Uiver-inzittenden op slag gedood p L mm ONTY IN BORNEO Snip" wederom gestart Rijstvogel" haalt Ui ver-post op M (ee IL e&Jb! WEIHNACHTSSTOLLEN EN KERSTKRANSEN SM IT'S Luxe-Bakkerijen Het nieuws van heden Geredden Orania ZES LIJKEN BUITEN HET WRAK HET VERTREK VAN DE MARINIERS a DE BAROMETER ël iSiS Uitsluitend met Roomboter bereid! VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13865 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZATERDAG 22 DECEMBER 1934 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19111 Op eeriigen afstand vond men een wiel, een schroef en het landingsgestel Bagage en papieren in goeden staat Engeland leeft mee De natuur heeft zich gewroken Oordeel van de „Intransigeant" Herdenking „Uiver"-ramp 'f De Leeuwerik Reactie in Ned.-Indië De havenstad la Guayra, waar de „Snip" vóór het bereiken van het eindpunt Curacao een laatste tusschenlanding maakt. Na la Guayra zijn het de laatste loodjes. Het Weer Het nieuwste portret van H. M. de Koningin 99 Op weg naar La Guaira II Hedenmorgen vertrokken de mariniers uit Rotterdam naar het Saargebied Het keurcorps is trotsch, ons land te mogen vertegenwoordigen Enorme belangstelling Dan komt het afscheid 99 Stoffelijk overschot naar Bagdad Vervoer stoffelijk overschot Herdenkingsfilmpje „Profilti" GRIEKSCHE TORPEDOJAGERS De NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT zal op Eersten Kerst dag des avonds en op Tweeden Kerstdag niet verschijnen. Na Kerstmorgen verschijnt het eerst volgend nummer op Donderdag morgen. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Zondag en Maandag terug Pogingen vlot brengen 2 MQRTh NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT per regel. Bi| contract sterk venaagoe pri|zen. voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract flerk verlaagde prijzen. Voor Nadere berichten geven een steeds duidelijker beeld van de tragedie, welke zich in den donkeren storm nacht in de Syrische woestijn heeft afgespeeld. Alles wijst er op dat de „Uiver" in haar wanhopige worsteling met het noodweer, ge poogd heeft te landen en daarbij met groote snelheid en in onzekere positie den grond heeft geraakt. Door het geweld der botsing is het toestel geheel ontredderd. Op één na zijn de inzittenden uit de ver nielde en intens gebroken cabine geslingerd. Ook de bagage en de post zijn buiten het toestel gevallen en daardoor aan het vuur ontsnapt. Volgens een Reuterbericht uit Rut- bah zijn vliegtuigen van de Royal Air Force er hedennacht in geslaagd, bij het wrak van de „Uiver" te landen. Op eenigen afstand van het wrak vond rriert een wiel, een schroef en het landingsgestel van de veronge lukte Douglas-machine. De paspoor ten van de passagiers en de beman ning, eenige voorwerpen van waar de en geld, alsmede de valiezen van de slachtoffers heeft men eveneens in goeden staat teruggevonden. De lijken van twee passagiers en drie leden der bemanning werden op verscheidene meters afstand van het wrak van het verongelukte vlieg tuig gevonden. Het lijk van den derden passagier werd in de cabine van de „Uiver" gevonden, terwijl het stoffelijk overschot van den mecanicien Waalewijn onder de vernielde ma chine lag. Allen schijnen op slag gedood te zijn. LONDEN, 22 Dec. (Reuter) De meeste Lon- densche bladen bespreken de ramp van de „Uiver". De „Times" is ervan overtuigd, dat de geheele wereld opgeschrikt zal zijn door het tragische lot van het KL.M.-vliegtuig. Twee maanden ge leden dwong de „Uiver" ieders bewondering af door zijn prestaties in de Melbourne-race. Velen waren zelfs van meening, dat deze prestatie de meest indrukwekkende was, en ook de meest leerzame, daar zij bewees, dat het mogelijk is, snelle, regelmatige lange-afstandvluchten te volbrengen met passagiersvliegtuigen, speciaal gebouwd voor het vervoeren van zware lasten en voorzien van elk comfort. Nergens, zoo voegt de „Times" hieraan toe, zelfs niet in Nederland, was de ontsteltenis grooter dan hier, en nergens zal grocter sym pathie wonden gevoeld voor de K.L.M. en voor het Nederlandsche volk, dat het verlies van de „Uiver" als een nationale ramp beschouwt, hoe wel het niet zal versagen in zijn streven, den roem, dien Nederland op luchtvaartgebied heeft behaald, te handhaven. De „Daily Express" noemt de „Uiver" de Ne derlandsche R 101. De schitterende prestaties van het vliegtuig vormden den trots der natie. Het einde van de „Uiver" zal teleurstellen, doch niet doen versagen. De bliksem of de storm zou evengoed een auto hebben kunnen treffen. De „News Chronicle" verklaart, dat het ver gaan van den prachtigen Vliegenden Hollander een ellendig iets is, en een hoogst betreurens waardig slot na de schitterende prestatie in de Melbourne-race, alsook een zware slag na hoog gespannen verwachtingen. Er blijkt uit, dat zelfs het meest moderne vliegtuig in een onweer in groot gevaar verkeert, en het probleem van de veiligheid in de lucht ls opeens weer ernstiger en moeilijker gewor den. Ook de Parijsche bladen zijn diep onder den indruk van den „Uiver"-ramp. De Intransigeant schrijft: „De natuur heeft zich gewroken. Bo ven een onherbergzaam terrein is de Uiver overwonnen. Alle elementen hebben samenge spannen tegen het toestel en zijn piloot, wiens taak de menschelijke krachten te boven ging, is met onmacht geslagen. Denk éen oogenblik aan de bemanning, die in den allergevaarlijksten regen worstelt zonder 'n hand voor oogen te zien en door de bliksem schichten verblind wordt. De piloot, tot alles be reid, vastbesloten om zijn kans te verdedigen, omdat het moet, wendt zijn meesterschap ten beste aan. De angst grijpt hem bij den keel. Hij wanhoopt en schept weer moed. De radio telegrafist probeert met de posten op de aarde in verbinding te komen. De mecanicien heeft niet genoeg aan zijn twee oogen om op de toestellen te lezen, noch aan zijn twee ooren om naar den motor te luisteren, die als het ware een stuk van hemzelf zijn. De tweede pilot, die zich ten volle van het gevaar rekenschap geeft, is onbewegelijk en gelaten op zijn post. Wat denken de drie passagiers, die 24 uur te voren vroolijk van Amsterdam naar Batavia vertrokken waren? Of zij al da nniet het gevaar begrijpen, dat hen bedreigt; in elk geval zijn zij ongerust. Het kcude zweet parelt hun op het voorhoofd. Een nacht van vtrschrikking, afgrij selijke minuten, dan de catastrophe, 't Schoon ste vliegtuig, gebouwd door een elite van werk lieden naar de plannen van een genialen inge nieur, is de speelbal van het noodlot. De natuur heeft wraak genomen. Zij laat den mensch op nieuw zonder mededoogen den tol betalen. Alvorens tot de afwerking van de agenda over te gaan, heeft de burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever Fortuyn, in de raadsvergade ring van Vrijdag gezegd, overtuigd te zijn de tolk van de gansche vergadering, als hij op dit oogenblik uiting geeft aan de deelneming, die allen bezielt, bij de nationale ramp, die ons land getroffen heeft. De gevallenen rusten in vrede. Deze woorden werden op diepbewogen toon uitgesproken en door den heelen raad staande aangehoord. Ook in de raadsvtrgaderingen van eenige an dere plaatsen zijn de omgekomen bemanning en de passagiers van de Uiver herdacht. De „Leeuwerik", welke op weg is met de Nederlandsche deskundige naar de Syrische woestijn, is heden ochtend naar Athene gestart. BATAVIA, 22 Dec. (Aneta) De ondraaglijke spanning, welke sedert de eerste berichten om trent de vermissing van de Uiver bestond, nam een abrupt einde, toen het eerste bericht om trent het feit dat de overblijfselen van de Uiver gezien waren, Indië bereikte. Dit bericht liet geen hoop, doch ieder klamp te zich nog vast aan de mogelijkheid welke be stond omdat de situatie slechts van boven af was beoordeeld. Ook dit laatste sprankje hoop verdween toen Aneta-Haag einde dat de Uiver met inzittenden door brand totaal was vernield. Hier bestond toen tragische zekerheid en on ontkoombare realiteit; hier stond men voor een nationale ramp, waarbij zeven Nederlanders te gelijk in het beroemde toestel plotseling den dood vonden. Later kwamen de ontstellende bijzonderheden binnen. Intusschen waren de naaste familieleden en echtgenooten van de slachtoffers ingelicht. Spoedig had de mare zich over geheel Ned. Indië verspreid en weldra woei over geheel Ned. Indië de vlag halfstok. Vele deelnemingsbetuigingen stroomden het kantoor van Aneta'-Batavia en bij de Medische Hoogeschool binnen. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit oostelijke richtingen. Nevelig tot zwaar bewolkt. Weinig of geen neer- slag. Iets kouder. Verdere vooruitzichten: Weinig of geen neerslag. Langzaam dalende tem- H peratuur. Zon op 8.10, onder 3.47. Licht op 4.17. Maan op n.m. 5.19, onder v.m. 9.29. 29 December Laatste Kwartier ZIE LAATSTE OMROEPER (Foto Ziegler) De „Snip" is hedenmorgen om 10 uur G.M.T. (10.20 uur Amsterdam- sche tijd) van Paramaribo gestart voor de tocht naar La Guaira. ILa Guaira in Venezuela is de laatste tus schenlanding op het traject naar Curasao, de eindbestemming van het Kerstvliegtuig in de West. (Van onzen eigen Redacteur). Hedenmorgen te 9.01 zijn de daartoe aan gewezen twee compagnieën Mariniers per extra-trein naar het Saargebied vertrok ken. Het Maasstation te Rotterdam in den vroegen morgen. De gewone bedrijvigheid van in- en uitgaande reizigers en binnenkomende treinen. Toch is er meer drukte dan anders. Voor de hekken van het station agenten te paard Rotterdam heeft weinig standbeelden, maar heel decora tieve politieruiters en op het eerste perron em groote drom menschen, die staan te wach ten. De Kerstboom van de Nederlandsche Spoor wegen doet zijn uiterste best om in het kille station nog wat feestelijkheid te scheppen. Plotseling, half negen, klinkt van den kant, waarvan men het 't minst verwachtte, trom geroffel. Een schok gaat door allen, die op het perron aanwezig zijn. „De Mariniers!" In strammen pas komen de staalgehelmde mannen het perron opmarcheeren. Van den anderen kant stormt het publiek naar het eerste perron, dat weldra, voor zoover het niet door de politie vrij gehouden wordt, ge heel verstopt is. Vanaf de straat golft de me nigte het station binnen om toch nog iets te zien van de zeesoldaten, die nog nimmer zoo populair zijn geweest als thans. Er wordt halt gehouden. Met een dreunenden slag worden de geweren bij den voet gebracht. Commando's worden van het eene eind van het station naar het andere gegild. Dan worden de geweren gepresenteerd en de pijpers spelen de eerste tonen van het „Wilhel mus". Het publiek ontbloot spontaan het hoofd: de eeregroet voor het vaandel. Het vaandel heeft de twee compagnieën tot hier begeleid, maar zal niet verder meegaan, daar volgens de Nederlandsche voorschriften het vaandel den troep niet te velde mag begeleiden. De laatste maal wordt het langs de compagnieën gedra gen en dan opgeborgen in een hoes. En over gegeven aan een detachement niet-gehelmde mariniers, diehet straks mee terug zullen nemen naar de kazerne. De mariniers stellen zich op bü hun wa gon. De vaders, moeders en meisjes komen naderbij. Handen worden gedrukt, kussen gewisseld. Maar het is een vroolijk af scheid. Alle jongens zijn trotsch, dat ZÜ tot de uitverkorenen behooren en hun land in den vreemde mogen vertegenwoordigen. En al zijn de familieleden er misschien wat ..minder gerust op men weet nooit wat kan gebeuren ieder verheugt zich al op het weerzien na een maandje. Natuurlijk zijn vele officieren van liet corps ook aanwezig. En vijf minuten voor het einde komt een generaal in groot tenue nog haastig aangeloopen. Maar de mannen zitten dan al in den trein. Een enkel fluitje was voldoende om hun te doen instappen, rustig en ordelijk. De laatste minuten verloopen. Het publiek blijft in spanning kijken, al gebeurt er niets. Dan ls het tijd: en langzaam, heel langzaam rijdt de trein het station uit. Hoera roepen de menschen, die achterblijven en zü wuiven en zwaaien, tot er geen vingertop van een mari nier meer te zien is. Vanavond te ongeveer 7 uur zal het deta chement in het Saargebied aankomen en ge reed zijn Neerlands Volkenbondsplicht te ver vullen. Houdt den naam van ons land hoog! Diep terneergeslagen verlaat directeur Plesman het hoofdkantoor van de K. L. M. In tegenstelling met de eerste be richten deelt de K.L.M. thans mede, dat het stoffelijk overschot van passagiers en bemanning der, „Uiver" met een Britsch legervlieg tuig naar Bagdad zal worden over gebracht, in afwachting van een nadere beslissing. Voorts kan worden bevestigd, dat een gedeelte van de post welke de „Uiver" aan boord had, behouden is gebleven. De post, die gespaard is gebleven, en waarvan de hoeveel heid nog onbekend is, is overge bracht naar Rutbah. De „Rijstvogel", waarmee Viruly vandaag het traject Athene-Caïro vliegt, zal te Rutbah landen en de behouden poststukken, voor zoover dit mogelijk is, inladen en via Bag dad naar Batavia meenemen. Twee Vickers Victoria vliegtuigen vervoeren het stoffelijk overschot van de slachtoffers van de „Uiver"- ramp van Rutbah naar Cairo. Naar aanleiding van het droeve bericht betreffende het verongeluk ken van de „Uiver" heeft „Profilti- Nieuws" een klein herdenkingsfilmp je uitgebracht, speciaal aan de „Uiver" gewijd, dat reeds Vrijdag avond in de belangrijkste bioscoop theaters te zien was." De Grieksche regeering heeft bij Vickers Armstrong, twee torpedojagers besteld voor in totaal 300.000 pond sterling. TELEFOON 10876 - 13714 - 11633 - 12133 Sir Simon zal vandaag te Parijs met Flandin den politieken toestand bespreken. Martin Insull vrijgesproken. Reorganisatie van het Federal Reserve systeem in Amerika. Naar een centrale circulatie bank? De „Snip'' hedenmorgen 10.41 van Paramaribo gestart. De mariniers per extra-trein uit Rotterdam naar het Saargebied vertrokken. Benoemingen in het Bisdom Roermond. H.H. Wijdingen. Gepoogd wordt de „Orania" te Leixoes vlot te krijgen. De geredden der Orania keeren Zondag en Maandag terug. Doodelijk verkeersongeval te Velsen. Beurs goed prijshoudend tot vast. Slagersknecht uit Bergschenhoek wegens dood slag op zijn huisheer tot acht jaar gevangenis straf veroordeeld. De geredden der te Leixoes aange varen en gezonken „Orania" der Koninklijke Hollandsche Lloyd, worden in drie groepen naar Neder land uit Portugal vervoerd. De eerste groep zal met den Pa- rijschen trein Zondagmorgen te 1 1 uur 22 aan het Centraal Station te Amsterdam aankomen, de tweede groep Zondagmiddag te 1 6 uur 49 min. en de derde groep Maandag morgen 1 I uur 22 min. Naar Reuter ons uit Porto seint is na een onderzoek, ingesteld naar de ligging van het ge zonken s.s. „Orania", door agenten van den Koninklijken Hollandschen Lloyd en de com mandanten van de bergingsvaartuigen besloten, te trachten het schip vlot te brengen. Hiermede zal reeds spoedig begonnen worden. WW 1111 1 II III II lit///'//// 1*2. r c£ o AltUO Stand op Zaterdag 2 uur n.m.: 760.2 Vorige stand: 760.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1