„Zonderlinge zuiveringen" De film „Op Hoop van Zegen' r' Regie A. Benno Mgr. Panis 25 jaar priester IN RUSLAND EN IN DUITSCHLAND HET LEVEN VANEEN MISSIEBISSCHOP Kerkelijk Leven ZATERDAG 22 DECEMBER 1934 Teekenen van spanning De achtergrond van den moord op Kirow illegale organisatie wil de partij leiding dwingen haar koers te wijzigen Het Blauwe Hoedje Een mislukking Frankrijk voorstander van vlootaccoord Martin Insull vrij gesproken BENOEMINGEN In het bisdom Roermond PATER Ao LIGTHART O.P. t „Ik zie de toekomst hoopvol tege moet: Ik heb groote verwach tingen van Celebes Belangstelling van den Paus Het Bisschopsideaal Mgr. J. W. JPanis Art. 177 Schrijven van den H. Vader MISSIONARISSEN VAN HET H. HART Zilveren priesterfeest H.H. WIJDINGEN 4 M/ Er bestaat ontegenzeglijk een frappante analogie tusschen de wijze, waarop de Röhm-revolte in het nationaal-socialis- tische Duitschland werd onderdrukt, en de reactie van het communistische Sovjet-Rusland op den moord op Kirow, een overeenkomst, welke niet heelemaal verwonderlijk is, wanneer men bedenkt, dat in beide landen dictaturen heer- schen, welke wel diametraal tegenover elkaar heeten te staan in doelstelling, maar elkander zeer nabij komen in de keuze van hun machts middelen. Evenals de beweerde Röhmrevolte in bloed werd gesmoord, evenzoo wordt de reactie, waarvan de moord op Kirow het bloedig teeken heet te zijn, thans uitgeroeid met terroris tische methoden, waarbij geweld en machts bewustzijn meer dan recht en rechtvaardigheid den doorslag schijnen te geven. Evenals de Röhmrevolte in Duitschland werd aangegrepen als een welkome gelegenheid om behalve de directe samenzweerders ook een aantal andere, alleen maar door de machthebbers niet ge- wenschte elementen onschadelijk te maken, evenzoo speelt men thans in Sovjet-Rusland den aanslag op Kirow uit als een motief voor het opruimen van allen, die op eenigerlei wijze door Stalin en zijn medehelpers verdacht worden niet van harte in te stemmen met den huidigen politieken of economischen koers. Wat er eigenlijk precies in Sovjet-Rusland gebeurt en wat de eigenlijke achtergrond van den moord op Kirow is, komt evenmin aan het licht als dat, wat aanleiding heeft gegeven tot de gebeurtenissen van 30 Juni en de daarop volgende dagen in Duitschland. Dictaturen laten alleen dat maar zien, wat zij willen laten zien, en laten dat dan nog zóó zien, als zij wenschen dat het gezien wordt. Eerst werd beweerd, dat Kirow gevallen was als slachtoffer van een zeer persoonlijke wraakneming zonder eenige uitgebreidere poli tieke strekking, toen, dat de aanslag op Kirow de eerste was van een reeks aanslagen op Sovjet-dignitarissen, welke door een organisatie Van uit het buitenland binnengedrongen Sovjet vijanden zou zijn beraamd, dan dat deze ge- gewelddaad de uiting zou zijn van een herleving van de fronde van Zinowjew en consorten. Men herinnert zich, dat Zinowjew, die met Kamenew en Syrtsow, na den dood van Lenin de zijde koos van den orthodox-doctrinairen communist Trotski tegen Stalin, bij herhaling berouw en beterschap en loyale samenwerking met Stalin beloofde en dientengevolge weer met onder geschikte functies werd bekleed. Thans echter verklaren de Sovjet-autoriteiten, dat zij geen genade meer zullen kennen en alle aanhangers van Zinowjew, die zijn actie hebben voortgezet, meedoogenloos zullen straffen, hoe groot hun verdiensten voor de Sovjet-revolutie ook mogen zijn. Intusschen zijn er nog een paar minder be langrijke aanslagen gepleegd, welke weer met drastische uitroeiingspractijken of zuiverings acties, zooals de Sovjet-autoriteiten deze plegen te noemen, zijn beantwoord. In Rusland woedt weer een terreur als in de eerste dagen van de Sovjet-revolutie, toen 't communistische régime zich door massa-exe cuties door het Russische volk een weg baande naar een onbestreden en onaantastbare machtspositie. De snelheid en de overijling, waarmede alle schuldigen", vóór zij getuige nissen konden afleggen, zijn terechtgesteld, heeft voor de Bolsjewieken een dubbel voor deel gehad. Zij kunnen het volk wijs maken, wat zij willen, en treffen wie zij willen. Na den moordenaar en zijn verwanten, na de geïmmi greerde „witte" elementen en hun aanhang, zal thans Zinowjew het gelag moeten betalen. Er gaan stemmen op dat hij als „verrader der Sof jetdictatuur" uit de partij moet worden gestampt. Ais het daarbij blijft, mag de com munistische zondaar, die zoo vaak rouwmoedig een knieval deed voor den oppermachtigen Stalin, nog van geluk spreken. In Duitschland vermeerderen, ondanks alle officieele ontkenningen, de teekenen, dat daar de bruine rivier van 't nationaal-socialisme gevaarlijk kruit. Niet voor niets is Duitschland den laatsten tijd toeschietelijker geworden te genover de politiek van zijn internationale te genspelers. Zijn isolement werd benauwender, naarmate de spanning in het binnenland toe nam. Na het decimeeren van de S.A. is thans de S.S. aan de beurt om teruggedrongen te worden in een bescheidener en minder militaire positie. Slechts een kern zal gewapend blijven, doch de rest moet alle wapens, behalve de dienstrevolver, inleveren bij de Rijksweer. De Rijksweer acht zich de eenige gerechtigde om voor de militaire verdediging van het land zorg te dragen. Zij is gaandeweg gegroeid tot min stens 300.000 man, terwijl de formaties der S.A. en S.S. aanzienlijk zijn ingekrompen. De maat regelen genomen tegen S.A. en S.S. worden als een overwinning van de Rijksweer beschouwd. De Rijksweer heet nu een volksleger, dat zuiver nationaal-socialistisch is, omdat het volk natio- naal-socialistisch is. Als deze voorstelling van zaken juist is, spreekt het vanzelf, dat alle andere gewapende nationaal-socialistische organisaties eigenlijk overbodig worden, en daar officieel deze voor stelling wordt gelanceerd, wordt er ook in de practijk de logische consequentie uit getrokken De vraag is nu maar, hoe de afgevloeide S. A. en S. S.-elementen zich in hun ubrgerlijken staat van ontwapening zullen gedragen. Dat zij erg ingenomen zijn met hun degradatie tot de onderscheidingslooze bruine massa, valt moeilijk aan te nemen. Evenals na de Röhmrevolts de zuivering der S. A. wtordt nu de „zuivering" der S. S. voorgesteld als een moreele en niet als een politieke. Zoo heeft Goering verklaard, dat het opzienbarende ontslag van den gouw leider van Silezië, Brückner, uitsluitend op zedelijkheidsgronden is geschied. Inderdaad speelt het zedelijkheidsmotief een rol bij de huidige actie van hoogerhand, maar sinds het bloedbad van 30 Juni weten wij, dat zedelijk heidsmotieven in het huidige Duitschland gaar ne naar voren worden geschoven om de aan dacht des volks van de politieke en economi sche af te leiden. Zoo zijn b.v. voor het aftre den van den partij-econoom Feder, die vóór Hitier deel uitmaakte van de nationaal-socia- listeh en met zijn leer over de „Zinsknecht- schaft" het hart van den „Führer" stal, voor de ontslagname van Krupp von Bohlen als leider van het industrieele front, en het weer in diensttreden van een figuur uit het verloochen de „systeem" van het door nationaal-socialis me overwonnen parlementarisme van Weimar, Von Trendelenburg, bij het ministerie van eco nomische zaken, moeilijk moreele overwegin gen te vinden. Hier zien wij de economische politiek van Dr. Hjalmar Schacht aan het werk, een politiek, wtelke verzet wekt, zoowel bij hen, die vinden 3at er niet genoeg de na druk wordt gelegd op het socialistische element in het nationaal-socialisme, als bij de groot- industrieelen, welke de autarkistische tendenz als een wurgenden strop om hun hals Voelen. Goering kan gemakkelijk verzekeren, dat de economische toestand van Duitschland verbe terd is, zijn toezegging, dat het komende jaar belangrijke vorderingen zal brengen op het ge bied der „Ersatz-macherei" geeft het tegendeel te denken. De deviezenpositie van Duitschland' is uiterst précair, er heerscht een nijpend ge brek aan grondstoffen, de boeren zijn ontevre den over de banken, waaraan door Schacht weer grootere vrijheden worden gegund, de in dustrie- en de stadsarbeiders zijn ontevreden over de bevoorrechting der boeren, waardoor de prijzen der levensmiddelen niet dalen, en de prijzencommissaris stelt maximum-prijzen vast, waarmee de boeren weer geen genoegen willen nemen. Zoo blijven er tal van tegenstellingen bestaan, welke niet overbrugd kunnen worden met optimistische woorden. MOSKOU, 22 Dec. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld Het Bonds commissariaat van Binnenland- sche Zaken (Gpoe) heeft de instructies tegen Nikolajew, den moordenaar van Kirow, geslo ten. Zij heeft bewezen, dat de aanslag is voor bereid door een illegale organisatie, waartoe Zinowjev en aanhangers van Trotzki behoor den en die zich tot taak had gesteld door ter reurmaatregelen de partijleiding te dwingen den tegenwoordigen politieken koers vaarwel te zeg gen. Voorts had de organisatie het speciale doel Kirow te vermoorden, daar hij de ontbinding der illegale organisatie had gelast. Tot dusver hebben 14 arrestaties plaats ge had van leden der partij, die geruimen tijd ge leden wegens actie tegen den staat waren ge royeerd, maar later weer in de partij waren opgenomen nadat zij hadden verklaard, zich volgens de statuten te zullen gedragen. Roland Varno en Truus van Aalten in ,fiet Meisje met de blauwe hoed." Nadat men ons uitdrukkelijk verzekerd had, dat Rudolf Meinert de maker was van de eer tijds befaamde en sensatieverwekkende film „Het kabinet van dr. Caligari", begonnen we een lichte hoop te koesteren, dat er in de Ne- derlandsche filmindustrie eindelijk eens een respectabel werk zou te voorschijn komen. Er werden wonderen verteld over Meinert en zijn staf en we wachtten dus met vertrouwen af. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is dan eindelijk het wonder verschenen onder den titel „Het meisje met de blauwe hoed" en als we onze eerste opwelling hadden gevolgd, zouden we over de film gezwegen hebben. Er .s geen enkele reden om bijzonder melding van deze film te maken, noch om haar een ernstige critiek waardig te keuren. Laten we daarom liever volstaan met de verklaring, dat wij er met den besten wil niets anders in kunnen ontdekken dan een dilettantische poging om een verhaaltje zoo tam mogelijk te fotografee ren, een verhaaltje, dat volstrekt geen attractie zou bezitten, wanneer niet Lou Bandy 'n reeks moppen tapte, die hem wel afgaan, maar die hij met evenveel succes op het tooneel kan debiteeren. Van film-maken heeft de heer Meinert blijkbaar geen begrip, zoodat we wei geren te gelooven, dat hij ooit een artistiek aandeel in „Caligari" zou hebben gehad. De film is onschuldig en iedereen kan haar gaan zien. Wij vreezen echter, dat niemand behalve de grapjas Bandy in staat zal zijn indruk te maken. Jammer voor de kans, die verloren ging. Meinert neme een voorbeeld aan Benno en ziin medewerkers. De fotografie van Theo Güsten. wiens capaciteiten wij nimmer hebben onderschat, laat óók te wenschen over. Maar de Oostenrijker Meinert is een volkomen te leurstelling geworden. Dbg. mes" verneemt, zullen de besprekingen van zeer uiteenloopenden aard zijn. Speciaal zullen wor den besproken de ontwapeningskwestie, de Duit- sche herbewapening en de opzegging van het vlootverdrag van Washington. De besprekingen zullen echter slechts een informatief en algemeen karakter hebben. Niettemin wordt het onderhoud voor de op heldering van den politieken toestand zeer dien stig geacht, daar Sir Simon, sedert zijn ontmoe ting met wijlen minister Barthou te Genève, geen rechtstreeksch contact met de Fransche staatslieden meer gehad heeft. PARIJS, 22 Dec. (Reuter) Omtrent de ver klaringen, die de minister van Buitenlandsche Zaken, Laval, en de minister van Oorlog, Pié- tri, gisteren in de betreffende Kamercommis sies hebben afgelegd inzake Frankrijks vloot- politiek, meldt de „Petit Journal", dat beide ministers duidelijk uiteengezet hebben, dat Frankrijk nog steeds voorstander blijft van een vloot-overeenkomst. Frankrijk blijft bereid iedere Uitnoodiging te beantwoorden, waardoor de internationale verzoening wordt bevorderd. Laval en Piétri hebben echter tevens verklaard, dat Frankrijk, als in 1936 geen nieuwe vloot- overeenkomst tot stand komt, zijn vrijheid van handelen terugverlangt. Over de verhouding der v'iootsterkten moeten met alle in aanmerking komende mogendheden afzonderlijke onderhan delingen gevoerd worden. De bewapening van Duitschland ter zee blijft, naar minister Piétri verklaarde, binnen de be palingen van het verdrag van Versailles, doch het is anders gesteld met Duitschlands bew pening te land. LONDEN, 22 Dec. (Reuter) De minister van Buitenlandsche Zaken Sir John Simon, die zijn Kerstverlof te Cannes zal doorbrengen, komt heden te Parijs aan, waar hij met den Fran- schen minister-president Flandin en den mi nister van Buitenlandsche Zaken, Laval een be spreking zal hebben over den politieken toe stand. Naar de Parijsche correspondent van de „Ti- Om het eerlijk te zeggen: we hadden van deze film niet veel verwachtin gen. Het gevaar leek niet uitgeslo ten, dat het tooneelstuk van Heijermans het tooneelstuk van Heijermans zou blij ven en geen waardigen filmvorm zou kun nen vinden. Misschien, dat een bezoek van een paar maanden geleden aan de Cine- tone, waar Benno gewetensvol, doch wat primitief stond te registreeren, mede oorzaak van dit gebrek aan verwachtingen is ge weest. Misschien ook, dat „Bleeke Bet" waaraan Benno zijn medewerking verleen de, nog te versch in het geheugen lag om bemoedigend te kunnen werken. Hoe het zij, onze verwachtingen waren meer ge spannen op „Het meisje met de blauwe hoed" dan „Op Hoop van Zegen". En zie, het is anders uitgekomen. Het blauwe hoed je werd een schromelijke mislukking en „Op Hoop van Zegen" werd een verdien stelijke film, die, ook met de eischen van den goeden smaak voor oogen, alleszins ver dedigd kan worden. In een enkel woord samengevat kunnen we ons oordeel het best concentreeren door te zeggen, dat deze film van Benno ver uit gaat boven de films, die de Nederlandsche filmindustrie tot dus ver heeft tot stand gebracht en dat het de eerste film is, waarvoor we ons niet be hoeven te schamen. We spreken hier natuurlijk niet van die andere Nederlanders, die tot dusver buiten de industrie bleven en die zich bij Benno zeker in aangenamer gezelschap zouden voelen dan bij de anderen, die uitsluitend de kitsch hebben vereerd. De proloog van de film, die Louis Saal- born gelegenheid geeft een stukje tooneel- mimiek en tooneeldictie te plegen bij het standbeeld van Herman Heijermans, is niet het gelukkigste deel, maar het behoort ook niet tot de film zelf, doch ontsproot blijk baar aan een gevoel van eerbied voor den kunstenaar, die zoo juist zijn herdenking heeft beleefd. Op vele plaatsen heeft de film die directe aansprekende en verantwoorde suggestie, die een film tot film maakt- Bij wijze van voorbeeld noemen we met name de voor bereiding van de verschrikkelijke gevolgen van den storm, de verwachting van de ramp, die we eigenlijk tevoren reeds allen ken nen, doch waarvan hier de suggestie werd verkregen, niet door het „spel" der artis- ten, doch door het spel der beelden: op het oogenblik, dat Geert overboord wordt gesmeten door een golf, waait de deur van Kniertje's huisje open en stormt het on heil haar woning in. Zoo zijn er verschillende treffende plaat sen, die er op wijzen, dat de makers van de film begrip van en liefde voor hun werk hebben gehad. De geheele episode van den storm werd zeer innig verbonden met de gebeurtenissen bij Kniertje thuis door een gevoelige montage, die beide elementen sterk tot een eenheid maakte en langzaam maar dreigend het onheil over de visschers en de visschersvrouwen afriep. Meer dan in de andere industriefilms werd hier rekening gehouden met de mo gelijkheden van de film zelf. In al die an dere pogingen, die eigenlijk geen pogingen mogen genoemd worden, liet men het bij de verfilming van middelmatige tooneelscènes, die laf en onbelangrijk tot een doode reeks werden vereenigd, speculeerend op een ba- nalen smaak en een op kitsch ingestelde mentaliteit van een publiek, voor wie de filmindustrie zegt te werken- Er zou critiek te schrijven zijn, natuur lijk: critiek omtrent een te theaterachtige actie van een enkelen speler, als b.v. Jan van Ees. Maar hoe verheugend is het reeds te kunnen constateeren, dat spelers als mevrouw de Boer van Rijk, mevrouw Annie Ver hulst, Frits van Dongen, Willem van der Veer, en toch op vele plaatsen ook Jan van Ees zeer goed bruikbare krachten zijn voor de camera, wanneer de man, die het alles richt, sterk en energiek en met smaak op treedt. De camera, die in handen was van Lach en Alsum, bereikte treffende resultaten en men mocht wenschen, dat alle camerawerk van de industrie op dit niveau stond. Ook a- CHICAGO, 22 Dec. Martin Insull is Vrijdag door de jury vrijgesproken. Het proces heeft drie weken geduurd. Zoo als men weet was Martin Insull, de broer van Samuel, er van beschuldigd 344.000 dollars van de Middle West Utilities Cy te hebben ver duisterd. Den 15en Januari zal Martin Insull zich heb- hen te verantwoorden in verband met een nieu we aanklacht wegens verduistering. Z. Hoogw. Exc. Monseigneur Dr. J. H. G. Lem- mens, Bisschop van Roermond, heeft benoemd: tot Pastoor te Roggel, den weleerwaarden heer L. P. Hanraets; te Siebengewald den weleerwaarden heer J. E. H. Schreurs; te Griendtsveen den weleerwaarden heer H. L. J. Mooren; tot kapelaan te Ottersum den weleerwaarden heer G. A. J. Cremers en te Bergen den weleerwaarden heer W. M. A. Hillebrandt. Te Alkmaar is plotseling, na voorzien te zijn van het H. Oliesel, overleden de Zeereerw. pater Alphonsus Ligthart. Hij werd geboren te Alkmaar op 25 November 1873, studeerde de humanoria aan het St. Do- minicuscollege te Nijmegen, trad op 14 Septem ber 1994 te Huissen in de orde der Predikheeren en werd 12 Augustus 1900 priester gewijd. Hij was in verschillende plaatsen kapelaan, verder prior van het St. Dominicusklooster te Nijmegen en het laatst pastoor der St. Jansparochie in Schiedam, waarna hij in zijn geboorteplaats ging russen. De plechtige Uitvaart heeft Maandag plaats in de St. Josephkerk te Alkmaar. Het stoffelijk overschot wordt daarna overgebracht naar het Albertinum te Nijmegen, waar het in het kloos terkerkhof zal worden bijgezet. „Op Hoop van Zegen" de muziek van D. Monnickendam paste zich zuiver aan bij de stemming van het geheel, zonder te nadrukkelijk de aandacht voor zich op te eischen. En zoo is dus, voor het eerst in de film industrie een werk ontstaan, dat dank zij een blijkbaar hartelijke samenwerking tus schen Benno, Saalborn, Lach, Alsum, Mon nickendam, Brenner, Weiss en anderen, een goede verzameling spelers, de Nederland sche film eer aandoet. Zooals gezegd: er is reden tot critiek, maar het geheel is van dien aard, dat het critiek verdragen kan en staat zoover boven de andere pogingen uit, dat we voor ditmaal de critiek liever laten zwijgen- Volwassenen, die een goede Nederland sche film willen zien, kunnen wij warm aansporen „Op hoop van Zegen" te gaan zien. Zij zullen er geen spijt van hebben en de gelegenheid tot een bezoek aan Corso en Royal zal de eerste weken nog wel blij ven bestaan, want we behoeven er niet aan te twijfelen, dat de film weken lang be slag zal leggen op de publieke belangstelling. Dbg. Zondag 23 December heeft in het Missie huis van het H. Hart te Tilburg de plech tige viering plaats van het zilveren Pries terjubileum van Z. H. Exc. Mgr. J. W. J. Panis, Apostolisch Vicaris van Celebes. Dit feestelijk gebeuren leek ons een ge paste gelegenheid om een onderhoud met Mgr. Panis aan te vragen, dat ons met alle bereidwilligheid werd toegestaan. En zoo stonden we dan deze week, op een grijzen winterdag in een der spreek kamers van het Missiehuis aan den Breda- schen weg te Tilburg, in afwachting van de komst van Monseigneur. „Maak het u gemakkelijk," zegt Monseigneur, nadat we ons voorgesteld hebben. En hij neemt zelf de leiding. „Zullen we maar eens beginnen met den levensloop: dat hoort zoo, is 't niet? Met de Brabantsche gemakkelijkheid die Mgr. Panis, in zijn bijna een kwart eeuw werken in den vreemde, niet verloren heeft, beschrijft Monseigneur dan in korte trekken de geschie denis der data. Mgr. Panis is geboren te Dongen in 1882. Echter verhuisde de familie al vroeg naar Tilburg. Hier deed de toekomstige Missie- Bisschop zijn eerste H. Communie in de thans afgebroken kerk van het Korvel. Tusschen haakjes, zegt Monseigneur, die zich al pratend in herinneringen verliest, mijn vader was de eerste die in deze kerk gedoopt werd! De lagere studies maakte hij aan de Apos tolische school, zooals het Missiehuis toen nog heette, aan den Bredaschen weg. Te Arnhem was hij in Noviciaat, hetwelk hij onderbrak voor een twee-jarig leeraarschap aan de Apos tolische School te Antwerpen (Borgerhout). De philosophie volgde in Arnhem en het vierde jaar theologie te Leuven, de stad bekend om dien anderen Tilburger, Primus van Gils. Hier werd Mgr. Panis dan priester gewijd op 21 Dec. 1909. Dit geschiedde in de kloosterkapel aldaar door merkwaardig voorteeken? een Vlaam sehen Missie-Bisschop, die zijn leven in China heeft doorgebracht. Na de verdere voltooiing van zijn studies ver trok hij in September 1910 naar de Philippijnen. Twee jaren was de jonge priester hier verbon den aan de kapel in Higakit. Vervolgens werd hij pastoor in Tandag, en in 1917 volgde zijn benoeming tot pastoor in Kantilan, een paro chie met 12.000 zielen. Aldus bleef pastoor Panis werken in de pro vincie Surigan, tót hij in Juni 1923 telegrafisch naar Holland ontboden werd. Deze reis werd zoodoende ook de eerste vacantiereis naar Europa, maar zjj beteeken- de tevens het einde van het werk van Mgr. Panis op de Philippijnen. Het was eerst in Europa, bij de controle der douane te Barcelona, dat hij bij toeval zijn benoeming tot Apostolisch Prefect vernam, doordat een Hollandseh geestelijke hem met Mgr. betitelde. Natuurlijk was dit een weinig gênant, maar alleen de vertraging der naar Indië gezonden telegrammen was er de schuld van, dat de benoeming Monseigneur nooit be reikt had. 15 Maart 1924 aanvaardde hij den terugtocht vanuit Tilburg, maar nu met bestemming Celebes. Het was Juni daaraanvolgend dat Mgr. Panis in de grootste statie van zijn missiege bied, Tomahon, in de Minahassa, officieel als Apostolisch Prefect geïnstalleerd werd. En 10 Februari van dit jaar kwam het be richt, dat Monseigneur met ingang van den eersten van die maand tot Apostolisch Vicaris van Celebes was aangesteld, en 24 Juni volgde in Menado de wijding tot bisschop titulair bisschop van Trisipa, bij Carthago door Mgr. J. Aerts, M.S.C. Zoo aanvaardde Mgr. Panis einde September van dit jaar wederom den tocht naar Holland, alwaar hij 24 October 1.1. via Marseille aan kwam. „Monseigneur," stelden we vrijmoedig de vraag, „wat is in al deze jaren het moment geweeht, dat u de grootste voldoening heeft geschonken?" Een oogenblik zit Monseigneur in gedachten, maar dan glimlacht hij. Heel diplomatiek klinkt het antwoord: „Och, ik geloof, dat het feit, dat het aantal Katholieken in dit tijdsbestek verdubbeld is, wel mijn grootste vreugde is." „En welk punt, Monseigneur, heeft in de toe komst uw grootste aandacht?" Nu kent de hooge Missionaris daar schuin tegenover ons geen aarzeling meer, en met warmte bepleit hij zijn ideaal: een Groot- Seminarie op Celebes. Dit is een zóó noodzakelijk iets, en de moei lijkheden schijnen zóó groot. Van 20 November tot 5 December is Mgr. Panis naar Rome geweest. En van dezen tocht is hü niet met groote opgewektheid terugge komen. Want hoezeer ook de Heilige Vader meeleeft met het missiewerk in de tropen, het is Z. H. onmogelijk financieel te steunen. En toch moét dit Groot Seminarie er komen. De politieke toestand in Azië is zoo danig, dat hoe eerder er inlandsche pries ters zijn, met hoe meer waarschijnlijkheid de katholieke godsdienst in Indië zal blijven voortbestaan. Want de kans is groot, dat in de toekomst de Europeanen uit Indië zullen verdwijnen, en dit is geen pessimistische fantasie. Sprekend over deze financieele zorgen komt Monseigneur als vanzelf op het vraagstuk der catechisten, dit keurcorps dat in elke Missie broodnoodig is, als rechterhand van den mis sionaris, en waarvan de vorming wellicht ook gedeeltelijk stil zal komen te liggen, bij gebrek aan middelen. Inderdaad is de toestand menschelijker wijze gesproken hopeloos, maar Monseigneur vertrouwd op Neerlands katholieken. Spe ciaal om in het vaderland hulp te krijgen kwam hij naar hier. En op deze hulp hoopt hij, neen hij is er zeker van, want heeft niet ieder katholiek den plicht van missio neering? We aarzelen om Monseigneur nog langer las tig te vallen, maar turen nog even op ons vra genlijstje. En Monseigneur heeft scherpe oogen. „Ik zie dat u er een aanteekening over art. 177 heeft staan," glimlacht hij. „Jaja 'ik geloof wel een der heftigste strijders op dit punt geweest te zijn. Maar thans hebben we in het gewest Celebes en onderhoorigheden, en in de residentie Menado de volledige toelating." Dat het vooral aan hemzelf te danken is ge weest, dat hij met voldoening de bereikte re sultaten kan bezien, en dat hij de eenige is ge weest, die deze volledige toelating voor zijn ge bied heeft verkregen, vertelt hij niet. „Ik zie de toekomst hoopvol tegemoet," vervolgt Monseigneur dan met een glim lach, daarbij een nog niet gestelde vraag beantwoordend. „Ik heb groote verwach tingen van Celebes!" Z. H. Paus I^ius XI heeft aan Z. H. Exc. Mgr. W. Panis een schrijven gezonden, waaraan wjj het volgende ontleenen: Bij gelegenheid van den naderenden dag van Uw zilveren Priester-jubileum, zal Uwe Excel lentie zich met vreugde dit schoone getuigenis kunnen geven: dat U al de jaren van uw Pries terschap hebt besteed aan den harden arbeid der Missie en zoo van stonde af aan de eer genoten hebt in de eerste rangen te staan van het christelijk apostolaat. Z.H. acht zich zeer gelukkig Zijne dankbaar heid jegens den goeden God te vereenigen met de Uwe voor zóóveel goeds, dat volbracht is door uwen arbeid en dien van uw missionaris sen en uw goede Zusters, die U in uw apostolaat bijstaan. In het volle vertrouwen dat deze schoone missie-werkzaamheid voortdurend groeien zal, bidt Zijne Heiligheid van ganscher harte over u allen den overvloed der Goddelijke zegenin gen af en zendt op de meest vaderlijke wijze aan U zeiven, Monseigneur, aan al uw Mis sionarissen, aan al uw Religieuzen en aan al de werken der Missie den Apostolischen Zegen. Moge de hooge jubilaris nog vele jaren en in goede gezondheid werkzaam blijven in de Missie, in het belang van Kerk en volk! Tegelijk met Z. H. Exc. Mgr. W. Panis, Apos tolisch Vicaris van Celebes, vieren nog de vol gende Missionarissen van het H. Hart op Zon dag 23 December hun zilveren Priesterfeest: Pater Alphons Brekelmans uit Hilvarenbeek, Missionaris in Surigao-Philippijnen, thans tijde lijk op vacantie in het vaderland (Missiehuis, Tilburg) Pater Lud. Nieuwenhuis, uit Amsterdam, Mis sionaris op Tanimbar, Apost. Vicariaat van Ned. Nieuw-Guinea. Pater Felix van de Pol, uit Baarle-Hertog, Missionaris in Surigao-Philippijnen. Vrijdag heeft Z. H. Exc. Mgr. Walter Panis, missionaris van het H. Hart, Apostolisch Vi caris van Celebes, in de kapel der missionaris sen van het H. Hart te Stein (L.) de volgende H.H. Wijdingen toegediend: Het Exorcistaat en Acolythaat aan de Eer waarde Fraters Ant. Jansen, G. Tangelder, P. Akerboom, A. v. d. Linde, P. Fleming, M. Mur phy, Al. Smulders, J. Wiertz, Ch. v. d. Ouwe- lant, M. Geers, J. v. Maren, Alb. Janssen, J. Rutten, A. Vriens, J. Nouwens, R. Hettinga, W. O'Connell, N. Onstenk, en A. Bomhoff, allen van de Congregatie der Missionarissen van het H. Hart te Stein. De vier kleine Wijdingen aan den Eerw. Frater A. Elling van de Congregatie der Paters van het H. Sacrament (Baarle L.) De Tonsuur en vier kleine Wijdingen aan de Eerw. Frater Gerardus Singgih Padmowyoto, Laurentius Mekenkamp, Leo van den Nieuw- boer en Eliseus Haarhuis, van de Orde der Car- melieten (Merkelbeek, L.), alsmede aan den Eerw. Frater Stanislaus a Matre Dei (Jan Beau mont) van de orde der Ongeschoeide Carme- lieten (Geleen, L.) Het Subdiaconaat aan de Eerw. Fraters W. van Aarnhem, J. Linssen en A. Megens, van de Congregatie der Paters van het H. Sacra ment, eveneens het Subdiaconaat en heden het H. Diaconaat aan de Eerw. Fraters: H. Gall, F. de Grys, P. Schouten, A. de Kort, H. v. Zundert, Th. v. d. Berg, A. Drascovics, J. Hoe bink, J. Nooy, L. v. Liempt, J. Cleary, V. Hoch- stenbach, A. Petit, J. Heynen, M. Carrick, J. Pennock, J. Castelyns, en L. v. d. Vrande, allen van de Congregatie v. d. Missionarissen van het H. Hart. alsmede aan de Eerw. Fraters Norber- tus ten Kroode, Caspar van den Bergh, Damia- nus Berends, Gregorius Ammerlaan, Ambrosius Stello, Cornelius Engel, Michael Muyrers, Ilde- fonsus van Dijk, Eadmundus Winkels, Clemens Zonneveld, Quirinus Kramer, Elias Theelen en Willibrordus van Rijnsoever, allen van de Orde der Carmelieten (Merkelbeek) eveneens het H. Diaconaat aan den Eerw. Frater Bruno a Cruce (Josef Heunen) van de orde derOngeschoeide Cawnelieten. Het H. Priesterschap werd heden toegediend aan den tweeden Philippijnschen Missionaris van het H. Hart, den Eerw. Frater Vicente Celeste uit Tago (Surigao).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5