- De buitenlandsche politiek van België Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 75.000 gezinnen J GESPREK VAN LIPPENS MET GOERING MAANDAG 24 DECEMBER 1934 HARTMANS-TIJDSCHRIFT- FONDS Vertrek van de „Sibajak" uitgesteld Luchtpostdienst in de Kerst- en Nieuwjaarsweek Surnumerairs Het zachte, vochtige weer duurt voort Telefoongesprekken uit openbare spreekcellen |iiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiini!niiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiii| ilIIIIIllllllllltlllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllIHHIIIIIIIIIIIIIllllllllllinilllllllllllllllllllllllllIllin immnnnmninnnninnnnHminiiiiimmininiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiHiiiiiiinimniniiig imiiiiiinimimminiml Hitier wenscht alle wrijving met België zorgvuldig te vermijden" Franschgezinde pers gevaarlijk De mariniers te Saarbrücken. Op de slaapzaal worden toebereidselen ge- 4 maakt voor den eersten nacht Teekens om sneller te gaan rijden ms*m Het bestuur van het Hartmans-Tijdschrift- fonds, gesticht bij akte dd. 23 Juni 1934, is voornemens, overeenkomstig artikel 2 der sta tuten over het jaar 1935 aan enkele financieel niet voldoende krachtige personen, tot een getal van ten hoogste vijf, een tegemoetko ming te verleenen in de kosten van de studie voor een der examens, afgenomen door de Ne- derlandsche Vereeniging voor Gemeentebelan gen. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, kunnen op verzoek een aanvraagformu lier verkrijgen bij den Secretaris van het be stuur J. J. L. M. Verwiel, burgemeester van Oisterwyk. Voorts schrijft het bestuur de volgende prijs vraag uit: Op welke wijze behoort de secretarie eener gemeente van ten hoogste 3000 inwoners te worden ingericht? Voor het beste antwoord wordt eene beloo ning van f 50.in uitzicht gesteld. De voor waarden voor de prijsvraag zijn op aanvraag verkrijgbaar bij genoemden Secretaris. Het vertrek van het naar Nederl. Indië ver trekkende mailschip „Sibajak", hetwelk oor spronkelijk 26 December zou plaats vinden, is in verband met de feestdagen uitgesteld tot Donderdag 27 December a.s. Het embarkement op diep dag kan tusschen 13 en 14.30 uur geschieden, terwijl het schip om 15 uur zal afvaren. Tijdens de Kerst- en Nieuwjaarsweek zullen de van Nederland uitgaande luchtpostdiensten als volgt worden uitgevoerd: 24 Dec. geen luchtpostverzending naar Ber lijn; geen nachtvlucht Berlijn-Keulen-Londen; de overige diensten worden normaal uitgevoerd. 26 en 26 Dec. (Ie en 2e Kerstdag) geen lucht postverzending. 27 tot en met 29 Dec. Normaal. 30 Dec. (Zondag) geen luchtpostverzending. 31 Dec. als op 24 Dec. 1 Januari geen luchtpostverzending. Bij beschikking van den minister van Finan- tiën zijn met ingang van 1 Januari 1935 be noemd tot surnmerair der registratie en do meinen in tijdelüken dienstL. C. Bakker te 's Gravenhage, A. P. Blok te Oosterhout (N.-B.), J. Bonthuis te Zeist, H. J. Doedens te 's Gra venhage, T. C. Gaanderse te Heinenoord, E. van Hoff te Amersfoort, F. H. M. van de Kerkhof te Aarle-Rixtel, M. J. M. van Kinderen te Moerdijk, H. baron van Lawick te Apeldoorn, M. Meerstadt te Utrecht, H. B. van Rijswijk de Jong te Breda, P. D. Sanderse te Grtjpskerke (Z.), J. Sirks te Zeist, H. M. A. A. Smeets te Roermond, J. G. Takken te 's Gravenhage, J. J. Terpstra te 's Gravenhage, H. Weisfeit te Utrecht. Het schijnt, dat de depressies, die nu nog over West-Europa trekken, weer van minder beteekenis worden dan de voorafgaande Het was reeds eenige dagen geleden opvallend, dat de diepe depressies, welke uit den Oceaan op kwamen, telkens boven de Noordzee oplosten, waardoor hét weer hier te lande een rustig karakter kon behouden. Doch dit verschijnsel kan een soort pauze in den stroom van depres sies beteekenen, die nog altijd schijnt aan te houden. Gewoonlijk volgen eenige depressies elkaar snel op (een zoogenaamde familie), waarna een smal gebied van hoogen druk voor bij trekt, gevolgd door een nieuwe reeks van depressies. Hetzelfde verschijnsel doet zich thans ook voor, doch in eenigszins gewijzigden vorm. De laatste reeks der depressies werd gisteren afgebroken en er volgde een tamelijk sterke drukstijging doordat zich tusschen de laatste we familie een weinig beteekenend gebied van depressiegebied te hebben ontwikkeld, familie een weinig beteekenend gebied van hoogen druk had ontwikkeld, dat zich in Oost- waartsche richting voortbewoog. De eerste de pressie der nieuwe reeks wérd eigenlijk reeds Donderdag ten Westen der Britsche Eilanden gesignaleerd en schijnt zich tot een uitgebreid Tegenover dezen nieuwen aanvoer van de pressies uit het Westen en van warm-vochtige lucht uit den Oceaan kan het gebied van hoo gen druk over West-Rusland geen invloed op de weersgesteldheid bij ons uitoefenen. Toch dient men het met het oog op den tijd van het jaar en de mogelijkheid, dat het zich naar het Westen zal uitbreiden, zoodra de toevoer van warme lucht uit den Oceaan minder wordt, in het oog te houden, omdat het dan van invloed op den weerstoestand bij ons zou kunnen wor den. Voorloopig schijnt de toestand in het Westen nog zoo te zijn, dat een krachtige warm- vochtige luchtstroom uit den Oceaan over West-Europa zal vloeien, waardoor het zeer vochtige, zachte weer aanhouden zal. (Nadruk verboden) De kosten van een interlocaal telefoon-op roepbericht bij gesprekken, gevoerd uit een openbare spreekgelegenheid, bedragen 20 cent. Wordt een telefoon-oproepbericht ingetrok ken dan is verschuldigd: 6 cent bij intrekking vóór de overbrenging en 20 cent als de over brenging reeds aangevangen is, eventueel ver meerderd met bodeloon. Indien geen gesprek op het oproepbericht volgt, is tevens de helft van de gesprekkosten verschuldigd. De prijs van een interlocaal gesprek met voorbericht, gevoerd uit een openbare spreekcel, is gelijk aan dat voor een gewoon gesprek met voprbericht, afgerond c.q. verhoogd tot het naast hoogere tienvoud. Iri de 4 tariefkringen bedragen de kosten van een cel-gesprek met voorbericht derhalve voor 3 minuten resp. 20, 26, 50 en 70 cent; voor 6 minuten 20, 40, 80 en 1.10 en voor 9 minuten 40, 60, 140 en 190 cent. Bij intrekking van een voorbericht is ver schuldigd: vóór de overbrenging 6 cent en na de overbrenging voor een gesprek in de le of 2e tariefzone 6 cent, 3e zone 15 cent en 4e zone 20 oent. FOTOREPORTAGE i Aii j r» i cl li r c i Z. H. Exe Mgr J. W J. P«nis, Apost. Vicaris van Calabas, viarda Zondag ta Tilburg rijn zilvaran Het s.s. „Rosa gebouwd bij de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam voor de Koyal Shell ten baarpolitieman passeert den Hollandschen schild- P"»*t*rteast in hat moadarhui» der missionarissen van het H. Hart Tijdens de receptie; zittend v.l.n.r.s groep te Londen, is Zaterdag te water gelaten. Het plechtige moment wacht voor de kazerne te Saarbrücken P*ter Brek*lm""' PaUr Ov«r»t«, Mgr. Panis an Pastoor Panis Een gedeelte van de mariniers in het Saargebied is ondergebracht in een villa te St. Ingberi De manschappen gaan eten halen (Van onzen Brusselschen correspondent) Daar aanleiding van de uiteenzetting van den heer staatsminister Poullet voor den katholieken partijraad van Belgisch Lim burg te Hasselt, over het Belgische legervraag- stuk in dezen tijd, die wij hier uitvoerig heb ben weergegeven, kunnen wij nog wijzen op een paar punten die van belang zijn voor de buitenlandsche politiek van België. In leidende Belgische kringen gelooft men op dit oogenblik niét dat in geval van een Duitsch- Fransch conflict, Duitschland zich roekeloos zal wagen aan een nieuwen inval op het Bel gische grondgebied waar Duitschland ditmaal een goedgeorganiseerde tegenstand zou wach ten. Met aandacht heeft men hier onlangs kennis gekregen, van een gelijkluidend oordeel van een bekende Fransche militaire autoriteit, nJ. generaal David, die op 3 Mei in „Le Jour nal des Débats" uiteenzette dat België niet onvermijdelijk in een toekomstigen Fransch- Duitschen oorlog zal worden meegesleurd. De gedachtengang van géneraal David komt hier op neer: Engeland zal ongaarne opnieuw tus- schenkomen in een conflict tusschen Duitsch land en Frankrijk. Duitschland weet dat zeer goed en er is dus aanleiding om te veronder stellen dat het in het eigen belang' zal vermij den om Engeland in zulken oorlog te betrek ken. - Daarom zal Duitschland er zich wel voor wachten België binnen te vallen want het weet dat een Inval in België ongetwijfeld een Brit sche tusschenkomst zou uitlokken. Daarom is generaal David van opinie dat Duitschland zijn „aanval" zal uitvoeren langs Elzas en Lotha ringen en geenszins langs België. Velen zijn hier van meening dat generaal David gelijk heeft en dat een politiek van wij ze, vrijwillige neutraliteit, onder voorbehoud van de verplichtingen aanvaard door de rati ficatie van het Rijnpact en de verdragen van tocamo, het mogelijk kan maken dat België buiten een oorlog blijft die tusschen Duitsch land en Frankrijk zou losbreken. Hier moet ik echter aan toevoegen dat nog ■eer onlangs in den Belgischen Senaat deze meening werd tegengesproken door den rap porteur voor de begrooting van Buitenlandsche Zaken, den heer Paul Segers van de meer con servatieve fractie der Katholieke Party, die zooals men weet herhaaldeiyk ongelukkige in terventies heeft gehad in de Belgisch-Neder- landsche kanalenkwestie. Volgens den heer Se gers binden de verdragen van Locamo de mees te Europeesche naties, België incluis, door de bepalingen omtrent wederzydschen bystand in zulke mate dat een „geïsoleerd" conflict, een conflict waarin we noch aan de zyde van Duitschland, noch aan de zyde van Frankryk militaire verplichtingen van „bystand" zouden moeten nakomen, z. i. vrijwel ondenkbaar is. In verband met dit alles kunnen wy een en ander vertellen over stappen die slechts en kele weken geleden te Beriyn door afgezan ten van België zyn gedaan by de hoogste Duit- sche instanties. De liberale oud-Minister Lip pens, een Vlaming van gematigde richting maar een beslist voorstander van de Belgische zelfstandigheid, werd toen naar Beriyn gezon den in buitengewone missie, by zyn terugkeer werd hy In gehoor ontvangen door Koning Leo pold en deelde aan Buitenlandsche Zaken zyn ervaringen mede. Voor het publiek is er over deze zending en het bereikte resultaat nagenoeg niets uitgelekt. Het is ons echter bekend, dat de heer Lippens (die thans voorzitter is ge worden van den Belgischen Senaat, en een der vertrouwenslieden is van den jongen Koning) te Beriyn in aanwezigheid van den Belgischen ambassadeur, graaf de Kerchove de Denter- ghem, verschillende gesprekken heeft gehad met leiders van het nieuwe Duitschland, o. a. met Goering. Om de positie van Hitier tegenover België en zyn huidige politieke iyn te verken nen, waren reeds vroeger pogingen gedaan. Het is trouwens bekend, dat Hitier de verklaringen van de Broqueville op 6 Maart toen hy als Belgische premier en als eenige overbiyvende Europeesche premier van 1914, het militair ge deelte van het verdrag van Versailles onhoud baar achtte, een kranig staatsmansstuk heeft gevonden en dat Hitier alle wryving met Bel gië zorgvuldig vermydt. Tydens een langdurig gesprek met Goering waarop o.a. ook de Roemeensche gezant te Ber iyn aanwezig was, moet Goering nog eens het onderscheid hebben gemaakt tusschen het Duit- sche Keizerryk en het Duitsche volk, en er zyn verbazing hebben over uitgesproken dat men in België zoolang een diepen wrok biyft voelen over het gebeurde in 1914. Waarop graaf de Kerchove de Denterghem deed opmerken dat 400 jaren na den dood van Alva zyn afstamme lingen te Gent nog werden gelyncht, zulk een wrokkig volk zyn wy. Maar wy zyn ook een volk met gezond verstand, zeide de heer tie Kerchove, en met diepen zin voor zelfstandig heid alhoewel gy vaak het tegenovergestelde denkt omwille van onze verhouding met Frankryk. wy zyn geen kinderen, had Goering gezegd, De meeste leden van de Japansche terroristen-organisatie de „Bloedbroederschap" werden te Tokio door de rechtbank tot levenslange tuchthuisstraf Jen veroordeeld wy weten dat gy, uit vrees voor ons, militair zyt gebonden aan Frankryk. Alhoewel wy hier herhaaldelijk verbaasd hebben gestaan over da den van zelfstandigheid die gü stelt, o. a. over de wyze waarop gy u hebt losgerukt van de oriëntatie-Barthou. Goering sprak tydens dit onderhoud ook over de verhouding Vlaanderen-België en gaf de verzekering dat Duitschland zich volkomen desinteresseert van dit probleem Toen hy in de oorlogsjaren met het Duitsche veldleger in Vlaanderen vertoefde had hij trouwens, zeide hy, kunnen vaststellen dat de Vlaamsche lands man en de Vlaamsche stedeling zich te be klagen hadden over België maar dat het niet ging om een „bloedig" onrecht dat een volks opstand tegen den staat zou hebben gewettigd. Het belangrykste wat Goering tenminste voor zyn Belgische gasten was dit het belang rykstein den loop van dit hoogst interes sant gesprek zeide, was echter het volgende (en op grond van een afdoende getuigenis kan ik instaan voor de authenticiteit hiervan). „In dien wy ernstig hadden vermoed of geweten dat gy in 1914 werkeiyken militairen tegenstand by onzen inval in België zoudt hebben geboden na de weigering om ons doortocht te verleenen, weigering die wy als platonisch hadden be schouwd, dan zou het Duitsche veldleger nim mer door België zyn getrokken. Hieruit kunt ge als verstandige menschen voor de toekomst uwe conclusies trekken." In kringen die iets mee te zeggen hebben by de bepaling der richting van de Bel gische politiek van België heeft men aan deze verklaring en aan de .geestesgesteldheid waarvan zy biyk geeft, groote beteekenis ge hecht. Er moet trouwens worden erkend, dat men te Brussel zyn best doet om elke provo catie tegenover Duitschland of tegen den hul digen bewindsvorm welke men als een zui ver binnenlandsche Duitsche aangelegenheid wil beschouwen zorgzaam te vermyden. En dat men tracht Duitschland evenals Engeland en Italië tot de overtuiging te brengen dat België geen satelliet is van Frankryk. Een groot gevaar blyft intusschen de zoo genaamde getrusteerde pers. Drie bladen der liberale party, te Brussel en te Antwerpen, de „Indépendance Beige", de „Etoile Beige" en de „Matin", benevens het financieele blad „Mo- niteur des Intéréts Matériels", zijn enkele maanden geleden eigendom geworden van de heeren van Ougrée-Marihaye in wier groote metaalindustrie het Fransche Comité des For ges" en andere belanghebbenden in ammuni- tie-fabrieken ruimschoots zyn vertegenwoor digd. Deze bladen laten hier dagelyks Fran sche tonen hooren en voeren hier geen Belgi sche maar Fransche politiek. Men ziet dadelyk hoe dit bijdraagt om hier de atmosfeer te vertroebelen en een ge deelte der bevolking op te winden ten gun ste van belangen die geen Belgische belan gen zyn, en om hier gevaarlyke provocatie- politiek te voeren. Snelheidsvermeer- j Snelheids ver meer dering voor ver- i dering voor ver keer, dat den agent i keer, dat den agerit van links nadert.van rechts nadert

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4