Een. aflsdleid nadeht s Gebit f35.- De bloembollensaneering f* II KERSTTOURNOOI VAN GEEL-WIT TE HOOGE KOSTEN 16 Rijksstraatweg 16 MAANDAG 24 DECEMBER 1934 Maak het U gemak kelijk, vul den onder- staanden bon in, en zend hem ons nog heden toe Een afscheid van het jaar 1934 dat zich wegens zijn vele schokkende gebeurtenissen 'n trieste plaats in de Wereldge schiedenis zal verwerven. Vol beteekenis zal ditmaal onze traditioneele Nieuwjaars- wensch zijn, gebaseerd op het algemeen verlangen naar rus tiger tijden en terugkeer van welvaart. Benut de verspreiding van Uw dagblad om Uw relaties met één annonce in onze speciale rubriek „Nieuwjaarsgroeten" Uw wenschen voor het nieuwe jaar aan te bieden. Deze steeds meer veld win nende methode biedt U het voordeel voor een gering be drag Uw wensch onder dui zenden oogen te brengen en.... niemand te vergeten! „NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT" HENGELSPORT Hengelen GYMNASTIEK Jubileum Olympia WIELRENNEN H.R.C. de Jonge Kampioen R.K. Wielrenners ver. „Achilles" Spannende strijd tusschen H.B.C. en Geel-Wit Zware nederlaag van T.Y.B.B. Geel Wit—H.B.C. 1—3 O.G.—T.Y.B.B. 7—1 K. N. V. B. AlhpiaSchoten 34 De ZeemeeuwenW.M.S. 22 L.F.C.Zandvoort 26 De KennemersHillegom 111 De wateronttrekking in de bollen streek een ernstig gevaar genoemd en maatregelen gevraagd De veilingen VerkadeBeverwijk 12 Het Tandheelkundig Instituut Plaatje met 1 kunsttand f 3.- leden tand meerf 1.75 Poreelein- of zilvervulling f 3.- Goudvulling vanaf f 9.- Goudkroon vanaf f 15.- Mondonderzoek kosteloos De veilingen De saneeringskosten Bekerwedstrijd E.D.O.D.W.S. HOCKEY Kersttournooi van Alliance W at er onttrekking Jaarvergadering K.T.K. UIT DEN OMTREK ZANDVOORT Aan de Advertentie-Afdeeling van de Nassaulaan 51 Haarlem Wil in Uw rubriek „Nieuwjaarsgroeten" van Maandag 31 December de navolgende advertentie plaatsen: (Prijs f 0.12 per regel, met een minimum van 5 regels) Het bedragje kan in postzegels worden bijgesloten NIET ALS DRUKWERK VERZENDEN! De inzend-termijn sluit reeds op Vrijdag 28 December! beginnen om 10 uur 30, de finale vangt om 2 uur aan. De wedstrijden worden gespeeld op het ter rein van Alliance aan den Zijlweg te Overveen achter het R.K. Lyceum. Belangstellenden heb ben gratis toegang. Zondag hield de Hengelaarsvereeniging de Dageraad, den 2en halfjaarlijkschen kaswed- strijd. Er werd gehengeld in de Leidsche Vaart te Hillegom op witvisch. Met het oog op de Kerstdagen, bestonden de prijzen uit wild en gevogelte. De wedstrijd die drie uur duurde, had een goed verloop. De vangst was bevredigend. Na afloop gingen allen naar het Clubhuis van den heer H. Roefs, waar door den voorzit ter B. Larsson de uitslag werd bekend gemaakt en de prijzen werden uitgereikt. Ie prijs: M. Koedijker, 2e prijs P. Jansen, 3e. Gr. Kraatjer, 4e P. Piers, 5e B. Schuurman, 6e C. A. Larsson, 7e B. Larsson, 8e D. Calandt, 9e J. van Zon, controleur. De heer H. Roefs schonk voor den wedstrijd een prijs. Op 8 Januari a.s. bestaat Olympia te IJ- muiden 10 jaar en deze levenskrachtige en werk zame vereeniging heeft daarin aanleiding ge vonden tot een uitgebreide jubileumviering. Op Donderdag 10 Januari vindt in „Thalia" een receptie plaats, waarna een jubileumavond wordt gehouden met medewerking van het hee- ren-keurkorps K. N. G. V. en van Coos en Polly Speenhoff. Op Donderdag 28 Februari volgt onder lei ding van den heer Chr. F. Smit een jubileum uitvoering, die aan ongeveer 250 medewerken den gelegenheid geeft tot afwerking van een 18 nummers tellend programma. Ten slotte wordt op Donderdag 4 April even eens in „Thalia" een jeugd-feestavond gegeven. Ter gelegenheid van dit tweede lustrum weid een fraai jubileumboekje uitgegeven met artikeltjes o.a. van Mr. Rambonnet, burgemees ter van Velsen en van dr. J. H. O. Reys, voor zitter K. N. G. V. Bovengenoemde vereeniging hield een wildrit op den hometrainer over 600 meter. Door leden en donateurs was een 30-tal prij zen geschonken, die in volgde werden gewon nen. 1. K. HesSels; 2. A. Jacques; 3. J. West broek; 4. Handgraaf; 5. v. Duffelen; 6. Mühl- man; 7. v. Koperen; 8. Roorda; 9. Hamers- veld; 10. van der Beek; 11. Cornelisse; 12. Sie- beling; 13. Kamps; 14. M. v. Gennip; 15. Steine. Junioren: 1. B. Jansen; 2. Pieterse; 3. Abspoel; 4. Bouman; 5. Buhl; 6. Jouby; 7. Her mans; 8. Crombeen; 9. Kraaie. Begunstigd door vrij goed weer hield b.g. Vereeniging op Zondag 23 December een cross country om wildprijzen. Er bleek zeer veel animo te bestaan voor een konijnenboutje, want er verschenen 54 deel nemers aan den start. Allereerst vertrokken de A.-klassers, welke elkaar geen haarbreed toegaven. Het traject, dat geloopen moest worden gaf wat achterblij vers, welke echter hun achterstand od de fiets weer inliepen, zoodat tenslotte vrijwel de ge- heele ploeg weer bij elkaar zat en de eindspurt de beslissing bracht. De uitslag was: 1. Hein Bakker, 2. Ben v. d. Aart, 3. Cobus Rusman, 4. Toon Wester. 5. Jan v. Maris. Bij de B-klassers bleek Harry v. Maris de sterkste, 2de werd H. Rusman, 3e Jaap de Vries 4. M. Smit, 5. P. Raa. Ook de Junioren gaven hem flink van ka toen. Hier werd de geheele ploeg uit elkaar ge trokken en kwamen de deelnemers vrijwel stuk voor stuk binnen. 1. Kees Jongejans, 2. Grama, 3. Roefs, 4. v. d. Vossen, 5 Buts. Bij de Donateurs blijkt, dat de familie Bak ker over sterk renners-materiaal beschikt, want hier was t het jongere broertje van Hein Bakker (de winnaar der A.-klasse), die de eerepalm wegdroeg. 2de werd van Roode, 3e v. Staveren, 4e Kui pers. Heden (Maandag)-avond 9 uur vergadering en prijsuitreiking in het Jeugdgebouw achter de Joseph-kerk. Gezien het succes van dezen wedstrijd neemt het bestuur in overweging om wat vaker wed strijden voor toeristen te doen verrijden. De uitslagen van de gisteren voor den Geel- Wit-beker gespeelde wedstrijden zijn als volgt: O. G.—T. Y. B. B. 7—1 Geel "Wit—H. B. C. 1_3 zoodat het programma voor 2en Kerstdag als volgt zal luiden; O. G.—H.B.C. (hoofdterrein) en Geel WitT. Y. B. B. Begunstigd door buitengewoon goed voetbal- weer vonden gisterenmiddag de boven gememo reerde wedstrijden plaats. De organiseerende Vereeniging, welke voor een puike regeling van deze wedstrijden gezorgd had, heeft een talrijk opgekomen publiek, waaronder wij o m. eenige Eerw. Heeren Geestelijken en mr. J. B. Bomans, lid van de Gedeputeerde Staten opmerkten, van eenige op vrij hoog peil staande wedstrijden doen genieten. Voor tweeden Kerstdag staan wederom eenige spannende games op het programma. De beide winnaars H.B.C. en Onze Gezellen ko men dan in de finale tegenover elkaar te staan en het is niet gemakkelijk hier te voorspellen, welke vereeniging den waardevollen beker dit jaar in haar bezit zal krijgen. Wanneer de O. G.-defensie in staat is het snelle aanvals- quintet der Heemstedenaren het hoofd te bie den, dan maakt O. G. een goede kans om voor de derde maal in successie den eersten prijs in ontvangst te nemen. Niet minder spannend zal de ontmoeting Geel WitT. Y. B. B. voor de verliezersronde zijn. Hier ontmoeten elkaar twee klassieke tegen standers, die beiden iederen duim gronds met uiterste inspanning zullen verdedigen. Wij ge- looven niet, dat T. Y. B. B. dp 20 nederlaag in 1932 ongedaan zal maken, want Geel Wit, spelende zooals hedenmiddag tegen H.B.C., zal een waardig tegenstander blijken te zijn van den in nood verkeerenden eerste klasser I. V. C. B. Over het verloop der wedstrijden het vol gende Precies twee uur trapte het op twee inval lers na complete H. B. C. af. Reeds spoedig moet de Geel Wit-defensie aiie zeilen bijzetten, om zich de watervlugge H. B. C.-voorhoede van het lijf te houden. Dank zij het soliede verdedigen echter brengen zij het niet verder dan de beide backs, die met verre trappen het terrein zui veren. Nadat Geel Wit van den eersten schrik bekomen was en meer haar zelfvertrouwen te ruggevonden had, beleefde Driessen eenige be nauwde momenten in z'n heiligdom. De felle schoten van Hoeker en Honschoten waren ech ter nog niet van de juiste afmeting om het gewenschte resultaat te bereiken. Goed gesteund door haar middenlinie, waaraan speciaal de vleugelhalfs een goede partij vertolkten, bleef Geel Wit het meest in den aanval. Bij een dier aanvallen weet Kottman het leder te bemach tigen en, na handig eenige spelers gepasseerd te hebben, zendt hij een hoog vliegend schot in, hetwelk langs den uitvallenden keeper in het doel vliegt. Nog is H. B. C. niet van den schrik bekomen, of Honschoten £iijgt een lange pass van Kottman, loopt snel naar binnen, maar het keiharde schot wordt door de deklat meters ver het terrein weer ingeketst. H. B. C. merkt, dat het zoo niet langer gaat. Eenige veranderingen in de opstelling blijken even- zoovele verbeteringen te zijn en thans is het Geel 'Wit, dat zich op verdedigen moet toeleg gen. Het is echter een hopelooze taak voor v. Roode c.s. om den fijn spelenden Gigengack te passeeren. Met z'n aalvlugge bewegingen be- heerschte deze speler volkomen de zuiver op gezette aanvalspogingen der H. B. C.-ers. Onder groote spanning en met een geweldigen druk op het Geel Wit-doel verstrijkt de eerste helft. Na de hervatting blijkt van Roode van plaats verwisseld te hebben. Een goed aangegeven bal van Vinken belandt voor z'n voeten en met een handige schijnbeweging lokt ij Heemskerk uit den goal en brengt met een scherp schot de partijen op gelijken voet. Thans s jgt de spanning ten top. Beide elftallen werpen zich vol enthousiasme in den strijd, waarbij H.B.C. evenwel iets in de meerderheid blijft. Weder om is het v. Roo<-_, die door z'n uiterst snelle rennen de Geel Wit-verdediging tot wanhoop brengt. Een hancl;g staaltje solo-spel, hetwelk hij met een welgericht schot besluit, doet de balans Hen gunste van zijn elftal overslaan, 12. Wel tracht Geel Wit het spel nog te lor- ceeren, maar thans weten de H. B. C.-ers allen aanvallen van de gastheeren het hoofd te bie den. Ongeveer tien minuten voor tijd m akt van Roode aan alle onzekerheid een eind en kopt uit een hoogen voorzet den bal onberis pelijk in het vijandelijke doel, 13. Het begin van dezen wedstrijd zou niet doen vermoeden, dat T. Y. B. B. zoo'n smadelijke ne derlaag tegen hare klasse-genooten zou lijden. Het spel was nog slechts twee minuten oud als T. Y. B. B. na een goed opgezetten aanval van Honschoten den bal voor de voeten legt en dezen hem met 'n keihard schot in de handen van De Reus schiet. Deze vangt den bal echter niet klemvast en den terugschietenden bal schiet Tullenaar onberispelijk in de touwen. Aange moedigd door dit onverwachte succes zet Ka mer z'n mannen onophoudelijk aan het werk, maar Heesakkers c.s. hebben thans danig het oog erin en de verwoede pogingen der T.Y.B.B.- ers om de score op te voeren, hebben geen succes meer. O. G. herstelt zich echter al spoe dig en het zijn steeds de geraffineerde aanval len van Elfrink, welke groote verwarring in de T. Y. B. B.-verdediging stichten. O. G. neemt meer het spel in handen en, wanneer de water- vlugge Van Schie eenige malen door de T.Y. B. B.-verdediging wordt losgelaten, schiet hij tweemaal achteereen in den uitstersten hoek. De rust gaat dan ook in met een kleinen voor sprong voor de Gezellen, 12. De thee schijnt den T.Y.B.B.-ers nieuwe krachten geschonken te hebben, want aldra be leeft het O. G.-doel eenige hachelijke momenten. Een vliegend schot van Kluiskens weet de Reus slechts ten koste van een corner uit z'n doel te houden. Deze corner, goed voor doel geplaatst, wordt door Heesakkers ver het veld in geplaatst, Bosma vangt het leder op en met de T. Y. B. B.-verdediging op z'n hielen weet hij ten derden male Bakker te passeeren. T. Y. B. B. voelt zich dan voor een uiterst hopelooze taak gesteld en gaat uitsluitend een defensief spel spelen. Elfrink, die een zeer actieve partij rechtsbuiten speelde, blijkt dan eer. geweldige bedreiging voor de verdediging der Geel-Zwar- ten te zijn. Onophoudelijk plaatst hij den bal «oed voor den doelmond en het zijn de Reus en Bosma, die hiervafl dankbaar profiteeren en de score opvoeren tot 61. T. Y. B. B. is thans een geslagen elftal en <5e wedstrijd is thans het aanzien ternauwer nood meer waard. Wel volgt af en toe nog een sporadische aanval der geel-zwarten, maar O. G. blijkt over alle linies meester van het terrein. Kort voor het einde scoort cie links buiten nummer zeven. De returnwedstrijd tegen Alphia in Alphen a. d. Rijn is geëindigd in een alleszins verdiende overwinning voor Schoten. De wedstrijden te gen deze vereeniging leverden Schoten vier punten op. Zoodra de scheidsrechter laat beginnen, past Alphia zich direct goed aan, maar de Schoten-defensie geeft niet thuis. Een vlugge Schoten-aanval wordt besloten met een goal van Heijerman, 01. Dadelijk hierop raakt een der Schotenbacks de bal verkeerd en de stand is gelijk, 11. Alphia pakt geducht aan en weet door Zwaan te doelpunten, 21. Hier mede komt de rust. In de tweede helft zijn de doelen om beur ten in gevaar. Geurtz verwerkt keurig een kei hard schot. Hetem maakt dan fraai gelijk, 22. Schoten gaat beter spelen, maar Alphia weert zich prachtig en neemt opnieuw de leiding door de Jong, 32. Zoo blijft de stand geruimen tijd. Dan neemt Schoten de overhand. Een goeden voorzet van rechts weet Hetem te be nutten, 33. Schoten blijf hard werken voor een overwinning, en werkelijk eenige minuten voor tijd doelpunt Cop prachtig met een ver zeer hard schot, 34. Na aan beide zijden eenige verkenningen be landt de bal voor het Zeemeeuwendoel en wordt ingeschoten, de Zeemeeuwen-keeper stopt het leder nog wel, maar een toestormende WSM- man plaatst den bal in het net 01. Een klein overwicht van WMS volgt dan. Een corner van WMB weet de Zeemeeuwen-keeper onschadelijk te maken. Daarna volgt een kwartier lang een serie stormaanvallen van Zeemeeuwen, waaruit met een weinig geluk minstens de gelijkmaker voort was gekomen, maar het liep bar tegen. In de tweede helft is eerst WMS aan het woord en daarna Zeemeeuwen, maar voor het doel is het telkens mis met de Zeemeeuwen. Een zeer zware straf volgt voor een kleine over treding van Drommel. De penalty wordt inge schoten en WMS leidt met 02. Zeemeeuwen speelt fanatiek verder en het gelukt Druif een werkelijk mooi doelpunt te maken I2. Daarna is Zeemeeuwen sterk in de meerderheid en wordt er soms ruw verdedigd. Wanneer een der backs van WMS hands maakt, krijgt Zee meeuwen een penalty te nemen. Als die zit, moet die nog eens over genomen worden, dit gebeurt onder protest, doch Fransen Jr maakt geen fout en het is 2—2. Met Zeemeeuwen in de meerderheid kondigt de scheidsrechter het ein de aan. Zandvoort trapt af en heeft A. Molenaar we derom als midvoor, hetgeen aan het spel aan merkelijk ten goede kwam. Nadat Zandvoort ingespeeld is komt de voorhoede aardig los en Schuiten geeft Zandvoort met een aardig schot de leiding 01. LFC laat inmiddels zien dat zij ook niet voor de poes zijn, maar Keesman c.s. belet voorloopig elk tegenpunt. De aanval len van Zandvoort zijn gevaarlijk maar met schieten vlot het nog niet. Opmerkelijk is het hoeveel aanvallen door den rechtsbuiten van LFC verknoeid worden, 't Gelukt den vleugel spelers van Zandvoort, v. d. Bos en Luyting ach tereenvolgens te scoren, waardoor de stand 03 worcit en tenslotte maakt A. Weber even vooi de rust door solospel er 04 van. In de tweede helft krijgt L.F.C. meer vrij heid en neemt de Zandvoort-verdediging het wel even te gemakkelijk op. Het onoordeelkun dig terugspelen van den bal veroorzaakt een tegenpunt 14. Daarna is het Schuiten, die een fraalen voor zet in een doelpunt omzet. 1—5. Een ware be kogeling op het L. F. C.-doel volgt, waarbij paal en lat het moesten ontgelden. Bij een uitval van L.F.C. mist Schweinberger en de stand is 25. Even voor het einde verrast A. Weber met fraai samenspel met A. Molenaar en brengt den stand op 2—6. De Kennemers hebben afdoende revanche genomen voor hun eenigste nederlaag door de bollenmenschen met 11—1 te verpletteren. Het begin is al voor de thuisclub, doch de Hille- gom-achterhoede weet het gevaar ten koste van De Alg. Ver. voor Bloembollencultuur houdt he den haar 175e algemeene vergadering in het Krelagehuis. De voorzitter, de heer Ernst Krelage, hield de openingsrede, waaraan wij het volgende ontlee- nen: Het jaar, dat ten einde spoedt, kan, in ver band met de belangen en vooruitzichten van het bloembollenbedrijfverschillend beoordeeld worden. Eenerzijds stemt het tot voldoening, dat de export met bijna f 3.000.000 toenam, ter wijl ook 1933 een verbetering aanwees op 1932, toen zoowel in tonnenmaat het maximum, als in geldswaarde het minimum bereikt werd. Aan dit verbeterde exportcijfer is echter het nadeel verbonden, dat het slechts tengevolge van de kunstmatige prijsstabiliseering als on derdeel van de saneeringsmaatregelen kon wor den verkregen. Want zoolang niet de zekerheid bestaat, dat de prijzen in het buitenland zich ook zonder die maatregelen zullen kunnen handhaven, zal men in het bloembollenbedrijf Regeeringsbemoeiingen willen behouden, on danks de ernstige bezwaren, die daarmede ge paard gaan. Het ernstigste daaraan verbonden gevaar is wel de verplaatsing van de teelt naar het bui tenland, waar onze eigen landgenooten Nar cissen en Tulpen goedkooper en zonder eenige bijdrage in de saneeringsmaatregelen kunnen telen. De ervaring in Amerika leert, hoe dat gaat. Er komt een oogenblik, dat voor deze landgenooten de buitenlandsche belangen het van de Nederlandsche winnen, en dan zijn zij het, die den invoer van bloembollen uit Neder land in het land, waarheen zij hun teelt heb ben overgebracht, het hevigst bestrijden. Laat ons daarom dit bezwaar van de sanee ringsmaatregelen vooral niet onderschatten. Het hoofdbestuur heeft den minister van Econo- hoekschoppen te keeren. Schipper opent de score, waarna Steeman Jr. van een fout van den doelman profiteert, 20. De Kennemers zakken dan wat af, waarvan Hillegom gebruik maakt het spel voor 't Kennemer-doel te hou den, waar v. d. Hilst fraai tegenscoort, 21. Na nog eenig overwicht der gasten verplaatsen Din- kla c.s. het spel weer, waarna Horeman met 2 en Brethouwer met 1 doelpunt den ruststand op 51 brengen. Na de rust speelt de Kenne- mer-voorhoede verrassend goed, doch v. d. Hilst c.s. belagen ook nog vaak de Kennemer veste, waar v. Urk, Lindner en Duiveman echter so iled verdedigen. Horeman brengt fraai den stand op 61, waarna Steeman Jr. enkele keu rige passen van Groot krijgt, waardoor de stand 81 wordt. Eens schiet v. d. Hilst hard tegen de Kennemerslat en als dan de rechtsback der gasten en Effem en Gordijn bij de thuisclub vervangen worden is het tempo minder. Toch weten Brethouwer en Steeman Jr. met een 3 tal doelpunten den eindstand op 111 te brengen, Op een uiterst glad terrein hebben de Wij- kers met dezelfde cijfers van Verkade gewon nen als 30 Sept. thuis. Verkade is voor 't eerst geheel volledig, terwijl Beverwijk een invaller heeft voor haar spil. Deze heeft hard gewerkt, maar in zijn spel schoot hij wel iets tekort. De Wijkers hebben de grootste moeite zich staan de te houden en de aanvallen van Verkade af te slaan. Wel probeeren zij zelf menigen aan val, maar succes blijft uit. Er is ruim een half uur gespeeld als Beverwijk even buiten het be ruchte gebied een strafschop krijgt toegewe zen, welke op keurige wijze voor doel wordt ge plaatst en Maenhout zorgt voor 01. De Wij- kers komen er nu beter in en hebben het beste van het spel, doch de soliede achterhoede van Verkade met den keeper aan het hoofd voorkomt elke scorekans. Rust gaat in met 1—0. Na de rust zijn de eerste aanvallen voor de Wijkers, echter zijn de aanvallen der thuis club niet gevaarloos en moet de achterhoede der Wijkers herhaalde malen handelend op treden, wat hun goed afgaat en de voorhoede forceert eenige corners. Uit een van deze door Maenhout goed genomen kopt Kuyer Sr. keu rig in en de stand is 0—3. De gastheeren trach ten het spel te forceeren, doch de arbiter straft meedoogenloos elke poging tot ruw spel. De keeper van Beverwijk begaat een overtre ding. Linden wijst naar de beruchte stip en de stand is 12. Dit succes schijnt Verkade aan te moedigen, maar succes komt bijna aan de andere zijde, als Maenhout door alles heen vliegt, maar ook hü heeft geen succes. De laatste minuten verstrijken onder groote span ning en ten slotte is ieder verheugd als het fluitje voor het laatst klinkt. HAARLEM Noord - TEL. 16736 berekent thans nog voor een geheel met garantie P n 1 o o s trekken inbegrepen. 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand of kies 1.50 Spreekuur ALLE werkdagen van 9—12 en van 14 uur. Zaterdags van 9—12 uur. Avondspreekuur: Dinsdag, Woensdag en Donderdag 79 uur. BESLIST pijnlooze behandeling door Nederlandsch Tandarts mische Zaken verzocht een onderzoek naar de bollenculturen in Engeland en andere daarvoor in aanmerking komende landen te willen doen instellen, ten einde langs dien weg een onpar tijdig en betrouwbaar inzicht over den omvang en beteekenis van die teelt te kunnen verwer ven. Een tweede bezwaar is het gebruik maken van de veilingen voor de uitvoering van som mige regeeringsmaatregelen. Niet om het feit op zich zelf, maar om de gevolgen. Ik schroom niet te erkennen, dat onze ver eeniging in 1916 een ernstige vergissing heeft begaan door het rapport der door het hoofd bestuur benoemde commissie voor het veiling wezen ter zijde te schuiven en niet overeen komstig de conclusie van het rapport het orga- niseeren van één of meer veilingen zelf ter hand te nemen. Men kan dus den ondernemenden mannen, die kort daarna door zuiver eigen handelsbe lang gedreven, een veiling op touw zetten, daar van allerminst een verwijt maken, en evenmin kan men zich over de toeneming van het aan tal veilingen, die hoewel in vorm corporatief, in wezen gewone handelsondernemingen zijn, verbazen. Maar wel heeft het vereenigingswezen te zor gen, dat deze handelsondernemingen blijven op hun afgebakend terrein van schakel bij den onderlingen handel, en dat zij niet in het ver- eenigingsleven een rol gaan spelen, die haar niet toekomt. De bloembollenveilingsvereenigingen te Boven- karspel en in het Westland kunnen hierbij bui ten beschouwing blijven. De overige veilingen echter, hetzij in den vorm eener N.V., of van een coöperatie, heb ben alle een ander karakter. Dat dit stelsel ernstig bezwaar oplevert, hebben de financieele moeilijkheden van meer dan een dezer onder nemingen op gevoelige wijze aangetoond. Wanneer dit voorjaar de heffingen door de Regeering worden gedaan, noodig ter bestrij ding van de saneeringskosten, dan zal een ieder aan den lijve ondervinden, welke belangrijke bedragen daarmede gemoeid zijn. Maar wel zal dientengevolge de geestdrift voor de saneering aanmerkelijk afkoelen, en het is de vraag of wij niet gedwongen zullen zijn, aan te dringen op opheffing der maat regelen, hetzij geheel of grootendeels, niet omdat men het handhaven niet juister zou achten, maar uitsluitend op grond van de onmogelijkheid voor het vak, om de daar- Er wacht den voetballiefhebbers op 2en Kerst dag 'n pittige ontmoeting op het E.D.O.-terrein. Daar, naar wij vernemen, Vitesse den beker wedstrijd tegen Haarlem gewonnen geeft, heeft E. D. O. het rijk alleen In Haarlem-Noord. Vrij van de competitiespanning, kan van E.D.O. tegen de sterke Amsterdamsche club zeker fraai spel verwacht wor'den. Evenals vorige jaren organiseert Alliance op 2en Kerstdag een tournooi om den P. en C.- wisselbeker. Meespelende clubs zijn: Be Fair, H. B. S., M. H. C. en Alliance. De wedstrijden aan verbonden kosten te kunnen dragen. De gevolgen van een eventueele opheffing of gedeeltelijk loslaten der maatregelen zullen in den beginne allicht niet gunstig zijn: de prijzen in 't buitenland zullen er den weerslag van ondervinden en het is niet uitgesloten, dat in voerbeperkingen, ter voorkoming van dumping, er door zullen worden uitgelokt. Op den duur echter zal men langs dien weg eerder tot nor male toestanden terugkeeren, want de nood zakelijkheid zal dwingen tot een herstel van de juiste verhouding tusschen vraag en aan bod. Ook afgezien hiervan zullen wij verstandig doen ons tijdig voor te bereiden op het oogen blik, waarop de regeeringsmaatregelen zullen worden opgeheven. Laat ons zorgen, dat dan het geheele bloembollenvak zóó krachtig en centraal georganiseerd is, dat het zelf zonder hulp van de regeering den toestand kan be- heerschen, indien wederom overproductie dreigt en ingrijpen algemeen onvermijdelijk mocht worden geacht. „De geschiedenis herhaalt zich". Dit bekende gezegde dringt zich aan ons op, nu sommige deelen van de bloembollenstreek ernstige moei lijkheden ondervinden door de belangrijke wateronttrekking aan den bodem, die in de laatste jaren in toenemende mate kon worden vastgesteld. Thans worden verschillende plaatsen, zoowel ten Noorden van het Noordzeekanaal als ten Zuiden van Haarlem ernstig bedreigd door de voortdurende wateronttrekking aan den bodem ten behoeve van waterleidingen en de industrie. Dit vraagstuk is van buitengewoon emstigen aard en eischt dringend en spoedig voorzie ning. Te dien einde heeft het hoofdbestuur in overleg met de belanghebbenden in de be dreigde plaatsen zich tot den minister van Eco nomische Zaken gewend met het verzoek een onderzoek te willen doen instellen naar de mo gelijkheid van een bevloeiingsstelsel, dat in den nood kan voorzien. Ongetwijfeld zal de Rijks commissie voor de Ontwatering, die zich reeds met het vraagstuk heeft bezig gehouden, met dit onderzoek worden belast. Wij mogen met des te meer recht in deze een beroep doen op krachtige medewerking van de Overheid, omdat er nauw verband bestaat tusschen deze nieuwe bedreiging van onze levensbelangen en de door overheidsorganen aangelegde waterleidingen en door hen toege stane wateronttrekking ten behoeve van de industrie. Wij hebben het recht van de Overheid te verlangen, dat zij hare ernstige aandacht schenkt aan dit vraagstuk en krachtig mede werkt aan een afdoende oplossing. Zaterdagavond hield de Kennemer Turnkring onder leiding van den heer J. Hop een druk bezochte jaarvergadering in „De Nijverheid". De jaarverslagen werden goedgekeurd. Bij de behandeling van de begrooting, die vooral in verband werd gebracht met het technisch pro gramma 1935, kwam in behandeling het voor stel van O. S. S., de inleggelden voor wedstrij den terug te betalen. De vergadering nam dit voorstel niet aan, maar Bestuur een T. C. van den kring zullen streven naar bezuiniging, om aan 't einde van volgend jaar zoo mogelijk een gedeelte van de inleggelden terug te kunnen betalen. In het Bestuur herkoos de vergadering de heeren J. Voop (voorzitter) en P. de Reus, en in de T. C. dï heeren W. H. Verkes, B. J. Wie- land Los en W. Marsman. Voorts werd in het Bestuur benoemd de heer J. H. O. v. d. Wall. De kascommissie zal bestaan uit de dames R. Rozijn en T. Peek en den heer J. Brink. De vergadering sprak zich uit voor kring- afvaardiging ter Bondsvergadering en zij ging accoord met een samengaan met B. en W. betreffende den landenwedstrijd. Een voorstel van de B. G. V., het kringbe- stuur te laten bestaan uit afgevaardigden van alle vereenigingen, werd verworpen. Bij de rondvrag kwam o.a het schorsingsbe sluit K. N. V. GK. N. A. U. ter sprake. Garnalenbesluït 1934 Burgemeester en Wet houders van Zandvoort brengen ter openbare kennis, dat op de gemeentesecretarie voor be langstellenden ter inzage, zijn gelegd de voor schriften, betrekking hebbende op het consump- ti'e-gamalenbesluit 1934. De formulieren, welke voor toelating als georganiseerde bij de stichting Nederlandsche Visscherij-centrale vereischt worden, zijn ter secretarie verkrijgbaar. Kerstgave In navolging met andere pa rochiën wordt ook hier het mooie liefdadig heidswerk van een „Kerstgave" ingevoerd. Parochianen van Zandvoort, om dit schoone doel zoo goed mogelijk te bereiken, kunt u niet beter doen de gelegenheid, welke de pastoor hiertoe aanbiedt, te benutten. Uw Kerstgaven kunt u beide Kerstdagen bij het kribbetje nederleggen. De dames der St. Elisabethvereenig'.ng zullen zoo spoedig mogelijk de pakketten sorteeren en zorgen voor een goede verspreiding van uw gaven en hierdoor velen gelukkig kunnen ma ken. Indien u uw Kerstgave in geld wilt schen ken, wordt aangeraden een enveloppe af te geven aan de pastorie of deze in de brieven bus te doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 12