STADSNIEUWS ,HET OESTERHUIS' J. v. d. LAAN OESTERS TELEFOON 10545 Laatste Nieuws De toestand in Spanje tEB Für den WeihnachtsabendLebende Edelkarpfen Dood Water NEDERLANDS MARINIERS AANGEKOMEN De „Uiver" 9 oi) ZONDAG 23 DECEMBER 1934 RE1NIG1NCS-GROOTHEID Stadsvuil in M3. LUXOR-THEATER De Kat en de Viool VOOR DE STILLE ARMEN Ingekomen N.N. 2_ DE ACTIEVE BRANDWEER Rukte in 1933 wel 170 maal uit BURGERLIJKE STAND Banketbakker^ A. P. Broers Gevaarlijke publicatie BLOEMENDAAL VOOR UW, GR HOUTSTR. 1©6 extra groote imperialen, Levend en gekookt Pracht groote grijze korrel Levend, ieder gewicht Krimp KREEFTEN CAVIAR FORELLEN ZALM 99 Film en slachtoffers van de drooglegging Tragisch ongeval op station le KLAS GROOT BILJART Derde dag. De Leeuw wint van Sweering KONINGIN EN PRINSES Het houdt niet op Overzicht competitie Ned. Biljartbond INHALEN VERBODEN Als een schip op drift Vrouw stapte te vroeg uit trein, raakte bekneld en overleed Invrijheidsstellïngen in Oostenrijk Zinowjew gearresteerd BRAND OP DE „TABIAN" GEBLUSCHT De andere ruimen onbeschadigd DE REIS VAN DE K XVIII Prof. Vening Meinesz zeer tevreden In één half uur viel 25 m.M. regen De stadsreiniging haalde in 1933 aan vuil op C8.301 M3. Door de motorveegwagens werd 2.734.875 M2. wegdek geveegd en door de motorwagens werd 2G.290.000 M2. wegdek bewerkt voor sproeien, spoelen en dweilen. In één jaar tijds werd 5688 M3. straatvuil bü elkaar geveegd. Denkt u dat eens even in! Dan nog een belangrijke mededeeling. Prijs vraag: hoeveel wisseltonnen worden er in Haar lem nog gebruikt. Juiste antwoord: 715.... als de samensteller van de statistische gegevens althans niet een ton of wat over het hoofd heeft gezien. Met groote letters wordt door het I.uxor Theater aangekondigd, dat in de Kerstweek Ramon Novarro en Jeanette MacDonald op het witte doek te zien zullen zijn. Een golf van zaligheid moet bij het hooren van die namen velen doortrild hebben. Ramon Novarro, de mooie, zwarte jongen met de smeekende oogen! En Jeannetje. de lieflijke heldin uit Love Pa rade met het gouden stemmetje. Ze spelen samen in de Amerikaansche operettefilm „The cat and the fiddle" of De Kat en de Viool. Het is een luchtig geschiedenisje met weinig in houd, maar soms allervermakelijkst in details Jeannetje moet kiezen tusschen twee candi- daten, die beiden in de theaterwereld werken. Eer ze voor goed in de ranke armen van Ramon verdwenen is, gebeurt er heel wat. De produ centen van films weten, dat het publiek dol graag zwaar-gemonteerde revue-scènes ziet, zoodat het geen wonder genoemd mag worden, dat in „De Kat en de Viool" ook een goed geslaagde en ditmaal eens decente show is ver werkt. De „show" is zelfs zoo belangrijk ge acht. dat ze in kleuren vertoond wordt. Voor liefhebbers om te smullen! Eenige onnoodige smakeloosheidjes noodzaken tot voorbehoud voor volwassenen, wat we be treuren, omdat de Kerstweek vacantietijd is Het voorprogramma geeft twee dwaze kluch ten met bekende komieken. j. p. m. 10-_ Inzameling op tante Jo's verjaardag io. Met betuiging van hartelijken dank voor bo venstaande bijdragen, doet de Commissie voor de Stille Armen opgave van de thans te harer beschikking gestelde giften en hcudt zien warm aanbevolen voor verdere meden vking. Wij staan aan den vooravond van Kerstmis. Ook een verjaardag. En welk een! Is het niet een oud en lofwaardig gebruik om ter gelegen heid hiervan een inzameling te houden ten bate der misdeelden? Wees goed en doe het! Goed zijn voor ongelukkigen, voor armen en misdeelden is altijd het overheerschend idee voor Kerstmis. Maar de overheid dan? Worden er niet we kelijks collecten gehouden? De overheid wikt en weegt, wij weten het van nabij en doet al wat mogelijk is om de armen bij te staan, doch er zijn er zoovelen die om reden van al lerlei aard buiten het bereik der overheid val len. Onze Stille Armen. Wij kennen ze, die zich goed moeten houden, die fier moeten gaan ender loodzware zorgen, die vroeger gaven, die thans niet kunnen rondkomen en die kost wat kest, toch niet kunnen vragen. Toe, wees goed, het is Kerstmis, geef opdat het voor u en voor de armen moge zijn een vredig, Zalig Kerstfeest. Dat zij zoo. Eijdragen worden gaarne in ontvangst ge nomen aan het bureau dezer courant en bij de heeren der commissie, in iedere parochie wel bekend. Penningmeester is P. Busé, Gasthuis- singel 64, Post-rekening 13543. Opgeteld is hoe dikwijls de brandweer in 1933 Uitrukte. Het resultaat is 170 maal, dus bijna om den dag'. Daar stads-reporters onmiddellijk ha waarschuwing plegen uit te vliegen, kan men harekenen hoe groot de activiteit van uw onder- danigen is geweest. Jammer, dat de statistiek niet vermeldt, hoe dikwijls er in den nacht alarm geblazen is. U zoudt de redacteuren voor de buitenrappor tage eerst dan gaan waardeeren en bewonde ren. Slechts tienmaal was er sprake van een zwaren of uitslaanden brand. Getrouwd 22 December: G. A. de Ridder en S. H. Bijster; T. Lancée en E. Lamfers. Geboren 21 Dec.: E. Klaje—wittkamp d; M C. Elferink—Telman d; H. A. M. v. d Kolk— v. Emmerik z. 22 Dec.: V/. P. Divendal—Balm d; j. m. v. d. Driftv. Leeuwen d. Overleden 21 Dec.: I. Serphos 73 j., Schoter singel. 22 Dec.: W. J. Nelissen 57 j., Plein; J. J. Mes 43 j., Hoofmanstraat. met Bood, die het tot 150 bracht, hadden onze stadsgenooten spoedig met 20 de leiding. Magnin (H. E. T. E. Y.) had een absolute off day en speelde met een moyenne van slechts 3.—. De Jager (B. C. H.) bleef dan ook met 79 ca- .amboles in de meerderheid. Tenslotte bracht Houtkooper (B. C. H.) den stand op 4—0 door n een sterkgespeelde partij Hagenaar op 169 ie laten staan. De ontmoeting tegen K.E. T. S. uit Amster dam leverde van de Haarlemmers heel wat meer moeilijkheden op. D. J. Metz verving P. Kobus, die wegens ziekte verhinderd was. Al hoewel onze stadgenoot sterk speelde, was de handicap 400 om 200 voor hem natuurlijk veel te zwaar, zoodat hij op 245 bleef staan. Webeling (K. E. T. S.) maakt tegen de Jager de 200 vol in slechts 19 beurten, zoodat de Am sterdammers dus met 20 voor stenden. De spannenste match ging tusschen Bos (H.E. T. E. Y.) en Houtkooper. De spelers ga ven elkaar niets toe en tenslotte scoorde de B. C.H-er een verdiend tegenpuntje. Eindstand 200 om 187. G. W. Metz bleef tegen Esser (H.E.T.E.Y.) ver beneden zijn kunnen, zoodat na 30 beurten laatstgenoemde met 70 car. verschil won. De kampioen van deze afd., de B. C. K. E. T. S., zegevierden met 31. Klasse E. Afd. 5. Ook in deze afdeeling is de kampioen reeds bekend. De B. C. Excelsior in Veisen Noord legde beslag op den titel door tegen „Vrienden kring" 1 puntje in de wacht te sleepen. De club van Lamers onze felicitaties. V. d. Aar zorgde voor de eerste zege door Copini Jr. (Vriendenkring) met groot verschil te kloppen, waarna v. d. Gevel voor de gaste" gelijk maakte. Barnhoom (Exc.) kwam echter maar 16 car. tekort. Toen Vriendenkring door Terreehorst den stand op 21 bracht, kwam de kans van de thuisclub even in gevaar, doch Oorthuis maakte aan alle onzekerheid een einde door tegen v. d. Pavert (Vriendenkring) zijn beste spel te spelen en met 142122 te winnen. De wedstrijd eindigde dus in een draw. Gistermiddag heeft de fa. A. P. Broers in het pand Anegang 42 een banketbakkerij geopend. De winkelruimte, waarin vroeger een kapsalon gevestigd was, heeft een algeheele verandering ondergaan. Reeds op het eerste gezicht maakt de moderne inrichting der nieuwe zaak oen prettigen indruk. Bijzonder smaakvol is de hou ten betimmering en de muurbekleeding, waarbij de lichtinstallatie zich harmonieus aansluit. De firma maakt haar specialiteit van fijn banket, suikerwerk en chocolaterie. Het zal haar tijdens de komende feestdrukte zeker niet aan belang stelling ontbreken. Hoewel 1934 zoo goed als verstreken is, von den we gisteren op ons redactiebureau de statis tische gegevens der gemeente Haarlem over 1933. Bijna al deze gegevens hebben we al in étap pes gepubliceerd, zoodat we naar de kwartaal beschouwing verwijzen. Een paar aardige cijfers volgen hier nog. Het is van de gemeente een gevaarlijke on derneming om enkele dagen voor Kerstmis te publiceeren: de levende have van den dienst van Hout en Plantsoenen bestond uit: 1 paard, 26 herten. 12 kalkoenen, 5 ganzen, 4 pauwen, 5 paarlhoende.s en 35 eenden. Als ze nu maar goed opgeborgen zijn.... Personalia Te Leiden is geslaagd voor het candidaatsexamen Indisch Recht, mej. E. Meisz alhier. N AA ANNO 1831 13 RIVIERV1SCHMARKT (alleen de beste, geen andere inferieure qualiteiten). TONG - TONGFILET GEVULD MET KRIMPZALM - TARBOT KABELJAUW - SCHELVISCH - BAK-, KOOK- EN STOOFPALING GEROOKTE HOLLANDSCHE en AMERIK. ZALM (met de hand gesneden) GEROOKTE HOLLANDSCHE PALING (met de hand gesneden) PATé DE FOIE GRAS SCHOTELS - HORS D'OEUVRE - KREEFT-, ZALM-, GARNALEN-, haring- EN HUZARENSALADE. 99 Sinds den dag, dat in dit blad het „protest van eenige Volendammers en lezers" tegen de film „Dood Water" is behandeld, leef ik ir spanning....! Ik zit in spanning te wach ten op het krantenbericht van den volgenden inhoud„Verontwaordigde Volendammers vernielen in Volendam winkeletalages, waarin Volendammer namaakcostuums klompen (Volendammer mutsen etc. worden aangebo den (Real Dutch). Belemmeren landing van een plezierboot met 300 Amerikanen en heb ben de ruiten van hotel Spaander ingegooid." Maar mijn verwachtingen zijn niet in ver vulling gegaan! In de winkels kan men nog allerlei rommel over Volendam koopen men kan zich nog rustig laten fotografeeren in een Volendamsch costuum en de bedelaars van Volendam laten zich nog voor een duppie kie ken door den vreemdeling. In Volendam bestaan o! lelijke mogelijkheden om den Volendammer ais „caricatuur" de wereld in te sturen en er -s nog nooit vanuit Volendam een protest tegen die vreemdelingen-industrie geuit, laat staan er een einde aan geprobeerd te maken Maar nu hebben een paar slimmers ontdekt, c.at de film „Dood Water" een onjuist beeld geeft van Volendam en hun dorp en het volk ir de film als een „caricatuur" wordt vertoond Om in den styi.te. blijven.,., nou breek me kiompü In het protest wordt bijv. ook gewezen op het feit, dat in de film het voorgesteld wordt, alsof er met de visscherij op de Zuiderzee geen droog brood meer te verdienen valt. Is dit soms niet zooDe drie jaren dat ik op Volen dam kom, hoor ik niets dan klachten en ik heb met eigen oogen meermalen kunnen zien, hoe slecht het m Volendam gaat. Maar voor me ligt een brief van het „Centraal Comité van Zuiderzeevisschers en de Zeevisschersvereeni- ging St. Petrus" gericht aan het Nederlandsche Volk. In dezen brief staat o.a. „Wij zjjn thans einde 1934 en de gedupeerde Zuiderzeevisschersbevolking kwijnt weg in ar moede en ontbering." De voorstelling van zaken in de film Dood Water klopt dus op dit punt precies met de situatie. Er ls geen droog brood meer te ver dienen en dat is de spil waarom de heele film draait. De drooglegging op zich zelf een grootsch en machtig werk, waaraan alléén onkunde de bewondering voor vermag weg te nemen, heeft aan den Zuiderzeevisschcr (in Dood Water ge concentreerd in Volendam) zijn bestaan ont nomen en brengt een dorp als Volendam naar den afgrond. In de film „Dood Water" is geen tendenz voor of tegen de drooglegging. Het ontbreken van deze tendenz is niet een gebrek aan op vatting of moed, maar geeft precies weer zoo als ik tegenover de zaak sta. Ik „was" (Terra Nova) tegen de droogleggingik was bij de tweede poging van verfilming (Dood Water No. 1) welke film verbrandde, voor de droog legging en bij deze derde verfilming stond ik er precies tusschen in. Ik heb zoowel de droog legging als den toestand bij de visschers door en door leer kennen en uit deze kennis is mijn houding van nu ontstaan, welke dus verre van neutraal is (ik haat neutraliteit) maar ook een „tendenz" is geworden. Ik ben een groot bewonderaar geworden van het droogleggingswerk en vooral van den dijk- bouw. Daarom maakte ik de „proloog" bij Dood Water. Deze proloog toont het giganti sche werk, waaraan Volendam en de visscherij wordt geofferd. Ik bewonder dit werk en ik betreur het verdwijnen van Volendam. Ik bewonder het eene om zijn moderniteit.... ik bewonder het ander uit liefde voor het „an tieke" dat verloren gaat. Het eerste is het nieuwe, is iets van onzen tijdhet andere is iets dat voorbij is en Caaraan zijn bekoring te danken heeft. Na tuurlijk slaat de tendenz van mijn film doop r.aar het nieuwe.... daarvoor ben ik téveel mensch van den nieuwen tijd en te weinig ro manticus'. Maar ik geloof, dat ik in Dood Wa ter duidelijk en suggestiever heb aange'oond, wat in Volendam en zijn prachtig nijver volk •'erloren gaat, dan in duizend open brieven aan het „Nederlandsche Volk". Dood Water heeft eindelijk ons eigen volk iaten zien, welk een drama zich afspeelt aan' de Zuiderzeekusten en dat Volendam niet een „caricatuur" is, zooals 80 pCt. van ons volk steeds dacht, maar een levend dorp met een bewust volk. Ik geloof, dat wij precies het tegenoverge stelde bereikt hebben, van wat de „protes- teerenden" beweren en ik vind het protest dan ook dom en kortzichtig. Kom, protesteerende Volendammers, als jul- de nu plotseling dan zoo overgevoelig wordt-... gooi den rommel uit het dorp!! Smijt die mas keradepakjes uit de winkelstimmer een schutting om de hotels en lunchrooms en sluit je bedelaars op, maar protesteer niet tegen een film, welke ons land van uw levenuw lijden een beeld heeft gegeven. Wij hebben te ern stig en met te veel verantwoordelijkheidsge voel aan deze film gewerkt, dan dat wij deze beschuldigingen kunnen negeeren. Dood Water mag artistiek of technisch of als amusement aanvechtbaar zijn, als milieuteeke- ning als reconstructie van het Volendam- sche leven is de film volkomen „echt". Slechts troebele politiek-domheid en per soonlijke ergertjes kunnen dit protest hebben doen ontstaan. GERARD RUTTEN. Naschrift. De heer Rutten houde ons de opmerking ten goede, maar hij heeft enze beschouwing, die w(J naar aanleiding van enkele ingekomen stukken schreven, niet goed gelezen. Niemand neeft geprotesteerd tegen het feit, dat de film ,Dood Watei" den nadruk zou leggen op de onvruchtbare vischvangsten in de Zuiderzee. Dat er armoede en ontbering heerscht 1» Vo lendam, was juist een van de redenen waarom oe inzenders hun stukken schreven. Zij waren n.l. van meening, dat de film hierop met ge- roeg de aandacht vestigt en dezen gedachten- gang kunnen wij ons indenken. De film im mers begint en eindigt met een lofrede op de drooglegging, al is het waar, dat het midden stuk precies het tegenovergestelde doet. Alles tijeen krijgt men na het zien van de film den indruk, dat de makers voorstanders zijn van de drooglegging. Zij beginnen met een lange en geestdriftige inleiding, waarin het grootsche werk van den dijkbouw wordt bezongen en zij eindigen met een toekomstbeeld, dat ons den toekomstigen bloei van de inpoldering moet suggereeren als een grandioze aanwinst, waar de Volendammers en de andere slacht offers zich niet alleen bij neer moeten leggen maar die hen zelfs met vreugde moet vervul len De heer Rutten stelle de zaak dus niet zoodanig voor, dat de tegenstanders van de drooglegging geen reden tot klagen hebben inzake deze film. Zij hebben dat wel degelijk. Maar in onze beschouwing hebben wij even- tans betoogd, dat er evengoed reden is tot te vredenheid, wanneer men voorstander is van de drooglegging. Het lijkt ons kortzichtig van den heer Rutten te willen veronderstellen, dat er geen tegenstanders zullen opdoemen, omdat hij het grootste gelijk van de wereld zou heb- ten. Nog steeds zijn de meeningen verdeeid m i oor en tegen en hieraan valt niets te veran deren. Hadden wij echter de ingezonden siuk- ken opgenomen in den vorm, waarin zij waren gesteld, dan hadden wij gevaar geloopen, den strijd opnieuw te doen ontbranden en daartoe achtten wij ons niet geroepen. De makers van de film hebben zelf uit te maken bij weike partij zij zich thuis voelen, rtsp. of zij tot geen der twee partijen behooren, maar van het oogenblik, dat hun film in zee is- gegaan en dus een bepaalde houding aan neemt, moeten zij zich op critiek voorbereid houden. En zoo kunnen wü ons indenken, dat de armlastigen onder de visschers zich niet bij zonder behaaglijk voelen, wanneer zij kennis nemen van de geestdrift, waarmede de droog legging wordt begroet. SAArbrucKEN, 22 Dec. (Reuter) Heden avond arriveerden alhier per specialen trein uit Rotterdam de Nederlandsche sectie voor de internationale troepenmacht in het Saargebied, bestaande uit een 250-tal mariniers. Zaterdagmiddag werden de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland voortgezet en ook op dezen derden dag was de belangstel ling zeer gioot. D resultaten der middagpartijen waren: Katoen 212 in 22 btr., h.s. 36, gem. van 9.63. Dommering 400 in 22 btr., h.s. 98, gem. 18.18. De Leeuw 400 in 26 brt., h.s. Ill, gem. 15.38. Sweering 258 in 26 brt., h.s. 41, gem. 9.92. H. M. de Koningin en H. K. PrinseS Juliana zijn Zaterdagavond per auto uit Het Loo in het paleis Huis ten Bosch te Den Haag terug gekeerd. In de af geloopen week werden alhier 8 rij wielen ontvreemd. Klasse C. Aid. 1. H.E.T.E.Y. (Amsterdam) heeft van haar bezoek in de B.C. „Haarlem" niet veel pleizier beleefd, want ze ging met een groote nederlaag huiswaarts. Van Someren (H.E.T.E.Y.) liet verstek gaan, Boodat Kobus een papieren overwinning behaal de. Aangezien G. W. Metz weinig moeite had INHALEN vERBOOEN W aar dit b ord «taat (roode rand, linker auto rood, rechter auto zwart) mogen motorrij tuigen elkander niet inkalenl (Speciale correspondentie) Bij herhaling heeft men nu al gezien, dat, wanneer in Spanje het volk te hoop loopt bü een van die uitbarstingen van woede, die zorgvuldig zijn voorbereid en behoedzaam worden aangewakkerd door buiten het vuur staande leiders, de wilde driften zich keeren tegen de Kerk. Onder de kreten van „Abajo los Jesuitas", weg met de Jezuïeten, bestormen zij een kerk, een klooster of een geestelijk insti tuut, steken er den brand in en slaan aan het moorden als zij bij het aanschouwen van oe aangerichte verwoesting geheel hun bezinning verliezen. Goed drie jaren geleden heeft men daar treu rige voorbeelden van gezien en ook nu zijn er in de provincie Asturia voornamelijk weer ve.e gewelddadigheden tegen kerkelijke instellingen en personen gebeurd. Hoe zal men deze uitbar stingen moeten verklaren? Uit blinde drift, cue zich koelt op het eerste het beste dat in den weg staat, zooals een kind tegen een tafel of een muur schopt of een steen door de ruiten van de overburen gooit? Of is het de woede tegen het gezag, de oogenbükkelijke woede te gen het erkende gezag, gevolg van langduriger wrevel over geboden en verbooen, die men niet openlijk durft verwerpen? Of is het de p.otse- ling opgekomen moedwil, die uit baloorigheic iets kostbaars vernield of een geliefden nabe staande leed of verdriet veroorzaakt? Zijn er inderdaad redenen voor die wanoaden of zijïi het slechts uitbarstingen van aandoeningen en natuurlijke driften, zooals de erupties in de natuur? Het is, als men hierover nadenkt, leerzaam eens bij de poppenkast te blijven staan kijken Alle kinderen en groote menschen schatereu van pleizier als de commissaris van politie door den boosdoener wordt geslagenEn in de detective-geschiedenissen kiest men doorgaans partij voor den overtreder van wet en orde. Dit zijn simpele waarheden, die bij uitbar stingen van volkswoede niet vergeten mogen worden. Gij kunt probeeren die gewelddadig heden te „rationaliseeren". zooals dat tegen woordig heet, d.w.z. er redelijke aanleidingen voor te zoeken, het geheel te zien als een aaad die in uitvoering en voorbereiding beantwoordt aan en uitgaat van bezonnen overleg, dal wel zijn bezonnenheid een oogenblik verliest. doch niettemin uit het overleg, het redelijk overleg, is voortgekomen. Gij zult vaak vergeefs zoeken En toch. redenen voor den opgekropten haat tegen de Kerk. vooral tegen de Orden en b<>- venal tegen het Genootschap der Jezuïeten, zou den er dan wel zijn, zoo zegt men. Men kan er tal van geschriften op naslaan en wilt gij er een, dat tot de massa spreekt en op die massa heeft ingewerkt, neem dan El Intruso, De Binnendringer, van Blasco Ibénez. Het is mo gelijk, dat het onervaren gemoed en de zeer eenvoudigen van geest aanvaarden willen, dat velen tegen de Kerk, voornamelijk tegen de Orden zijn ingenomen, omdat die geeste lijke orden macht en rijkdommen hebben verkregen, zich van een groot deel der indus trie zouden hebben meester gemaakt en zich vroegtijdig verzekeren van het hoofd en het hart van de jeugd, waaruit de leiders van de samenleving zullen opkomen. Zoo heette het vroeger, voor de omwenteling van 1931. Na het Concordaat van 1851 met dan pauselijken Stoei waren de geestelijke orden in Spanje verveelvuldigd, zij waren vrij van alle voorschriften en ieder toezicht van regeerings- wege. Zij grepen door hun bezigheden, verrich tingen en belegging van waarden in de nationale economie in, zij zouden door hun bemoeiingen de vrije ontplooiing van de nijverheid hebben belemmerd. Vandaar de botsingen met de ar beiderspartijen, vandaar de toepassing op de Orden van de bepalingen betreffende genoot schappen en vereenigingen, die van omstreeks 1877 tot 1901 doode letter bleven, maar daarna, onder aandrang van links, moesten worden uitgevoerd. De Orden, zoo heette het bij onze linksehe „kameraden" omspannen de maatschappij. Zij dringen op alle terreinen door en kunnen door hun bezit en goedkoope werkkrachten alle mede dinging weerstaan. De rijken en machtigen heb ben zij tot vriend door gemeenschap van be langen, de armer en zwakken binden zij door tegemoetkoming op allerlei gebied, doch zóó 'lat deze armen en machteloozen van haar afhan kelijk blijven. De populaire verbeeldingskracht heeft verder al sinds eeuwen een ruim veld voor phantasee- reri gevonden in de Sociëteit van Jezus. Mer. zou éen aardige bloemlezing van dwaasheden en ongerijmdheden kunnen maken uit al wat over haar is gezegd en geschreven. Het ont zaglijke uitgebreide maatschappelijfce. geeste lijke en cultureele werk dat de Jezuïeten tn Spanje hebben volbracht, door hun inrichtingen voor lager-, middelbaar en hooger onderwijs, ziekenhuizen, wetenschappelijke instellingen, parochiewerk enz., hebben de sprookjes in Spanje niet kunnen te niet doen. In de phan- tasieën over de Jezuïeten kristalliseerden zich alle vage geruchten over de rijkdommen, de politieke, maatschappelijke en industrieele macht van de Orden. De ontevredenheid van het volk werd handig heengeleid naar verzet tegen die voorgewende macht, iedere tegenslag of teleurstelling bij on dernomen actie tot „Volksverbetering", zou aan de vèrgrijpende invloeden van de orden, van de Jezuïeten voornamelijk, zijn te wijten. Hun doel zou zijn het volk arm, dom en machteloos te houden. Dat het grootste deel der scholen juist van de geestelijke Orc'en uitging, zeide aan het volk niets. Het volk redeneert niet, het overlegt er. vergelijkt niet, het volk reageert blindelings. Vulgus instabile. Want de stabiliteit is gevolg van het zuivere accoord van rede en gevoel, welke aan het volk gewoonlijk vreemd is. De benoeming van de hoogere geestelijkheid was het recht van de Kroon. De Orden zouden door haar verder reikende invloeden daardoor gemakkelijker de hoogere benoemingen voor haai leden kunnen gewinnen en zichzelf daar door kunnen bevestigen in macht en invloed. Het werd een kringloop derhalve, waaruit, zoo luidde het linksehe parool, het volk alleen door een stormloop heen zou kunnen breken. Kort voor de omwenteling waren er in Spanje ongeveer vierduizend kloosters of conventen en een goede veertigduizend kloosterlingen, waar van twee derde nonnen. De wereldlijke geeste lijken telden ruim dertig duizend. In Madrid was er één wereldlijke geestelijke op bijna zevenhonderd inwoners, in Barcelona één op de dertienhonderd Inwoners. De kerken van de geestelijke orden waren over het geheel beter verzorgd, rijker in uiterlijk en voorziening dan de gebouwen van de Staatskerk. Ook dit werd in het nadeel van de Orden uitgelegd, zij zou den de bemiddelde en elegante klasse tot zich trekken door het verzorgde voorkomen van haar kerken en hierdoor ook weer ruimer in komsten trekken. Hier sloot zich dus ook weer de cirkel. Het volk achtte zich dus omsloten door de geestelijke orden, waarvan het Genootschap der Jezuïeten het voornaamste was. Deze orden hadden een te groote maCht bij de Kroon, de regeeringspersonen, de bankiers en groot-indu- strieelen en oefenden in het politieke en maat schappelijke leven een remmende, reactionnaire werking uit. Allerlei schotschriften probeerden die Orden gehaat te maken door het opsommen van grieven, vermeende misbruiken of voorge wende misstanden. Het ontzagwekkende feit. dat zonder de Orden van het middelbaar on derwijs bijvoorbeeld vrijwel niets zou zijn te rechtgekomen omging men door dit onderwijs zelve te bestrijden. Op wat voor minne wijze deze bestrijding vaak geschiedde, kan men weten uit den vermaarden roman van Pérez de Ayala. Wanneer door langdurige ophitsing 't impul sieve Spaansche volk weer eens .n woede los barstte stormde men derhalve naar de instellin gen die als. de onmiddellijke oorzaken van het gemis aan maatschappelijken vooruitgang her haaldelijk waren genoemd. Om dien voor uitgang te bevorderen stak men dan een kerk in brand en slachtte men eenige priesters. De beruchte ieuze die men voor een vijftig jaren in West-Europa predikte, namelijk dat de vooruitgang pas zou komen als de laatste koning in net portaal van de laatste kerk aan de dar-, men van den laatsten priester zou zijn opgehan gen. geldt by de linksehe Spaansche socialisten en bij de communisten als net laatste snufje der progressivistische wetenschap. De laatste twee jaren begon Katholiek Spanje Zaterdagavond omstreeks kwart over zes is op het perron van het Station te Haarlem een tragisch ongeval gebeurd. De ongeveer 50-jarige wed. S. uit Beverwijk kwam met den trein uit Veisen te Haarlem aan, waar zij wilde overstappen in de electrische naar Den Haag. In de residentie zou zij ter bruiloft gaan bij haar gehuwde dochter. De vrouw beging de onvoorzichtigheid reeds uit den trein te stappen, voor deze geheel stil stond. Zij kwam te vallen, raakte bekneld tus schen perron en treeplank en kreeg daardoor zware inwendige kneuzingen. Oorspronkelijk dachten de ijlings toegescho ten hulpverleenenden dat het ongeval goed was afgeloopen, omdat er uiterlijk geen wonden te zien waren. De interne kneuzingen waren blijkbaar zóó ernstig, dat de vrouw nog op het perron overleed. Het stoffelijk overschot is vervoerd naar het St. Elisabeth's Gasthuis. WEENEN, 22 Dec. (Reuter) Ter gelegenheid van het as. Kerstfeest heeft de regeering, als onderdeel van haar pacificatie-streven, de in vrijheidstelling gelast van een groot aantal po litieke gevangenen en gedetineerden. Het con centratiekamp Woellersdorf zal na uitvoering van dezen maatregel nog 740 politieke ge ïnterneerden tellen. Op 26 September bevon den er zich 5230 arrestanten. MOSKOU, 22 Dec. (Reuter) Zinowjew is op 16 December JJ., evenals een bepaald aantal andere personen gearresteerd, zoo wordt thans officieel medegedeeld. De arrestaties houden verband met den moord op Kirow. van de verbijstering van 1931 en daarna weer te bekomen, het sloot zich nauwer bijeen en de herleving van de Kerk begon. Stap voor stap hernam men de plaats van de macht, waar tegen de iasterpropaganda en de opnitsing van links, die de macht verloor, weer sterker werd. Dat het weer tot bloedige botsingen zou komen wist men, men is slechts verschrikt door de af metingen daarvan. Lenin moet gezegd hebben dat Spanje het eerste land in Europa zou zijn dat het Russische voorbeeld zou volgen. Inderdaad kan men de Grondwet, zooals die in de Constitueerende Ka mer van de Republiek werd voorgesteld en aan genomen, een flinken pas in Russische richting noemen. Russische propaganda zou de rest doen. Het is in dezen dan ook wel zeer belangrijk dat bij huiszoekingen bi) opstandelingen en sta kingsleiders, te Barcelona bijv ontvangbewijzen voor Russische uitbetalingen zijn gevonden. De Kerk is het zinnebeeld van de zedewetten en de rangorde. Leer het volk, dat niet abstract kan denken, deze instelling haten in haar die naars en vertegenwoordigers, en men is alweer een pas dichter bij Rusland gekomen. Hierdoor sloegen de communistische leiders van de jong ste troebelen aanstonds de hand aan de Kerk en de geestelijken, zij zagen daarin de vertegen woordigers van het gehate gezag. Nu is het, dit heeft de Geschiedenis ons ge leerd, steeds mogelijk dat enkelen een geheele menigte meesleepen. De menschheid heeft ook de neiging af te zakken tot het niveau van de laagsten uit naar. Dat kunt gij in net dage- lijksch leven herhaaldelijk opmerken, en bij on lusten wordt dit in grootere afmetingen open baar. Vormt het volk een kudde en holt het ach ter een leider aan, dan verliest het zijn indivi- dueele geweten en brengt het ten uitvoer wat zijn leider gebiedt of wenscht. Het gaat soms veel verder dan zijn leider, zoodat. deze op zijn beurt wordt medegesleept door de driften die hij heeft opgewekt. Het tallooze malen herhaalde „tuez l'infame" van Voltaire heeft honderden hoofden in de zaagselmand doen rollen. In Spanje heeft men dien uitroep overgenomen, het volk brengt hem in vervulling als men den boo- zen geest in hem geblazen heeft. De ophitsing gaat echter van enkelen uit. zij geschiedt zonder ophouden, naar aanleiding van alle mogelijke gebeurtenissen of besluiten waarbij men herinnerd wordt aan net Recht en de Orde, totdat men bereikt dat de menigte weer losbarst en zinneloozer wordt bij het vuur door eenige onverlaten ontstoken. En dan zegt men aan de wereld: „Zie hoe men de Kerk en den godsdienst hier haat." Wie Spanje kent. weet echter da: de Katho lieke godsdienst den menenschen tot in het diep ste van hun wezen is doorgedrongen, en daar uit evenmin kan worden weggenomen als hun eigene Spaansche volksaard, of bijvoorbeeld de liefde voor de moeder. Die kan verduisterd wor den, die kan zelfs wijken voor gevoelens van opstandigheid bij armoede of kwaden wil, maar zij keert bij het luwen van de drift terug. Het is de taak van de" regeerinc die r.u de macht in handen heeft het volk tegen de atheïs tische en anarchistische actie te beschermen, daarvan hangt de toekomst al. Want volkswil is al te vaak volksgril De Stoomvaart Maatschappij „Nederland** heeft een telegram ontvangen van den gezag voerder van de „Tabian", die met brand aan boord in de haven van La Coruna is binnen- geloopen. Uit dit telegram valt op te maken, dat de brand gebluscht is. Het betreffende ruim is onder water gezet. Men is thans bezig de lading uit het tusschendek over te brengen naar de andere ruimen. Deze andere ruimen zijn practisch onbeschadigd. Het volgende telegram, gericht aan den Mi nister van Defensie is Zaterdagavond ontvan gen: Ware plaats K XVIII 12 uur 7 gr. 11 min. Noord en 33 gr. 28 min. West. Koers 65. Wind Oost, kracht 4. Maakten geslaagde zwaarte krachtwaarnemingen boven middel-Atlanti- schen rug en constateerden daar zeer onregel matig bodem-relief. Professor Vening Meinesz is zeer tevreden met het verkregen resultaat. Deze extra slag om de Zuid heeft belangrijke gegevens opgeleverd. Commandant K XVIII. Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer Zaterdagochtend hebben Sir Charles Hubert Montgomery, gezant van Groot-Brittannië, en dr. H. D. van Broekhuijsen, gezant der Unie van Zuid-Afrika ten departemente van Buiten- landsche Zaken hun persoonlijke deelneming betuigt met de ramp van de „Uiver". De Hooge Commissaris van Palestina en Transjordanië heeft onzen consul-generaal te Jeruzalem verzocht aan de Nederlandsche re geering en de K. L, M. zijn betuiging van deel name met de ramp van de „Uiver" over te brengen. Den Hoogen Commissaris is hiervoor de dank der regeering en der K.L.M. overge bracht. Een Reuter-telegram uit Rutbah bevestigt dat de beide Vickers Victoria-vliegtuigen, welke reeds met de gekiste overblijfselen aan boord gereed waren voor den start, plotseling order hebben .gekregen niet naar Caïro, doch naar Bagdad te vliegen. y Vastgesteld is, dat in het laatste half uur vóór de „Uiver" verging, ter plaatse niet minder dan 1 inch ofwel ruim 25 millimeter regen is gevallen. De regen moet dan ook als een gordijn zijn neergestort en het zicht ernstig hebben belemmerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3