. Raadhuis Overveen Gemeenteraad Bloe mendaal, 2 uur. Waaggebouw Spaarne Tentoonstelling Teekencollege „Kunst zij ons doel", 104 uur. Luxor-theater „Dood water," 7 en 9.15. Rembrandt „De zwarte walvisch" Op het tooneel: Varady's, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg The Classical English Players „The Merchant of Venice", 8 uur. Gebouw „St. Bavo" Overheidspersoneel. 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; Film Jeugdige werkloo zen, 8 uur. Raadzaal Prinsenhof Gemeenteraad Gemeenteraad half 2 en kwart over 8- Sociëteit „Vereeniging" Ned. Smalfilmliga, kwart over 8. Hotel „Royal", Stationsplein R. K. Ver eeniging van Handelsreizigers „St. Christoffe!". half 9. Waaggebouw Spaarne Tentoonstelling Teekencollege „Kunst zij ons doel", 104 uur. St. Elisabethsvereeniging JansstraaC 49 Spreekuur; 's Maandags van 2 tot 3 uur; verga dering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdags van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werkda gen van 104 uur en gd Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1. Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. lederen dag 10—12, Z4. 89 uur Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat l. Haar lem. Tel. 11671. Spreekuren: R. K. Wijkverpleging. Magazijn verplegingsartikelen, inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. Wit-Gele Kruis (R. K Kraamhulp. Wijkver pleging en Magazijn Parklaan 75 (telef 16391). Spreekuren: R. K. Kraamhulp: Dinsdags van I tot 2 uur, Vrijdags van 1 tot 2 uur 1. F. 2. M. 3. J. 4. J. 5. D. 6. H. 7. W. 8. J. 9. F. 10. D. Heemstede IS. C. Haarlem I MinnemaJ. j. Bert A P. Hulshoff-PolD. Andrea Vi—'A KorringaI. L. Sohlberg 1—0 SteenkenC. P. Akkerman 1—0 VoortingW. Mantel y,'A van KeulenF. Abspoel 01 A. de TelloJ. Brugman. 10 E. BaalbergenH. J. Steenbergen H'A C. KuykenH. I. van Es 01 A. Y. v. d. Meulen W. A. Lindeman A Onder groote belangstelling werd Woensdag avond in café v. d. Bos aan het Soendaplein de laatste ontmoeting gespeeld voor het beker- tournooi. Na een spannenden strijd slaagde de Wijkeroogers erin hun achterstand in te loopen en met 8 car. te winnen, waardoor ze beslag legden op den tweeden prijs. De uitslagen zijn: Excelsior—Haarlem Noord OorthuisMeeuwenoord MaksBroertjes v. d. AarN. N. v. d. Hoef—Broertjes SmitSnoeks Totaal Vorige stand Eindstand 74— 80 70— 43 60— 34 41— 50 32— 40 277—247 377—399 654646 De totaaluitslag van de nederlaagwedstrijden is thans: 1 D.E.S., 94 winstp., Noordbeker. 2 Excelsior, 8 winsp., 2e prijs. 3 Haarlem Noord, 3e prijs. 4 Benoorden 't IJ, 5 verliespunten. 5 Vriendenkring, 35 verliespunten. 6 Rembrandt, 147 verliespunten. Dinsdagavond werd bovengenoemde Wedstrijd gespeeld in het clubgebouw van het Haarlemsch Schaakgezelschap. Het resultaat was als volgt H. S. G. 4Bloemendaal 3 F. de LangeWibo v. d. Werff 01 A. StevenhagenJ. H. Caro 10 A. W. Face—W. K. Kemper 0—1 J. J. v. d. Berg—C. Mulder 10 N. KoedooderP. Rotteveel 10 Mej. M. W. Banning—A. Hofman A—A P. LandzaatR J. Plomp 10 J. de Vriesmevr. Caro—Ramkema 10 A. J. Mooy—A. Breets I0 D. WillemsenJan de Vries 10 7K-2K 5K-4'/2 Feestavond B. R. B. Woensdagavond hield de Bloemendaalsche Reddingsbrigade haar jaarlijkschen feestavond in hotel Rooeendaal te Overveen. De opkomst was zeer groot. Onder d'e aanwezigen behoorden de heer en mevrouw van Nederhasselt. Nadat de voorzitter, Dr. W. van Oldeniborgh de bijeenkomst met een toepasselijk woord had geopend, richtte spr. zich tot den oud-voorzit ter, den heer P. W. A. van Nederhasselt, wien een prachtig door den heer Luytingh te Haar lem vervaardigd diploma (Eerelid van de B.R.B.) werd overhandigd. De heer van Neder hasselt die met Parmenitiersohe bescheidenheid zijn verdiensten in twijfel trok, aanvaardde het diploma met de opjnerking, dat hij zich maar vergenoegen zou met de vereering, aangezien het meer gebeurt, dat paarden die de haver verdienen, die toch krijgen. Daarna werden de prijzen, behaald bij de on derlinge wedstrijden in Stoops Bad uitgereikt. De heer van Donkelaar werd houder van den Nederhasselt-wisselbeker. Mej. Timmer ont ving den dames-wisselbeker. Met allerlei attracties, waaronder een groote kienpartij, werd de avond verder gezellig ge sleten. Kamer van Koophandel De heer M. J. Schoen, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland er. voorzitter van de afdeeling grootbedrijf, heeft als lid van de Kamer ontslag genomen. Ontwikkelings-cursussen voor werkloozen Door Burgemeester en Wethouders is het plan opgevat In het komende jaar zooveel mogelijk cursussen te organiseeren. Welke cursussen dat precies zullen zijn, kan nog niet met zekerheid worden gezegd en hangt natuurlijk voor een groot deel af van de keuze, die door de werk- kloozen zelf wordt gedaan. Het is evenwel ook van belang om te weten, over welke personen kan worden beschikt om als leiders van bedoelde cursussen op te treden. Het kan daarom goed zijn, dat werklooze per sonen, die krachtens hun opleiding of studie, de bekwaamheid bezitten om als leider van eenigerlei cursus op te treden, daarvan schrif telijke mededeeling doen aan den directeur van de arbeidsbeurs te Zaanam. Ter nadere toelichting diene, dat de volgende cursussen in overweging worden genomen: Constructie-teekenen, plaatwerken, Engelsch, Duitsch, Esperanto, Nederlandsclie taal en rekenen, eenvoudige werktuigkunde, boekhou den, meubelteekenen, schilderen, timmeren, electro-techniek, bouwkundig teekenen, moto- renleer, radio-cursus, eerste hulp bij ongeluk ken, decoratief teekenen, figuurzagen, steno grafie en gymnastiek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2