De Oostenrijksche staat en de arbeiders w GeAu/tendz i DR. WINTER'S ACTIE Gebruikt in Uw soepen HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent DONDERDAG 27 DECEMBER 1934 Mussolini neemt er een voorbeeld aan SMOKKEL-INCIDENT Bevolking bemoeit zich met aan houding van een smokkelaar DE BERGING VAN DE „ORANIA" Duikers pogen de positie van het schip te bepalen KERSTFEEST OP DE K XVIII „RIJSTVOGEL" TE MEDAN DE SUPER OLIE Arbeidsvoorwaarden by L. Smit Co. Poging voor overleg mislukt EXTRA TREINEN Op Oudejaarsavond tusschen Rotterdam en Den Haag LOODGIETER HIELD ZICH DRONKEN En verdween met inhoud der geldkist BOEK EN BLAD JletJMtderJlluM.raties.uan lo.Seigr m .JJraqjnen^iin bedrog AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN NEDERLAND—JAPAN De „Pelikaan" naar Indië Indische producten naar Duitschland Het overlijden van Aneta's directeur Afscheid Dr. G. C. F. Rombouts Zilveren pastoraat Deken Olivers Examens M.O. Dominee-N.S.B.-er veroordeeld Zich beleedigend uitgelaten over het openbaar gezag GEEN LOONSVERLAGING! Protest van de R.K. Steen fabriekarbeiders R.K. Kiezersbond voor Limburg Tabel voor Schoolbesturen Van openbaar naar bijzonder (Van onzen Weenschen correspondent) Zoowel het socialisme als het corporatieve systeem streven naar één en hetzelfde doel n.l.: vernietiging van het kapitalisme in zijn gedegenereerden vorm. Het socialisme beoogt echter een klassenlooze maatschappij, welke uit den klassenstrijd te voorschijn moet komen, nadat de arbeidersklasse de overwin ning op de andere klassen heeft behaald. De corporatieve ideologie daarentegen heeft als ideaal een maatschappij, waarin de klassen in onderlinge samenwerking en vrede de verschil lende productie-middelen aanwenden ten bate van het geheel en in overeenstemming met de sociale rechtvaardigheid van ieder het zijne en niemand te veel of te weinig te geven. Welke methode de beste kans van slagen biedt, is een quaestie van levensbeschouwing en kan nimmer door geweld van bajonetten worden opgelost. De ervaringen, opgedaan in socialistisch en in fascistisch geregeerde lan den, zijn niet altijd geschikt geweest om de tegenstanders van het socialisme of van het fascisme over en weer te bekeeren. Noch in Sovjet-Rusland, noch in Italië is het sociale probleem opgelost. De groote massa der sociaal-democratische arbeiders in Oostenrijk staat vandaag den dag nog op hetzelfde standpunt als vóór de Fe- bruari-revolutie. Alle berichten en verklarin gen, die anders luiden, zijn eenzijdig of sub jectief. De socialisten zijn tegen het nationaal- socialisme en vóór Oostenrijks onafhankelijk heid, maar zij houden vast aan de traditio- neele socialistische levensbeschouwing. Slechts een kleine groep is voor het corpo ratieve systeem gewonnen en dan nog onder zeker voorbehoud. Deze groep is de oogst van de actie van den zeer democratischen vice- burgemeester van Weenen, dr. Winter, een merkwaardige figuur, die door Dollfuss' werd benoemd om het vertrouwen der arbeiders in den nieuwen staat te winnen. De groote meer derheid der vroeger sociaal-democratisch ge- organiseerden kan zich evenwel innerlijk niet neerleggen bij de van hooger hand doorgevoer de opheffing der socialistische partij-, vak- en andere organisaties. De meesten «taan inner lijk afzijdig of tegenover de huidige regeering, ook zelfs dan nog, wanneer zij, gedreven door de omstandigheden van het oogenblik, zich als lid hebben laten inschrijven in de door de regeering ingestelde eenheidsvakvereeniging. Dit wil echter niet zeggen, dat dezen ook be reid zouden zijn naar illegale middelen te grij pen of de emigranten-politiek der gewezen socialistische leiders, die van uit Tsjecho-Slo- wakjje tegen de Oostenrijksche regeering blij ven „hetzen", te onderschrijven. Vooral onder degenen, die vast en betrekke lijk goed betaald werk hebben, zijn er velen, die ondanks hun sympathie voor meer radicale partijgenooten niets van een „Putsch" of ille gale handelingen willen weten. De kans van slagen van een dergelijke actie is te gering en bij mislukking zouden zij onmiddellijk worden vervangen door de honderden werkloozen, die op arbeid wachten. Hun gematigde houding is dus een kwestie van opportunisme en niet van overtuiging. Innerlijk staan ook deze practische menschen aan den kant van de radikalen, die door propaganda in woord en geschrift, door wapensmokkelarij op groote schaal een nieuwe omwenteling voorbereiden. Dat deze radicale elementen ongelooflijkerwijze over verbazend veel wapenen gedeeltelijk oude, gedeeltelijk splinternieuwe, ingevoerd uit het Tsjecho-Slo- waaksche „kolen"-gebied beschikken, blijkt wel uit een wapenaanbod, dat aan Oostenrijk sche nationaal-socialistische leiders van dien kant gedaan werd. Die nationaal-socialistische leiders hebben dat aanbod voor kennisgeving aangenomen, doch er vooralsnog geen gebruik van gemaakt. Komt het tot een uitbarsting, dan zijn het weer de arme drommels, die het gelag moeten betalen, terwijl de economische gevolgen, welke een derde revolutie onder alle omstandigheden hebben moet, onberekenbaar zouden zijn. Tot een uitbarsting mag het dus niet komen en Kanselier Schuschnigg is de laatste, die dat niet zou inzien. Hij wil ondanks de tegenwerking in eigen kring de nationale gelederen pacificeeren door aanvaarding van elk aanneembaar aan bod. Hij wil ook den werkman overtuigen. En hierin zet hij de richting voort van zijn ver moorden voorganger dr. Dollfuss. Het beste be wijs daarvan is het voortbestaan, tegen den wensch van andere regeeringspersonen in, van de actie dr. Winter, dien hij evenals dr. Doll fuss beschermt. De overtuigd katholieke vice-burgemeester van Weenen, dr. E. Winter, dankt aan zijn per soonlijken vriend en tevens politieken „vijand", dr. Dollfuss, zijn benoeming tot vice-burgemees ter van Weenen. Dr. Winter, ofschoon principieel en practi- seerend katholiek, onderhield steeds, zonder zelf Marxist te zijn, een vrij goede verstand houding met de Oostenrijksche sociaal-demo cratische leiders en genoot en geniet ook thans nog een zeker vertrouwen in sociaal-democra tische arbeiderskringen. Dr. Winter wil de standeh-maatschappij een democratischen onderbouw geven. Niet in den politieken zin van een numerieke meerderheid, van de helft plus één als eenige maatstaf van recht en onrecht, niet in den zin van een ten gevolge van onvervreemdbaar kiesrecht gezag uitoefenend burgerschap, maar in den zin van een „weldadige christelijke actie ten bate van het volk." Hij streeft naar het handhaven van de rechten van den arbeidenden mensch met behulp van diens actieve medewerking. Dr. Winter wil de vroegere sociaal-democra tische kringen bewegen tot een positieve deel name aan den staatsopbouw. Hij stelt voor: een vergaande amnestie voor de roode strijders van Februari, herstel van het niet-politieke orga nisatieleven der sociaal-democraten, herstel van het recht zelf vertrouwensmannen te kiezen en het organiseeren van een nieuwe arbeidersbe weging. In sommige katholieke bladen uit de provin cie worden deze programpunten gebillijkt, en het weer aanknoopen van de verbindingen met de socialisten meer in overeenstemming met de verkondigde staatsprincipes genoemd dan het onderhandelen met nationaal-socialistisch ge- zinden. Bovendien verwachten die bladen van de methode-Winter een duurzamer succes, om dat zij niet zoo licht in conflict zal komen met het buitenland. Immers, zoo schrijft het „Lin- zer Volksblatt", het ware nonsens zich op „Quadragesimo Anno" te bewegen en niet den ernstigen wil te toonen voor de economisch onderdrukten op te komen. „Wij moeten," aldus vervolgt het katholieke blad „den arbeider winnen, niet door conces sies aan het Marxisme, dat zou geen winst zijn voor den tegenwoordigen staat maar door handhaving en verderen opbouw der so ciale wetgeving en door het bieden van gelegen heid tot actieve meewerking." Het collectief arbeidscontract was en is wel het gewichtigste in het arbeidersrecht. Na Fe bruari en de van staatswtege doorgedreven op heffing der oude vakvereenigingen bestond wer kelijk het gevaar, dat de arbeider sociaal weer vogelvrij zou gaan worden. Feiten hebben dit onmiddellijk bewezen. Het is daarom de groote verdienste van den overleden kanselier Dollfuss, dat hij spoedig ingreep, om den arbeider zijn moeizaam verworven rechten te laten behou den. Dit was tenminste de eerlijke bedoeling van de oprichting der algemeene vakvereeni- ging. Men kan over deze algemeene, neutrale, van staatswege opgerichte vakvereeniging den ken, hoe men wil (behalve de vroeger christe- lijk-georganiseerden is een vierde der vroeger sociaal-demokratisch georganiseerden min of meer vrijwillig lid geworden) zij is op het oogenblik voor den arbeider het eenige instru ment om een collectief contract te sluiten. Er bestaat geen ander. En met zulk een contract in den zak komt het tengevolge van de oneer lijke concurrentie der werkloozen, om het met de beste bedoelingen maar eens zoo uit te druk ken, en tengevolge van den momenteelen toe stand toch al gemakkelijk genoeg voor, dat „een werkman, om grooter kwaad te voorkomen, zwicht voor de macht" (Rerum novarum). Men heeft den sociaal-democratisch georgani seerden arbeider zijn ruggesteun, zijn vooral in den oeconomisch kritieken tijd zoo noodzakelijke organisaties weggenomen, en wat daarvoor in de plaats kwam, verkeert nog in een ontwikkelings stadium en komt bovendien nog van den poli tieken en socialen overkant. Een zeker wantrouwen bij de arbeiders is dus wel begrijpelijk. il men dit wantrouwen in breede arbei derskringen tegenover het bestaande sy steem overwinnen, dan moet men klaar heid scheppen. y Ieder verstandig denkende moet toegeven, dat in onrustige tijden andere maatregelen moeten getroffen worden dan in rustige tijden, doch onrecht mag niet uiteindelijk over recht triom feeren. Ook de niet- gecompliceerde staatsburger is hiervoor uiterst gevoelig. En dat is maar goed ook. Niemand kan het rad van den tijd tot stil stand brengen of terugdraaien. Dat dienen ook de Oostenrijksche arbeiders zich voor oogen te houden en daarom moeten zij bereid zijn, aan den opbouw van den staat mee te werken. De Oostenrijksche arbeider van zijn kant heeft het recht, te verwachten dat de door eminente voor aanstaande persoonlijkheden bij herhaling ge sproken woorden (Schuschnigg, Starhemberg, Adam, Neustadter-Stürmer, Grossauer) in da den worden omgezet. Dat de actie-Winter, feitelijk de eenige ver- DR. C. B. VAN HAERINGEN is 'benoemd tot voorzitter van de bij beschikking van den Minister voor K. en W. ingestelde commissie voor de samenstelling van de officieele woordenlijst voor de schrijfwijze van basterdwoorden en samengestelde woorden. bindingsschakel tusschen regeering en vroegere sociaal-democratie, zelfs door der regeering zeer nastaande personen en officieuze bladen (vooral van de Heimwehr) aangevallen wordt en voor ten doode opgeschreven wordt uitgemaakt, is nu juist niet bijzonder geschikt om het toch al zoo moeilijk te wekken vertrouwen der arbei ders te herstellen. Zelfs Mussolini schijnt een zeker gewicht aan deze actie te hechten. Hij heeft den advocaat Ambrosini de opdracht gegeven, in Italiaansche arbeiderskringen te werken op dezelfde manies als Winter in Oostenrijk doet. En het is wel opvallend, dat dr. Winter, na in Zwitserland op verschillende plaatsen discussie-avonden gehou den te hebben, gelegenheid kreeg, op 5 Novem ber in de aula van den „Circulo Filologico" der Katholieke universiteit van Milaan over den „Arbeider en den Staat" 'n referaat gehouden Hat was in zooverre 'n sensationeele gebeurtenis, daar dit sinds het opkomen van het fascisme de eerste keer was, dat bij deze gelegenheid verte genwoordigers van alle politieke groepen en wereldbeschouwingen broederlijk naast elkaar zaten. Onder de 1000 toehoorders bevonden zich naast vertegenwoordigers van het officieele Ita lië talrijke aanhangers der liberale, socialistische en katholiek-konservatieve wereldbeschouwing. In kringen, die in Italië hetzelfde willen als dr. Winter in Oostenrijk, is men naar aanleiding van dit feit optimistischer geworden aangaande het eventueel slagen van het streven naar so ciale pacificatie. Hoe moeilijk het evenwel is, den Oostenrijkschen sociaal-demokratischen ar- beider voor den tegenwoordigen regeeringskoers te winnen, blijkt wel hieruit, dat verreweg de meeste arbeiders er niet aan denken dr. Winter te volgen. Zij respecteeren zijn eerlijken wil en zouden zelfs tot op zekere hoogte roet hem mee kunnen gaan, maar zij gelooven niet aan de mogelijkheid van de doorvoering van zijn pro gramma. Omdat zij niet gelooven in den eer lijken steun der regeering. Een grenskommies uit Budel, die Woensdag in de omgeving van Gastel bij Eindhoven pa trouilleerde, hield een smokkelaar aan, terwijl zijn collega's op zoek gingen naar den te ver wachten smokkeltroep. Toen de laatsten on- verrichterzake terugkeerden, bleek de kom mies, die den „voorlooper" had aangehouden, eenigszins in moeilijkheden te zijn geraakt. Een troep opgeschoten jongens uit Gastel poogde den aangehouden smokkelaar te ont zetten. Er vloog zelfs een steen door de lucht; maar een paar waarschuwingsschoten waren voldoende om ruimte te maken. Het eenig ge volg waren twee processen-verbaal tegen de belhamels, wegens belemmering van ambtena ren bij de uitoefening van hun functie. De aangehouden smokkelaar w<erd losgelaten, bij gebrek aan bev'ijs. Duikers van de bergingsschepen zijn bü de „Orania" naar den bodem van de zee gegaan, teneinde de juiste liggfng van het schip te be palen in verband met de pogingen het schip te lichten. Een hevfge storm belette hun evenwel dit werk te voltooien; zoodra de storm is gaan lig gen zal het werk worden voortgezet. Van de K. XVIII is Woensdagmiddag een telegram ingekomen, meldende als ware plaats te 12.00 uur: 13 gr. 1 Min. Noord er-breed te, 22 gr. 14 min. Wester-lengte, Noord Oost pas saart, kracht varieërende tusschen 3 en 5. Het Kerstfeest werd aan boord met een eigengemaakten kerstboom gevierd, waarbij de commandant een korte toespraak hield. Overigens geen bijzondere, alles wel. De „Rijstvogel" is te Medan geland. Wanneer gedurende drie wintermaanden een motor met een olie gesmeerd wordt, welke voor winter- smering niet geëigend is, zal de slijtage welke optreedt overeenkomen met de slijtage over een tijdvak van drie jaren normaal gebruik. 's-Winters rijden met een olie, welke bij afkoeling te dik wordt beteekent Uw motor aan een abnor male slijtage onderwerpen. Gebruikt Essolube de super olie, die niet te dik wordt en die bij elke temperatuur volkomen circuleert. AMERICAN PETROLEUM COMPANY, GEBOUW PETROLEA, 's-GRAVENHAGE Men schrijft ons van werknemerszijde: Geruimen tijd bestaat een diepgaand verschil van opvatting tusschen de directie van L. Smit Co.'s Internationale Sleepdienst en haar per soneel over de wijze, waarop de loon- en ar beidsvoorwaarden bij deze reederij worden be paald. Onder het personeel heerscht dan ook groote ontevredenheid en op verzoek heeft de Contact- Commissie van Organisaties van Werknemers ter Koopvaardij thans getracht door middel van overleg tot een oplossing te komen. De directie van L. Smit Co. is hierin niet getreden; zij meent rechtszekerheid t.a.v. de arbeidsvoorwaarden door middel van overeen komsten met de organisaties te kunnen onthou den. Een beschikking, die door het personeel en de organisaties niet kan worden aanvaard. Naar wij vernemen, is de proef om in den Oudejaarsnacht extra reisgelegenheid te bieden van Rotterdam, Schiedam, Delft naar Den Haag en omgekeerd den vorigen keer een succes ge weest. De Nederlandsche Spoorwegen hebben daarom besloten deze reisgelegenheid in den nacht van 31 December op 1 Januari a.s. weder om beschikbaar te stellen, zoodat de talrijke personen, die den oudejaarsavond in een van deze steden doorbrengen, op makkelijke wijze weer thuis kunnen komen. De dienstregeling luidt: Rotterdam D.P. vertr. 1.30; Schiedam vertr. 1.34; Delft vertr. 1.40; Den Haag H.S.M. aank. 1.50; en in andere richting: Den Haag HS.M. vertr. 1.55; Delft aank. 2.03; Schiedam aank. 2.11; Rotterdam D.P- aank. 2.15. Terugreisgedeelten van eendaagsche retour- kaarten genomen op 31 December zijn geldig in deze treinen. Aan den officier van justitie te Roermond is, naar de „Courant" bericht, voorgeleid de lood gieter B. uit Venlo, die 13 November 1-1. zich dronken hield en zich naar een café S. aan de Rosrmondschestraat te Venlo begaf, waar de kastelein, die familie van verdachte was, hem ter ontnuchtering in een kamer liet uitslapen. Even later bleek, dat verdachte, die zijn roes DROOMEN ZIJN BEDROG. Een sprookje voor groote men schen door Paul Keiler Humoristische romen vol le vensblijheid, licht en geluk. Verlucht met teekeningen van Jo Spier. Bewerkt door Geert Schoonen. Uitg.: N.V. „Fide- litas" Amsterdam 1934. De goede en goedmoedige Duitsche volks schrijver Paul Keiler, die enkele jaren geleden overleed, geniet, trots alle wisselingen van staatsvorm, smaak en mentaliteit bij de moder ne menschen, nog altijd een uitgebreide en har telijke populariteit en die verdient hü ook, want hij was in iedere vezel van zijn wezen een echt kunstenaar, deze gemoedelijke verteller. En wat meer is: hij was een verteller met een zuivere verbeelding. Zijn fantasie, speelsch als geen an dere, luchtig als schapenwolkjes aan de avond lucht, houdt zich altijd bezig met het gezonde leven. Hij droomt graag, maar hij droomt dan van het mooie, goede leven met goede menschen en fantastische ontmoetingen. Zijn weemoed is nooit ziekelijk. Zijn eenvoudige stijl blijft steeds helder. Hij weet met den lezer te praten, zoodat men zich ongemerkt gewonnen geeft aan het sympathieke geluid van zün warme stem en zich wegdroomt in het sprookjesland, waar de vol wassen mensch zich weer een kind voeld. „Gij meent, dat gij te oud zijt?" zegt de schrij ver „Ik ben ook oud! Maar in dit boek wil ik alles met mijn kinderziel beleven, alles met mijn kinderoogen beschouwen. Ga met mij mee! Niet allen! slechts diegenen, die van het leven hun oud kinderhart nog zwak voelen slaan; slechts diegenen, die wel eens heimwee naar verleden en jeugd hebben, die niet te trotsch en niet te arm zijn om een ongevaarlijken tocht in het sprookjesland te wagen, die op rijperen leef tijd hun aerste fantasieën nog wel eens willen doorleven." Zoo kiest Paul Keiler zélf zijn publiek, maar het zal u een eer en genoegen zijn, indien gij tot de opgesomde uitverkorenen behoort, want dan maakt gij de reis mee naar het zonderlinge land Heriditanië, waar de cultuur op zóó hoog peil stond, dat u met chloor gewasschen werd, doch waar nog geen courant bestond. Hebt gi) ooit gehoord van mejuffrouw Elkagantascha? Kent gij mijnheer Eekhoorn of waart gij ooit op het station Boberquelle? Verlaat de aarde, be zoek den wouddokter, pelgrimeer naar het graf van Riibezahl, spreek met Dr. Schnugu Ik zal u niets verraden, om de aardigheid niet! te bederven. Ik wil alleen uw nieuwsgierigheid! prikkelen naar den inhoud van een frisch, fan-i tastisch, rijk boek vol goede gemoedelijkheid en hartelijke schoonheid. Jo Spier illustreerde de Nederlandsche ver taling, die over het algemeen prijzenswaardig is. De teekeningen van Jo Spier, deels wit-op- zwart, een techniek, welke hij tot heden nooit toepaste, maar die hij even geestig beheerscht als de zwart-op-wit-techniek, welke wij van hem kennen, passen uitstekend bij den luchtig- verbeeldingsrijken tekst van Paul Keiler. Aan bevolen aan oud en jong, met de verzekering, dat zij geen spijt zullen hebben van de kennis making. zou uitslapen, verdwenen was en wel met me- denemen van de geldkist, die in de naastgele gen slaapkamer in een kast geborgen was en waarin zich 180 aan bankpapier bevond. B. heeft zie hdienzelfden avond met een taxi naar de Belgische grens laten brengen. Dit spoor was de politie te Venlo spoedig bekend en ver dachte werd dienzelfden nacht nog in café K. te Maaseijk van het bed gelicht en aan de Bel gische gendarmen overgegeven, terwijl het grootste gedeelte van het geld nog op hem werd bevonden. De heer J. A. Dubbelman, wien jj. zaterdag in de Dorpstraat te Lage-Zwaluwe bij een oneenigheid op het voetbalterrein door den 17- jarigen N. v. d. Z. met een mes een tweetal steken werd toegebracht, is tengevolge van die verwondingen overleden. De verdachte, die ter beschikking is gesteld van den burgemeester, zal naar Breda worden overgebracht. Het l(jk ïs door politie in beslag genomen. De Japansche katoen-spinners federatie heeft besloten het uitvoer-verbod van ongebleekte katoen nara Ned.-Indië op te heffen, in ant woord op de concessies, welke Ned.-Indië heeft gedaan, seint Reuter uit Tokio. Hedenmorgen te 7.38 uur is het KX.M.- vlïegtuig „Pelikaan" van Schiphol naar Indië vertrokken. Drie passagiers maken de reis mee, resp. een tot Batavia, een tot Bandoeng en een tot Rangoon. Het vliegtuig vervoert voorts 272.304 K.G. briefpost, 23.450 K.G. pakketpost, 74.286 K.G. lading en 94 K.G. bagage. In verband met te treffen regelingen voor den uitvoer van Ned. Oost-Indische producten naar Duitschland is het wenschelijk, dat de loopende contracten dezer producten voor 1 Januari as. aangemeld worden bü het Crisis Uitvoerbureau te Den Haag, Mauritskade 55, of bü den agent bü het departement van ecnomi- sche zaken te Batavia. SOERABAJA, 27 Dec. (Aneta). Dr. Nagaoka, de vertrekende president van de Japaasche handelsdelegatie heeft aan Aneta een tele gram van rouwbeklag gezonden met het over laden van haar directeur, dsn heer Berrety. Op officieele wijze is Zondag afscheid geno men van Dr. G. C. F. Rombouts, die na 38-jarige werkzaamheid aan het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht zün betrekking als chirurg aan dat ziekenhuis wegens het bereiken van de ambte- lüke leeftüdsgrens neerlegde. Bij deze afscheidsplechtigheid, welke in een der zalen der inrichting plaats had, waren o.m. aanwezig het College van B. en W., het Burger- lük Armbestuur, leden van den Raad, doktoren, de geneesheer-directeur van het ziekenhuis te Venlo, de algemeene Overste der Zusters van H. Carolus Borromeus, de Z. E. Pater Gardiaan der Franciscanen en de Z. E. Rector der paters Jezuiëten. Namens het Burgerlijk Armbestuur werd het woord gevoerd door den voorzitter mr. F. Jans sen, die aan Dr. Rombouts een geschenk en aan mevrouw Rombouts bloemen aanbood. Mr. L. B. J. van Oppen, Burgemeester van Maastricht, bracht dank namens het gemeente bestuur voor alles wat Dr. Rombouts deed in 't belang der stadsbevolking. Als oudste collega voerde Dr. Schmedding het woord. De zeereerw. heer Priems, thans verblijvend in het Liefdegesticht te Hilvarenbeek, herdacht buiten alle feestbetoon den dag, waarop hü vóór 25 jaar pastoor werd der parochie Esbeek. De zeereerw. pater F. J. Olivers, geb. te Sus- teren, 16 Juli 1916 door Mgr. Schrijnen tot priester gewyd, van de Congregatie der Laza risten, werkzaam in de Chineesche Missie, is door zijn bisschop, Mgr. Schraven, benoemd tot deken van Hopey. De einduitslag van de te Amsterdam gehou den examens van de akte M.O. in de Ned. taal en leterkunde, de geschiedenis en de aard rijkskunde is als volgt: Akte K VII (Ned. taal en letterkunde), ge ëxamineerd 36 candidaten, n.l. 22 mannelüke en 14 vrouwelüke; geslaagd zün 13, nJ. 9 manne lüke en vier vrouwelijke candidaten. Akte K VIII (Geschiedenis), geëxamineerd 28 candidaten, nl. 15 mannelüke en 13 vrouwe lüke. Geslaagd zün 13, n.l. 7 mannelijke en 6 vrouwelüke candidaten. Akte K IX (Aardrijkskunde)geëxamineerd 10 candidaten, n.l. 5 mannelüke en 5 vrouwe lüke. Geslaagd zijn 6, nl. 3 mannelijke en 3 vrouwelüke candidaten. Hedenmorgen deed de Alkmaarsehe rechtbank in een buitengewone zitting uitspraak in de zaak tegen den N.S.B.-propagandist, ds. G. van D., die 18 dezer terecht stond wegens overtre ding van art 137 a W. v. Str. waarbij strafbaar wordt gesteld het zich in beleedigenden vorm uitlaten over het openbaar gezag. Ds. van D. had in een op 26 Sept. in 't Gulden Vlies te Alkmaar gehouden openbare N.S.B.- vergadering naar aanleiding van een vraag uit het publiek over het weren van NS.B.-ers uit de Landbouw-Crisis-Organisatie te Alkmaar, geantwoord: „Ik zeg en ik riskeer misschien een veroordeeling, dat gü, Nederlandsche Regee ring, door het verbod der N.S.B. het recht hebt vertrapt en de grondwet hebt verkracht! Gij, Nederlandsche Regeering, pleegt landverraad door uw beste burgers, en dat zijn de N.S.B.- ers, uit uw dienst te weren." Verdachte, die toegaf deze woorden aan het adres van de Regeering gebruikt te hebben, doch niet als een beleediging bedoeld te heb ben, hoorde tegen zich 'n gevangenisstraf van 1 maand geëischt. De officier, mr. G. B. v. d. Feen de Lille had zich bij dezen eisch laten leiden door de ge dachte, dat een geldboete toch niet door ver dachte, maar uit de kas van de N.S.B. betaald zou worden. De verdediger, mr. ir. N. van Leeuwen, kring leider van de N.S.B. te Alkmaar, liet in zijn pleidooi uitkomen, dat verdachte wel zelf die boete zou betalen Hü concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, omdat z.i. opzet niet be wezen kon worden, dus art. 137 a niet van toe passing kon worden verklaard. De rechtbank, heden uitspraak doende, ver oordeelde ds. Van D. tot 10 boete of 25 dagen hechtenis. De rechtbank oordeelde het ten laste gelegde bewezen. De door ds. Van D. gebezigde kwalificaties waren onteerend voor de Regeering. De recht bank neemt echter aan, dat verd. zich heeft laten meesleepen door zün verontwaardiging en acht geen termen aanwezig, verd. reeds thans een gevangenisstraf op te leggen. Bü de bepaling van de geldboete is rekening gehouden met den ernst van het feit. In het Volkshuis te Tegelen had een vergade ring plaats van de R. K. steenfabrieksarbeiders over het Coll. Arbeids-Contract. De voorzitter der groote Tegelsche afdeeling verklaarde, dat een nieuweloo nsverlaging mo menteel niet aanvaard kon worden, hetgeen door een donderend applaus der vergadering onder streept werd. De bondsvoorzitter, de heer v. d. Werf wees op de consequenties, welke uit het niet-aanvaar- den van de voorgestelde C. A. O. zullen voort vloeien. Met alle mogelijke middelen zal men dan dienen te strijden voor een betere toekomst desnoods door middel van staking. Deze laat ste zinsnede van den heer v. d. Werf werd met donderend applaus begroet. Tot slot van de vergadering werd besloten, d wanneer van de anderen in Limburg zich bevin dende arbeidersorganisaties, adhaesie binnen gekomen was, aan de werkgeversorganisatie een afwijzend antwoord met betrekking tot de voor gestelde loonsverlaging te zenden. Zaterdagnamiddag werd in het St. Christoffel- huis te Roermond een bondsvergadering gehou den van den R. K. Kiezersbond voor Limburg, de katholieke organisatie van den Kieskring Maastricht. De vergadering was belegd ter behandeling van de voorgestelde wijzigingen tot herziening van huishoudelük reglement voor de verkiezing van Provinciale Staten en den gemeenteraad. Het voornaamste van deze wijzigingen is, dat het Politiek Advies voor de verkiezing voor Pro vinciale Staten met 207 tegen 119 stemmen fa cultatief wordt gesteld, ter beoordeeling van het adviseerend college. Het politiek advies zal worden uitgebracht over ten minste één zeael per Statenkieskring en ten hoogste de grootste helft der in den kring te verwachten zetels. Een andere wijziging is, dat voor de Staten verkiezing wordt teruggekeerd tot het punten- stelsel. Bij het vaststellen van den uitslag wordt aan het rangcijfer 1 de waarde toegekend van 15 punten, aan rangcijfer 2 de waarde van 14 pun ten en zoo vervolgens voor elk volgend rang- cüfer telkens één punt minder, zoodat het rang- cüfer 10 een waarde heeft van 6 punten. Met 110 tegen 109 stemmen werd een voorstel van het bondsbestuur aangenomen, om de door de afdeelingen af te dragen bondscontributie voor 1935 en volgende jaren te bepalen op 25 cent per lid en per jaar. De heer M. van Poll, lid van de Tweede Ka mer hield een zeer belangrijke rede over de taak van onze partij in dezen tijd. waarin hij de provinciale en plaatselijke leiders er op wees, hoezeer zü voorlichting hebben te geven tot af weer van de gevaren, die ons op staatkundig terrein bedreigen, opwekkend tot geestdriftige actie. Duidelük zette spr. de onhoudbaarheid uiteen van de bewering onzer politieke tegenstanders, dat het christendom zich niet mag bewegen op staatkundig terrein. Hij zet uiteen de gevolgen van het eenige eeuwen overheerschende indivi dualisme en stelt daartegenover de opbouwplan- nen der katholieken volgens Quadragesimo Anno. Noodig is de handhaving onzer katholieke een heid. Het R. K. Centraal Bureau voor Onderwüs en Opvoeding te Den Haag heeft ten behoeve van de besturen der Katholiek-bijzondere scho len een practisch overzicht uitgegeven van de werkzaamheden door deze besturen in den ïoop van het jaar 1935 te verrichten. In chronologi sche volgorde zijn hierop alle te vervullen for maliteiten aangegeven, van uitvoerige toelich tingen voorzien en is ruimte gelaten voor eigen aanteekening van den secretaris omtrent den datum, waarop aan het bepaalde is voldaan. Te Langenboom (Oost N.-Br.) had de plech tige inzegening plaats van de lagere school, die van openbaar in büzonder werd omgezet. Des morgens werd een plechtige H. Mis opgedragen, na afloop waarvan Pastoor Van Gent de in zegening heeft verricht. Van vele zijden werd belangstelling betoond, nl. van geestelüken uit de omgeving, gemeentebestuur, onderwüzend personeel en parochianen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5