1 IN EN OM HAARLEM m De begrooting goedgekeurd m Uit den Gemeenteraad SCHOOLTANDARTS- DIENST BLIJFT Trude Benning Wee rs ver and erïng VRIJDAG 21 DECEMBER 1934 MUZIEK CHRISTELIJKE ORATORIUM- VEREENIGING Requiem van G. v. Brucken Fock SENSATIONEELE BOTSING TE SANTPOORT Wéér op de splitsing Hoofd straatRijksweg GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT P. V. De Luchtgids VRAGENBUS Op de Gemeentefondsbelasting zullen 55 opcenten geheven worden; op de personeele belasting 100 tot 175 opcenten Verlaging gastarief Luchtbescherming Een knap naaldwerkster Schoolartsend ienst Schooltandarts Openbare Werken Onderwijsbezuiniging Avondvergadering Belastingen Gas- en Watertarief SmiuiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.' Biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiitë De heer Gerritsz, wethouder voor Open bare Werken, zette zijn Woensdagavond in een opgewonden stemming afgebro* ken rede voort, maar zweeg verder over den bezuinigingsinspecteur. Hu ving aan met een beschouwing over de werkloosheidbestrijding, die geen gelukkigen indruk achterliet. Het groote getal werkloozen in Haarlem, de malaise in nu'verheid en industrie toch is niet alleen de voornaamste oorzaak van den precairen toe stand der gemeentefinanciën, maar ook van de desolate koopkracht van het overgroote deel der Haarlemsche bevolking. Ron dat aantal werkloozen met al was het maar duizend per sonen worden verminderd, het aspect van de gemeentelijke huishouding zou heel wat fleuri ger zün. Men zou dus zeggen, dat de werk verruiming in Haarlem de spil is, waarom voor een goed deel de algemeene beschouwingen bij de behandeling van een gemeentebegrootinig mogen draaien. Welnu wat de hr. Gerritsz daar omtrent mededeelde, was de domper op elke frissche bespreking en heeft niemand, behalve hemzelf, bevredigd. Hij kwam weer met het bekende staatje van werken en werkjes, door het gemeentebestuur uitgedacht ten behoeve van de werkverschaffing. In totaal wel voor drie en een halve ton, zeide hij. Alsof de ge meente ooit alleen in staat zal zijn om op vol doende wijze onze werkloozen aan werk te hel pen, indien niet tevens de particuliere nijver heid in staat wordt gesteld op heele of halve kracht mede te werken. Voor de bevordering van dit soort werkverruiming voelt de wethou der echter alleen wat, als de industrie er zelf om komt vragen. Met andere Woorden: laat ze zich zelf helpen! Zelfs het gezonde denkbeeld van zün partijgoenot Reinalda, een weten- schappelük onderzoek te doen instellen naar de mogelükheid van maatregelen om de particu liere industrie te bevorderen, wees hij af. Wat ln andere steden en provincies, in Limburg en Amsterdam, wel kan, wenscht de heer Gerritsz Voor Haarlem zelfs niet te overwegen. Wij her halen: dit antwoord, dit standpunt is zeer onvoldoende, en de vraag mag worden gesteld: wat is daarvan de reden? Ziet hij geen kans in Haarlem de bevoegde menschen in een com missie bijeen te krijgen, die hem bij een metho disch onderzoek willen helpen? Het Haarlem sche gemeentebelang mag van een wethouder wat anders verwachten. De heer Gerritsz ge bruikt uren in den raad om den raadsleden college te geven in economische theorieën. Practische resultaten zijn er echter bitter wei nig. Ook in zün antwoord aan den heer Van Dam betreffende de zorg voor jeugdige werk loozen bleek weinig van een gezond initiatief Als hij de beantwoording van dit punt aan den heer Van Liemt had overgelaten, onder wien die tak van gemeentebemoeiing trouwens res sorteert, zouden de toezeggingen vermoedelu'k heel wat bemoedigender zün geweest. Dat bleek wel toen de wethouder voor armenzorg Uitvoerig inging op de verschillende vragen, die hem waren gesteld in verband met de verstrek king van goedkoope levensbehoeften aan werk loozen en ondersteunden. Niet alleen was hij volkomen op de hoogte van wat er op dit gebied in Nederland aan de orde van den dag is, maar de dank, dien deze wethouder bü de algemeene beschouwingen in ontvangst had moeten nemen voor zün dagelijlüsche bemoeiingen in het be lang van de behoeftigen, bleek niet overdreven te zijn. Over goedkoope groenten, goedkoope aardappelen, over slagers en groentehandelaren, over soep in Enschede, alles bleek zijn aan dacht te hebben. Van hoeveel nut een actief wethouder voor de burgerü is, bleek nog uit een staatje, dat de heer Klein aan den raad voorlegde. Dat toonde aan, dat ondanks den verlaagden steun de gemiddelde uitkeeringen aan ondersteunden over de maand November in Haarlem niet lager zijn geweest dan verleden jaar. De voorzitter deed een poging om de raads leden van replieken te doen afzien. Dit zou hem wellicht gelukt zün als daar niet de kwes tie met den bezuinigingsinspecteur wtas ge weest, die Woensdag door B. en W. op staan- den voet is ontslagen. De heer Van Liemt had reeds ondervonden, toen ook hij het optreden van den heer Schuddeboom ter sprake bracht, dat het geval den heeren zeer hoog in de keel zat. Het was de heer Bijvoet, die aandrong op nadere bespreking van het geval en of de voor zitter al aanvoerde, dat daarvoor gelegenheid zou zün bü de bespreking van de bezuinigings rapporten, waarvan overlegging aan den raad was toegezegd, de heer Büvoet stelde vast, dat de behandeling der rapporten en het ontslag twee verschillende zaken waren. Dies dook de raad onder in de replieken en kwam er gisteren niet meer uit. De heeren Reinalda, Büvoet, Van Dam en anderen bleken het gebaar van B. en W. zacht gezegd, niet fraai te vinden; de heer Joosten wierp zich op als verdediger van het college. Zeker is, dat B. en W. zich met het bruusk ont slag in een moeilük parket hebben gebracht. Hoe zij er uit gered worden, zal waarschü'nlijk Vrüdag, als de heeren Roodenburg en Gerritsz voor repliek aan het woord komen, blüken. De heer Kuiper kwam terug op zijn voorstel len tot verlaging van de tarieven voor gas en electriciteit. Hü was door het antwoord van den wethouder van financiën niet bevredigd Hü wenschte den minstdraagkrachtigen van onze Haarlemsche bevolking in het verkrügen van hun eerste levensbehoeften zooveel mogelijk tegemoet te komen en stelde daarom voor de prijzen voor electriciteit voor hen, die een be lastbaar inkomen hebben lager dan 1000 vast te stellen op 15 en 17 cent en de prijs voor het gas op 6 cent per kub. meter. Voor hen, die voor meer dan 1000 zijn aangeslagen wil hij de huidige tarieven handhaven. Hierdoor zul len volgens hem niet alleen de werkloozen en armen, maar ook de behoeftige middenstand en de groote gezinnen geholpen worden. Niet alleen de heer Visser vond het voorstel beden kelijk, maar ook de heer Blankevoort liet als lid van de financieele commissie een dreigende waarschuwing hooren. Vrijdag zal over de ver schillende voorstellen, dus ook over dit, wel gestemd worden. Wethouder Boes had het bü de algemeene beschouwingen gemakkelijk gehad en kon zich tot eenige algemeenheden beperken. Den heer Reinalda, die aangedrongen had op bescher ming van het openbaar onderwüs, kon hü met de hand op het hart antwoorden, dat niets het Haarlemsche gemëentebestuur dierbaarder was dan dat. W-at de practük dan ook uitwüst. Intusschen heeft dat onderwüs later op den middag toch nog een warme bespreking gehad doordat de heer Kuiper de gelegenheid te baat nam om de S. D. A. P. onder handen te nemen over de bekende protestvergadering, welke ver leden week in Den Haag gehouden is tot steun aan het openbaar onderwïjs. Dat de heer Post humus, bezoldigd bestuurder van den Neder- landschen Bond van Onderwijzers, die op die vergadering het woord had gevoerd en misschien wel de ziel van de actie was geweest, naast hem zit in den raad, was voor hem geen reden om niet openhartig zijn meening te zeggen. De heer Posthumus bleef het antwoord niet schuldig, maar het woord voeren op een vergadering is nog wat anders dan debatteeren met tegen standers, die minstens evenveel van de ver houding tusschen openbaar en büzonder onder wüs afweten als de heer Posthumus. De heer Brants, oud-hoofdinspecteur van het leger onderwijs, en sinds eenigen tüd lid van den Haarlemschen raad voor de anti-revolutionnaire partij, diende hem van antwoord, op een wüze. die geen twijfel liet aan de deskundigheid van dezen spreker. Ter gelegenheid van den 75sten verjaardig van den componist Gerard von Brucken Fock, voerde de Haarlemsche Christelijke Oratorium- vereeniging diens laatst voltooide werk: .Re quiem" uit. Van dezen componist hoorden we, uitgevoerd door het Amsterdamsch Concertgebouworkest, eenige orkestwerken, een symphonie, benevens een aantal liederen. Die orkestwerken zün meerendeels zee-im pressies en ook de symphonie vangt met een dergelük stuk aan. Zün indrukken van de zee geeft von Brucken Fock op geniale en, alhoewel hü wat stül betreft een volgeling is van De bussy, veelal op oorspronkelüke wüze weer. Prachtig zün de schilderingen met orkestrale kleuren, zoowel van een „Maannacht op Zee", als van de onheilspellende golfslagen tegen de rotsen en in de spelonken („La Cóte Sauvage"). Maar odk het landschap is blükbaar een ge liefd onderwerp van den componist. Zoo is b.v. het scherzo uit de symphonie, een uitbeelding van een bebloemde weide waarop elfen dansen, een zeldzaam fraai stukje impressionistische muziek. De muziek van von Brucken Fock schonk ons steeds voldoening. Immer voldeed een werk ons in zün geheel. Daarentegen heeft „Requiem" ons niet geheel en al bevredigd. Dit is wellicht het gevolg van het gemis aan voldoende stijleenheid, aan enkele eigenaardige tekstopvattingen en aan eenige minder sterk geïnspireerde onder- deelen. Zoo hoort men zoet-vloeiende, romantisch ge tinte melodieën (b.v. het eerste Hostias door de sopranen), dan weer fraai-getroffen moder ne stemmingsbeelden (vooral in het orkest, o.a. vóór de herhaling van het eerste Requiem), een enkele maal zelfs een echt-Wagneriaansche, im posante inleiding (door het koper vóór het Gra duale) en soms iets la Berlioz's Requiem: meer uiterlük dan innerlük (Confutatis, met de bek kenslagen) Doch dat gemis aan stijleenheid (volgens den componist zelf schreef hü de eerste 4 deelen in 18801884, de andere vanaf 1931 en heeft het een en ander hem nogal moeite gekost) zouden we nog gaarne over het hoofd zien, als de mu ziek maar voortdurend tot het hart sprak. Maar er zün meerdere zwakke plaatsen in dit werk aan te wijzen. De aanhef van „Confutatis" is eenigszins hol vani nhoud, (terwijl de afsluiting het het „Pie Jesu" weer treffend is), ook het „Rex tremen - dae" is niet sterk van uitdrukking. En na de magistrale opzet van het Offerto rium: Altsolo Domine Jesu Christe" verslapt de koorzang op den duur. Het „Quam olim" en „Tu suscipe" van dit deel boeien niet en de aanhef van het „Sanctus" is lang zoo sterk niet van inspiratie als de beide hosanna's. Wat nu de tekstopvatting aangaat, laten we het liturgisch verband nauurlijk buiten beschou wing en willen het werk gaarne als een Concert- Requiem aanhooren. Doch dan blüven ons toch nog eenige dingen onverklaarbaar. B.v. de ver binding van de Sanctus aan het Offertorium, en die van de Communio: Lux aetema aan de Agnus Dei. Ook enkele détail-schilderingen de den ons vreemd aaan. Zooals bij „Tuba mirum". Bij het tweede vers in de Sequentia bereikt de componist reeds een hoogtepunt en wanneer daarna van de „Tuba" wordt gesproken (o. i. vormt dit vers het hoogtepunt van de eerste twee verzen) is de muziek, evenals in het eer ste vers donker gekleurd en in lage ligging ge schreven! Tegenover de enkele minder sterk boeiende deelen, staat gelukkig veel schoons en aangrü pends. Het meest geslaagd is het gansche eer- ste, tweede en derde deel. Deze deelen boeien door goede tekstverklanking en büz°nder door fraaie kleuren-mengellngen (dikwijls prachtvol orkestspel). Vervolgens menig onderdeed van de „Dies Irae", niet het minst het stamelende: „Quid sum miser" en de reeds genoemde afslui ting (heerlijk sereen van stemming), de Bene- dictus met het triumphantelijke Hosanna met het schoone morendo-slot en de „Agnus Dei" met „Lux aetema", dat in een indrukwekkende vre- destemming eindigt (hoe komt de componist hier aan de betoning: sempitemam?) Dat het werk grootendeels sterk boeide en al toos welluidend klonk, is mede te danken aan de enorme toewüding, waarmede het is uitge voerd. Het koor vervulde zün taak, die menig maal haast bovenmenschelijke inspanning ver- eischte zeer lofwaardig. Het Utrechtseh orkest klonk voortdurend schitterend, terwijl het solo kwartet, gevormd door de dames Jo Vincent, An nie Woud en de heeren Jacq. van Kempen, Ma.x Kloos, met een algeheele overgave zijn partij intens gevoelvol en zeer klankschoon vertolkte. Dirigent Robert leidde met groote beheer- sching en bereikte prachtvolle kleurenmengelin gen met de koor- en orkestklanken. Het werk ging zonder pauze; de talrijke aan wezigen, waaronder zich vele autoriteiten en toonkunstenaars bevonden, luisterden met ge spannen aandacht en gaven na eenige momen ten van stilte teekenen van instemming met en bewondering van het aangeboden werk en de uitvoering er van. O. K. I i Donderdagmiddag heeft op het gevaarlijke punt van de splitsing van Rüksweg en Hoofd straat aan den kant van Velsen wéér een bot sing plaats gehad, thans tusschen eén personen auto en een driewielige motor-bakfiets, beladen met visch. De bestuurder van de bakfiets, die den naam van zün beroep als familienaam voert, warf zoo dom te zondigen tegen het eerste gebod van Veilig Verkeer „kijk uit" en stak over van den parallelweg naar de Hoofdstraat, juist toen van de richting Velsen een personenauto uit Alk maar met fabelachtige snelheid naderde. Gevolg was, dat er een hevige slag klonk, gekraak, gerammel en geschreeuw, en dat de auto ergens over het rijwielpad terecht kwam, met de verwrongen resten van den driewieler en stoffelüke overschotten van talrijke visschen er boven op en omheen. De eigenaar van den rijdenden vischhandel stond echter ongedeerd midden op den weg. Hoe hij daar zoo terecht is gekomen weet de goede man zelf niet, en geen menschenverstand zal er ooit de verklaring van vinden. Ook de automobilist was ongedeerd, wat van zijn voertuig niet kan gezegd worden. Dit was n.l. ernstig beschadigd bü het „nemen" van een verkeersbord je op een ijzeren paal. Drie politiemannen, die per auto kwamen toegesneld, stelden een onderzoek in naar de schuldvraag, die wel zal uitloopen op een „pec- cavi" van den zondaar tegen het „kük uit". Trude Benning: „Annunciatie", een wandtapijt van borduurwerk en applicatie Genoemde vereeniging houdt op Zaterdag 22 en Zondag 23 Dec. haar jaarlüksche tentoon stelling in gebouw De Korenbeurs, Spaarne. De tentoonstelling is geopend Zaterdag van 5 uur tot 10 uur en Zondag van 's morgens 10 uur tot 's avonds 5 uur. Een honderdtal duiven zün reeds ingeschreven. Ook worden er tentoonge steld de eerste-prijswinnaars van verschillende wedvluchten ongeacht hun schoonheid. Keurmeester is de heer P. J. van Daalen. Vr.: Zoudt u mü een adres kunnen geven van een R. K. Mandolineclub voor jonge dames in Haarlem? Antw.: Voor zoover ons bekend bestaat een zoodanige club in Haarlem niet meer. Vr.: Ik ben Jhuis in de huishouding en ver dien daarmede 5.per week, plus kost en inwoning. Dit bedraagt dus per jaar 260. Ik ben aangeslagen voor 610.inkomen per jaar. Ik moet tevens -9.20 belasting betalen. Is deze aanslag juist? Antw.: Ja, die aanslag is niet te hoog. De Zandvoortsche gemeenteraad zette Don derdagmiddag de behandeling der begrooting voor 1935 voort met de behandeling der posten. De heer Druyf komt later ter vergadering. De post onderhoud en schoonhouden ge meentehuis en aankoop meubelen, voor 1935 ver hoogd met f 1355, wordt met f 750 verlaagd en gebracht op f 2105, op voorstel van de heeren Bolwidt en Groen. Bij den post rechten Bioscoopwet brengt de heer PAAP ter sprake de maatregelen, welke te gen brandgevaar genomen dienen te worden. De VOORZITTER antwoordt, dat deze kwes tie in uitvoering is en opdrachten gegeven zijn aan de bisoscoopzaalhouders, de stoelen vast te zetten. Bij den post belooning inspecteurs en agenten van politie wordt besproken de vermindering van de belooning der zomer-agenten tot f 20 per week. De heer VAN DER MOOLEN is voor hand having van het huidige loon, f 31. Zoo dit niet kan, dan wil hij een verhooging van f 5, dus f 25 Wethouder MOOLENAAR kan zich hiermede vereenigen. Met 7 tegen 5 stemmen wordt het salaris op f 25 per week gesteld. Op den post kleeding politie wordt f 200 be spaard door een veranderde regeling. De post onderhoud lantaarns en verdere koe ten wordt met f 2000 verlaagd en gesteld op f 15278.03. De posten Burgerwacht en Bijz. Vnjw. Land storm worden met 7 tegen 6 stemmen gehad- haafd (f 25). Bü den post lidmaatschap Studievereeniging voor uchtbescherming (f 2.50) zegt de heer ELFERS, tegen dit bedrag te zijn, omdat z.i. de luchtbescherming nooit nuttig effect zal heb ben en de voorbereiding hiervan volgens hem ook nog niet serieus genomen kan worden. Hü citeert daarbij een artikel uit „Pro Pace", or gaan van den R. K. Vredesbond, waarin gezegd wordt, dat aan luchtbescherming doen een be denkelijke mode geworden is. Spr. gelooft, dat de burgerbevolking' nimmer tegen aanvallen uit de lucht beschermd zal kunnen worden, en gaat hier uitvoerig op in, aan de hand van eenige ci taten. De VOORZITTER antwoordt, dat in iedere gemeente van eenige importantie een post hier- Het lükt weinig voor tegenspraak vat baar, dat de Duitsche naaldwerksters, leerlingen veelal van de gunstig wer kende Kunstgewerbeschulen bij onze Ooster buren, de Hollandsche dames die „aan kunst- nüverheid doen", Overtreffen in vaardigheid en verbeelding. Figuren als mej. Joanna Wichman, mej. Michaëlis en mevr. Hildegard Brom—Fi scher, hebben een verdienden naam onder ons gekregen en in het Museum voor Hedendaagsche Religieuze Kunst te Utrecht wekt het prachtige werk van Lotte Bach terecht bewondering. Bij deze vrouwen, kunstenaressen in haar vak, is het naaldwerk ook wel heel iets anders gewor den dan de goed-bedoelde huisvlüt was die wel eer door nonnen, tantes en nichtjes werd bedre ven. Wü willen van deze huisvlüt vooral niet te veel kwaad zeggen, een geweldige som van vroomheid, van vrouwelijke fünheid en offer vaardigheid zit erin, er zijn heel wat mooie en lieve oogen op bedorven. Maar die anderen, een vrouwelüke bezigheid opheffend tot hooger ni veau, kunnen niet alleen technisch meer aan, doch hebben ook door artistieken zin, door goed gevoelde en goed verdeelde ontwerpen, door juist afgemeten ornamentiek, heur vak gemaakt tot een kunstambacht. In het gezelschap van talentvolle Duitsche naaldwerksters, die naar Holland kwamen, heeft zich thans een nieuwe verschüning ge voegd. Het is mejuffrouw Trude Benning en zü werkt op het atelier van de firma Cox Char les, werkplaatsen voor kerkelijke kunst, Malie straat 1 te Utrecht, waar zü „de nieuwe rich ting", die minder en minder tegenstand ont moet, met talent vertegenwoordigt. Mej. Benning kom uit het Rijnland, zü is nog leerlinge geweest van Thorn Prikker, den ster- ken Nederlandschen kunstenaar, die in Duitsch- Kazuifel, ontworpen door Trude Benning land meer gelegenheid kreeg zün droom van monumentaliteit te verwezenlijken dan hier. Thorn Prikker's geest en arabeske bespeurt men hier en daar i nhet naaldwerk van Trude Ben ning, maar zonder eigen initiatief en vinding is zü niet, zü munt zoowel uit door de soepelheid van haar teekening als door een beschaafd kleur gevoel. Het best heeft ons van haar kunde mogen overtuigen een groot naaldwerk, meters breed en hoog, met een annunciatie, een voorstelling van de Boodschap des Engels, met het onder schrift: „Fiat Mihi Secundum Verbum Tuum" (Mü geschiede naar Uw woord). De lineatuur geeft het onderwerp ül en ten deele abstract, maar er is fünheid, geestelijkheid in de linea tuur en met name de expressie der gelaten geeft een zuivere contemplatie te zien. Het werk is uitgevoerd op een grond van eenvoudige jute, ten deele geborduurd met wol en jute, ten deele in applicatie. Groen, blauw, geel en rose wisse len met rükdom af, maar blüven toch in een rustigen toon; er dringt zich niets op met die brutale primaire kunstnüverheidskleuren waar van wü zoo beu zün, en een geestige noot is het haar van de madonna, een afhangende tros van uitgetrokken jute, die in terra-de-sienna is ge kleurd. Dit expressie-volle en geestrüke werk, niet in kostbaar materiaal gedaan, maar indruk makend door zijn inventie, verdient alle aan dacht. Het zal worden tentoongesteld op de ex positie van Religieuze Kunst die de V.A.N.K. te Amsterdam gaat houden. Sinds October van dit jaar eerst werkt mej. Benning bü Cox Charles, doch zü heeft al heel wat kerkelüke gewaden met haar mjvere handen gesierd. Wü zagen een stola met de figuren der vier apostelen in gouddraad, fün en lenig geteekend, in een beheerscht „schrift". Het is niet alleen de kleur die een naaldwerk fraai maakt, ook aan de teekening heeft men eischen te stellen. Wü zagen een wit kazuifel in Bernar- dus-model, met een smal kruis van goud, waar op een kelk met hostie, gestyleerde korenaren en druiven, en het opschrift: „Sanctus, Sanctus, Sanctus". De stof hiervan was een mooie na- tuur-zijde, z.g. Campendonk-brocaat, want het was prof. Heinrich Campendonk, dezelfde die thans genoemd wordt in verband met de be noeming aan de Rijksacademie, die het motiei ervoor ontwierp. Dit industrieel vervaardigde brocaat is in de verschillende liturgische kleuren verkrijgbaar. Nog noemen wü een communie kleed, z.g. „Durchbruch"-arbeid, of a-jour- werk, met uitgehaalde draden. Het was voor naam en stemmig tevens. Het werk van mej. Benning mag een aan winst heeten voor onze kerkelüke naaldkunst. JAN ENGELMAN. voor wordt uitgetrokken. Hoewel spr. liever zag dat dit niet noodig zou zijn. Deze post wil even wel niet zeggen, dat men pro oorlog zou zün. Het geldt hier bescheming van iederen burger, en daartegen mag niemand bezwaar hebben, meent spr. Niets doen, zou onverantwoordelijk zün. Dat het hier geen serieus werk betreft, durft spr. niet zeggen. De techniek gaat steeds verder, zoodat over deze kwestie ook nog geen beslist oordeel te geven is. Wethouder SLEGERS is het niet eens met den heer Elfers, dat het onmogelijk zou zün in de toekomst iets te vinden tot volledige bescher ming der bevolking. Dat vooraanstaande katho lieken luchtbescherming een bedenkeUjke mode vinden, wil nog niet zeggen, dat alle katholie ken tegen deze afweer zouden zün. De studie op dit terrein mag volgens spr. zeker door een financieele bijdrage bevorderd worden. De VOORZITTER zegt nog, dat hoe meer men van meening is, dat tegen gas-aanvallen niets zou u'tgericht kunnen worden, er des te grootere aanleiding en reden bestaan moet, de techniek in dezen verder te brengen. De post wordt hierna met 7 tegen 6 stemmen gehandhaafd, evenals die van de kosten be scherming luchtaanvallen, welke pro memorie uitgetrokken is. Bü dezen post wox'dt voorgesteld door centra lisatie te bezuinigen. De verhouding tusschen de tegenwoordige belooning van de artsen van f 200 per school en de prestaties volgens den staat der schoolbezoeken is niet juist. Volgens een roulee- ringsstelsel, te verdeelen over twee artsen, willen B. en W. een totale belooning van f 500 geven. Ook willen B. en W. den schooltandarsendienst per 1 Januari a.s. opheffen. De post kan dan in totaal van f 2900 op f 600 gebracht worden. B. en W. zeggen op verzoek van den heer EL FERS toe, een nader voorstel in te zullen die nen, waarin dezelfde bezuiniging verwerkt zal zün, doch waarbij het rouleeringssysteem niet tot twee artsen beperkt wordt, maar alle artsen, die een lagere belooning bereid zün te aanvaar den, blijven ingeschakeld. De heeren Druyf, Van Rijnkerk en Bolwidt verklaren zich tegen opheffing van den school tandartsendienst. Wethouder MOOLENAAR antwoordt, dat er belangrijker zaken zün die bestaan moeten blü ven. Er moet bezuinigd worden, en dit voorstel is daar een gevolg van. De heer DRUYF wüst er nog op, dat er een wachtgeld van f 909 betaald zal moeten worden bij opheffing en het volledige instrumentarium ter waarde van f 2000 overcompleet wordt, dat bovendien nog niet eens afgeschreven is. De werkelijke besparing is dus niet zeer groot. De heer VAN DER WERF stelt voor, de jaar wedde van de schooltandarts, mevr. R. de Boer- Joosten, te verlagen van f 1100 tot f 800 en dan den dienst te handhaven. Wethouder MOOLENAAR zegt, dat B. en W. zich hiermede kunnen vereenigen. Het mindere dat dan bezuinigd wordt, kan wellicht door vrü- willige particuliere bijdragen ontvangen worden. Na nog eenige bespreking wordt met 11 tegen 2 stemmen (Druyf en Van Rünbeek) het gewij zigde voorstel van B. en W. aangenomen. De post jaarwedde gemeente-geneesheer wordt na langdurige bespreking op f 450 gehand haafd. De heer BOLWIDT vindt den prijs voor 124.000 straatklinkers, f26 per 1000 stuks, te hoog, f 22 vindt hij genoeg. Wethouder SLEGERS krijgt bü dezen post ge legenheid zün protest te laten hooren tegen de wüze, waarop de Financieele Commissie in de voorgenomen openbare werken het bijltje gezet heeft. De helft is wegens bezuiniging afgevallen. Volgens spr. zal het niet ten voordeele van de gemeente zün als het onderhoud van de straten waarvan verscheidene geheel versleten zijn! wordt uitgesteld. Later zullen we veel duurder uit zün. Over den steenenprüs zegt spr., dat een goede steen met f 26 niet te duur betaald is. Zandvoort. heeft veel rij- en voetverkeer en zün wegen en straten moeten dus tegen een stootje kunnen. Na nog eenige bespreking worden de posten onderhoud straten en pleinen en wegen en voet paden vastgesteld op f 5800 en f 5430. (v.j. f 13000 en f 2370). Tegen stemmen wethouder Siegers en de heer Groen. Wethouder MOOLENAAR licht de bezuini gingsvoorstellen toe. De boventallige leerkrachten (3) aan de scholen zullen vervangen worden door kweekelingen met acte, met f 700 salaris. De belooning van den vakonderwüzer in licha- melüke oefeningen wordt ook verminderd. De totale bezuiniging zal omstreeks f 2000 zün. Aan de bespreking hierover nemen büna alle leden deel. De heer ELFERS informeert naar de regee- ringsmaatregelen tot pensionneering van 60- jarigen. Da VOORZITTER antwoordt dat hierover Vóór eenigen tijd werd in dit blad mededee- ling gedaan van de nieuwste onderzoekin gen, die er op wijzen, dat de invloed van het klimaat op den mensch in wezen wordt veroorzaakt door de electrische lading van de lucht. De hoeveelheid positieve en negatieve ionen (kleine geladen deeltjes) en vooral de verhouding van het positieve aantal tot het negatieve aantal is gebleken de eigenlijke wer kende oorzaak te zijn van al die veranderin gen, die wij aan het weer toeschrijven. Des- sauer is er nu in geslaagd, om een toestel te maken, waarmee men de positieve en negatieve lading van de lucht - willekeurig kan verande ren. Er zün ook al proeven mee genomen op patiënten. Men blaast den patiënt een lucht stroom toe, die met een groote hoeveelheid ne gatieve ionen geladen is. Deze lucht ademt hü dan in; een zitting duurt ongeveer 30 minuten. Vooral patiënten, die last hadden van hoogen bloeddruk, werden behandeld. Hoofdpijn en duizeligheid verminderden, en de bloeddruk daalde soms wel 40 m.M. kwik. Wanneer de pa tiënt 12 'behandelingen (2 a 3 per week) bad ondergaan, bleef de daling van den bloeddruk vaak nog maandenlang zonder verdere behan deling bestaan. Dr. Fervers heeft in het instituut van den bekenden psycholoog Siegfried Behn thans ook proeven genomen met gezonde menschen. De gezonde patiënt werd met negatieve ionen be ademd, en 't resultaat was uitstekend: hij voelde zich frisscher, zijn verstand werkte vlugger. Wanneer den gezonden proefpersoon nu een schünbehandeling werd gegeven, dan kwamen dezelfde resultaten voor den dag. De behande ling met negatieve ionen werkte hier dus al leen maar suggestief. Wanneer de proefpersoon niet meer wist, of hij positief of negatief ge laden ionen kreeg, dan was de uitkomst bü verschillende personen of bü verschillende be handelingen dubbelzinnig: de eene maal zóó, de andere maal anders. Althans wat de mededeelingen van den patiënt zelf betrof; er was geen touw aan vast te knoopen. Ook de bloeddruk werd bij ge zonde personen niet beïnvloed door de electri citeit, evenmin als andere dingen. Het resul taat is dus dat bü ionisatie met het toestel van Dessauer de gezonden niet geholpen zijn: maar bü zieken b.v. bü hooge bloeddruklüders is er misschien werkelijk een goed resultaat. Maar ook hier kan de suggestie een rol gespeeld hebben. Zün zieken soms minder suggestibel dan gezonden? Het tegendeel is waar. Misschien echter wordt deze electrische behandeling nog wel eens zeer populair. nog niets definitiefs bekend is. Daarmede kan dus nog geen rekening gehouden worden. De heer ELFERS wil de korting op het salaris van den vakonderwüzer gymnastiek niet groots: dan 10 pet. doen zün. Na een verwarde discussie wordt ten slotte be sloten, dit salaris te stellen op bruto omstreeks f 2800. Het was omstreeks f 3700. De inkomsten-post huur of vergoeding ge bruik schoollokalen, f 100 wordt geschrapt. De vergadering wordt hierna geschorst. De post jaarwedden en wedden onderwijzers bü het openbaar voorbereidend L. O. wordt vastgesteld op f 4033.33 (v.j. f 4750). Wethouder Siegers wenscht geacht te worden, te hebben tegen gestemd. De post vergoeding schoolbesturen büz. L. O. art. 101, 9e lid (vakonderwüzer lichamelüke oefe ning) wordt verhoogd ingevolge het eerder ge nomen besluit betreffende het openbaar L. O. De VOORZITTER deelt bij post verstrekking klcerfmg en schoeisel aan schoolgaande kinderen (v.j. f 650; thans f 800) mede, dat hij een com missie uit de burgerij zal trachten samen te stel len, waarin alle gezindten vertegenwoordigd zullen zijn, welke de verstrekking van schoolvoe- ding zal leiden. De f 800 van de gemeente wor den dan bü wüze van subsidie gegeven. Deze commissie kan van zelfsprekend ook op particuliere milddadigheid een beroep doen. De heer PAAP stelt voor, den post van f 2000 subsidie V. V. V. te verlagen met f 1000 en deze te bestemmen voor de schoolvoeding. „Zand voort is den laatsten tijd al genoeg bekend ge worden en dus hebben we de reclame door V. V. V. niet meer noodig," aldus spr. (hilariteit). Daar dit voorstel evenwel niet ondersteund wordt komt het niet in behandeling. Het hoofdstuk belastingen wordt vastgesteld als voorgesteld. Er worden 100175 opcenten geheven op de personeele belasting. Opbrengst 95000.v. j. ƒ81.800.—. De post opcenten Gemeentefonds wordt even aangehouden tot na behandeling der gas- en watertarieven. Bü de begrootingen der bedrijven komen de gas- en watertarieven ter sprake. De heer ELFERS komt in zün bespreking tot de conclusie, dat de voorgestelde verlaging van 36 op 34 cent per M3. niet zal kunnen worden doorgevoerd. Ged. Slaten hebben den eisch ge steld, dat als meer dan 55 opcenten op de Ge meentefondsbelasting geheven worden, eerst de personeele belasting verhoogd moet worden (heffing van 115 tot 190 opcenten). De Finan cieele commissie vindt 100 tot 175 opcenten voor Zandvoort de uiterste grens. Daar B. en W. de belastingopbrengst geraamd hebben naar een heffing van 7o opcenten (was 70) voor het Gemeentefonds, moest, om hoogere personeele belasting te voorkomen, deze raming lager ge steld worden. Ter gedeeltelijke dekking van dit verschil aan inkomsten is het nu beter, het wa tertarief te laten zooals het was. De VOORZITTER is het daarmede eens. De gastarieven dienen evenwel verlaagd te worden mede om grooter petroleumgebruik te voorko men. De heer DRUYF wil per 1 Mei ingrijpender ta riefsverlaging. Daarom vraagt hü B. en W. in een volgende vergadering met een nader voorstel in dezen te komen. De verlaging van den gas- prijs is naar spr. meent te onbeteekenend vcor de inwoners. De heer ELFERS zegt hierop, dat de direc teur der bedrijven met grootere verlaging niet accoord kan gaan, omdat zün begrooting dan in gevaar komt. De financieele commissie heeft reeds in dezen verscheidene malen een blauwtje geloopen. Na nog eenige bespreking wordt het gastarief vastgesteld als voorgesteld (drie cent per M3. lager voor het zomertarief). De prijzen worden dan 8 en 9 cent (muntmeters 9 en 10 cent) per M3. Het watertarief wordt gehandhaafd op 36 cent per M3. Tegen stemmen de beide Wethou ders. De post Gemeentefondsbelasting wordt nu eveneens vastgesteld naar een heffing van 55 opcenten. Ook de verdere bedrü'fsbegrootingen worden goedgekeurd, evenals de kapitaalsdienst. De post onvoorzien wordt omstreeks 1500.— lager gesteld, waarna de begrooting in haar ge heel wordt vastgesteld met de stemmen van de beide Wethouders en die van den heer Groen tegen. Wethouder MOOLENAAR deelt bü de rond vraag nog mede, dat B. en W. ontheffing, van de bepalingen der Winkelsluitingswet hebben verleend voor 31 December en dat dien dag do rinkels tot 12 uur geopend mogen zijn. Hierna sluiting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9