tCB*" Maak het U gemakkelijk! DIAMANT FINANCIEN Solidariteit RADIO-PROGRAMMA Hoofdfu^n, HLesfuj*i> WUjsUvcuxiJt's ibedees MARKTEN Dagfilm DONDERDAG 27 DECEMBER 1934 De concentratie RAAD VAN MAASTRICHT Leeraar oude talen 500 betrekkinglustigen Naar de missie Father W. G. Rombouts Inlandsche priester gewijd De nachtwacht van Zwaluwe J. C. van Bokhoven f Zuster Robert overleden Van ont- en bewatering in Brabant Vrijdag 28 Dec. 1934 Naam Adres BA Kr E N BRAADVET NU 40 CT. PÉR POND VERWEER TEGEN VERWOR DING Verkiezing Prov. Staten Acht vergaderingen van de Kath. Actie te Maastricht Arbeiderscommissie Dom. mijn Terug naar den vlegel Diamanten professiefeest VOETBAL K.N.V. en Kerkrade spelen gelijk Uiterst spannende wedstrijd K.N.V. Kerkrade 1—1 Nagekomen voetbaluitslagen WIELRENNEN Wielerwedstrijden in 't buitenland Kampioenschappen op home-trainers TURNEN De stedenwedstrijd Amsterdam Den HaagRotterdam Gelijke behandeling De concentratie van scholen blijft de niet-christelijke partijen in de Twee de Kamer enerveeren. Het hard ach- teruitloopen van het openbaar onderwijs jaar-in jaar-uit prikkelt de voorstanders van de neutrale school. De heer Tilanus moest Woensdag naar aanleiding van hun meeting-taal in Den Haag al vragen, of de strafrechter niet moet ingrijpen. De heeren Ketelaar, Thijssen en hun vrienden verwachten niets van vrijwillige concentratie, en nu moet een socialistische motie de onderwijs-„pacificatie" ook door dwang gaan regelen op gelijksoortige wijze als bij de openbare scholen. Tegen die heetgebakerde pacificatoren heeft de heer Suring verstandige woorden gesproken. Te Maartensdijk is een open bare school gebouwd en geopend zonder dat er nog eenige leerling voor was. (De heer Ketelaar, die dacht dat zooiets alleen in 1868 had kunnen geschieden, keek ver bluft). Het openbaar onderwijs heeft 1275 scholen tot 100 leerlingen, naar evenredig heid moet het bijzonder onderwijs dat tweemaal zooveel leerlingen telt er dus 2550 hebben. Er zijn er echter maar 1091! Bij de groote scholen is de verhouding om gekeerd: daar heeft het bijzonder onder wijs in evenredigheid veel meer scholen dan het openbare. Wil de minister wette lijk ingrijpen, best, zooals wij herhaaldelijk accentueerden, maar dan moet aan vier voorwaarden, door den heer Suring ge noemd, worden voldaan: het onderwijs moet vrij blijven, de schade van opheffing moet vergoed worden, de financieele ge lijkstelling-bepaling moet gehandhaafd blijven, evenals de gelijkheid van de be handeling van openbaar en bijzonder on derwijs. En laat men dan maar maatregelen! Geen klassenstrijd De S. D. A- P. zet onverminderd In marxistisch begrip den klassenstrijd voort. Het R.K. Werkliedenverbond zoekt de sociale verbetering langs redelijker wegen en leert de solidariteit. Voorzitter de Bruyn heeft pas te Utrecht gewezen op de rede in gelijken geest van den nieuwen voorzitter der Kath. Werkgeversvereeniging ir. Guljé: „Hij heeft getuigd, dat de loonen in vele ge zinnen tot zulk een diepte gedaald zün, dat de werkgevers het in vele gevallen niet met hun geweten in overeenstemming kunnen brengen nog meerder offers te vragen. Op bezuiniging ■•op den factor loon is in vele bedrijven niet f! meer te rekenen. -i Wy zijn den voorzitter van de Katholieke werkgevers dankbaar voor dat moedige, van solidariteit getuigende werkgeverswoord, dat be schamend is voor de koud heidensche loontheo- rie van liberale economisten en van degenen, die deze theorie in praktijk brengen. Moge dat woord worden verstaan. Thans worden de loonen in de sigaren-in dustrie weer bedreigd met een verlaging van 10 tot 40 pet. Mogen de werkgevers in de si garen-industrie zich het woord van Ir. Guljé herinneren, moge ook daar het geweten gaan spreken. Het Katholiek Werkliedenverbond heeft niet nagelaten in het belang der werkloozen te doen wat gedaan moest worden. Door adressen is zoo wel op dragelijke steunregeling als op werkbe- houd en werkverruiming aangedrongen. Alge meen in den lande is met die adressen instem ming betuigd. Daarnaast is in voorbereiding 't industrialisatie-congres in overleg met de an dere sociale bonden en ten slotte op particuliere hulp is een dringend beroep gedaan en veelal gelukkig niet tevergeefs. Intusschen schrijft De Standaard breede vertoogen, dat er geen recht op arbeid of steun bestaat- Zou het blad niet beter kun nen pleiten voor werkverruiming en hulp tn den nood door gemeenschap en individu? In de jl. gehouden vergadering van den Raad der gemeente Maastricht werd het nieuwe raadslid, de heer Sleebe, S.D.AJ., beëedigd en geïnstalleerd. Aangenomen werd een motie, strekkende o.m. tot het verleenen van opdracht aan een der beide chirurgen van het Ziekenhuis Calvariën- berg tot het treffen van voorbereiding voor de Inrichting eener verloskundige afdeeling. Tot leden van het bestuur der Gem. Spaar bank werden herbenoemd de heeren H. J. M. S. Schaepkens van Riempst, J. N. S. Deckers en H. W. Mulkens. De Raad besloot vervolgens tot het terug nemen van de indertijd aan de N.V. Cokes- fabriek thans in liquidatie verkochte ter reinen voor 181.436.32, en met dit bedrag de vordering der gemeente op genoemde N.V. te compenseeren. De N.V. kocht die terreinen in dertijd van de gemeente voor 211.640. Bij deze transactie mogen echter geen kosten komen ten laste der gemeente. Het voorstel van B. en W. om ingevolge een verzoek van de Maastrichtsche Reddingsbrigade, onder bepaalde voorwaarden vergunning te ver leenen tot gemengd zwemmen voor de leden der brigade in het Sportfondsenbad. werd ver worpen. Wel besloot de Raad aan de brigade eene subsidie van 250 te verleenen. Tot leeraar in de oude talen aan het Stede lijk Gymnasium te Maastricht werd Donderdag door den gemeenteraad benoemd de heer J. J. de Jong. Niet minder dan 500 dames solliciteerden voor de vacante betrekking van telefoniste ten gemeentehuize te Hoensbroek. Uit het St. Antonius-missiehuis te Asten ver trekken op 28 dezer naar de Afrikaansche missie de eerw. Zusters Maria Ardina (uit Vol- kel) en Maria Hildegonda (uit Dronrijp). Zaterdag jj. herdacht de zeereerw. Pather W. G. Rombouts, van het St. Joseph-Missie- huis der Missiecongregatie van Mill Hill, te Roozendaal, den dag, waarop hij voor 40 jaren het H. Priesterschap ontving. Pather Rom bouts, die van Brecla geboortig is, was de eerste student van het missiehuis te Roozendaal die priester gewijd werd. Na ruim 30 jaar als mis sionaris en aalmoezenier werkzaam te zijn ge weest in de Apost. Prefectuur van Kafiristan en Kashmir, in het noorden van Britsch-Indië, werd hij nu ongeveer 8 jaar geleden benoemd tot professor van het Roozendaalsche Missie huis. Op uitdrukkelijk verlangen van den ju bilaris werd het feest slechts in huiselijken kring herdacht. Z. H. Ex. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van Hertogenbosch heeft 1.1. Zaterdag 22 dezer het H. Priesterschap toegediend aan den eer sten Chineeschen inlander uit Borneo, die tot de bediening der Altaren is toegelaten. Het is de weleerw. pater Capucijn Pacificus Bong. De jonge wijdeling is bestemd voor de missie onder zijn inlandsche volksgenooten op Borneo. Daags na de priesterwijding, Zondag 23 De cember, heeft de inlandsche neomist in de kerk der paters Capucijnen op Biezenmortel te Udenhout zijn eerste plechtige H. Mis opge dragen. Bij deze treffende plechtigheid ver leende o. a. assistentie de hoogeerw. Pater Pro cureur der missies van de Orde der Capucijnen. Tot de weinige gemeenten in ons land, die als in de dagen van Rembrandt een nacht wacht in hun dienst hebben, behoort de Bra- bantsche gemeente Zwaluwe, gelegen aan de boorden van het Hollandsch Diep. Dit nachte lijk ambt blijkt intusschen ook in onzen heden- daagschen tijd nog volop te worden geambieerd. De tegenwoordige functionaris heeft namelijk, na een trouwe dienstvervulling gedurende 28 jaren, ontslag genomen en nu hebben zich niet minder dan 119 gegadigden aangemeld om als diens opvolger in aanmerking te komen! Te Herpt (N.-Br.) is in den ouderdom van 82 jaren overleden de heer J. C. van Bokhoven, wethouder dier gemeente. Waarschijnlijk was de overledene in anciënniteit de recordhouder van alle raadsleden in ons vaderland. Gedu rende 50, schrijve vijftig jaren, was de heer van Bokhoven onafgebroken lid van den raad zijner gemeente. Gedurende 33 jaren was hij wet houder. In het R. K. Liefdegesticht te Heusden ls overleden de eerw. Zuster Robert, in de wereld mej. Jacobs uit Venlo. De overledene was als geheel saamgeweven met het leven in het Bra- bantsche stadje, daar zij meer dan veertig jaar er bij het R. K. onderwijs werkzaam was. Men schrijft ons uit Brabant: De winter, in den overigens winterloozen vorm, zooals wij dien tot nu toe beleven, legt getuigenis af van de groote veranderingen, die op het gebied van den waterafvoer ten platte- lande de laatste jaren zijn ingetreden. Vroeger waterovervloed en waterimpasse allerwege, thans over groote uitgestrektheden vrijwel ner gens meer een teveel aan water. Zeer zeker werden op dit belangrijke terrein sinds laten we zeggen 1930 belangrijke resultaten verkre gen. Waar vroeger periodiek alles binnen bree- den gezichtskring blank of minstens drassig en nat stond, is nu de waterafvoer van dien aard, dat een over het algemeen houdbare toestand werd verkregen. Waterafvoerwerken als die bijvoorbeeld in het Stroomgebied van de Aa en het gebied van het Waterschap de Maaskant, hebben een ra dicale verandering ten aanzien van duizenden en duizenden hectaren teweeggebracht, een ver andering, die uitgebreide oppervlakten cultuur grond ten zeerste in agrarische waarde heeft doen stijgen. Waar in belangrijke mate bi) het tot stand brengen dezer werken van het element der werkverschaffing is gebruik gemaakt, mag hier tevens erop worden gewezen, dat onder dit op zicht deze methode van werkloosheidsbestrij ding zeker niet improductief is. Intusschen mag het typeerend worden ge noemd, dat Juist ook de ontwatering het pro bleem der bewatering heeft doen naar voren treden. De bewatering van gronden is binnen de sfeer der daadwerkelijke actualiteit gekomen en op de dezer dagen gehouden jaarvergade ring van hoofdingelanden en leden van den dijkstoel van het Waterschap De Maaskant werden daarover belangrijke mededeelingen verstrekt. Er bleek uit, dat voorloopig aan den Maaskant reeds stappen in de richting der be watering zijn gezet. Zoo voorziet de Maas bij Grave des zomers reeds het weidegebied in de streek van Megen van water. Er bestaan plannen om dezen vorm van bewatering op veel uitgebreider schaal toe te passen en meerdere polders te doen genieten. Het Waterschap Land van Megen is hierin voorgegaan. De bewatering in dezen zin brengt vrijwel geen kosten mede en mag als van zeer groot belang voor de drinkwatervoorziening ten behoeve van het weidevee worden geacht. Geconstateerd zij, dat het waterverlossings- vraagstuk, een winterkwestie, wordt gesecun- deerd door dat van den waterinlaat des zomers. Ter bovenbedoelde vergadering van het Water schap De Maaskant werd dan ook opgemerkt, dat men overal naar bewateringvoorziening in droge zomerperiodes begint te verlangen. Voorloopig bepaalt de belangstelling voor deze aangelegenheid zich meer tot de streken in de nabijheid der rivieren. In hoeverre de kwestie wellicht zal geroepen zijn zich te doen gelden tot diep in het Brabantsche zand- en Peelgebied, zal moeten worden afgewacht. II|A°72813 Een voorbeeldig voetganger! (Die lachende Welt, Leipzig) HUIZEN, 1875 M. 8.00 KRO Morgen- concert 10.00 Gramofoonmuziek 10.30 Muziekuitzendlng voor fabrieken 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen 12.00 Po litieberichten. 12.15 Gramofoonmuziek I.00 Kro-boys o. 1. v. piet Lustenhouwer 2.00 Gramofoonmuziek 3.00 Gramofoon muziek opera progr. 4,00 Rustpoos 4.15 Het Kro-orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 5.00 Landbouwcrislswetten en be sluiten door Th. Arts 5.30 Kro-orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 6.15 Gra mofoonmuziek 6.30 Kro-orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 7.00 Politieberich ten 7.15 De feestelijke tijd van Kerstmis en Driekoningen, door J. H. Nannings 7.35 Gramofoonmuziek 8.00 Vaz Dias 8.30 Nederlandsch concert door het Stede lijk Orkest van Maastricht o. 1. v. Henri Hermans, m m. v. Jaap Stotijn en Haakon Stotijn hobo's 9.15 Directe uitzending uit Ulvenhout door d'n Dré 9.35 Ver volg concert o. I. v. Henri Hermans 10.20 Gramofoonmuziek 10 30 Vaz Dias 10.35 De Kro-boys o. 1. v. Piet Lustenhou wer 11.15 Gracofoonmuziek 11.30 De Kro-boys o. 1. y. piet Lustenhouwer 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 302 M. 8.00 VARA Gra mofoonmuziek 9.30 Onze keuken door p. J. Kers Jr. 10.35 Trio Guaronl o. 1. v. L. Cohen 11.45 Gramofoonmuziek 12.00 AVRO Tijdsijn 12.01 Lunchconcert door Kovacs Lajos en zijn orekst 2.00 Voordracht door Claudine Witsen—Elias 2.30 Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 3.10 Gramofoonmuziek 3.25 Omroepor kest 4.00 VARA Knipcursus voor ge vorderden 4.45 Gramofoonmuziek 5.30 Orvitropla o. 1. v. J. v. d. Horst 6.00 Gramofoonmuziek6.15 De Zonne kloppers o. 1. v. Cor Steijn 6.45 Gramo foonmuziek 6.58 Oevergang naar den versterkten zender 7.00 De Flierefluiters o. 1. v. Eddy Walls 7.50 Gr. pl. 7.57 Herh. SOS-berichten 10.00 Vaz Dias II.00 Jazz-muzlek 11.30 Gr.pl. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 8.05 Gramo foonmuziek 8.20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuziek 12.20 Gevarieerd con cert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. Grande-Duchesse Charlotte, marsch, Mertens. De Postillon van Lonjumeau, Adam. Scherzo uit „Een Midzomernacht- droom" Mendelssohn. Chant sans paroles, Tschalkofski. Je veux mourlr. Tosti 12.50 Gramofoonmuziek 1.20 Koersen 1.25 Gevarieerd concert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. 1. Servus Wlen, poto., Dostal 1.35 Persberichten. Daarna: Gra mofoonmuziek 1.50 Koersen. Vervolg gramofoonmuziek 2.20 Koersen 4.05 Idem 6.50 Gevarieerd concert en dans muziek 7.50 Sportberichten 8.00 Hol- landsche avond. Hollandsch Radio-cabaret van gramofoonplaten 8.20 Persberichten 8.40 Gevarieerd concert door Henri Pensis en het Radio-orkest. Légende d'Amour, Becce. Danse des Macottes joyeuses, Ke- telby. Grand Galop chromatique, Liszt 8.55 Koersen en berichten 9.00 Gevari eerd concert door het Radio-orkest Hyawa- tha, Moret. Sphinx, wals, Popy. Batavia, Küntieke. Thé dansant chez les Grenouil- les, Ailbout 9.20 Dansmuziek van gramo foonplaten 9.50 Hllle-concert 10.05 Plano-recital door Féllcia Blumenthal. Ber ceuse, Chopln. Scherzo, Chopin. Aus mei- nem Tagebuch: No. 5, Andantino espres- sivo, Max Reger. Twee Etudes: No. 5 en No. 2, Faganini-Liszt. Am Seegestade, Concert etude Op. 17 Smetana 10.40 Dansmuziek door het Radio-jazzorkest o. 1. v. Ferry Jusa. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Orkestconcert o. 1. v. Karei Walpot 1.30 Kamermuziek 5.35 Ged uit „Carmen", van Bizet 6.50 Kamermuziek 9-55 Omroeporkest O. 1. V. Franz André 10.45 Accordeonrecital door E. Deleuse. BRUSSEL, 322 M. 1.30 Omroeporkest o. 1. v. Franz André 6.50 Orkestconcert o 1. v. Paul Douliez 8.23 Het Sympho- nie-orkest 9.20 Idem 10.45 Dansmu ziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 Herald Andersen's ensemble 2.20 Carl Rydahl's Instrumentaal ensemble 7.30 Populaire Fransche muziek door h«t omroeporkest 0. 1. v. Emil Reesen 8 55 Idem 9.55 Idem 10.20 Teddy Petersen's dansorkest. BERLIJN, 357 M. 3.20 Het kleine om roeporkest o. 1. v. Wllly Stelner 6.00 Het omroeporkest o. 1. v. Helnrlch Steiner 9.40 Georg Freundorfer's instrumentaal kwartet. HAMBURG, 332 M. 12-20 Gramofoon muziek 6 20 Gevarieerd programma 8.20 Het Grenslandorkest o. 1. v. Hslnz Schubert 10.20 De Bremer Stadsmuzi kanten. KEULEN, 456 M. 12.50 Gramofoon muziek 3.20 Concert 7.35 Vroolljk I programma 8.55 Clemens Krauss diri geert de Weensche Philharmonle gr.pl. 10.20 Populaire- en dansmuziek. DROITWICH, 1500 M. 12.50 Het BBC Northern Orkest o. 1. v. T. H Morrison 8.55 Het BBC orkest (Afd C.l O. 1. V. R. Vaughan Williams 11.05 Harry Roy en en zijn orkest. PARIJS JPOSTE PARISIEN), 313 M. 7.10 Gramofoonmuziek 8.08 Idem 10.50 Idem. PARIJS (RADIO), 1648 M. 12.50 Lu- clen Goldy's orkest 8.20 Chansonpro gramma 10.50 Het Bailly-dansorkest. MILAAN, 369 M. 4.30 Concert 8.20 Symphonleconcert o. 1. v. Armando La Rosa Parodl. ROME, 421 M. 3.20 Orkestconcert o. 1. v. Mario Rossi 8.05 Gevarieerd con cert. WEENEN, 507 M. 7.05 Populair con cert door het omroeporkest o. 1. v. Josef Holzer. m. m. v. Victor Flemmlng, tenor 9.00 Idem 10.25 Gevarieerd programma 11.25 Populair concert gr.pl. WARSCHAU, 1345 M. 5.35 Leden van het Philharmonisch orkest van Warschau spelen 6.10 Populaire muziek 7.35 Concert door het Philharmonisch orkest van Warschau 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 540 M. 3.20 Het om roeporkest o. 1. v. Victor Relnshagen 4.20 Scholieren zingen 6.30 Monique Haas, plano 8.00 Omroeporkest o. 1. V. Erwln Gilbert 8.30 Kamermuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIO GIDS U moet ons Uw Nieuwjaarsannonce nog inzenden? Dan niet langer uitstellen, want de tijd begint te dringen. Vul nog vandaag onderstaanden bon in, dien wij dan morgen in ons bezit kunnen hebben. Onderstaande annoncé gelieve U te plaatsen in Üw rubriek „NIEUWJAARSGROETEN" Duidelijk met potlood invullen In de ledenvergadering voor de afdeeling Nij megen der R. K. Staatspartij zijn de volgende candidaten gesteld voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten van Gelderland, n.l. de heeren G. Busser (aftr.), Mr. W. J. C. Bijvoet, P. v. d. Dungen, W. Hoefnagels (aftr.), G. Kok- ke (aftr.), Mr. B. Smeets, Joh. Verhey, Th. De Vreeze. Mr. E. Baron van Voorst tot Voorst (aftr.), W. v. d. Wogt. De heer Mr. C. Prinsen verlangde geen nieuwe candidatuur te aanvaarden. De Katholieke Actie te Maastricht organiseer de dezer dagen niet minder dan acht verschil lende, alle zonder uitzondering uitmutend ge slaagde vergaderingen, verspreid over de ge- heele stad. Onder den algemeenen titel „Verweer tegen verwording", eene steeds verder om zich heen grijpende verwording tengevolge der neutrale pers en vol gevaar voor een overtuigd en be leefd Katholicisme, voerden in acht zalen ter zake kundige sprekers het woord tot de Maas trichtsche Katholieken van allen rang en stand. Zoowel de geestelijke en wereldlijke voormannen troffen we onder de honderden, die elk der zalen vulden tot de uiterste hoeken, aan. In de St. Servatius-societeit sprak de heer Hugo v. d. Broeck. hoofdredacteur van den Limburger Koerier, in de patronaatszaal van St. Mathias voerde Dr. Emile Valvekens, hoofdredacteur van „Hooger Leven" het woord. De letterkundige J. van Vonderen, redacteur van het Limburgsch Dagblad, sprak In de St. Jozefzaal; de redac teur van de Maasbode, de heer Jan Nieuwen- huis, in het Patronaat aan de Victor de Stuers- straat. De aalmoezenier Linssen voerde het woord voor de Parochie Wittevrouwenveld; Pa ter Jacobs voor het H. Hart-Rectoraat en Pater Gilbertus Lohuis voor de St. Pieter-Parochie. By de verkiezing van de Arbeiderscommissie op de Domaniale mijn zijn gekozen de mijn werkers H. Rutten, J. Kelleter en W. Helle brand, allen leden van den R. K. Mynwerkers- bond. Naar wij vernemen is de belangstelling in Oosteiyk Zeeuwsch-Vlaanderen zeer groot voor de dezen winter te nemen proef (met overheids steun) om tarwe en peulvruchten weder met den v vlegel in plaats van met de machine te dorschen. Op 21 dezer zal te Axel een bijeen komst van de betrokken gemeentebesturen plaats hebben ter bespreking van de uitvoe ringsmaatregelen der aangelegenheid. Men wil hierin zooveel mogelijk uniformiteit nastreven. Een Nederlandsche religieuse in Frankrijk zal op 28 December het zeldzame feest harer 60-jarige professie mogen herdenken. Het is Zuster Marie de Rosaire, die te Toulon in het klooster der Orde van den Goeden Herder ver- biyft. De diamanten jubilaresse is geboortig uit Erp, in Noord-Brabant, en heet in de wereld mej. Maria van Roosmalen. Behalve den wedstrijd MuloKolping in Zuid II werd gisteren nog in Zuid I de Kerkraad- sche derby K. N. V—Kerkrade gespeeld, die tenslotte nog werd ingelascht en waardoor belde clubs een wedstrijd van hun achterstand konden inloopen. De uitslag was 11, waar door de stand er thans als volgt uitziet: RKONS 10 7 1 2 15 30—13 Chevremont li 6 2 3 14 24—20 Kerkrade 10 5 3 2 13 29—19 Sitt. Boys 10 6 1 3 13 25—22 Valkenburg 10 5 1 4 11 23—20 RKVVL 10 5 0 5 10 26—32 Kimbria 10 4 0 6 8 18—23 K. N. V. 9 2 3 4 7 16—20 Caesar 10 3 0 7 6 30—30 Volharding 10 1 1 8 3 1633 Deze Kerkraadsche derby, welke gisteren (Tweeden Kerstdag) op het K.N.V.-terrein werd gespeeld, is in een geiyk spel geëindigd. Het was een uiterst spannende wedstrijd, welke in een vlug tempo werd gespeeld. Het gelijke spel geeft de veThouding goed weer. Van een meerderheid van een der partijen is geduren de den geheelen wedstrijd geen sprake ge weest. Beide partyen wogen volkomen tegen elkaar op. Het begin is een verkennen van el- kaars terrein, maar weldra wisselen van beide kanten elkaar snelle aanvallen af, zoodat de resp. verdedigingen handen vol werk krijgen. De beide keepers krygen eveneens hun deel in het werk. Nadat verschillende aanvallen van Kerkrade zijn afgeslagen, krygt Vandenhoff den bal in goede positie toegespeeld en met een mooi schot weet hij Kerkrade de leiding te geven. K.N.V. laat zich door dit doelpunt niet ontmoedigen. Een serie aanvallen volgen op het Kerkrade-doel en Ries krijgt eenige moeiiyke ballen te verwerken. Als Bellen Sr. een hard schot in het Kerkrade-doel lost, is dit Ries te machtig. De stand is dan weer gelijk 11. Na eenige wederzydsche aanvallen treedt de rust in. Na de pauze zyn wij van het zelfde snelle spel getuige, maar toch doet het gladde veld, dat er intusschen niet beter is geworden veel afbreuk aan het spel. Dit staat echter niet in den weg, dat zoowel Kerkrade als KNV zich met groote geestdrift in den strijd werpen. Wederzijds wisselen de aanvallen zich af, maar de verdedigingen weten steeds beter den toe stand meester te blijven, zoodat als de scheids rechter einde fluit, de stand nog onveranderd is. bedaart spoedig met Per stuk 8 ct. Doos 45ct.Bij Uw drogisl DonarA.W. AFDEELING I 3e Klasse 4e Klasse WijheHeerde K.N.V.B.-BEKER TW—Stormvogels ExcelsiorJuliana D.O.S.—R.C.H. Theole—A.D.O. HoogezandM.S.C. Veendam—P.S.V. RipperdaZeeburgia Quick (H.)D.C.L. B.F.C.Velocitas Palemig—Heracles VRIENDSCHAPPELIJK Go-Ahead—White Star Rigtersbleek—C.A. Spora S.C.H.Enschede S.V.VOvermaas VeloxC. A. Spora 6—1 4-1 0—9 4—4 1—4 1—8 1—1 0—0 3—7 2—5 2—5 1—3 2—1 3—3 2—2 1—1 3—4 Te Keulen werden Woensdagavond voor 4000 toeschouwers in de Rheinlandhalle, wedstrijden voor amateurs gehouden. Het hoofdnummer werd gevormd door een koppelwedstrijd over 10O KM., waaraan ook door het Nederland sche koppel Waagnear—Kuyper werd deelge nomen. Onze landgenooten werden vyfde met een achterstand van drie ronden. De wedstrijd werd gewonnen door het koppel Kleingreve uit Keulen en Markusse uit Dortmund in den tyd van 2 uur 11 min. 49,1 sec., hetgeen een nieuw baanrecord beteekende. Het resultaat was; 7. KleingreveMarkusse 84 pnt., 2Tertilde—Schmidt 83 ppt. Op een ronde: 3. J, KurzawaVimbsch 47 pnt., 4. Mertens (Kdulen)—Metzmacher (Dort mund) 2 pnt. Op drie ronden: D. Waagner—Kuypefs (Ne derland) 14 pnt. Te Muenster werden internationale wieler- wedstryden gehouden, waarby het hoofdnum mer gevormd werd door een koppel wedstrijd over 1001 ronden. Aan dezen koppel wedstrijd ging een omniumrace vooraf, die gewonnen werd door Wengler (Bielefeld) met 64,5 pnt., gevolgd door Gilker (Muenster) 55,5 pnt. Het resultaat van den koppelwedstrijd over 1001 ronden was: 1. FundaPuetzfeld 59 pnt., (3 uur 39 min. 44 sec.). Op 2 ronden: 2. Zims—Kuester 68 pnt; 3. Vinders—Eheling 9 pnt. Op 4 ronden: Gebr. Vrbomen 37 pnt. Op 5 ronden: 5. TietzLehmann 14 pnt. Te Sloten weden wedstryden gehouden om de kampioenschappen van Nederland op home-trai ners, georganiseerd door de A.S.V. „Germania". De uitslagen luiden als volgt: Kampioenschap over 1 kilometer: 1. Rietbroek (Leiden), 53 sec.; 2. Postma (Leeuwarden) 53 sec. Beslissingrit: 1. Rietbroek 25,8 sec.; 2. Post ma 26 ec.; 3. Vermaat, (Rotterdam) 53,8 ec.; Molendijk (Haarlem) 54 sec. Kampioenschap over drie kilometer: 1. Ver schoor Noordwijkerhout), 1 min 18,6 sec.; 2. Molendijk (Haarlem) 1 min. 19 sec.; 3. Markus (Halfweg) - min. 19,4 sec.; 4. Rietbroek (Lel den) 1 min. 20,2 sec. De Amsterdamsche ploeg, die Zaterdag 5 Januari as. te Hoorn uitkomt in den drie steden wedstrijd Amsterdam—Den Haag—Rot terdam, is als volgt samengesteld: Dames: W. Wolzak, T. Paezens, M. Pieters en A. Fieseler, allen van DOS Amsterdam, terwyi als reserve meegaat Mej. A. Ludwlg van DOS. Heeren: J. van der Vinden DOS, E. Jacobs, Bato, M. Agsteribbe Bato en W. Kuchlein DOS, terwyi J. Coster van K. en V. als reserve mee gaat. AMSTERDAM, 27 Dec. Veemarkt. 258 vette kalveren: le kwal. 5056, 2e kwal. 4050, 3e kwal. 3240 cent per kg. levend gew. 530 var kens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. 3839, enkele hooger, zware varkens 3738, vette varkens 3637 cent per kg. slachtgew. 4 wagons uit Denemarken. Vette kalveren flinke aanvoer, begin handel goed en prijshoudend, afloop lui met zakkende prijzen. Varkens flinke aanvoer, tamelijk wil lige handel. BARNEVELD, 27 Dec. Eierveiling. Aanvoer 570.000 eieren 3.004.00. Handel redeiyk. BROEK OP LANGEND1JK, 27 Dec. 1000 kg. Wortelen 1.10, 24000 kg. Roode kool 1.10— 2.20, 4300 kg. Gele kool 1.00—1.30, 6000 kg. Groene kool 0.901.30, 8000 kg. Deensche Witte kool 0.70—1.50, 2200 kg. Uien: Gele Uien 2.10, Grove 2.802.90, Gele Drielingen 1.30, 80 stuks Bloemkool: Reuzen le soort 7.50, 2e soort 2.50, 575 kg. Bieten 0.70—1.70. GOUDA, 27 Dec. Veemarkt, Aangevoerd in to- Op 3 Januari a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 8.000.000 4 pCt. schuldbrie ven ten laste van de Bank voor Nederland sche Gemeenten tot den koers van 100 pCt. Houders van niet uitgelote schuldbrieven der op 25 Januari 1935 aflosbaar gestelde 4/2 pCt. keurleeningen 1927 en 1928 hebben recht van voorkeur. De ontvangsten der Nederlandsche Tram weg Mij. over de maand November worden geschat op f 60.265 tegen f 65.565 in Nov. 1933. De totale ontvangsten van 1 Januari tot 1 December op f 749.975 tegen definitie ve ontvangsten van f 845.069 in dezelfde periode in 1933. Het Soerab. Handelsblad deelt mede dat de salarissen van de geëmployeerden bij de rubberondernemingen in beheer bij de fir ma Wattie Co. belangrijk zullen worden verhoogd. Administrateurs krijgen f 50 tot f 25 per maand verhooging; geëmployeerden f 25 tot f 100 per maand. Alles met terug werkende kracht tot 1 Juni 1934, de datum van de instelling der restrictie. Begin Januari zullen de onderhandelin gen tusschen Nederland en België aanvan gen, welke eerstens een verruiming van de Belgische invoercontingenten, inzonderheid voor landbouwproducten en tweedens een uitbreiding van de Belgische afzetmogelijk heden op de Nederlandsche markt ten doel hebben. Blijkens den jongsten weekstaat van de Duitsche Rijksbank is de goudvoorraad met M 51000 tot M 78.8 millioen toegenomen, terwijl de dekking van deviezen een stijging vertoont van M 184.000 tot M 4.4 mill. De Oostenrijksche minister van Finan ciën deelt mede, dat in de begrooting voor 1935 aan uitgaven zijn opgenomen 1297. millioen en aan ontvangsten 1244 millioen. Het tekort zal worden gedekt door de vrij komende middelen, uithoofde van de con versie van de Volkenbondsleeningen, 40 millioen bedragende en de rest door bezui nigingen. Een crediet voor de werkverschaf fing zal bij den Volkenbond worden aange vraagd. Voorloopig wordt slechts 10 mill, hiervoor beschikbaar gesteld. Door Italië zal een compenseerend-in- voerrecht ingesteld worden op goederen, afkomstig uit landen, die geen Italiaansche producten afnemen, behoudens enkele uit zonderingen. De geruchten volgens welke Joego-Slavië zou streven naar inflatie worden tegenge sproken. Het nieuwe ministerie had op de beurs te Belgrado een goede ontvangst, hetgeen tot uitdrukking kwam in een krachtige koersstijging van Staatsfondsen. De Japansche minister van Financiën verklaarde, dat de regeering niet voorne mens is op eenigerlei wijze ten aanzien van den Yen tusschen beiden te komen. Aange zien in de Japansche in- en exporten nage noeg evenwicht bestaat, zal de Yen op het huidig niveau gehandhaafd blijven. Volgens de Fransche bladen zal de pre mier 12 Januari a.s. een groote radio-rede houden, o.m. over de voortzetting van het wérk van economisch herstel. De Amerikaansche staalproductie wordt gedurende de week, eindigende 24 Decem ber op 35.2 pCt. der capaciteit geraamd, te gen 34.6 pCt. de vorige week. Volgens een rapport van den minister van Handel Roper is de Amerikaansche uitvoer over het jaar 30 Juni jl. eindigende met 42 pCt. van de waarde en met 18 pCt. van de hoeveelheid toegenomen. De invoer steeg met 47 pCt. van de waarde en met 20 pCt. van de hoeveelheid. Naar waarde steeg de uitvoer naar Europa met 38 pCt. en de in voer uit Europa met 48 pCt. De Amerikaansche schatkist heeft 75 millioen halfjaars-biljetten geplaatst tegen een gemiddelden koers van 5 99.94. De burgemeester van New-York heeft een commissie van 14 inginieurs aangesteld tot het uitwerken van een plan voor het bou wen van de eerste électrische centrale der stad. Men acht dit een zwaren slag voor de particuliere nutsbedrijven. Het werk zal worden begonnen, wanneer de door Roose velt toegezegde leening zal zijn verstrekt. De New-Yorksche Centrale zal allereerst stroom leveren aan de eerste behoeften van de stad. De reden waarom de financieele reorga nisatie der Radio-Corporation wordt uitge steld is gelegen in het feit, dat, naar ra ming, dit jaar 'n winst geboekt zal worden van 3/2 millioen tegen een verlies van ongeveer 600.000 het vorig jaar. taal 844 stuks, waarvan 98 slachtvarkensvette 1516 cent per pond. levend met 2 pCt. korting: Londensche 1213 cent per pond, levend met 2 pCt. korting. 278 magere varkens 14.00—22.00, 375 biggen 6.009.00, Geldersche biggen 10.00— 12.00, 8 runderen 150.00175.00, 85 nuchtere kal veren 4.007.00, 283 crisisrunderen, zelfde prijzen als vorige week. Handel redelijk Algemeene markt. 187 partijen kaas: le kwaL met R.M. 18.00—20.00, 2e kwal. met R.M. 16.00— 17.00, zware 22.00. Handel matig. 128 ponden boter: Goeboter 7580 cent, Wei- boter 7075 cent per pond. Handel vlug. 50000 stuks eieren: kleine eieren 2.50—2.75, kipeleren 2.753.50, eendeleren 2.50 per 100 st. Handel matig GOUDA, 27 Dec. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g.a. g.a. (C.Z.H.E.)Aanvoer 78500 kipeleren: 56-58 kg. 2.80—2.90, 58-60 kg. 2.90—3.00, 60-62 kg. 3.10—3.20, 62-66 kg. 3.20—3.80, bruine 58-68 kg. 2.804.10, kleine eieren 2.502.80 per 100 stuks. Aanvoer 1500 eendeieren 2.202.40 per 100 stuks. HOORN, 27 Dec. Kaasmarkt Aanvoer 4 stapels, 3400 kg. Fabr. kl. 15.50, Boeren kL 15.50. Handel goed. LEIDEN. 24 Dec. Aanvoer varkensmarkt onge veer 600 biggen, vlotte handel. De prijzen varieer den van 6.0011.OO per stuk. Alles werd ver kocht. NOORD-SCHARWOUDE, 27 Dec. 1000 kg. Peen 0.80, 8400 kg. Roode kool 1.60—1.80, door schot 1.00—1.20, 1800 kg. Gele kool 1.10—1.30. OBDAM, 24 Dec. „De Tuinbouw" 9000 kg. Roode kool 1.00—2.50, 8500 kg. Gele kool 1.00— 1.201, 6000 kg. D. Witte kool 0.70l.OO. 1100 kg. Uien 1.10—2.10, 400 kg. Roode Bieten 1.001.20, 2650 kg. Wortelen 70 cent. SCHAGEN, 27 Dec. Eierveiling Aan voer 32000 Kipeieren: 54/56 2.60—2.80, 56/58 2.90—3.10, 58/60 3.10—3.20, 60/62 3.20—3.60, 62/65 3.403.60, Kleine Witte eieren 2.602.80, 500 Eendeieren 2.00. SCHAGEN, 27 Dec. Veemarkt 8 Paar den 100.00225.00, 8 Magere Geldekoeien 100.00 —140.00, 37 Vette Geldekoeien 150.00225.00, 2 Kalfskoeien 130.00170.00, 23 Graskalveren. 38.0048.00, 17 Nuchtere Kalveren 6.0014.00, 90 Vette Schapen 13.0018.00, 187 Overhouders 8.0012.00, 9 Magere Varkens 12.0016.00, 44 Vette Varkens per K.G. 0.30—0.32, 49 Biggen 9.00—10.00, 9 Konünen 0.50—1.00, Kippen 0.30— 0.60, Hanen 0.25—0.70. TEXEL, 24 Dec. Veemarkt. Aangevoerd werden: 4 koeien 140150 per stuk, 4 pinken 8090 per stuk, 4 nuchtere kalveren 6—10 per stuk, 10 biggen 6—9 per stuk, kippen 30—60 ct. per stuk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6