Waar thans de „Snip" gaat nestelen „Snip" heeft zijn taak volbracht Uiver' '-logboek gevonden Goederenverkeer Het nieuws van heden P. A. M. KAT I Simon te Parijs HET EILAND CURACAO DE BAROMETER Ir" VEREEN 1GDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ZONDAG 23 DECEMBER 1934 Ochtendblad ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Zaterdagavond 19.40 A.T. met de Kerstpost op Curaqao aangekomen Alles vlot verloopen De bemanning ridder in de Orde van Oranje-Nassau Gemaakte tijden Aanteekeningen werpen'geen licht op de oorzaak van de ramp Lijkschouwing verricht m&rnSM* Curagaosche jongen Wèl gevlogen, „Snip"! Eere-saluut aan de moedige bemanning Het Weern ACCOUNTANTSKANTOOR Nieuw handelsverdrag met Duitschland Zaterdag te Berlijn onder teekend Weinig verandering :W£T J Kerstfeest in Rusland Na besprekingen met Laval naar Cannes doorgereisd Werklooze jeugd in België Tijden van voorspoed en terug gang wisselden elkaar af. Wat ontbreekt is: water Nederland heeft er een taak Lange jaren Asschepoes De ruime St. AnnabaaiCuracao's prachtige natuurlijke haven Petroleum bracht welvaart De NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT zal op Eersten Kerst dag des avonds en op Tweeden Kerstdag niet verschijnen. Na Kerstmorgen verschijnt het eerst volgend nummer op Donderdag morgen. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Het nieuwe kabinet Jeftitsj Frankrijk tevreden Hitier te Cuxhafen Om de bemanning van de ,Jlew York" te verwelkomen Grensschending door Sovjettroepen MUNITIEFABRIEKEN AMERIKA IN ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19112 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het Kerstvliegtuig naar de West, de „Snip", is Zaterdagavond 19.40 Amsterdamsche Tijd op Curasao geland. De afstand Paramaribola Guai- ra groot 1400 K. M. legde het toestel af in zeven uur en negen minuten, het laatste traject la GuairaCurasao in één uur en twintig minuten. Van de „Snip" werden op dit laatste traject de volgende vermeldingen ontvangen. Te 13.36 (A. T.) bevond het toestel zich op 7 gr. 30 min. N. B. en 58 gr. 45 min. W. L. Om 14.36 vloog de „Snip" boven zee. Het weer was zeer goed. Te 15.00 meldde zich het toestel op 5 K. M. Westelijk van de Zuidpunt van Trini dad. Aan boord was alles wel. Te 15.05 werd als positie opgegeven 10 K. M. West van Port of Spain, een kwartier later bevond zich het toestel 50 K.M. Westelijk van Port of Spain. De „Snip" kwam te 17.50 voor een korte tusschenlanding te La Guaira in Venezuela aan en vertrok te 18.20 vandaaT naar Curasao. WILLEMSTAD, 22 Dec. De speciale corres pondent van Aneta meldt het volgende: ,,Te half vier landde op Curasao de „Snip" op vlotte wijze. In verband met het ongeval van de „Uiver" waren de voorgenomen huldi gingen, feestelijkheden, alsmede de aanbieding van herinneringsgeschenken uitgesteld. Op het vliegveld van Willemstad had slechts een een voudige ontvangst plaats, terwijl ook de intocht in Willemstad, voor zoover dat met het enthou siasme van .de bevolking mogelijk bleek, zoo sober mogelijk was gehouden. De gouverneur van Curasao heette de vliegers hartelijk welkom, feliciteerde hen met hun schitterende prestatie en deelde hun daarna mede, dat zij benoemd waren tot ridders in de Orde van Oranje Nassau. Daarna sprak de voorzitter van het Huldi gingscomité namens de bevolking. Deze bood den vliegers zijn gelukwenschen aan, waarna verschillende kransen werden overhandigd. De bevolking was zeer enthousiast; de geheele stad was met vlaggen versierd. Een eindelooze stoet van auto's begeleidde de vliegers op hun tocht naar Willemstad." De viiegijden van de „Snip" luiden als volgt: Amsterdam: vertrek 15 Dec. 0.30 Alicante aank.: 15 Dec. 10.35 Alicante: vertrek 16 Dec. 7.35 Casablanca: aank. 16 Dec. 13.10 Casablanca: vertrek 17 Dec. 00.05 Porto Praia: aank. 17 Dec. 12.02 Porto Praia: vertrek 19 Dec 19.35 Paramaribo: aank. 20 Dec. 12.45 Paramaribo: vertrek 22 Dec. 10.41 la Guaira: aank. 22 Dec. 17.50 la Guaira: vertrek 22 Dec. 18.20 Curacao: aank. 22 Dec. 19.40. In het hospitaal te Bagdad is op het stoffelijk overschot der „Uiver"- slachtoffers lijkschouwing verricht. De kisten met de overblijfselen wa ren Zaterdagavond met een R. A. F.-toestel te Bagdad aangekomen. Nog is gevonden het logboek van de „Uiver". Inaar de aanteekeningen werpen geen licht op de oorzaak van den ramp. Een aantal Arabische koelies heeft opdracht gekregen binnen een omtrek van een halve mjjl rond het wrak in de woestijn te zoeken naar door den wind verstrooide brieven. De geredde mail zal, zooals bekend, met de „Rijstvogel", die Zaterdag te Cairo is aan gekomen van Bagdad verder naar Indië wor den vervoerd De „Snip" is geslaagd! Na een succesvolle vlucht, waarvan de moeilijke Oceaan-étappe het hoogtepunt heeft gevormd, staat de wak kere vogel thans veilig en wel op den grond van Curacao. De eerste Nederlandsche vlucht van het Moederland naar de West is volbracht. De vreugde over dit heuglijk feit wordt ge temperd door den rouw over dien anderen Nederlandschen vogel, welke daar ginds in het heete woestijnzand ontredderd neerligt en nooit meer de gekortwiekte vlerken kan optrekken naar den blauwen hemel. Toch past het ons op dit oogenblik met be wondering en trots te gewagen van de koene daad door de „Snip"-bemanning gesteld en haar hulde te brengen voor de buitengewone prestatie, in dienst van de Nederlandsche lucht vaart verricht. Wij hebben reeds gewezen op de groote be- teekenis van deze vlucht, die den luchtweg baant naar het Rijksgebied in Zuid-Zuid-West, die den band met deze overzeesche gewesten, nóg maar al te los helaas, zal aanhalen. Want al komt er binnen afzienbaien tijd nog geen geregelden dienst op de West, de zending van de „Snip" blijft van groote en vérstrekkende beteekenis, niet alleen voor de ontwikkeling der luchtvaart in ons Rijksgebied, maar ook voor den wederopbloei van het verstoord eco nomisch leven. Trouwens, er wacht de „Snip" een taak in haar nieuwe omgeving, waarna zij een werk zaam aandeel zal kunnen hebben in dè ern stige pogingen, om Nederland in de West tot nieuwen bloei te brengen. En daarom, zij het zwijgend in rouw, een eere-saluut aan de bemanning der „Snip" voor haar verrichting, welke van groote historische beteekenis zal kunnen zijn. H Zwakke tot matige Z. O.Z.-wind, ne- H lig tot zwaar bewolkt, weinig of geen jË neerslag, iets kouder. Verdere vooruitzichten: langzaam - da- S lende temperatuur. OOSTERPAKK 19 - AMSTERDAM TEL. 53931 Op het departement van Buitenland- sche Zaken te Berlijn werd Zaterdag een verdrag nopens de regeling van het goederenverkeer tusschen Nederland en Duitschland voor het jaar 1935 on derteekend. Het verdrag komt in hoofdzaak over een met dat voor het jaar 1934, het welk op 31 December a.s. afloopt. De contingenten, welke de Nederlandsche regeering het vorig jaar voor producten van den land- en tuinbouw heeft bedongen, zijn in dit verdrag onveranderd overgenomen. Hetzelfde geldt voor de tariefcontingenten en de tarieffixaties. Ook is geen noemenswaardige verandering gekomen in de wijze, waarop de invoer van de ze producten in Duitschland plaats vindt. Ten aanzien van de enkele contingenteerin- ten zijn geen gewichtige veranderingen te ver melden, terwijl de tarieffixaties voor die pro ducten ongewijzigd zijn gebleven. Alleen ten aanzien van de Nederlandsche steenkolen Is een geringe beperking van den uitvoer naar Duitschland onvermijdelijk ge bleken, daar de Nederlandsche regeering op grond van den ongunstigen toestand der Nederlandsche kolenmijnen zich ge noopt heeft gezien, de invoermogelijkheid van Duitsche kolen te verminderen, het geen niet zonder een zekeren terugslag op den eigen export van steenkolen naar Duitschland bereikt is kunnen worden. Zooals men weet, zijn het vorige jaar ge mengde commissies ingesteld, ten einde tij dens den looptijd van het verdrag opkomende moeilijkheden ten aanzien van agrarische pro ducten tot een spoedige oplossing te brengen. Daar de ervaring met deze commissie gunstig is geweest, is thans ook de instelling van der- pWgs Na jarenlange moeitevollen arbeid zijn de Pontynsche moerassen in een nieuw vruchtbaar bouwland herschapen, waarvan de stad Littoria het centrum uitmaakt. De nieuwe landstreek is door Mussolini plechtig tot de 93ste provincie van Italië geproclameerd. Op onze foto ziet men den intocht van Mussolini met zijn gevolg in de nieuw verworven provincie gelijke commissies voor industrieele pro ducten mogelijk gemaakt. Met het oog op de door de verminderde koop kracht hier te lande ongunstiger geworden si tuatie van verschillende Nederlandsche in dustrieën is het der regeering noodig voorge komen, sommige bestaande contingenten van Duitsche industrieele producten aan te passen aan de teruggeloopen behoeften. Het behoeft geen betoog, dat de beperk te betalnigsmogelijkheden van Duitsch land, die het tot stand komen van het Ver drag inzake het Betalingsverkeer van 5 De cember jj. (Clearingverdrag) hebben noo dig gemaakt, het twijfelachtig doen zijn of de in het nieuwe handelsverdrag onveran derd gebleven uitvoermogelijkheden van Ne derlandsche producten naar Duitschland op bevredigende wijze zullen kunnen wor-.. den benut, tenzij het inmiddels mogelijk blijkt, het handelsverkeer tusschen de bei de landen te stimuleeren. Het nieuwe handelsverdrag is voor één jaar gesloten en zal van 1 Januari 1935 af voorloo- pig worden toegepast. Ingeval gedurende den looptijd van het ver drag zich ernstige wijzigingen in de economi sche verhoudingen tusschen de beide landen mochten voordoen, kan het tusschentijds wor den opgezegd. MOSKOU, 21 Dec. (V. D.) Naar verluidt zou in verband met het a.s. Kerstfeest de centra le bond van godloozen hebben besloten, van 24 December tot 3 Januari een campagne tegen de religie te voeren. Bijzondere maatregelen zouden zijn genomen om de kinderen af te houden van kerkbezoek. PARIJS, 22 Dec. (V.D.). Ter eere van Simon heeft de Fransche minister-president Flandin een maaltijd aangeboden, waaraan werd deel genomen door den Engelschen ambassadeur te Parijs, Clerk, den Engelschen legatieraad Camp bell, den Franschen minister van Buitenland- sche Zaken Laval en den secretaris van den Quai d'Orsay, Léger. Tot over vieren werden daarna besprekingen gevoerd, waaraan Flandin niet meer deelnam, daar hij zich naar de Senaatszitting had be geven. Te acht uur 's avonds is Simon per trein naar Cannes vertrokken. Volgens de eerste mededeelingen hebben de besprekingen een zeer algemeen karakter gedragen. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 22 Dec.: Er wordt in België over gedacht om werk kampen in te richten voor jeugdige werkloozen. Door minister Rubbens is een buitengewone commissie belast met de bestudeering van het vraagstuk van de werklooze jeugd. Deze com missie heeft besloten voornamelijk haar taak te wijden aan drie middelen, om het vraagstuk van de werklooze jeugd, zoo niet geheel dan toch gedeeltelijk op te lossen, t.w. Ie. de in richting van werkkampen voor jeugdige werk loozen; 2e. de verlenging van den schoolplicht; 3e. de organisatie van verplichte vakleergangen. Na de geslaagde Kerstvlucht is thans de „Snip" te Curasao, zijn eindbestemming, aangekomen, waar het vliegtuig de basis vindt van zijn nieuwe taak rond de Caraïbische Zee. De kolonie Curasao bestaat uit de zes eilan den: Curasao (7.6), Aruba (3.6), Bonaire (4.5) St. Eustatius (6.3), Saba (0.3) en het Neder landsche deel van St. Martin (0.7 vierk. geogr mijlen). Die eilanden kwamen tusschen de ja ren 1633 en 1641 in Nederlandsch bezit: Cura gao door verovering op de Spanjaarden, St. Eustatius, dat onbewoond was, door. eenvou dige occupatie. Beide kwamen, door de gunstige ligging voor den handtel, weldra tot grooten bloei, en hun bezit bleef dan ook geenszins ongestoord; meermalen kwamen zij tijdelijk in handen der mededingers, de Franschen en Engelschen. Se dert 1816 echter waait er ononderbroken de Nederlandsche vlag. Curasao is, door zijn ruime en veilige haven aan de St. Annabaai, van groot belang voor den handel. In de 17de en 18de eeuw was ook St. Eustatius eene belangrijke stapelplaats van allerlei koopwaren, doch later is de handel daar geheel verloopen. De oorspronkelijke bewoners, de Indianen, zijn er uitgestorven. De bevolking bestaat nu uit Negers en Mulatten. Ze spreken het Pa piamento, een mengelmoes van Afrikaansche, Hollandsche en vooral Spaansche woorden. Ze zijn allen katholiek; het onderwijs wordt groo- tendeels door de Missie gegeven. Doordat de Benedenwindsche eilanden veel van droogte te lijden hebben, beteekent de land bouw niet veel. Van groot belang is het vlech ten van panamahoeden geworden, waarvoor het stroo uit Venezuela komt. De laatste jaren is Curacao zeer in betee kenis toegenomen. Door het Panamakanaal werd de hoofdplaats Willemstad een bunker haven. Nog van grooter gewicht werd het, door dat de Bataafsche Petroleummaatschappij de in Venezuela gewonnen olie naar Curacao voert en daar in groote raffinaderijen laat verwer ken. Daardoor is Willemstad nu een groote oliehaven met een snel toenemende bevolking. Langen tijd was Curacao de Asschepoester van overzeesch gebied, die niet eens met be- geerige oogen mócht zien naar haar rijke, met weelde overladen zuster uit de Oost een weelde overigens, welke veel schaduwzijden had. Waarom dit alles zoo was? Omdat Nederland Curacao niet kende en blijkbaar niet wilde kennen. Men heeft jarenlang gedaan alsof West-Indië niet bestond, d. w. z. de openbare meening hield er zich niet mee bezig. De laat ste jaren leeft de belangstelling op. maar het zou oneerlijk zijn te zeggen, dat het genegen- i heid is. Nederland is niet al te kwistig met zijn genegenheid en zelfs daar, waar deze niet mis plaatst zou zijn, wordt zij onthouden. Neder land en Oost-Indië vormen een geheel, dat het hart raakt. Met Curacao heeft ons hart niets van doen: men kon er geld verdienen, meer niet. Curacao was een land van overvloed. Men heeft dit herhaaldelijk erkend, maar het eiland bleef het stiefkind onzer koloniale zorgen. Toch is de bodem er rijk. Er ontbreekt echter alleen water. Als Nederland voor water had gezorgd door irrigatiewerken, zou Curacao een eiland zijn geworden met rijken, weelderigen land bouw en vruchtbare veeteelt. In deze houding is, zooals gezegd, een ken tering gekomen. Het gouvernement geeft nu kleine voorschotten, om dien kleinen land- en tuinbouw te bevorderen. De laatste jaren is de regenval vrij gunstig geweest, waardoor de ani mo der bevolking voor landbouw en veeteelt is opgeleefd. Maar juist die regenval is onbere kenbaar. Zij kan ontaarden in stortvloeden en daardoor meer schade dan goed doen. De plot selinge bloei van het eiland gedurende het vo rig decennium veranderde veel. Het raffinage- bedrijf der Curagaosche Petroleum Industrie Mij. bracht een ommekeer van groote betee kenis. Duizenden vreemdelingen werden met magnetische kracht aangetrokken door den bloei dezer maatschappij. Uitbreiding op uit breiding volgde. Curacao kreeg een weelde- indigestie! Het had tot dan toe maar juist de kans gehad het leven te rekken en nu óaadde het in luxe. Maar slechts voor kort In 1930 kwam de keer, de geweldige terugslag. Curagao had de snelle, nerveuze ontwikkeling der hoog-conjunctuurjaren niet bij kunnen houden. De sociale voorziening verouderde even snel als al het andere; de hygiënische toestan den waren vaak ergerlijk en de ontwikkeling der stad had geen gelijken tred kunnen houden met het economisch leven. De Curacaoers kre gen de overdadigheid leeljjk te bezuren. De bloei bleek slechts schijn te zijn geweest. Tal van bedrijven, waarin net volk het dage- lijksch brood verdiende en tevreden leefde, waren in verval geraakt en zullen waarschijn lijk niet meer in bloei kunnen komen. Het is daarom plicht, dat aan de inneem- sche bevolking op andere wijze wordt terug gegeven, wat hun in dezen werd ontnomen, d. w. z. dat aan hen een natuurlijke bestaans grond wordt terug geschonken. DE „SNIP" TE CURACAO HET EINDPUNT VAN DE VLUCHT BEHOUDEN AANGEKO MEN. DE BEMANNING GERIDDERD. NIEUW HANDELSVERDRAG MET DUITSCH LAND ONDERTEEKEND. In Japan zouden een 10-tal katholieke kerken door de bevolking vernield zijn. De „Koningin Astrid" behouden in Leopolds, ville aangekomen. Zes dooden bij een treinongeluk nabij Stutt gart. Een Nederlander gewond. Het vlootverdrag van Washington door Japan opgezegd. Geen demarche bij de Nederlandsche regeering in verband met wapenhandel naar het Chaco- gebied. Wederom een serie inbraken in de residentie opgelost. New-Yorksche beurs: -mming gemakkelijk. PARIJS, 22 Dec. (Reuter) De vorming van het kabinet-Jeftitsj heeft in Partjsche kringen groote voldoening gewekt. Ofschoon het slechts een overgangskabinet is, verwacht men dat de nieuwe regeering voor de binnen- en buitenlandsche politiek dezelfde lijnen zal blijven volgen. De „Petit Parisien" schrijft dat Frankrijk te vreden kan zijn over de wending der gebeurte nissen in Joegoslavië, want Jeftitsj is een goed vriend van Frankrijk. Bij de besprekingen te Genève heeft hij steeds aan de zijde van Frankrijk gestaan en een verdere samenwerking tusschen Laval en Jeftitsj is van belang voor den vrede in Cen traal Europa. CUXHAFEN, 22 Dec. (D.N.B.) Hitler is hier hedenochtend aangekomen om de bemanning van de „New York", welke heden te Cuxhafen aankomt, geluk te wenschen met de redding van de bemanning van de „Sisto". De bemanning van de „Sisto" zal vanmorgen van boord van de „New York" gaan, en zich van Cuxhafen uit naar huis hegeven. HSINGKING, 22 Dec. (V. D.) Gemeld wordt, dat op 5 en 6 December Russische grenstroe pen de Mandsjoerijsche grens bü Doennin heb ben overschreden. Talrijke boeren zouden door hen zijn gearresteerd en bovendien zou ge tracht zijn, Mandsjoerijsche troepen te ontwa penen. Eerst na het aankomen van Mansjoerijsche versterkingen, hadden de Sovjets zich weer te ruggetrokken. Dergelijke grensoverschrijdingen zouden reeds vaker zijn voorgekomen. De Senaatscommissie van onderzoek inzake de munitiefabrieken in Amerika is met het oog op de Kerstvacantie verdaagd. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 754.5 Vorige stand: 760.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1