In één gezamenlijk graf ter aarde besteld ONTY IN BORNEO Nederland—Japan Het Saar-plebisciet Onze mariniers te Saarbrücken Het nieuws van heden MET BLOEMEN BEDEKT Kerstmis in de V.S. DE BAROMETER DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VEREENIG DE KATHOLIEKE PER BUREAUX.- NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling AG 24 DECEMBER 1934 Avondblad De eerste foto van het Nederlandsche s.s. „Orania" in de haven van Leixous na de aanvaring door het Portugeesche s.s. „Loanda" Ontroerende begrafenisplechtig heid der „Uiver"-slachtoffers te Bagdad Later vervoer naar Nederland? De zeven lijkkisten werden door Engelsche vliegers grafwaarts ge dragen, in een treurigen stoet naar één groot graf. Plaatselijke bepalingen tegen vervoer Hoe het vliegtuig is neergekomen Blijkens een hedenochtend ontvan gen telegram, is de oorzaak te wijten aan bliksem inslag Viruly neemt Uivermail over Leeuwerikte Amman Het Duisburg vlagde halfstok Opwinding te Leningrad Wegens de arrestatie van Zinowjef en Kamenef Kamenef In het eerste stadium der bespre kingen geen opzienbarende beslissingen Rapport te Tokio Zinowjef Geen vlaggen meer I Zij maken op de Saarlanders en de andere buitenlandsche troepen een uitstekenden indruk Intocht in de stad Roosevelt zal een reusachtigen Kerstboom ontsteken De NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT zal op Eersten Kerst dag des avonds en op Tweeden Kerstdag niet verschijnen. Na Kerstmorgen verschijnt het eerst volgend nummer op Donderdag morgen. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Nieuwe legerorder in Oostenrijk Soldaten mogen geen lid zijn van een politieke vereeniging NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19113 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Ver van het vaderland zijn Zon dag op het Engelsche kerkhof te Bagdad om 12 uur plaatselijken tijd (9.20 u. Amsterdamschen tijd) de slachtoffers van de ramp van de Uiver" ter aarde besteld. Een mi litair escorte begeleidde den een- voudigen indrukwekkenden stoet op den weg naar de laatste rustplaats. De Nederlandsche consul vertegen woordigen hierbij, behalve de Ne- derlandsch regeering ook de K. L. M., wier vertegenwoordiger in Rutbah was en niet meer tijdig in Bagdad voor de ter aarde bestelling kon aankomen. Voorts waren aanwezig de Britsche gezant, de hoofd-officier van de Engelsche luchtmacht, vice-maar- schalk Charles Burnett, de minister van Buitenlandsche Zaken van Irak, alle leden van het diplomatieke corps en vele vooraanstaande leden van de Engelsche kolonie. De plechtigheid werd geleid door een Amerikaansch geestelijke, die lid is van de Nederlandsch Her vormde kerk. Namens de K. L. M. legde de consul bloemen en kransen op de met de Nederlandsche vlag bedekte kisten. Namens hunne regeeringen bewe zen voorts alle buitenlandsche con suls in Bagdad den slachtoffers de laatste eer. Het graf werd onder bloemen en kransen bedolven. Daar een der omgekomen passagiers, de heer Berretty, katholiek was, namen twee katholieke priesters aan de beaardingspleehtigheden deel. Van de K. L. M. vernemen wij, dat het nog geruimen tijd duren kan voor een beslissing ■wordt genomen of de stoffelijke overblijfselen naar het vaderland mogen worden vervoerd. De onderhandelingen, die hieromtrent met de autoriteiten worden gevoerd, stuiten op de plaatselijke bepalingen. Men herinnert er ech ter aan, dat destijds ook toestemming is ver kregen om het stoffelijk overschot van den te Bagdad om het leven gekomen militairen vlie- De K. L. M. bericht, dat de „Leeuwerik" te Rutbah is aangekomen met, zooals bekend, den gezagvoerder Geyssendorffer en Sillevis, den inspecteur van de Indië-route Moes, den plaats, vervanger van den chef van den technischen dienst Behage en de werktuigkundigen Westraeten en Van Beijnen. Het onderzoek op de plaats van het ongeval is terstond ter hand genomen en uit het eerste telegram, dat hedenochtend ontvangen is, blijkt, dat volgens de meening dezer deskundigen de oorzaak van de ramp "te wijten is aan blikseminslag. Het onderzoek bij het wrak van de „Uiver" toont, dat het vliegtuig in vliegenden toestand met inge trokken landingsgestel en ingetrok ken landingsklappen, terwijl de mo toren op normalen gastoevoer ston den, zonder ontstoken zoeklichten, met den grond in aanraking is ge komen. De sleepantenne was ingedraaid, hetgeen gebruikelijk is bij vliegen in de nabijheid van onweersbuien. Op het punt, waar de vaste an tenne boven in 't achterbagageruim wordt ingevoerd, vertoonde de romp teekenen van sterke plaatse lijke verhitting. Het onderzoek naar de instrumenten en het logboek, enz. wordt nog voortgezet. Bovendien moet natuurlijk de uitslag van het officieele onderzoek worden afgewacht. Dr. ir. v. d. Maas van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart wordt Dinsdag ter plaatse verwacht. Intusschen wordt het wrak in denzelfden toe stand gelaten. Wij vernemen verder, dat de „Leeuwerik" voorloopig te Rutbah blijft. ger Everts naar het vaderlaand over te bren gen, zy het dan na een jaar onderhandelen. Blijkens een telegram van den K. L. M.- vertegenwoordiger te Bagdad, den heer Peters, is Viruly met de „Rij stvogel" Zondag te Rutbah Wells geland. Het bleek, dat van dè 350 kg. mail, welke de „Uiver" aan boord had, 461 Engelsche pounds (ruim 200 kg.) behouden is gebleven, welke de „Rüstvogel" naar Batavia zal meenemen. Het toestel is na de Uiverpost te hebben in geladen opgestegen met bestemming Bagdad. Verder is bij de K. L. M. bericht ontvangen, dat de „Leeuwerik",; bestuurders Geyssendorf fer en Sillevis Zondagmiddag te Amman de hoofdstad van Transjordanië en centrale leger plaats van de Royal Air Force voor dat gebied, VERWACHTING: Zwakke tot matigen j| wind uit Oostelijke richtingen, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen s neerslag, temperatuur om het vriespunt. j= Hoogste stand: 776.3 te Hernösan. jj= Laagste stand: 747.0 te Reikjavik. r= Zon op 8.11 - onder 3.48 - Licht op 4.18 Maan op nam. 7.43 onder v.m. 10.13 29 December L. K. S ZIE LAATSTE OMROEPER is geland. Men zal onmiddellijk contact zoeken met de Britsche autoriteiten, die aan het op. sporingswerk hebben deelgenomen en die op de plaats van de ramp zijn geweest, voor het instellen van het officieele onderzoek. Als bewijs van deelneming in den rouw van het Nederlandsche volk over het ongeluk van de „Uiver" gaf de oberbürgermeister van Duis burg Vnjdagmiddag last op het raadhuis de vlaggen half-stok uit te steken. Verder gaf hy in een persooniyk schrijven aan den Nederlandschen consul uiting aan de gevoe lens van sympathie en medeleven namens de gansche burgerij. LONDEN, 22 Dec. (Reuter.) De „Observer", schryvende over de ramp van de „Uiver", zegt: „Het treurspel had ons nauwelijks dieper kunnen treffen, wanneer zijn slachtoffers onze landgenooten waren geweest." MOSKOU, 24 Dec. (Reuter). In verband met de maatregelen tegen de samenzweerders en de arrestatie van Zinowjef en Kamenof heerscht in kringen der Communistische partij te Leningrad groote opwinding. Voormalige aanhangers van de gearresteerden trachten zich voor vervolging te vrywaren door trouw te betuigen aan Stalin. Ook uit andere plaatsen, vooral uit de groote industrie—centra waar zich onder de arbeiders vele aanhangers bevonden van Zinowjef, Kamenef en Trozki, ko men dergelijke berichten. BATAVIA, 24 Dec. (Aneta). Het eerste sta dium van de NederlandschJapansche onder handelingen is geëindigd. Geen opzienbarende beslissingen, noch in po sitieven, noch in negatieven zin, zyn genomen of te verwachten. Dr. Nagaoka is in audiëntie door den Gouver. ner-Generaal ontvangen en bleef met deze lunchen. Hy zal mondeling zijn regeering verslag uitbrengen. Het departement van buitenlandsche zaken- te Tokio heeft heden een rapport ohtvangen omtrent het laatste onderhoud van dr. Meyer Ranneft en Nagaoka te Batavia op 21 Dec. j-1- Het rapport constateert, dat de Nederlandsch- Japansche handelsconferentie practisch ver daagd is. Ambassadeur Nagaoka zal 25 Dec. a.s. naar Japan terugkeeren, waarna de Japansche delegatie te Batavia nog zal bestaan uit den Japanschen consul-generaal te Batavia, Kosjida, en den Japanschen consul te Soerabaja, Aneha. Het Japansche departement van buitenland sche zaken hoopt' de handelsonderhandelingen by de eerste zich voordoende gelegenheid te hervatten. Het lid van de Japansche delegatie Kimura is reeds vertrokken. Een deel van den techni schen staf der Japansche delegatie vertrekt 26 December.. De heer Koshida zal als voorzitter der Japansche delegatie optreden zoodra Dr. Nagaoka is vertrokken. Dr. Idenburg, de secretaris der Nederlandsche delegatie, vertrekt 26 Decembr per mailboot naar Holland. SAARBRÜCKEN, 24 Dec. (Reuter). De regee- ringscommissie publiceert een verordening der stemmingscommissie over de vaststelling van het resultaat der volkstemming. Deze veror dening luidt: Art. 1. De stembussen worden verzegeld en onder toezicht van de daartoe aangewezen neu trale ambtenaren naar Saarbrücken vervoerd en afgeleverd bij de plebisciet-commissie. Deze zal leden van het betrokken stembureau aan wijzen om de transporten te begeleiden. Art. 2. De vaststelling van den uitslag vindt te Saarbrücken plaats en begint op 14 Januari des morgens om 8 uur, onder directe en uitslui tende controle van de stemmingscommissie. Slechts neutrale ambtenaren zullen dit werk verrichten. Vertegenwoordigers van de Saarbevolking, van Duitschland en Frankrijk en van de pers zul len in de zaal, waar de telling plaats heeft, worden toegelaten. Art. 3. De commissie beslist over de geldgi- heid der stembiljetten. Art. 4. De uitslag wordt pas gepubliceerd, wanneer alle tellingen hebben plaats gehad. De commissie zal matregelen treffen, dat de uit slag niet vooraf door de vertegenwoordigers van de Saarbevolking, van Duitschland, van Frankryk en van de pers, die de telling mo gen bywonen, wordt bekend gemaakt. Verder wordt den stemgerechtigden bewo ners van het Saargebied verzocht om by de volksstemming zooveel mogelijk identiteitspa pieren, b. v. geboortebewüzen, geslachtsregis ters, enz., mee te brengen, ten einde evt. on juistheden in de lijsten ter plaatse te kunnen verbeteren. Zondagmorgen zijn ongeveer 350 bewoners van het Saargebied uit Noord- en Zuid-Amerika te Saarbrücken aangekomen, alwaar zy op her perron door een groote menigte onder juich kreten zijn ontvangen. Ten gevolge van het door de stemmingscom missie uitgevaardigde vlagverbod, had de stad Zondag niet zulk een feesteiyken aanblik. Ook de Fransche directie der mijnen heeft voor de eerste maal sinds 15 jaar de Fransche vlag in gehaald. Het nieuwste portret van koning Peter 11 van Joego-Slavië Onze byzondere correspondent meldt ons uit Saarbrücken d.d. 23 dezer: Zoo even is het gros van het korps mari niers, dat deelneemt aan de internatio nale troepenzending door den Volkenbond naar het Saargebied te Saarbrücken aange komen. Te 19.49 reed de extra-trein het station binnen. De trein bestond uit een D-trein-wagen le en 2e klas voor de officieren en uit twee derde- klasse-wagens van het nieuwste type voor de manschappen plus bagage-wagen. Op het perron, dat voor niet-bevoegden was afgezet, was veel belangstelling o.a. van de zyde der reeds in Saarbrücken vertoevende vreemde legerautoriteiten. Nadat buiten voor het station de opperbevel hebber der vreemde troepenmacht, generaal Brind, inspectie had afgenomen, werd in marschformatie onder muziek door de hoofd straat der stad naar het kwartier getrokken. De belangstelling van de zyde van het publiek was enorm, mede in verband met den Zaterdag avond. De indruk, welken het corps, dat door de reis in den comfortabelen reiscoupé geenszins ver moeid was, op de bevolking maakte, was een waarlijk militaire. Al critiseerde menigeen het feit, dat het korps in volle wapenrusting en met den stalen helm op, de stad „binnenrukte", als een bewijs van wat al te ongemoedelijke opvatting van zijn taak, algemeen werd ge constateerd, dat men in ieder geval met een ideaal stuk leger te doen had. Vergeiykingen met de aankomst van Engelsche en Italiaan- sche troepen, vielen dan ook in het voordeel der Hollanders uit. Men dient echter niet te vergeten, dat de Italianen en Engelsehen by hun aankomst een zwaarder reis achter den rug hadden. Reuter seint nog uit Londen, dat de aan komst van de Nederlandsche mariniers te Saar brücken met hun trommels en fluiten een voor- treffeiyken indruk op de Saarbevolking heeft gemaakt. Men bewonderde de wyze, waarop ons keurkorps door de straten der stad marcheerde. Nu en dan klonk zelfs eenig applaus uit de menigte. NEW YORG, 24 Dec. (Reuter). Amerika gaat dit jaar een meer opgewekte Kerstmis tege moet, dan verleden jaar. De koopkracht van het publiek is vooral dank zij den krachtigen regeeringssteun door de verschillende program ma's van hulpverleening en beperking van den oogst belangrijk grooter dan in 1933. Van alle deelen des lands komen berichten over groote Kerstinkoopen, ook van luxe arti kelen. Vandaag zal President Roosevelt de Kerstfeesteiykheden officieel openen. Vanuit het Witte Huis zal hy over alle Ame- rikaansche omroepstations een van zyn be faamde „fireside chats" houden, waarin hy het volk vertelt wat de regeering doet. Door ver volgens op een knop te drukken zal Roosevelt een reusachtigen Kerstboom ontsteken, die vlak voor het Witte Huis is geplaatst. Alle leden van de familie Roosevelt zullen in het Witte Huis byeenkomen om Kerstmis te vieren. Ook in elke Ambassade en Legatie te Washington worden Kerstpartyen gegeven. Op Kerstmorgen zullen vele radiohoorders evenals verleden jaar luisteren naar een toe spraak van koning George van Engeland van uit Sandringham. Geredden der „Orania" terug. De uitslag van het Saargebied wordt op 14 Januari vastgesteld. Laval en Flandrin door Sir Simon uitgenoodigd een bezoek aan 'Londen te "brengén. Te Leningrad heerscht groote opwinding we gens de arrestatie van Zinowjef en Kamenef. Begrafenis van de slachtoffers van de „Uiver"- ramp te Bagdad. De aankomst van onze Mariniers te Saar brücken heeft op de bevolking een voortreffe- lijken indruk gemaakt. Plechtige viering van het zilveren priesterfeest van Mgr. Panis in het Missiehuis te Tilburg. Aantal slachtoffers by treinongeluk te Murr- hardt tot tien gestegen. Beozek van de ministers dr. Coiyn en mr. Steenberghe aan Twente, om zich van den toe stand op de hoogte te stellen. Het eerste stadium der Nederlandsch-Japan- sche besprekingen is geëindigd zonder dat op zienbarende beslissingen genomen zijn. WEENEN, 23 Dec. (Reuter). In verband met de maatregelen tot zuivering van het Bondsle- ger heeft de Oostenryksche regeering de wet op de nationale defensie zoodanig gewüzigd, dat de burgeriyke rechten der militairen gedurende hun diensttijd een zekere beperking ondergaan. Zoo zal het den soldaten voortaan verboden zyn om deel uit tc maken van een politieke veree niging en eveneens om zonder nadrukkelijke toestemming der militaire autoriteiten lid te zijn van een niet-politieke organisatie of een niet- politieke vergadering by te wonen. Aartshertog Otto heeft verklaard, dat Oosten - ryk kan worden gered door het aanbrengen van hervormingen volgens de lijn, die Mussolini heeft aangegeven. Hü voegde er aan toe, dat hy er van overtuigd is, dat de meerderheid der Oostenrykers voelt voor het herstel der monar chie. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 760.8 yorlge stand: 754.5 De voor het Saargebied bestemde Nederlandsche troepen zijn te Saarbrücken aangekomen. De officieren bestudeer en de kaart der stad. V. I. n. r.; Luit. Broek huizen. Kapt. Roelofsen en Luit. Haberkorn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1