STADSNIEUWS Laatste Nieuws Vbbb/j&ikjOJOjp ®1 COLB. COSTUUMS NAAR MAAT f 38.- f 45.- Haarlem, 28 Dec. 6ourf9rTenv^ AANVANG ZATERDAG 29 DEC. GROOTE HOUTSTRAAT 36 COEDKOOPE AANBIEDING VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 NIEUWJAARSRECEPTIE Van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent GEEN VOORRANG VERLEEND Autobotsing op 't Frans Halsplein VOLKSSTEMMING IN HET SAARGEBIED Voorzitters stembureaux VOOR DEN POLITIERECHTER Het gevaarlijke vak Beleediging van den staat je Bordeau* Bordeau* vW® Bor o75 V35 0.75 Spaan"- 0.75 075 8,SStw' 'A V95 i P° aSVierrV ^a<iel.r.» - fcaaP5® Gert!» CV>atnpa9ne Voor het Schooltje in het W oon wagenkamp TOONEEL l.K. REDERIJKERSKAMER „ALBERDINGK THIJM" „De Lijfrente" En dat in de eeuw van den auto! „Weldadigheid naar Vermogen" JUBILEUM Competitie Ned. Biljartbond Gevonden dieren en voorwerpen BURGERLIJKE STAND Geef acht! Nog meer arrestaties Huiszoekingen bij hoofdbestuurs leden van Inlandsche partijen EERSTE KAMER Ontwerpen betreffende Indië DE UIVER-RAMP Dank aan Irak's regeering De Uiver-mail DE SLACHTOFFERS TE MUNSTERSCHEVELD Maandag zal de begrafenis zijn DE BOETE VOOR DEN DOMINEE-N.S.B.'er! Het plebisciet nadert Zal koning Carol zich met Helena verzoenen? Kroonprins Michael neemt ge schenken voor zijn moeder mee raprrfó,,- Koning Peter niet terug naar Engeland? Grondwet eischt aanwezigheid van den koning Spoorwegongeluk bij Columbus De petroleumwet in Mandsjoekwo Nieuw type gevechts vliegtuig Tegen woeker jegens ambtenaren VROUWELIJKE POLITIE TE PARIJS AGENDA 29 December INSTELLINGEN VRAGENBUS Wü herinneren er aan, dat Z. H. Exc. de Bis schop van Haarlem op Nieuwjaarsdag receptie zal verleenen om 12 uur voor de religieuzen (E.E. Broeders en Zusters) en de leeken en om één uur voor de eerwaarde geestelijkheid. Gisterenavond tegen 9 uur is op het Frans Halsplein, hoek Schoterweg een botsing ont staan tusschen een auto, bestuurd door den reiziger B., wonende te Haarlem en een auto, bestuurd door den koopman R., eveneens wo nende te Haarlem. De oorzaak van de botsing was dat de heer B., die van rechts kwam, geen voorrang ver leende. De materieele schade is zeer groot. De auto van den heer B. moest worden wegge sleept. Proces-verbaal werd opgemaakt. De officieele lijst bevat de namen van de volgende personen, die benoemd zijn tot voor zitter van een stembureau in het Saargebied, n.l. van de burgemeesters van Bloemendaal, Velsen, Zandvoort, Heemstede, Hillegom, Llsse, Oestgeest en Wassenaar, en voorts van de heeren mr. A. J. H. L. Adam, oud-vice presi dent Raad van Justitie Ned.-Indië, te Bloe mendaal; ir. K. L. Moens, Beverwijk en A. M. W. van Renesse, gep. hoofdofficier NJ.L., Overveen. Een der kleine sensaties van het rustige Hil legom. Op den 9en November zat de rijksont vanger K. rustig op zijn kantoor te werken, toen plotseling de deur werd opengegooid en er een groote slager verscheen, die hem met een hand bij de keel greep en met de andere vervaarlijk met een groot mes zwaaide. Voor den Politierechter kwam de voorgeschie denis uit. Eigenlijk een misverstand, waarom de verdachte Cl. zich zoo kwaad had gemaakt, dat hij buiten zich zelf tot de gewraakte be dreiging was gekomen. Verdachte was plotseling weer tot bezinning gekomen, toen K. hem afweerde en had reeds denzelfdcn avond zijn excuses aangeboden. De Officier van Justitie wilde aannemen, dat Cl. zeer gauw zenuwachtig is, maar moest toch een straf eischen voor bedreiging met doodslag, althans met zware mishandeling. Om dat verdachte gunstig bekend staat was het geen zware eisch. Zoo was ook het vonnis: 3 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar en een geldboete van 25 subs. 15 dagen. Het mes, dat als overtuigingsstuk ter groene tafel aanwezig was, kon verdachte niet terug krijgen. Wel jammer voor hem, het was zijn lievelingsmes. Voor den avond van 10 November had „de Dageraad" te Wormerveer een groote vergade ring belegd. Om het publiek van deze geweldige gebeurtenissen op de hoogte te brengen, was men met 'n paar borden de straat opgetrokken, waar met enkele forsche leuzen het onderwerp van den avond werd aangekondigd. Een dezer borden gaf de politie aanleiding om in te grij pen. Na een raad aan de vrouwen volgden de woorden: „Zoolang de staat het recht neemt ze te vermoorden." De politie van Wormerveer vond dit beleedigend voor den Staat. De Officier van Justitie was van dezelfde meening en eischte wegens beleediging van een openbaar lichaam, in casu den Staat, een gevangenisstraf voor den tijd van 14 dagen. Verdachte merkte nog op, dat er stond „de staat' 'en niet „de Nederlandsche staat", dien hij persoonlijk zeer hoogschatte. De Officier vond dat echter een laffe manier van verdediging. Zoo dacht ook de politierechter er over, die verdachte veroordeelde tot 1 week gevangenisstraf. worden voldaan aan de belofte, het stuk te zet ten in een entourage van anno 1870, omdat de costumier de rederijkerskamer had gedupeerd, maar wij hebben dat minder erg gevonden De bedoeling van den regisseur de vertoonirig te plaatsen in een tijdsfeer, die zich voor het karakter van de klucht uitstekend zou leenen kunnen we prijzen. Mogelijk hebben we door die teleurstelling iets gemist, maar gevóéld is dat waarschijnlijk toch niet. Wie 't zóó nauw zou hebben genomen, ging toch, door den aard van het spel, in gedachten en wel geheel on willekeurig den noodigen tijd terug. Als we de optredende personen aan de hand van het programma volgen, kunnen we begin nen met Gerard Nielen een pluimpje te geven voor zijn werkelijk goede, sobere en toch sterk aansprekende uitbeelding van den grondeige naar Otto de Korver. Dat was goed doordacht en met zorg gespeeld. Jeanne Rubeling zagen we weer met genoegen in een lieve jongemeis- jesrol, Jenny de Korver, die zij bekoorlijk weer geeft, en Herman Elferink acteerde vlot en goed als de eerst luchthartige, later kloeke George Hartog. 't is niet gemakkelijk aan die ietwat vage jongemannenfiguur leven in te blazen, maar als papa de Korver zijn partner was slaagde hij daarin wèl. Smoll en Kratzer heeten de compagnons- zaakwaarnemers, die George Hartog met zijn Hjfrente-bezit exploiteeren en zoo kostelijk de dupe van hun eigen arglistigheden worden. In Joop Kruljver en Jan Icas van Dijk -,7aren de acteurs gevonden, die zulke kluchtige gestalten met veel verve op de planken kunnen brengen. We doen den laatsten, die trouwens op een fijner speelvorm is ingesteld, niet te kort, als we zeggen, dat hij voor dezen keer ten achter stond bU den eersten, die van zijn rol zóóveel werk had gemaakt, Bat zijn partner soms werd weggespeeld. Maar dat haalde van Dijk ook tel kens weer op en dan kregen we van die oer- grappige tooneeltjes te zien, die ons, ook door hun aard, aan de oude spotprenten van de „Fliegende Blatter" herinnerden. Welk aandeel daarin een meesterlijk humorist als deze regis seur had, valt gemakkelijk te raden. Reserve E Machine 16 In de rol van Carolina vond mej. Telman een mooie kans om een sentimenteele oudejonge juffrouw te teekenen en zij liet die niet onge bruikt. Een speelster, die vorderingen maakt. Mevrouw NielenVlekke voegde aan haar vele rollen die van de pittige, verstandige en cor diale jongedame Truus de Koning toe en zij trof ook nu weer den goeden toon. Jacob Hen- neman verdient onverdeelden lof voor zijn pret tig losse typeering van den rondborstigen en opvliegenden monteur Willem van Stokkum en Piet Reiber maakte een succesrol van boek houder Zippe door een uitstekend volgehouden komisch type. Alleen hadden we wat meer tempo" gewenscht. Dat tempo had ook in het algemeen sneller kunnen zijn: het is niet noodzakelijk en het belemmert de handeling, dat iedere „zet" met zooveel nadruk over het voetlicht wordt ge bracht. „De Lijfrente" met zijn vier bedrijven is zeker een lang stuk, maar het kan voorko men worden, dat de schouwburgbezoekers eerst na middernacht huiswaarts gaan. Dit is dan ook wel een der weinige aanmer kingen, die deze vertooning uitlokt: in het per soonlijke en in het gezamenlijke spel werd veel te bewonderen gegeven, wat men bij leekenspe- lers niet dikwijls aantreft, en het spreekt ook wel vanzelf, dat de heer Moerkerk voor een too- neelaankleeding had gezorgd, die af was. Medewerkers, dio niet op het programma ver meld stonden, vormden een orkest, dat de on dankbare taak: de entreTactes aangenaam, te. vullen, goed volbracht. We mogen het daarom op dit zeer late of wil zeer vroege uur wel neerschrijven: „Alber- dingh Thijm" heeft weer een zeer verdienste lijke uitvoering en haar donateurs een waar lijk prettigen avond achter den rug. H. B. v. d. S. iLons ^Co ians® WINKELS: TEL.: KI. Houtstraat 57 13676 Rijksstraatweg 8 12033 Amsterdamstr. 64 12612 Voorzorgstraat 5 hk. Brouwerspl. 10644 Vorig bedrag Nagekomen gift 311.30 6,34 Totaal 31T.64 Hier kunne - we 't al aanstonds over eens zijn: „Alberdingk Thym" deed er goed aan, haar donateurs-uitvoering te wijden aan een blijspel van zóó kluchtig gehalte, dat de groot ste Nurks er evenzeer bij in den lach zou schie ten als de oude, taaie doorgehouderde boek houder Zippe, die toch ook maar een enkele maal in zijn leven vroolijk kan zijn. De schouwburg aan den Jansweg was met vrienden en "riendünnen van de Rederijkers kamer goed gevuld en die hebben gelegenheid gehad, zich volop te amuseeren met G. von Moser's leuke, oude stuk. 't Was een lust, nog eens zoo'n vertooning bij te wonen, waarbij de zwaarwichtigheden van het moderne blijspel braaf ontbreken; waarbij het wemelt van kluch tige typen, die allen op hun beurt iets komisch hebben te zeggen en te doen; waarbij de eene grappige situatie op de andere volgt bij teuens afwisselende tooneelen, zich afspelende In wo ningen, waar Jan en alleman ongehinderd naar binnen wandelt om op het meest geschikte mo ment aanwezig te zijn. En al mikte van Moser nooit hoog en al deed hij dat dus ook met „De Lijfrente" niet, hl) schiep toch een waarlijk vroolijk spel, met ca- ricaturen als de joodsche zaakwaarnemers, met een Interessante kluchtfiguur als de oude boek houder, met een vlot karakter als de jonge monteur, een aardig jongemeisjestype als de costuumn aalster en een wel even diepere per soonlijkheid als de bedachtzame grondeigenaar die ten slotte de touwtjes van het geheel in handen blijkt te houden. Voor een eenigermate verwenden toeschouwer is er in dat kluchtige vertoon met de belooning der deugd, de bestraffing van het kwaad en niet minder dan drie gelukkige paren aan h«t slot wel wat verouderd. Maar met een knap, vindingrijk regisseur als Herman Moerkerk in de leiding, wordt dat oude weer met zóóveel kleur opgehaald, dat het een nieuwe aantrek kelijkheid verkrijgt. Wel moest, vóór het doek openging, worden meegedeeld, dat niet kon Een expediteur heeft bij de politie aangifte gedaan dat zijn paard, een 16-jarige roode vos, uit een weiland aan den Oudeweg is gestolen In het tijdvak van 26 December tot gisteren middag 3 uur. De politie probeert het dier „op te sporen". Maandag 7 Januari 1935 geeft het Propa- ganda-Comité voor Filmavonden ten bate van de Vereeniging „Weldadigheid naar Vermo gen", des avonds om kwart vóór acht in de Gem. Concertzaal een vertooning van de be kende psychologische kinder-film van dr. Max Simoneit. De film is getiteld „Het wonder der Kinderziel", en zal worden ingeleid door dr. A. IJ. van der Meulen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie. terman en T. Leistra; L. A. Weber en M. Kre- mer. Getrouwd: 27 December: A. G. J. Westerkamp en A. T. M. Kahmann; P. Verwoerdt en M. B. Boonman; J. w. Gmelich Meljling en E. R. Hui- zinga. Geboren: 21 December, d. van J. Smitde Maar; 22 December; z. van A. J. Leenders Koenderink; d. van M. HoogendoornBos; 24 December: z. van H. C. VoorenGroeneveld; d. van M. NoordaBenninghoven; 25 December: d. van C. BeekPeperkoom; 26 December: z. G. RippenBos; z. van S. J. v. GraasCobelens; d. van A. E. C. VergajjPloeg; d. van D. Vader Floris. Overleden; 24 December. S. Gooljer, 49 j„ Javastraat; J. P. Zwarter, 67 j., Rozenprieel- straat; J. Jansen, 68 j., Sint Anthoniesteeg; A. Santing—v. Bezulje, 81 j„ Bosch en Hovenstraat; A. F. Uitdenhof, 62 j., Weltevredenplein; 25 December: J. v. d. Burg, 58 j., Kloosterstraat; A. H. Stuster, 86 j., M. v. Heemskerkstraat; 26 December: H. de Jong, 79 j., Zoetestraat; A. M. Lucouw, 86 j., Overtonstraat; P. A. v. d. Berg— v. d. Aa, 77 j., Zomerkade. 2 Januari aa. zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer O. F. Onland, Badhuis straat 36, alhier, eerelid van den Ned. Coupeursbond, zijn loopbaan als coupeur aanvaardde en nog steeds beoefend. Hij is sinds jaren werk zaam als coupeur bij de N. V. Maatschappij „de Faam" kleeding- magazijn hier ter stede. De laatste match voor de klasse F leverde een verdiende zege op voor de kampioenen. Lamers (Exe) won met groot verschil van Vlug, terwijl ook Tuninga (DES) van Maks verloor. Groot bracht den stand op 30 voor de thuisclub door Bottelier op 65 te laten staan. Tenslotte redde Korte de eer van de bezoe kers door na spannenden strijd Smit (Exc.) met 5 punten te kloppen. Excelsior won dus met 31. Hieronder volgen de eindstanden voor de klas sen D, E en F: Klasse D. No. Een 't BI. Krijtje Klasse E Excelsior Vriendenkring B. C. H. Klasse F Excelsior Vriendenkring D.E.S. 1 D.E.S. 2 gesp. gew. gel. verl. v. t. pt. 2 2 0 0 6 2 4 2 0 0 2 2 6 0 4 2 4 I 4 0 0 11 5 6 18 8 4 2 5 11 2 17 7 9 13 11 7 13 11 6 5 19 2 Bureeau van politie, Smedestraat. autosleu teltje; Brouwer, Z. Folderstraat 56, lorgnet'; Stokvis, Florisstraat 60, bril in étui en kom metje; Capet, Olycanstraat 6, dop van auto- wiel; Verbeek, Saenredamstraat 68, dames handschoen (te bevragen bureau van politie), Krozklnski, L. Costerstraat 2, idem, sleutel; Tollenaar, F. Halsstraat 34, heerenhandschoen; Moors, 2e Hoogerwoerddw.astr. 32, handbescher mer; Streng, Gen. Joubertstraat 44, hand schoen; Eelman, Rozenhagestraat 31, motor handschoen; Hofstee, Oostvest 44, handschoen; Wittekoek, Rollandstraat 31, rechter kinder handschoen; Kriek, Roosveldstraat 12, dames handschoen; Hirs, Timorstraat 188, hond; ken nel Fauna, Friesche Varkensmarkt, hond, kat ten; Langeveld, Baan 35, koralen halsketting; Das, Spaarne 40, haarlint; Bannink, Esschilder- straat 26, kindermantel; Oosten, P. Krugerstr. 31, oorbel; Politieposthuis Aerdenhout, dames- portemonnaie m. i.; Heijselaar, Rozenhagestr. 43, parapluie; Boon, Kleverparkstraat 27, En- gelsche sleutel; Bakker, Nwe Gracht 112, taschje m. i.; Assendelft, Amsterdamschevaart 110, rijwiel; Kastricum, Duvenvoordestraat 37, lederen want; Snipper, Schip „Emanuel", lig gende N. B. Spaarne t. o. de Zaanenstraat, stuk ijzer, pl.m. 2 M. lang; Roosma, Spijkermanslaan 17, zaak. Ondertrouwd: 27 December. H. Hoogkamer en J. M. Roelofs; J. J. v. Koperen en A. Raar; Jhr. T. JE. J. W. Schorer en Jkvr. H. S. F. Teding v. Berkhout; C. Akker en M. de Bruin; H. w. Driessen en A. H. L. Sietzema; W. Hendriks en M. J. Munnikes; P. Jacobs en A. M. Warmer dam; P. J. v. Alphen en E. G. de Rooij; J. H. v. Hemert en M. de Does; W. F. Jacobson en R. W. Hacquebard; M. Hering en G. G. v. d. Berg; H. v. Bruggen en M. Sarma; W. M. Wes- Betreffende de klassen A en B op groot biljart publiceeren wij geen eindstanden aangezien hieraan hieraan niet door spelers uit Haarlem en Omstreken werd deelgenomen. De klasse C is nog niet uitgespeeld. In de afgeloopen week zijn acht rijwielen ontvreemd. BATAVIA, 28 Dec. In aansluiting op de be richten omtrent de verschillende huiszoekingen, die in Indië plaats vinden, bericht Aneta het volgende: De huiszoekingen bij de hoofdbestuursleden en gewone leden van diverse Inlandsche par tijen, hadden plaats te Batavia, Meester Corne lls Bandoeng, Djocja en Soerabaja. Te Batavia is een tiental personen op het bureau van politie gehoord; later zijn deze weer vrijgelaten. Saleh Rals en mej. Dastirin, die leden zijn van de P. I. en P. P. R. I., zijn gearresteerd. Verder had een huiszoeking plaats in het kantoor van de „Pergoeroean Rajat Oentoek Bangsa Indonesia", evenals op het kantoor van de padvinderij. Overal zijn papieren in beslag genomen. De bestuursleden van de beide laatste organisaties waren niet aanwezig. De huiszoekingen ge schiedden in verband met de actie der jeugd vereniging Persatoean Pemoeda Rajat Indo nesia, welke te Djokdja Is gevestigd en waarvan de Invloed een ongewenschte richting uitging. Het hoofdbestuur van de P. P. R. I. is te Djokdja gearresteerd. Ook te Buitenzorg hadden huiszoekingen plaats, n.l. bij den voorzitter van de P. I. Sar- tono, waarbij eveneens veel documenten in be slag zijn genomen. De Eerste Kamer heeft zonder debat en zon der hoofdelijke stemming aangenomen de wetsontwerpen betreffende de rubber-restrictie, de Indische pensioenen, instelling van lands- caoutchoucbedrijf in Indië, nadere wijziging der Indische comptabiliteitswet. Bij het wetsontwerp tot wijziging van de in komstenbelasting en invoering eener loonbe lasting in Ned. Indië betoogt de heer MEN- DELS (S.D.A.P.), dat het verre van fraai is. Spr. critiseert den opzet en de wijze van in ning dezer belastingen. Deze belastingen be rusten op een groot ruw systeem en hij kan zijn stem niet aan het ontwerp geven. De heer FOCK (V. B.) dringt aan op nader overleg met den G. G. van Ned. Indië. De heer KRANENBURG (V. D.) acht deze Kamer niet bevoegd tegen den meer deskun digen Volksraad in te gaan. Minister COLIJN erkent in deze Kamer, dat er bezwaren tegen het ontwerp zijn, doch dat spr. voor de argumenten van de Indische re geering is gezwicht. Spr. acht de Indische regeering en haar be lastingadministratie niet minder deskundig dan den Volksraad. Minister De Graeff heeft aan den minister van'buitenlandsche zaken van Irak telegrafisch dank betuigd voor zijn hooggewaardeerde deel neming ter gelegenheid van de ramp van de „Uiver" en voor de laatste eer, aan de slachtof fers bewezen. BANDOENG 28 Dec. (Aneta). De poststukken, welke van de „Uiver" zijn overgebleven en met de .Rijstvogel" zijn medegenomen zijn reeds te Medan behandeld. Volgens de bevindingen verkeerden in onge schonden staat: 1 zakje Amsterdam—Tjepoe van 4 K.G.; I zakje AmsterdamSoerabaja, 2 K.G.; 1 zakje aanteekende stukken AmsterdamMedan van 3% K.G. Gedeeltelijk intact gebleven zijn: één zakje Amsterdam—Tandjong Pandan van 2% K.G.; 1 zakje AmsterdamSoerabaja van 2% K.G. De rest van de poststukken tot een gezamen lijk gewicht van 190K.G. bevindt zich in ze ven zakken met diverse bestemmingen. Deze poststukken zijn grootendeels verbrand of be smeurd, doordat zü met woestijnzand in aan raking zijn gekomen. De stukken waarvan het adres onleesbaar is gaan naar het hoofdbureau te Bandoeng om daar eventueel verder te wor den behandeld. i! .J-lfl' fn 'in I .i^É I I Te Emmer Compascum zijn de lijken van de vijf aldaar wonende slachtoffers thans opge baard in de consistoriekamer van de Gerefor meerde kerk. Zij zullen vandaar uit waarschijn lijk a.s. Maandag gelijktijdig worden ter aarde besteld. In ons vAslag van de uitspraak der Alkmaar- sche rechtbank, in de zaak tegen den N.S.B.- propagandist dr. v. D, waarbij verdachte tot een geldboete werd veroordeeld, is een storende zetfout geslopen De zetter was lankmoediger dan de president, en verkleinde de boete tot 10. De uitspraak was echter 100, subs. 25 dagen hechtenis. SAARBRÜCKEN, 27 Dec. De Saargrenzen zijn heden gesloten en tot na het plebisciet zul len nu nog slechts vreemdelingen in het Saar gebied worden toegelaten met paspoorten, die van een speciaal visum zijn voorzien. Als veiligheidsmaatregel is voorts bepaald, dat vanaf heden alle café's en dergelijke eta blissementen om middernacht zullen moeten sluiten. De 950 neutrale stembureauvoorzitters (350 uit Zwitserland, 350 uit Nederland en 250 uit Luxemburg) zullen op 10 Januari te Saar- brücken aankomen, om aldaar beëedigd te wor den. WEENEN, 28 Dec. (V.D.) Naar uit Boeka rest gemeld wordt, zou in het komende voorjaar een verzoening verwacht kunnen worden tus schen koning Carol van Roemenië en zijn ge scheiden vrouw Prinses Helena. Kroonprins Michael is naar Italië vertrokken om zijn Kerstvacantie door te brengen in de villa van zijn moeder te Florence. Naar van welingelich te zijde wordt verklaard, zou hij geschenken van koning Carol voor Prinses Helena hebben meegenomen en zou het de bedoeling zijn, dat de Koning en de Prinses elkaar voor de eerste maal in het komende voorjaar zouden ontmoe ten bij de inwijding van het nieuwe studenten verblijf aan de Universiteit van Valine de Munte, waarvan prinses Heiena's adviseur, oud minister president Nicolas Jorga president is. Koning Carol, die heeft toegezegd bij de in wijding aanwezig te zullen zijn, zou hebben goedgekeurd, dat Jorga prinses Helena officieel uitnoodigt tot bijwoning van de plechtigheid. \Ï$cJLgja&- BELGRADO, 28 Dec. (V.D.) Naar van wel ingelichte zijde wordt medegedeeld, is nog geen definitief besluit genomen of de jeugdige koning Peter, die door den moord op zijn vader te Mar seille op zoo jeugdigen leeftijd tot den troon geroepen werd, al of niet naar Engeland zal te- rugkeeren ter voltooiing van zijn opvoeding. De koningin-weduwe en ook de prins-regent Paul zijn krachtige voorstanders van Peter's terugkeer naar Engeland, doch de regeering wenscht de zaak nogmaals te overwegen, aangezien de grondwet de aanwezigheid van den koning in het land eischt en men geen gevaarlijk prece dent wil scheppen. ?ïtnia.iUdt»ïa NEW YORK, 27 Dec. (V. D.) In de nabijheid van Columbus in Ohio is een personentrein ten gevolge van een verkeerden wisselstand tegen een goederentrein opgereden. Drie treinambte- naren werden gedood, twaalf passagiers ge wond. De politie heeft een onderzoek ingesteld om uit te maken of hier sabotage in het spel is, aangezien vermoedens geuit zijn omtrent opzettelijk verkeerd stellen der wissels. LONDEN, 28 Dec. (Reuter). Naar de „Times" uit Tokio meldt, hebben de handelsdeskundigen van het Britsche gezantschap aldaar en de Amerikaansche gezantschapsraad opnieuw stap pen gedaan bij het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken wegens de aan de buiten landsche maatschappijen ten gevolge van den nieuwe petroleumwet in Mandsjoekwo berokken de schade. LONDEN, 28 Dec. (Reuter.) Begin 1935 zal het Engelsche ministerie van Luchtvaart een nieuw type gevechtsvliegtuig invoeren. Op het oogenbllk worden vier verschillende typen ge probeerd. De nieuwe machines bereiken een snelheid van ruim 400 K.M. per uur. Twee ervan zijn eendekkers, de beide ande ren tweedekkers. Een der tweedekkers is uitge rust met vier machinegeweren in plaats van de gebruikelijke twee. Onze Brusselsche correspondent seinde ons d.d. 27 dezer: Door den minister van Financien is een be sluit genomen tot bescherming van het staats- personeel tegen de woekeraars. Op grond van dit besluit stellen de ambtenaren zich bloot aan tuchtigingsmaatregelen, zelfs aan ontslag, In geval van verpanding van hun loon of van be slaglegging door een schuldenaar op hun be zoldiging. PARIJS, 28 Dec. (Reuter). De Parljsche ge meenteraad heeft besloten vrouwelijke politie beambten aan te stellen. Voorloopig zal het echter slechts een proef gelden, en pas wan neer de resultaten bevredigend uitvallen, zal het corps uitgebreid worden. Twee vrouwelijke politie-beambten zullen eerst zonder salaris een proeftijd van drie maan den doormaken. 0- Gebouw „St. Bavo" R.K. Bevolkingsbureau 8 uur; Bestuur Metaalbewerkers 8 uur; Groep Openbare Werken 8 uur; Bestuur Trampersoneel 8 uur; Uitbetaling Loodgieters 7 uur; Propagan- da-avond Burgerwacht 8 uur. Schouwburg Janswpg Vereeniging „Geloof en Wetenschap", kwart over 8. Gemeentelijke Concertzaal Weensch Con cert van de H.O.V., kwart over 8. Stadsschouwburg Revue „Gaat dat zien", 8 uur. Hotel „De Leeuwerik" Ijsbond Hollands Noorderkwartier, half 9. Waaggebouw Spaarne Tentoonstelling Teekencolege „Kunst zij ons doel", 104 uur. b t O: aoia&UttAKnr ae>i>ar< li'- Gebouw „St. Bavo" Gewone zittingen 4—7 uur; Geel Wit 6 uur. Palace-theater ,.Ein Meinacht in Weenen" Op het tooneel Suzi Klein, 2.30, 7 en 9.15 U. Kembrandt-theater „Op hoop van zegen" Op het tooneel 6 Readings, 2.30, 7 en 9.15 u. en 9.15 uur Luxor-theater „Spion nummer 13", 2.30, 7 en 9.15 uur. St. EUsabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; verga dering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdags van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werkda gen van 104 uur en on Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bioemhofstraat 1. Haar lem. Tel. 11671. Spreekuren: R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp, Wijkver pleging en Magazijn Parklaan 75 (telef. 16391). Vraag: Ik heb een radio-toestel Philips, laat ste type 638 A. Wanneer ik de lange-golf aanzet is het niet om aan te hooren door het gekras. Dikwijls zoo erg dat ik genoodzaakt werd het af te zetten Wat kan hiervan de oorzaak zijn? Antwoord: Dat kan verschillende oorzaken hebben. Dokteren op een afstand gaat heel moeilijk, wendt u tot een vakman, tot degene b.v. bij wien u het toestel gekocht heeft. Vraag: Hoeveel bedraagt het percentage, dat wordt berekend door den fiscus voor het on derhoud van hulzen (onder- en bovenhuis)? Huurprijs pl.m. ƒ5.— per week, elk apart? Id. ook voor vrije huizen huur 5.— per week en van 7.per week, hetwelk in mindering ge bracht mag worden? Ik meen dat dit bedrag niet per jaar, doch het gemiddelde over eenige jaren gerekend wordt van de huuropbrengst. Anw.: In de mindering mogen gebracht wor den de gemaakte onkosten, die volgens plaat selijk gebruik ten laste van den huiseigenaar komen. Ieder geval wordt op zichzelf onder zocht. Een vast percentage is niet voorgeschre ven. Vraag: 1 Bestaat er in Haarlem of Amster dam gelegenheid voor de opleiding tot Mar conist (Radiotelegrafist) 2. Gaat er een keuring vooraf; of wordt men gekeurd bij indiensttreding bij een Maatschap- Pij? 3. Moet men talen kennen: Fransch, Duitsch, Engelsch? 4. Hoe lang duurt de studie? Antw.: Wendt u om inlfchtingen tot den direc teur van den technischen dienst der telegrafie te Den Haag. Vraag van J. M. te U: Antw.De rechter van instructie zal geen aanleiding gevonden hebben deze zaak te ver volgen, maar om haar in den doofpot te ste ken heeft hij geen reden. Informeer eens bij de Rechtbank. De Minister van Justitie verleent audiëntie des Vrijdags te twee uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2