FINANCIEN RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 20 DECEMBER 1934 De vergiftiging te Djocja Gij gaat volkomen veilig Vrijdag 21 Dec. 1934 A WAT DOET MEN? Laat de kinderen v jongsaf poetsen me Dagfilm Nog een slachtoffer? MR. P. CORT VAN DER LINDEN Waardeerend schrijven van H. M. de Koningin WONINGWET-WONINGEN Aftrek wegens kapitaalvorming Nederlandsch Fabrikaat KOSTEN EN WINSTEN IN DEN KLEINHANDEL Onderzoek van het Economisch Instituut voor den Middenstand Mijnhardt's Laxeertabletten MACHINALE FABRICAGE Sigarenwinkeliers vragen om een verbod MEISJE AANGEREDEN Aan bekomen verwondingen overleden A W. GROOTE 75 JAAR Uitzending van kruisgesprek AmsterdamBatavia IN DUITSCHLAND GESTRAFT Wegens deviezensmokkel HET URNENVELD TE GOIRLE Voorloopige wetenschappelijke resultaten R. K. Universiteit Men gaat weer prettige dagen tegemoet en overal prepareert men zich op KERSTMIS 1934 Men wil zij'n huisgenooten, zij'n vrienden, zijn kennissen ver rassen met een aardig cadeautje, een gezellig diner, een avond in schouwburg of bioscoop dan wel door een ouderwetsch- genoeglijke reünie bij den huiselijken haard Men wil zich op de hoogte stellen van wat er alzoo gaande en te koop is, men grijpt z'n krant en men mist.. Uw annoncel Nog is het niet te laat! De advertentie-af deeling van ons blad houdt zich gereed om Uw tekst tele fonisch te noteeren of te doen afhalen TREKKING WEERBAARHEIDS- LOTEN Serie 7671 no. 8 trekt 1000 DRIE JAAR GEVANGENIS STRAF DIPHTERIE IN KOEPANG Wegens verduistering en valsch- heid in geschrifte Onderhoudswerken Wieringer- meer tandpasta WIELRENNEN GEDENKSTEEN VOOR JOOP DE WOLFF Een comité opgericht AUTOMOBILISME RALLYE MONTE CARLO De Nederlandsche deelname BOKSEN Boksvaria SCHAATSEN Shea tot prof. verklaard De geruchten als zou de Nederlandsche Handel Maatschappij voornemens zijn de certificaten van aandeelen op de beurs te Parijs te introduceeren worden tegenge sproken. Volgens het verslag bij den Volksraad aangeboden, over de werking van de thee restrictie van Juni 1933 tot September 1934, heeft Ned. Indië 6.900.000 K.G. minder uit gevoerd dan het vorig jaar, waarmede het export-quotum werd bereikt. De bevolking zal over een vol jaar in 1937 driemaal zoo veel uit de cultuur ontvangen als in 1932 en de klein-landbouwers circa 4'/2 maal zoo veel. De optimistische vooruitzichten van de Ned. Ind. Theecultuur worden wettig ge acht. In verband hiermede kent de factorij der Nederl. Handel Mij. met ingang van 1 Januari salarisverhoogingen toe, zoowel in de ruber- als in de theecultuur. De invoer van Java en Madoera bedroeg in November 17.8 mill, en van Januari tot December f 176.5 mill. In November 1933 bedroeg de invoer f 20.3 mill, en in de eer ste elf maanden f 196.3 mill. De N.V. Heemaf maakt melding van een stijging der werkgelegenheid. Sinds 1932, uitgedrukt in werkuren met 80 pCt., in ver band met de werkzaamheden op telefoon- gebied en met de aflevering van 35 bestel de Diesel-électrische treinstellen voor de Nederlandsche spoorwegen. Op exportge- bied worden nieuwe vorderingen gemaakt en getracht zal worden, den export zoo hoog mogelijk op te voeren. Engelsche exportkringen zijn aangenaam verrast door he tvoornemen van het Export Credit Guarantee Departement, de crediet- verzekering voor den export naar Duitsch land uit te breiden. Dit heeft ten doel, den Engelschen uitvoer nog meer te be schermen tegen het risico, omdat de Duit- sche importeur niet in staat is binnen zes maanden de noodge sterlingbedragen te transfereeren. Vit de cijfers van den buitenlandschen handel van Frankrijk gedurende de maand November blijkt, dat de omvang hiervan, vergeleken met October, zoowel in gewicht als in waarde is toegenomen. Voornamelijk de voortdurende toename in gewicht van den uitvoer trekt de aandacht. De Noorsche walvisch',\#' tveurv verkoch ten 6500 ton walvischtraan, aflevering Rot terdam, tegen den prijs van 10 ex-tanker contant, waarbij de naam van den kooper geheim iverd gehouden. De voorraden be dragen thans nog 60.000 ton. Het rubberverbruik der Ver. Staten be droeg in de eerste elf maanden 419.335 ton teqen 374.190 ton in dezelfde periode van 1933 en 296.131 ton in 1932. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de totale con sumptie in dit jaar ongeveer 450.000 ton zal bedragen, een stijging van 11 pCt. vergele ken bij 1933. De Belgische Nationale Spoorwegen boekten in November aan ontvangsten fr. 176.7 mill.) de uitgaven waren fr. 190.Ï mill., hetgeen een verlies beteekent vaif jr. 13.9 mill. Hierbij gevoegd de financieels lasten, sluit de balans met een nadeelig saldo van fr. 22.9 mill. Over de eerste elf maanden beliep het verlies fr. 127.1 mil., tegen fr. 131.4 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar Dc schuldenlast der Zwitsersche bonds- spoonvegen bedraagt fr. 3 milliard en het jaarlijksch tekort fr. 50 millioen. Van de 31 bedrijfsjaren hebben veertien een over- 1 schot opgeleverd van fr. 79 millioen en ze ventien jaren een verlies van fr. 445 mil lioen. De spoorwegen hebben geen eigen kanitaal en geen reserves en de noodige gelden zijn steeds door leeningen opge bracht. Zonder ingrijpende maa.tregelen zullen de spoorwegen niet meer uit hun schulden kunnen geraken. Volgens raming van de Reconstruction Finance Corporation zal ongeveer een half milliard noodig zijn tot voltooiing van de saneering der Amerikaansche banken. Tot dusverre heeft de Refico 2.666.6 mill, aan banken betaald en wel 1.764.9 mill, in den vorm van credieten en 919.7 mill, voor het aannemen van aandeelen. De banken héb ben reeds 1.147.5 mill, credieten afgelost en 69.9 mill, deelnemingen. He verkoop van de National Cash Regis ter bedroeg in de eerste elf maanden 15.52 mill, tegen 11.54 het vorig jaar. De president van de Atchion Topeka leg de een tamelijk optimistische verklaring af over den toestand in de staten, waar de Mij. haar bedrijf uitoefent. De Mij. is voor nemens de uitgaven op de kapitaalrekening in 1935 te verhoogen. De Illinois Central verkreeg van de In terstate Commerce Commission machtiging tot het aankoopen van zeven electrische lo comotieven waarvan de kosten 1.5 mill, bedragen en vijf stroomlijn-treinen elk kos tende 500.000. De opbrengst der Amerikaansche oogsten over 1934 bedraagt naar raming 4782 mill., hetgeen 668 mill, meer is dan in 1933 en 1900 mill, meer dan in 1932. Hierbij dient rekening gehouden te worden met het feit, dat de oogst in 1934 bijzonder klein was en als gevolg hiervan de prijzen stegen. Roosevelt moet voornemens zijn, de elec- triciteitstarieven die op het platteland be rekend worden, te verlagen tot beneden het peil der groote steden. In de week eindigende op 15 December was het verbruik van electrischen stroom m de Ver. Staten 7.5 pCt. hooger dan in de zelfde week van het vorig jaar. Hiermede is het verbruik tot de record-hoogte van 1929 genaderd. Op de tweede 4 pCt. conversieleening 1934 gemeente Tilburg is voor een zóódanig be drag ingeschreven, dat op de vrije inschrij vingen een belangrijke vermindering zal moeten worden toegepast. De Ned. Ind. Gas Mij. besloot tot ver sterkte aflossing a pari op 1 Februari 1935 van 1 millioen 5 pCt. obligaties. Opheffing station SEMARANG, 30 Dec. (Aneta). In de vergif tigingsaffaire, welke te Djocja is voorgevallen en waarin mevr. Van I. bekende haar man met arsenicum te hebben vergiftigd, zijn nieuwe punten aan het daglicht getreden. Het blijkt thans, dat mevr. Van I. drie arsenicumpoeders heeft ontvangen van mevr. L., wier man vier maanden voor den heer Van I. is overleden. Het lijk van L. wordt thans opgegraven. De verstrekking van verdere bijzonderheden wordt ongewenscht geacht in verband met het onder zoek. H. M. de Koningin heeft in verband met het afscheid van den Minister van Staat, Mr. P W. A. Cort v. d. Linden, van den Raad van State, mr. Cort v. d- Linden het volgende te legram doen toekomen d.d. 19 December: Waar gisteren Uw afscheid heeft plaats ge had in den Raad van State, is het Mü een be hoefte uiting te geven aan Mijn groot leedwe zen, dat U heeft gemeend zich uit den Raad te moeten terugtrekken en dat het college voortaan Uw hooggewaardeerde adviezen zal moeten missen. Ik voeg er den wensoh aan toe, dat U nog vele jaren voor U en de Uwen in ongestoorde gezondheid gespaard zult mogen blijven. Mijn gedachten gaan in dankbare herinnering terug naar de jaren, waarin Ik met U mocht samen werken om het Vaderland voor de rampen van den oorlog te behoeden, (W.g.) WTLHELM1NA. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waar in wordt medegedeeld, dat de Regeering be sloten heeft in die gevallen, waarin tot dus verre bij de berekening van het exploitatie tekort ter vaststelling van de bijdrage een be drag wegens kapiaalvorming werd afgetrokken, dezen aftrek te beginnen met de bijdrage over het exploitatiejaar 1934-1935 c.q. het kalender jaar 1935 te doen vervallen. De b: dragen aldus de circulaire welke over voorgaande jaren te dezer zake in minde ring zijn gebracht, zullen na algeheele aflos sing der betrokken voorschotten worden ver rekend. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de Gemeentebesturen een rondschrijven ver zonden, waarin wordt medegedeeld, dat Z. Exc. het gewenscht acht in de bestekken van wo ningen te bouwen met steun krachtens het K. B. van 30 October 1934 ook op te nemen de bepaling dat de aannemer verplicht is de Di rectie in kennis te stellen met het voornemen tot toepassing van bouwmaterialen of construc- tiedeelen, welk.? van buitenlandschen oorsprong zijn. terwijl de directie gebruikmaking van bin- nenlandsch fabrikaat kan voorschrijven. De Minister verzoekt aan de gemeentebesturen te bevorderen, dat ook in de hiervoor genoemde bestekken" ëéh dergelijke bepaling wordt opge nomen en dat er toezicht op wordt uitgeoefend dat zij ook wordt nageleeefd. Op verzoek van den Minister van Economi sche Zaken stelde het Economisch Instituut voor den Middenstand een onderzoek in naar kosten en winsten bü een aantal kruideniers, slagers, melkbandelaren en groentenhandeiaren, en wel over de jaren 1928 en 1933. Het onderzoek werd ingesteld in de gemeen ten 's Gravenhage, Amsterdam, Groningen, Maastricht, Tilburg, Enschede en Nijmegen. Uit een aantal van 635 onderzochte zaken bleek het boekhoudkundig materiaal van slechts 152 bruikbaar, welke 152 over het algemeen tot de flinke zaken gerekend mogen worden. Omtrent het verloop der omzetten, bedrijfs kosten en netto winsten kwam het volgende aan het licht (percentueele verandering t.o.v. •28): Kruideniers: omzet 24,1 pet., bruto winst 16,0 pet., bedrijfskosten 1,6 pet., netto winst 43,4 pet. Slagers: omzet 34,1 pet., bruto winst 13,2 pet., bedrijfskosten 0,4 pet., netto winst 33,2 pet. Melkhandelaren: omzet 39,3 pet., bruto winst 17,7 pet., bedrijfskosten 8,9 pet., netto winst 26,8 pet. Groenténhandelarenomzet 34,5 pet., bruto winst 25,2 pet., bedrijfskosten 6,0 pet., netto winst 56,1 pet. Duidelijk blijkt uit deze cijfers, hoe de klein handelaren als gevolg van cje economische cri sis in de klem geraakten tusschen dalende bruto winsten en starre kosten. Vooral op huren en loonen, welke tezamen gemiddeld 60 pet. der' bedrijfskosten uitmaken, viel blijkbaar in totaal «naar weinig te bezuinigen. Ondanks den verminderden omzet in geld en de sterk gedaalde inkomsten der betrokken kleinhandelaren was het aantal in de onder zochte zaken werkzame personen in 1933 hoo- ger dan in 1928; van een vervanging van vol wassen mannelijke werkkrachten door mannen beneden 18 jaar of door vrouwen was geen sprake. Mede in verband met de gestegen bezorgings- kosten (toenemende eischen van het publiek) ligt de conclusie voor de hand, dat de betrok ken middenstanders niettegenstaande hun netto winsten sterk daalden, meer diensten aan het publiek bewezen. Intusschen daalde de belooning der arbeids prestatie van eigenaars en huisgenooten hij de kruideniers van ƒ1848 in 1928 tot ƒ993 in 1933; bij de slagers van ƒ2704 tot ƒ1761; bij de melk handelaren van 2275 tot 1571, en' bij da groentenhandelaren van 1874 tot ƒ882. Bij de beschouwing van deze cijfers bedenke men, als gezegd, dat het over het algemeen flinke winkels betreft. De belooning van eigenaar en huisgenooten daalde bij de groentenhandelaren beneden die van de betaalde krachten; bij de kruideniers kwam zij voor beide groepen op het zelfde ni veau, terwijl het verschil bij slagers en melk handelaren respectievelijk tot ongeveer 500 en ongeveer ƒ600 werd teruggebracht. wanneer Gij voor het verkrijgen en behouden van een geregelden stoelgang Uw toevlucht tot neemt, want deze hebben reeds vele jaren bewezen het deugdelijk beproefde middel voor dit doel te zijn. Werken prompt en zacht. Geen schadelijke neven werking. Doos 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Het hoofdbestuur van den Nat. Hanzebond van Sigarenwinkeliers heeft aan den minister van Economische Zaken een adres verzonden, waarin het, overwegende dat zoowel uit moreel als economisch oogpunt 'smenschen belang is gediend met werkgelegenheid, Z.Exc. verzoekt allen machinalen arbeid te verbieden. Mocht dit om practische redenen niet moge lijk zijn, dan vraagt adressant minstens te be vorderen invoering van een verbod van com pleetmachines en een extra-heffing (accijns- verhooging) van door bosjesmachines vervaar digde fabrikaten. In den afgeloopen nacht is het tienjarig meisje H. Musters, dat Dinsdagmiddag op den Moerstraatschenweg te Bergen op Zoom door 'n auto van G., uit 's-Hertogenbosch, op het trot toir werd aangereden en daarna in zorgwekken- cien toestand naar 't Algemeen Burgergasthuis werd vervoerd, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan de bekomen verwondingen over leden. Zaterdag 29 December 1934 zal de heer A. W. Groote, uitvinder van de Stenografie „Groote" zijn 75sten verjaardag herdenken. In samenwerking tusschen K.R.O., de Neder- landsche P.T.T. en de Indische P. T. T. zal op dien datum tusschen 1 en 2 uur een kruisge sprek worden uitgezonden, te voeren door de heeren Mr. H. Spit, voorzitter van den Volks raad te Batavia en A. W. Groote te Amster dam. Dit gesprek zal behalve in Nederland ook in de Koloniën te volgen zijn daar ook, dank zij bovengenoemde samenwerking de Batavia- sohe Radiovereeniging met haar zenders Bata via I, Buitenzorg, Cheribon en Soekaboemi; de Malangsche Radiovereeniging, de Radiovereeni ging Oost-Java te Soerabaia en de Ar chip»! zen der P. M. Y. dit kruisgesprek zullen relayeeren. Dé heer J. G. uit Almelo werd destijds in Duitschlahd gearresteerd wegens deviezen- smokkel. Na maanden werd hij eindelijk vrij gelaten en "keerde hij naar Almelo terug. La ter verzocht men hem opnieuw in Duitschland te komen, aan welk verzoek de heer G. gevolg gaf. Men nam hem toen weer gevangen en in totaal heeft hij reeds tien maanden in voor arrest gezeten. De Rechtbank te München uitspraak doende Jn deze zaak, veroordeelde den heer G. tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf en tevens tot betaling van een boete groot R.M. '40.060, subs, zes maanden gevangenisstraf. Zijn banktegoed op Dultsche banken is in beslag genomen. Omtrent de in de werkverschaffing te Goirle gevonden urnen, wordt door het Rijksmuseum voorloopig medegedeeld, dat zij behooren tot dezelfde soorten van urnen, die wijlen Dr. Re- mouchamps in 192425 bij zijn wetenschappe lijke opgravingen te Goirle reeds vond. Wij onderscheiden dan Proto-Saksische urnen en Gallo-Germaansche. Eerstgenoemde zijn ken baar aan hun eenigszins bolle vormen, een enkele maal van oortjes voorzien, de tweeden zijn meestal voorzien van een rechtopstaanden hals op een bolle, 6oms tamelijk scherp om- buigende buik. Onder de thans gevonden urnen is een enkele fraai versierd. Deze versiering is vóór het bak ken in de natte kiel Ingesneden, en bestaat meest uit geometrische ornamenten, als drie hoeken enz. Wat de algemeene verspreiding betreft, zoo komen de Gallo-Germaansche urnen hoofdza kelijk in onze Zuidelijke provincies voor, terwijl de zoogenaamde Proto-Saksische meer in het Noorden en Oosten des lands inheemsch zijn. Het urnenveld van Goirle zelf echter ls er vol gens het bovenstaande een bewijs voor, dat men hier geen scherpe grenzen mag trekken. De dateering onzer urnenvelden is door het gebrek aa bijgaven van dateerbaar materiaal zeer moeilijk te bestemmen. De recente vondst van een bronzen emmer en ijzeren zwaai d met gouden versiersels, het vorige jaar bü Oss voor den dag gekomen, biedt ons de mogelijkheid, den aanvang dezer cultuur in onze zuidelü'ke gewesten te stellen op omstreeks 400 voor Christus' geboorte. Anderzijds ls aan te nemen, wederom op grond van elders daarbij gevonden metalen voorwerpen en aardewerk, dat de uit- loopers van onze urnen te dateeren zün in den Romeinschen keizertijd, dus in de eerste eeuwen na Christus. Welke plaats in deze eeuwenlange ontwik keling het urnenveld van Goirle inneemt, is moeilijk te zeggen. Hoofdzaak ls echter, dat wij, dank zü de me dewerking van de betreffende autoriteiten, nu erin geslaagd zijn, een volledig overzicht te verkrijgen van dé vondsten in het urnenveld, dat ook om zün grafvormen uitermate belang wekkend genoemd mocht worden. NIJMEGEN. Geslaagd „euro laude" voor het licentiaatsexamens in de theologie, de Weleerw. heer J. C. Groot uit Hillegom, HUIZEN, 1875 M.: NCRV: 8.00 Schriftle zing en meditatie 8.15 Morgenconcert 10.30 Morgendienst door ds. A. D. Mee- ter 11.00 Mac. Grafford, orgel 12.00 Politieberichten 12.15 Leger des Heils- kwartiertje 12.30 Ensemble v. d. Horst 2.00 Gramofoonmuzlek 2.15 Lezen van Christelijke Lectuur 3.0o C. v. d. Mark. sopraan 3.45 Ruétpoos 4.00 Mej. R. Kuipers, declamatie. Krlstllk Frysk Selskip. 5.00 NCRV: Harmonie-orkest onder lei ding van P. v. d. Hurk 6.30 Winterzorg bij ^ruchtboomen door A. J. Her wig 7.00 Politleradioberlchten door het Ned. Chr. Persbureau 7.15 Gramofoonmuzlek 7.30 Literair halfuurtje 8.00 Vaz Dias 8.05 Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk 9.50 Gramofoonmuziek 9.55 Vaz Dias 10.00 Chr. Gem. koor Slons Lofzang, Amsterdam, onderlelding v. G. ter Braake met medewerking van Strijk- sextet 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 302 M-: VARA: 8.00 Gra mofoonmuziek 12.00 AVRO Lunchcon cert door de stafmuziek van het 6e regi ment infanterie te Breda onder leiding van kapelmeester L. de Moreé. Afgewisseld door gr. pl. 3.00 Aarsluiting met Heck's Lunchroom te Utrecht. John Brück en zijn orkeBt 4.00 VARA Knipcursus door mevr. A. van Blanken van Kuyk 4.45 Gramo foonmuziek 5.30 De Zonnekloppers or der leiding van Cor Steyn 6.00 Gramo foonmuzlek 6.30 Orvitropia onder lei ding van Jan v. d. Horst 7.15 Trio Wirs-Wiggeiaar-Amende 7.50 Gramo foonmuzlek 7.57 Herhaling S. O. S.-be- richten 10.0o Vaz Dias 11.00 Jazz muziek op gr. pl. 11.30 Populaire gr. pl. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M.: 8.05 Gramofoon muziek 8.20 Persberichten. Vervolg' gra mofoonmuziek. 12.20 Gevarieerd con cert onder leiding van Henri Pensis. Früh- lingseinzug, marsch, Blon. Liebsestraume nach dem Ball, Czibulka. Baile andaluz. Arbos. Roses de Picardle, Wood. 12.35 Opera-concert door het Radio-orkest onder leiding van Henri Pensis. 1. Carmen, ouv. Bizet. 2. Louise, Charpentier. 12.50 Gra mofoonmuziek. 1.2o Koersen. Vervolg gramofoonmuziek. 2.20 Koersen. 4.05 Koersen. 6.50 Dansmuziek. 7.50 Sport berichten. 8.00 Hollandsche uitzending. Radio-Cabaret van gramofoonplaten. 8.20 Persberichten. 8.40 Accordeonmu- ziek door Arséne Tontellng. 8.55 Koersen etc. 9.05 Groot Gala-Concert te geven door de Cercle Municipal de Luxembourg, door het Radio-Orkest onder leiding van Henri Pensis. Gregor Piatigorski-cello. 1- Leonore-Ouverture, III, Beethoven. 2. Con cert voor cello en orkest, Boccherini. 3. Le Chasseur maudlt, Symph. gedicht, César Franck. 9.50 Hille-concert. Daarna: ■Vervolg Gala-concert. 1. Carnaval romain, ouv. Berlioz. 2. Concert voor Cello en Or kest, R. Schumann. 3. La Valse, M. Ravel. 4. Trlana, Albeniz. 11.05 Dansmuziek van gramofoonplaten. BRUSSEL, 484 M>5 12.2o Het Omroepor kest onder leiding van Paul Gason 5.20 Gevraagde gramofoonplaten 6.35 Idem 8.20 Symphonie-orkest 9.45 Idem. BRUSSEL, 322 M.: 12.30 Ged. uit „Ma dame Butterfly" van Puccini 1.30 Om roeporkest onder leiding van Paul Gason 6.20 Gramofoonmuziek 8.20 Omroep orkest onder leiding van Paul Gason 10.30 Dansmuziek. K.4LUNDBORG, 1261 M.: 11.20 Herald Andersen's ensemble 2.20 Teddy Peter sen's orkest 8.20 Gramofoonmuzlek 8.45 Het Omroeporkest onder leiding van Launy Gröndahl speelt populaire Deensclie muziek 9.35 Idem 10.25 Donde's dans. okest. BERLIJN, 357 M.: 3.20 Het symphonie- orkest van Pforzheim onder leiding van Hans Leger 5.50 Het kleine omroepor kest onder leiding van WlUy Stelner. HAMBURG. 332 M.: 12.20 Gramofoonmu ziek 6.30 Solistenconcert 7.05 Vroo- lijk programma 10.05 Gramofoonmuziek 10.20 Het Nedersaksisch symphonie-or- kest onder leiding van Otto Ebel van So- sen. KEULEN, 456 M.: 1.20 Adolf Wolff speelt op bioscooporgel 3-20 Het kleine omroeporkest onder leiding van Eugen Wilcken 6.20 Populair concert onder lei ding van Leo Eysoldt 8.20 Hongaarsche muziek 10.20 Gramofoonplatenconcert. DROITWICH, 1500 M.: 12.50 Het B.B.C.- Dansorkest onder leiding van Henry Hall 3.55 Het BBC Nortern Orkest o. 1- v. T. H. Morison 7.50 BBC Orkest (afd. El o. 1. v. Joseph Lewis 10.35 Hindemithconcert 11.40 Harry Roy en zijn orkest. PARIJS (Poste Parlslen), 313 M.: 6-50 Gramofoonmuzlek 7.17 Idem 748 Gramofoonmuziek 8.35 „Flossie", ope rette van Szulc. PARIJS (Radio), 1648 M.: 12.50 Lucien Goldy's orkest 8.20 „Tragaldabas" blij spel van Auguste Vacquerie 10.50 Vic tor Pascal's dansorkest. MILAAN, 369 M.: 4.30 Populair concert 5.15 Gramofoonmuziek 8.05 Idem 8 20 Symphonieconcert o. 1. v. Adriano Lualdi, m, m, v, den vlolist Mische Elman 5.15 Gramofoonmuziek 8.05 „Les cloches de Corneville". operette van Planquette. WEENEN. 507 M.: 7.20 „Fredtgundis". opera van Franz Schmidt 10.30 Populair concert o. 1. v. Dr. Philip de la Corda 11.35 Zigeunermuziek. WARSCHAU, 1345 M.: 7.35 Het Phil- harmonisch orkest o. 1. v W. Bierdjajew 10.00 Concert 10.25 Dansmuziek. BEROMUNSTER. 540 M.: 3.20 Het om roeporkest o. 1. v. Victor Reinshagen 4.00 Operette-programma 4.40 Idem 7.35 „Das Chrlstelfein", opera van Hans Pflitz- ner. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ (Vrij naar een Morrison-poster) In het gebouw voor K. en W. te Utrecht had Zaterdagmiddag ten overstaan van notaris F. Swane de trekking plaats van de Weerbaar heidsloten. Uitgeloot werden 12 seriën, elk van 50 loten. De serienummers zün: 2138, 1704, 5729, 3051, 2891, 875, 7671, 2637, 3154, 687, 211, 3320. In totaal werden 600 loten uitgeloot en wel: 1 met 1000 serie 7671 no. 8; 1 met 100 serie 3051 no. 25; 1 met 50 serie 3320 no. 18; 2 met 25 serie 2637 no. 26 en serie 3154 no. 32. Voorts 10 loten met 10: serie 5729 no. 26; serie 875 no. 46; serie 3320 no. 15; serie 3320 no. 8; serie 687 no. 40; serie 7671 no. 3; serie 3320 no. 24; serie 2891 no. 50; serie 1705 no. 46; serie 3051 no. 51. 30 loten met ƒ5: serie 5729 no. 48; serie 2891 no. 28; serie 7671 no. 34; serie 3320 no. 50; serie 7671 no. 25; serie 2637 no. 3; serie 3051 no. 5; serie 5729 no. 4; serie 3051 no. 27; serie 3051 no. 30; serie 1704 no. 34; serie 2637 no. 45; serie 211 no. 45; serie 687 no. 43; serie 211 no. 35; serie 211 no. 7; serie 875 no. 13; serie 2891 no. 3; serie 2637 no. 16; serie 5729 no. 16; serie 2138 no. 35; serie 3051 no. 8; serie 5729 no. 8; serie 1704 no. 23; serie 3154 no. 23; serie 875 no. 35; serie 2637 no. 27; serie 211 no. 38; serie 7671 no. 2; serie 7671 no. 30. Ten slotte 85 loten met ƒ2.50 in de serie 3154 de nummers: 3, 24, 43, 35, 7, 36, 26, 29, 40, 50, 12, 16. In de serie 3320 de nummers: 13, 19, 40, 46, 41, 43, 42, 39. In de serie 2637 de nummers: 1, 19, 48, 47, 41, 21. In serie 7671 de nummers: 39, 29, 35, 13, 37, 26. 21, 12. 38. In serie 211 de nummers: 30, 12, 6, 19, 16, 3, 43, 42. In serie 687 de nummers 30, 14, 9, 7, 28, 11. In serie 875 de nummers: 15, 17, 28, 10, 5. In serie 2891 de nummers: 39. 42, 26, 7. 35. In serie 3051 de nummers: 10, 2, 15, 6, 46, 41, 9. In serie 5729 de nummers: 41, 22, 7, 1, 34, 14. In serie 1704 de nummers: 16, 35, 30, 27, 43, 26, 92- In serie 2138 de nummers: 14, 2, 5, 30, 45, 31. Dan nog 470 loten met 1.50 zünde alle overige nummers der bovengenoemde series. KOEPANG, 19 Dec. (Aneta). Koepang is met diphterie bemet. Kinderen zün het meest aangetast. De scholen zün gesloten. De auto riteiten hebben de noodige maatregelen ter be strijding genomen. SEMARANG, 20 Dec. (Aneta). De Raad van Justitie veroordeelde de vendumeester te Djocja R. G. M. tot drie jaar gevangenisstraf met af trek van preventief wegens valschheid in ge schrifte en verduistering tot een bedrag van 3450.—. De directeur-generaal der Zuiderzeewerken heeft aanbesteed het onderhoud van de Rüks- zeewerken en de Rijkshavenwerken op Wierin- gen, van Zuiderzeewerken op Wieringen en be westen den Oever, van werken behoorende tot den Amsteldiepdijk en tot het Balgzandkanaal van Ewljcksluis Oostoever en van Rijkswerken, gedurende 1935. Laagste inschrüfster in massa was de N.V. P. Daalder's Aannemingsbedrijf te Alkmaar voor f 23624,—. Voorts heeft de directeur-generaal der Zuider zeewerken aanbesteed het onderhoud gedurende het jaar 1935 van de volgende Rükswerken in het oostelijk en zuidelijk gedeelte van de Wie- ringermeer, te Medemblik en te Andijk: 1. het gemaal Lely; 2. de vaarten en tochten; 3. de Hoekvaartsluis; 4. de straatwegen; 5. de gewalste wegen; 6. de vaste en beweegbare bruggen; 7. het Overlekerkanaal te Medemblik met de kunst werken; 8. het gemaaltje en arbeiderswoningen in den proefpolder te Andük. Laagste inschrijver in massa was O. Bosker Jzn., te Wieringen voor I 49.600, Vervolgens werd aanbesteed het onderhoud gedurende 1935 van de volgende Rijkswerken in en langs het noordelük en westelijk gedeelte van de Wieringermeer: 1. het gemaal Leemans met Stontelersluis; 2. de vaarten en tochten; 3. de Stootsluis; 4. de straatwegen; 5. de gewals- 15 GOED EN TOCH OOPDkODP te wegen; 6. de vaste en beweegbare bruggen; 7. kanalen, waterkeeringen en kunstwerken, tot den Amstelmeerboezem behoorende. Laagste inschrijver in massa was C. Bosker Jzn. te Wieringen voor f 42775, Tenslotte is aanbesteed het onderhouden ge durende het Jaar 1935 van: 1. den IJsselmeerdük van de Wieringermeer met toebehooren 2. den IJsselmeerdijk van den proefpolder nabü Andük met toebehooren. Laagste Inschrijver in massa was O. Bosker Jzn. voor f 10.490, Als een uiting van hulde tegenover den dezer dagen overleden wielrenner Joop de Wolif heeft zich een comité gevormd, dat gelden wil inzamelen teneinde namens sportief Nederland een gedenksteen te doen plaatsen op het graf van Joop de Wolff. Dit comité is als volgt samengesteld: J. Veld kamp, Gem. Giro V. 543, A.'dam, C. H. Geu- deker, A. Melhado Jr., John Schlebaum en H. J. Eggink. Bij de diverse sport- en voorverkoopadressen zijn lijsten gedeponeerd waarop iedereen met een bepaald bedrag, desnoods enkele centen, kan deelnemen aan deze inzameling. Het comité verzoekt ons speciaal te willen vermelden, dat het hier niet gaat om de grootte van het bedrag, maar dat alleen wordt ge tracht een zoo groot mogelük aantal personen hieraan te laten deelnemen. Inteekenlijsten worden op aanvrage door den heer A. Melhado Jr., Herculesstraat 7a, Am- sterdam-Z., gaarne toegezonden. Het aantal Nederlandsche autorüders, dat ditmaal aan de Rallye van Monte Carlo zal deelnemen, belooft wederom zeer groot te wor den. De inschrijvingen sluiten Maandag 24 Dec. en juist in de laatste dagen komen nog talrijke liefhebbers zich aanmelden. Naar wij vernemen hebben de volgende rüders momenteel reeds in geschreven: E. A. C. Cornelius (DKW) te Arn hem, startplaats te Palermo; W. H. Vroom (Ford) te Nümegen, startplaats te Palermo; J. J. C. Taets van Amerongen (Ford) te Amster dam, startplaats Palermo; J. v. d. Heyden (Stu- debaker) te Den Haag, startplaats Palermo; M. R. van Lennep (Triumph Special) te Den Haag, startplaats Palermo; J. A. van Beeck Calkoen (Ford) te Maartensdijk, startplaats te Palermo; G. Bakker Schut (Ford) te Voorburg, startplaats te Palermo; C. L. Sanders (S. S.) te Eerbeek, startplaats Amsterdam; E. Zweerts de Jong (S. S.) te Bennebroek, startplaats te Am sterdam; P. W. W. van Tuyl van Serooskerk.*~ (Ford) te Heemskerk, startplaats Amsterdam: en voorts de rijders H. L. G. Koopman te Am sterdam, H. Polis te Haarlem en P. Weber (Fordautobus 23 zitplaatsen) te Leeuwarden, die de startplaatsen nog niet definitief hebben opgegeven. Zooals men ziet hebben de meeste Nederland sche rüders Palermo als startplaats uitgekozen, hetgeen de verst verwijderde startplaats van Monte Carlo ls, namelijk 4072 K.M. De route loopt van Palermo naar Rome en gaat dan rechts dwars door de Apenünen over Florence en Bologna naar Padua en vandaar door Joe goslavië, Oostenrijk, naar München en ten slotte via Straatsburg en Lyon naar Monte Carlo. Voor den afstand PalermoMonte Carlo wordt het maximale aantal winstpunten ge geven, n.l. 1000. Op 10 Maart a.s. zal In Duitschland een wed strijd vitoden gehouden tusschen den ex- wereldkampioen Max Schmeling en den jeugdi gen Amerikaan Steve Hamas. De contracten voor deze ontmoeting' zouden reeds gesloten zün. Men verwacht, dat 30.000 toeschouwers deze match zullen bijwonen. Overigens schünt het nog lang niet zeker te zün, dat de ontmoeting ln Duitschland zal wor den gehouden. Madison Square Garden Corpo ration heeft n.l. medegedeeld, dat Harnas een contract met haar heeft, en dat zü de bedoeling heeft, dezen wedstrijd in Februari in Miami te doen plaats vinden. Jack Petersen, de Brltsche kampioen zwaar gewicht zal op 3 Februari a.s. in het Wembley Stadion te Londen den Duitscher Walter Neu- sel ontmoeten. Na deze match zal Neusel naar Amerika vertrekken. Daar had men het plan Neusel op 17 Februari te Miami tegen Carnera te laten uitkomen, doch ln verband met andere contractueele verplichtingen zal deze ontmoe ting voorloopig niet kunnen doorgaan. Het is thans zeker, dat op 5 Januari a.s. te Buenos Aires Carnera tegen Paolino zal boksen. Deze wedstrüd zou reeds in November j.l. zijn gehouden, doch Paolino had toen geweigerd uit te komen, omdat hü 'de beurs te laag vond. De Olympische kampioen in het hardrüden op de schaats Shea is dezer dagen tot professio nal verklaard. In dit bericht wordt echter niet van de rede, die hiertoe geleid moet hebben gewaagd. Onlangs is ook, naar wij reeds meldden, Eleanore Holm, de bekende Amerikaansche zwemster, tot professional verklaard, omdat zü had toegelaten, dat een badpakkenfabriek met haar foto reclame had gemaakt. Naar wü vernemen zal het station Zwam- merdam aan de lüden Lelden—Utrecht binnen kort worden opgeheven. Tot dusver stoppen hier nog 24 treinen per dag. Het schünt echter dat het reizigersvervoer de kosten van het in standhouden van het station niet meer kan dekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6