Het nieuwe kabinet in Joego- Slavië a 1 €en outoa&erlanbscj) «fcebruiK... SPIT De R.K. Staatspartij in 1934 THERMOGENE REGEERINGSPARTIJIN DE OPPOSITIE tëlteboUen Becept EEN OVERZICHT Kerkelijk Leven VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 Jeftitsj' moeilijke taak Een bewonderaar van Hindenburg Arbeider loopt 480 K.Mom op het graf te bidden Auto's zijn bijna volmaakt Verklaring van Ford Het is een oud-vaderlandsch gebruik voor Oudejaarsavond oliebollen, beignets of sneeuwballen te bakken. Doe hetdit jaar met Saladine, de fijnste Slaolie die U nemen kunt, volgens onderstaand recept en Oudejaarsavond wordt Smulavond. GOUDZEGEL 85 CENT PER FLESCH ZILVERZEGEL 65 CENT PER FLESCH Als gif lijdt aan of SfEKEN IN DE ZIJ De moeilijkheden bij Citroën Alleen de partij-organisatorische werkTMamheden zullen tve de revue laten passeeren De voorlichting Centrale propagandadienst Zwaar weer op Kreta en Cyprus Het auto-ongeluk te Munsterscheveld Kernen ACTIE VOOR SCHADE VERGOEDING Gemeenten langs 't Julianakanaal tegen den Rijkswaterstaat CONFLICT IN DEN RAAD VAN PAPENDRECHT Motie tegen den burgemeester aangenomen DE MAAS WAST G eneraal-abonnement A.s. verkiezingen Toestand van den Aartsbisschop Geen Nieuwjaarsreceptie HUISZOEKINGEN IN INDIË Verscheidene arrestaties ONDERWIJSBEZUINIGING Vier jeugdige kinderen blijven moederloos achter LIJKEN OPGEHAALD JEUGDIGE BOEFJES MEUBELFABRIEK AFGEBRAND De moeilijkheden bij Citroën Vaccinatieplicht Nog geen definitieve afschaffing Jongeren en jongerenwerk Partijraad Bestrijding zedeloosheid Gedenkteeken Mgr. Nolens z.g. Voorlichtende beschouwing van het Partijbestuur DOOR SCHOT HAGEL GEDOOD DE DEMONSTRATIE VAN DE BEDRIJFSAUTOHOUDERS Het onderhoud met minister Kalff De Kroatische terroristen hebben met hun bloedige gewelddaad te Marseille juist het tegenovergestelde bereikt van wat zy beoogden, want rondom de lijkbaar van den vorst, die zich den bijnaam van „de Vereeniger" ver wierf, flakkerde de nationale eenheidsgedach te weer hooger en sterker op als een laatste hulde aan den koninklijken dictator, die met soms te straffen greep bijeen hield, wat in zich verdeeld was. Het maken van martelaren is nu eenmaal het minst geschikte middel om een zaak te bestrijden, en door zijn gewelddadigen en tragischen dood is koning Alexander in de oogen van zeer velen de martelaar geworden van de zaak der door de vredesverdragen ge forceerde nationale eenheid van Joego-Slavië. Tijdens zijn leven werd die nationale eenheid door Kroaten en Slovenen als een zwaar Ser visch juk gevoeld, een juk, dat hen verhinder de den rug in zelfbewustheid fier te rechten. Na zijn dood leek hun die nationale eenheid toch een waardeerbaar ideaal, vooral omdat zij hoopten, dat nu de lang verbeide tijd zou ko men, waarin zij als gelijkgerechtigde volksdee- len niet alleen op papier maar ook in werkelijk heid zouden worden erkend. Het was veel be- teekenend, dat een der voornaamste katholieke Kroatische leiders naar de kust kwam om in het openbaar het stoffelijk overschot van den mo narch bij zijn aankomst op vaderlandschen bo dem te begroeten. Hij wilde daarmee te kennen geven, dat de officieele Kroatische partij, on danks al het aan de Kroaten gepleegde onrecht, de afschuwelijke misdaad van Marseille afkeur de en tevens dat zij bereid was mede te werken aan de eenheid des lands, mits haar gerecht vaardigde eischen werden ingewilligd. Welke deze eischen zijn, hebben de Kroaten later in tl memorandum aan den regentschapsraad vast gelegd. Zij komen alle neer op één en hetzelfde punt nJ. beëindiging van de stelselmatige ach terstelling en onderdrukking van het Kroatische volksdeel, dat loyaal heeft medegewerkt aan het 6tichten van t zelfstandige Koninkrijk der Ser viërs, Kroaten en Slovenen, dat later onder den verzamelnaam Joego-Slavië ter accentueering van zijn staatkundige eenheid werd samenge vat. Koning Alexander heeft deze eenheid met macht gehandhaafd. Hij meende haar te moeten afdwingen en het was daarom, dat hij overging tot het instellen van een koninklijke dictatuur.1 Hij zag geen ander middel om de autonomis tische, federalistische en ook separatistische nei gingen der ontevreden volksdeelen in zijn rijk te beteugelen en in zekeren zin was dat een tee- ken van staatkundige kortzichtigheid. Had hij Zijn van aard en cultuur verchillenden volkeren een sterk saamhoorigheidsgevoel gegeven door hun rechten royaal te eerbiedigen, zoodat zi) zich als evenwaardige bestanddeelen van den éénen staat gerespecteerd hadden gezien, wel licht dat hem in Marseille een beter lot had gewacht. Bijzonder tragisch is, dat koning Alexander juist zijn leven heeft moeten laten in een periode, waarin er teekenen vielen waar te nemen, dat hij van zijn kortzichtigheid op den duur en geleidelijk aan zou gaan genezen. Zijn neef Prins Paul, die thans voorzitter is van den regentenraad en veel invloed op den koning had, schrijft men een breederen blik op het vraagstuk der nationale eenheid van Joego- Slavië toe, en het verloop der jongste regeerings- crisis schijnt deze toeschrijving te rechtvaardi gen. het nieuwe kabinet hebben ook Kroaten en een Sloveen zitting. Daardoor wordt de richting voortgezet, welke Koning Alexander zijn po litiek testament bewees dit reeds heeft wil len ingaan, maar waarvoor hem de tijd niet werd gelaten. Een der eerste daden van binnen- landsche pacificatie en eenvoudige rechtvaar digheid, welke de nieuwe regeering heeft ge steld, is de vrijlating van den Katholieken Kroatischen leider Dr. Matsjek, wiens vrijlating door de Kroaten werd geëischt als een der noodzakelijke voorwaarden voor 'n loyale mede werking aan het bevorderen der nationale een heid. Er wordt verwacht, dat het huidige kabi- net-Jeftitsj een overgangskabinet zal blijken te zijn en dat er eerlang nieuwe verkiezingen zul len worden uitgeschreven om tot een meer waarachtige volksvertegenwoordiging te komen. Indien het wezenlijk in Joego-Slavië dien kant uitgaat, zal de nationale eenheid van Joego- Slavië hechter gefundeerd worden dan tot nu toe. En Europa zal daarbij gebaat zijn, omdat dan de gevaarlijke kansen op conflicten als dat, wat met zooveel moeite en draaierij te Genève werd bezworen, aanzienlijk zullen verminderen. Een arbeider uit Gerlenhofer bij Ulm, was zulk een bewonderaar van Hindenburg, dat hij besloot de nagedachtenis van den overleden veldmaarschalk te eeren door een bezoek aan diens huis te brengen en daar te bidden, aldus lezen we in de N. R. Ct. De afstand van zijn huis tot het mausoleum waai' Hindenburg begraven ligt 480 K.M. legde hij heen en terug geheel te voet af. Hij deed hierover honderd dagen. Generaal Oskar von Hindenburg,, zoon van den vroegeren Rijks president, heeft den man te Neudeck voor een lunch uitgenoodigd. DETROIT, 28 Dec. (V.D.) In een der jaar- lijksche bijeenkomsten van ongeveer 5000 ver- koopers en dealers der Ford-fabrieken hebben Henri Ford en zijn zoon Edsel een toespraak ge houden, waarnaar door speciale telefoonverbin dingen ook tientallen dealers in verschillende deelen der Vereenigde Staten hebben kunnen luisteren. Ford verklaarde dat automobielen waarschijnlijk dichter de volmaaktheid waren genaderd dan eenige andere machine. De mo derne wagens waren het laatste woord wat be treft nauwkeurigheid en volmaaktheid, terwijl vliegtuigen, alhoewel deze grooten voortgang hebben gemaakt, nog steeds niet als volmaakt beschouwd kunnen worden. „Wij hebben er nog 'h pond bloem, 35 gram gist, l ei, 2'h d.L.melk, fl'h ons sukade, krenten, rozijnen), l eetlepel suiker, theelepel zout. 25 oliebollen. De gist met een weinig warme melk aanmaken. Daarna het deeg met de rest van de melk en 'h pond bloem mengen Het gistdeegje erdoor werken en dan eerst hel zout en ei doorkloppen. Laten rijzen op een warme plaats en doorslaan, tevens sukade, krenten en rozijnen toevoegen. In 25 stukjes deelen, opbollen en op een met meel bestrooide plank leggen. Nogmaals flink laten rijzen en in middelmatig heete 9 Saladine bakken, ongeveer 8 minuten. Daarna wentelen in suiker, S vermengd met kaneel. SALADINE bedek dan de pijnlij ke plaats met een vel DE WATTEN,DIE WARMTE OPWEKT Ooozen 6 35 en 55 ct. Bij alle apothekers en drogisten» mureil VcLU Jjuuaooui ajjxa wvownnugu, PARIJS, 28 Dec. (Reuter.) Op een vergade ring belegd door den bond van werklieden, em ploye's en kleine beleggers bij Citroën werd o.a geëischt, dat het geheele personeel op 3 Ja nuari zonder loonsverlaging weer in diens wordt genomen. Nader seint Reuter: In de fabrieken van Citroën zal het werk oj 3 Januari as. niet in vollen omvang herva worden. Dit zal pas geschieden tegen 10 Jan. Zoodra de eerste hevige ontroering, welke het gevolg was van den moordaanslag op Koning Alexander, wat was geluwd, begon de tijdelijke verdoezelde binnenlandsche on- eenigheld zich weer te manifesteeren. De pre mier Oesoenowitsj, een man, die Joego-Sla vië als een Groot-Servië ziet en steunde op een meerderheid in de Skoeptsjina, het schijn-par- lement, waarin de regeeringspartljen een on aantastbare machtspositie bekleeden en de volkswil allerminst vrij tot uiting kan komen, oefende op zijn minister van buitenlandsche zaken Jeftitsj druk uit om het conflict met Hongarije naar aanleiding van den konings moord te Genève op de spits te drijven. Hij gevoelde zich gesterkt door de verontwaardi ging des volks en w'ilde het dictatoriale régime met Groot-Servische tendenz onverzwakt pro- longeeren. Jeftitsj, een Internationaal georiën teerd man, die niet gaarne de sympathie en Eteun van de groote mogendheden verspeelde en inzag, dat alleen gematigdheid en zelfbe- heersching door de geen conflict willende groo te heeren van Genève zou worden geappre cieerd, kwam daardoor in een lastig parket, Vooral toen Oesoenowitsj Hongaren uit het land begon te zetten om Jeftitsj' actie te Ge nève te dwarsboomen. Jeftitsj overwon te Ge nève, waar hij aanvankelijk wel zeer veront waardigd deed, maar tenslotte toch genoegen nam met een alles en daardoor juist weinig- Zeggende resolutie. Hoezeer Prins Paul het met hem eens was, bleek uit de benoeming van Jeftitsj tot kabinetsformateur, toen in de bin nenlandsche politiek het tot een breuk met Oesoenowitsj kwam. Jeftitsj, die evenals Prins Paul een principieel voorstander is van Joego- Slavië's nationale eenheid, een eenheid, welke zoowel door de groote mogendheden als door hen, die zich bew'ust zijn van de gevolgen, welke een verbrokkeling van Joego-Slavië voor het land zelf zou hebben, wordt gewenscht, heeft zijn ministers hoofdzakelijk gekozen uit kringen ■buiten de parlementaire partijen. De parlemen taire partijen, welke tengevolge van de dicta tuur allerminst democratisch zijn, zijn daar door in de oppositie gedrongen. Politiek een merkwaardige figuur. Prins Paul en zijn ver trouweling Jeftitsj schijnen naar een meer de- mocratischen regeeringsvorm te streven en naar een verbreeding van den regeeringsgrondslag. In Bij de jaarwisseling Hjkt het niet zonder be lang, in een kort en zakelijk overzicht een te rugblik te slaan ook op de belangrijkste werk zaamheden der R. K. Staatspartij over het jaar 1934. Een verheugende gebeurtenis vond plaats op 2 Januari, toen aan 't Partijbureau een nieuwe af deeling werd toegevoegd: de Centrale Pro pagandadienst, die tengevolge van de dagelijks sterker gevoelde behoefte tenslotte onmisbaar bleek. Hoe onmisbaar, bewees de nieuwe dienst reeds in de eerste maand van zijn bestaan, toen de grondslag werd gelegd voor en uitvoering werd gegeven aan een breed opgezette soax- lichtingsactie, met als onderwerp: „Wij en het fascisme". De propagandadienst had zich daartij tot taak gesteld te bemiddelen bij het uitzenden van sprekers over het geheele land en hij had bo vendien de zorg voor de verspreiding van de brochure „Hou Zee of Hou Vast" op zich ge nomen. De verspreiding dezer brochure was een suc ces. Ze bereikte een oplage, grooter dan ooit te voren door een vanwege de Centrale Partij leiding uitgegeven brochure werd gehaald. De totale oplage beliep 275.000 ex. De voorlichtingsactie was nog niet ten einde, of de Centrale Propagandadienst was reeds be gonnen aan de voorbereiding en uitwerking van geen idee van wat het toekomstige vliegtuig zal zijn", verklaarde hij. Tenslotte sprak hij als zijn verwachting uit, dat het komende jaar een gunstig en solied jaar voor het zakenleven zou zijn. Het bericht, als zou ook mej. A. Buter, een der twee geredden bij het verschrikkelijk auto ongeluk te Munsterscheveld overleden zijn, is gelukkig onjuist gebleken. Haar toestand was hedenmorgen naar omstandigheden redelijk wel en er bestaat geen direct levensgevaar. over de geschiedenis der partij ook in den la- teren en den allerjongsten tijd. niet om het in oorsprong en wezen te onder kennen, mist de Overheid het recht tot vacci natie te dwingen. In 1933 hebben zich gevallen van encephalitis voorgedaan bij meisjes van 5 en van 3 jaar en bij jongens van 3 jaar; bij een meisje van 11 maanden en bij een jongen van 10 maanden hebben zich in verband met de vaccinatie ver schijnselen voorgedaan, die vermoeden van en cephalitis deden rijzen, maar niet zeker als zoo danig konden worden beschouwd. In 1934 heeft zich een geval voorgedaan bij een meisje van 6 maanden, dat gelukkig hersteld Is; bij een meisje van 6 jaar hebben zich verschijnselen voorgedaan, die nog niet uiteindelijk zijn geru briceerd als encephalitis. De Minister acht het oogenblik niet gekomen voor een definitieve afschaffing van den vac cinatieplicht, omdat het raadsel nog niet is opgelost en het wetenschappelijk onderzoek nog gaande is. De onzekerheid waarin wij op dit stuk leven, vormt geen grond voor een definitieve beslis sing. Dat de vaccinatie geen afdoend middel tegen besmetting is, kan de Minister het eene, hier aan het woord zijnde lid slechts in dezen zin toestemmen, dat het uitbreken van een epidemie inderdaad aanleiding geven kan tot revaccinatie. Een argument tegen de vaccinatie kan de Minister daarin echter niet zien. Uit Sittard wordt ons gemeld, dat uit de ge meenten langs het Julianakanaal: S.ein, Berg Urmond, Bom, Obbicht e. a. een comité van actie benoemd is, om leidend op te treden bij de actie om schadevergoeding bij den Rijkswa terstaat. Het kanaalwater stroomt in de ver schillende gemeenten nog met onverminderde hevigheid uit den kanaaldijk. Ongelukken kwa men nog niet voor, evenmin als zeer ernstige schade aan gebouwen. Donderdagavond Is in den Fapendrechtschen gemeenteraad het betreurenswaardig conflict ter sprake gekomen, dat ontstaan is tusschen den burgemeester en den gemeente-secretaris. De eerste had, zooals we eenigen tijd geleden berichtten, den secretaris, den heer Migchel- brink, ervan beticht, valsche handteekeningen geplaatst te hebben, en anonieme brieven met, beleedigende uitdrukkingen aan het adres van burgemeester van Rees te hebben gericht. De Officier van Justitie te Dordrecht was intus- schen van de onschuld van den heer M. over tuigd. In de raadszitting is nu een motie ingediend, waarin de raad zijn verontwaardiging uitsprak over de handelingen van den burgemeester en den Minister van Binnenlandsche Zaken en den Commissaris der Koningin van Zuid-Hoi- land dringend verzocht, maatregelen te nemen, die er toe kunnen leiden, dat de rust in de gemeente Papendrecht zal kunnen weerkeeren. Een voorstel van den voorzitter om de quaes- tie In geheime zitting te behandelen, werd met 65 stemmen verworpen. Daarop verdedigde de heer Bezemer de motie, waarbij de heer Kohier zich in scherpe bewoordingen aansloot. De voorzitter verklaarde nogmaals in open bare zitting geen mededeelingen te kunnen doen. Tenslotte werd de motie-Bezemer aangeno men met 74 stemmen. Nadat reeds uit België berichten waren ge komen betreffende was van de rivier de Maas in haar bovengebied, viel het te verwachten, dat ook hier spoedig een stijging van het rivier peil zou te registreeren vallen. Zulks is al spoe dig gebleken het geval te zijn. Bij Grave werd een dusdanige was waargenomen, dat de rivier bulten haar zomerbedding trad en de laagge legen uiterwaarden en de loswallen daar ter stede onder water zette. Ook de kleinere Óost-Brabantsche rivieren zijn sterk gewassen tengevolge van het vele water, dat van den bovenloop komt. ceerd, waarin de Partijleiding haar standpunt in de groote politieke en economische vraag stukken van dezen tijd heeft bepaald en cfe richting heeft aangegeven. Die punten luidden: I. Een politiek, gericht op werkbehoud en werkverruiming, waarin een doelmatige indus- trialiseering een belangrijke plaats zal moe ten innemen. II. De z.g. aanpassingspolitiek der Regeerine naar een lager niveau, geschiedde óók aan de zijde der z.g. vaste lasten en prijzen. III. Betere hulp aan werkloozen, waarbij het verschaffen van wei'kgelegenheid', ook bij niet- aanstonds-productieve werken, sterker dan tot dusver moet worden ingeschakeld. IV. De hulp aan jeugdige werkloozen zal in het teeken moeten staan van versohaffen van werk, ook buiten de algemeene maatregelen tot wericbehoud en werkverruiming. In de maand October is overgegaan tot de invoering ,van het z.g. generaal-abonnement waardoor men zich kan abonneeren op alle uit gaven der Partij, daarbij inbegrepen het maandblad „De R.K. Staatspartij" en het propagandablad „De Opmarsch". Het Centraal Adviesbureau van Gemeente politiek stelt zich ten doel het uitbrengen van adviezen aan R.K. Raadsleden, leden der Par ty en hun Fracties in de Gemeenteraden. De Commissie van Toezicht en Bijstand van dit bureau heeft haar werkzaamheden beëin digd aan de samenstelling van een leidraad voor gemeentepolitiek op den grondslag der Katholiek-staatkundige en -maatschappelijke beginselen (z. g. Gemeenteprogram) In zijn vergadering van 23 October J.l. heeft het Par tijbestuur zyn goedkeuring aan dit werkstuk verleend. De leidraad is nog in dit jaar gepu bliceerd en zyn verspreiding wordt ter hand genomen. Ter voorbereiding van de Raads- en Staten verkiezingen in het komende jaar heeft het Partybestuur tenslotte gereed gemaakt een uit voerige nota betreffende de beteekenis der a.s. Statenverkiezingen benevens een aantal richt- ïynen van actueele gemeente-politiek. Beide stukken zullen den grondslag vormen van een fenne verkiezingscampagne, waarmede in het begin van 1935 een aanvang zal worden ge maakt. Ofschoon gelukkig de gezondheidstoestand van Z. H. Exc. den Aartsbisschop vooruitgaat, laat deze echter niet toe, dat dit jaar nieuw jaarsreceptie gehouden wordt. Tot nadere aankondiging zal Z. H. Exc. ook nog geen audiëntie verleenen. BATAVIA, 28 Dec. (Aneta) By hoofdbe stuursleden en gewone leden van de „Partai In donesia" en de „Persatoean Pemoeda Aajat Indonesia" op diverse plaatsen in Java wonen de .zijn huiszoekingen gedaan. Verschillende arrestaties hebben plaats gehad, en verschei dene documenten werden in beslag genomen. Bij het afdeelingsonderzoek van het ontwerp van wet tot wijziging van de wet van 4 Augus tus 1933 tot beperking van uitgaven, welke voor de openbare kagsen voortvloeien uit de uit voering van de Lager Onderwijswet 1920, ver klaarden sommige leden der Eerste Kamer be zwaar te hebben hun steun te geven aan een nieuwe verlenging van den duur van dit zoo genaamde stopwetje, zoolang de Regeering zich niet voldoende heft uitgesproken ter zake van de door haar te ontwerpen nieuwe grondslagen van het Lager Onderwijs. Erkennende, dat het bijzonder onderwijs door dit wetsontwerp zwaarder wordt getroffen dan het openbare, omdat het staat voor een ster kere toename van leerlingen, meenden deze leden, dat de concentratie van scholen van openbaar onderwijs hier niet bulten beschou wing mocht blijven, zy betreurden dat met de doorvoering dezer concentratie niet Is gewacht, totdat die ook by het bijzonder onderwijs had kunnen worden toegepast. Toen Donderdagavond te omstreeks negen uur de landbouwer H. te Ruurlo van de jacht te rugkeerde, heeft hij zün geladen geweer In de keuken neergezet. Or wensch van zyn vrouw wilde hy het naar een ander vertrek brengen, doch daarbij ging het af, met het gevolg, dat de vrouw het schot hagel in het hoofd kreeg. Zij was vrijwel onmiddellijk dood. Nog denzelfden avond is de Officier van Jus titie te Zutphen ter plaatse gekomen. De vrouw was moeder van vier jonge kin deren. Nader vernemen wij, dat het onderhoud in het kabinet van minister Kalff met de beide vertegenwoordigers van de protesteerende be- dryfsautohouders ongeveer drie kwartier heeft geduurd. Toen het was afgeloopen, ging de schare van het Plein met de deputatie naar een lunchroom, in één der zalen waarvan ir. Van der Laan de demonstranten in een korte toe spraak op de hoogte heeft gebracht van het gesprek met den bewindsman. Ir. Van der Laan deelde mede, dat de minister de opmer king had gemaakt, dat er te veel bedryfsauto- houders zijn, dat hun bedrijf saneenng noodlg heeft en dat de belastingverhooglng aan Beun hazerij een eind kan maken. Ir. Van der Laan had tegenover Z. Exc. in het licht gesteld, dav nu nog vele bedrijfsautohouders van een inko- mentje van 800 een sober bestaan hebben, maar dat dit inkomen door de belastlngvemoo- ging zal worden verlaagd tot ƒ600 en dat zy dan niet meer kunnen leven en In de werkver schaffing terecht zullen komen, iets, dat by een verstandiger politiek zal kunnen worden vermeden. De minister, aldus spr., gaf als zyn meening te kennen, dat een bedrijf, dat een schommeling In inkomsten van 200 niet kan verdragen, blijkbaar geen, levensvatbaarheid heeft. Hiertegen verdedigde ir. Van der Laan de stelling, dat ook de zwakste vrachtrijder een recht van bestaan heeft en dat het altijd nog beter is. dat hy als vrachtrijder een, zij het zoo bescheiden mogelijk inkomen geniet, dan dat hy de hulp der openbare liefdadigheid moet in roepen. Ir. Van der Laan had, zelde hij, den minister betwist, dat de belastingverhooging zou beoogen, het vrachtautobedrijf te saneeren. Vanuit de vergadering werd teleurstelling geuit over het resultaat van deze demonstratie waaraan slechts eenige honderden hadden deel genomen, hoewel zeven duizend bedrijfsauto- houders hun handteekening ervoor nadden ge plaatst. Bij de sluis in het Bosscherveld te Maastricht is Donderdag het ïyk opgehaald van N. G. uit Monton (B.), die naby Valpant enkele weken geleden moet zyn verdronken. Het rijwiel van den verongelukte werd door de politie in Val pant naast het water gevonden. Onder Elsloo is Donderdag uit de Maas het ïyk opgehaald van een man, waarschyniyk iemand uit de Bogaardenstraat te Maastricht, die sedert een drietal weken vermist werd. De politie heeft te Brunssum aangenouaen twee knapen van 10 en 12 jaren, die op hee- terdaad waren betrapt bij het ledigen van een offerblok In de kerk der paters Carmelieten te Merkelbeek. Het rijwiel, dat ze by zich hadden, was door hen gestolen te Brunssum. Uit het nadere onderzoek bleek dat de 12-jarige v. d. W. ook een rijwiel had ontvreemd te Rumpen. Te Smeermaes (B.) is de meubelfabriek der firma Wagemans en Van Tuinen uit Maastricht afgebrand. De schade bedraagt ongeveer 30.000. Het parket uit Tongeren stelt een onderzoek naar de oorzaak van den brand in. PARIJS, 27 Dec. Volgens berichten uit Athene heeft een wervelstorm op Kreta groote verwoes tingen aangericht. Vooral de stad Kania is ern stig geteisterd. Hier zouden vyf personen het leven hebben verloren en ruim 100 huizen zyn verwoest. LONDEN, 27 Dec. (V. D.) Van het eiland Cyprus komen berichten over zwaar noodweer, dat groote schade heeft aangericht, in de om geving van Limassol zyn heele kudden schapen door het hooge water meegesleurd. De kade muren van Limassol zijn zwaar beschadigd. PARIJS, 28 Dec. (Reuter.) Op een vergade ring belegd door den bond van werklieden, em- ployé's en kleine beleggers by Citroën werd o.a. geëischt, dat het geheele personeel op 3 Ja nuari zonder loonsverlaging weer in dienst wordt genomen. Nader seint Reuter: In de fabrieken van Citroën zal het werk op 3 Januari as. niet in vollen omvang hervat worden. Dit zal pas geschieden tegen 10 Jan. Biykens de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het eindverslag van de Commisie van rapporteurs over het ontwerp van wet tot verlenging van den geldigheidsduur van tydelijke bepalingen betreffende de vacci natie, kan de Minister van Sociale Zaken in stemmen met het gevoelen van de leden, die bezwaren van volkshygiënischen aard zien in de opschorting van de zydelingsche verplichting tot vaccinatie in verband met schoolbezoek, welke opschorting gepaard gaat met een vrij sterke vermindering van het aantal vaccinaties. Hierby mag evenwel niet over het hoofd worden gezien, welke feiten den wetgever ge noopt hebben tot de opschorting van de ten deze bestaande bepalingen en welke feiten een absoluut beletsel vormen om tot vaccinatie te dwingen, al leidt dit natuurlijk zoolang pokkengevaar niet dreigt tot vermindering van de vaccinaties. Zoolang het middel niet Is gevonden om het gevaar voor encephalitis te voorkomen, ja zelfs een plan om over te gaan tot de uitgave van een massa-propagandablad. In de maand Juni verscheen het eerste proefnummer van „De Op- marsch". De abonnéwerving voldeed echter niet aan de verwachtingen, zoodat begin De cember tot de uitgave van een tweede proef nummer werd overgegaan, in de hoop dat de samenstelling van dit nummer en de meer gun stige tyd voor het winnen van abonné's het resultaat meer in overeenstemming zullen doen zyn met de verwachtingen. Eind April werd aan Centralen Propaganda dienst een documentatie-afdeeling verbonden, waar belangstellenden materiaal ter leen kun nen aanvragen ter bestudeering van zeer uit- eenloopende onderwerpen op politiek gebied. Een heilzame activiteit heeft de Dienst ont plooid by de tusschen tydsche verkiezingen van den Raad van Groot-Enschede. Het feit dat onze Party zich daar onder politiek zeer on gunstige omstandigheden en verhoudingen kon handhaven, mag voor een niet gering deel aan deze activiteit worden geweten. Ook de nieuwe voorlichtingsactie „Onze weg door de crisis", belooft een succes te worden. Na nauwelyks een maand verleende de Propa gandadienst reeds zyn bemiddeling by het be leggen van ongeveer 125 vergaderingen. Begin April bracht de z.g. Jongeren-Com missie haar rapport uit aan het Partybestuur. Aan de hand hiervan heeft de Partyleiding haar houding ten opzichte der niet-kiesgerech- tigde Katholieke Nederlanders bepaald en re gelen gegeven, waarlangs de organisatie en de politieke vorming der jeugdigen moet worden ter hand genomen. Het aspirant-lidmaatschap werd Ingesteld, de jongeren kregen toegang tot de kernen. Contact werd gelegd met de jeugd- en jongerenorganisaties in den lande. Tevens werd, in overleg met deze landeiyke jeugdorganisaties, overgegaan tot het uitgeven van eenige brochures, die speciaal voor de jon geren zyn ontworpen. De eerste was: „Over Staatkundige beginselen naar Katholieke Op vatting"; de tweede „Onze Staatsinrichting" wordt met duizendtallen verkocht. Het onderwerp van de derde brochure is al bekend. Het wordt een populaire verhandeling Het werk voor en van de kernen mag vol komen geslaagd genoemd worden. Het aantal kernen nadert eiken dag dichter tot de 200, met een totaal aantal leden van rond 2200. Ge durende de eerste 10 maanden van dit jaar werden op het Partybureau ruim 700 kernrap porten ontvangen en behandeld. 7 en 8 April werd te Amersfoort de jaar- lyksche Kaderdag gehouden, waar o. a. prof. W. J. Schmutzer een rede uitsprak. De belang stelling voor dezen Kaderdag overtrof die voor zyn voorgangers. Op 20 en 21 Juli werd te Breda de jaarver gadering van den Partyraad gehouden, waar verschillende zeer belangryke punten op de -agenda stonden vermeld. Wy noemen het Pachtrapport en het Wetboek van de Party, de nieuwe reglementen. Een onder-commissie uit de Interdiocesane Jeugdcommissie heeft een rapport uitgebracht over de maatregelen die van overheidswege moeten worden getroffen om de jeugd te be schermen tegen de gevaren der openbare ze deloosheid, die haar heden ten dage van alle kanten bedreigen. De R. K. Staatsparty heeft de verspreiding van dit rapport bevorderd. Zondag 15 April werd in de voormalige wo ning van Mgr. Nolens aan de Prinsengracht No. 36 te Den Haag een eenvoudige gedenk steen onthuld, gewijd aan de nagedachtenis van den grooten staatsman. Het Kringbestuur Den Haag van de Party nam hiertoe het ini tiatief. De onthulling werd gevolgd door een gedachtenis-rede van Prof. Aalberse. In het maandblad „De R.K. Staatsparty" van 30 October j.l. werd een z.g. voorlichtende beschouwing van het Partybestuur gepubli- £193

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5