I IN EN OM HAARLEM I Gebit f35.- 1 I W, Te strenge politie in Zandvoort? ERGERNIS VOOR VREEM DELINGEN? DONDERDAG 20 DECEMBER 1934 Uit den Gemeenteraad Het Tandheelkundig Instituut 16 Rijksstraatweg 16 Mondonderzoek kosteloos Geen salarisverlaging Plaatje met 1 kunsttand f 3.- leden tand meerf 1.75 Porselein- of zilvervulling f 3.- Goudvulling vanaf f 9.- Goudkroon vanaf f 15.- ARBEID VOOR INTELLEC- TUEELE WERKLOOZEN! Commissie van Toezicht op het L.O. GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT De monopolistische positie der Ned. Spoorwegen. De tram tarieven moeten omlaag De Schoonheidscommissie Schenking G emeentehegrooting Geen opspraak Antwoord wethouders Een onwaarheid Hooge salarissen Monopolistische positie De politie-tactiek Geen salarisverlaging De kampeertarieven DAMMEN Biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiin,„mi,milium,mum De Haarlemsehe Gemeenteraad heeft zich Woensdag bezig gehouden met de behandeling van de Gemeentebegrooting voor het jaar 1935. Met prijzenswaardige zakelijkheid hebben de verschillende sprekers zich tot het onderwerp der begrooting bepaald en nutteiooze oraties en politieke beschouwingen voor het kiezers volk, op een enkele uitzondering na, vermeden. Het gevolg was, dat, toen de Raad vannacht om half twaalf naar huis ging, alle raadsleden, die zich geroepen voelden in eersten termijn algemeene beschouwingen te houden, hun hart gelucht hadden en reeds twee wethouders, de heeren Roodenburg en Gerritsz, aan het woord waren geweest. Wij doen niemand te kort als wij de rede voering van den wethouder van financiën als de meest overtuigende van dezen eersten be- grootingsdag prijzen. De heer Roodenburg is geen schitterend re denaar zooals de heer Slingenberg, zijn voor ganger op den moeilijken post van Haarlemsch Thesaurier. Deze wist den Raad te boeien door zijn petillante woordenkeus, zijn kostelijken humor en rake slagvaardigheid in het debat en niet zelden te overbluffen door zijn met zwier voorgedragen groote en kleine statistie ken uit alle landen en steden ter wereld. Naar hem te luisteren was immer een genot en la ten we eerlijk bekennen, dat wij hem gisteren dan ook wel hebben gemist. Maar de heer Roo denburg was zijn stof zeker niet minder goed meester dan de heer Slingenberg. Zijn eerste optreden bij deze begrooting heeft den indruk achtergelaten, dat wij in den heer Roodenburg een kundig wethouder van financiën hebben gekregen. Hij begon met tegenover den heer Reinalda de handelwijze van Gedeputeerde Staten te verdedigen, die aan de gemeentebesturen heb ben verzocht hun de ontwerp-begrooting der gemeente ter inzage te sturen, alvorens die ter goedkeuring aan den Raad voor te leggen. De heer Reinalda had deze procedure een staats rechtelijk monstrum genoemd, waardoor de vrije behandeling van de begrooting door den Raad belemmerd werd, omdat de Raad dan slechts te slikken heeft wat Gedeputeerde Sta ten voorkauwen. De heer Roodenburg zag er echter geen gevaar, eer een voordeel in, dat Gedeputeerde Staten tevoren hun eventueele bezwaren tegen de begrooting kenbaar maken. Dat voorkomt, dat later een door den Raad be handelde begrooting wordt teruggezonden. Aan de vrijheid van den Raad doet dit voor schrift van de Regeering geen afbreuk. De wethouder bleek echter niet even enthousiast te zijn over andere circulaires, waarmede de Regeering het gemeentebestuur verontrust. Zoo was de opzet der Haarlemsehe begrooting danig in de war gestuurd door het wetsont werp tot herziening van de financieele verhou ding tusschen Rijk en Gemeenten en de maat regelen der Regeering om de zorg voor de werkloozen beter dan tot nu toe over de ge- heele Nederlandsche bevolking te verdeelen. Wat is dat voor een wet, had de heer Reinalda geklaagd, die een stad als Haarlem met zóóveel werkloozen nog ettelijke tienduizenden guldens uit den zak klopt? De heer Roodenburg zag echter met een voor een wethouder van finan ciën benijdenswaardig optimisme nog een zon- nigen kant. Hij antwoordde den heer Reinalda dat er uit blijkt, dat andere steden in ons land er nog slechter aan toe zijn dan Haarlem en Haarlems financiën zóó goed zijn, dat het in staat wordt geacht nog iets te kunnen bijdra gen tot .verzachting van den toestand in an dere steden. Het gevolg van deze regeerings- maatregelen is intusschen geworden, dat de opcenten op de personeele belasting van hon derd tot honderdzestig moeten worden ver hoogd. Over dit voorstel van B. en W. waren de tongen der meeste sprekers losgekomen. De heer Bijvoet had het betreurd, dat juist deze belasting was uitgekozen om de inkomsten der gemeente te versterken, alhoewel het hem be kend was, dat er voor den wethouder geen an dere keus was. De personeele belasting zeide hij, houdt geen rekening met de werkelijke draagkracht van den belastingplichtige, doen veeleer met den uiterlijken schijn, en de heer Bijvoet suggereerde zijn toehoorders hoeveel stille armoede er bijwijlen in deze hachelijke tijden achter de mooie deuren van dure wonin gen wordt geleden. Nu ja, antwoordde even later de heer Joosten hierop, maar daarmede schildert u toch ook geen algemeenen toestand. Het zijn de uitzonderingen. De heer Bijvoet vond evenwel, dat een belasting naar het in komen meer rekening houdt met de draag kracht en drong er bij B. en W. op aan, dat zij aan de Regeering wijziging zouden vragen van de belastingwetten, zoodat 't niet meer noodig zal zijn om eerst de opcenten op de personeele belasting tot tweehonderd op te voeren voor dat tot verhooging van de Gemeentefondsbe lasting mag worden overgegaan. De heer van Dam had voorgesteld om het aantal opcenten te beperken tot 130 en de heer Joosten wensch- te de huidige progressie van het percentage te behouden, zulks in het belang van de zwak ke belastingbetalers. De heer Roodenburg re kende voor, dat voldoen aan den wensch van den heer Joosten slechts luttel voordeel voer de bewoners van huizen met lage huren zou beteekenen. Voor huren van ƒ5.— per week niet meer dan 2.per jaar. Maar het gevolg zou zijn, dat daardoor de bewoners van dure huizen ontzaglijk veel meer zouden moeten be talen en niet alleen zij, maar ook de toch al zoo zwaar getroffen winkeliers en caféhouders Ook voor verlaging tot 130 opcenten voelde de wethouder niets. Zijn bewijsvoering leek ons overtuigend. De heer van Dam had ook voor gesteld om de eerste jaren een kleiner bedrag te storten als dekking van het tekort in het gemeentelijk pensioenfonds. Hij rekende er op. dat binnen twee jaar Haarlem geen vergoeding meer zou behoeven te betalen krachtens de an nexatiewet. Helaas, kwam de heer Roodenburg deze illu sie verstoren. Over twee jaar, zoo zeide hij. moet Haarlem beginnen aan de aflossing van de leening, die gesloten is, om de groote schade vergoedingen te betalen en hij rekende voor, dat wij tot het jaar 1947 door de annexatie moeten bloeden. De heer Kuiper had geadviseerd de tarieven van gas en electriciteit voor hen, die minder dan 1000 inkomen per jaar hebben, te verla gen en daarvoor het geheele bedrag te beste den, dat B. en W. voor de tariefverlaging had den bestemd. Hij had daarbij een betoog ge houden om het lot van de werkloozen en be deelden zoo mogelijk te verzachten op een wijze, die wettelijk toelaatbaar is. Hij zou aan deze minder gefortuneerde® het gas en electriciteit zelfs tegen kostenden prijs willen leveren.. Ook hiertegen bracht de wethouder zijn geschut in stelling en betoogde, dat verlaging van meter- huur en van het vastrechttarief meer in het belang der gas- en electriciteitsverbruikers zijn zou. Wethouder Roodenburg bleek de verschil lende begrootingsposten volkomen te beheer- schen, maar er mag aan worden toegevoegd, dat de raadsleden het hem voorloopig niet las tig hebben gemaakt. Van de andere belangrijke punten, welke ter sprake werden gebracht, memoreeren wij, dat de heer Reinalda aandrong op een nieuwe grensuitbreiding van Haarlem. De annexatie van 1927 is, volgens hem, onvoldoende geweest. Het hoofdmotief scheen wel de financieele kant van de zaak te zijn. Of op dezen grond een grensuitbreiding door de Regeering in over weging zal worden genomen mag worden be twijfeld, want de groene oasen in de omgeving van Haarlem, waarover hij sprak, zijn lang zoo grazig niet meer als een tiental jaren geleden. De belastingen in de omliggende gemeenten komen aardig op het peil der Haarlemsehe en het zal zoo lang niet meer duren of de onge lijkheid van de belastingen in verschillende gemeenten zal geen kwestie meer zijn. Voor annexatie zal dan vooreerst geen reden aan wezig zijn. De heer Reinalda was niet tevreden over de wijze, waarop Haarlem in het zestig milliosn- fonds voor werkverruiming betrekken wordt. In dit verband drong hij er op aan, in samen werking met andere gemeenten zelfstandig of met de provincie, een wetenschappelijk onder zoek te doen instellen naar de mogelijkheid van werkverruiming voor de Haarlemsehe in dustrie, een idee, waarvan wij voor de Haar lemsehe werkloozen veel verwachten, mits er een voortvarende commissie worde gevormd. De behartiging van het openbaar onderwijs, waar van hij in zijn rede gewaagde leek ons wat Haarlem betreft een phrase, niets meer. De heer Reinalda klaagde aan het slot var zijn rede over het isolement van de S. D. A. P. Hij zag geen enkel samenbindend element met andere partijen om gezamenlijk vruchtbaar werk voor de gemeente te doen. De heer Bij voet zocht daarvan de oorzaak o.m. in het feit, dat bij de S. D. A. P. de met andere partijen bindende factoren: nationaal gevoel en chris telijke levensbeschouwing ontbreken. In zijn critiek op de voorstellen van den heer Castri- cum (verlaging van jaarwedden der wethou ders, van het presentiegeld der raadsleden enz.) was de heer Reinalda en later ook de heer Joosten niet geheel billijk. Zij stelden het vooralsof de heer Castricum met deze bezuini gingen een tekort van drie ton wilde dekken en miskenden de eigenlijke bedoeling van den heer Castricum: door den Raad een daad te doen stellen om met des te meer recht bezui nigingen aan te brengen waar dat noodig is. Veel werk had de heer van Dam van zijn begrootingsrede gemaakt. Hij zette het stand punt der Vrijzinnig Democraten uiteen inzake de zorg voor werkloozen, waarbij hij een inte ressante beschouwing leverde over den econo- mischen toestand. Maar nog behartigenswaar diger was wat hij zeide over de jeugdwerkloos heid. Zij verdienen groote aandacht en wij ho pen er later uitvoeriger op terug te komen, evenals op zijn beschouwingen over den nood onder den middenstand. De heer van Dam drong wat dit laatste be treft aan op ordening van het winkelbedrijf en wees hierbij op wat Amsterdam doet. De heer van Tetering viel hem bij, maar achtte 't niet juist, dat de gemeente aan die ordening begint als de organisateis daar niet om vragen en de heer Gerritsz, die het vraagstuk ook even aansneed, legde vast, dat aan ordening van het distributie-apparaat een ordening van de productie vooraf moet gaan. Het slot van de avondvergadering bracht een verrassing. De gemoederen van vele raadsleden en in het bijzonder van de wethouders werden in beroering gebracht door de kwestie van den bezuinigings-inspecteur, den heer Schudde- boom. Deze had zich in een brief aan de lei ders der raadsfracties beklaagd over de onvol doende wijze, waarop B. en W. hun medewer- HAARLEM Noord TEL. 16726 berekent thans nog voor een geheel met garantie P ij n 1 o o s trekken inbegrepen. 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand of kies 1.50 Spreekuur ALLE werkdagen van 9—12 en van 14 uur. Zaterdags van 912 uur. Avondspreeknur: Dinsdag, Wcensdag en Donderdag 79 uur. BESLIST pijnlooze behandeling door Nederlandsch Tandarts king hebben verleend aan zijn werk als bezui nigings-inspecteur. Zelfs, zoo had hij medege deeld, waren zijn rapporten ter zijde gelegd. De heer Roodenburg deelde mede, dat deze han delwijze van den inspecteur voor B. en W. aan leiding was geworden om hem in een gisteren middag gehouden spoedvergadering van B. en W. op staanden voet te ontslaan. De raadsleden waren een en al verbazing over deze mededee- ling, maar geen van allen kreeg gelegenheid daaraan uiting te geven, want er kwam een stroom van verwijten los uit den mond van wethouder Gerritsz aan het adres van den ont- slagSen functionaris. De wethouder wond zich daarbij verschrikkelijk op en toen hij uitge sproken was, wees de klok net half twaalf en sloot de voorzittèr de vergadering. Maar over dat ontslag zal in de raadszitting van hedenmiddag waarschijnlijk wel een en ander gezegd worden, dat een beteren kijk op de dingen geeft. Men schrijft ons: Stadgenooten! Ontelbare malen is in den laatsten tijd een beroep op uw offervaardigheid gedaan dan voor de H. O. V., dan voor de ..Kunst in Nood", dan voor de Kerstinzameling der Ned. Dagbladpers en steeds werd niet te vergeefs bij u aangeklopt. En in dezen stroom van geldinzamelingen voor een hoogstaand doel komen wij u nogmaals een crisis-gevolg onder uw aandacht brengen, waarvoor wij uwen steun vragen. Een poging tot het verschaffen van loonen- den arbeid aan intellectueele werkloozen zon der dat improductief werk wordt verricht en zoo, dat zij zooveel mogelijk hun verkregen kennis kunnen benutten. Wij hebben hier het oog op de groep van werklooze intellectueelen, die langzamerhand een onrustbarend aantal is gaan vormen. Doktoren, meesters in de rechten, ingenieurs, leeraren, leiders van bedrijven, bankbeambten en verdere intellectueelen, bedenkt, dat ook voor u de tijd kan komen, dat uw arbeid is afgeloopendat er geen plaats meer voor uw kennis is en dat uw kinderen, die thans nog studeernde zijn, op het tijdstip, dat zij meenen de maatschappij te kunnen binnentreden, de deur gesloten vinden, omdat er voor hen geen plaats meer is en er vooreerst ook geen plaats zal komen. Hun academische graad, hun diploma's zijn dan niet alleen zonder waarde, doch waar bij hen de praktijk voorloopig althans ontbreekt, zal de vergaarde kennis bij velen geleidelijk gaan verbleeken en de lust tot werken zal ver slappen. Daarom vooral en wel in de eerste plaats ver dient het pogen van het opgerichte Comité uw aller steun. Men moet niet vergeten, dat de gevolgen der heerschende abnormale verhoudingen al meer en meer om zich heen grijpen, zoodat ook de intellectueelen in stijgende mate het werkloo- zenleger komen versterken. En zij hadden van niemand iets te verwachten. Daarbij loopen zij niet met hun armoede te koop, stellen geen eischen, aan welke door dreigementen en der gelijke ongewenschte middelen kracht wordt bijgezet. Niet alleen voor de geestelijke arbeiders ech ter, ook voor de handarbeiders is het van het grootste belang, dat het intellect niet gedoemd is te verdwijnen, want daar drijft per saldo de gemeenschap op, zonder intellect geen vooruit gang, geen ontwikkeling, geen beschaving. Laat men zich dit in alle kringen, in alle lagen der bevolking, in alle rangen en standen goed voor oogen stellen. In Den Haag zetelt het hoofdcomité „Het Nationaal Comité voor arbeid aan werklooze intellectueelen". Hier ter stede heeft zich een sub-comité gevormd. Het comité stelt zich als hoofddoel te pogen deze categorie van werk loozen weder in hun vak of ambt aan arbeid te helpen. Hiernaast tracht het comité evenwel in verschillende gevallen waar dit noodig blijkt financieel hulp te verleenen. Reeds werd men door de Dagbladpers en door de Radio van het bestaan van dit comité op de hoogte gebracht, benevens in beperkte mate van zijn werkwijze. Welke zijn nu echter de plannen van het comité om tot het beoogde doel te komen? lo. Er wordt een fonds gevormd, waaruit de kosten voor het uitwerken der verschillende plannen (onderzoeken van projecten, welke voor ten uitvoerlegging in aanmerking komen) kunnen worden bestreden. Dit fonds stelt het comité zich voor als volgt bijeen te brengen: a. door het vragen van een bijdrage in eens of per wekelijksche, maandelijksche, drie- maandelijksche, halfjaarlijksche of jaarlijksche dotatie door hen die daarvoor in aanmerking komen en er belang bü hebben dat het insti tuut van intellectueelen niet geheel of ten deele van dit aardrijk verdwijnt; dus dat is de geheele Nederlandsche bevolking. b. het uitgeven van een Winterboek. Zij, die 4 of meer dan dit bedrag in eens of bij ge deelten hebben gestort (het middel om aan de noodige contanten te komen onder a. bedoeld krijgen, indien gewenscht, het Winterboek toe gezonden. 2o. Er wordt een campagne op touw gezet ter verkrijging van het noodige kapitaal voor het ten uitvoer leggen van eenige projecten, welke hiervoor in de eerste plaats in aanmerking komen. Binnenkort zal vanwege het comité een cir culaire worden toegezonden, terwijl eenige da mes en heeren. die zich hiervoor welwillend hebben ter beschikking gesteld tl voor het goe de doel hopen te bezoeken. Laat hun moeite niet tevergeefs zijn gebracht. Deze dames en heeren zijn voorzien van een door den secretaris van het Hoofd-comité ge- teekende introductie. Desgewenscht kunt u evenwel uw toezegging tot steun van den arbeid van het comité doen toekomen en de gelden zenden aan: het co mité te Den Haag, Laan Copes van Catten- burgh 6, giro 2424. U bespaart daardoor het comité veel werk. Gisterenavond heeft de commissie van toe zicht op het L. O. te Haarlem ten stadhuize vergaderd. Ingekomen was een mededeeling van B. en W., dat de vereenvoudigde spelling op alle open bare lagere scholen was ingevoerd. Men schijnt in deze zaak niet het advies van de commissie te hebben ingewonnen. Tot vervanging van de bestaande vacaturen werden aan B. en W. de volgende personen voorgesteld. In de vacature G. van Waard, die zich niet herkiesbaar stelde, de heeren ir. M. H. Maas en ir. W. Koppen. In de vacature A. Meilink, mevrouw Tiel van der Hart en de heer Lubberink. In de va cature mevrouw v. Berg Vermeer, mevrouw Rol en mevouw Roelofs. In de vacature G. Max, de heeren P. Schaft en P. Volger. De overige aftredende leden der commissie waren alle herkiesbaar. De voordracht in deze vacatures luidt als volgt: de heeren J. P. H. Castricum en Mooiweer; de heeren N. Meyer en Radersma; de heeren mr. A. Beets en M. J. Bleeker; mej. D. Ickelsheimer en mej. A. M. J. Bijkerk. De afbraak van den ouden Zuiderzeedijk te Medemblik, waarvan de keien voor wegenbouw worden benut Gemeenteraad De Zandvoortsche gemeen teraad vergaderde Woensdagmiddag. Betreffende het prae-advies over de zanderij in Bentveld wordt de voorloopige machtiging destijds aan B. en W. in deze zaak gegeven, verlengd. De raad gaat accoord met het plan om bij de regeering de goedkeuring te vragen om een tweede sportveld in werkverschaffing te mogen uitvoeren. Besloten wordt tot het schenken van de kerst- gave aan werkloozen. Het voorstel, waarbij het gebruik van een minimum-aantal kub. M. voor muntmeters ver valt, wordt aangenomen. Bij de benoeming van een lid van de schoon heidscommissie dient de heer GROEN een motie in, luidende: De raad, gezien de moeilijkheden ontstaan door telkens bedanken van de leden van de schoonheidscommissie, van oordeel dat door de benoeming van den technisch-aesthetisch ad viseur der gemeente de schoonheidscommissie niet meer urgent is, besluit de werkzaamheden van de schoonheidscommissie op te schorten, zoolang de techn. aesth. adviseur deze functie waarneemt, en gaat over tot de orde van den dag. De heer ELFFERS gaat met de motie accoord doch is van meening, dat de adviezen vs.n den adviseur niet altijd worden opgevolgd. De heer SLEGERS is het ook met de motie eens, doch weerlegt de meening van den heer Elffers en zegt, dat het niet opvolgen der ad viezen sporadisch voorkomt. Tot slot wordt de motie van den heer Groen met 8 tegen 5 stem men aangenomen, zoodat dus eigenlijk de schoonheidscommissie niet meer bestaat. De N.V. Tuschinsky's Exploitatie Maatschap pij heeft aan de gemeente 300 aangeboden voor aanplantingen in Plan-Noord. Deze schen king wordt onder dankzegging aanvaard. Op een adres van den Zandvoortschen Be- stuurdersbond om verbetering der regelingen voor werkloozen wordt afwijzend beschikt. Wethouder MOLENAAR is voor het verzoek. De heer SLEGERS zegt, dat 40 pCt. van onze belastingen gebruikt worden voor de uitkeering van steun; kan niet met het verzoek meegaan. Willen we bij de regeering aandringen op ver betering, dan behooren we ook de middelen aan te geven. Ook de minister wil verbetering, doch de middelen ontbreken hem. Op woorden van den heer Druijff aan wet houder Siegers, antwoordt deze, dat van niets voelen voor de werkloozen bij hem geen sprake is. Spr. is wel voor de bedoeling van het adres maar kan het niet eens zijn met de gronden, waarop de gevraagde maatregelen steunen. Bij stemming wordt het afvAjzend advies van de meerderheid van B. en W. met algemeene stemmen verworpen, uitgezonderd die van den heer Siegers. Het R. K. raadslid Vader was bij deze stemming afwezig. Het voorstel omtrent het verstrekken van kolenbonnen aan werkloo zen in de centrale werkverschaffing wordt aan genomen. Betreffende het voorstel tot het goedkeuren van de rekening 1933 van den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon wordt goedkeu rend besloten met de opmerking echter, dat het resteerende bedrag van 30 van den post van 300 als voorschot aan den heer Koning voor de schelpenvisschers moet worden terug gestort. Besloten wordt een rekening-courant aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederl Gemeen ten tot een bedrag van 80.530. Dit bedrag zal worden bestemd voor den aankoop van een autobrandspuit, een vuünisauto, uitbreidingen van het buizennet van het gasbedrijf en de prise d'eau van het waterleidingbedrijf. Bü de benoeming van de leden van het be stuur van den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon worden herbenoemd de heeren J. van Sluisdam, A. van Rhijn, P. Keuris, T. Ko per en G. Bakkenhoven. In de vacature H. A. Tiemeijer wordt benoemd J. Haan en in de va cature J. Heeres, J. Zwemmer. De algemeene beschouwingen woorden in de avondvergadering geopend door den heer PAAP. Deze dringt aan op een betere treinverbinding van Zandvoort met de hoofdstad. Ook vraagt hij, de politie-agenten te instrueeren, vreem delingen, die tegen de verkeersregelen zondigen, niet zoo spoedig te bekeuren. Voorts is spr. voor de invoering van een snorders-verbod. De heer GROEN is bij de bestudeering van de begrooting tot de conclusie gekomen, dat nog veel posten zullen moeten gewijzigd, wil spr, er verantwoording voor kunnen en willen dragen. De post opbrengst kampeergelden zal naar spr. gelooft wel ver beneden de raming blijven. Met de opheffing van den schooltandartsen dienst en die van het vakofiderwijs in de licha melijke oefening kan spr. zich, zij het uit nood zaak, vereenigen. Ook de heer BROEN vindt, dat tegenover vreemdelingen en autobezitters te streng wordt opgetreden, wat veel ontstemming en verbitte ring by inwoners en vreemdelingen wekt. Tenslotte dringt spr. er op aan, dat B. en W. alles zullen vermijden wat Zandvoort nog meer in opspraak kan brengen dan het dat reeds is, opdat de badplaats weer een gunstiger pers zal mogen krijgen. De heer VAN RIJNBERK oefent critiek uit op de regeeringsmaatregelen, welke tot verso bering dwingen wat tot nadeel strekt van de badplaats, die niet op versobering ingesteld is. Alle zakenmenschen, hotel- en pensionhouders gaan hard achteruit en zoo raakt Zandvoort steeds meer in den put. Een van de oorzaken van het slechte bad seizoen 1934 noemt spr. de actie, gevoerd tegen de openbare onzedelijkheid, en de voor stellen Siegers c.s. Veel badgasten zijn daar door volgens spr. Weerhouden, Zandvoort te bezoeken, en andere, vooral de Belgische badplaatsen vaarden daar wel bij! Een wederoptreden van wethouder Siegers in de volgende periode zou spr. een nadeel voor de badplaats vinden, mede omdat deze wethouder volgens spr. veler sympathie ver loren heeft. Het algemeen aspect van deze begrooting vindt de heer DRUYF: neergang van de bad plaats. Een groot deel komt dit z.i. door de te strenge politiemaatregelen. Toch verdient de voorzitter als hoofd der politie lof voor zijn werkwijze. Spr. dringt aan op steun aan de actie van „Horecaf", den trek naar het bui tenland tegen te gaan. De heer VAN DER MOOLEN noemt het een taak van B. en W., te streven naar verlaging der woninghuren en tot het verschaffen van werk, vooral aan de jeugdige werkloozen. Liefst ziet spr. productief werk en hij dringt er bij B. en W. op aan, zich met Ged. Staten en ook met B. en W. van Velsen in verbinding te stel len over de plannen tot wegenaanleg door de duinen naar IJmuiden. Voorts verklaart spr. zich tegen de verlaging der loonen van het gemeentepersoneel. De heer VAN SLUISDAM spreekt ook over den slechten naam dien Zandvoort den laat sten tijd heeft gekregen. Als wethouder Mole naar fouten heeft gemaakt, laat hij dan, zegt spr., eerlijk bekennen en niet doen alsof hij in het volste recht staat. Spr. oefent dan nog critiek op den flatbouw achter de Brederodestraat. Dezen vindt spr. niet gelukkig en hij wijst ook op het groote brand gevaar voor deze woningen. Wethouder SLEGERS heeft uit de opmerkin gen niet veel sympathie jegens de wethouders kunnen distilleeren. Maar daar zijn zij wel aan gewend geraakt in alle jaren en spr. zal er dan ook niet op ingaan. Het is nog maar zelden ge beurd, dat een wethouder in Zandvoort twee perioden achtereen zitting heeft gehad en als dat ook nu het geval zou worden zou spr. dit niet anders dan langs zich heen moeten en wil len laten gaan. Eenige opmerkingen van leden beantwoor dend zegt spr. het aanleggen van wegen door de duinen naar IJmuiden en Noordwijk zeer lucratief te vinden. Huurverlaging is zeker noodig. Een vermin dering met 5 pCt. zou de gemeente op 1800 komen te staan. De woningen met 4 huur en lager zouden daar buiten moeten vallen. Dat de post Publieke Werken tot de helft bekort is, zal zich wreken in de toekomst. Dat spr. zijn prestige heeft moeten opwer ken door tegen de onzedelijkheid te gaan ageeren, zooals de heer Van Rijnberk zei, is niet waar. Dat doen wij uit principe, en niet alleen katholieken, ook vele andersdenkenden gaan er mede accoord, al is er ook veel tegen gezegd, ook door katholieken. Spr. zal zich in dezen niet laten weerhou den, ook niet door den heer Van Rijnberk. Spr. is vóór het invoeren van wettelijke be palingen tegen het euvel van Nederlanders in de vacantie naar het buitenland. Een actie van Zandvoort, onder initiatief van den voorzitter, zal volgens spr. zeker succes afwerpen. Den heer Van der Moolen vraagt spr. meer medewerking bij het aanwijzen van productief werk voor de werkloozen. Er kan een hooger loon dan de steun worden verdiend, zonder dat de begrootingspost in gevaar zal komen. Sprekend over de loonsverlaging voor het ge meentepersoneel zegt spr., dat ieder die thans een vast salaris heeft, dus ook de ambtenaar, van geluk mag spreken. Het ambtenarencorps dat hier sinds 1922 geen veer heeft behoeven te laten, mag deze redelijke eischen niet uit egoïsme afwijzen. Mogelijke zwaardere lasten voor de bevolking kunnen hierdoor worden voorkomen. Tenslotte brengt spr. hulde aan den voorzit ter voor zijn leiding in B. en W., in welk col lege een goede geest heerscht. Wethouder MOOLENAAR antwoordt, dat de loonsverlaging noodzakelijk is bij de algemeene daling van de inkomens. Bovendien betaalt Zandvoort nog steeds hooge salarissen. Voor komen moet Worden, dat de regeering de ver laging verplichtend zal stellen. De VOORZITTER geeft den heer Paap de verzekering, dat zijn actie tot een betere ver binding met Amsterdam niet zal verslappen. De meeste rechten hebben de N. S. op dit traject door trein en tram (N.Z.H.). Over dit voor de badplaats zeer nadeelige monopolie heeft spr. ook den Minister gesproken, doch van deze zijde kon geen enkele toezegging worden gedaan. Electrificatie van de spoorlijn zou het spoor wegtekort nog vergrooten. In den concurrentie strijd met de taxi's ziet spr. alleen een over winning als de tram haar tarieven sterk ver laagt. Vergeleken met Den Haag en Schevenin- gen wordt voor het traject HaarlemZandvoort veel te veel betaald. Iedere verlaging der tarie ven is Zandvoort welkom, doch de aangekon digde 10 pCt. verlaging zal volgens spr. niet veel zoden aan den dijk zetten. Over de tactiek der politie sprekend zegt de voorzitter, dat in Zandvoort in verhouding niet meer bekeurd wordt dan in andere plaatsen, waar op één dag soms wel tienduizend men- schen zijn. Vreemdelingen den vrijen teugel laten, zou niet ten voordeele van de orde op de badplaats zijn. Een bepaling tegen het snorren bestaat. Strengere maatregelen zouden bij de volgende behandeling der politieverordening vastgelegd kunnen worden. Spr. betwijfelt het, of een speciale actie van Zandvoort tot het voorkomen van den trek van Nederlanders in de vacantie naar buiten succes zal hebben naast die van de Alg. Ver. voor Vreemdelingenverkeer en Horecaf. Spr. weet de belangen van Zandvoort in dezen bij de A.V.V.V. veilig. Dat verscheidene posten aanmerkelijk be knot zijn geworden, is uit noodzaak gebeurd. Voorkomen dient n.l. te worden, dat door te hooge belastingheffing de gemeente noodlijdend en daardoor onder curateele gesteld zou worden. Uit veiligheidsoverwegingen is spr. tegen op heffing van het parkeerverbod. Ook wil spr. het half-uur-parkeeren niet toestaan, omdat hierbij veel ontduiking zal voorkomen. Het politie-toezicht en de maatregelen op het strand mede genomen tot het tegengaan van onzedelijkheid zou spr. niet durven ophef- ken. Het is vooral in dezen zeer moeilijk, ieder een te bevredigen. De een vindt de maatrege len te streng; de ander te slap. Den eigenaar van de flatw'oningen is last ge geven brandkranen te plaatsen. Tenslotte verklaart spr., dat in het college van B. en W. de beste verstandhouding heerscht. Nadat de replieken gehouden zijn, worden de voornaamste bezuinigingsvoorstellen in be spreking gebracht. De VOORZITTER geeft als zijn meening over de salarisverlaging te kennen, dat de loo nen in Zandvoort als eerste klas gemeente niet lager behoeven te zijn dan in de omliggende gemeenten. De financieele toestand van 'n ge meente mag geen maatstaf zijn voor de loons- bepaling. Bij stemming wordt het voorstel tot loons verlaging met 5 pCt. verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Rijnberk, El- fers, Koning, Van Sluisdam, v. d. Moolen, Bol- widt en Druyf. Bij de voorstellen tot tariefsverhooging komt van verscheidene leden verzet. Wethouder SLEGERS bestrijdt hem. Hec voorstel wordt mede gedaan uit zedelijkheids overwegingen. Rijp en groen komt op de kam peerterreinen bijeen; vooral tegen het 's nachts kampeeren heeft spr. groote bezwaren en dit wil spr. tegengaan. Bij stemming wordt besloten, het dagkam- peertarief voor de Noord te brengen van 25 op 50 cent en het dag- en nachttarief voor de Zuid te stellen op 75 cent. Het dagtarief blijft hier 50 cent. De vergadering wordt dan verdaagd tot Don derdagmiddag. Voor de 2de en 3de klasse competitie van den Nederl. Dambond (district Noord-Holland) speelden Dinsdagavond j.l. te Zaandam de Damclub „Zaandam" II en III tegen de Haar lemsehe Damclub II en III. Hieronder volgen de gedétailleerde uitslagen; Damclub „Zaandam" IIHaarl. Damclub II ZaandamHaarlem D. K. Jupijn—P. J. Bijrij 1—1 C. G. GrabijnH. van Lunenburg Jr. 11 J. DoorgeestPh. G. Amelung Jr. 11 F. v. d. MadeJ. Poppen 02 J. DekkerChr. Gerritsen 02 A. J. MankorC. Kool 20 G. de VriesJ. Wielenga 11 J. Rond—Th. C. v. d. Sluijs 0—2 F. iebelingJ. Zurel 20 G. van Dijk—Th. Wesselman 02 Totaal812 Damclub „Zaandam" IIIHaarl. Damclub III ZaandamHaarlem 0—2 0—2 0—2 0—2 1—1 0—2 2—0 0—2 0—2 02 j. Visser—K. Olij B. DuijsI. Risseeuw A. RamakerA. Smit K. Eldersen—H. G. J. Andriessen K. Kraaier—J. J. Groenewoud J. DanserE. Sonnega G. de GrootW. J. A. Matla W. M. Wierda— J. Merts P. van HeyningenW. Jonkhof E. Weert—U. H. Jötten Totaal: 3-17

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5