Geredden der „Orania" terug De groote macht van het Duitsche Front mEm Dobbelmann lekker... man! Mgr. J. Panis PASSAGIERS K.H.L. DESTELLING VAN HET INTELLECT NAT. VERBOND K.J.M.V. KROON MEDICIJN MAANDAG 24 DECEMBER 1934 Een kranige tweede purser Das fremde Militaer tegen kou en pijn Actie tegen burge meester kersïfeebr I Klachten over het gedrag der be manning bij de ramp tegen gesproken Oordeel des heeren Tatter sail Dr. Weissmann vertelt De psychologische uitwerking der aanwezigheid van vreemde troepen is gunstig voor Hitier Protest van Werkliedenvereeniging en Bestuur der sbond DE ACTIE VOOR DEN KLEINEN BOER UIT DE SIGARENINDUSTRIE Nog geen overeenstemming MOTORSCHIP GESTRAND Later vlot gesleept Er van door VOOR HET KIND EXTRA REISGELEGENHEID Bij de jaarwisseling Wij hebben er prijs op gesteld onmid dellijk bij den terugkeer der eerste ge redde passagiers van de in de Portu- geesche haven Leixoes gezonken „Ora nia van den Koninklijke Hollandsche Lloyd, hen tegemoet te gaan en hun ordeel te vragen over de in de Telegraaf geuite klachten over de bejegening der passagiers door de schepelingen bij het ongeval. Het oog getuige-verhaal dat wij onmiddellijk konden geven week van de Telegraaf- voorstelling nogal af. En daar onze in lichtingen beter waren dan b.v. ook die van Reuter welke zelfs van ernstige gewonden gewaagden, terwijl onze be richten ernstige verwondingen tegen spraken, daarom hebben wij een bij zondere waarde er aan gehecht drie der meest vooraanstaande pasagiers der „Orania" erover in ons blad te laten verhalen. De eerste dien wij mochten ontmoeten was de heer John Tattersall, de welbekende groot-in dustrieel uit Enschede, die zijn plantages te Pernambuco had bezocht. „Zooals ik vele malen voor zaken in Zuid- Amerika moet zijn," gelijk hij ons zei. Men had ons gewaarschuwd dat de heer Tattersall nog zeer onder den indruk van net gebeurde was, doch we vonden een kalme, eerbiedwaardige persoonlijkheid met grijzen baard, maar jong-frische energie, van wien we het moeilijk konden gelooven, toen hij ons ver klaarde dat hij al vierentachtig en een half jaar was. Ondanks zijn hoogen leeftijd maakt de heer Tattersall nog zulke enorme reizen als naar Pernambuco, de noordelijKe havenstad van Brazilië. Onze gemeenschappelijke herinneringen aan Zuid-Amerika, met name aan Pernambuco, braken het ijs der conversatie onmiddellijk. En toen we den heer Tattersall de klachten onder 't oog brachten over de bejegening der passagiers door de bemanning en zijn onpartijdig rond borstig oordeel vroegen, zeide hij ons met nadruk: „Niets van bemerkt. Ik heb slechts de grootste waardeering. Ik ben in alles en met alles geholpen. Er is geen eigenlijke paniek geweest. De ramp heeft zich heel snel voltrokken, maar er is geen sprake van, dat de verant woordelijke autoriteiten hun plicht niet zouden gedaan hebben of dat het personeel aan vrouwen en kinderen den voorrang heeft betwist. Ik zag slechts dat het personeel alles in het werk stelde om de passagiers te helpen- De heer Tattersall is Zondag in „Pays Bas" te Amsterdam afgestapt om vandaar, na eenige rust, naar Enschede verder te reizen. De sta tige figuur met de hooge onderscheidingstee kenen in zijn knoopsgat, maakte den indruk niet door de groote emoties en vermoeienissen der laatste week veel geleden te hebben. De tweede passagier, dien wij konden spre ken, was een buitenlander, den bekenden mu sicus, den dirigent dr. Weissmann, die vele con certen ook ten onzent heeft geleift, o.a. met medewerking van Kipura. Hij had in Argenti nië, in Buenos Aires geconcerteerd, toen ook wij daar verbleven en had er prijs op ge steld met de „Orania" terug te keeren, omdat hy met dit schip de heenreis had gemaakt. „Ik heb met de „Orania" willen gaan, omdat ik schip en bemanning had leeren w'aardeeren en ik ben dan ook vol lof over de behandeling aan boord gedurende heen- en terugreis. Na Lissabon hadden we met storm te kampen en we hebben 6 a 7 uur voor Leixoes moeten dob beren voor we naar binnen konden. Het is my Dr. Weissmann, de bekende muziek- dirigent, een der geredden der „Orania" bij zijn terugkeer voor ons blad posee rend in „Carlton" te Amsterdam niet duidelijk waarom we Juist die haven bin nen moesten en de passagiers niet in een an dere haven eendeels konden afgezet, anderdeels konden opgenomen. Daaraan schenen onover- komeiyke bezwaren verbonden en kapitein Maars schynt wel zijn bepaalde instructie te hebben gehad om de zeer talrijke Portugeeschc passagiers aldaar af te zetten en de vele daar wachtende passagiers aan boord te doen ko men. „Van een eigenlijke paniekstem ming na de ramp is geen sprake geweest. Heel, heel velen hebben zich in den beginne slechts moeilijk en geleidelijk kunnen realiseeren, dat het ging om lijfsbehoud en dat het schip verloren was. Een scherp verschil was er tusschen de zenuw achtige, gillende en hun kalmte ver liezende Portugeesche passagiers, vooral der derde klasse, en de Ne- derlandsche, Engelsche en Duitsche opvarenden. De Nederlandsche verantwoorde lijke leden der bemanning hadden groote moeite de orde onder de Portugeesche passagiers zooveel mo gelijk te handhaven. Voortreffelijk werk heeft vooral daarbij de tweede Purser, de heer de Wolf uit Deventer geleverd; 'n betrekkelijk jonge, maar energie ke man die kalm en zelfbewust handelend optrad, en zooveel doen lijk allen behulpzaam was. Ik heb zoo goed als alles verloren: mijn muziekboeken met aanteekeningen en per- sooniyke bewerkingen, myn instrumenten, mijn bagagealles en alles. Hierin deel ik trou wens het lot van alle anderen. Toen de aan varing plaats vond, stond ik aan het dek. Ik ben nog naar mijn hut gegaan, om te zien iets te redden. Ik kon myn pas met m'n pas visum voor Zuid-Amerika voor my van veel belang redden, heb nog m'n sleutels by me kunnen steken van de koffers, die ik in het Carltonhotel te Amsterdam had achter gelaten. Ik hoopte later nog meer te zullen kunnen halen. Maar toen ik weer aan dek kwam, was inmiddes het schip zoodanig ge held, dat velen reeds het schip verlieten. We hadden allen onze zwemvesten aangetrokken. Een passagier was van een aanzieniyke hoogte in zee gesprongen en heeft proefondervinde lijk het zwemvest kunnen beoordeelen. Hij is later opgepikt door de vele scheepjes, die al reeds waren nader gekomen om eventueel passagiers en bagages af te halen. Wanorde bij de Portngeezen Een enorm verschil was er tusschen de menta liteit der kalme noordelingen en die der Zuid- Europeanen. Vele Portugeezen verloren hun hoofd en geraakten in groote verwarring. De groote zytrap was alreeds te voren bij 't voor anker gaan leggen gestreken en daarlangs zyn de meeste opvarenden naar beneden ge klauterd, om in de scheepjes te worden op genomen. Het was de zijde van het schip, die steeds hooger en hooger oprees by het hellen. Snel was het lot van de Orania" be zegeld. Binnen ongeveer tien minuten lag het eens zoo trotsche schip op zyde, byna geheel onder water-" Mej. Ten Brink Mej. Ten Brink is een onzer reisgenooten op de „Flandria" geweest naar het Interna tionaal Congres te Buenos-Aires, zy is niet met de Nederlandsche delegatie teruggegaan, om dat zy nog eenigen tyd bij haar broeder in Zuid-Amerika wilde vertoeven. Zoo kwam het, dat zy eerst thans met de „Orania" terug keerde. Het is vanzelf sprekend, dat wy er by- zonder aan hechtten ook haar oordeel te ken nen, omdat we deze bekende Amsterdamsche maatschappelijke werkster hebben leeren waar- deeren, om haar kalm, energiek bezadigd oor deel. „Ik was aan dek, toen de aanvaring plaats greep. Er bestaat voor mij, hoewel leek, geen zweem van twijfel, wie schuld heeft. Kapitein Maars was reeds voor anker gaan liggen met de „Orania", had bovendien den gezagvoerder van het Portugeesche vrachtschip, „Luanda" geseind niet verder te varen. Maar toen ik daar aan dek stond te kijken naar het gedoe in de haven en me aan de reeling vasthield, zag ik de „Luanda" toch op ons toekomen. Het schip had géén loods aan boord. Ik maakte nog tot een lid van de bemanning de opmerking, dat de „Luanda" op de „Orania" zou loopen doch de ander meende nog, dat het schip wel by zou draaien en tegen de pier terecht zou komen. Maar de kapitein van de „Luanda" verkoos blijkbaar liever op de „Orania" dan op de pier te stooten en zoo trof de Portugees ons schip in het volgend oogenblik midscheeps. Het was gelukkig, dat de passagiers juist de lunch hadden gebruikt en de eerste klasse eetzaal leeg was, want anders zouden er hoogst waarschijnlijk menschenlevens te betreuren zijn geweest, immers de zijwand werd opengescheurd en juist in de eetzaal een groote opening gestoo- ten. „De schok was voor ons, aan dek, die de botsing hadden zien aankomen, niet zoo hevig en wij begrepen nog zoo gauw niet den ernst van den toestand. Er was wel een deuk in het dek gekomen en er was ook een en ander ontzet, maar we wisten nog zoo gauw niet welk een verwoesting er beneden was aangericht. „Hoe was de houding der bemanning jegens de passagiers?" vroegen we: „Voor zoover ik kan beoordeelen, goed! Spreekt u gerust hetgeen in de Telegraaf heeft gestaan tegen dat de bemanning zich ergerlijk tegenover de passagiers zou heb ben gedragen. Ik althans heb er niets van bemerkt. Integendeel ik heb allen lof. Myn 0 hutsteward die zelf erg geschrokken was, is niet naar z'n eigen hut gegaan maar heeft integendeel mij nog geholpen. Ik heb nog een tasch met m'n pas en wat geld kunnen meenemen. Overigens is ook van mij alles en alles ook al mijn lieve souvenirs aan het congres te Buenos Aires, verloren. Bijzonder onderscheiden heeft zich de tweede purser, de heer Wolf uit Deventer. Ook de pursers uit de derde klasse traden krachtig op. Doordat de „Orania" dadeiyk volop water binnen kreeg aan een kant, begon het schip zeer snel op zij te hellen waardoor het ondoen lijk werd de booten te strijken. Binnen een tiental minuten lag het schip op zij. Geholpen door het personeel ben ik langs de bovenliggende zyde langs de trap die een heel ongemakkelijke positie had gekregen om laag gekomen en van het eene schip over 't andere in een bootje terecht gekomen. Van de eigen booten der „Orania" konden er slechts twee worden gestreken, doch dit weet ik niet precies. Onder de Portugeezen vooral der derde klasse ontstond er groote verwarring, ze dron gen wanordelijk op en het Nederlandsche per soneel had de grootste moeite om bij dit op dringen en die wanorde der Portugeezen de vrouwen en kinderen voor te doen gaan. Ik was, doordat ik ook nog naar m'n hut was gegaan, by de laatste passagiers. De eerste purser had me ontdaan gewaarschuwd: „het is uit met de reis." Nog eens ik heb niet gezien dat personeel passagiers zou hebben var drongen. Maar u weet: aan ieder is een bepaalde reddingsboot by eventueele ongevallen toegewezen en zoo kan 't best gebeuren, dat veel leden van 't personeel by hun eigen booten hebben gestaan. Hoe dit ook geweest zij ik heb geen klacht. Sommigen zyn van het schip jn het water gesprongen, anderen hadden zich langs 'n touw laten afzaken. Maar wie rustig bleef is kalm langs de trap kunnen afdalen. Intusschen is het schip razend snel gekanteld. Eenmaal aan wal stond daar de gehelmde brandweer, die eigenlijk niets had uit te voeren, stond er 't Roode Kruis, welke gelukkig ook geen emstfge aangelegenheden had te ver zorgen. We zijn geruïmen tyd in een der haven loodsen gebleven en werden ten slotte naar Hotel Centraal te Leixoes vervoerd door den ver tegenwoordiger van den Kon. Holl. Lloyd. Kapi- DflmOO verdriift sPoedi9 el'e kou in hoofd Hw en neus. op borst en keel door in- wrijving met Dampo en inademing der dampen. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Wat Mijnhardt maakt is g o ed." Onze bijzondere correspondent schrijft ons uit Saarbrücken, d.d. 23 dezer: Het „Deutsche Front" is in het Saargebied de oppermachtigste organisatie; zij is de organisatie van alles wat min of meer nationaal-socialistisch denkt en voelt en van veel, dat zulks niet doet maar een of andere reden heeft om te „doen alsof". Het „Deutsche Fx-ont" komt vanzelfsprekend op voor den terugkeer van het Saargebied tot Duitschland. Minder vanzelfsprekend is, dat het opkomt voor een terugkeer naar Hitler-Duitsch- land. Men zou zich namelijk een party kunnen denken, die propaganda voerde voor den terug keer naar Duitschland en tegelijkertijd de Duit sche Hitler-regeering bestreed. Zulk een party is echter daarom reeds onbestaanbaar, wyl, na dat de Rückgliederung tot stand zou zyn ge komen, de Duitsche machthebbers geen dank baarheid zouden toonen voor de ten gunste van Duitschland gevoerde propaganda, maar wel wraak zouden nemen voor de tegen hen ge- voerden strijd. De strijd in het Saargebied is dan ook een zuivere strijd voor of tegen Hitier. Het Deutsche Front houdt in dezen strijd zeer sterke stellingen bezet. Nagenoeg alle Duitschers die een openbaar ambt bekleeden, hebben zich aan zyn zyde geschaard. Dat zyn vooral burge meesters, wethouders, onderwijzers, leeraren en rechters en politiebeambten, het overgroote deel dus van het Saarlandsche intellect. Wanneer men echter aanneemt dat het intellect zich wel uitsluitend door idealistische beweegredenen zal hebben laten leiden, miskent men de ware situ atie. De zooeven genoemde lieden bekleeden al len zeer blootgestelde posten, waarover de open bare macht kan beschikken. En men heeft al- tyd voor het waarschijnlijkste gehouden, dat deze openbare macht na 13 Januari 1935 de Duitsche zal zijn. Dank zij het gelijkgeschakeld intellect van het openbare leven heeft het Deutsche Front in wijde kringen een zeer grooten invloed kunnen uitoefenen, niet slechts ten gunste van de Rückgliederung, maar ook ten gunste van de nationaal-socialistische levens beschouwing, waaromtrent in het bijzonder van katholieke ouders en van de geestelijkheid zeer vele klachten voorliggen. Behalve over dit leger van intellectueelen, dat een geestelijken en mo- reelen druk op de bevolking kon uitoefenen, beschikt het „Deutsche Front" over een leger van meer physieke krachten en dat leger noemt het zyn „Ordnungsdienst". Het wordt gevormd door jongemannen in hooge, zwarte, gespoorde laarzen, wier dreunende marschtred overal en ten allen tijde in Saarbrückens straten waar neembaar was als symbool van de naderende volheid der nationaal-solialistische macht die echter sinds de aankomst van buitenland- sche troependeelen verstomd schynt. Deze orde dienst is een afgietsel van wat eens de bruine knokploegen in de Weimarer republiek waren. De eerste groep geredden der „Orania" met mej. Ten Brink e.a. bij aankomst te Amsterdam voor de lens van onzen fotograaf tein Maars is nog tot laat op 't water rond het schip blijven varen om te zfen wat hij nog misschien kon doen. Hy was dien heelen mor gen met den tweeden stuurman Boon op de brug in den storm geweest. Er was toen al sprake van dat we door zouden varen indien de loods niet aan boord zou komen. In „Hotel Centraal" zijn we niet gebleven. We zijn naar het nabijgelegen Porto gegaan, waar vanwege 't agentschap van den Kon. Holl. Lloyd voor ons gezorgd werd en onze terugreis in orde werd gebracht. Sommige formaliteiten by de Portugeezen vereischten nogal eenfg ge loop. Vrijdag 1 uur vertrok ik uit Porto. In Parijs kwam een vertegenwoordiger van den Kon. Holl. Lloyd aan onzen trein om verder voor ons te zorgen. Daarvoor een woord van erkentelijkhed jegens den Lloyd. Zoo is mijn terugtocht van het Intern. Euch. Congres wel een bewogene geworden. In Lissabon hadden we trouwens al een onge val. Een Hollandsche missionaris uit Brazilië, pater Cleverkamp, was gevallen en had zijn arm ernstig geblesseerd, denkelijk gebroken. Dr. Wibaut wilde hem behandelen, doch aangezien de pater er tegen op zag de reis verder te maken, heeft hij zich naar een ziekeninrich- ting te Lissabon laten brengen. Even vóór Leixoes was de wind zóó straf, dat we op een gegeven oogenblik een hevigen slag hoorden en in de eetzaal der tweede klasse de zware stoelen dooreen bleken gesmeten." Onder de eerste vier reizigers die Zondag repatrieerden was ook degeen die, van Madeira komend, de omstreden beschrijving naar de Telegraaf had gezonden. We meenden het dus overbodig nog eens hier zijn meening te vragen, maar vonden het eigenaardig nu ook de andere passagiers aan 't woord te laten komen. Nieuw bestuur thans samengesteld Het bestuur van het Nationaal Verbond van Katholieke Jonge Middenstandsvereenigingen is geheel gewijzigd. In de laatst gehouden vergadering te Utrecht is afscheid genomen van de heeren W. v. d. Schoot te Tilburg als voorzitter en J. Koopman als secretaris-penningmeester. De afgevaardigden kozen tot algemeen voor zitter den heer Herman Engels te Leiden, tot secretaris den heer Kloppenborg, Pelikaan straat 15 te Utrecht en tot penningmeester den heer W. Berends te Helmond. Medegedeeld werd dat H.H. Exc. de Bisschoppen tot ver- bondsmoderator in de plaats van pastoor Timp hebben benoemd rector J. Mol, directeur van het Mannelijk Jeugdwerk in het bisdom Haar lem te Den Haag. Vooral in de dorpen en kleinere steden van het Saarland hebben zij meermalen getoond gemak kelijk tot handtastelijkheden over te gaan. Ook de vrooljjke Engelsche politie-officier Justice, kan daar thans een en ander van vertellen. Merkwaardig is, dat juist de aanwezigheid van dezen „ordedienst" een der redenen was, die het noodig maakte troepen te zenden om wan orde te voorkomen. Deze troepenzending is door het „Deutsche Frant" niet vriendelijk opgenomen, al kwamen de troepen ook met nadrukkelijke instemming van de Rjjksregeering. Echter is geenszins uitgesloten, dat de aanwezigheid van deze troepen juist de Deutsche-Front-propagan- da ten goede zal komen. Vele eenvoudige lieden zien in het geval slechts een nieuwe „bezetting" wat het in wezen geenszins is en voelen zich daardoor in hun nationale eer beleedigd. Anderen eenvoudigen lieden wij constateerden het zelf sloeg op het zien der vreemde solda ten de schrik om het hart en geven thans als hun meening te kennen, dat terugkeeren tot Duitschland noodig is. Daar is tenminste geen bezetting door „fremdes Militar." Van den anderen kant dient men niet uit het oog te verliezen, dat door de komst der vreemde troepen de druk, die van het „Deutsche Front" uitging, gebroken is, wat allicht de partijen van rden status-quo, de status-quoler" ten goede kan komen. Begrijpelijkerwijze worden ook druk vergelij kingen getrokken tusschen het „fremdes Mili tar" en het eigene, het Duitsche dus. De verge lijking met de Engelschen is niet te hunnen gunste uitgevallen, wij hoorden hier en daar als commentaar op eenige groepjes Tommys op merken, dat zulke *,by ons" (in Duitschland) derde of vierde soort zyn. Een zeer goeden indruk maakten de eerstaan- gekomen Italianen; prachtig materiaal en straf geschoolde manschappen. Mussolini kan over deze representatie van het „Reale Esercito" te vreden zijn. De Zweden maakten niet veel indruk. En onze lezers hebben er intusschen kennis van kunnen nemen, dat den besten indruk maakten de Nederlandsche Mariniers. >n poeders en cachets Men schrijft ons: Het bestuur van de R.K. Werkliedenvereeni- ging te Culemborg en de Culemborgsche Be- stuurdersbond protesteeren met nadruk tegen de pogingen van een deel van den gemeente raad te Culemborg om het gezag en den invloed van den burgemeester dier gemeente te onder mijnen en daardoor diens streven naar verbe tering van de volkshuisvesting te verlammen. Zij stemmen volkomen in met hetgeen deze magistraat deed en doet in het belang van de volkshuisvesting en tot verlaging van de veel te hooge huren, vooral van arbeiderswoningen, in de gemeente en spreken de hoop uit, dat de burgemeester zich niet door acties, door een motie van afkeuring en door tegenwerking zal laten ontmoedigen in zijn strijd voor de be langen zy'ner gemeente en van die harer be volking. Een uitspraak De Kringadviseur van den Aarts Diocesanen Boeren en Tuinders Bond. Pastoor v. Schaik, heeft op een kringvergadering te Duiven in zijn functie medegedeeld, dat diegenen, die lid zijn van de actie voor den kleinen boer, geen lid kunnen blijven van den A. B. T. B. daar dezac- tie tweepalt brengt in den A.B.T.B. Ze groeit uit tot een vereeniging, waaraan geen Bisschop pelijke goedkeuring zal worden gehecht en waaraan geen geestelijke adviseur zal worden toegevoegd. De vertegenwoordigers der beide patroons organisaties en der vier werkliedenorganisaties in de sigarenindustrie, kwamen Vrijdag in Den Haag bijeen. Op een vraag van den voorzitter, de heer H. v. d. Putt, wat de vrucht was der besprekingen in de hoofdbesturen der werkliedenorganisaties over zyn te vorige conferentie in laatste in stantie gedane vraag, n.l. wat men dacht van een lager loon voor de vijf-, vier- en drie cents-sigaar en dan soepelheid by de bespreking der andere verlagingsvoorstellen, werd eenparig verklaard, dat het afwijzend standpunt bleef ingenomen. De vertegenwoordigers van den Nederl. R. K. Tabaksbewerkersbond hebben, volgens de „Volks krant", ter aanvulling dezer afwijzing het voor stel ingediend in beginsel te besluiten tot het in het leven roepen eener centrale vereeniging ter behartiging van de belangen van alle bij de sigarenindustrie direct en indirect betrokkenen en daartoe met bekwamen spoed de noodige stappen te doen. Zij meenden in en door deze commissie tot de noodige saneeringsmaatregelen van het bedrijf te kunnen komen. Dit voorstel, als niet gevende een directe op lossing van den bedryfstoestand, werd door de besturen der patroonsorganisaties wel niet af gewezen doch als geheel onvoldoende beschouwd. Het slot der vergadering was dat de patroons zouden overwegen wat hun verder te doen staat. Zaterdagavond is bij het kwijtraken van zijn koers het motorschip „Rival", schipper J. Dijk stra, dat geladen met stukgoederen op weg was van Amsterdam naar Lemmer, op een zandbank geloopen. De reddingboot „Hilda" voer onmiddellijk ter assistentie uit. Na langdurige pogingen gelukte het de „Rival vlot te brengen en de haven van Lemmer binnen te sleepen. Aan boord van het motorschip bevonden zich vier personen. Het schip is later naar Heeren veen opgevaren. De slagersknecht J. F. van G. te Heerlen werd Donderdagavond door zijn baas, den sla ger N., uitgezonden met een bedrag van 200 gulden om daarmede den veehandelaar S. te betalen. Hij vertrok met een transportrijwiel, doch is niet meer teruggekeerd. Het rijwiel werd later nabij het politiebureau gevonden. Van G„ die met een Duitsche vrouw is gehuwd, heeft waarschijnlijk de wijk naar Duitschland genomen. Plechtige viering van zijn zilveren priesterfeest in het Missiehuis te Tilburg Zondag is het zilveren priesterfeest van Mgr. j. panis M. S. C., waarvan de dag eigenlijk 21 December was, op plechtige wijze gevierd. Des morgens droeg Z.H. Exc. om 10 uur, in het Missiehuis der Paters van het H. Hart te Tilburg, de Pontificale Hoogmis op, waarbij vele genoodigden tegenwoordig waren. t De broer van Mgr. Panis, pastoor Panis uit Dongen, fungeerde daarbij als presbyter assis- tens. Pater W. Muysers, Missie-produrator van de Ned. Provincie en Pater W. Woudenburg, Over ste van het Missiehuis, waren de troondiakens, terwijl als diaken en subdiaken fungeerden Pater H. Peeters en Pater J. Kleman, beiden van Celebes. Paters van het Missiehuis namen de overige functies waar: Ad baculum: Pater J. Bomhoff; ad mythram: Pater J. de Jong; ad gremiale: Pater P. Bedaux; ad librum: Pater J. Broers; thuriferarius: Pater J. v. Geloven; ad candelam: Pater A. Adriaensen; acolythen: de Paters A. Verdijen en P. van Doomink; en ceremoniarius: Pater A. van de Graaff. Onder de H. Mis hield Pater S. H. Peeters een feestpredicatie, waarbij hij de waardig heid van het priesterschap tot onderwerp nam. Op het priesterkoor had, onder andere gees telijken, ook de tweede zilveren jubilaris van dezen dag, Pater C. Brekelmans, missionaris op de Philippijnen, plaats genomen. Receptie Na deze kerkelijke plechtigheid had van 12 tot 1 uur de receptie plaats, waarbij Mgr. Pa nis, de H. E. Pater A. Broeken, provinciaal, en Pastoor Panis uit Dongen recipieerden. Van degenen die op deze receptie versche nen, noemen we; de moeder van den jubilaris, mevr. Panis—Baesjou en vele familieleden; de wethouders J. van Rijzewijk en dr. H. Moller; het statenlid A. van Rijen; mevr. M. Schots, namens het Hoofdbestuur der H. Kindsheid; den heer C. Janssens namens het Petrüs Don- dersfonds; den heer B. Dekker, namens den Dioc. Kath. Radiohond; rector P. Vingerhoeds; dr. P. c. de Brouwer; Mgr. Prof. Groenen, voor zitter der Indische Missiever.; den rector Mag nificus der R. K. Handelshoogeschool, Mgr. prof. dr. Th. Goossens; prof. dr. A. Weve; Fa ther Padberg, directeur van het St. Jozef- Studiehuis; de Z. E. overste der Broeders van Liefde; drs. F. van Miert, moderator van het Tilburg Studentencorps; het nagenoeg voltal lig hoofdbestuur der Fraters; deputaties van den R. K. Werkliedenvereeniging, den Bak kerspatroonsbond „St. Honore"; de N. V. Rot- teraamsche Lloyd; en vele Pastoors en Kape laans uit Tilburg met deken Sanders aan het hoofd. Ook merkten we op deken Batenburg uit Dongen, de geboorteplaats van Mgr. Panis. Vele schriftelijke gelukwenschen en talrijke bloemenmanden werden aangeboden. Nadat des middags om drie uur de jubilaris het plechtig pontificaal Lof gecelebreerd had', is des avonds een tooneeluitvoering gegeven voor inwonenden en genoodigden. Opgevoerd werd het tooneelspel „Ferdinand Verbiest" van Cyriel Verschaeve. Mgr. Panis sprak aan het slot dan ook een harteijk dankwoord, waarbij Z. H. Exc. het jubileum-fonds tot stichting van een Klein seminarie op Celebes in aller belangstelling aanbeval. 10 rr ;36ft rt+h „Indien op het terrein der Vaderlandsche Weldadigheid aan één steunwerk ons geheele volk moet deelnemen, is het dat voor het be scherming- en steunbehoevende kind. Wie zorgt voor het kind, zorgt voor gansch het volk, voor de hoop van de natie". Aldus de Minister van Binnenlandsche Zaken in het tijdschrift voor Armwezen, dat speciaal gewijd werd aan het werk der Weldadigheids postzegels. Gelegenheid wordt dit jaar op alle mogelijke wijzen geboden om door gebruik van postzegels en kaarten VOOR HET KIND deel te nemen aan dit groote steunwerk. Ook de puzzles worden niet vergeten. Door oplossingen in te zenden, steunt gij het mis deelde kind. Inverband met oudejaarsavond-viering zul len de Nederlandsche Spoorwegen in den nacht van Maandag 31 December 1934 op Dinsdag 1 Januari 1935 onderstaande treinen openstellen voor het vervoer van reizigers: Posttrein 413: Amsterdam (C.S.) vertrek 2.30 uur. Aankomst Haarlem 2.48 uur, vertrek 2.51. Leiden aankomst 3.18, vertrek 3.20. Den Haag aankomst 3.36, vertrek 4.41. Rotterdam aan komst 4.05. Posttrein 414. Rotterdam vertrek 2.40. Den Haag aankomst 3.04, vertrek 3.11. Leiden aan komst 3.27, vertrek 3.20. Haarlem aankomst 3.57, vertrek 400. Amsterdam aankomst C.S. 4.19 uur. Jhr. G. Witsen Elias overleden Te Den Haag is in den ouderdom van 75 jaar overleden Jhr. G. Witsen Elias, oud-kapitein ter zee, oud-secretaris van wijlen H.M. de Ko ningin-Moeder. IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelmann's Tabak en géén anderel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5