oceaanvlucht van Instrumentale muziek in het gezin DRIE VOORDEELEN CROOTE MOGELIJKHEDEN ZELF BEOEFENEN VAN DE MUZIEK, EEN LEVENSGELUK MEER! UTRECHTSCH STEDELIJK ORCHEST NEDERLANDSCHE MUZIEK VAN NEDERLANDSCHE COMPONISTEN G. ALSBACH Co. Verstrekkende invloed op de ontwikkeling en neiging van het kind Zin voor harmonie m BOEK EN BLAD Speelt en zingt en ontwikkelt Uw muzikaal gevoel. Als U op een goede piano wilt spelen en als bij de aanschaffing de prijs bij U ook een woordje meespreekt, stelt dan Uw ver trouwen in de LANCESTRAAT 69 ALKMAAR jineS- Een KLEINE vleugel, doch een KONINKLIJK geluid! UIDAMI Westermarkt 29, GEBRUIKT BIJ UW ONDERRICHT VRAAGT CATALOGUS BIJ A'DAM, VOETBOOCSTR, De groote feestdag. De aankomst van het Kerstpostvliegtuig de .Snip" te Paramaribo vormt voor de bewoners van de West Indische bezittingen zoowel als van het moederland de verwezenlijking van de zoo zeer gewenschte nauwere verbinding tusschen beide rijksdeelen. De K.L.M. komt de eer toe deze verwezenlijking zoo grandioos door de hulp van haar kranige luchthelden tot stand te hebben gebr acht Oefent zang en vooral gezamenlijke zang een geweldigen invloed ten goede uit op de muzi kale ontwikkeling en neiging van 't kind, nog verstrekkende is de invloed van instrumen tale muziekbeoefening in 't gezin. Vergeleken met zang heeft instrumentale muziek de 'volgende voordeelen: 1 Ook tonen, buiten 't stembereik liggend, worden in t ontwikkelingsproces betrokken. 2 Als nieuwe factor komt de klankkleur de belangstelling vragen. 3. Vooral bij piano, orgel en ensemble-spel wordt de zin voor harmonie, die 't laatst van alle onderdeelen van de muzikalen zin tot ont wikkeling komt, gunstig beïnvloed. Zang met piano- of orgelbegeleiding biedt hetzelfde voor deel. Voor kleinere kinderen is het lied (kinder-, school- en "volkslied) met begeleiding 't meest bevattelijk. Tekst en melodie vormen voor hen zoo'n onafscheidelijk geheel, dat muziek zonder woorden voor hen niet „spreekt". De invloed der huiselijke muziekbeoefening blijkt 't sterkst uit de jeugdbijzonderheden van groote en beroemde musici. Spohr zong als 45 jarige dreumes duetten met z'n moeder; 't eerste wat hij componeerde als knaap waren viootduetten. Haydn's vader zong veel en bespeelde de harp; als vader zong, zong de kleine Jozef mee en 't harpspel begeleidde hij op de viool. Als vader Liszt piano speelt, zit de kleine Frans stil en mijmerend te luisteren. Franz Schubert kreeg van z'n vader de eerste pianolessen. Gounod's moeder zong altijd, als ze haar kind voedde. De familie Strauss was muzieklievend en in het gezin werd veel en goed 't ensemblespel be oefend. Richard Strauss kreeg van z'n moeder de eerste pianolessen. Vioolspel is vooral van beteekenis voor de verfijning van 't muzikaal gehoor. Samenspel in alle mogelijke combinatie, ver sterkt 't rythmisch gevoel, kweekt maatvast heid, scherpt de opmerkzaamheid en bevordert in niet geringe mate den zin voor harmonie. In 't voorgaande vindt de welwillende lezer(es) voldoende motieven om de piano in de huis kamer niet uitsluitend als completeerend meu bel te beschouwen. In menig gezin kan men niet zelf musiceeren of laten de financiën de aanschaffing van duurdere muziekinstrumenten niet toe. Toch wil men „muziek in huis" hebben en dan is daar de mechanische muziek als gewil lige assistent. Ik. Alle mechanische zangmuziek heeft dit be zwaar, dat 't visueele element het afzien der spraak- en zangbewegingen is uitgescha keld, wat voor kleinere kinderen bepaald een ernstig paedagogisch bezwaar moet geacht worden. De gramofoon, tijdelijk op den achtergrond gedrongen door de radio, neemt thans door mogelijke combinatie met den luidsprker weer in beteekenis toe en wordt in muziek- paedagogische kringen van groote waarde ge acht voor alle muziekonderwijs en alle pogingen tot muzikale ontwikkeling. Er is geen genre van muziek en zang, of in de duizendtallen nummers der lijvige catalogi treft men er meer dere exemplaren van aan, uitgevoerd door prima vertolking. De gramofoon heeft dit voordeel op de radio, dat men ten gehoore kan krijgen, wat men wil en zoo vaak achtereen als men lust heeft of noodig acht. Wat de gramofoonplaat weer 'n zekere voor sprong geeft is 't feit, dat "t ten gehoore ge brachte (als de plaat althans niet versleten is) technisch é,f is, wat van de radiouitvoeringen niet altijd gezegd kan worden. 'n Goede gramofoon met zorgvuldig gesor teerde platen kan de ontwikkeling van de mu zikaliteit der kinderen minstens even goed zoo niet beter bevorderen als de radio (in 't algemeen beschouwd). In vele gezinnen bestaat t repertoire uit eenige komieke voordrachten (waarbij de boer met kiespijn en 'n schaterlachplaat zelden ont breken), enkele marschen en de nieuwste „schlagers". Doch platen met kinderkoortjes, éénstem mige Hollandsche liederen met begeleiding, rei- öansjes, met orchestnummers in pittig rhythme, met Kerstliederen en kerkzang, met lichtere klassieke muziek zoek men al te vaak vergeefs. Van eerstgenoemde soort zijn 'n flink aantal Hollandsche platen in den handel. De radio, mits op oordeelkundige wijze benut, kan ongetwijfeld veel bijdragen tot verhooging van 't muzikaal peil onzer jeugd, ja zelfs van het volkspeil. Met onnoemelijk veel goede mu zikale indrukken, met allerlei muzikale vormen, met klassieken zoowel als populairen stijl kan 't kind nu in 't gezin zonder noemenswaardige moeite kennis maken. We herhalen: mits op oordeelkundige wijze benut, kan de radio heel veel doen tot verhooging der muzikaliteit van enkeling en massa. Er zijn gezinnen, waar de radio van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat zonder ophouden „daaaiib". Hier is gevaar voor „des Guten zu viel" niet geheel buitengesloten. Na korteren of langeren tijd zal men aan de muziek even veel juister een weinig aandacht schenken als aan 't tikken van de klok. Er zijn gezinnen, waar de Jazz zoodanig hoogtij viert, dat bijna uitsluitend dansmuziek uit de aether „gezogen" wordt. Dan is gevaar voor eenzijdigheid verre van denkbeeldig. Jazz is muziek, meer voor de voeten dan voor de worden D geboden door advertentie-reclame ln de rubriek „Omroepers". Laat die O niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn. want voor slechts 50 cent per regel komt Uw Zaken- Omroeper onder de aandacht van 75.000 ge zinnen. ooren bestemd. Vergelijk maar eens 't menuet, dat tot dansen „noodigt", met 'n step, tango, enz., die tot dansen „prikkelt"!!! 't Rhythmisch gevoel moet ongetwijfeld ontwikkeld, maar niet uitsluitend bedacht worden. De radio is betrekkelijk nog te kort in alle kringen doorgedrongen, om alreeds 'n «Jledig overzicht te kunnen hebben van z'n invloed op de muziek- en zangbeoefening bij groot en klein. We willen een paar ervaringen hier meedee- len, vooral omdat ze zoo echt typeeren, wat 't kind uit 't overvloedig gebodene juist grijpt en vasthoudt. Zeer kort geleden ontmoetten we in eene stad een klas schoolkinderen, onder leiding op schoolwandeling. En wat zongen ze? Geen liedjes, op school geleerd, maar nummertjes van Jacob Hamei's kinderkoor. De propagandistische zangen, als „O die K. R. O.-Boys" en „O die Kovacs" hoorde men in stad en dorp dagen achtereen van groot en klein. We hoorden 't eerste zelfs in een nage noeg uitsluitend niet-Katholieke plaats. Dat de kinderen zich niet volkomen bewust waren, waarover 't ging, bleek uit 't feit, dat de naam verdacht veel geleek op „cowboys". En hiermee nemen we afscheid van de me chanische muziek, opmerkend dat muziek- en zangbeoefening in t gezin in vormende waarde het verre wint en zal blijven winnen van alle mechanisch geconserveerde of overgebrachte muziek. Buiten 't gezin wordt 't kind beïnvloed door carillon en straatorgel, straatmuzikanten en straatzangers, naastopen bare concerten en mu ziek in openbare gelegenheden. Tenslotte willen we nog een andere zijde van het vraagstuk belichten. De actie voor meer daadwerkelijke muziek beoefening in 't gezin beschouwe men niet eerst en vooral als 'n actie ten gunste van handelaren in mugiekinstrumenten en zang bundels. De actie heeft op de allervoornaamste plaats 't belang van uw kind of kinderen op 't oog, de ontwikkeling der muzikaliteit, voor heel 't verdere leven de bron van veel waarachtig genot. Dat 'n dergelijke actie verre van overbodig is, willen we u doen blijken uit één onzer er varingen. Jaren achtereen hebben we 't muzikaal peil nagegaan der leerlingen, die voor de eerste maal in de aanvangsklasse der L. S. geplaatst worden en geen bewaarschoolonderwijs hebben genoten. Lang niet de helft der 6-jarigen kan een lied uit 't hoofd zingen en van hen, die 't wel kunnen, brengen verschillenden 't niet verder dan een straatdeun! Wijst dat droeve feit niet op 'n ontstellend tekort in de huiselijke muzikale opvoeding? Slechts 35 tot 40 pet. kan een voorgezongen melodieregel juist nazingen. Louter 'n gevolg van onvoldoende verzorging der muzikaliteit in 't gezin. 'n Niet onbelangrijk percentage kan zelfs niet eens 'n voorgezongen toon nazingen!! Wanneer deze bedroevende cijfers u niet overtuigen, kunnen we alle verdere moeite wel sparen. Voor hen echter, die door 't voorgaande tot beter inzicht mochten gekomen zijn, sluiten we met de leuze: „Doe het zelf!!!" Laat de piano in uw huis weerklinken, laat liederen in uw woning schallen!! Zing alleen, zing gezamenlijk! Zing zelf, musiceer zelf! Doe het zelf! THEO BOSMAN. „Toen wij nog in tenten woon den, Herinneringen uit de dagen van Oosterbaan en te Cointre door H. J. van Wijlen Uitg. van Oosterbaan en Le Cointe Goes. 1934 317 blz. Laten wij eerlijk zijn: binnen tien jaar tijd waardeeren wij het zuur bevochten resultaat van een eeuw politieke strijd slechts weinig meer. Wij sturen onze kinderen naar onze eigen scholen, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Het minste of geringste geeft ons reeds aanleiding om een bedenkelijk gezicht te trekken over de sommen, die thans aan het bijzonder onderwijs toevloeien. Enfin de ge schiedenis schijnt vergeten. De moeiten en zor gen, waarmee vorige geslachten hun eigen scholen bouwden hebben schijnbaar weinig in druk bij ons achtergelaten. De herinnering aan de dagen, waarin gestreden moest worden te gen het religieus-onverschilligheidsgif der open bare school, schijnt verflauwd. Met bijzonderen klem bevelen wij daarom dit, van protestantsch-christelijke zijde uitgegeven boekje aan. Het bevat de herinneringen van enkele oude onderwijzers uit hun jonge jaren toen zij hun examens deden voor de liberale heeren, hun eerste aanstelling kregen op hongersalarissen of een bijzondere school heele- maal nieuw „erin" moesten brengen. Daar ko men prachtige staaltjes los uit den heeten strijd van de voorposten. Een lezenswaardige collectie documentair materiaal, dat ten spoedig ste ook van onzen kant verzameld diende te worden wil niet, met het afsterven van de oude garde, veel kostbaars verloren gaan. Voor onze jonge onderwijzersgeneratie harte lijk aanbevolen, evenals voor allen die den schoolstrijd voor zich willen zien in de helle kleuren van de dagelij ksche realiteit. h „Bekentenissen van een Kapita list", door E. J. P. Beun, bewerkt door Mr. E. C. van Dorp. Uitg. H. Meulenhojf, Amsterdam - 1934, 285 blz. De tegenstelling kapitalismesocialisme, wordt door den schrijver van dit boek gesteld als die van particulier initiatief tegen de scherpste onderdrukking daarvan. Als ondernemer, die zich van benedenaan heeft opgewerkt tot een hooge leidende positie in het zakenleven, ver oordeelt hij ten scherpste dit laatste, daar hij aan den lijve de gunstige werking van het eerste heeft gezien. Zijn betoog ten gunste van het „kapitalisme" komt neer op een verdediging van den vrijen armslag voor den energieken captain of industry. Het verhaal van zijn leven en de uiteenzetting van zijn economische mee ningen draait om deze spil. En het moet wor den gezegd: dat verhaal en die theorieën zijn boeiend en lezenswaardig in hooge mate. Ver eenzelvigt hij echter anti-kapitalisme en onder drukking van het particuliere initiatief niet te veel? Leiding van overheidswege kan den indi- vidueelen ondernemerszin toch ook stimu- 1 e e r e n. Een Engelschman, die aan een zeer geringe mate van staatsinmenging in het be drijfsleven gewend is, kan zich dat misschien moeilijker indenken dan een Nederlander, die van zijn overheidsbedrijven meer gewend is men denke maar even aan de Indië-vluchten in wederzijds aanmoedigende samenwerking tusschen K.L.M. en Posterijen ondernomen. Ook kan men in het anti-kapitalisme wel trekken vinden, die op wezenlijk foutieve pun ten in het geldende „stelsel" den vinger leg gen: de instelling op het gemeenschappelijk welzijn bijvoorbeeld. Men mag honderdmaal beweren, dat de verbruiker als de eigenlijke machtige in de economie fungeert, men weet heel goed, dat als het erop aankomt, de kapita list behoeften weet te wekken en dat zijn sla gen afhangt van de mate, waarin hem dat lukt. De macht van den verbruiker moge groot zijn, zij ligt verspreid en is niet geordend, en treft daarom vrijwel nooit doelmatig. Helpt de gemeenschap haar werkelijk effectieve kracht bij te zetten, dan deugt het niet juist bij die genen, die den verbruiker in theorie op het voetstuk zetten. Intusschen Beun's boek blijft sympathiek ge noeg om aanbevolen te worden. Y P A cOf* efVU is loèu Sinds 1858 van hooge kwaliteit, thans uiterst laag in prijs. De baby-vleugel, die ook voor Uw huis- of muziekkamer een sieraad zal blijken. DUBBEL PANTSERRAAM ,on 130 centimeter langO 7 Va' PIANO in „Jacobean"-stijl, mqj- dubbel pantserraam<5 J." IV|||\MP|I A'dam, Tel. 49905 U Geeft symphonie-concerten te Utrecht, 's-Hertogenbosch en Breda. S Concerteert regelmatig voor de K.R.O. microfoon. Verleent medewerking bü uitvoering van vele koorvcr- eenigingen. O Alle inlichtingen bij de administratie van Lidth de Jeudestraat 24, Utrecht Tel. 14988 Kantooruren: 9-12>/2 en 14-17 - Zaterdags'9-13 uur

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4