De dagen van Kerstmis te Parijs MAGGI5 1 Koloniaal beleid besproken KROEPHOEST OSSENSTAART SOEP AKKERTJES KATHOLIEKE ACTIE VOOROP DE VLOOTBESPREKINGEN iüi De treinramp van Lagny INKRIMPING RAAD VAN INDIË Jeftitsj gereed Kerkelijk Leven 'Akkertje" beschermt UI VRIJDAG 21 DECEMBER 1934 ,J)e pijnlijke tegenstelling der klassen, in Frankrijk zoo merkbaar, ontbreekt hier geheel Ook staatshulp Verzoenende rede van Starhemberg Hij wil het verleden vergeten Nieuw schandaal in het Saargehied Ernst Braun ontvoerd SifSfi Moeilijke redding van de ,Sfoto"-bemanning »k Kapitein van de „New York" gehuldigd Over twee of drie maanden hervat? indien U den maal tijd verrijkt met: een overheerlijk Nederlandsch product I lil m Hi- Het jongste portret van H. M. Koningin Wilhelmina en H. K, H, Prinses Juliana (Foto ziegier) De machinist staat terecht De ontwikkeling van Mandsjoekwo De Engelsche industrie zal er van profiteeren TWEEDE KAMER DE KERKSTRIJD IN MEXICO Godsdienstoefeningen in den staat Durango weer toegelaten „Geen andere keuze dan tusschen versterking der middelen of verdere afbraak" De Indische pensioenen Raad van Ned.-Indië Indische pensioenen Belastingen Zijn kabinet zou hedenmorgen definitief worden samen gesteld Don Jaime verloofd Antwerpen vlagt De moeilijkheden bij Citroën Postvluchten WERKT OP 1 MANHEREN TEGELIJK PATER H. PIJLS t ZESTIG JAAR PRIESTER Audiëntie DOODSLAG OP BUURMAN In hooger beroep zwaardere straf opgelegd NEDERLAND—JAPAN Dr. Nagaoka naar zijn land terug DE BRUGGEN VAN ARNHEM EN NIJMEGEN Geen tolvrije verbinding ZWAAR GESTRAFT Voor verduistering en oplichting Departementen gesloten Als 't gure weer U koud en rillerig Joel thuis komen en voor 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doet vreezen, neem dan voor 't naar bed gaan een "AKKERTJE" Ge voorkomt dan veel narigheid en staat morgen gezond en prettig opl AKKER-CACHETS (Bijzondere correspondentie.) De eerste Kerstsparretjes worden verkocht op de pleinen onder een zware grijze win terlucht, die telkens en telkens weer de hoop op sneeuw teleurstelt, en een fijnen regen laat vallen. Op de boulevards, al vol genoeg met hun dub bele étalages, één achter het winkelraam, en één ervoor, op het trottoir zijn nu de Kerststandjes opgeslagen en betrokken door de gelegenheidskooplui, met legers poppen, ted dyberen, pommadedoozen, dansende muizen, glazen bloemen, en al hetgeen men zich voor tien stuivers voorstellen kan. En het gedrang in en om de groote magazijnen neemt dagelijks toe, maar kan de moeders niet afschrikken, die met hun kinderen voor de gevels troepen, om de kolossale lichtreclames te bewonderen, waarin het „brave kind" en de „Kerstman" optraden en zich vanaf het vroege schemer uur tot laat in den avond alle drie minuten hetzelfde schouwspel herhaalt. Voor de étala ges staan zij en drukken hun neus plat en zijn nauwelijks tot verdergaan te bewegen: zoo bont en beweeglijk zijn de paradijzen, die zij bekijken mogen, ieder een paar oogenblikken lang. want een vriendelijke doch onverbiddelijke portier regelt de bedevaart langs de voorraad kamers van het Kerstkind. Helaas zal voor velen de Kerstvreugde enkel in het kijken moeten bestaan. Te Parijs doet de crisis zich het zwaarst gevoelen, hetgeen men in de wekelijks gepubliceerde cijfers der werkloosheid zeer gemakkelijk lezen kan. Er i3 veel armoede in de hoofdstad, duizenden van vaderlandloozen, dakloozen, ellendigen en verarmden, waar zich niemand om bekommert. Dezen veriatenen ook nog een sprankje kerstvreugde te brengen, is de taak van de bij zondere Kerstzorg der katholieken in de hoofdstad. Sedert weken zijn de armenzusters in de weer, telkens ziet men hun witte kappen opduiken in het gedrang der volksbuurten, zij loopen van 's morgens tot 's avonds trap op trap af om de armsten op te zoeke n, de verge- tenen, en t is ontroerend te zien, met hoeveel hoffelijkheid zij zelfs in de uithoeken van de stad en de meest beruchte kwartieren bejegend worden. Zij beschikken over de beslissing van het Kerstbudget, dat door de parochies wordt op gebracht ten bate van de armen en deels door de „Ventes de Charité" bijeen wordt gespaard, een soort fancy-fairs. Haast eke parochie zet een of twee Zondagen voor Kerstmis iets dergelijks op touw. De ca techismuszaal is met guirlandes versierd, rond om staan de standjes met „waren": ondergoed, handwerken, tapijtjes, speslgoed, levensmidde len. Soms heeft een echte verkooping plaats en men ziet 'n ouden generaal in uniform een schilderij aanprijzen, of een hooge gerechts beambte een doos sigaren. En over het geheel ligt dan die sfeer van saamhoorigheid, dit ont breken van een pijnlijke tegenstelling der klas sen, dat overal in Frankrijk te bemerken is, en hier nog volmaakter wordt door den band van den godsdienst. De generaal naast den arbei der, die zijn handen ook op Zondag niet heele- maal heeft kunnen schoonkrijgen, de rechter naast den métroconducteur. Zij hebben hier al len dezelfde taak: te helpen, de kerstkas te vullen, hun geloofsgenooten op het teederst feest van het jaar te doen weten, dat aan hen gedacht wordt. Onder een dergelijk motto, n.l. om de Stu denten- en de Kinderzorg van 't Diocees te hulp te komen, werd gisteravond in de Notre Dame 'n kerkconcert gegeven, waaraan de Don-Kozakken (dir. Sirge Jaroff) meewerkten Katholiek Parijs had zich niet onbetuigd ge laten. Met name de politieke en intellectueele wereld was aanwezig, o.a. mevrouw Lebrun, de echtgenoote van den staatspresident, en er werd een zeer goede cassa gemaakt, zooa.'s ons later een der secretarissen toevertrouwde Dat is opmerkelijk in Parijs: wanneer het gaat om charitatieve doeleinden, dan komt ook die wereld, die bijna overal elders ,geen tijd" heeft, op. In dit jaar heeft ook de Staat zich voor het eerst met de kerst- en winter-liefdadigheid in gelaten. De Minister-president zelf heeft zich tot de bevolking gewend en haar verzocht, om de Regeering te steunen door geld en waren bij een te brengen. Want alle kinderen in Frank rijk, wier vaders werkloos zijn, zullen dit jaar van staatswege met een kerstgeschenk bedacht worden. In Parijs wordt deze openbare kerst viering op den 24en, 25en en 26en December gehouden. In dezelfde reusachtige hallen, waar voor kort nog de auto- en vliegtuigshow ston den, waar de schilderijtc|atoonsteliing plaats had, zijn nu arbeiders aan het werk om met geweldige groens slingers en zilverballen een kerstdecoratie voor den dag te tooveren. In de vestibules wachten de kerstboomen al, groote sparren, en verspreiden een vertrouwden Kerstgeur. Honderdvijftig paar handen zijn da gelijks aan het werk, om de binnenkomende pakjes uit te pakken en te sorteeren, en tot- nutoe zijn er al 250.000 francs uit de spaarpot ten van duizenden medeburgers bijeengekomen. u men ziet het> in de weer, om hst Kerstiicht tot in de verste hoeken te doen val len, m de weer, om de ellende, de verbittering en de oproerigheid van dezen zwaren crisiswin- ter door een groote en broederlijke geste te verzoenen. WEENEN, 21 Dec. Vice-kanselier Starhemberg heeft een redevoering gehouden, waarin hij oun. verklaarde: Wij willen in de toekomst de meeningsver- schillen, de vijandschap van het heden en het verleden vergeten en wij willen juist op het Kerstfeest met liefde en bereidheid tot verzoe ning hen gedenken, die ons in het afgeloopen jaar hebben gedwongen de wapens in de hand te nemen. Wij hebben geen vijand binnen en buiten Oostenrijk, met wien het' niet mogelijk zou zijn ons bij wederzjjdschen goeden wil te verzoenen. deze beide begrippen uit te werken is het voor naamste deel Van mijn taak." Het afbreken der besprekingen te Londen en de opzegging van het vlootverdrag door Japan heeft te Parijs geen verrassing veroorzaakt. Van bevoegde zijde was reeds herhaaldelijk er op gewezen, dat Frankrijk de gebeurtenissen met aandacht volgde en bij elke nieuwe rege ling zou meespreken. De „Echo de Paris" ver wacht derhalve, dat de minister van Buiten- landsche Zaken, Laval, en de minister van Ma rine, Piétri, nog vandaag in de betrokken par lementaire commissies mededeelingen zullen doen. Op grond van artikel 23 van het Verdrag van Washington ontslaat de Japansche opzeg ging Frankrijk per 31 December 1936 van zijn verplichtingen. Het wordt echter wenschelijk geacht dat de Vlootconferentie in 1935 zal plaats vinden. Zij zal dan echter op geheel nieuwe grondslagen moeten werken. Het Saargebied heeft een nieuw schandaal, aldus meldt m3n aan de „N. R. Ct.", Ernst Braun, de leider der socialistische jeugdgroepen is op Duitsch gebied gelokt en door de geheime staatspolitie gearresteerd. Braun, die geen fa milielid is van den leider van 't vrijheidsfront Max Braun, was op een propagandatoer in de kreits Homburg. Hij raakte verdwaald en voor bijgangers, die hem klaarblijkelijk herkenden, wezen hem opzettelijk een verkeerden weg, zoo dat hij direct op de Duitsche grenswacht tos- reed. Braun, zoowel als zijn medereiziger, wer den door de Duitschers gearresteerd en naar de gevangenis in Zweibrücken gebracht. Bei den zijn geboren Saarlanders en stemgerech tigd. Het vrijheidsfront heeft dan ook de re- geeringscommissie verzocht stappen te doen die tot de invrijheidsstelling van Braun kunnen leiden. Bovendien heeft de leiding van het Vrijheidsfront ds regeeringscommissie verzocht een tweetal vooraanstaande leden van het Duitsche front bij wijze van represaille te ar resteeren, om op deze «wijze de invrijheidstel ling der twee gevangenen te verhaasten. Dit nieuwe incident heeft de spanning zeer verscherpt en de stemming onder de arbeiders verbitterd. PARIJS, 21 Dec. (Reuter.) Het Duitsche stoomschip „New York" met de zestien schip breukelingen aan boord van het Noorsche schip „Sisto", is gisteren de haven van Cher bourg binnengeloopen. De voorzitter van de K. v. K. van Cherbourg overhandigde den kapitein van de „New York" bloemen en een zilveren medaille voor de held haftige redding der Noorsche zeelieden. Dss avonds is de „New York" doorgereisd naar Southampton en Hamburg. De tot eersten officier benoemde leider van de reddingsboot der „New York" heeft een be schrijving gegeven van de gebeurtenissen. Het moeilijkste deel van het reddingswerk was om de sloep tijdens het zware weer op het water te brengen. Tweemaal sloeg de sloep tegen den wand van de „New York" en werd aan den zijkant be schadigd. De bemanning toonde echter den grootsten moed en wist de sloep vrij te maken. Een half uur lang moest geroeid worden ai- vorens de „Sisto" werd bereikt. De bemanning werd toegeroepen een kabel uit te werpen, die werd vastgemaakt. De bemanning van de „Sisto" ward vervolgens verzocht over boord te springen. Elke schipbreukeling moest door het water in de sloep getrokken worden. De bemanning van de sloep was uitgeput, maar gelukkig werd niemand gewond. LONDEN, 21 Dec. In tegenstelling met een bericht uit Tokio volgens hetwelk Japan, En geland en Amerika tot overeenstemming zou den zijn gekomen over de spoedige hervatting der vlootbesprekingen, verluidt in Engelsche officieele kringen, dat geen termijn is vastge steld voor een hervatting der onderhandelin gen. In zijn Woensdag gehouden radioredevoering heeft de minister van Buitenlandsche Zaken Sir John Simon de hoop uitgesproken, dat de besprekingen over twee of drie maanden zullen kunnen worden hervat. In sommige kringen is men evenwel van meening, dat de preliminaire besprekingen niet alleen afgebroken of verdaagd, doch definitief geëindigd zijn. Verklaring van Norman Davis PARIJS, 21 Dec. De leider der Amerikaan- sche delegatie bij de Londensche Vlootbespre kingen, Norman Davis, heeft den Londenscher» correspondent van het agentschap Havas de volgende voor de Fransche pers bestemde ver klaringen gegeven: Tusschen de Amerikaansche en de Fransche houding bestaan vele punten van overeenkomst. Wij, Amerikanen, zijn vast overtuigd, dat de gelijkheid ten aanzien van de veiligheid niet de gelijkheid ten aanzien van de bewapening ter zee beteekent. Het onderscheid tusschen Mil tr>. PARIJS, 21 Dec. (Reuter.) Sedert twee dagen behandelt de rechtbank te Méaux het geval van het spoorweg-ongeluk van Lagny nabij Parijs, dat een jaar geleden honderden men- schenlevens heeft geëischt. De machinist Daubigny staat terecht, wien ten laste gelegd wordt voorbij onveilig sein te hebben gereden en daardoor het ongeluk te hebben veroorzaakt. De deskundigen verklaarden Daubigny voor verantwoordelijk. Het vonnis zal worden gewezen in de eerste dagen van Januari. LONDEN, 21 Dec. (Reuter) Gepubliceerd is het rapport van de delegatie, die in het najaar door den bond van Engelsche industnëelen naar Japan en Mandsjoekwo is gezonden. De reis heeft drie tastbare resultaten opgele verd: 1. De stellige belofte, dat de Engelsche in- MEXICO, 21 Dec. Het blad Palabra meldt uit Tlahualilo (staat Durango), dat aldaar Roomsch Katholieke godsdienstoefeningen weer zijn toe gelaten. DEN HAAG, 20 December 1934 In haar laatste avondvergadering had de Tweede Kamer Dr. Colijn op bezoek voor de verdediging van een aantal Indische ontwerpen. Sommige daarvan ontlokten slechts aan een paar afgevaardigden een korte opmerking, bij andere kwam heel de kleine schare van Indische deskundigen in het debat. Bij de ontwerpen, waarbij de Indische regee ring gemachtigd wordt, om voor de opsporing van jodium overeenkomsten aan te gaan met particuliere ondernemingen, getuigde als naar gewoonte de sociaal-democraat Ir. CRAMER van zijn voorkeur voor staats-exploitatie, waar op de Minister van Koloniën antwoordde, dat in dezen tijd de Overheid dergelijke risico's maar beter aan het particuliere initiatief overlaat. De wijziging van de artikelen 7 en 11 van de Indische Staatsregeling, welke de mogelijkheid opent, om eventueel het aantal leden van den Raad van Nederlandsch-Indië terug te brengen van zes op vier bezuinigingsoverwegingen zit ten daarbij voor deed den katholieken afge vaardigde Ir. FEBER, den vrijzinnig-democra- tischen deskundige Mr. JOEKES en ook Ir. CRAMER hun ongerustheid uitspreken, dat daardoor de positie van het lnlandsch element in dit hoogste advies-college, waarvoor in 1929 juist tot uitbreiding van vier tot zes leden was overgegaan, in gevaar zou komen. Dr. COLIJN heeft daarop geantwoord, dat inderdaad die kans bestaat voor een behoor lijke taakverdeeling van de Europeesche leden is beperking van hun aantal immers minder gewenscht maar dat men eventueel niet voor de volle honderd procent van de geopende mo gelijkheid gebruik behoeft te maken. Een eerste stap naar de afbraak van dit college is deze maatregel niet. Die illusie moest de Minister den revolutionnair-socialist SNEEVLIET ont nemen. Deze afgevaardigde heeft voor den Raad van Indië al even weinig waardeering als de communist Roestam, die het college volstrekt overbodig verklaarde, maar niettemin opkwam voor de handhaving 'van het lnlandsch element daarin! Niemand minder dan oud-minister DE GEER trad in het krijt bij het ontwerp, dat de Indi sche pensioenen, verleend onder de sedert 1 October van dit jaar in werking getreden nieu we salarisregeling, aan de 17 pCt. korting ont trekt. Dat achtte de ChristeHjk-Historische af gevaardigde logisch en billijk, wijl in die pen sioenen de ten ongunste gewijzigde financieele omstandigheden reeds verdisconteerd zijn. Artikel 2 echter, dat een uitzondering op dien regel inhoudt voor gevallen, waarin het nieuwe pensioen hooger zou zijn dan het met 17 pCt. gekorte oude pensioen, vond hij minder juist. Mr. JOEKES en ook de anti-revolutionnair Dr. RUTGERS betoogden de billijkheid van die uitzondering, omdat anders de vroeger gepen- sionneerden met recht zouden gaan twijfelen aan de financieele gerechtvaardigdheid van de op hun pensioen toegepaste korting En Dr. COLIJN merkte op, dat Jhr. de Geer voorbijgezien had zoo iets passeert hem niet vaak! dat de betrokkene in zulk een geval altijd nog de keuze heeft tusschen de oude en de nieuwe regeling. Vrij uitvoerig is gedebatteerd over de door den Volksraad afgewezen wijziging van de In dische inkomstenbelasting en de invoering van een loonbelasting. Ernstige bezwaren wer den door alle sprekers gevoeld tegen den ver zwaarden druk, die hierdoor op de vaak fan tastisch lage inkomens in de Indische samen leving gelegd wordt. En dat afgevaardigden als Ir. FEBER, Dr. RUTGERS, Baron VAN BOETZELAER er zich noode bij neerlegden, komt alleen, doordat er in Indië, dat nog altijd een begrootingstekort heeft van 50 millloen, geen andere keuze over is dan tusschen versterking van de middelen of een verdere afbraak, die de bevolking nog erger treft. Het is nu eenmaal zóó in Indië, dat er een geweldige verschuiving heeft plaatsge grepen in de inkomstenverdeeling en de staats huishouding veel meer dan vroeger drijven moet op de kleinere contribuabelen. Ook Mr. JOEKES en de liberaal VAN KEMPEN hebben teekenen- de voorbeelden gegeven van de armoede, die hier eigenlijk getroffen wordt. En wat de sociaal-democraat Cramer en de revolutionnair-socialist Sneevliet van deze hef fing dachten, behoeft geen nadere toelichting. dustrie deel zal nemen aan de ontwikkeling van Mandsjoekwo. 2. Een overeenkomst voor de levering van Engelsche staalproducten naar Mandsjoekwo en Japan in 1935. 3. Een plan voor de oprichting van perma nente gemengde speciale commissies in Londen en Tokio ter behandeling van de gemeenschap pelijke moeilijkheden alsmede de persoonlijke voelingname van de Engelsche fabrikanten met die van Japan en Mandsjoekwo. BELGRADO, 20 Deo. (Reuter). Jeftitsj ver klaarde hedenavond, dat zijn besprekingen tot vorming van een nieuw kabinet tot een einde waren gekomen. Hij hoopte dat het kabinet Vrijdagochtend definitief geformeerd zou wor den. Verrassingen waren uitgesloten. Naar verluidt zou in het nieuwe kabinet geen zitting worden genomen door de voormalige partijleiders. Zoowel de vertegenwoordiger van de vroegere radicale partij als de leider der voormalige Sloweensche partij, dr. Korosjetz, hebben n.l. het ultimatum verworpen, waarin Jeftitsj zijn laatste voorstellen aan hen had ge formuleerd. De voormalige partijleiders eischten elk voor zich de portefeuille van Binnenland- sche Zaken op. ROME, 20 Dec. (Reuter) Don Jaime, de tweede zoon van ex-koning Alfonso XIII van Spanje, is verloofd met een dochter van den burggraaf van Dampierre. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 20 Dec.: In de Antwerpsche haven is Donderdag- Antwoord van den Minister middag te kwart over twee het tienduizendste schip binnen gevaren. Bij deze gelegenheid heeft een plechtige ontvangst plaats gehad. Stad en haven waren bevlagd. MINISTER COLIJN heeft in zijn verdediging getracht de bezwaren zooveel mogelijk te ver kleinen door uit te leggen, dat in Indië de be lasting op het inkomen op zoo geheel andere wijze van de bevolking wordt ingevorderd, dat men door vergelijking van de nieuwe schaal der inkomstenbelasting met de oude een veel te theoretisch beeld van den toestand krijgt. Hijzelf heeft het in zijn functie van adviseur voor de buitengewesten al jaren geleden mede gemaakt, dat de inkomstenbelasting zich in de practijk veel meer baseert op uiterlijke teeke nen van welstand dan op het meestal niet te achterhalen inkomen zelf. In een maatschappij als de Indische bereikt men nu eenmaal met het Westersche belasting-perfeotionisme niet veel resultaten. Het grootste deel van de opbrengst, ten bedrage van 5 mill, zal dan ook een ge volg zijn van de eenvoudiger wijze van hef fing, terwijl ook het feit dat door de invoe ring van de loonbelasting thans tiendui zenden zullen worden achterhaald die vroeger aan den aanslag of de betaling ont snapten, van doorslag gevende beteekenis is. Dat de gang van zaken met den Volksraad niet zoo aangenaam geweest is, heeft ook de minister betreurd. De Indische regeering heeft hem echter van de volstrekte noodzakelijkheid van dezen maatregel overtuigd. Intusschen zegde Dr. COLIJN ter ondervanging van sommige bezwa ren nieuw overleg met den Gouverneur-Gene raal toe. Moet over deze belastingverhooging mor gen gestemd worden bij den aanvang der vergadering, z. h. st. werd goedgekeurd het wetsontwerp tot bekrachtiging van da or donnantie inzake het tijdelijke uitvoerrecht, dat in verband met de rubberrestrictie op de bevolkings rubber geheven wordt. PARIJS, 20 Dec. (Reuter.) De financieele moeilijkheden bij Citroën zijn in den minister raad besproken. De overheid wil vermijden, dat het bedrijf wordt stilgelegd, daar hiervan 50,000 man personeel het slachtoffer zou worden. Ech ter schijnt de regeering geen steun van staats wege te willen verschaffen. Men spreekt van een tekort van 1 milliard francs. De fabrieken blijven in ieder geval gesloten van 24 December tot 3 Januari. Onderhandelingen worden ge voerd met banken en industrieele ondernemin gen voor financieele steunverleening. De critieke positie van Citroën vormt het on derwerp der gesprekken. In de „Populaire" eischt Leon Blum dat de staat controle op het bedrijf zal uitoefenen. De „Echo de Paris" meldt, dat de handels rechtbank van het departement Seine reeds 'n curator heeft benoemd, wien den noodigen fl- nancieelen steun verleend zal worden om het bedrijf voort te zetten. Het betreft hier echter geen hulp van staats wege, daar de regeering het ingrijpen door den staat in particuliere aangelegenheden tot een minimum wil beperken. De „Rijstvogel" uitreis is te Rome ge land. De kramp wordt vaak opgelucht door één be handeling met Op den terugkeer naar het vaderland, tot herstel van een ziekte, is te Sta. Laurent sur Sévre overleden Pater H. H. Pijls, geb. te Beek in 1875. Zijn eerw. was werkzaam als mis sionaris op IJsland. De zeereerw. heer Pater Math. Janssen, rus tend pastoor te Bruggen, nabij de Limburgsche grens gelegen, vierde Woensdag zijn diamanten priesterfeest. Hü werd in 1874 in de grensgemeente Lobbe- rich geboren en 19 Dec. 1874 te Munster pries ter gewijd. Sinds 1 April 1931 is de jubilaris rustend! Rgstoor van Bom bi) Bruggen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Dinsdag en Woensdag géén au diëntie verleenen. De 28-jarige landbouwer J. O. te Princen- hage, die door de rechtbank te Breda was ver oordeeld tot tien jaar gevangenisstraf wegen» doodslag op zijn 29-jarigen buurman C. de K., is door het Hof te 's Hertogenbosch in hooger beroep veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien jaar. SOERABAJA, 21 Dec. (Aneta.) Het „Soer. Handelsblad" meldt, dat Dr. Nagaoka die op trad als voorzitter van de Japansche handels delegatie, passage heeft geboekt op de „Pana ma Maru", welke 28 December van Soerabaja vertrekt. De parlementaire redacteur van de „Msb." schrijft: In ons avondblad van Woensdag wordt van Arnhems nieuwe brug gewaagd als van een „tolvrije oeververbinding." Wij hebben redenen om aan deze blijde ver wachting te twijfelen. Naar ons van zeer be voegde zijde werd meegedeeld, zal noch de brug van Arnhem noch die van Nijmegen tolvrij zijn. Binnen enkels dagen kan het wetsontwerp worden verwacht, waarin het recht op tolhef fing zal zijn neergelegd. Weliswaar moet de Raad van State hebben geadviseerd, geen tol geld te heffen, maar de Ministerraad zou zich met het heffen van bruggeld hebben vereenigd. Dit is zeker eên merkwaardige gang van za ken. Wij krijgen dan anno 1934 midden in Arn hem een tol. Nijmegen, dat zijn veer, dat 3 ton per jaar opbrengt, voor 4 ton aan het Rijk moest afstaan, krijgt eveneens bruggegeld te betalen, dat ook zal drukken op het tusschen- liggend verkeer. Zijn wij goed ingelicht, dan moet het totale bruggeld 3 y, millioen opbrengen. Waterstaat zou dan echter ook een autoweg, buiten spoor wegovergangen om, tusschen Arnhem en Nij megen aanleggen. Óf men met dit cadeau tegen dien prijs bijster content zal zijn, durfde men ons niet verzekeren en wekt bij ons eenigen twijfel. BANDOENG, 21 Dec. (Aneta.) De Krijgs raad te Tjimahi veroordeelde den sergeant majoor van de Pyro-technische werkplaats te Bandoeng, wegens verduistering en oplichting tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis en terugstelling tot den rang van kanonnier der eerste klasse. De departementen van algemeen bestuur zul len Maandag a.s. gesloten zijn. tiedertandsch Ongeëvenaard bij gevatte kotï Product Griep, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosie 20 ct. Volgens recept van Apotheker Oumont

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10