I Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? I Plaats dan een „Omroeper voor 75.000 gezinnen Voetballende mariniers in het Saargebied. Amundsen's hut van 1919 gevonden GOED BEWAARD DONDERDAG 27 DECEMBER 1934 V fS? Eigenaardige vondst van de Rus- sische IJszee-expeditie bij Kaap Tsjeljoeskin Opofferingsgezindheid BOEK EN BLAD Smokkelhandel rond Cuba Juweelendiefstal VOETBAL FOTOREPORTAGE Op hat Parkschouwburgterrein te Amsterdam zijn op Tweeden Kerstdag de seriewedstrijden korfbal ge speeld. Snapshot uit den wedstrijd D.T.V. Olympia Zij, die Maandag de eerste vlucht maakten met de nieuwe Fokker. V.l.n-r. de heeren: Lindner, Jansen, Meinecke, ir. Winter, dr. Schatski en Ir. van Neyenhof De bekende kerstveldloop Is op Tweeden Kerstdag te Delft gehouden, waarbij J, de Groot uit den Haag winnaar werd Dr. H. Colijn, minister president en mr. v. Steenberghe ministe' van Economische Zaken, op het vliagvelc Schiphol voor hun vertrek naar Twente ter bestudeering van den toestand In de textiel industrie Een Russische IJszee-expeditie is weer in het vaderland teruggekeerd en heeft aan het instituut voor Poolonderzoek het verslag van de reis gegeven. Bij dit verslag bevinden zich ook eenige zeer oude, vergeelde en door den tijd vergane papieren met Deensche en Noorsche aanteekening en verder een notitie-boekje met zeer belangrijk aangevingen in het Zweedsch. Dat zijn de dingen, die de expeditie gevonden heeft bij Kaap Tsjeljoeskin. Daar lag onder het ijs, dat wel sedert tientallen ja ren niet gesmolten zal zijn, een hut, heel ruw gebouwd, maar toch zoo stevig, dat men er nu nog een hut Uit kon herkennen. In de hut stonden een tafel, een kleine bank en drie slaapbanken en tegen de muur lagen, goed weggeborgen, de levensmiddelen. Weliswaar steenhard bevroren, maar toch nog eetbaar. Hoe kwamen al die dingen daar? Wie had ze hier achtergelaten? Wie was vóór deze ex peditie zoolang in deze troostelooze eenzaam heid geweest, dat hij zelfs een huis gebouwd had? Nu, het was een groot voorganger, die dit gedaan had: Roald Amundsen, de oude Pool- vaarder, die zich direct na het einde van den oorlog weer in deze regionen gewaagd had en in 1919, toen de winter aanbrak, zich juist hier bevond. Hij had twee anderen bi) zich: Gessen en Knufsen, twee even dappere mannen, die niet voor de eerste maal de gevaren van een Poolexpeditie onder de oogen hadden gezien. Zij .moesten den terugweg aanvaarden. Het was de hoogste tijd. Zoo verzorgden zij de hut goed, bouwden de levensmiddelen in en lieten overal papier achter, waarop degenen, die na hen zouden komen, konden lezen, dat ze zich van alles wat ze hier vonden, konden bedienen. De weg, waarop zij zich waagden, was wer kelijk niet zoo gemakkelijk en optimistisch te beschouwen, als zij deden. Dat bleek, we weten het uit de aanteekeningen van Amtind- sen, toen tenslotte Gessen en Knutsen in het ijs bleven onderweg, ergens, verloren, bevro ren Den terugweg vond Amundsen alleen. Ook nu was het geluk hem gunstig, zooals altijd, be halve bij zijn laatste groote waagstuk. Maar daaraan dacht hij niet, toen hij de hut bij Kaap Tseljoeskin afsloot en verder trok. Dat beeld moet zich aan de expeditieleden hebben opgedrongen, toen zij de door sneeuw De groote Poolvaarder Amundsen, die ten onder ging, toen hij anderen wilde redden en ijs samengedrukte hut vonden, en de ver geelde, onder hun vingers kapot gaande pa pieren in de hand hielden. Een stuk Pool-geschiedenis kwam hun als een spook voor oogen. Toentertijd waren er nog geen hulpmiddelen, zooals die, welke tegen woordige expedities ten dienste staan; toenter tijd zwierf men heel wat dichter aan den rand van een ijzig graf dan tegenwoordig. Men heeft die hut weer afgesloten. Men heeft nog eenige levensmiddelen gevoegd bij den voorraad, die Amundsen in 1919 hier achterliet. En als er weer een expeditie bij de kaap Tseljoeskin ver zeild raakt, kan men in de Amundsen-hut, zooals men die nu gedoopt heeft, een toevlucht vinden. Een eenzaam gedenkteeken van den groo- ten Poolvaarder, die ergens te gronde ging, terwijl hij probeerde anderen, Nobile en zijn mannen te helpen. Moderne Amusementsproblemen, door Pater D. A. Linnebank O.P. Uitgave van het Centraal Bureau voor „Eer en Deugd". In een prettige omvangrijke brochure heeft Pater Linnebank O.P. het gezonde katholieke standpunt uiteengezet over de problemen, die het moderne amusement ons stelt. Tegenover hen, die gemakkelijk zeggen, dat een pater zoo moeilijk over deze zaken kan oordeelen, kunnen wij den inhoud van dit werkje als weerlegging stellen. De gedetailleerde kundigheid waarmede deze priester het leven ziet, is waarlijk tref fend. De ruime, gezonde en frissche opvatting, die hij geeft over de moderne amusementspro blemen, zal vele katholieken en vooral zwakkere „huisgenooten des geloofs", kunnen sterken; aan de hand van dezen leidraad is er van het leven veel te maken: het is de weg naar „meer vreugde". Bouwplaten en Kerstboomversie ring. Platen van Lambert Simon en Sef Sniedt. Uitg. van den Kring tot bevordering van katholieke Kerstviering. Wij ontvingen van den kring voor bevordering van katholieke kerstviering een map inhoudend: een bouwplaat voor kerstfiguren van Lambert Simon, dit jaar met zes nieuwe figuren uitge breid en thans compleet; een bouwplaat voor kerstgroep van Sef Sniedt. De plaat is speciaal gemaakt voor hen, die de plaat van Simon te moeilijk vinden; een map kerstboomversieringen in den vorm van christelijke symbolen, eveneens van Sef Sniedt. De kerstfiguren van Lambert Simon zijn wat forscher, ook wat meer aesthetisch; maar beiden treffen zij door den eenvoudigen geest, die ons naar de spontane kerstviering kan terugvoeren. Kinderen en grooten, die het figuurzagen be oefenen, zullen met heel veel voldoening van deze bouwplaten gebruik kunnen maken. Een zeer goed idee van den Kring, dat een groot succes waard is. KALENDERS Van den K.R.O. ontvingen wij een op zwaar papier uitgevoerden kalender met zes in meer kleurendruk uitgevoerde Engelsche platen, die dezen kalender tot een sieraad van de huskamer maken. De vereeniging van directeuren van electrici- teitsbedrijven in Nederland heeft evenals vo rige jaren ook thans weer een electriciteits- kalender uitgegeven. Twaalf reproducties naar aquarellen van den heer Edz. Koning vormen een sprookje dat spe ciaal voor dezen kalender geschreven is door mevr. H. H. J. MoulijnHaitsma Muiier met den titel „Het sprookje van den gevangen reus." De Nederlandsche Heide Maatschappij geeft 'n keurig verzorgden 'Fruitkalender uit die de bedoeling heeft de huisvrouwen op gemakkelij ke wijze te toonen welke fruitsoorten, in het bijzonder appel en peer, in bepaalde maanden geschikt zijn voor het gebruik. Daartoe zyn de vruchten natuurgetrouw op den kalender aan gegeven. Bij den uitgever H. J. den Boer te Baam ver scheen een luchtvaartkalender onder het motto „Vlieg je mee." Deze veertiendaagsche kalen der is verlucht met foto's op de KjL.M. betrek king hebbende, of van uit een vliegtuig geno men luchtfoto's. De N.V. Levensverzekering O.L.V.A., Nassau- kade 99, Amsterdam, deed een twee-maande- lijkschc kalender uitgeven, verlucht met ver schillende bekende plekjes uit ons land. Ten bate van het tehuis voor oud-verpleeg sters verscheen een weekkalender, vol waorden van wijsheid en schoonheid. Bij de uitgeverij „De Torentrans" N.V. ver scheen de ETA-kalender 1935, die allerlei nieu we snufjes brengt, in de eerste plaats op culi nair gebied, recepten uit de internationale keu ken, nuttige wenken, wetenswaardigheden enz. De burgemeester van Maastricht, mr. L. B. j. van Oppen is de samensteller van een dagka lender, aangediend onder den naam „Maastricht in 365 dagen." De bedoeling, die bij hem daar bij heeft voorgezeten, komt ons als zeer geslaagd voor en deze kalender zal veel bijdragen om meer bekendheid te geven aan het schoone, dat Maastricht biedt. De uitgeverij H. J. den Boer te Baam gaf nog een Natuurlevenkalender uit, met geslaagde reproducties van kleine plekjes landschoon en dierenopnamen. Weekkalenders ontvingen wij van: den Bond van Volksuniversiteiten in Nederland; N. V. Handelsdrukkerij Holdert Co., Keizersgracht 324, Amsterdam; N. V. Mij. „De Veluwe"; Veluvine-Verffabriek, Nunspeet; de uitgeverij La Rivière Voorhoeve, genaamd „De Elf Provinciën", Zwolle; Algemeene Prie sche Levensverzekeringsmij., Burmaniahuis, Leuwarden; De Zeeuwsche koerier te Sas van Gent; Le Ripolin-lakverffabrieken. Maandkalenders verschenen van: Ned. Mij. „Victoria-Bron", Keizersgracht 405, Amster dam; Levensverzekeringsmaatschappij „Utrecht" te Utrecht; Brandmaatschappij 1790, Heeren gracht 255, Amsterdam; Nederlandsche Lloyd, Heerengracht 260—266, Amsterdam; Nat. Onge vallenverzekeringsbank, Rotterdam; Levensver zekeringsmij. „Haarlem", Wilsonsplein 11, Haar lem; Douwe Egberts fabrieken te Joure; Wm. H. Muller Co.; N.V. Batavierlijn. Rotterdam; de Nederlandsche Reisvereeniging; Ned. Verze- keringsmij. „St. Willibrordus", Adm. de Ruij- terweg 242, Amsterdam; De Nederlandsche van 1894 te Amsterdam; Noord- en Zuid-Holandsche Reddingsmaatschappij; Noord-Braband, mij. van verzekering op het leven te Waalwijk; Stoomververij en Chemische wasscherij „De Re genboog" te Tilburg; Eerste R. K. Levensverze keringsmij. N.V., Nassausingel 3, Nijmegen; Eer ste Hollandsche Levensverzekeringsbank N. V., Keizersgracht 174, Amsterdam en American Pe troleum Cy., Petrolea, Den Haag. Bij de uitgevermij. Eisma te Leeuwarden verscheen, naar ontwerp van J. Mulders, een verjaardag-kalender. Blokkalenders ontvingen wij van de uitg. La Rivière Voorhoeve te Zwolle en van „De Volksmissionaris", uitgave J. J. Romen en Zn. te Roermond. Voor de leden van de St. Josephsgezellenver- eeniging is, evenals vorige jaren, ook nu weer een handig jaarboekje samengesteld, dat typo grafisch uitstekend is verzorgd en een keur van gegevens bevat, wier bezit voor de leden van het grootste belang is. De heer ir. N. Sickenga te Bilthoven verraste ons met den door hem vervaardigden Dieren- kaiender 1935. Het kalenderblad heeft dezelfde indeeling als dat van den kalender 1934 en bevat dus ruimte voor aanteekeningen als verjaardagen, enz. Een donkerder rand is aangebracht om het geheel meer gesloten te houden. De teekeningen zijn kleurrijker en getracht is, ze door een passen den achtergrond levendiger te maken. Praai werk en prettig bezit. De spelers van Arsenal worden op bovenstaande wijze in het schieten getraind. De bal moet geschoten worden door 't gat van de deur, welke verplaatst kan worden. Avonturiers van velerlei nationaliteit drijven in de Cubaansche wateren een levendigen smokkelhandel in likeur, textielgoederen, ja zelfs in menschen. De hoeveelheid goederen, die Cuba binnen gesmokkeld wordt, is zoo groot, dat de belas ting-autoriteiten met schrik den alarmeeren- óen achteruitgang in het bedrag der ontvangen invoerrechten gadeslaan en hun waakzaamheid hebben verdubbeld. De smokkelaars gaan op de volgende wijze te werk: Een plezierjacht, dat op snelheid gebouwd en met een sterken motor uitgerust is, begeeft zich naar een kleine Cubaansche haven, waar weinig douane-beambten zijn. Het schijnt alsof liet jacht op een plezierreis is. De bemanning doet den geheelen dag niets anders dan vis- schen en met een onschuldig gezicht rondwan delen. Des nachts worden de opvarenden plot seling actief. Allerlei goederen worden aan land gebracht, voornamelijk textielgoederen. Daarop wordt een groote hoeveelheid likeur ingeladen, en bij het aanbreken van den dag vertrekt het jacht. Wordt dit door een douanevaartuig in gehaald, dan worden de scheepspapieren vol komen in orde bevonden, doch waarschijnlijk zijn zij valsch. Gewoonlijk voert hit jacht de Britsche vlag en is het geregistreerd in een Britsch-West-Inaische haven, of te Belize (Br. Honduras). In het duister van den nacht wordt dan de smokkelwaar op de Amerikaansche kust aan land gebracht, alsmede de onwettige im migranten, die tegen een passageprijs van 300 tot 500 dollar medegevoerd zijn. Komt dan de Amerikaansche douane ter plaatse, dan bewe ren de smokkelaars eenvoudig, dat zij slechts gekomen zijn om water in te nemen. De vrouw van een lid van het vorstenhuis van Nepal, Prins Narendra Sham Shere Jung, is te New-Delhi beroofd van haar juweelen tot een bedrag van 4500. Deze juweelen werden bewaard in een kluis en tot nu toe is het nog een onopgelost raadsel, hoe de dieven zich hier van meester hebben kunnen maken. De politie zou tot de conclusie gekomen zijn, dat terwijl twee gewapende mannen de wacht hielden bij de trap, die naar de kluis leidde, drie anderen met fakkels gewapend de sloten hebben geforceerd. De Dehra Dun is reeds een aantal personen gearresteerd. Enkele der juweelen heeft men intusschen teruggevonden. Om den Balkanbeker Uit Athene worden de volgende resultaten gemeld van de eerste wedstrijden om den Bal kanbeker: GriekenlandJoegoslavië 21 (rust 11). JoegoslaviëBulgarije 43 (32). De finale wordt op Nieuwjaarsdag gespeeld, D. Holland,ch* n,.„ni.r. in ka.s»g.b,ad. - Ean p.,.» ~Hbal In dn Apollo-hal te Amsterdam zijn op Tweeden Kerstdag de (eerlijk,che steen-turnwedstrijden gehouden. Overzicht tijden, het werken aan de toestellen St. Ingbart, «ijdant d* vrij* uren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4