STADSNIEUWS 75* Men tctiujft om: SITTERSemdKAR VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 R K. VOLKSBOND Bestuursraadsvergadering1 POST- EN TELEGRAAFDIENST Uitvoering van den dienst tijdens de jaarwisseling Gevonden voorwerpen VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van Donderdag 27 Dec. G. H. G. VON BRUCKEN FOCK Benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau Kalenders voor 1935 Gewetens geld UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE SPAARNWOUDE SANTPOORT VELSEN ZANDVOORT De film „Dood Water" Antwoord aan Gerard Rutten DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND Clubcoftipetitie 2e klas afd. Noord De clubcompetitie afd. Zuid ZWEMMEN Haarlerasche Zwemclub H.Z. BRIDGEN Kampioenschappen Ned. Bridge Bond. Afdeeling Haarlem Brid ge-drive te Haarlem KRUISWEG 60 Tel/16659 TENNIS Clubblad Heemstede RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Onder voorzitterschap van den heer J. Ph. H. Castricum had Donderdagavond in het ge bouw St. Bavo de laatste bestuursvergadering van dit Jaar plaats. Bericht van verhindering was ingekomen van den geestelijken adviseur, kapelaan P. Poppen. Van de gemeente Haarlem was een schrijven Ingekomen met de mededeeling, dat door B. en W. een levensmiddelencommissie in het le ven was geroepen, waarvan als voorzitter zal fungeeren het hoofd van het marktwezen. Als plaatsvervangend lid voor de arbeidersbeweging is aangewezen de heer G. Scholte. Het R.K. Werkliedenverbond deed nogmaals een beroep in Januari, de propagandamaand, zoo krachtig mogelijk actie te voeren. De R.K. Volksbond zal alles in het werk stellen om pro pagandamateriaal aan te vragen en te versprei den, om alsnog een grootere commissie te vor men voor uitbreiding van het ledental. Het winteractiecomité heeft zijn werkzaam heden begonnen met het verspreiden van een circulaire aan de onderafdeelingen en belang stellenden, waarin het den nood der werkloos heid uiteenzet en een beroep doet op offervaar digheid. De voorzitter onderstreepte deze begin-actie en verwachtte van deze commissie veel goeds. Op een verzoek van de kath. democratische partij, om haar vergaderingen in het gebouw St. Bavo te mogen houden, werd na een korte gedachtenwisseling afwijzend beschikt, omdat men niet wil medewerken de politieke eenheid der katholieken te verstoren. Een aanvrage om subsidie was ingekomen van de vrijwillige burgerwacht. De vergadering besloot na langdurige bespre king een afwachtende houding aan te nemen en te onderzoeken en gade te slaan de juiste werkwijze van de vrijwillige burgerwacht en hoe haar gelden besteed worden. Aan de orde kwamen de begrooting van Et. Bavo, welke sloot aan inkomsten en uitgaven tot een bedrag van 15.000en de begrooting van den Volksbond, sluitende in inkomsten cn uitgaven met 11530.—. Voor de tweede maal kwamen deze begrootin gen in den bestuursraad in behandeling. Ook nu weer werden zij teruggestuurd naar het be stuur. Het zwaartepunt ligt voor deze begroo ting in de loonsverlaging, voorgesteld voor den administrateur en den concierge. Het bestuur had reeds tweemaal vergaderd over dit onder werp, maar kon niet tot overeenstemming ko men. De bestuursraad wilde in dezen de beslis sing ook niet nemen en verzocht eerst een oplossing te vinden in het bestuur. Diens advies kan dan dienen tot leidraad voor den be stuursraad. Ten slotte werd door den heer P. Dijt dank gebracht aan het bestuur voor zijn werkzaam heden in dit jaar, wenschte het bestuur voor 1935 het allerbeste toe en hoopte, dat de ver standhouding in het bestuur een goede zal zijn. De voorzitter dankte voor deze vriendelijke woorden en sprak wederkeerlg zijn beste wen- schen uit voor leden en organisatie. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem brengt ter kennis van belang hebbenden, dat gedurende het tijdvak der Nieuwjaarsdrukte gelegenheid bestaat Nieuw jaarskaarten en -kaartjes in de wachtkamer van het hoofdkantoor aan loket 20 af te ge ven. In het belang van een vlugge behandeling van de te verzenden correspondentie, wordt het publiek uitgenoodigd de Nieuwjaarscorrespon dentie vroegtijdig ter post te bezorgen en zoo min mogelijk in de brievenbussen te werpen. Op 29 en 31 December a.s. zullen de brieven bussen om de 2 uur worden gelicht. De le lich ting zal te 9 uur aanvangen. Op 30 December a.s. (Zondag) zal, behalve de gewone lichting, een extra-lichting worden uitgevoerd, aanvangende te 14 uur. Op I Januari a.s. zullen, behalve de gewone Zondags lichting, 2 extra lichtingen plaats vinden, resp. om 10 uur en 14 uur. Op den Nieuwjaarsdag, 1 Januari a.s., zal het postkantoor geopend zijn als op Zondag ni. van 8.309.30 uur voor den zegelverkoop en het aanbieden van aangeteekende stukken. Daar op dezen dag 2 briefpostbestellingen resp. te 9.30 en 15.30 uur zullen worden uitgevoerd, heeft afgifte van correspondentie tijdens de openstelling niet plaats. In de le bestelling zul len ook aangeteekende stukken worden opge nomen. Met uitzondering van expresse- en dringen de pakketten, alsmede pakketten met aan be derf onderhevigen inhoud, zal dien dag geen pakketpostbestelling plaats vinden. Voor den telegraafdienst zal het hoofdkan toor op 1 Januari geopend zijn als op Zonda gen. De bijkantoren Bloemendaal, Heemstede en Overveen zullen zijn opengesteld van 89 uur en 1314 uur. Genoemde bijkantoren zijn voor den postdienst open van 89 uur. De bijkantoren Frans Halsstraat, Tempeliers straat en Aerdenhout zullen, evenals het P.T. T.-station te Vogelenzang, dien dag gesloten zijn. De hulpkantoren Spaamdam, Bennebroek, Santpoort-station en Santpoort-dorp zullen ge opend zijn van 8—9 uur. De directeur-generaal der posterijen, tele grafie en telefonie maakt bekend, dat bij het hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie berusten de navolgende in de wachtka mers van onderstaande kantoren gevonden voorwerpen: te Haarlem: 1 bankbiljet, 4 aktentasschen, 2 beurzen met geld; te Hillegom: 1 beursje met geld. Voor het terugontvangen van deze voorwer pen kunnen de rechthebbenden zich wenden tot het hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, 4de afdeeling D. O.P.M., molenaar, wonende te Haarlemmer meer. „Appèl overtreding Tarwewet", twee geld boeten leder van f 150.— subs, voor iedere boete 30 dagen hecht. o.v. en twee hechtenisstraffen van 14 dagen elk voorw. met een proeftijd van twee Jaar. E. G. v. R., koopman, zonder bekende woon plaats. „Flesschentrekkerij", zes maanden gev. straf o.v. JK., slager, wonende te Haarlem. „Verduis tering in dienstbetrekking", twee maanden gev. straf met een proeftijd van drie jaar en btjz. voorwaarden. D. A. E. D., reiziger, wonende te Zandvoort. Appèl overtr. Moter- en Rijwielwet", vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd voor wat het in de eerste plaats ten laste betreft en voor het overige vrijgesproken. H. C. A. W., vethandelaar, wonende te IJmui- den, gem. Velsen. „Appèl overtr. vieeschkeu- ringsverordening gem. Velsen" f 10.— boete cubs. 6 dagen hecht. o.v. H. Th. Ii., koopman, wonende te Roermond. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet". Een maand hecht, met ontzegging van de bevoegd heid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden o.v. H. S., los werkman, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Alg. Pol. Verordening Bloemen daal". Verdachte niet-ontvankelijk verklaard in zijn hooger beroep. J. de B., slager, wonende te IJmuiden. „Appèl overtr. Vleeschkeuringswet". f 25.— boete subs. 10 dagen hecht. o.v. W.V., autobusondernemer, wonende te Leeu warden. „Appèl overtr. Wet op de Openb. Mid delen van Vervoer"., f 25.boete subs. 10 dagen hechtenis o.v. G. H. G., zonder beroep, wonende te Utrecht. Vrijgesproken. W. P. J. D„ revolverklinker, gedomicilieerd te Velsen, thans ged. „Diefstal". Drie maanden gev. straf m. aftr. prev. hecht. o.v. A. R., varensgezel, wonende te IJmuiden, thans ged. „Diefstal". Acht maanden gev. straf m. aftr. prev. hecht. o.v. W. J. v. C., broodbakker, wonende te Am sterdam, thans ged. „Diefstal" Zes maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. G. J. Z., smid, wonende te Amsterdam, thans ged. „Heling". Zes maanden gev. straf m. aftr. prev. hecht. o.v. C. S., polderjongen, wonende te Amsterdam, thans ged. „Diefstal". Tien maanden gev. straf m. aftrek prev. hecht. o.v. J. v. B. en A. v. B., metselaars, wonende te Heemstede. „Valschheid ln geschrifte". Ieder drie maanden gev. straf voorw. met een proef tijd van (ie jaar en bijz. voorwaarden. Bij Kon. besluit van 18 December 1934 is be noemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau G. H. G. van Brücken Fock, toon kunstenaar, alhier. WÜ ontvingen van de firma Anton de Rooy, alhier, een kalender, welke voldoende ruimte voor notities biedt, terwijl de eigenlijke kalen der afzonderlijk gehouden is. Dit is van groot belang, wanneer men niet iedereen zijn notities wil laten lezen. Vervolgens ontvingen wij een kalender van den effectencommisslonnair en assuradeur von Halem Co. Hij bevat twaalf verschillende goed verzorgde foto's, een sieraad voor de ka mer. Tenslotte ontvingen wij van den makelaar H. Th. Fibbe aan de Nassaustraat een blokkalen- der, zeer ruim voor notities en uitstekend verzorgd. De minister van Financiën maakt bekend, dat alhier ten behoeve voor 's Rijks schatkist is ontvangen ƒ139.55. Weldadigheidsuitvoering van „St. Genesius" Het plaatselijk Crisiscomité werd verblijd met de toezegging van de R. K. Tooneelvereeniging .,St. Genesius", om een uitvoering te geven ten bate van het Bloemendaalsch Crisiscomité. Zondag 6 Januari wordt in Vreeburg opge voerd „Materialisme", van Smits en Brown, het zelfde stuk waarmee „St. Genesius" onlangs op de gehouden wedstrijden in Heemstede vijf eer ste prijzen en den eereprijs heeft behaald. Wij voorspellen voor dezen avond een uitver kochte zaal en een flink batig saldo voor het Crisiscomité. Badhuis In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 17 t/m. 22 December genomen 638 douchebaden en 33 kuipbaden. Aan 36 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur, werd door 65 volwassenen gebruik gemaakt. Kerstuitvoering. Woensdagavond, 2en Kerst dag, gaf de R.K. Tooneelvereeniging „St. Ja cobus" een uitvoering in het vereenigingsge- bouw alhier. Voor deze uitvoering zou oor spronkelijk de tooneelvereen. zelf zijn opge treden met het blijspel „Hallo met Mars". Daar door ziekte dit echter niet door kon gaan, had het bestuur voor dien avond geën gageerd den heer en mevrouw Berkhout, resp. humorist en pianobegeleiding en de heeren J. Velleman en Cris Seeger en mevr. Seeger Jouvenar, tooneel, uit Amsterdam. Na een kort openingswoord van den heer A. J. Buys, waarin den aanwezigen een harte lijk welkom en 'n gezellige avond werden toe- gewenscht, betrad de humorist, de heer Berk hout, de planken met de noodige liedjes en wat daar al zoo bijhoort, welke een enorm succes hadden. Nu volgde 'n één-acter voor tooneel „O, wat een leugenaar", wat van geestigheid de lach spieren danig in beweging bracht. De pauze werd gevuld met nog lotenverkoop voor de verloting welke door B. en W. was toegestaan, en de Elsnerus-band zorgde op zeer goede wijze voor het muzikale gedeelte. Na de pauze was weer de humorist met eenige liedjes aan de beurt. Het tooneel-drietal gaf nu weer een één- acter en wel de klucht „Geef mij maar rijst", welk stuk, ook mede door het schitterende spel succes oogstte. „St. Jacobus" mag zeker dezen avond boven verwachting geslaagd noemen. Eerste H. Mis Zondag 6 Januari zal onze plaatsgenoot, de Weleerwaarde heer A. Tn. Handgraaf (Pater Proccpius O. M. C.), die Za terdag J.l. in Den Bosch de wijding van het H. Priesterschap ontvangen heeft, zijn eerste plechtige H. %Iis opdragen in zijn oude pa rochiekerk „St. Bavo" te Haarlem-Noord (Oud-Schoten) om 9 uur. Concert Onder leiding van den heer Henk Arisz gaf het „Santpoorts Gemengd Dubbel Kwartet" een concert in het Provin ciaal Ziekenhuis voor employé's en verpleeg den. Als soliste werkte mede mevrouw Aritsz Schrama, begeleid door mevrouw Vallentgoed- Lonbar-Petri. De uitvoering was een succes. Met bloemen en een bloemenmand werden respectievelijk de dames, de leider en het kwartet gehuldigd. Uitvoering De R. K. Tooneelvereeniging „V.O.O.T.A.G." geeft een uitvoering op Zondag 30 December, in de tooneelzaal van café „Zo- merlust", van den heer Böhm, te Santpoort. Aanvang 8 uur precies. Opgevoerd zal worden het tooneelstuk „Zonsopgang", tooneelspel ln drie bedrijven, door joh. v. Eekelen. Kaarten verkrijgbaar bi) den heer Böhm (café „Zomer- lust") en den heer Zonneveld, Hoofdstraat (si garenwinkel). „Santpoort's Bloei" Daar wegens een mis verstand aangaande den datum de vorige kien- avond van Santpoort's Bloei niet druk bezocht is geweest, zal voor de teleurgestelden en ook voor andere liefhebbers, wederom zoo'n avond worden gehouden en wel op Zaterdag 29 Dec. om 8 uur in „de Weyman". Er zijn weer tal rijke wildprtjzen, terwijl als compensatie voor de teleurstelling nog andere fraaie prijzen zijn toegevoegd. De schoolvoeding De laatste verantwoor ding van de Ingekomen gelden was 2252.21. Daarna Is binnengekomen Kerstgave I. O. O. F. IJm. Loge 40 50, mej. K. 2, J. de B. 5, W. 1, M. 0.25. Verder aan bonnen verkoop G. 3.55, mej. R. 3.15, mej. V. 6.70, de B. 6.40, dames P. en V. 5-80, mejuffrouw T. 3.65, mejuffrouw B. 4, mejuffrouw M. 6.15, J. Z. 1.90, mejuffrouw W. 7.25, mevrouw L. 5, dames H. 3.80, S. 10.80, G. 4.05, mevrouw D. 7.50, mevrouw C. 14.85. mevrouw C. 7, mevrouw D. 7.05, R. 2.85, mevrouw B. 1.80, wed v. d. B. 3.90, mevrouw v. d. H. 3.80, de B. 6.10, dames P. en V. 5.50, mevrouw L. en V. 5, mej. S. 6.95, Z. 1.60, mevrouw M. 7.60, mevrouw de W. 3.20, dames H. 3.90, mevrouw K. 3.30, mevrouw M. 2.30, K. 600 bonnen 30. Totaal 2509.51. Voorts is een aanzienlijk aantal K G. levens middelen door de V. E. M. toegezegd. Het comité zegt voor bovenstaande gaven hartelijk dank. Bijdragen kan men desgewenscht storten op gironummer 132768 van mej. Vijlbrief. Verlaging van den gasprijs in de raadsver gadering van 11 December j.l. werd ingediend een voorstel van de leden J. stark e.a om den gasprijs met ingang van 1 Januari 1935 te be palen op: 8 cent per M3 voor levering over den gewonen meter en 9 cent per M3 voor levering over den muntmeter. B. en W. merkten daarbij op, dat het bij hen wel eenige bevreemding wekte, dat de voor stellers niet aangaven de dekkingsmid delen voor het tekort van f 45.825,door de voorgestelde gasprijsverlaglng veroorzaakt. In dezelfde vergadering werd besloten een bedrag van f 17.000,dat beschikbaar kwam, doordat bepaald werd, dat in 1935 geen afschrij ving zal plaatshebben op de eigendommen van het gasbedrijf. Door B. en W. is aan de commissie voor g<as en water advies gevraagd cm den gasprijs met een cent per M3 te verlagen voor de levering over den muntmeter. Dit beteekent een mindere entvangst van pl.tn. f 17.000,dat dus over eenkomt met het gereserveerd bedrag. De Commissie kan zich hiermede niet vereeni gen, doch is van oordeel, dat uit een zakelijk oogpunt, de gasprijs over de geheele lijn met 1 cent per M3 moet worden verlaagd. Zij meent eenerzijds, dat een verlaging van cent alleen voor muntgasverbruikers geen effect sorteert en anderzijds, dat het in de begrooting geraamde winstcijfer niet bereikt zal worden en dus toch een tekort op dezen post zal ontstaan. B. en W. kunnen zich met dit advies om fi- nancieele redenen niet vereenigen. De verlaging van den gasprijs met 1 cent per M3 geeft een mindere ontvangst van f 45.825,—. Trekt men hiervan af het gereserveerde bedrag van f 17.000,dan blijft over een ongedekt bedrag van f 28.825,Het is niet mogelijk voor dit bedrag dekkingsmiddelen te vinden. Van het college kan niet verwacht worden, dat het zal medewerken om bewust dit tekort in de begroo ting te maken. B. en W. stellen dus voor, den prijs van 't gas bij levering over den muntmeter, ingaande I Ja nuari 1935, te bepalen op 9% cent per M3. De Kindertoelage B. en W. stellen voor de betrekkelijke verordening zoodanig aan te vul len, dat daaruit het tijdelijk karakter der kinder toelage voor het gemeentepersoneel uitdrukke lijk blijkt, zulks in verband met de bepaling van den pensioengrondslag. Buergerlijke Stand Geboren: z. v. F. Broek Bosma; z. van A. F. F. M. VincentNoomen; z. van A. ReehorstMolenaar; z. van N. Kwaek van Dijke; d. van J. W. Meestersde Vos; z. van A. C. H. Bom—Hemmers; d. van Th. J. C. Muller—Nefkens; d. van G. C. BomPiepers. Geboren: Th J. C. MullerNefkens, d. G. C. BomPiepers, d. F. PorckGohkel z. E. WesbonkWijnia, d. A. Kraailenoord Van der Toom, d. J. DanebroekGroen, <3. M J. C. van der HorstVan Hooff, <f. J. M. RemVan der Kroft, d. C. H. Stolk Spannenburg, z. C. Spanjaardde Weers, z. J. M. SohoorlHendrix z. Burgerlijke Stand. OndertrouwdL. L. van Hedel en J. Jak. G. van den Boogaard en m. C. Glas. G. Zwenne en M. H. A. Allan. H. C. Keijser en H. v. d. Graaf. Getrouwd: H. Ghijs en M. Groen. P. Dek ker en G. Glas. C. D. Affourtit en H. Post. L. W. Bant en M Glas Getrouwd: J. Looij en A. Sloot; J. Bossen en C. Oldenburg. Overleden: Jan Koster, 73 jaar, wedn. van H. C. de Korte; Matthijs C. van Sambeek, 29 j., ongeh.; Janna Buis, 51 jaar, weduwe van J. de Pijper. Overleden: Jantje Keijer, 55 j., weduwe van H Blaauw. Gemeenteraad Er wordt een openbare ver gadering van den Raad der gemeente gehou den op Vrijdag 28 December, des namiddags om 7 uur, ten gemeentehuize. Internationaal Zangconcours. Het bestuur van het Mannenkoor van Onderling Hulpbe toon heeft besloten in het voorjaar van 1935 een groot internationaal zangconcours te orga- nlseeren. Hiertoe heeft men de medewerking gevraagd van de huurster van het Casino, de N.V. Tuschinski's Exploitatie Maatschappij. Thans heeft men de beschikking over het Ca sino kunnen krijgen voor de maand Mei en de eerste helft van Juni. Evenals andere jaren rekent men op een groote deelname, ook uit het buitenland. Geachte Redactie, Met genoegen las ik in Uw blad van 23 De cember het reageerende artikel van Gerard Rutten over „Dood Water", maar met grootere voldoening nam ik daarna kennis van uw in zicht ln dezen. De heer Rutten kan uit uw naschrift vol doende wijsheid putten om zijn overtuiging ln zake drooglegging een volgenden keer meer con form de werkelijkheid onder woorden te bren gen. De heer Rutten komt hoofdzakelijk neer op het feit, dat wi) Volendammers zijn film „Dood water" een caricatuur vinden. Bekend is, dat door de fotoperfectie „Dood water" 'n groote onderscheiding te beurt Is ge vallen, en terecht. Dit laten wij echter bulten beschouwing en bepalen ons tot de voorstelling van feiten en toestanden uit Volendams leven. Begrijpelijk Is, dat den zelfbewusten schepper van „Dood water" een betiteling met caricatuur niet smaakt, vooral na het geforceerde succes van b.v. de première in den Haag, waar de ge- noodigde autoriteiten, al of niet bij de onder neming geïnteresseerd, de reclame moesten ma ken. Om in stijl te blijven, was door den heer Rutten een heel stel Volendammers naar den Haag gerequireerd om te paradeeren en dezen, nuchter genoeg, kenden niet de juiste toedracht en leenden zich daarvoor. Rutten had zelfs de actie „Redt Volendam" bij de reclamecampagne betrokken, door de helft van de recette van de première aan het comité voor zijn doel af te staan. De koele weigering van die spontane, edelmoedige gift door ons comité heeft den heer Rutten toch wel direct doen inzien hoe Volen dam over zijn film denkt. Gerard Rutten heeft dan, zoo beweert hij in zijn repliek, in spanning gezeten of in blijde verwachting op een of ander onzinnig krantenbericht. Wil de heer Rutten de zakelijke aangelegenheid van souvenirsverkoop, lunchrooms, van maatschappijen die trips orga- niseeren naar Volendam, gaan vergelijken met zijn „Dood water". Wij noemen dat een zaak verdoezelen. Een ieder kan in Volendam de werkelijkheid gadeslaan. Honderden schilders, waaronder be roemdheden, bezochten en vestigden zich te Vo lendam en vereeuwigden de Volendammer kop pen en intérieurs naar de werkelijkheid, maar niet zooals een Rutten in z'n vindingrijkheid dat doet. Wie lets van werkelijk Volendam kent. moet niets van Rutten hebben, noch van zijn film. Naast alle Volendammers, die „Dood water" zagen, vroeg ik menig niet-Volendammer naar zijn bevinding over de film en ik zal den heer Rutten zijn zelfvoldaanheid niet ontnemen met hierover uit te weiden en mij slechts bepalen tot het bewijs, dat de echtheid van de recon structie van het Volendamsche leven ln „Dood water" een leugen Is. Volendams protest Is zelfs oorzaak van het breken van 's heeren Rutten's klomp. Van mijn part kan de klomp van den heer Rutten ouiten beschouwing blijven, maar gezien den werkelijk zeer benarden toestand, geschapen door de droogmaking, hebben wij toch gemeend, dat Volendams bevolking wel anders voorgesteld had kunnen worden, dan juist op 'n kermis en blijkbaar niets anders te doen wetende dan te dobbelen en te drinken. Deze vertooning is veei erger nog dan een caricatuur, het Is zelfs een niet geringe beleediging. Over het feit, dat gedurende de drie jaren, dat de heer Rutten te Volendam vertoefde om zijn opnamen te maken, de economische toe stand te Volendam slecht was, hierover zijn we het eens, maar Is het den heer Rutten ook be kend, dat vóór de afsluiting Volendam en an dere Zuiderzeevisschersdorpen een zelfstandig welvarend bestaan hadden? Toen was Volendam echtl Het verzet van de bevolking, is dat echt voor gesteld ln Dood water? Voor Ruten's improvi satie om Volendammers met dynamiet te laten experimenteeren, zijn wij Volendammers te so lide. Is den heer Rutten iets bekend als zouden Volendammers uitgenoodigd zijn om beer te worden? Ons nietl Waarom dan aanhoudend over Volendammer boeren gesproken? Is den heer Rutten iets bekend van een alleen uit zeilen en verdrinken bij de eerste vischvangst alsof dat schering en Inslag was? Deze scène pleit niet voor zijn grondige kennis van Volen dam en de visscherij, ondanks zijn drie-Jarig verblijf aldaar. Is den heer Rutten ooit door een zijner Volendammer vrienden Iets ln het oor gefluisterd over zelfmoord? Waarom laat ht1 dan een ouden, door weer en wind gebarden vlsscher, door en door geloovig, zelfmoord ple gen. Gerard Rutten Is nog niet ingeleefd in de Vo lendammer mentaliteit, anders zou hij dit nooit echt willen noemen. De heer Rutten is ook groot bewonderaar geworden van het droog- leggingswerk. Dit kan alleen zijn om het kun nen van ingenieurs, want gaarne zouden wij iets van volkswelvaart willen vernemen, die de heer Rutten voorstelt als gevolg van de droog legging in Dood water. Ik zei het reeds ln mijn protest: een milliar- den-verspilling en als eenig voordeel een werk- verschaffings-object, dat ons ln al zijn schril heid bekend ls. Dit is echt en niet wat „Dood water" weer geeft. Het eenig echte wat men ln de film, ziet, ls een opname van de overvolle kerk tijdens de Hoogmis des Zondags en wat echt geweest ware, een beeld van de grootsche hulde, die geheel Volendam bracht aan Kardinaal van Rossum, destijds Pauselijk afgevaardigde bij het Eucha ristisch Congres te Amsterdam, toen de geheele Volendammer visschersvloot pareerde op het IJ. Wat echt is, dat de Volendammer bevolking protesteerde en bij het woord de daad voerde, toen Josephine Baker eenige van haar vieze banaliteiten in een Volendamsche omgeving door een filmopname wilde vereeuwigen en de politie gedwongen werd tot Ingrijpen. Wat echt is: de verontwaardiging van het Volendammer publiek, toen Mistinguet en eenige Parijsche revuegirls in Volendammer mannenkleeren van ons dorp een caricatuur maakten. Wat echt is: dat Chevalier in Volendam geen kans kreeg om een paar platte geintjes uit te halen. Om in het filmmilieu te blijven: de eene poging om van Volendam een caricatuur te maken volgt de andere op. Rutten beweert, dat ons Volendam een cari catuur zou zijn in de oogen van het Nederland- sche volk; hij bedoelt: in zijn eigen verbeelding en in die van zijn geestverwanten als boven aangehaald, maar niet in de oogen van hen, die Volendams karakter kennen en dat zijn er ge lukkig velen, welk karakter tot uiting komt m de bevolking van 5000 zielen, verdeeld over 900 groote gezinnen en het overgroote aantal Volen dammer intellectueelen over de 5 Werelddeeien verspreid in de meest verwijderde Missie-posten, ln de meest dichte Parochies, ln Seminaries en Univèrsltelten, waar zij werken, studeeren en doceeren en dat zoogenaamde caricatuurbeela van Volendams leven meent een Rutten met zijn film „Dood water" te hebben weggenomen. Och arme! Geachte Redactie, Ik wensch niet den heer Rutten te overtuigen, maar wel acht lk mij verplicht tegenover mijn dorpsgenooten, al of niet te Volendam gevestigd, en mezelf „Dood water" naar waarheid te belichten en niet zoo als de heer Rutten dit om welke redenen dar ook wenscht te doen. Wij Volendammers en veel niet-Volendam- mers met ons houden vol: „Dood water" is als weergave van het Volendamsch milieu en van Volendamsche leven een caricatuur. Met dank voor de toegestane ruimte, J. POOYER, Botterstraat. Volendam. Naschrift: Nu wij een Volendammer, die in deze kwestie wel eenig recht van spreken heeft, nog eens aan het woord hebben gelaten, meenen wij goed te doen de discussie hiermede te beëindigen. REDACTIE. Dezer dagen had een wedstrijd plaats tus schen „St. Joseph 1" en T.E.P. 2. Eerstgenoemd tiental schijnt ditmaal heel wat van plan te zijn, want het klopte T.E.P. 2 op sprekende wijze. Hieronder laten wij den gedetailleerden uit slag volgen: St. Joseph 1 T.E.P. 2 A. Zegwaart—Jac. v. d. Kroft 2—0 Th. Schuit—J. Valk 2—0 W. v. Leeuwen—P. de Raat 2—0 H. Springveld—H. Essenberg (n. o.) 2—0 J. LuitenJ. Overtoom 11 Th. SchijvenaarJ. Dijt 20 H. Teeuwen—G. Loogman 20 P. KampJ. Bonfrer 20 W. KeijserTh. Hogewonink (n. o.) 20 C. KloosterJac. Klein 02 Totaal 17—3 Daar in deze afdeeling door samenloop van omstandigheden 2 wedstrijden zijn afgeschre ven, namelijk St Bavo 2—Ad. Kolping 1 en Ontspanning 1St. Bavo 2, verzoekt men ons het volgende mede te deelen. De deelnemende tientallen worden dringend verzocht geen wed strijden meer uit te stellen, daar dit den goe den gang van zaken ten zeerste belemmert. Op het oogenblik staat „Ontspanning 1" uit Noord- wijk nummer 1 op de ranglijst met 4 punten uit 2 wedstrijden. „Ons Genoegen 2" heeft 3 punten uit 3 wedstrijden. „St. Bavo" 2 X punt uit 1 ontmoeting en „Ad. Kolping 1" nog geen punten. Na een gedwongen onderbreking van ruim 2% jaar is de voor 10 jaar geleden opgerichte H. Z. eertijds geheeten ,,'t Clubje van Schmidt" wederom actief geworden. De H. z. heeft besloten haar wekelijksch oefenuurtje in het Sportfondsenbad te houden en begint hiermede op Maandag 14 Januari a.s. des avonds 9 uur. Op 4 Januari a.s. zal de H. Z. een Kien- avond organiseeren in de Bovenzalen van Res taurant Brinkman, Plein, waarop dan de oude vriendschapsbanden worden vernieuwd en ken nis kan worden gemaakt met de nieuwe leden. Van de herleefde H. Z. is het bestuur voor- loopig samengesteld uit de heeren: Joh. M. Schmidt; H. A. Wacha, J. de Langen, Leidsche- vaart 508, secretaris; A. G. J. v. d. Berg, N. Reinalda. Zooals de ingewijden reeds weten, wordt er in de diverse afdeelingen van den Bond hard gestreden om afgevaardigd te worden naar de Bondskampioenschappen. Iedere afdeelingmag een zeker aantal pa ren afzenden en het aantal ligt aan het ledenaantal. Haarlem mag drie paren afzenden, zoowel van de heeren-, dames- en de gemengde af deeling. Hier worden tien voorwedstrijden gehouden volgens 't. Howell-systeem ter classificatie. Na de helft van deze wedstrijden zou de voorloopige stand bekend gemaakt worden. Zoowel in de dames- als ln de heerenafdee- ling, is de helft achter den rug en de wed strijdcommissie heeft, na diverse berekeningen den hieronder volgenden stand kunnen pub'l- ceeren in het Clublokaal, waar de volledige gegevens nog ter inzage zijn op de clubavon den. Dames-paren: 1. De dames Bouman—Cats 122 m.p.; 2. de dames VogelpoelSalomon, 116 m.p.; 3. de dames VenietDe Groot, 112 m.p.; 4. de dames KuhnGuldemond, 105>3 m.p.; 5. de dames WeeninkGroeneveld 98 m.p.; 6. de dames Verster—Spruit 89% m.p-; 7. de dames HobbeMaars 87% m.p.; 8. de dames EversHamrlnga 85% m.p. Heeren-paren: 1. de heeren SchalhenGöbel, 120 m.p.; 2. de heeren Bosse—Krouwels, 111 m.p.; 3. de heeren KosterCohen, 106% m.p; 4. GroeneveldUni, 106% m.p.; 5. Sikkens Lazet 104%; 6. de KeyzerVan Dijk 104% m.p.; 7. SpruitKoperterg 103% m.p.; 8. Vol- mtiller—De Groot 83% m.p. De uitslag van de gemengde afdeeling zal eerst na den vijfden wedstrijd, welke vier Januari plaats heeft, bekend worden gemaakt. Zaterdagavond j.l. organiseerde de afdeeling Haarlemf van den Nederlandsehen Bridge Bond haar maandelijkschen wedstrijd, dezen keer on der leiding van mevrouw de BalblanVerster. Ook deze maal werd 't Hcwell-systeem toege past. Er werd gespeeld met 14 paren, zoodat ieder paar zes en twintig spellen moest spelen, waaronder enkele zeer interessante. Wij zagen o.a. 't vol gende spel spelen. De kaartverdeeling was als volgt: Noord: Schoppen: X- X. Harten: A. B. X- Ruiten: A. H. V. 10 X- X- Klaveren: X- X. Zuid: Schoppen: A. H. x. X» X- Harten: X- Ruiten: 9. X. Klaveren: A. X. X- X. X- Na enkele wederzijdsche biedingen komen Noord-Zuid tot 't zeer juiste eindbod van 3 sans atout. Oost komt uit met den heer van Harten. Hoe moet Noord dit spel nu spelen? De meeste middelmatige spelers zullen dit spel trachten te winnen door de ruitenkaarten ach ter elkaar af te spelen. Bij den tweeden ruiten slag zal dan blijken dat Oost renonceert. Noord moet dan noodgedwongen Ruiten boer afgeven en dan komt West met de gevreesde harten en wordt de boer van Noord uit diens handen ge sneden. Oost heeft immers H. V. van harten, want hij is met den Heer uitgekomen en 't aas heeft Noord zelf gehad. Wij moeten natuurlijk aannemen dat Noord den Heer met 't aas heeft genomen. Doet hij dit niet dan wordt Harten weliswaar door Oost nagespeeld maar dan kan Noord niet meer in eigen hand komen, als blijkt dat de ruiten-kaarten niet goed verdeeld zijn. Men zal zich dan trachten schoon te praten met den zoo vaak ten onrechte gebruikten term, „wat zit dat tegen." Maar wanneer Noord een goed speler is zal hij 't volgende moeten bedenken. Noord weet dat de Heer en de vrouw van Har ten bij Oost zitten, wanneer hij dus den eersten slag met Harten aas neemt, moet hij berekenen dat de ruilen wei eens niet goed kunnen zitten. Hij moet minstens vijf ruiten slagen maken om 't spel te winnen. Nu kan hij bedenken dat t niet erg is, wanneer Oost met ruitenboer aan slag komt, want deze moet dan in zijn harten VOORUtfBELALiNG boer spelen of in een andere kleur, doch daar heeft Zuid de azen van. Na den eersten slag moet Noord dus naar den blinde spelen met de kleur waarin hij een dub bele dekking heeft en dat is schoppen. Dan speelt hij ruiten 9 voor en snijdt op den boer!! Dit zit goed want West heeft den boer en zoo doende maakt Noord zelfs vier sans atout. Maar al zou de ruitenboer bij Oost gezeten hebben dan is 't spel nog gewonnen. Eenige malen werd dit spel goed gespeeld, de meeste keeren echter niet en waren enkele doo- denslagen 't gevolg. Men moet altijd met de diverse mogelijkheden rekening houden en de genen die dit in dit geval hebben gedaan heb ben daar de zoete vruchten van mogen plukken. Tenslotte vermelden wij de uitslag: le prijs: Mevrouw Bouman met den heer Co- hen Sr. 2e prijs: Den heer en Mevrouw Koster. 3e prijs: Mevrouw Evers met den heer Co- hen Jr. Wij ontvingen het keurig verzorgde orgaan van H- L. T. C., Heemstede, dat ditmaal, bulten een groote hoeveelheid interessante leesstof, vele Illustraties bevat. Een uitstekend nummer, waar de samen stellers eer mee inleggen. Openlijk miln oprechten dank aan dc milde gevers voor dé heerlijke Kerstgave, aan mijn ge zin geschonken. Tevens aan de Vereenigde Dag bladpers, die dit schoone initiatief ter hand heeft genomen. Hun allen hiervoor dubbele vrede des harten toegewenscht VADER, MOEDER en KINDERTJES Over: Uiverbezinning?, De Uiver met alle inzittenden verbrand! Men kan bij het vernemen van dit bericht de hoop wellicht in zich voelen rijzen dat „geulverd- hebbend" Nederland eindelijk eens tot bezinning moge komen en zich reallseeren wat, wie en waarom men nog zoo kort geleden op 'n bljna- waanzlnnige wiize vereerde, bejulchte of min stens met een belangstelling vereerde een verhe vener zaak waardig! Ilc zou hun die het noodza kelijke van een dergelijke bezinning niet inzien het volgende in overweging willen geven: Zouden de werkloozen die zich bi) honderd tallen toen voor 't K. L. M.-kantoor verdrongen, niet hebben moeten bedenken dat dit door hen zoo vereerde gebeuren zich voltrok door een machine, die niet meer of minder ls dan een zusje van de machines waaraan zij blindelings hun. werkloosheid plegen te wijten? Zou men niet hebben moeten bedenken dat men door allen abnormaal opgeschroefden belang- rljkheldsschijn van dien vliegtocht, met de daar aan verbonden verafgoding van personen die, zeker nu na de Uiver-ramp, in de oogen van leder verstandig nadenkend mensch geluksvogels waren met op de allerlaatste plaats een zekere vakman-routine, de jeugd vergiftigt door het wekken van een eenzijdige Interesse voor de techniek, die toch al in de appreciatie van hot opkomend geslacht de plaats inneemt die in geruimd moest blijven aan geestelijke waarden van een duizendmaal hooger allooi? Wat helpt het wanneer bevoegde personen oordeelen dat de crisis niet materieel, maar alleen mentaal kan worden opgelost. Wat, bij God. helpt het wan neer de geestelijkheid waarschuwt tegen de materie, wanneer men door belachelijk opgebla zen krantenartikelen, door over niets anders te praten dan over de geweldige vliegprestatie, door huldigingen, die alleen op hun plaats zouden zijn, a!s ze, om maar iemand te noemen, werden bewe zen van dr. Berdieu, ook al zijn diens kankeron derzoekingen dan honderdmaal zonder resultaat gebleven, de Jeugd, die nog niet ten volle oordeelen kan in den waan brengt dat daar in die groo- tendeels stoffelijke techniek het veld van eer ligt waarop zij haar aandacht en wilskracht moet concertreeren. Eerbewijzen aan de ingenieurs, die met hun geest de machines tot 'n zoo goed mogelijke perfectie hebben gebracht, zijn niet gegeven. Goed, als ze dan ook maar onthouden worden aan mannen, wier vakroutine men op de meest banale wijze met het geestelijk begrip: „wils kracht" heeft verward. Ten slotte moge men bedenken, dat uit de geringere Interesse voor de „Snlp"-vlucht, die, naar men beweert, veel moeilijker ls, dit valt te concludeeren, dat alle belangstelling (en wat dies meer zij) voor de Ulver gevoed is door de onge zonde sensatie van een vliegwedren. En dit in een tijd, waarin men, ter verwijdering van 'n oor log den volkeren moet leeren den wedloop en concurrentie op het gebied van het stoffelijke tot een minimum te beperken. Met dank voor de plaatsruimte S. J. v. d. HEIJDEN Over: Meten met 2 maten Volgens de nieuwe regeling door den Minister vastgesteld tot het doen instellen van een onder zoek naar de spaarcenten der werklooze steun trekkers, is praktisch het bankgeheim opgeheven, door den Minister. Dit betreft menschen die met hard werken en zuinig beheer een menschen- leven hebben gespaard, om ln den tijd van nood zich niet door de Overheid aan ondervoeding, geen dekking en kleeding enz. te onttrekken. Dat dc regeling van den Minister kant noch wal raakt evenmin als de vorige deugde, wil de onderget. mét een voorbeeld aantoonen. Iemand bezit 600. trekt 12 steun mag 200 overhouden dus moet 400 opeten. Van deze f 400 mag hij 1% X ƒ2 is 3 per week opmaken, dus moet wegblijven f 400 3 ls 133 dus mag 133 weken wegblijven, krijgt ook geen goedkoope bo ter, geen kolentoeslag en geen goedkoop zieken fonds, want hij is geen steuntrekker, mag dus dan van zijn eigen bespaard geld 300 gulden opmaken, terwijl hij anders zou ontvangen 2.00 steun, het geheele Jaar door ziekenfonds en boter en. in de wintermaanden kolentoeslag. Wat mij nu in uw ochtendblad van Zaterdag 22 Dec. opviel, is het volgende: een motie-IJzer man, die hetzelfde doel beoogt als bovenstaand, dat wel in de roillloenen zal loopen (een bank directeur zei niet voor niets: het was voor de arbeiders te wenschen, dat het bankgeheim werd opgeheven, want die enkele honderden guldens, welke een arbeider, bespaart, is niet veel. doch dit zijn niet de eenige spaarders), is verworpen door de Kamer, doch wat. betreft de werkloozen. hier voor heeft de minister de Kamer niet noodig. Dit is een klacht ln het belang van de gemeen schap doch niet persoonlijk, want als men 3 Jaar werkloos ls, dan is er nog wel wat anders te ver tellen. P. J. C. IJMUIDEN, 28 Dec. Rijksvischafslag. Tarbot 0.80 1.00 per kg. Griet 9.0023,00 per 50 kg. Tong 0.851.35 per kg. Groote Schol 12.5013.00, mid del Schol 13.00—15,00. Zetschol 15.0017.50, kleine Schol 6.5016.00 per 50 kg. Pieterman en Poon 3.904.40, middel Schelvisch 21.00, kl. midd. Schelviscb 11,0015.00, kleine Schelvisch 4.30 10.00 per 50 kg. Kabeljauw 16.0033.00 per 125 kg. Gullen 2.60—6.50 per 50 kg. Leng 95 ct. per stuk. Heilbot 1.00 per kg. Wilting 1.70—3.00 per 50 kg. Versche Haring 1.252.80 per kist. van de Vrijdag aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Eendracht 250 manden 1270.Julystrelf 55 m. 1260.Zwaluw 100 manden 1120. LOGGERS Seh. 402 700.—, Sch. 89 650.—, K.W. 147 600.—, K.W. 114 280.—. HAR1NGLOGGERS K.W.: 159 860.—, 173 430.43 340.14 1140.144 940.Vlaardlngen; 40 58.—, 80 180.—, 39 80.—, 84 126.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10