STADSNIEUWS Laatste Nieuws KWIEK EN VIEF moet U altijd Directeur Plesman over de ramp een bril dragen? Haarlem, 21 Dec. PrtltfVS RADIO SITTERJehdKAR VRIJDAG 21 DECEMBER 1934 Een vriendelijk verzoek Aan alle Roomsch-Katholieken van Haarlem EEN KOUD BAD Auto in de Crayenestervaart DE VOLKSSTEMMING IN HET SAARGEBIED Ook secretaris van Haarlemmer meer benoemd BETAAL DE AUTO BELASTING! Ter voorkoming van onnoodige kosten tOONEEL STADSSCHOUWBURG Rouw in den raad van Haarlem Toespraak burgemeester Maarschalk ARBEIDER ERNSTIG GEWOND VERKOOPINGEN 0u4eCen Rouw over „De Uiver" Voor het Schooltje in het W oon wagenkamp Voor de Stille Armen 1— 1— „Het Vaderland Getrouw" Kantoor ontvanger gesloten Graalnieuws UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE BANGE SPANNING IN INDIë Wederom verwarring door onjuist radio-bericht Na het ophouden der radioseinen is het toestel nog door gevlogen" Onderzoek naar oorzaak De kabinetscrisis in Joege-Slavië De voorloopige ministerlyst VOORLICHTING VAN HET BEDRIJFSLEVEN Commissie geïnstalleerd njwm UtM (r>ul cta. j vtejtwt ttn I O '9 WUfa-WWA, AGENDA 22 December INSTELLINGEN I tR|*Vooru»tbetaüng KRUISWEG 60 Tel.16659 Indruk in de hoofdstad Verslagenheid toen de vlag by de K. L. M. halfstok werd Reeds eenmaal ontsnapt aan den dood RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Dinsdag a.s. vieren wij het Hoogfeest van Kerstmis. Zal die dag als een feest gevierd worden, of gaan gelijken op een door-ds-week- sche dag? Dat zal van u allen afhangen. Vol gens de bepalingen van de wet op de winkel sluiting mogen dien dag de winkels geopend zijn. Een ieder gevoelt, dat is niet passend op het schoone feest, dat wy dien dag vieren. Daarom een vriendelijk maar dringend ver zoek aan alle R. K. Middenstanders, georgani- seerden en niet-georganiseerden, om op den eersten Kerstdag hun winkels te sluiten, zoodat- zij zelf en hun personeel op Katholieke wijze het Kerstfeest kunnen vieren. Maar in het bovenstaande verzoek aan de R. K. Middenstanders ligt natuurlijk opgesloten het verzoek aan alle Roomsch Katholieken om op den eersten Kerstdag niet en nergens te koopen. Laten alle Katholieken hun Katholiek geloof nu ook eens beleven. Het is zoo mooi op onze bijeenkomsten en vergaderingen te zingen: „Roomschen, dat zijn wij met ziel en harte, Roomschen, dat zijn wij met woord en met daad". Nu allen zonder uitzondering op Kerstmis dien Roomschen daad eens stellen. Misschien kost het een offertje, vertrouw dan Cop den zegen van het Kerstkindje. P. POPPEN, kapelaan, Alg. Geest. Adviseur. Gisterenmiddag reed een zekere mevr. V. aan de Jacob van Ruysdaellaan te Heemstede ach teruit met haar motorrijtuig uit haar garage. Door het niet tijdig genoeg remmen reed zij met haar auto vanaf de style helling in de Crayenestervaart en verdween in de diepte. Door het stuk slaan van een ruit is zij met be hulp van eenige personen uit het motorrijtuig gehaald. Zy had geen letsel bekomen. De auto is door middel van een kraanwagen op het droge gebracht. De Volksstemmingscommissie van den Volke renbond heeft o.a. benoemd tot voorzitter van een van de stembureaux voor de op 13- Januari 1935 in het Saargebied te houden volksstemming, den heer mr. J. F. Jansonius, secretaris van de gemeente Haarlemmermeer. Men verzoekt ons de aandacht van het pu bliek er op te vestigen, dat het goed zal doen in de eerste dagen van Januari de verhoogde autobelasting te betalen ter voorkoming van onnoodige kosten en boeten. van rechter, welke zy met groote waardigheid en overtuiging speelde. Verder vervulde 4 Fred. Worsly de rol van Bassanio, Basil Dignam die van Antonio, Stewart Vartan was Gratiano en Henry Ingram Lorenzo. Hoewel zij stuk voor stuk geen onverdienstelijke staaltjes van spel te zien gaven, wekte het toch vaak den indruk dat zij, door gemis aan sfeer, zeer gehinderd werden. Joan Duan als Nerissa en Joyce Rigg als Jessica, de dochter van Shylock, voldeden zonder meer. Ondanks alles, kunnen we met genoegen con- stateeren, dat deze uitvoering in haar geheel genomen op hoog pe^ stond en dat men haar èn door de opkomst èn door het royale applaus, van de zijde van het publiek zeer heeft gewaar deerd. V-t. The English Classical Players (in scenes from) „The Merchant of Venice", by William Shakespeare. Het gebeurt niet vaak, dat men tegenwoordig stukken van William Shakespeare op ons Va- derlandsch tooneel ziet, en vooral van „De Koopman van Venetië" krijgen we sinds den dood van Louis Bouwmeester, den emir.enten Shylock-vertolker, slechts te hooi en te gras een voorstelling te zien. Thans zyn de English Players met dit klas sieke biyspel gekomen en hebben het voor een aandachtig gehoor opgevoerd o.a. in de beschei den decoratie waarvan, zooals men weet, o.a. de beroemde Duitsche regisseur Prof. Jessner een der groote voorstanders is. Dat aan een opvoering in dezen trant bezwaren verbonden zyn, zal niemand ontkennen. Vooreerst moet het stuk zelf aan de hoogste eischen van too- neelliteratuur beantwoorden en ten tweede moet er van alle vertolkers een dusdanige kracht en overtuiging uitgaan, dat de assistentie van dé cors volkomen gemist kan worden. Wat het eerste betreft, daaraan behoeft men bij een stuk van Shakespeare niet te twyielen, al kan het door de zuiver klassieke opvoering bij een groot deel van het publiek een handicap zyn, voor een volle waardeering. Zwaarder weegt dan ook in dit geval het spel der artisten, dat zoo krachtig moet zun, dat iedere dankbare omgeving by het publiek wordt gesuggereerd en het niet noodig is, dat op andere wijze uit te beelden of te accentueeren. En juist wat dit laatste betreft, kunnen we wel spreken van een goed verzorgden, doch niet van een volkomen geslaagden avond. Wel gaf een groot deel der executanten zich geheel en was aan de aanklee ding (der personen) zeer veel aandacht besteed, maar het bleven meest koele, nuchtere tafe- reelen, getrokken uit „De Koopman van Vene tië". Slechts in enkele scènes, speciaal die, waarin de figuur van Shylock ten tooneele was. werd men uit zyn toeluisterende houding gehaald en volmaakt geboeid door die prachtige creatie, welke Lawrence Ray ervan gaf. Die gloeiende nauwbedwongen haat van dezen Jood, zyn schraapzucht en zyn wraakgevoelens gaven hem het uiterlyk van een vleeschgeworden dui vel. Al zyn woorden, zyn houding en zyn ge stalte vibreerden van opgekropten lust zich te kunnen wreken op zyn vyand. Waren alle krachten hem gelijk geweest, de moderne aan kleeding zou in geen enkel opzicht gestoord hebben. Als eerste na hem, zouden we Thomas Mer cer willen noemen in zyn subliem rolletje van .Lancelot Gobbo, van welke figuur hy zoo'n prachtige, zuivere teekening gaf, dat 'het een waar genot was naar hem te zien en te luiste ren. Het speelsche van dezen snaak was zoo natuurlijk, oprecht en diens uitbarstingen zoo sappig en harteiyk, dat, naar onze meening, Shakespeare zelf geen betere vertolker had kun nen aanwyzen. Ook de wyze, waarop hy zyn doublure rol van den jood Tubal vervulde, wees erop, dat hy een acteur van het zuiverste water was, al kreeg hy daarin uit den aard der zaak ook weinig gelegenheid tot het geven van spel. Van de andere medespelenden vonden we Portia (Margaret Gibson) het best in haar rol In de hedenmiddag gehouden vergadering van den Haarlemschen gemeenteraad, hield de burgemeester, de heer C. Maarschalk, de vol gende rede, die door allen staande werd aan gehoord: Een ramp is over ons land gekomen. Indien de voorloopige berichten juist zyn, is de „Uiver", die onze nationale trots was, in de eenzaam hei dder Aziatische woestyn te pletter geslagen en verbrand. Na de successen, door de „Uiver" en de „Snip" behaald, scheen het ondenkbaar, da teen dergelijk onheil het lot zou kunnen worden van het vliegtuig, dat in aller oogen in staat was, aan alle tegenspoeden het hoofd te bieden en ze glansryk te overwinnen. Maar de mensch wikt, en God beschikt, en nopnieuw is bewezen, hoe klein de macht van den mensch is in den stryd tegen de elementen. Onze gedachten en onze hartelyke gevoelens van deelneming gaan uit naar de nabestaanden van de dappere bemanning en van de passagiers, die met vol vertrouwen en terecht zich aan hun groote kunde op het gebied der luchtnavi- gatie hadden toevertrouwd, wetende, dat de K.L.M. en haar personeel nooit iets zouden on dernemen, dat niet in overeenstemming was met den wensch „veiligheid voor alles". Deze ramp treft ons geheele land, maar ik heb gemeend, ook op deze plaats uiting te moe ten geven aan de gevoelens van deernis, die ons vervullen met hen, die by deze ramp betrokken zyn. De heer VAN TETERING (R.K.) stelde voor, vandaag niet meer te vergaderen, temeer, daar by deze ramp twee mensehen betrokken zijn, die ten nauwste met Haarlem verbonden zyn. De heer Kort was een zoon van Harlem, en wel droevig is het einde van Professor Walch. Deze was verleden week met zyn echtgenoote van Indië naar Holland gekomen om zyn moeder, die in Haarlem op sterven lag, nog een laatste bezoek te brengen. De terugtocht van den pro fessor is wel tragisch afgeloopen. Incident Dan deed zich een incident voor. De commu nist PIJL vroeg het woord, en maakte de vol gende opmerking: Deze menschen zijn gevallen voor de kapitalistische maatschappij ter voor bereiding van een nieuwen oorlog. De verontwaardiging hierover in den raad was zeer groot en van verscheidene kanten klonken luide protesten. De heer BRANTS (A.R.) stelde voor, de ver gadering toch door te laten gaan en de heer VISSER deed evenzoo. De heer VAN TETERING (R.K.) hield vol, dat het niet paste, om de begrootingsdebatten oop een dag als vandaag voort te zetten. Men komt dan, politiek gesproken, tegenover elkaar te staan, en vandaag voelen allen zich in de zaai toch één. Het voorstél-van Tetering kwam dan in stem ming en de stemmen staakten. De BURGEMEESTER zei daarna, dat de ver gadering ten teeken van rouw tot vier uur ge- schors tzou worden. De arbeider de-J., afkomstig uit Haarlem, die werkzaam is by den aanleg van den ryksweg Amsterdam—Sassenheim in den Haarlemmer meer, had Donderdag het ongeluk met zyn hand bekneld te raken tusschen een lier. Alle vingers van een zyner handen werden geheel afgekneld. Geneeskundige hulp werd on- middellyk ingeroepen. Uitslag van de verkooping in ,,'t Notarishuis" Bilderdykstraat 1 te Haarlem op Donderdag 20 December 1934. Een heerenhuis met voor- en achtertuin te Haarlem aan de Berkenrodestraat no. 29, Ge kocht door J. P. Th. Bolle q.q. voor 5600. Het woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan den Harmenjansweg no. 39. Gekocht door P. A. Kuiken voor 4100. Een zeer gunstig gelegen winkelhuis met werkplaats, bovenhuis en erf te Haarlem aan den Wagenweg no. 76 zwart en rood hoek Ko ninginneweg. Gekocht door H. J. Peper q.q. voor 19.225 Het woonhuis met schuur, erf en tuin te Heemstede aan de Havenstraat no. 27. Gekocht door G. J. Smit q.q. voor 4660. Een huis met erf en tuin te Haarlem aan den Zylweg no. 24. Gekocht door H. Smolenaars voor 10.800.—. Het woonhuis met afzonderlijke bovenwoning en erf te Haarlem aan de Korte Heerenstraat no. 9 zwart en rood. Gekocht door J. A. Berke laar voor 3170 Het woonhuis met afzonderlyke bovenwoning en erf te Haarlem aan de Korte Heerenstraat no. li zwart en rood. Gekocht door W. J. A. v. Hijmen voor 3000 Het woonhuis met afzonderlyke bovenwoning en erf te Haarlem aan de Korte Heerenstraat no. 13 zwart en rood. Gekocht door L. P. Der- nison voor 2960.—. Een huis, thans ingericht tot postkantoor, met erf en grond te Haarlem aan de Frans Halsstraat no. 4. Gekocht door H. J. Hees Sr. q.q. voor 4600.—. Het woonhuis met erf, schuur en tuin te Haarlem aan de Lange Heerenstraat no. 9. Opgehouden op 5485 Een huis en erf te Haarlem aan de Tama rindestraat no. 11. Opgehouden op 4600. Een huis met afzonderlyke bovenwoning en erf te Haarlem aan de Rozenprleelstraat no. 50 zwart en rood en 52 zwart en rood. Gekocht door H. J. v. Goor voor 4340.—. Het winkelhuls met bovenwoning en erf te Haarlem aan de Doelstraat no. 37, tezamen met een pakhuis aan de Gierstraat. Opgehouden op 4700 Een huis, erf en tuin te Haarlem aan de Busken Huëtstraat. Gekocht door W. L. Ter poorten voor 3125.—. b.HlLnns <,Co CW°®n ep v/oorbur9.e° Co9n WINKELS: TEL.: KI. Houtstraat 57 13676 Rijksstraatweg 8 12033 Amsterdamstr. 64 12612 Voorzorgstraat 5 hk. Brouwerspl. 10644 De zeer gunstig gelegen Villa „t Kopje" met schuur, grooten tuin en dennenbosch te Bloe- mendaal aan den Hoogen Duin- en Daalschen- weg no. 9. Opgehouden op 15000 Een huis en erf te Haarlem ln een poort aan de Amsterdamstraat no. 3. Gekocht door H. I. v. Goor voor 700. Toen hedenmorgen het vreeseiyk ongeluk be kend werd, is ten teeken van rouw de vlag halfstok gehangen van den toren van het stad huis. Verschillende particulieren volgden dit voor beeld. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de feestavond, welke hedenavond door de vereeni- ging „Amlcitia Juncti", vereeniging van leer lingen van het Gymnasium, zou worden gege ven in den Schouwburg Jansweg, in overleg met den burgemeester, niet doorgaat en is uit gesteld tot een nader vast te stellen datum. E. M. H. E. M. H. Men verzoekt ons opneming van het volgen de: De Nederlandsche Vereeniging van Oudstry- ders van Zee- en Landmacht uit Ned.-Indië, „Het Vaderland Getrouw" zal in de Kerstweek weer haar jaarlijksche uitkeering aan de we duwen en weezen doen. Deze weduwen en weezen, die geen Rykspen- sioen ontvangen, verliezen niet alleen by den dood van hunne echtgenooten, hunne mannen, maar ook het pensioen of engagement. De Jaariyksche uitkeering wordt mogeiyk gemaakt door een collecte, die hier in Haarlem twee keer per jaar gehouden wordt. Ook op den ver jaardag van H. M. de Koningin wordt hun een feestgave geschonken, opdat ook zy dezen dag als feestdag mogen beschouwen. Verder dient nog vermeld, dat elke weduwe by het overlijden van haar echtgenoot, van de Vereeniging 100 ontvangt en de overledene door de leden met militaire eer ter aarde wordt besteld. Het kantoor van den ontvanger der directe belastingen zal zoowel Maandag als de beide Kerstdagen gesloten zyn. Ofschoon de clubhulzen deze week gesloten zyn, gaat Zaterdag het contributiebetalen ge woon door! Graalhuis Ryksstraatweg Is niet 's middags geopend, wel 's avonds van 7 tot 9 uur.. Vergadering Tuinbouw. De afd. Bloemen - daal en omstreken van de Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde hield Woensdagavond hare laatste vergadering in dit jaar in „Rust hoek" onder leiding van den voorzitter, den heer E. A. W. Hirschfeld. De penningmeester, de heer P. W. Waller, diende de begrooting voor 1935 in, die door ver mindering der Inkomsten niet geheel sluitend gemaakt kon worden. In verband hiermede werd op voorstel van den heer W. Beunder een propaganda-commis- sie geïnstalleerd, die nieuwe leden zal trachten te winnen. De heeren Beunder, Kuiper en Van Waard werden benoemd in de verificatie-commissie om de rekening 1934 na te zien. Mr. W. Snelten werd tot bestuurslid benoemd in de vacature D. Kuiper (bestuurslid-liefheb ber, niet-herkiesbaar). De aftredende leden van de vaste keurings commissie werden herbenoemd. In de plaats van den heer B. Vader werd benoemd de heer R. v. d. Hul. De volgende punten werden toegekend: Cy- prepidium 9 p. Mulder; Epiphullum 10 p. Mul der; Cyclamen (Welsses Schnee) 9 p. Koper; Sansevira 9 p. Boegschoten; Begonia 10 p. Boegschoten; 6 soorten Aloë's 9 p. Boegschoten; 2 var. Acchema 9 p., Boegschoten; Poinsettia 10 p. Koper; Euphorbia Jac. 9 p. Koper. De heer Boegschoten complimenteerde de jury voor de wyze van keuring. De voorzitter deelde mede, dat door hem namens de afd. een gelukstelegram is verzonden aan den hortulanus teAmsterdam, den heer A. J. v. Laren op diens 60sten verjaardag. Namens het Excursiefonds bracht de heer P. E. v. d. Werff het bestuur dank voor den steun, ondervonden op den propaganda-avond. Een gouden Professiefeest in Huize St. Bavo. Sedert de stichting in 1853 van Huize St. Bavo is het nog nimmer voorgekomen, dat hier een gouden professiefeest werd gevierd. De ju bilea bepaalden zich altyd tot het zilver, omdat de oudere zustertjes veelal hun laatste levens jaren in het moederhuis doorbrengen. Maar op den Eersten Kerstdag zal huize „St. Bavo" dan toch een gouden professiefeest vieren, n.l. van de eerw. Zuster Emelie. Geboren in 1858 te Oostburg in Zeeuwsch- Vlaanderen deed Zuster Emelie in 1882 haar intrede in het klooster te Steenbergen (N.-B.) en werd in 1884 aldaar geprofest. Spoedig daarna werd zy geplaatst in het klooster te Oudenbosch, waar zij 28 jaar ver bleef, byna gedurig als assistente-Overste en Overste. In 1912 werd Zuster Emelie als Moe der-Overste verplaatst naar Steenbergen, waar zy als postulante haar intrede in het klooster leven had gedaan. Na deze gebruikelyke 6 jaar (een langere tijd in eenzelfde plaats wordt voor de functie van Moeder-Overste niet toegestaan) volgde in 1918 haar overplaatsing naar huize „St. Bavo" te Heemstede. Hier in Heemstede maakte Moeder Emelie zich zeer bemind onder de steeds groeiende bevolking van huize „st. Bavo", en het was wel een tegenvaller voor de inwoners, toen reeds in 1922 de mare de ronde deed, dat zij weer naar Oosterhout zou overgeplaatst worden. Groot was weer de vreugde, toen in 1928 de tyding kwam, dat Moeder Emelie weer terugkwam. Nog 6 jaar had Moeder Emelie hier de leiding, tot zy eenigen tyd geleden we gens haar hoogen leeftyd opgevolgd werd door de eerw. Zuster Longina. Op verzoek van de Regenten en met goed vinden van het Algemeen Bestuur van Roosen daal mag Zuster Emelie de nog resteerende levensjaren hier ln huize St. Bavo biyven door brengen, en werd haar de functie van assis tente-Overste opgedragen, tot groote vreugde der bewoners. Veel heeft Moeder Emelie bygedragen tot den zeer goeden naam, dien „St. Bavo" heeft. Groot was steeds haar zorg voor de ouden van dagen en de pensionnaires, niet in het minst voor hun zielenheil en hun geesteiyk welzyn. HOe zorgde zy vooral voor de Gods- en de Mariavereering. De kapel, het centrale punt der zielzorg, moest steeds staan ln het glanspunt dier vereering. Daar vooral mocht geen moeite gespaard wor den, want het was immers het huisje van God. De Mariavereenlging demonstreerde zich in den tuin, waar door haar bemiddeling een fraaie Lourdesgrot werd opgericht, en waar de devotie tot Maria heel byzonder tot uiting komt. Geen wonder, dat er grootsche plannen zyn om de beminde Moeder een byzonderen feest dag te bereiden. De le Kerstdag zal meer gewyd worden aan uiterlyk feestvertoon. Dan zal dien dag van 11.15 tot 12.30 receptie gehouden worden, waar- by de gouden jubilaresse door de bewoners en bekenden van buiten af zal worden gefelici teerd. De 2e Kerstdag zal het feest meer kerkeiyk worden gevierd. Dien dag zal er om 9 uur een plechtige H. Mis ln de kapel worden opgedra gen, terwyl des avonds 'n plechtig Lof de feest dagen zal besluiten. K. K. Volksbond. Woensdagavond hield de afd. Heemstede van den Ned. R. K. Volksbond een algemeene ledenvergadering. Door de afdeeling is in samenwerking met de Jozefsgezellenvereeniging een aantal Kerstpak ketten besteld, die een dezer dagen den leden zullen aangeboden worden, ten bate van de uit zending van jeugdige werkloozen naar kampen. Over de voorbereidingen der a.s. Kerstgave aan de werklooze leden Is de commissie ten volle tevreden. Dank zy de milde medewerking van Katholiek Heemstede by de collecte, j.l. Zondag bij de kerken, die 247 opbracht, en andere bydragen, hoopt het comité weer even groote gave te doen als het vorig jaar. Het comité doet hierbij een beroep op hen, die nog het geluk hebben te kunnen arbeiden, voor dat doel 1 uurloon af te dragen aan hun resp. penningmeesters. Na ampele bespreking werd de begrooting zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. Vervolgens hield de voorzitter, de heer H. A. Meéuwenoörd; dë 3ë inleiding van het alge meen onderwerp: „Geen ordening van Staat en Maatschappij zonder goedgeordend Gezinsle ven", en meer speciaal „het gezinsloon". Na de Inleiding werden enkele vragen gesteld en beantwoord. Tuinlieden. Woensdagavond hield de On derlinge Tuinliedenvereeniging haar 25e jaar vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat ook dit jaar weer veel werk is verricht. Het verslag van den penningmeester sluit met 'n klein nadeelig saldo. Beiden functionarissen werd onder applaus dank gebracht voor hun werk. Als bestuursleden werden herkozen tot voor zitter de heer H. v. Gurp en tot leden de hee ren K. Goudswaard en C. v. Iperen. Ter keuring waren door den heer B. Nieu- wenhuis ingezonden een fraaie collectie Poin settia, Pulcherrima en een fraaie collectie Be gonia. Voor beide inzendingen kende de jury 10 punten toe. Tenslotte hield de heer K. Goudswaard een lezing met lichtbeelden, een vervolg van een reeds vroeger gehouden lezing over Dendrolo- gische schoonheden, waarmede de heer Gouds waard weer veel succes oogstte. BATAVIA (Aneta). De spanning welke in Ned.-Indië heerschte omtrent het lot van den „Uiver", was vrywel ondragelijk geworden, ge zien de regelmaat waarmee de K.L.M.-dlensten steeds plaats hebben, zoo logisch voorkomt, dat reeds een vertraging van enkele uren by het publiek onrust wekt. De heer J. Th. Kort, die zich mede ln den Uiver bevond, was een oud-officier van de Rot- terdamsche Lloyd, die zich als bouwondernemer te Soerabaja vestigde, en mede-oprichter was van de pannenfabriek Karang Pilang nabij Soe rabaja, welke onder zyn leiding tot grooten bloei kwam. De angstige spanning over het lot van ien Uiver werd een oogenblik gebroken, toen de r-nohi-omroeper mededeeling deed, dat het vliegtuig een geslaagde landing had gemaakt op harden woestijngrond. De omroeper deelde daarby nog mede, dat hy wellicht reeds voor het einde van de uitzending het bericht zou kunnen geven, dat de reis werd voortgezet. Het Phohi-programma werd afgesloten zonder dat deze tijding gegeven kon worden. In de ang stige spanning, die in geheel Indië na het ver nemen van deze mededeeling zonder nadere berichten ontstond, werd allerwege geïnfor meerd naar opheldering. BATAVIA, 21 Dec. (Aneta) eD Ned.-Indische dagbladen oefenen thans critlek uit op het feit, dat de radio-omroep op het pad der bericht geving opnieuw een foutieve schrede deed. :ulks naar aanleiding van de Phohi-mededeeJing des avonds op 20 December als zou de Uiver in de woestyn zyn geland. ls onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hy ln 75.000 gezinnen, waar hy steeds sen trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) 10 ct. per regel. De heer A. Plesman, directeur van de K.L.M. heeft het volgende omtrent de ramp van de „Uiver" medegedeeld: Hetgeen wy Donderdagavond hebben gezegd, dat er geen reden was om de zaak optimistisch in te zien, heeft zich helaas bewaarheid. Wij hebben ons gisteravond de vraag gesteld of, nadat omstreeks 3 uur pl. tyd geen radio- seinen door de Uiver" meer uitgezonden wer den, het toestel ook opgehouden had te vliegen. Op deze belangröke vraag heeft een bericht ons het antwoord gegeven. De „Uiver" is door biyven vliegen, nadat het seinen opgehouden had. Om 0.45 G.M.T., 35 minuten nadat het seinen had opgehouden, is het vliegtuig over het pompstation H 3 van de Irak Petroleum' Company gekomen, op 50 K.M. afstand van Rutbah. Dit hebben wy officieel uit Gaza ver nomen. Hieruit blijkt dat, nadat de radio- seinen ophielden, het vliegtuig vol komen koers heeft gehouden. Het pompstation H 3, ligt Westelijk van Rutbah. Het vliegtuig is gevonden 15 K.M. ten Zuiden van Rutbah. Hieruit blijkt, dat de bemanning ge tracht heeft Rutbah te vinden om daar te landen, doch, vermoedelijk wegens het noodweer, heeft men Rutbah niet kunnen vinden. Wij herinneren er aan, hoe gisteren in e$n der telegrammen gesproken werd van „abnormal lighting", (on gewone lichtverschijnselen), waar uit blijkt, dat een ongewoon zwaar onweer woedde. wy hebben aan onzen vertegenwoordiger te Bagdad getelefoneerd om niets aan de situatie te veranderen, terwille van het onderzoek. Dit onderzoek zal door Engelsche autoriteiten ge schieden. Naar uit telegrammen van hedenmorgen bleek, zyn reeds twee doktoren op weg naar de plaats van de ramp. Aan de bemanning aan boord van de „Leeu werik" hebben wy opdracht gegeven zich in epn commissie te vereenigen en reeds vooraf té overleggen, welke punten men voor het on derzoek moet nagaan. Wy hopen uit dit onderzoek een beeld te krijgen van de oorzaak waardoor de „Uiver" verongelukt ls. Uit de stand van contacten, kranen, enz., den toestand van het landings gestel, zal men wellicht veel kunnen opmaken. De Minister van Waterstaat heeft lr. v. d. Maas, van den Ryksstudiedienst voor de Lucht vaart, naar Rutbah gezonden voor het onder zoek. Koningin ingelicht Luitenant Röhmer, ordonnance-officier van H.M. de Zoningin heeft zich van het gebeurde op de hoogte gesteld. Van de openbare gebouwen en verschillende particuliere woningen hangen in Den Haag in groote grtale de vlaggen halfstok. (Ongecorrigeerd). BELGRADO, 21 Dec. Naar verluidt zou de veorloopige ministerlyst van Jeftitsj er als volgt uitzien: Minister-president en Minister van Buiten- landsche Zaken: Jeftitsj. Minister van Landbouw: Kojitsj (Nationale Partij). Minister van Oorlog: Zifkowitsj (Jdego-Slavi- sche Nationale Party). Minister van Binnenlandsche Zaken: Pppo- witsj (Banus van Serajewo). Minister van Handel: Dr. Spaho (Moham medaan, buitenparlementaire oppositie). Minister van Financiën: Dr. Stojadinowitsj (rechtervleugel der Radicale Party). Minister van Onderwys: Trisoenowitsj (bui- tenparlemetnaire oppositie) Minister voor de Spoorwegen: Korosjetsj (Sloweensche Party). Zoo men ziet, zijn in dit kabinet geen Kroa- ten opgenomen. Die ïyst draagt echter nog een zeer voorloopig karakter en in de definitieve samenstelling van het kabinet kunnen nog be- langryke afwükingen van deze ïyst voorkomen. In een der zalen van het Departement van Economische Zaken te Den Haag had Donder dag de eerste vergadering plaats van de vasne commissie van den Economischen Raad voor de economische voorlichting. De commissie werd geïnstalleerd door den voorzitter van den Economischen Raad, prof. dr. J. P. de Vooys, met een rede, waarin hy er op wees, dat in ons land steeds behoefte gevoeld ls om aan het bedryfsleven de beste voorlichrir g te geven, b.v. over afzetgebieden en afzetmoge- ïykheden, die op eenigerlei wyze te bereiken zouden zyn. Het behoeft geen betoog, dat dit thans, nu zooveel en zoo velerlei moeiiykheden by den afzet van onze producten worden ge voeld, meer dan ooit het geval is. De voorzitter der commissie de heer C. J. T. Saalberg, beantwoordde deze rede. GROOTS MOUTSTR.137 NAAST IUXOR Gebouw „St. Bavo" Overheidspersoneel, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; Film Jeugdige werkloo zen, 8 uur. Raadzaal Prinsenhof Gemeenteraad Gemeenteraad half 2 en kwart over 8- Sociëteit „Vereeniging" Ned. Smalfilmliga, kwart over 8. Hotel „Royal", Stationsplein R. K. Ver eeniging van Handelsreizigers „St. Christoffel", half 9. Waaggebouw Spaarne Tentoonstelling Teekencollege „Kunst zy ons doel", 10—4 uur. Gebouw „St. Bavo" Gewone zittingen 47 uur; Geel-Wit, 6 uur. Schouwburg Jansweg Lezing dr. v. Ame- rongen, kwart over 8. Rembrandt-theater „Op Hoop van Zegen". Op het tooneel „Oklto". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace „De Strooman". Op het todneel Palermo's, 2.30, 7 en 9.15 uur. Waaggebouw Spaarne Tentoonstelling Teekencoliege „Kunst zy ons doel", 10—4 uur. St. Elisabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; verga dering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdags van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelyks van 10 wt 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. j ®«r»s aoc-ë geheschen iw: ÏS <v— In de hoofdstad, waar het verschrikkelükei*, niéuws zich als een loopend vuurtjë Verspreidde v de extra bladen werden den verkoopers uit de handen gerukt, terwül zich voor de bulletins honderden verdrongen heerschte groote ver slagenheid. Uiteraard kwam de bijzonder tragische kant van het gebeurde door het roemryke resultaat, dat de Uiver heeft mogen boeken in de Mel- boumerace ln het volle licht te staan, en men voelde hoe de geheele wereld zich het lot van vliegtuig, bemanning en passagiers en den slag, die daarmede ook de K.L.M. heeft getroffen, heeft aangetrokken, evenals men zich realiseerde, dat alle vreugde-betoon over de schitterende vlucht van de „Snip" zijn einde had gevonden. Toen vanmiddag kort na twaalf van het kantoorgebouwtje van de K.L.M. op het Leid- scheplein te Amsterdam de vlag half stok werd geheschen, maaktk zich van de honderden, die zich voor het gebouwtje bevonden, een indruk wekkende stilte meester. Zeer velen ontblootten het hoofd. Een tragische byzonderheid is nog, dat de marconist van Zadelhoff, die thans een slacht offer van dit ongeluk is geworden, reeds by een vorig ongeluk op de Indië-route byna het slachtoffer is geworden. Men zal zich nog wel herinneren het ongeluk met de, .Ooievaar" bij Bangkok op 6 December 1931, toen ook de in zittenden om het leven kwamen, met uitzonde ring van van Zadelhoff, die zwaar gewond uit het toestel kon worden gehaald, doch weer herstelde en per boot naar Nederland terug kon keeren. Thans is hy met het nieuwste toe stel van de K.L.M. het slachtoffer van zyn be roep geworden. IJMUIDEN, 21 Dec. Ryksvischafslag. Tarbst 1.001.15 per kg. Griet 12.5025.00 per 50 k&. Tong 1.001.40 per kg. Groote Schol 13.00— 15.00, middel Schol 15.00—16.00, Zetschol 19.00 —21.00, kleine Schol 9.50—17.00, Schar 1.50— 13.00 per 50 kg. Rog 10.00 per 20 stuks. Vleet 1.003.70 per stuk. Middel Schelvisch 30.00, kl. midd. Schelvisch 17.0030.00, kleine Schelvisch 4.8015.00 per 50 kg. Kabeljauw 19.0036.00 per 125 kg. Gullen 2.4011.50 per 50 kg. Leng 0.80 —2.00 per stuk. Wijting 0.70—3.60 per 50 kg. Koolvisch 1345 cent per stuk. Makreel 11.00 —12.00 per 50 kg. Versche Haring per kist 2.40 —5.40. - van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Dirkje 5 400 manden 2026.—, Condor 60 man den 1300.—, Walrus 70 manden 1450.—, Ade lante 400 manden 2520.—, Aneta 200 manden 1480 LOGGERS K.W.: 22 58989 552.—, 91 651 HARINGLOGGERS VI.: 197 416.—, 190 460.—, 16 823.—, 208 609 204 1370.—, 172 590.—, 207 350114 479.—, 199 110.—, 97 33085 330216 160.—, 167 645 K.W. 128 80.—, K.W. 101 1000.—.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2