„UIVER"-ROEM VERKEERDE IN „UIVER"-ROUW „Vol haat is de woestijn... In memonam De verongelukte Uiver DUIZEND GEVAREN OP DE ROUTE NIET VERSA VRIJDAG 21 DECEMBER 1934 99 Waar Neerlands trots en het puik zijner luchthelden den onder gang vonden Viruly's reisverhaal Onberekenbare lucht- stroomen Zuigkracht van regenwolken Hitte tot 1000 Meter De bemanning i v- De woestijn, waarin de „Uiver" omkwam De passagiers PROF. DR. E. M. WALCH In memoriam De malaria-epidemie op Ceylon DR. TRENDELENBURG HOOGE BELANGSTELLING Benoemd tot waarnemend leider van de Rijkskamer voor econ. zaken HEFFING OP BOTER HET VERTREK VAN DE LEEUWERIK 99 Sillevis en Geyssendorffer gaan naar Rutbahwaar ze hun kameraden niet meer zullen vinden 99 Een der meest moderne vliegtuigen Landing beteekende zekere dood Herdenking in de Kamer Mr. de Vries, directeur Aneta Minister Kalff bij de K. L. M. Hoe de berichten binnen kwamij Ooievaar" en „Uiver" HANDELSMAATSCHAPPIJ „DE STER" Waarschuwing van de politie Examen radio-telegrafist Universitaire examens Machinisten-examen Thans, nu de slag gevallen is en wij ons met pijnlijke zekerheid realisee- ren, welke ramp ons land en volk getroffen heeft in den tragischen on dergang van de nog zoo kort geleden heerlijken triompheerende en uit bundig bejubelde „Uiver", worden ons aller gedachten onweerstaanbaar getrokken naar de plek, waar het vliegtuig brandende neerstortte en verpletterd werd de plek, waar een viertal luchthelden en Ne- derlandsche passagiers een onzeg baar tragisch einde vonden. Het is de vlieger-schrijver A. Viruly, die nog niet zoo lang geleden in zijn boek ,.,We vlogen naar Indië" 'n beschrijving heeft gegeven van het woestijngebied tusschen Gaza en Rutbah, het traject dus, waarop de ramp zich voltrok. Viruly verhaalt van zijn ervaringen en schetst tezelfder tijd een aangrijpend beeld van de landstreek: „Vol haat is de woestijn, en als de zandstor men haar passieve vijandschap actief maken, kan ze den vlieger de handen vol geven. Maar niettemin blijft ze landingsgelegenheden bieden en blijven door het stuifzand de zwakke maar hulpvaardige fluittonen zingen van de radio stations van \laïro, Rutba, Bagdad, Shaiba, Karachi of Jodhpur. Maar vreemd: voorbij aan de levenlooze starheid van tweeduizend kilometer woestijn toont later op de route een Welhaast even immense eeuwigheid van oer woud juist door een overmaat van levens kracht zich nog vijandiger tegenover het pas- seerende vliegtuig. Vliegen boven de woestijn is een zeer aparte ervaring. Wanneer het toestel nog hoog genoeg geklommen is om boven de remous en de hitte uit te wezen, is er aan het vliegen zelf niet veel meer te doen. Met een uren reizens wijde zandvlakte als die van El Hamad, tusschen het Heilige Land en de Euphraat vóór zich, is er voor den man in de cockpit, die zich tóch in de eerste uren op geen enkel punt zal kunnen oriënteeren, niets te doen dan het volkomen roerloos schijnende vliegtuig in een bepaalden kompaskoers te houden en zoo nu en dan eens te luisteren naar het resultaat van een drift meting van een in de cabine elk half uur plichtmatig wakker geschrokken lid der be manning. Weliswaar hebben de Engelschen met voorbeeldige toewijding ten behoeve van hun militaire- en civiele luchtverbindingen tusschen de Middellandsche Zee en Bagdad een paar dozijn landingsmogelijkheden aangegeven door in het middelpunt daarvan, een enorme her- kenningsletter in een cirkel te teekenén, maar in het algemeen zijn kompas en driftmeter ons te zamen voldoende. Zoo gaat het sturen vol komen automatisch; als men ten laatste na al dat zand, de Euphraat aanloopt, is het tijd ge noeg om, bepalende bij welke van al die luie bochten men die rivier passeert, uit te maken of men wel precies gevlogen heeft over de roode lijn, welke iemand op Schiphol eens dwars door al dat geel van de routekaart ge trokken heeft. In ieder geval wil de aandacht van den be stuurder onderweg, vóór het zoover is, nog wel eens verslappen en kan het gebeuren, dat hij b.v. door een eigenaardig gevoel in zijn ooren plotseling gewaarschuwd wordt, dat de lucht druk verandert, m.a.w.: dat het toestel eigen machtig van hoogte veranderd is. Ergens be neden hebben zich plotseling krachtige verti cale luchtstroomen gevormd, die er met het postvliegtuig zoetjes-aan ongemerkt gewoon weg van door getrokken zijn. Dat zoetjes-aan is er een verrassend element bij: het toestel geraakt er niet in de minste schommeling bij. Persoonlijk heb ik een frappante ervaring gehad boven de woestijnen van Imara, eenige uren Oost van Bagdad, toen onze vijf ton zware PH-AFO in weinige minuten, op ge woon kruistoerental vliegende, zacht en kalm over 1600 naar 2100 meter werd getild! Natuurlijk kan men zich desgewenscht tegen zulk een optilling verzetten en zich er, zoo noodig, tegen in bewegen. Doch do optilling is toch wel weer zóó krachtig, dat het niet voldoende is om de machine een weinig bij te steken: ze gaat, wat bijgestoken, even vroolijk mee omhoog. In een vijf ton zware Ooievaar gezeten, gaat men dan wel overwegen, dat zweefvliegen in constructies van een paar do zijn kilo's boven de woestijn een ontspanning moet wezen, waarbij de beoefenaars goed zullen doen voor eenige weken water en brood benevens routekaarten naar en van de dichtst bijzijnde planeten mee te nemen. Zulke lui in Imara komen eenvoudig nóóit meer in Imara terug. Vandaar misschien, dat het er nogal onbewoond uitziet. Precies eenzelfde verschijnsel, maar minder geleidelijk optredend, kan men niet zelden aantreffen bij het vliegen in omstandigheden, die diametraal staan tegenover het glijden door de ijle, warme, doorzonde lucht boven de uitgedroogde zandzeeën ik bedoel de onwil lekeurige stijging, die kan plaats vinden niet door uitstraling doch door opzuiging aan den rand der enorme regenwolkencomplexen in het verre Oosten. Het is niet te gelooven, welk een enorm arbeidsvermogen zoo'n onschuldige Witte wolk aan haar onderkant kan ontwik kelen ik herinner me bijvoorbeeld, hoe ik gedurende een halve minuut kon constatee- ren, dat een 754 ton zware F XII elke seconde 7 M. werd opgetild hetgeen dus beteekende dat de witte nevelmassa boven ons, ons zeven duizend paardekrachten cadeau deed! Wat hierbij al weer een goed ding mag heeten, is de omstandigheid, dat tegenover dergelijke verticale krachten-naar-boven, die van de wol ken uitgaan, onze gastvrije doch hardhuidige planeet geen andere kracht, dan die van de zwaartekracht kan stellen, welke in haar con stante werking den vlieger tenminste geen ver rassingen meer biedt. Een ander merkwaardig gevolg van de uit straling van het woestijnoppervlak is de te leurstelling, die men iederen na-nacht bij het starten opdoet. Wanneer het vliegtuig op route naar Indië, zooals gewoonlijk, in den namid dag landt en van zijn koele hoogte naar het woestijnvliegveld van Gaza of Bagdad of Basra komt aanzweven, schijnt het de laatste honderden meters, of het een gigantisch an oven in plaeert: de heete lucht walmt aan alle zijden toe. Maar als men 's nachts om 3 uur opstaat voor de volgende étappe, is het op het veld heerlijk koel: de zandvlakte heeft alle overdag opgenomen warmte weer in den open sterren hemel uitgestraald en in den donkeren na nacht, een uur voor zonsopgang, is het gaan door de woestijn, zelfs in Augustus bijna koud. Drie scherpe k-allen door den nacht van de startpistolen en de motoren draaien. De bemanning kruipt weer in de cabine waar het nu ook heerlijk koel is de laatste sluit de deur achter zich allen klaar?en de machine neemt haar aanloop door het duister, springt op van den woestijnbodem, klimt.... En dan, nauwelijks 100 meter boven den grond, treedt steevast dat verrassende, weinig animeerende verschijnsel op: de donkere lucht, waarin nog geen vonkje zonlicht te zien is, heeft er precies dezelfde ondraaglijk hooge temperatuur gehouden van iederen middag; in heete golven walmt ze in cockpit en cabine naar binnen als enkele optimisten de ruitjes openlieten en de olietemperatuur der arme luchtgekoelde motoren loopt snel op tot in de negentig graden Celsius. Tot boven duizend meter hangt de hitte, en daarboven pas gaat de ruimte weer langzaam in tempera tuur afnemen om tenslotte tegen de 2000 net rustige, koele element te leveren waardoor de PH—XXX weer een dagreis boven de woestijnen naar Schiphol of Tjililitan zal op schieten." Het boek verscheen bij de Uitgeversfirma Andries Blitz te Amsterdam. W. H. O. H. BEEKMAN, geboren 15 Maart 1895 te Brouwershaven, trad op 15 April 1924 in dienst der K. L. M. Vóórdien was hij onder officier bij de L. V. A. te Soesterberg. Aantal vlieguren: meer dan 9500; aantal Indië-vluch- ten: achttien. Was voorzitter der „Vereeniging van Verkeersvliegers". In Mei 1931 volbracht hij met de Fokker F. VII b. (PH AFR) ,,De Reiger" de be kende recordvlucht BandoengAmsterdam in zeven dagen (93 vlieguren). Hij was een der oudste gezagvoerders van de K. L. M. J. VAN STEENBERGHEN, geboren 15 April 1895 te Leiden, trad 16 Aaril 1928 bij de K. L. M. in dienst als mecanicien. Later in het vlie gercorps opgenomen. Aantal Indië-vluchten dertien. Hij volbracht in dienst van de K. L. M. 3200 vlieguren. Hij was de oudste tweede bestuurder op de Indië-route. 4 Mei 1931 maakte hij met de P.H. AEG op de lijn Vlissingen—Amster dam bij dikken mist een schitterende noodlan ding op een eilandje bij Culemborg. Hij was langen tijd gezagvoerder op de Europeesche lijnen. De leden der bemanning waren alle vier ge huwd. Voor zoover wij konden nagaan, laten alleen Steenberghe en Walewijn ook kinde ren na. G. VAN ZADELHOFF, geboren 3 Mei 1908 te Baarn. Hij was in dienst van de Radio-Hol land, de Maatschappij die aan de K. L. M. de marconisten verschaft. In 1931 deed hij voor het eerst dienst en maakte zeven vluchten op Indië. Hij was de eenige overlevende van het ongeluk met de „Ooievaar", dat, zooals men zich herinneren zal, in December 1931 bij Bangkok plaats vond. Op uitzondering van den hr. v. Zadelhoff, die zwaar gewond uit het toe stel gehaald kon worden, kwamen toen alle in zittenden om het leven. Thans is hij met het nieuwste toestel van de K. L. M. het slachtoffer van zijn beroep gewhrden. H. A. WALEWIJN, geboren 12 Februari 1908 te Rotterdam, trad in 1921 in dienst der K. L. M. als werktuigkundige. Aantal Indië-vluchten: zeven. Walewijn was vóór zijn indiensttreding bij de KLM in dienst bij de Stoomvaartmij. „Ne derland", vervolgens bij de fa. Drijfhout er. 'y v Zonen en werkte thans bij de KLM als le klas werktuigkundige. Hij volbracht zes retourvluchten naar Indië. Zijn vlucht met de Uiver was de eerste tocht naar Indië in dit jaar. Hij was lioofd-werk- tuigkundige op Schiphol en werd elk jaar in gedeeld bij de werktuigkundigen op de Indië- route. Hij was bijzonder bekend met de vlieg tuigen van het Douglas-type. Hij heeft de Uiver op Waalhaven gemonteerd na aankomst uit Amerika. Daarna heeft hij nog twee Dou- glasmachines gemonteerd, een voor Oostenrijk en een voor Zwitserland. Op Schiphol had hü sedert vele jaren het toezicht op de Indië-vliegtuigen. Hij werd soms voor langeren of korteren tijd werkzaam gesteld op alle stations in Europa, die de K. L. m. aandoet. Hij was een der bekwaamste werk tuigkundigen der Mij. Prof. Dr. E. M. Walch was Hoogleeraar in de bacteriologie aan de Medische Hoogeschool te Batavia en kwam de vorige week met de „Pe likaan" in ons land aan. Hij was overgekomen teneinde zijn zieke moeder een bezoek te bren gen. De arbeid aan de Hoogeschool eischte hem dringend op, zoodat hij besloot gebruik te ma ken van de snelle Kerstvlucht. Prof. Walch ge noot internationale bekendheid op het gebiea der malariabestrijding. Geruimen tijd leidde hij het malaria-bestrijdingsbureau te Batavia en werd daarna directeur van het Indische Insti tuut voor Tropische Hygiëne. Sinds jaren woonde Prof. Walch in Indië; in Singapore leidde hij dikwijls internationale malariacon gressen. Bij al zijn werk ondervond hü een krachtigen steun van zijn vrouw. Van zijn hand verschenen tallooze publicaties. Prof. Walch werd 42 jaar oud. De heer J. Th. Kort, was 48 jaar oud, woon achtig te Oegstgeest, en laat een vrouw met twee kinderen achter. Hij had een veelbewogen loopbaan achter den rug: aanvankelijk stuur man bij de Stoomvaartmaatschappij „Neder land", ging hij later voor eigen rekening zaken doen in Oost-Indië, wïtar hij geïnteresseerd was in verschillende bouwondernemingen. Ook in China heeft hij gereisd. Sedert 1931 leefde hij in Nederland waar hij o.a. de belangen van zijn moeder behartigde in de manufacturenzaak te Haarlem, daar zijn vader, de bekende Haar lemmer J. C. Kort, het vorige jaar gestorven was. De reis naar Indië zijn eerste reis per vliegtuig betrof slechts een korte zaken-trip, daar de heer Kort voornemens was, met de „Uiver" ook terug te keeren. DOMINIQUE WILLEM BERRETTY werd op 20 November 1890 geboren te Djokjakarta, waar zijn vader een school hield voor kinderen uit de familie der Zelfbestuurders in de Vorsten landen. Nadat hij van school gekomen was, trad de jonge Berretty in dienst bij de Gou- vernementsposterijen, waar hij twee jaar als klerk werkzaam was, daarna kwam hij bij het Bataviaasch Nieuwsblad, eerst als corrector, later als verslaggever. Reeds spoedig onder scheidde hij zich door zijn snelle en juiste be richtgeving. In 1914 ging hij over naar de Ja- vabode en werkte daar drie jaar als telegram redacteur. Voor dit blad maakte hij verschil lende reizen, o.a. naar Japan. In 191T richtte hij het persbureau „Aneta" op, dat zoowel in oorlogstijd en daarna on schatbare diensten bewezen heeft aan de ver binding NederlandIndië. Hoe hard onder zijn leiding op Aneta gewerkt werd, blijkt uit de woorden die de hoofdredacteur van de „Java- bode" in de eerste jaren na de oprichting schreef „Als Salomo Aneta had gekend, zou hij waar schijnlijk zijn raad: Gaat naar de mieren, gij luiaard, hebben veranderd in de aanwijzing om naar Aneta te gaan om daar te zien wat arbeid is." De heer Berretty was in September 1934 uit Batavia vertrokken en reisde toen met de „Kwartel" tot Boedapest mee. In Prof. Walch verliest de Medische Hooge school van Batavia een van haar beste hoog leeraren, en een fijn en welwillend mensch. Reeds vóór de oprichting der Hoogeschool was Prof. Walch een belangrijk werker voor de tropische hygiëne, vooral voor de bestrijding van de malaria, de grootste Indische volks- ziekte. Tevens was hij directeur van het Indische Instituut voor Tropische Hygiëne te Batavia. Zijn verlies moet iedereen die hem gekend heeft, diep treffen. m Zelf herinner ik mij, hoe kort na mijn aankomst in Batavia, hij mij met groote welwillendheid het laboratorium toonde en mij mededeelingen deed over de malariabestrijding. Hij had niet juist het uiterlijk van den professor, maar veel eer van een auteur en een man van de wereld, hoewel met de ingetogenheid en zelfbeheer- "sching van een geleerde. Onder de medici van het Verre Oosten, die, onafhankelijk van nationaliteit, nauw met el kaar samenwerken, was hij een geziene, en hoe kan het anders, gaarne geziene persoonlijkheid. Zijn echtgenoot'e stond hem in zijn onderzoe kingen ijverig ter zijde. Prof. Walch was pas 42 jaren oud. Hij was een specialist in den besten zin van het woord. Zulke menschen had Indië noodig, om de malaria uit al haar schuilhoeken te ver drijven; menschen, die langdurigen en nauw- keurigen arbeid gaarne op zich nemen en die groote scherpzinnigheid aan doorzettingsver mogen paren. Hij schaarde zich waardig in de rij van de groote Nederlandsche tropische ge neeskundigen. Zijn dood zal bij zijn vele vrien den, en ook in de beoefening dezer heilzame wetenschap, een groote leegte achterlaten. Hij ruste in vrede. TH. H. SCHLICHTING COLOMBO, 20 Dec. (Reuter.) In verschil lende afgelegen dorpen op Ceylon zijn de be woners uitgeteerd door de malaria. Zij zijn te zwak om zich voort te bewegen, zoodat zij lang zaam aan verhongeren. De regeering heeft een fonds voor hulpverleening gesticht. Een hoe veelheid kinine ter waarde van 26.250 pond is onderweg. Boeddhistische monniken bidden on ophoudelijk voor de beëindiging der epidemie. Naar wij vernemen heeft Prinses Juliana haar belangstelling getoond voor het album gramofoonplaten der Nederlandsche literatuur van Paul Huf door daarop in te teekenen. BERLIJN, 21 Dec. Rijksbankpresident dr. Schacht heeft in een brief aan den leider van de Rijkskamer voor oeconomische zaken Hecker medegedeeld dat dr. Trendelenburg benoemd is tot plaatsvervanger van den leider dezer orga nisatie. In Augustus 1932 trad Trendelenburg af als onder-minister van oeconomische zaken nadat hij jarenlang de leiding achter de schermen van de rijkshandelspolitiek had gehad. Trendelenburg was n.l. een tegenstander van de grootere con- tingenteering van den invoer, welke de regee- ring ging nastreven. De heffing op boter en de vervoervergunning voor buitenlandsche boter is voor de volgende week vastgesteld op 95 cent per K.G. De zoo rampspoedig aan haar eind geko men „Uiver" behoorde tot de meest moderne verkeersmachines, welke de industrie tot op heden heeft voortgebracht. Fokker heeft er de bouw- en verkoopslicentie van verworven voor geheel Europa, uitgezonderd Rusland. Het Douglas-constructie-systeem is gebaseerd op het gebruik van duraluminium en niet van hoogvaste staalsoorten. De ontwikkelingskosten die dit systeem heeft verslonden, voor het hui dige stadium van perfectie werd bereikt loopen in de millioenen. De ontwikkelingskosten om vatten alle wetenschappelijke onderzoekingen van den beginne af, de vele windtunnelproeven, het jarenlang materiaal-onderzoek, uitvindingen op het gebied van de behandeling der metalen enz. enz. Bovendien is de ervaring in Amerika met ge heel metalen vliegtuigen in een reeks van jaren en over millioenen gevlogen kilometers opge daan, hgeeel in de twee-motorige Douglas ver werkt. De Douglas D.C. 2 „Uiver" werd gebouwd in de Douglas-fabrieken te Santo Monica in Californië. Parmentier was by den bouw van het toestel aanwezig, maakte er proefvluchten mede en be studeerde tevens het nachtvliegen. Hij vloog met de Douglas van Los Angeles naar New-York, een afstand van 5000 K.M. en reeds toen ontwikkelde het toestel zulk een snel heid, dat plotseling de aandacht der internatio nale' luchtvaartgemeenschap op deze machine was gericht. Met een Oceaanstoomer werd de Douglas naar Europa overgebracht en in de Fokkerfabrieken te Amsterdam opnieuw gemon teerd. De Douglas maakte daarna opnieuw een reeks proefvluchten met groot succes. Inmiddels moest het nieuwe toestel een naam hebben en wel den naam van 'n vogel, waarvan de eerste letter overeenkomt met de laatste let ter van het registratieeeken, in dit geval EU— AJU. Een vogelnaam met een U een „Uil' had men reeds was niet gemakkelijk te vin den. Ten slotte kwam men op het idee het toe stel de „Uiver" te noemen, wat „Ooievaar" be- teekent. De „Uiver" was een twee-motorig verkeerstoe- stel, dat twee piloten, een marconist, een steward en 14 passagiers kon vervoeren. Het toestel vloog op een hoogte van 2100 M. 338 K.M. per uur en kon zoo noodig ook op één motor stijgen en groote afstanden vliegen. De vleugels waren licht maar uiterst sterk en bevatten de benzine-reser voirs: twee van 680 liter en twee van 295 liter. De „Uiver" was uitgerust met een Philips N.S.F. V.R. 5 radio-installatie, evenals alle Indië-vlieg tuigen van de K.L.M. Eén der groote voordeelen van de „Uiver" was, dat het zware geronk der beide 700 P.K. motoren nauwelijks in de cabine doordringt. De wanden waren bekleed met geluiddempende platen. Reuter seint nader omtrent het gebeurde: De plek, waar het overschot van het toestel is gevonden, ligt ongeveer 16 K.M. ten Zuiden van Rutbah in een woeste streek met puntige rotsen, waar een landing een zekeren dood be- teekent. Kort na het vertrek van het toestel uit Cairo werd een zwaar onweer gemeld. Ver moedelijk is het vliegtuig door den bliksem ge troffen. 24 militaire .vliegtuigen namen deel aan het zoeken naar de „Uiver". De piloten kennen de verschrikkingen van deze strook met zijn plot seling opkomende onweders, welker wervelwin den kolommen zand doen ontstaan van groote hoogte. De plaats des onheils ligt binnen het bereik van de pantserauto's, welkke te Rutbah gesta- tionneerd zijn, doch tengevolge van de hevige regens is het voor een automobiel-convooi zeer moeilijk in de woestijn door te dringen. De president der Tweede Kamer, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck heeft hedenmiddag treffende woorden van deernis gewijd aan den ondergang van het vliegtuig de „Uiver". De minister van Waterstaat, ir. Kalff, sloot zich namens de regeering, bij deze woorden aan. De onder-directeur van Aneta Holland, mr. de Vries, zal naar aanleiding van het ongeluk- met die Uiver" onmiddellijk naar Batavia ver trekken als directeur van Aneta. Eén stroom van bezoekers kwam in den loop van den ochtend ten kantore van de K.L.M. om hun deelneming te betuigen met den droeven afloop van den „Uiver"-tocht. Minister Kalf bracht al spoedig den directeur Plesman een bezoek en uitte zijn diep meegevoel met het gebeurde. De minister achtte het gebeulde diep rampzalig en zeide. dat hij, evenals ieder an der, diep besefte den grooten slag, welke ons land en de nationale luchtvaart heeft getroffen. Voorts kwamen nog de president commissaris, ir. Wurfbain, de waam. directeur van den Luchtvaartdienst, de heer van Ede van dei- Palts, de secretaris generaal van I. A. T. A., Jhr. v. d. Bergh van Heemstede, de Oostenrijk- sche zaakgelastigde, de heer Alexis, de voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart, ir. de Vogel en vele anderen. Voor de gebouwen van de K. L. M. aan de Hoflaan te Den Haag verdringt zich een belang stellende menigte, maar thans in een geheel andere stemming dan eenige weken tevoren, toen de Melboumevlucht was volbracht. Men wacht op nadere berichten die reeds den ge- hcelen morgen uitblijven, terwijl overal in de stad extra-edities met de eerste telegrammen worden verkocht. Er heerscht een groote verslagenheid onder de menigte. Het eerste bericht, dat in den loop van den ochtend bij de K.L.M. ontvangen werd, was afkomstig van het ministerie van luchtvaart te Londen.'Het vermeldde, dat het kader no. 14 van de Royal Air Force hedenochend te 6.30 Grenwichtijd, de Douglas verpletterd op de reeds vermelde plaats heeft gezien. Omstreeks 10 uur werd het tweede telegram ontvangen, dat reeds bekend is en dat te 11.45 p.t. uit Bagdad is verzonden. Thans een huiver Want de Uiver Ligt in de woestijn, Verbrand Zilveren vogel, Snelle kogel, Een ruïne In het zand. Na de vreugde, Die ons heugde Van den grooten Melbourne-tocht, Is 't gebleven Bij een streven, Dat, helaas, Niet slagen mocht. Al die glorie, Die victorie, Is verdwenen, Is niet meer, Maar die helden Daden stelden, Vielen op het Veld van eer. Neerland rouwt nu, Maar vertrouwt nu Op der natie Stoere kracht; Nooit versagen, Wat voor slagen Het verleden Ons ook bracht. H. K. In December 1931 verongelukte het K. L. M.- toestel „De Ooievaar". Op het vliegveld bij Bangkok kwam het bij de start in botsing met een lagen kleidijk. Drie leden van de beman ning vonden den dood, twee passagiers. In De cember 1934 gaat de „Uiver" ten onder op de rotsen van den Syrischen woestijn: zeven doo- den vallen, waaronder de marcoist Van Zadel hoff", die op de „Ooievaar" dezelfde functie vervulde, maar gered werd. De beide vli'egtuigen, welke de K. L. M. op de Indië-route verloor, waren gedoopt naar denzelfden vogel de „Ooievaar" of Betuwsch- dialectisch de „Uiver", welke dus de Maatschap pij geen geluk heeft gebracht. Nog enkele merkwaardige elementen zijn aan te wijzen in den samenloop der gebeurtenissen. Juist toen de „Ooevaar" was verongelukt, ver scheen de „Ekster" op het vlegveld van Bang kok Aan den stuurknuppel zat de man wiens naam thans op aller lippen is.... Hondong. Hij heeft volbracht, wat de levensillusfe was van één, die met de „Ooievaar" onderging, van Onlangs. De commissaris van politie te Apeldoorn maakt bekend, dat herhaaldelijk inlichtingen worden verzocht omtrent de N.V. Handels Mij. „De Ster", die aldaar gevestigd zou zijn. Hun, die met deze N.V. in relatie wenschen te treden zij medegedeeld dat genoemde N.V. slechts in naam aldaar, doch in werkelijkheid gevestigd is te Baarle-Hertog, Kerkstraat 9. Directeur van „De Ster" is Adrianus Bernar- dus Akkermans te Baarle-Hertog. Tegen dezen directeur en zijn instellingen is herhaaldelijk in het Algemeen Politieblad en de dagbladen ge waarschuwd door diverse autoriteiten. Bij het in de maanden Juni, September, Oc tober, November en December 1934 te 's Gra- venhage gehouden examen voor het verkrijgen van certificaten als radiotelegrafist le en 2e klasse en van het certificaat als radiotelefonist, zijn geslaagd: voor het certificaat le klasse: C. J. Barneveld, Breezand (N.-H.); A. H. Beijer, de Bilt (U.); E. W. F. de Bruyn, IJmuiden; H. Esmeijer, aen Helder; H. H. Hage, Rotterdam; J. M. C. Kiepe, Scheveningen; T. Krul, West-Terschelling; J. J. Schurink, Zwolle, en N. A. Vermaat. Rotterdam; voor het certificaat 2e klasseH. Bakker, Rot terdam; F. Bakker, 's Gravenhage; M. v. d. Ber gen, Vlissingen; J. B. v. d. Blink, Brielle; A. A. Bekker, Middelburg: H. J. A. Deijmann, Am sterdam; J. van Dorssen, Amsterdam; P. Fiege, Schiebroek; A. N. S. Gerus, IJmuiden; D. J. Gorseman, Rotterdam; J. P. Groeneveld, Briel le; A. A. de Groot, Amersfoort; A. de Groot, Amsterdam; J. C. van Hekezen te Rotterdam; E. Hogenbirk, Utrecht; J. H. van 't Hooft, de Waal (Texel); P. Jonker, Amsterdam; J. J. Kaldenbach, 's Gravenhage; C. Kila, Gronin gen; S. J. Kryt, Scheveningen; M. C. Kulk, 's Gravenhage; J. Landman, Schiedam; W. C. Meere, Scheveningen; L. Meijer, 's Gravenhage; B. H. Niewer te Groningen; R. Peiffer te 's Gra venhage; W. J. Ritte, Rotterdam; S. Ruiter, Amsterdam; G. Schoen, Amsterdam; S. Smit, Terschelling; C. J. W. Surber, Rotterdam; P. Suurmond, Vlissingen; J. Vermeulen, Groede (Zl); A. v. d. Wal, Beekbergen; W. G. M. de Waal, Schiedam; P. Wevels, Simor.shaven; voor het certificaat van radio-telefonist: K. Blok, IJmuiden; P. J. Caspers te Noordwijk; A. van Prooijen te Rotterdam; A. Visser, Vlaar- dingen; E. J. H. Wilmink, IJmuiden; E. Zwart, IJmuiden en S. Zwart, IJmuiden. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde ,op proefschrift getiteld: „Onderzoe kingen over de warmtegeleiding bij lage tempera turen", de heer H. Bremer, geboren te 's-Graven- hage. Geslaagd: Candidaatsexamen Indisch recht mej. E. Meiss en de heer dr. H. de Boer. Candidaats-examen wis- en natuurkunde letter K, mej. R. Schierbeek. Doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofd vak Dierkunde mej. W. A. E. v. d. Geyn. Doctoraal examen rechten, de heeren: R. W. Relndersma en P. G. van Harpen Kuijper. AMSTERDAM. (Gem. Univ.) Doctoraal examen reclften de heer H. Emmer. AMSTERDAM. (Gem. Univ.) Geslaagd voor doet. examen rechten de heer P. B. Blaisse. Den Haag. Geslaagd voor diploma A de heeren: R. J. van der Laan te Rijswijk en P. M. Landee te Vlissingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5