Het feest van Kerstmis w Di Oom" Goering als Kerstmannetje Algemeene staking in België? Soldaatje-spelen der S.A. ten einde, Rijksweer wapendrager der natie Het nieuws van heden De spanning in Rusland Frankrijk en Polen EEN INTERVIEW MET GEN. VON BLOMBERG DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 25 DECEMBER 1934 Ochtendblad heidendom is de moderne mentaliteit van dengene, die Christus' geboorte ontkennend en het christendom verloochenend, zien overgeeft aan de vereering van een zelf- gemaakten afgod: het genot, het geld, het ras, de wetenschap, de kunst, de staat of hoe die afgod verder heeten moge. Zes arbeiders in papier molen gestort PARIJS, 24 Dec. In een papierfabriek te Rouaan stortten zes arbeiders tengevo'ge - an het breken van de loopplank boven het «#ser- voir van een papiermolen fn den papiermolen. Een hunner was reeds overleden, coen hij uit aen ketel werd gehaa'd. De vi)f anderen moesten zwaar gewond naar het ziekenhuis worden over gebracht. Generaal von Blomberg Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig Vijfhonderd behoeftige Berlijn- sche kinderen te gast bij den Minister-President Zinowjef en Kamenef worden ver moedelijk niet geëxecuteerd, doch verbannen Mussolini heeft persoonlijk het eerste zaad over de akkers van de nieuwe provincie Littoria uitgestrooid Socialistische dreigementen naar aanleiding der verlaging van M ij nwer kerspensioenen Thans weer oneenigheid tusschen de oudstrijders Het priesterkleed uit Turkije verbannen NIEUW PARTIJBESTUUR IN ITALIË Het leger niet slechts een aanvals- instrument, doch ook een school voor karakter vorming Algemeene dienstplicht l Een geamuseerde glimlach speelde om de lippen van den minister. Wanneer ik mij dan ook uitspreek vóór den algemeenen dienstplicht, wil ik geenszins iets zeggen tegen de prestaties van het leger, gelijk dit tot dusverre bestond. Integendeel. Wanneer Duitschland ook slechts aan veroveringen ol zelfs aan oorlog zou denken, verklaar ik u als vakman openlijk, dat een leger, dat bestaat uit beroepssoldaten met langjarigen dienst voor deze doeleinden beter is dan een leger van kort dienende dienstplichtigen. Het eerstvolgend nummer van dit blad zal verschijnen op Don derdagmorgen. DE DIRECTIE. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Licht in het Koetjepof- mysterie? Chauffeur gearresteerd op Madeira NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTICSTE JAARGANG No. 19114 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het feest der verzoening, het zalige Kerstfeest, waarop alle tegenstellin gen verdwijnen voor de harmonie van den vrede op aarde, is het Geboorte feest van den Verlosser, die worden zou tot een „teeken van tegenspraak". Tallooze onverzoenlijke begrippen naderen elkaar in den zoeten Kerstnacht. God wordt mensch, een maagd wordt moeder, de nacht wordt verlicht als een dag, engelen dalen af naar de aarde, eenvoudige herders worden de eerste getuigen van de meest diepzinnige geheimen en de Meester van het Heelai ligt in de kribbe tusschen os en ezel, arm en ontdaan van alle heerlijkheid. De vloek over Adam en Eva uitgesproken bij de ver banning uit het aardsche paradijs, verliest zijn kracht: God verzoent zich met de zondige wereld, want de Zoon van God wordt mensch. Hij is een kind onder de kinderen der menschen, een kleine, hulpe- looze pasgeborene tusschen de kinderlijke bevolking van het Palestijnsche platteland. Maar dit kind is een teeken tot tegen spraak. Zijn geboorte brengt vrede op aar de aan de menschen, die van goeden wille zijn, maar als Hij volwassen is, zal Hij aankondigen, dat men vóór Hem moet zijn, of anders tegen Hem is, Hij laat geen keuze van een tusschen weg. Hij is voor niemand onverschillig. Men kan Hem niet zonder belangstelling voorbijgaan. De Verzoener en Verlosser zal een strijd ontketenen, die alle eeuwen der geschiedenis beheerscht. Alle genade is in Hem, maar buiten Hem zal dan ook geen barmhartigheid worden gevonden. Wie Zijn Aanwezigheid verwaar loost, verstoort voor zichzelven den vrede. Met schrikbarende snelheid zoo sprak de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Marchant bij de opening der Eg- mond-tentoonstelling te 's-Gravenhage met schrikbarende snelheid nadert het hei dendom onze landsgrenzen. Of wij erin zullen slagen, het buiten ons erf te houden, is onzeker. Zeker is alleen, dat wij erin zul len ondergaan, als de eendracht van de Christenen onderling niet hersteld wordt." Dit moderne heidendom, dat rondom ons allentwege veld wint, is de groote tegen spraak tegen het feit van Kerstmis. Toen Christus geboren werd, kwam hij voor alle volkeren. De Drie Koningen waren de afgezanten van de heidensche landen die, geschenken biedend, hun onderworpen heid betuigden aan den Koning van den Vrede. Tot dusver was de heilige traditie der beloften toevertrouwd aan het uitver koren volk. Van nu af zullen alle volkeren deelachtig worden aan het heil. Hiermee verandert niet alleen de betee- kenis van het Oude Testament, hiermee verandert ook het wezen van het antieke heidendom. De menschelijke Wijsheid der Ouden ruimt plaats voor de Goddelijke Wijsheid van het Kind. Door het wonder van de ster, die de Drie Koningen naar Bethlehem leidt, is de orde der natuur en de orde van het natuurlijke leven, zooals de heidensche wijsgeeren en dichters der oudheid die kenden, verheven tot een hoo- ger rang. Het is niet meer mogelijk, na het feit van het Christendom, nog heiden te zijn in de beteekenis, waarin de Egypti sche, Aziatische en Grieksche denkers het waren. Want er is een teeken tot tegen spraak gekomen. Het heidendom wordt een contradictie. Het wordt een ontkenning der orde van Kerstmis. it moderne heidendom, waarbij ook den vrijzinnigen minister van onder wijs de schrik om het hart slaat, verdient nauwelijks den naam van heiden dom. Het is niets anders dan een bewuste ontkenning, een moedwillige verloochening van het kerstfeest. Zijn karakter ontleent het aan zijn tegenspraak. Maar dit moderne heidendom is juist daardoor zooveel verleidelijker dan het an tieke heidendom. Het wil den lichten last en het zoete juk afwerpen, het belooft vrijheid van gedachte alsof men wel de onderwerping van het verstand aan een geloof moet beschouwen als een vernede ring voor de rede, doch niet de onderwer ping van het verstand aan een stelsel van tegenspraak! Dit moderne heidendom met zijn strenge anti-christelijke dogmatiek, dringt slui pend door in de hedendaagsche wereld, het druppelt binnen in de politieke propagan da, in de litteratuur, in de bioscoop, in de gelegenheden tot ontspanning, in de we tenschap, in de kunst. Het vernietigt den vrede op aarde door zijn strijdvaardige hardnekkige tegenspraak. Het dient zich aan als „voornamer", intelligenter, meer ontwikkeld dan het tweeduizendjarig ge loof in het Kind van den Kerstnacht. Maar de vrede op aarde is toegezegd aan het geloof der herders en aan degenen, die van goeden wil zijn. at zich aandient als het moderne heidendom mist den natuurlijken adel van het antieke denken uit den voorbereidingstijd. Het is niet een voortzetting van het werkelijke heiden dom, het is een verloochening van het christendom. Wij weten niet, wat er gebeurd is met de drie koningen, toen zij waren teruggekeerd in hun land. Geen enkele vaststaande over levering heeft ons de geschiedenis dezer drie vorsten bewaard. Wij weten slechts, dat zij de eerstelingen waren der antiek- heidensche beschaving, die hun schatten kwamen nederleggen bij de kribbe van den pasgeboren Heiland. Zeker zullen zij hun leven lang dien wonderbaren dag der ge nade in hun herinnering hebben gehouden. Doch veronderstel, dat een dezer koningen teruggekeerd onder zijn volk, zou hebben ontkend, ooit een kind te hebben gevon den, in doekjes gewikkeld en nedergelegd op het stroo van een kribfte in een armen stal. Veronderstel, dat een dezer koningen achteraf het wonder van de ster, waardoor hij geroepen was, zou verloochenen en zeg gen, dat het verschijnsel aan den hemel totaal niets bijzonders was, alleen maar een toevallige, en door de wetenschap in middels voldoende opgehelderde afwijking van den gewonen gang van zaken. Het hei dendom, waarin hij na deze leugens terug viel, zou niet meer het vroegere heidendom zijn, waaruit hij werd geroepen. Het zou niet. meer het positieve heidendom van zijn eigen verleden zijn, maar een ontkennend heidendom, een heidendom, dat moedwil lig de oogen sloot voor een feit, dat ge beurd is en waarvan het getuige was. Zulk een negatief, zulk een ontkennend Verwachting: Matige tot zwakken wind g uit Oostelijke richtingen, gedeeltelijk j§ bewolkt, weinig of geen neerslag, tempe- g ratuur om het vriespunt. Verdere andering. vooruizichten: Weinig ver- HillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillillllllllflllllllllllUIIU"U"llllllllrê; 99 BERLIJN. 24 Dec. (D.N.B.) Vijf honderd be hoeftige kinderen ontvingert dezer dagen een uitnoodiging van dezen inhoud: „Minister-President Hermann Goering heeft met het Kerstmannetje gesproken, opdat hij ook jou bij het Kerstfeest niet vergeten zal. Hij verwacht je Maandag 24 December 1934, om half twee 's middags bij het Kerstfeest in de concertzaal „Clou", Mauerstrasse 82, Berlijn. Reeds om een uur was de zaal, die baadde in het licht en die men met kransen en kerst- boomen versierd had stampvol. De vijf honderd kinderen vonden met hun familie plaats aan lange gedekte tafels, waar ze getracteerd wer den op koffie en koek. In het midden van de zaal lagen de geschenken klaar, welke heston, den uit kleeding, speelgoed en levensmiddelen. Een politie-muziekkorps speelde Kerstliederen. Goering sprak eenige woorden van welkom en kondigde de komst aan van het Kerstman netje. En inderdaad, spoedig daarop deed Saruct Nikolaus zijn intrede, vergezeld van twaalf kleine „Heinzelmanchen". Er werd oogenblik- kelijk een aanvang gemaakt met de uitdeeling der geschenken, waarbij ieder kind zoo veel mogelijk kreeg wat het gaarne had en gebrui ken kon. Nog eens werden de kinderen getracteerd, waarna een filmvoorstelling en een ovatie voor „Oom Goering" het feest beëindigden. MOSKOU, 24 Dec. In verband met de publicatie van het volkscommissariaat van binnenlandsche zaken betreffende de arrestatie van Zinowjef, Kamenef en 13 hunner aanhangers te Moskou, komen thans uit alle deelen van het land resoluties van partijvergaderingen binnen, waarin de doodstraf geëischt wordt voor deze politici. De algemeene verwachting is echter, dat zij niet ter dood gebracht, doch verbannen zullen worden. Er is nog niets bekend omtrent het eventueele verbanningsoord, men neemt echter aan, dat zij niet in concentratiekampen zullen worden ondergebracht, daar dit te gevaarlijx zou zijn. Voorts verluidt, dat alle andere in ver- band met het complot gearresteerden, waar onder zich ook een voormalig volkscommissaris van den landbouw en een voormalig secretaris generaal van de jonge communisten bevinden, ter dood zullen worden veroordeeld. Onze Brusselsche correspondent d.d. 24 dezer: seint ons Naar aanleiding van het volmachtbeslult, waardoor het ouderdomepensiojj van de mijn werkers wordt verlaagd met 5 tot 10.5 pCt., heerscht gedurende de laatste drie dagen agi tatie onder de mijnwerkers. De socialistische partij blijkt deze agitatie te willen uitbuiten. Heden werd te Brussel een ver gadering gehouden van den algemeenen raad der Socialistische partij in België en een bui tengewoon congres van de Socialistische mijn werkerscentrale. Op beide bijeenkomsten werd gedreigd met een algemeene staking, die den 2en of den 15en Januari een aanvang zou ne men. Woensdag zal de toestand aan een nieuw onderzoek worden onderworpen en besluiten worden genomen. De christelijke mijnwerkers blijken de socia listen op dezen weg niet te zullen volgen en zijn van plan liever met de regeering te onder handelen om wijziging van haar volmachtbe slult te verkrijgen. Er wordt echter gevreesd, dat zij de genomen maatregelen wettigt door de noodzaak, waarin zij zich bevindt om het tekort in de nationale kas voor mijnwerkerspensioenen te verhelpen. Dit tekort bedraagt 31 millioen francs. PARIJS, 24 Dec. (Reuter) In de „Republique" antwoordt Pierre Dominique op een aantal vra gen, welke de voorzitter van de Poolsche ver- eeniging van Oud-Strijders, generaal Goreski, heeft gesteld aan de Pransche oud-strijders. Dominique schrijft dat Polen, zoo het als groote mogendheid wenscht te worden behan deld, niet moet vergeten, dat Frankrijk een land Is met 42 millioen inwoners, dat het een koloniale mogendheid is, een leger, marine, ban ken, geld, overlevering en invloed heeft; dit alles hebben verscheidene andere landen niet. Indien generaal Goreski verklaart, dat Frank rijk iets heeft gedaan zonder Polen te raad plegen, dan kan men hem hierop alleen ant woorden, dat Frankrijk wel iets anders te doen heeft, dan zich met gekwetste ijdelheid te be moeien. Als de generaal zegt, dat een Poolsche leening nooit op de Fransche markt is opgenomen, dan is dit een spel van woorden. Is Gdingen niet met Fransch geld gebouwd? En heeft de Fran sche Bank niet herhaaldelijk Polen geholpen? Generaal Goreski is zeer slecht ingelicht. ANKARA, 24 Dec. Ook van Fransche en Ita- liaansche zijde is thans bij de Turksche regee ring geprotesteerd tegen de nieuwe bepalingen inzake het verbod tot het in het openbaar dra gen van priesterkleeding door geestelijken van alle gezindten. Het Turksche kabinet heeft deze protestep in zijn laatste bijeenkomst besproken, doch het wordt zeer onwaarschijnlijk geacht dat verder gaande concessies dan reeds in de nieuwe wet zijn opgenomen, zullen worden ge daan. Mussolini heeft een nieuw partijbestuur be noemd. De nieuwe vice-secretarissen zijn Serena en Morigi. De secretarissen zyn in hun functies gehandhaafd. BERLIJN, 24 Dec. (V. D.) De Berlijnsche chef-correspondent van de .Associated Press" P. Lochner, heeft een interview gehad met den rijksweerminister, overste-generaal von Blom berg Dit interview geeft hi) als volgt weer: „Rijksweerminister overste-generaal von Blomberg ontving mij in zijn gezellig studeer vertrek voor een openhartig onderhoud, dat ongeveer andeijmlf uur geduurd heeft. Op mijn eerste vraag betreffende den Duit- schen bewapeningsstand verklaarde generaal von Blomberg: Ik ben natuurlijk niet bevoegd tot het geven van dergelijke inlichtingen. Op deze zuiver po litieke vraag kan ik u als minister geen ant woord geven. Daartoe is alleen de rijkskanselier en Leider bevoegd. Veroorlooft u mij, u uiteen te zetten, hoe ik tot deze vraag kwam, antwoordde ik. Er gaat nauwelijks geen week voorbij zonder dat ons Berlijnsch bureau uit ons centraal bureau te New-York een verzoek om inlichtingen krijgt over den Duitschen bewapeningsstand. Ik heb steeds teruggeseind, dat ik geen spion was; dat ik alleen berichten kon geven over openlijk be kende feiten op militair gebied. Mijn directeur generaal, Kent Cooper,, schreef mij kort ge leden, dat hij mijn standpunt geheel en vol komen goedkeuide. Hij en ik zouden ons na tuurlijk zeer verheugen, wanneer wij gezagheb bende antwoorden kunnen krijgen. Mag ik u eenige mij geseinde vragen voorlezen? Generaal von Blomberg knikte toestemmend. Ik haalde op goed geluk te voorschijn: „Dat be richt over z.g. fabricage van 'n nieuw doodelijk gifgas in Missburg, Beieren; de bewering van de bijzondere commissie van den Amerikaan- schen senaat, dat in het geheim militaire vlieg tuigen van Amerika naar Duitschland worden gesmokkeld; Lammot Duponts bewering, dat Duitschland groote hoeveelheden zeer ontplof bare stoffen vervaardigt in strijd met de bepa lingen van het verdrag van Versailles. „Ja, zeide hij, wij lezen dagelijks zoo veel absurde beweringen over onze militaire aange legenheden, dat wij er van hebben afgezien ook maar te pogen den klaarblijkelijken onzin, die ten grondslag ligt aan de meeste dezer bewe ringen, te dementeeren. Laten wij bijvoorbeeld de bewering nemen, dat wij in het geheim vliegtuigen uit het buitenland naar Duitschland zouden smokkelen De Franschen weten even goed als wij. dat de Amerikaansche vliegtuigen niet tot de beste der wereld behooren. De Franschen hebben zelf een aantal „monster exemplaren" van verschillende Amerikaansche typen gekocht. Waarom? Omdat zij deze typen wilden probeeren, ten einde te kunnen vast stellen of eventueel onderhandelingen zouden kunnen worden aangeknoopt met de construc teurs van een fabricatielicentle. Wil smokkelen met in het geheim Amerikaansche vliegtuigen naar ons land, en evenmin kan men dergelijke geïmporteerde vliegtuigen bij het oorlogspoten tieel rekenen. Hier veroorloofde ik mij een andere vraag: „Hoe staat het met de SA. en de S.S.? In het buitenland heerscht de opvat ting, dat deze tot het „potentiel de guirre" moeten worden gerekend. Sedert de gebeurtenissen van 30 Juni heeft alle soldaatjespelen in de SA. een einde genomen, antwoordde de minister. Het is de vaste wil en het uitdrukkelijk bevel van den Leider, dat de* rijksweer, en die alleen, de wapendrager van de natie zal zijn. De nieuwe chef van den staf der SA., Lutze, is hierin in volledige overeenstemming met deze opvatting. Op .mijn verdere vraag, of .de regeering spoe dig voornemens was den algemeenen dienstplicht van voor den oorlog weer in te voeren, ant woordde de minister, nadat hij zijn antwoord nauwkeurig had overwogen: Allereerst een woord over onze rijksweer met haar langen diensttijd. U zult mij niet voor on bescheiden houden, wanneer ik beweer, dat wij werkelijk trotsch kunnen zijn op het verdedi gingsinstrument. dat zich ontwikkeld heeft uit ons kleine beroepsleger. Op technisch gebied gaat de ontwikkeling in dit machinetijdperk zoo snel. dat een kiemei aantal mannen, die echter gedurende vele jaren kunnen worden opgeleid, beter is dan een groote massa van slechts kort opgeleiden. Onze Duit- sche opvatting over het leger is echter geheel anders. Wij zien daarin niet slechts een instru ment van den aanval, maar een hooge school ter vorming van het karakter. Al datgene, waarnaar het nationaal-socialisme streeft, geest van eenheid, van gehoorzaamheid, van discipline, van samenwerking, van Kameraad schap dat alles Is en was steeds een wezenlijk bestanddeel van de Duitsche weermacht. Wij wenschen, dat iedere Duitscher, die voor den dienst geschikt is, deze schooi voor de ontwik keling van het karakter doorloopt. Hoe' staat, het echter met de SA, de SS en den arbeidsdienst? vroeg ik. Moeten deze geen scholen vormen voor de vorming van het karakter? Dat zijnzij zónder twijfel, antwoordde de minister levendig. Deze drie organisaties van de nationaal-socialistische beweging zullen na tuurlijk het voornaamste reservoii vormen, waaruit de weermacht kan worden aangevuld. Elk dezer organisaties heeft haar speciale func tie, die buiten die der wapendragers ligt. Zij zullen ons werk in zooverre .vergemakkelijken, dat hare leden reeds gewoon zijn aan gehoor zaamheid, discipline, orde en kameraadschap. Soldaten echter zijn zjj eerst dan, wanneer zij in het leger zijn opgeleid. De dienst in de weermacht des volks zal alle onderscheiden uit- wisschen, welke thans tusschen deze organisa ties bestaan. Ten slotte wenschte ik den minister geluk met zijn genezing. De minister antwoordde: Ik dank u zeer. Zooals u ziet, ben ik weer geheel her steld. Toen echter tijdens mijn ziekte onze Leider mij tweemaal bezocht, werd natuurlijk gezegd door die heeren. die steeds een zesde zintuig schijnen te hebben, aat ik reeds dooo was. Velen zeiden, dat mijn dood kort voor de deur stond, hetgeen reeds daardoor was De- wezen. dat Hitler mij een soort afscheidsbezoek had gebracht. Vele anderen wisten precies, dat ik binnenkort zou aftreden en dat de bezoeken van den rijkskanselier ten doei hadden met my de modaliteiten overeen te komen Zooals u echter ziet, ben ik weer als gewoon aan net werk. Licht in het Koetjepof-mysterie? Een arresta tie op Madeira. Fransche en Italiaansche protesten tegen het Turksch verbod van het priesterkleed. Een Kerst-radio-rede van Koning George van Engeland. Rijksweerminister Von Blomberg over de Duitsche bewapening; Reichswehr de wapen drager der natie; pleidooi voor algemeene dienstplicht. De Oostenryksche gewapende macht had in 1934 niet minder dan 219 dooden en 663 gewon den. Kamenef, Zinowjef en hun aanhangers znUen vermoedelijk verbannen worden. Pater Tarcisius van Mgr. P. Bos op als Borneo. Valenberg O.Cap. volgt apostolisch vicaris van Prof. dr. ir. Söhngen te WageniBgen overleden. Geheime distilleerderij ontdekt te Weerselo. Bejaarde dame door stoomtram doodgereden bij Beilen. De brand op de „Tabian" gebluscht; schade aanzienlijk. De weerberichten waarover gezagvoerder Beek man bij het vertrek van de „Uiver" uit Cairo beschikte, waren gunstig. Na een kalme opening sloot de New-Yorksche Beurs over het algemeen vrij vast. Een oud verhaal Er gaat een oud verhaal, dat eens in een barren Kerstnacht, toen goed willende maar oppervlakkige geloo- vigen zich naar de nachtmis spoedden, Maria en Joseph met het Kerstekind in de gedaante eener arme familie zich aan hen vertoonden, vragende om hulp. De meesten hadden de be teekenis van den Kerstnacht niet begrepen en liepen de heilige familie zonder meer voorbij. Slechts enkelen gaven den sjovelen man iets en alleen een eenvoudig burger die het niet breed had, nam het drietal op uit christelijk meelijEn zijn woning werd verlicht door een hemelsche glorie en zijn gezin werd gezegend vele, vele jaren. Dit oud. verhaal blijft nieuw, ook voor ons. Laten we ons afvragen of we niet in den arme die ons om hulp vroeg. God zelf zijn voorbijgegaan. Zijn ook wij zoo, gelijk de oppervlak kige lieden die wel naar de nachtmis gingen voor eigen bevrediging maar de armen ongetroost lieten? Gedenken we het oude verhaal en houden we een oude traditie in jonge eere: den armen met Kerstmis goed te doen. PORTUGAL, 24 Dec. Op verzoek van de Portugeesche politie is te Funchal op Madeira een chauffeur gearresteerd, die er van verdacht wordt de chauffeur te zijn geweest van den auto. waarmee in 1930 vermoedelijk generaal Koetjepof, die als Russisch emigrant te Parijs leefde, werd ontvoerd. Nadere bijzonderheden omtrent de aanwij zingen, die de Portugeesche politie tegen den gearresteerden chauffeur meent te hebben ontbreken. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 770.2 Vorige stand 760.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1