Zoekt gij betrouwbaar I Plaats dan 'n„Omroeper" voor 75.000gezinnen J STADSNIEUWS Wat de tonq streelt Tepas over Uiver- ramp <s> Urenlang hulpeloos op zee Voor OUD en NIEUW 0. 1 DE JONG FUNKE'S GESNEDEN ROGGEBROOD SPECIALE AANBIEDING voor den OUDEJAARSAVOND M0NTAGNE per flesch 68 cent A VONTUREN VAN JONGE VISSCHERS VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 Hoofden van R.K. Bijz. scholen Dr. L. Berger over coeëducatie De middagvergadering Rede Mgr. Möllmann Haarlemsche Recht bank PROPAGANDA-AVOND VOOR DE BURGERWACHT Hedenavond in „Sint Bavo" DE BOER—VAN RIJK ENSEMBLE Nieuwjaarswensch 1935 Valschheid in geschrifte De onwettige handel in plaatjes Kunstkring „Het Schouwspel" werd opgericht Nieuwe gynaecoloog Diaconessenhuis VOETBAL StormvogelsV .S. V. Kersttournooi T.O.P. E.D.O.D.W.S. 3—0 BLOEMENDAAL Gevonden en terug te bekomen bij VRAAG UW BAKKER LEVENSMIDDELENHUIS le KLASSE AFD. WIJNHANDEL Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer Zeker heeft men te doen met blikseminslag Stuurloos omlaag gestort Juist toen zij de Scheveningsche haven wilden binnenzeilen, brak de mast en dreef het scheepje terug Gelukkige redding Verschrikkelijke nacht Weer aan het werk Amsterdam-Rotterdam De Ajax-spplers bedanken voor het Amsterdamsch elftal HAARLEMSCHEI siiiiiiiiiiiiuiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiHiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiniiiiuiiiuiiiiiniïïiiiiia Donderdag hield de „Sint Cassianusvereeni- ging", Vereeniging van Hoofden van R. K. Bij zondere Scholen in het Bisdom Haarlem, haar 118e algemeene vergadering in de groote ho venzaal van café-restaurant Gebr. Brinkmann te Haarlem. Aanwezig waren de heer G. H Weustink, eerelid der Vereeniging en enkele bestuursleden van zusterorganisaties. Om kwart voor 10 werd in de Sint Jozefkerk aan de Jansstraat een H. Mis opgedragen voor de levende en overleden leden der vereeniging, welke door zeer velen werd bijgewoond. Het was bij elven toen de voorzitter, de heer W. P. J. Bertels. de vergadering opende. In zijn openingswoord sprak de voorzitter over de moeilijke omstandigheden, waaraan ook het R. K. Bijzonder Onderwijs in de laatste jaaren niet kon ontkomen. Na de opening kwam de eere-voorzitter der vereeniging Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris- generaal van het Bisdom, ter vergadering, die door den voorzitter en de aanwezigen hartelijk verwelkomd werd. Nadat de secretaris zijn uitvoerige notulen van de vorige algemeene vergadering had ge lezen, verleende de voorzitter het woord aan den bekenden psycholoog-paedagoog dr. L. H. M. Berger, die op uitnoodiging van het bestuur een voordracht over „Coëducatis" zou houden. Dr. Berger begon zijn betoog met te wijzen op het opnieuw acuut-worden van dit vraagstuk door het algemeen invoeren van het zevende leerjaar. Aanknoopend aan de pauselijke uitspraken over dit onderwerp ging spreker in op de al gemeen bekende, maar dikwijls vergeten moei lijkheden der co-educatie. Ook op de hoogere klassen der lagere school komen deze moeilijkheden reeds voor, de overgang tusschen het kind-zijn en den rijpings- leeftijd. De puberteit begint met de ontwikkeling van het eigen, innerlijke leven, het kind kan zich niet meer uiten. Er ontstaat een verwijdering tusschen opvoeder en kind en met deze ver wijdering een groeiende critiek en twijfels van allerlei aard. Het gevoelsleven ondergaat een algeheele verandering. Ook de sexueele aanleg ontwikkelt zich, soms reeds tijdens de schooljaren. Uitvoerig sprak dr. Berger over de zedelijke waardeering van de sexueele verhouding, welke nooit geheel overbodige bespreking de spreker voor basis van zijn volgend betoog nam De physische, zoowel als de psychische ont wikkeling in de rijpingsjaren zijn voor de beide geslachten verschillend. De opvoeders moeten voor deze ontwikkeling een open oog hebben en er leiding bij weten te geven. De katholieke schoolhoofden kunnen op dit gebied veel goed doen, niet zoozeer door persoonlijke voorlich ting, als wel door hun invloed op dikwijls on verstandige ouders. Daarom heeft ook de katholieke onderwijzer den plicht om van alle vraagstukken die hier mee samenhangen gedegen op de hoogte te zijn. De kinderen zien de sexueele vraagstukken meestal geheel anders dan de volwassenen. Ditkwijls zijn de ervaringen, die de onderwij zers opdoen, onschuldiger dan zij op het eerste oogenblik schijnen. Een al te opvallende con trole doet meer kwaad dan goed. Zelfs als er werkelijke delicten zijn, moet men er voor zorgen, dat het kind geen gevoel van minderwaardigheid krijgt. Zonder deze onware gevoeligheid hebben de kinderen toch al moeilijkheden genoeg. Als oorzaken, die medewerken bij de sexueele ontwikkeling wees dr. Berger op den aanleg, de verschillende geaardheid, de opvoeding', niet in het minst de godsdienstige opvoeding. De in vloeden. die het kind vroeger op de lagere school onderging, zijn soms doorslaggevend. Aberraties op sexueel gebied kunnen niet alleen het gevolg zijn van zinnelijkheid, maar ook van moedeloosheid, gebrek aan zelfvertrou wen en verveling. Fouten worden niet verbe terd, als de dieper liggende oorzaken niet wor den weggenomen. Al zal de onderwijzer persoonlijk meestal weinig leiding bij de moeilijkheden van den rij - pingstijd hebben te geven, hij moet den grond slag helpen leggen van het godsdienstig en zedelijk leven. Een tijdig bijgebracht sociaal inzicht en ge voel van eigenwaarde kunnen later heilzaam werken. Vervolgens sprak de inleider over enkele practische punten in verband met de co-educatie op de lagere school: plaatsing in klas, speel kwartier, het uitgaan der school, enz. Een hartelijk applaus beloonde den inleider voor zijn met aandacht gevolgde voordracht. Hierna werd er gepauzeerd. Na de middagpauze was er gelegenheid om naar aanleiding van de voordracht in de och tendvergadering aan den inleider, dr. L. Berger, enkele vragen te stellen. Hoofdzakelijk liep het debat over het al of niet gewenscht zijn van de co-educatie op de lagere school en bij het voortgezet lager on derwijs. Enkele leden waren zeer enthousiast over de co-educatie en somden er vele voor- deelen van op. In zijn antwoord wees dr. Berger er op, dat dc co-educatie allereerst een quaestie van het huisgezin is en dat men steeds onderscheid moet maken tusschen co-educatie en co- instructie. Ook is er altijd een groot verschil tusschen de toestanden op het dorp en in de stad. Op het dorp heerscht een eenheidsmen taliteit, ook onder de kinderen, die van te voren reeds verschillend moeilijkheden uit schakelt, welke in de steden ongetwijfeld be staan. Dr. Berger meende, dat er aan de co- educatie veel voordeelen verbonden zijn, maar wilde de moeilijkheden toch niet ontkennen. Het zal zeer moeilijk zijn om één, algemeen geldende oplossing te vinden, moeilijker nog, omdat we niet alleen de toestanden op de L. S. in het oog moeten houden, maar ook omdat we rekening moeten houden met de latere moei lijkheden, voor zoover die met de voorafgaande co-educatie samenhangen. Na dit alleszins bevredigend debat, gaf de voorzitter het woord aan den eere-voorzitter van de vereenigng, Mgr. M. P. J. Möllmann, voor het uitspreken van een korte rede. Uw bestuur vroeg mij aan het eind der ver gadering een kort woordje te zeggen en ik meen niet beter te kunnen doen dan m ij n e con clusie te trekken uit de nuttige en wel ver zorgde inleiding van dr. Berger. Ik geloof mij niet te vergissen, wanneer ik constateer, dat, ook in verband met de co-educatie, van den onderwijzer en a fortiori van het hoofd der school gevorderd worden warme toewijding en voorzichtge waakzaamheid of, wilt ge liever, waakzame voorzichtigheid; de eerste meer een kwaliteit van den wil en de tweede meer van het verstand. En nu is het wel jammer, dat ook de onder wijzer met de erfzonde is geboren en dus ook de gevolgen draagt n.l. verzwakking van den wil en verduistering van het verstand- Hieruit volgt weer, dat hij bij de vervulling van zijn levenstaak hulp moet zoeken. Hij zal deze vinden, wanneer hij zooveel mogelijk in eigen hart aankweekt de Goddelijke liefde, die één is met de ware naastenliefde, dus ook met de liefde voor het kind. Wanneer gij het kind waarachtig bemint dan komt vanzelf de toewijding, „ubi amatur. ibi non laboratur" liefde geeft geen last dan studeert ge met scherpzinngheid, om de ge varen van het beminde kind te kennen, te voor komen of te verwijderen. Ik bedoel hier natuurlijk dié liefde, welke niet sentimenteel en blootnatuurlijk het waarachtig welzijn zoekt van het u toever- rouwde kind, daarvoor zwoegt en werkt, daar voor offers brengt, daarvoor bidt. Ik weet wel, dat dit lang niet gemakkelijk is en daarom: met uwe leerlingen naar Jezus' Kribbe, waar ge bij het overwegen Zijner on eindige liefde voor ons de krachtige warmte kunt vinden voor uw taak; waar het licht schijnt, dat uw geest verlicht om het juiste middel te vinden en toe te passen, opdat de mogelijke gevaren niet deeren. Met uwe leerlingen naar de Kribbe in Bethle hem, in het Huis des Broods; naar de commu niebank, waar de gedachtenis van 's Heeren Lijden Uw moed geeft voor het brengen van offers, waar de ziel met overvloedige genade vervuld wordt om sterk te staan in de gevaren die ook u zeiven bij uw dienstwerk kunnen be dreigen. Zoekt ge aldus steeds de kracht in Jezus, dan leeft ge gelukkig trots zware inspanning, dan leeft ge blijde zelfs in dezen somberen t d, vooral dan verzamelt ge verdiensten, wel geen materieele, maar verdiensten, die een hooge rente blijven opbrengen voor de eeuwigheid. Van ganscher harte wensch ik u allen zulk een gelukkig, blij en verdienstelijk nieuwjaar, besloot Mgr. Met enkele hartelijke woorden dankte de voorzitter den doorluchtigen spreker. Hij memoreerde, dat het nu reeds voor den veertigsten keer was, dat Mgr. Möllmann de vergadering toesprak. Steeds was het een op wekking, die lang daarna nog in het geheugen bleef bij allen die haar hoorden. Besloten werd om in aansluiting op de vol gende wintervergadering een tentoonstelling van teeken- en huisvlijtwerk te organiseeren. Het bestuur zal overwegen om ook een zomer- bijeenkomst bijeen te roepen. De rekening van den penningmeester sloot met een nadeelig saldo van 46.Onder dank van de vergadering werd de penningmeester gedéchargeerd. De aftredende bestuursleden werden bij ac clamatie herkozen. Bij de rondvraag sprak de heer G. H. Weustink, oud-inspecteur van het L. O. te Haarlem over de moeilijkheden, die de pas af gestudeerden tegenwoordig ondervinden. Ze zijn meestal niet meer in de gelegenheid om op practische manier „het vak" te leeren. De heer Weustink bepleitte de regeling, waardoor aan jongeren de gelegenheid gege ven wordt om onderwijs te geven. De voorzitter, de heer W. P. J. Bertels, pleit te voor practischen steun aan de Nederland- sche Kerkmuziekschool te Utrecht. Vele hoof den van scholen zullen in deze richting goed werk kunnen doen. Hierna volgde sluiting. ge dagen daarvóór te verkrijgen zijn. Ver dachte kon dus terecht veronderstellen dat de plaatjes niet van misdrijf afkomstig waren. Spr. wees erop dat deze zaak weer eens de fouten van onze droevige belastingwetten in het licht stelt. In Zwitserland b. v., is de be taling van de rijwielbelasting heel wat beter geregeld. (De president zeide deze critiek niet te kunnen toelaten). Spr. pleitte tenslotte vrij spraak, subs, clementie. Dan stond terecht de 32-jarige garagehouder, getuige uit de vorige zaak, eveneens als ver dacht van heling, omdat hij 20 rijwielplaatjes van den vorigen verdachte (thans als getui ge gehoord) had. gekocht, terwijl hij zou kun nen weten, dat de plaatjes van misdrijf af komstig zijn. Verdachte verklaarde dat hij al 8 jaar als rijwielhandelaar gevestigd is en ieder jaar be lastingplaatjes verkocht heeft. President: Hoe kwam u aan die plaatjes? Verdachte: Die zijn overal te koop. Bij den verkoop was over de herkomst van de plaatjes niet gesproken. Verdachte had ver moed dat de verkooper de plaatjes op zijn beurt weer van de werkloozen had gekocht, vooral omdat ze tegen normalen prijs werden aangeboden. De officier van Justitie vond dat verdachte beter had moeten weten, in verband met het groot aantal plaatjes dat tegelijk werd aan geboden. Spr. eischte 4 maanden gevangenis straf. Verdediger was weer Mr. B. W. Stomps, die vrijspraak, subs, clementie pleitte. Uitspraak 10 Januari a.s. Om aan verschillende aanvragen te voldoen, deelen wij mede le. dat behalve de persoonlijk genoodigden, ook nog recht van toegang hebben alle R. K. leden der Burgerwacht in uniform; 2e. dat ook desgewenscht op verzoek van ge noodigden meerdere toegangskaarten verkrijg baar zullen zijn aan het kantoor van „St. Bavo", Smedestraat, .waarvan ook door dames gebruik kan worden gemaakt. De vergadering wordt gehouden hedenavond kwart over acht in gebouw „Sint Bavo", Sme destraat. Sprekers zijn de heeren prof. dr. Alph. Steger, Th. S. J. Hooij en H. J. Kuiper, lid van den Haarlemschen gemeenteraad. Na de opvoeringen van het nieuwe blijspel „Betje", waarin naast mevr. de Boervan Rijk, die de titel- en hoofdrol vervult, optreden: Jaap van der Poll, Willem van der Veer, Adolphe Hamburger, Henk Schaer, Fie de Vriesde Boer, Lize v. d. PollHamakers en Mieke Flink Verstraete, zal op beide avonden ae speciaal voor het De Boervan Rijk-ensemble door Guus Bellem Jr. vervaardigde Nieuwjaars wensch 1935 worden uitgesproken. Fie de Vriesde Boer en Jaap van der Poll zullen resp. als Pieternel en Thomasvaer in dezen Nieuwjaarswensch optreden. Voor de Haarlemsche rechtbank stond Don derdagmorgen een 30-jarige bouwvakarbeider uit Haarlem terecht als verdacht van valsch- heid in geschrifte. Hij zou n.l. op 17 Februari 1934 op een daar toe bestemde lijst van de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond aange- teekend hebben dat hij dien dag werkloos was, terwijl hij in werkelijkheid den geheelen dag voor zijn broer werk had verricht. De penningmeester van de afd., als getuige gehoord, verklaarde dat verdachte als werk- looze was uitgetrokken. Verdachte bekende het ten laste gelegde. De officier van Justitie achtte voor de ge nerale preventie een strenge straf noodig en eischte daarom een maand gevangenisstraf. Verdachte pleitte clementie en zeide dat hij al genoeg gestraft is door inhouding van 10 weken steun. Vervolgens stond terecht een 34-jarige Haar- lemer, die in de 2e helft van Juli 1934 in Haar lem en Amsterdam een groot aantal gestolen belastingplaatjes zou verkocht hebben. Als getuige werd gehoord de ontvanger dei- Directe belastingen te Apeldoorn die verklaar de dat op 24 Juli 1934 in zijn kantoor een in braak was gepleegd, waarbij een aantal koste- looze rijwielplaatjes en geld was gestolen. De dief heeft voor de rechtbank te Zutphen te recht gestaan, doch de zaak is thans in hoo- ger beroep. De volgende getuige was een 32-jarige ga ragehouder. Deze zeide dat verdachte hem aan zijn garage een twintigtal plaatjes had te koop aangeboden. Getuige had onmiddellijk aan den vorm van de plaatjes gezien dat deze z.g. kostelooze plaatjes (plaatjes gratis voor werk loozen beschikbaar gesteld) waren. Verdachte zeide dat hij bijverdienste had willen hebben en daarom was hij naar een hem bekend adres in Amsterdam gegaan, waar rijwielplaatjes te krijgen waren. Een vijftig tal heeft hij toen gekocht en weer in Haarlem verkocht. Hij vermoedde niet dat ze gestolen zouden zijn, want in Amsterdam verkoopen heel veel werkloozen hun kosteloos verkregen rijwielplaatjes om zoo nog iets extra's te ver dienen. De president sprak er zijn misnoegen over uit dat werkloozen gratis rijwielbelastingplaai- jes krijgen en ze dan gaan verkoopen. De officier van Justitie zeide dat verdachte kon weten, dat die plaatjes van diefstal af komstig waren. Op 1 Augustus worden de plaatjes pas uit gegeven en dan zijn ze dus ook pas van de werkloozen te koopen. Verdachte heeft ze vóór l Augustus gekocht en dat kunnen dus slechts gestolen plaatjes zijn. Met het oog op het allesbehalve blanco strafregister van verdachte eischte spr. zes maanden gevangensistraf. De verdediger Mr. B. W. Stomps merkte in zijn pleidooi op dat de plaatjes voor werkloo zen niet alleen op X Augustus, doch ook eeni- Daartoe georganiseerd doe# een voorloopig comité werd gisteravond in een der zalen van het Gemeentelijk Concertgebouw een vergade ring gehouden ten doel hebbende het oprichten van een vereeniging, welke tooneelvoorstellin- gen aan haar leden zal geven, i.e. dus eigenlijk de heroprichting van den Kunstkring Haarlem „Het Schouwspel", die door financieele mani pulaties van de moederonderneming was over leden. Een naar schatting' 80-tal personen was aan wezig. Na eenige besprekingen werd besloten den Kunstkring weer op te richten. Een financieele commissie en een bestuur werden benoemd. Men schrijft ons: Tot gynaecoloog-obstetricus van het Diaco nessenhuis alhier is benoemd dr. A Melchior. Dr. Melchior zal 1 Januari a.s. als zoodanig in functie treden als opvolger van den 'neer P. Scheffelaar Klots, die dan de praetijk neer legt, na 15 jaar deze positie aanvankelijk als geneesheer-directeur van de Joanna van Lyn- den Stichting, later, toen in 1925 deze Stich ting in het Diaconessenhuis werd opgenomen, als gynaecoloog van het Diaconessenhuis, te hebben vervuld. Dr. Melchior heeft te Amster dam gestudeerd, behaalde in 1925 zijn arts diploma, was van 1925 tot 1928 assistent van dr. J. M. van Dam, chirurg te Alkmaar, kwam daarna als assistent van prof. van Rooy terug in Amsterdam, bij wien hij in 1930 promo veerde. Sinds 1931 is hij als vrouwenarts te dezer stede gevestigd. Zondag a.s. spelen Stormvogels en V. S V. op het terrein der Vogels een vriendschappe- lijken wedstrijd. Op 2en Kerstdag had de voetbalclub T. O. P. een Kersttournooi georganiseerd tegen V. D. S. waarvoor door de firma Grandjean een wissel beker was beschikbaar gesteld voor de ie elf tallen, terwijl voor de Veteranen van beide clubs een zilveren medaille was uitgeloofd. Om 1 uur werd aangevangen met den Vetera nen-wedstrijd. Voor rust ging de strijd vrijwel gelijk op, doch in de 2e helft was V. D. S. uitgespeeld, waarvan T. O. P. profiteerde en den stand op 40 bracht. T. O. P. 1—V. D. S. 1, 4—3 Voor den aanvang werden den aanvoerder van T. O. P. bloemen aangeboden. Direct na den aanvang ontwikkelde zich een vlug enthousiast spel. Na 5 minuten nam de linksbinnen van T. O. P. met een hard schot de leiding. Doch spoedig' maakte V. D. S. gelijk, en het was de schuld van den V. D. S.-keeper, die niet erg zeker was, dat rust inging met 32 voor V. D. S. Na rust kwam T. O. P. er goed in, vooral de spil leverde goed werk. T. O. P. scoorde nog 2 maal, en won den beker, welke des avonds op het door beide clubs georganiseerde Kerstbal te Groenendaal aan de winnaars werd uitgereikt. Het weer was allesbehalve aangenaam en het bezoek aan het Noordersportpark was dan ook neel slecht. EDO heeft echter een wedstrijd ge speeld die het onaangename van het weer deed vergeten. Beide hadden twee invallers en EDO heeft het eerst het voordeel van den wind. On danks het gladde van het terrein wordt er door EDO aardig gecombineerd en de Amsterdam- sche verdediging heeft het niet makkelijk. D. W. S. is weinig gevaarlijk en de EDO-verdediging weert zich op makkelijke wijze. EDO kan echter geen succes boeken en ondanks een negental cor ners komt de rust met blanken stand. In de tweede helft begint D. W. S. met goed aan te pakken, doch stuit op het uitstekende verdedi gen. Als EDO zich hersteld heeft wordt het een zeer vlugge wedstrijd. Eindelijk krijgt EDO ie verdiende belooning als Goemaat een vrijen trap door Koppen genomen inschiet, 10. De strijd wordt steeds spannender daar een gelijk spel voor D. W. S. reeds genoeg is. Jammer is het dat J. Perukel voor een blessure most uitvallen en door Kelder vervangen wordt. Op schitteren de wijze maakt Goemaat met een boogschot het 2de doelpunt, waardoor EDO geruster voort kan spelen. Kort voor het einde een misverstand en de spelers blijven staan, er klinkt echter geen fluitsignaal en Perukel trapt den bal dan maar .in het doel. Kort hierop is het einde daar en heeft EDO zich op verdiende wijze in de 5e ronde geplaatst. De veteranen van EDO en D. W. S. speelden een wedstrijd, die een 83 overwinning voor de Haarlemmers opleverde. Nijland, Graaf Florislaan 35, Vogelenzang, een kinderportemonnaieJ. Nijhof, Bloemendaal- scheweg 185 Overveen, een wollen handschoen; Karseboom, Tramweg 13, Aerdenhout, een poes; Portier Prov. Waterbedrijf, Bl.'daal, een vulpen en een bruine nappa handschoen; C. van der Linde, Zonnebloemlaan 3, Aerdenhout, een vulpen; Schoute, Joh. Verhulstweg 17, Bl.'daal, een halskettinkje; Hofhuis, Bloemendaalsche- weg 99, Bl.'daal, een keeshondeje; Kokkelkoorn, Bl.'daalscheweg 285, Overveen, eenige postze gels; Dekker, Sparrenlaan 25, Aerdenhout, een beursje. Terug te bekomen aan het bureau van politie te Overveen: een blauw kinderwantje; een wa penstok; een mes; een dop van benzinetank van een auto; een glacé heeren handschoen (rechter). alléén fijne vleeschwaren van OOSTVEST 34 Voor smakelijke vleeschgerechten Uw adres. HYGIËNISCH verpakt BLIJFT VERSCH KLEVEBPi-RKWEC 11 TELEF. 10 VIN DE TABLE ROUGE BUITENGEWOON GESCHIKT VOOR GROCWIJN Wij bezorgen door geheel Haarlem, Bloemendaal, Overveen, Heemstede en Santpoort Gistermiddag keerde piloot Tepas met de „Oehoe" terug' van de plaats waar het ongeluk met de „Uiver" is gebeurd. Tepas bracht rap port uit aan directeur Plesman, die bereid was ons enkele mededeelingen hieruit te doen. Naar de waarnemingen van Tepas heeft men zeker te doen met een geva. van blik seminslag. Op rug en zitvlak der inzitten den vertoonden zich schroeiwonden, terwijl een der opvarenden waarschijnlijk een schrijfmachine op zijn knieën had, waar door ook op zijn knieën schroeiwonden zijn ontstaan. Men kan met zekerheid vaststel len, dat de opvarenden lichamelijk niet geleden hadden. Volgens de mededeelingen van het Pomp station H. 3, woedde, toen het ongeluk gebeur de, een hevig onweer. Uit de wolken kwam een soort vuurbalion vallen, zooals wel eens bij bliksemverschijnselen van uitzonderlijken aaro voorkomt. Sinds jaren is het vraagstuk van 0 Rechterhelft v.h. bord: wit; 5 linkerhelft: roode rand, m. rood door- i gestreep t e zwarte P) Aan de linker- zijde d. straat de rechter- is parkeeren straathelft is verboden. dus vrij. Wij hadden gistermorgen een onderhoud met den jeugdigen kapitein van het viertal Sche veningsche visschers, die eergisteren in een jol op zee afdreven. Zij waren op Eersten Kerstdag 's morgens om acht uur met een jol, een open sloep die niet grooter is dan 3 bij 2 Meter, uitgevaren, eigenlijk maar voor plezier om een zoodje visch te vangen. Alles was goed gegaan en tegen donker wil den zij de haven weer binnenzeilen, toen de kleine mast brak en het vaartuig, dat daarbij beschadigd werd, hulpeloos terugdreef. Zij probeerden de aandacht van de kustwacht te trekken, doch werden niet opgemerkt. Met de roeispanen deden zij toen nog een poging om de haven te bereiken, maar de stroom was hun te sterk en kort daarna had den zij in de toenemende duisternis de kust uit het oog verloren. Dat zij hevig geschrokken waren en in den grootsten angst verkeerden, sprak vanzelf. De achttien-jarige D. Verbaan en zijn zes tien-jarige broer Comelis hadden al eerder tochten op zee gemaakt en ook de achttien jarige Job Bal en zijn zestien-jarige broer Dirk waren geen vreemden op het zilte nat. Maar C. Verbaan die de leiding' had verze kerde ons, dat het een verschrikkelijke nacht geworden was, die zij op de vrij ruwe zee en onder groote koude hadden meegemaakt. Het was nog volslagen donker toen zij de lich ten van een schip zagen, dat hij op ongeveer 15 Meter afstand voorbijvoer, een Belgische vracht boot, die hun geschreeuw echter niet schijnt ge hoord te hebben. Pas den volgenden morgen, Tweeden Kerst dag om half twaalf, werd hun sloep opgemerkt door de „Calypso" die bijdraaide en hen op nam. Aan boord van dit stoomschip vonden zij een zeer gul wnthaal en vernamen zij dat per radio bericht van hun vermissing was opge vangen. Bij het overstappen was Job Bal nog te water geraakt en doornat opgevischt. Allen werden zij aan boord van schoon goed voorzien en met soep, chocolade en sigaretten weer wat op streek geholpen. De moeder van de Verbaans vertelde ons, dat allen van den vroegen avond af thuis in doo- delijke ongerustheid hadden verkeerd op den eersten Kerstdag. Door de firma Fieret uit Scheveningen, waar enkele der jongens werkzaam zijn, werden di rect na het bekend worden van het uitblijven der sloep alle maatregelen voor hun opsporing genomen. Men waarschuwde de autoriteiten, de radio en de K. L. M., in één woord moeder Verbaan, die reeds een broer op zee verloor, was opge togen in haar dank voor de firma Pieret en haar hulp. De geheele buurt van dit uiterste randje van nieuw Scheveningen had trouwens in spanning verkeerd over het viertal en er heerschte een ware feeststemming, toen het bericht der red ding de ouders bereikte. De jongens waren in den avond van den tweeden Kerstdag uit IJmuiden teruggekeerd en drie van hen bevonden zich gistermorgen alweer op het werk bij de firma Fieret. De oudste Verbaan echter was werkloos en zoodoende in de gelegenheid om wat van hun ondervindingen bij den onvrijwilligen tocht te vertellen. Nadrukkelijk verklaarde hij ons den lust In de zeevaart niet verloren te hebben en hii hoop te, dat een van de goede gevolgen van het avontuur zou zijn, dat hij ergens bij de groote vaart een plaats op een boot zou kunnen krij gen. Wij beloofden hem zijn vurigen wensch bij zijn verslag van deze onvrijwillige Kerstfeest- viering op zee te vermelden. „Maar zet er dan nog bij," zoo vroeg hij, „namens ons vieren en onze ouders, degenen, die aan de redding heb ben meegewerkt te bedanken, in het bijzonder den kapitein van de „Calypso" en de firma Fieret." blikseminslag in studie. Bij wetenscnappelijke verhandelingen neemt men aar., dat metalen vliegtuigen in onweer zekere voordeelen heb ben. Voor de internationale vliegttechnische wetenschap ligt hier een taak van groot belang, om dit geval te analysaeren Uit verschillende metalen onderdeelen van de „Uiver"' hebben deskundigen kunnen vaststel len, dat er plaatselijk een zeer groote verhitting was. De benzinebrand, die waarschijnlijk na het ongeluk is ontstaan, blijkt slechts van zeer be perkten aard te zijn geweest. Tenslotte zei de heer Plesman, dat de wijze waarop hulp verleend was door de autoriteiten van Irak en de Royal Air Force, buitenge woon was. Uit alles blijkt, dat er geen kwes tie is geweest van landingspogingen. Alle inzittenden zijn waarschijnlijk tegelijkertijd getroffen waardoor het vliegtuig stuurloos naar beneden stortte. De heer Plessmsm verklaarde nog, dat er met jle lijken gebeuren zal wat de familie wenscht; Echter zal men rekening moeten houden met het feit, dat de staatswetten van Irak voor schrijven, dat, indien lijken begraven zijn, deze binnen een jaar niet meer mogen worden op gegraven. Aan het eind der besprekingen wees de heer Plesman er nogmaals op, dat het ongeval met de „Uiver" absoluut exceptioneel is. Naar wij vernemen hebben Dinsdagavond in een bijeenkomst van de elftalcommissie van Ajax, de negen Ajaxspelers, die gekozen waren in het Amsterdamsch elftal, dat op Nieuwjaars dag in het Stadion te Amsterdam tegen Rot terdam zal uitkomen, bedankt als zoodanig', omdat men zich niet kan vereenigen met het besluit van den AVB om deze ontmoeting in het Stadion te laten spelen. Het betreft hier de Ajacieden van Diepenbeek, van Deyck, Anderiesen, Schubert, Ten Have, Volkers, Van Reenen Roeg, en Mulders, die met Oerlemans (Spartaan) en Caldenhoven (DWS) door den AVB gekozen waren in het Amster damsch team. De Amsterdamsche Voetbal Bond heeft zijn standpunt ten deze nog niet kunnen bepalen, omdat naar ons werd medegedeeld, nog geen officieel bericht van het bedanken was binnengekomen. Indien de Ajaxspelers echter bedanken, dan zullen plaatsvervangers worden gekozen, waarschijnlijk spelers van DWS, Blauw Wit en AFC. Omtrent deze kwestie vernemen wij van Ajax- zijde nog het volgende: Het AVB-bestuur had zoowel de Stadion directie als het bestuur van Ajax verzocht de kosten te willen mededeelen inzake huur van de respectieve terreininrichtingen voor boven- genoemden wedstrijd. Het is gebleken, dat de condities van het Stadion gunstiger waren, wes halve het AVB-bestuur besloot de ontmoeting In het Olympisch Stadion te doen verspelen. Bij deze beslissing nu hebben de Ajaxspelers, die gekozen waren in het Amsterdamsch elftal, zich niet willen neerleggen. Het Amsterdamsch elftal bestaat, zoo redeneert men aan spelers- zijde, uit negen spelers van Ajax. Gezien het feit, dat de AVB dus steunt op bijna het ge heele Ajaxelftal, zou men verwacht mogen hebben, dat de AVB ook Ajax tegemoet gekomen ware in casu door het spelen van den wedstrijd op het Ajaxterrein, gezien ook het feit, dat Ajax zich zware financieele offers heeft moe ten getroosten Inzake de nieuwe terreinaccom modatie. Volgens de inlichtingen, welke wij van de zijde der elftalcommissie kregen, zijn de spe lers individueel vrij om de uitnoodiging, van AVB-zijde gedaan, om in het Amsterdamsch elftal te spelen, te aanvaarden, maar zij zijn ook vrij om te bedanken. Het bedanken der spelers is door den secretaris van de Ajaxelftal- commissie aan den AVB geschreven. Het be stuur van Ajax zou hier buiten staan. We vernamen nog van den secretaris van Ajax, den heer Elzenga, dat het besluit van de spelers hem bekend was. De heer M. J. Kool haas, Ajax' voorzitter, was echter in verband met de Kerstdagen, niet in de stad. Volgens den heer Elzenga was de heer Koolhaas In dit verband nog niet op de hoogte gesteld van het besluit der spelers. Van AVB-zijde deelde men ons nog mede, dat een officieel bericht van het bedanken der spelers nog niet als binnengekomen, hetgeen door de Kerstdagen natuurlijk heel goed moge lijk is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4